Skip to main content

Analiza Letrare

Ketu mund te gjeni kritika letrare apo analiza letrare per vepra te ndryshme te autoreve shqiptar si dhe te huaj.

Mjafton te klikoni mbi titullin e vepres dhe do te hapet faqja me analizen letrare perkatese. 

Analizat qe i keni bere ju mund t'i dergoni ne kete email: adrapitful@hotmail.com dhe ne do ti postojme.
Afërdita Sterjo Spasse

Albatrosi

Albatrosi- Sharl Bodler

Ali Podrimja

Ali Podrimja – Poezia e tij

Andromaka

Andrra e Jetës - Ndre Mjeda

Andrra e jetës Zoga

Antigona - Sofokliu

Anton Pashku


Aventurat e Bubit Çamarrok  Vangjush Saro  

Azem Shkreli

Bagëti e Bujqësi

Bahti im

Bardha e Temalit


Barka me visare 

Biri i erës

Bjer topuz Fadil Kraja   

Bodleri

Borgjezi fisnik

Bretkosat

Bukuria

Çajld Harodi

Cuca e maleve

Darka e gabuar


Dashuria e Talatit për Fitneten

Dictionarium latino-epiroticum

Dimri i madh


Dimri iku duke qarë Skënder Hasko  

 
Din Mehmeti

Ditari

Doktor Gjilpëra Faik Konica

Doktor Gjilpëra Faik Konica analizë tjetër

Don Kishoti

Don Kishoti i Mançes

Don Zhuani

Dosja H 


Dreqi që nuk plaket Rrahman Dedaj  

Dhelpra e Trojës 

Elegji nga Zef Serembe

Elena Gjika

Emira

Eneida

Epi i Gilgameshit

Eposi i Gilgameshit

Era dhe Lisi

Erveheja

Eskili ky humbës i madh

Eugjen Onjegin

Fausti

Fjalët e qiririt

Garda Krutane

Gjenerali i ushtrisë së vdekur

Gjenerali i ushtrisë së vdekur -analizë apo referat tjetër

Gof

Hamleti


Hamleti William Shakespeare analizë tjetër

Hanko Halla

Hape portën  Shefik Osmani dhe Robert Gjedia   

Hasta La Vista Petro Marko


Historia e Skënderbeut   Fan S. Noli 

I huaji

I huaji Albert Kamy analizë tjetër

I tretuni


I vogli Donat Argjenti  Papa Kristo Negovani  

Iliada

Iliada analize tjeter

Jeta,loja dhe vdekja e Lul Mazrekut

Juga e bardhë Jakov Xoxa

Juvenila

Karvani i bardhë

Kater perrallat e Zulullandit Faik Konica

Kenka e sprasme e balës

Kështjella


Kështjella Ismail Kadare analizë tjetër

Klithma   Anton Pashku

Komedia Hyjnore

Komisioni i festes

Koprraci

Korbi

Kronikë në gur

Kronikë në gur - Ismail Kadare analize tjeter

Krushqit janë të ngrirë


Kuajt mbretërorë  Nuri Plaku

Kujtim

Kulla -Anton Pashku

Kush e solli Doruntinën

Lahuta e Malcisë

Liria

Lissus

Lufta dhe Paqja

Lulet e së keqës

Lulet e verës

Lulja e kripës

Lulja e kujtimit

Lum Lumi - Ali Podrimja

Lumi i vdekur

Lumi i vdekur Analizë tjetër 


Lutjet e mbrëmjes     Anton Pashku

Makbethi

Malsorja- Nazmi Rrahmani
 

Mbreti Lir - William Shakespeare

Meriyll - Viktor Canosinaj


Mikjon - Piratja sybojëqielli  Viktor Canosinaj    

Miqtë e përjetshëm Frederik Shuraja  

Mrizi i zanave - Gjergj Fishta

Nëna nga Maksim Gorki

Nita

Një e fshehtë në zemër

Njëqind vjet vetmi Gabriel Garsia Markes

Njëqind vjet vetmi - Sabri Hamiti

Njeriu me top

Odisea

Odisea analize tjeter

Oh

Oliver Tuist - Çarls Dikens

Pallati i ëndrrave

Para agimit

Paraja-Hasan Zyko Kamberi

Për lirinë e venetisë

Përsëri në këmbë

Persët

Përtej largësive 


Përralla shqiptare 

Piramida

Plaku dhe deti

Poema e mjerimit

Poezia e Pablo Nerudës

Prilli i thyer

Princesha Argjiro

Procesi

Prometeu

Prometeu i mbërthyer apo Prometeu i lidhur

Pse Sterjo Spasse 


Qeni milioner Viktor Canosinaj 
 

Qyteti i fundit Petro Marko

Romeo dhe Xhuljeta

Rozafa

Rrotullupë

Rruga e shtëpisë sime

Scodra

Serafina Topia

Sikur t'isha djalë


Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
Shpell e Dragobisë

Shpella e pirateve

Shqipëria Çka qenë,Çështë dhe Çdo të bëhet


Shumë zhurmë për asgjë

Sjellësi i fatkeqësisë

Studenti në shtëpi

Tartufi

Te dheu i huaj

Të mjerët

Trahani


Tregimet e së shtunës  Skënder Drini 

Tri këngë për Kosovën
 

Vaji bylbylit

Varri qyqes

Vashanazemadhe

Vdekja më vjen prej syve të tillë


Vdekja më vjen prej syve të tillë  - Analizë tjetër

Vidi – vidi pëllumbeshë dhe Hanko Halla  Ali Asllani 

Viti i mbrapshtë

Vivaldi pa stinë Konstandin Dhamo
 

Xha Gorio
Xha Gorio analizë tjetërZani i zemrës  - Filip Shiroka


Zazen - Ag Apolloni

Zogjtë

Zogu dhe kulla

Zomb Ag Apolloni

kritika letrare, analiza letrare, kritike per romane, referate shqip, ese, vepra letrare, veper letrare,kritika per vepra romane, romani shqip,kritike per veper letrare, analize letrare, romani kronike ne gure analize letrare, analiza e romanit kronike ne gur,analiza e romanit keshtjella, ismail kadare analize, romanet e ismail kadares analize, poezia e ali podrimes analize letrare, ali podrimja analize, vepra e ali podrimes analize,analiza letrare, alber kamy i huaji kritike letrare, vepra i huaji analize letrare, era dhe lisi vepera letrare, sinan hasani kritike letrare, fatos arapi kritike letrare, dikush me buzeqeshte analize letrare, vdekja me vjen prej syve te tille analize letrare, analiza e vepres vdekja me vjen prej syve te tille, rruga e shtepise sime analize letrare, nazmi rrahmani analize per veprat e tij, perseri ne kembe analize, analizea e vepres perseri ne kembe, letersi boterore analize

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Vjershe per 28 nentorin nga Suhejla Topojani - Kaçanik

28 Nëntori

Shumë zemra rënkonin
Shumë lotë pikonin
Shumë fëmijë u vranë
Vetëm se ishin shqiptarë.

Tani erdhi paqja
Tani erdhi liria
Gëzohemi të gjithë
Se erdhi Pavarësia.

Mirë se erdhe Pavarësi
Mirë se erdhe 28 Nëntor
Jemi të gëzuar të gjithë
Të bashkuar e unik

Vjershe apo poezi nga Suhejla Topojani - Kaçanik


vjersha per 28 nentorin,28 nentori vjersha shqip,vjersha dhe poezi per 28 nentorin,28 nentori poezi shqip,vjersha te bukura per 28 nentorin,pavaresine e Shqiperise,shqipnise,

Pranvera në vendin tim

''Pranvera''është një stinë e bukur ku natyra fillon të ngjallet e të gjelbërohet,moti fillon të ngrohet jetë e re fillon të afrohet.

Çdo mëngjes kur zgjohem kënaqem kur shikoj rrezet e diellit që bien në dritare dhe kënaqem poashtu kur dëgjoj cicërimën e zogjve.

Kjo stinë e gëzon çdokënd me gjallërinë dhe bukurinë e saj.

Zogjtëgëzohen shumë sepse tani e kanë më të lehtë jetën,ushqimin dhe strehimin.Disa prej tyre(zogjtë shtegtarë) kthehen nga vendet e largëta si: dallëndyshja,lejleku etj.

Bariu është shumë i gëzuar sepse tani ai ka ku ti kullos bagëtinë dhe ta ruaj më lehtë atë.

Bujku fillon ta mbjellë misrin,domatet,patatet e perime dhe pemë tjera të ndryshme që janë të nevojshme për jetesën e njeriut.

Unë e dua këtë stinë sepse është tejet e bukur dhe në mua ngjall dashuri dhe lumturi shpirtërore.


Lexo edhe nje ese tjeter: Ese per pranveren


Shkruar nga stafi Rapitful.

Ndalohet rreptesisht kopjimi dhe postimi ne nje faqe tjeter


Pranvera në vendin tim .Kjo eshte nje…

Dashuria

Dashuria ? E ke fjalën për interes, për mashtrim dhe përfitim material, po egziston në këtë rast.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more