Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Historia

E rrallë/ Avni Rustemi, i rrahur dhe torturuar pas atentatit

E rrallë/ Avni Rustemi, i rrahur dhe torturuar pas atentatit   Gazeta e njohur franceze “LE MIROIR” më datë 20 qërshor 1920 publikon një fotografi të panjohur deri me sot të Avni Rustemit, ku ai shihet i torturuar barbarisht nga policia franceze, pasi kishte kryer atentatin ndaj Esat Pashë Toptanit në Paris në vitin 1920. Megjithatë Avni Rrustemi u lirua pas vetëm 6 muajve.   Burimi: Indeks Online  

Sa zgjati lufta punike ?

Sa zgjati lufta punike ? Lufta punike zgjati 100 vjet nga 264 deri 164 para krishtit por me nderprerje prandaj u emertuan lufta e pare punike, lufta e dyte punike dhe lufta e trete punike.

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more