Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Duhani

Disa nga dëmet e duhanit

Shumica e kancerëve të mushkërive dhe vdekjeve si pasojë e sëmundjeve të mushkërive, shkaktohen nga duhani . Përdorimi i duhanit gjithashtu shkakton kancere të ndryshëm si i fytit, i gojës, i fshikzës së urinës, i veshkave, i pankreasit, i stomakut, i mitrës etj. Përdorimi i duhanit mund të shkaktoj kriza të zemrës. Tek duhani gjenden disa lëndë kimike të cilat e dëmtojnë seriozisht sistemin e qarkullimit. Kur thithet monoksidi i karbonit i cili gjendet tek tymi i duhanit , ai zë vendin e oksigjenit dhe bashkohet me rruazat e kuqe të gjakut, në këtë mënyrë pakëson nivelin e oksigjenit të nevojshëm për zemrën . Gjithashtu monoksidi i karbonit ka efekte negative mbi muskujt e zemrës , damarët e zemrës dhe mpiksjen e gjakut . Postime të ngjashme: Çka është Duhani ? Historiku i duhanit Fakte për Duhanin Pirja e duhanit , monoksidi i karbonit dhe infarkti Të dhënat për Duhanpirjen në Kosovë Pirja e duhanit kercenim per shendetin dhe jeten Studim shkencor

Duhani ju sjell ...

Duhani dhe demet, demet nga duhani,duhapirja demet, konsumimi i duhanit pirja,

Kuriozitete për Duhanin dhe Duhanpirjen

Hulumtimet tregojnë se pirja e duhanit është më e shpeshtë në vendet e varfëra se sa në ato të zhvilluara Është vërtetuar se duhani pihet më shumë nga personat me një nivel më të ulët të edukimit (shkollimit) Të varfërit pijnë më shumë duhan. Ata në këtë mënyrë ë përkeqësojnë më tej gjendjen e tyre ekonomike Kanceri i mushkërive është forma më e shpeshtë e kancerit.  87% e rasteve të kancerit i përshkruhen tymosjes së duhanit. Fëmijët që jetojnë në ambiente ku pihet duhani janë tri herë më të rrezikuar nga kancerii mushkërive se sa fëmijët e tjerë Ata që përditë ë pijnë një pako (20 cigare) janë 15 herë më të rezikuar nga kanceri i mushkërive se sa ata që nuk tymosin duhan  ¨ 81% e duhanxhinjëve e marrin shprehinë si të mitur   Duhani shkaktari numrin më të madh të vdekjeve të parandalueshme në botë.  Duheani vret më shumë njerëz se sa marrë bashkë: aksidentet në trafik, AIDS, vetëvrasjet, vrasjet, narkomania dhe alkooli   1/3 e vdekjeve nga

Demet e pirjes se duhanit

  Demet e pirjes se duhanit 1.Shkakton kancer te mushkerise dhe provokon astmen 2.Kancer te buzeve, fyti, germazit 3.Shkakton kancer te mitres dhe behet shkak per nje menopauze te hershme 4.Eshte nje nga shkataret e kancerit te fshikzes se urines dhe kancerit te pankreasit 5.Era e keqe e gojes, semundjet e dhembeve dhe te mishrave te tyre 6.Demtimi I shijes se gjuhes dhe nuhatjes 7.Shkaterrimi I qelizave te trurit, mungeses te kujteses, veshtersi ne mesim 8.Demton syte duke shkaktuar perde te syve 9.Demton lekuren duke e rrudhur ate 10.Shkakton infeksione te ndryshme te frymemarrjes 11.Shpejton forcimin e damareve duke shkaktuar tension te larte 12.Shkakton bllokim te damareve te trurit dhe zemres duke ndikuar keq mbi keto organe 13.Pengon eriksionon tek mashkujt 14.Shkakton aborte apo lindje te parakoheshme te shtatezanet 15.Shkakton gastrit, ulqere apo refluks ne traktin e tretes 16.Vonon sherimin e plageve te ndryshme 17.Shkaktar I semundjes BURGER( bllokon

Toksinat ne tymin e duhanit (efektet e katranit)

Toksinat ne tymin   e duhanit (efektet e katranit) Tar eshte term qe perdoret per te pershkruar te gjthe substancat kancerogjene qe permbane tymi I duhanit qe te formojne nje lende te ngjitshme te ngjashme me katranin brenda mushkerive Duhani eshte burimi I vetem natyral I nikotines dhe cigaret pershkruhen si mjet per te transportuar ate. Nikotina eshte nje substance e pazakont sepse mund te veproje si stimulues dhe qetesues kur absorbohet nga trupi.Nikotina arrin ne tru per 10-20 sec. aty ajo ndryshon aktivitetin metabolik dhe elektrik te trurit si dhe rregullon aktivitetin e hormoneve dhe neurotransmetuesve. Keto ndryshime japin keto efekte negative ne organizem • Rrisin ritmin e zemres 5 deri ne 10 rrahje ne min. pershkak te clirimit te hormonit ta stresit (adrenalines) • Ngushtimin e eneve te gjakut qe rezulton ne rritje te presionit te gjakut • Grumbullim i madh pllakezave te gjakut qe mund te shkaktoje tromboze, emboli(bllokim I eneve te gjakut) apo dhe infarkt • Shtim ta

Nikotino plasterat dhe vendosja e tyre

Nikotino plasterat dhe vendosja e tyre • Mund ti perdorin te gjithe ata qe deshirojne ta largojne plotesisht duhanin • Eshte e ndaluar t'i perdorin personat nen 18 vjet si dhe ata qe kane probleme me zemer, me lekure dhe ata persona qe jane te ndieshem ne nikotone • Vendosen ne lekure te paster, ne pjesen e jashtme te krahut • Nuk duhet me u pastru nese e keni plasterin antiduhan

Hapat e largimit apo lenjes se duhanit

Hapat e largimit apo lenjes se duhanit 1.Çlodhja e mire sidomos gjate diteve te para te lenjes se duhanit   2.Shtimi i ngrenjes se pemeve dhe perimeve te fresketa si dhe mosngrenja e ushqimeve yndyrore   3.Pirja e nje sasie te madhe te ujit, kete per te pastruar trupin nga nikotina dhe lendet e demshme dhe njekohesisht zvoglimi I sasise se cajit dhe kafes veqanerisht ne pese ditet e para   4.Largohu nga te menduarit ne rikthim tek ai ne kohen kur ndjen lakmi tek ai…….perkujto demet e tij dhe duro,,angazhoje veten me diq prej embelsirave dhe qumshtit   5.Ushtroje veten ta perdoresh misvakun   6.Ha çdo dite nje sasi te limoneve apo portokajve ngase kjo zvogelon deshiren per duhan   7.Vizito kliniken me te afert per luften e duhanit   8.Shenoje daten e vendimit per lenjen e duhanit   9.Evitoni vendet ku pihet duhani   10.Kaloni kohen ne vendet ku eshte e ndaluar pirja e duhanit   11.Gjeni zevendesime te shendetshme ne vend te duhanit perdorni ne gjelle shume karrota dhe pini s

Ndalimi i duhanit ne disa vende te botes

Ndalimi i duhanit ne disa vende te botes Ne tere Angline eshte e ndaluar pirja e duhanit ne kafiteri, vende pune dhe hapsirat publike pasi ligji I ndalon – ka hyre ne fuqi. Anglia me kete e ndjek shembullin e Irlandes Veriore, Skocise dhe Wellsit.  Sipas ligjeve te reja, denimi permosrespektimin e ligjit eshte 400 euro, ndersa per punedhenesin qe nuk do te vendos mbishkrimin “ NDALOHET PIRJA E DUHANIT” ndeshkimi do te arrij me shume se 1000 funta.   Edhe turqia ndjek po te njejten rruge   Edhe ne shqiperieshte ligji i duhanit legjitimisht I njohur si Ligji per Mbrojtjen e Shendetit nga roduktet e duhanit i cili ka hy ne fuqi me 26.V. 2007   Nenet kryesore te ketij ligji kane te bejne me ndalimin  e pirjes se duhanit ne mjediset publike dhe te mbyllura dhe ndalimin e reklamave.   Nese dikush kapet duke pire duhan  ne nje mjedis te mbyllur  denimi i vendost pronarit  dhe denimi eshte 50000 leke  ndersa per reklame denimi eshte 3000 leke.  ndalimi i duhanit, ndalimi i pirjes se d

Lufta kunder pirjes se duhanit

Lufta kunder pirjes se duhanit •Punetoret shendetesor duhet te jene te vetedishem per rolin e tyre kunder pirjes se duhanit •Te bejne propagande ne luften kunder pirjes se duhanit •Te bejme propagande kunder duhanit ne : pune, ne shtepi,ne rruge dhe ne cdo ambient ku ndodhemi me nje fjale te jemi ambasador te shendetit te mire Kujdes duhet ti kushtojme aksioneve ligjeruese per •Ndalim te reklamimit te duhanit •Shenimi i sasise se substancave nga ana e prodhuesve •Mosshitja e duhanit femijeve dhe te rinjeve •Ndalim I pirjes se duhanit ne institucione mjeksoredhe institucione te tjera si dhe neper lokake te ndryshme, shkolla luftimi i duhanit, lufta kunder duhanit,  lufta ndaj konsumimit te duhanpirjes, duhani dhe lufta, lufta ndaj nikotines, nikotina dhe lufta,

Te mirat e nderprerjes se duhanit

Te mirat e nderprerjes se duhanit •Permiresimi i shendetit • Permiresohet aftesia e nuhatjes se shijes • Arome me e mire ne shtepi dhe veture • Shembull I mire per femijet tuaj dhe rrethin ku jeton • Jeta do te jete me kualitative dhe me e gjate permiresohet bugjeti individual dhe ai familjar  nderprerja e duhanit, duhani, ndalja e duhanit, moskonsumimi i duhanit, mospirja e duhanit, te mirat e nderprerjes se duhanit

Ndryshimet pas lenjes se duhanit

Ndryshimet pas lenjes se duhanit Pas... • 20 minutash-frekuenca e zemres suaj zvoglohet • 12 oresh - niveli I monoksidit te karbonit ne trupin tuaj kthehet ne normalitet • 2 jave deri 3 muaj - rreziku juaj nga infarkti fillon te bie dhe funksioni I mushkerive fillon te permiresohet • 1-9 muaj- kolli dhe frymezenja juaj pakesohet • 1 viti - rreziku I juaj I shtuar prej semundjeve koronare eshte sa gjysma e atyre te duhangjinjeve • 5 vitesh - rreziku I juaj nga infarkti eshte zvogeluar ne nivel te joduhangjinjeve • 10 vitesh - rreziku I juaj nga kanceri I gojes , mushkerive, faringut, ezofagut, vashkave dhe pankreasit zvoglohet • 15 vitesh - rreziku I juaj nga semundjet e zemres eshte sa I joduhangjinjeve  ndryshimet pas lenjes se duhanit, duhanpirja dhe lenja e tij, lenja e duhanit, konsumimi i duhanit dhe lenja

Disa nga kancerogjenet qe permban duhani

Disa nga kancerogjenet qe permban duhani   Tymi i duhanit permban rreth 60 lloje kancerogjenesh, nje pjese te vogel e te cilave jane: •Styren •Benzen •Nitrozaminat •Formaldehid •Hidralazin •Vinil klorur •Nikel •Kadmium •Arsenik •Polomium •Hidrokarburetaromatike policiklike kancerogjenet e duhanit, duhani dhe kancerogjenet, materiet kancerogjene ne duhan, duhani dhe kanceri, materiet kanceroze ne duhan, duhani dhe zhvillimi i kancerit

Çfarë përmban një cigare ?

Çfarë përmban një cigare Siç dihet, cigarja perbehet nga duhan, letra, filteri dhe nga disa materje shtese. Por gjate prodhimit i shtohen edhe perberes te tjere pesticide, fertilizer dhe materje dezinfektimi. Tymi i cigares permban 4000 lloje kimike nga te cilat 2000 jane helme. Disa nga kemikelet qe permban tymi i duhanit jane : • karbonmonoksid: tymi i makinave •Arsenik : helm •Metanol: gazi qe perdoret per raketa •DDT: ilaq kunder insekteve •Kadmium : bateri makine •Gaz buton : gaz cakmaku •Aceton : shkrires kimik •Naftalin : ilaq tejash •Amoniak : pastrues kimik perberesit e duhanit, duhani dhe perberja e tij, duhani dhe pirja e tij, perberesit e duhanit, nga kush perbehet duhani, duhani dhe perberja e tij, perberesit e rrezikshem te duhanit, perberesit e cigares, cigarja dhe perberesit e duhanit, duhani dhe cigarja, duhani dhe substancat perberese, cka shkakton duhani 

Studim shkencor dhe interesant per Duhanpirjen dhe demet nga Duhani

 Studim shkencor dhe interesant per duhanpirjen dhe demet nga Duhani Studimi me i gjate i bere ndonjehere mbi efektet e pirjes se duhanit mbi shendetin, ka arritur ne perfundim se piresit e duhanit jetojne mesatarisht dhjete vjet me pak se sa ata qe nuk pijne duhan. Hulumtimi i botuar ne British Medical Journal filloi para pesedhjete vjetesh kur u vu lidhja midis duhanit dhe kancerit te mushkerive. Ky studim poashtu hulumtoi se lenja e duhanit madje edhe ne moshen 60 vjecar , mund te permiresoj jetegjatesine per 3 vjet,ndersa lenja e duhanit ne moshen 30 vjecare duket se anulon demin qe i eshte bere shendetit me pare. Studime te tjera tregojne se njerezit me te ardhura me te vogla dhe ata me nivel me te ulet shkollimi ,konsumojne me shume duhan. Me pirjen e duhanit keta keqesojne edhe me shume gjendjen e tyre ekonomike dhe sociale. Te varferit shpenzojne me shume per duhan se sa per plotesimin e nevojave te tjera baze: si ushqimi, kujdesi ndaj shendetit dhe arsimimit. OB

Pirja e duhanit kercenim per shendetin dhe jeten

 Pirja e duhanit kercenim per shendetin dhe jeten Shkenctaret thone se kur nje person qe fillon duhanin ne moshe te re, ai e ka me veshtire se sa te tjeret per te hequr dore prej tij. Studimet e meparshme e dhe te tashme kane treguar se adoleshentet jepen shume pas duhanit. Cilido qofte efekti i nikotines fillimisht ne organizmin e njeriut, efetet negative jane me te vogla tek adoleshentet dhe te te rinjet se sa te te rriturit dhe kjo i bene ata ta pijne me teper duhanin.  Kur duhani pihet per dekada te tera dhe ne trup hyjne elementet helmuese pikerisht kjo shkurton jeten. Pra nuk eshte vetem nikotina, por eshte ekspozimi i vazhdueshem ndaj elementeve te tjere te rrezikshem te duhanit ajo qe demton njeriun. Duhani kercenim per jeten, jeta dhe duhani, vdekja nga duhani, kercenimi nga duhani,lenja e duhanit 

Çka është Duhani ?

Çka është Duhani ? Duhani nenkupton bimen familjare Nicotiniana te llojeve te tipeve te ndryshme te modifikuar gjenetikisht me te gjitha pjeset e saj. Mjerisht duhani , si bartes i nikotines me teper e demton shendetin e njeriut . Sot konsiderohet droga me e lire qe perdoret ne mase te madhe . Perveq nikotines, tymi i duhanit permban edhe lengje gazore helmuese te forta siq eshte monoksidi i karbonit, dioksidi i karbonit  ,i  cili e veshtireson frymemarrjen normale.  Si pasoje e thithjes se duhanit llogaritet se ne vit vdesin rreth 3 milion njerez. Nikotina llogaritet edhe si droge, sepse organizmi ambientohet me te duke u bere vartes i saj. Ky proces i vartesise ndaj nikotines me lehte behet te popullata rinore ku edhe pasojat zhvillimore, intelektuale dhe shoqerore jane deme te medha. Nje bashkejetese me duhanin nuk mund te ekzistoje . Sado shendet te plote mendor qe gezon, efektet e çdo cigare qe pin nuk mund te kalojne paperfillshem.  Duke filluar nga siste

Të dhënat për Duhanpirjen në Kosovë

 Të dhënat për Duhanpirjen në Kosovë Te dhenat e fundit mbi konsumimin e duhanit ne Kosove flasin se 1/3 e popullates apo me shume se 600 mije kosovare jane konsumues te rregullt te duhanit. Ne diten Boterore te Luftes Kunder Duhanit, kryetari Xhavit Bicaj kryetar i shoqates per Lufte Kunder Kancerit ne Kosove, thote se kohet e fundit numrin me te madh  te konsumuesve te duhanit e perbejne te rinjet. Z. Bicaj thote se pirja e duhanit krijon varshmeri organike dha psikologjike. Ai thote se Kosova eshte nder vendet e pakta ku akoma lirshem pihet dhe reklamohet duhani dhe produktet e tij dhe se zvoglimi i numrit te duhanpiresve ne Kosove do te ndodh vetem atehere kur te hyj ne fuqi ligji per moskonsumimin e duhanit. Ndoshta nje ligj i tille do te ishte i mireseardhur , qe se paku te kufizohet duhanpirja dhe te kursehen ata qe nuk pijne duhan prej atyre qe e konsumojne kete. duhanpirja ne Kosove, Kosova dhe Duhani, duhanpirja ne Kosove, Kosova me duhan, Duhani ne Kosove, Kos

Pirja e duhanit, monoksidi i karbonit dhe infarkti

 Pirja e duhanit, monoksidi i karbonit dhe infarkti Monoksid karboni zevendeson nje pjese te oksigjenit ne gjak . Me me pak oksigjen , shumica e organeve dhe struktura te eneve te gjakut demtohet me kalimin e kohes. Kjo mund te qoje ne forcim te arterieve ( arteoskleroza ) Monoksidi i karbonit eshte nje gaz pa ngjyre, pa shije dhe ere qe gjendet ne tymin e duhanit . Ai mund te çlirohet gjithashtu nga kaldalat dhe motoret e makinave.  Kur thithet me ane te duhanit dhe absorbohet ne gjak, monoksidi i karbonit fillon te zevendesoje oksigjenin ne rruzat e kuqe te gjakut. Ne kete menyre monoksidi i karbonit fillon transportohet ne organe dhe inde . Nje gje e tille i demton organet sepse ato nuk furnizohen me sasine e nevojshme te oksigjenit .  Kjo gje demton edhe strukturen e eneve te gjakut duke shtuar riskun per artrosklerozen e cila perbene nje nga shkaqet madhore te infarktit . infarkti nga duhani, duhani dhe rreziku i pirjes, duhani, kanceri nga duhani,

Fakte për Duhanin

Fakte për Duhanin Perveq fakteve te demit te shkaktuar nga pirja e duhanit ajo mbetet shkaku kryesor i vdekejs se njerezve p.sh.vdesin me teper amerikan se sa vdesin ne trafikun toksor dhe ajror , nga AIDS ,nga doza e tepruar te kokaines dhe heroines dhe vrasjet te nderthurura. Pirja e duhanit mbyt rreth 400.000 meshkuj dhe femra ne cdo vit. Ne cdo te pesten vdekje eshte e lidhur me duhanin dhe mesatarisht piresit e duhanit vdesin 10-13 vjet me heret se sa ata qe nuk e pijne duhan. Problemi per te larguar pirjen e duhanit eshte permbatja e nje substance narkotike : nikotinen nje substance kimike adiktive (qe shkakton varesi ) e cila arrin ne tru per me pak se 19 sekonda dhe jep efekte ne te gjithe trupin Nikotina eshte alkoloid helmues me ere te keqe qe gjendet ne gjethet e duhanit dhe qe vepron si ngacmues ne sistemin nervor. Cilesohet si substance pergjegjese ndaj cigares. Nikotina eshte nder alkoloidet kryesore e cila gjendet ne gjethe dhe rrenjet e duhanit. Ne g

Historiku i duhanit

 Historiku i duhanit Duhani ka prejardhje nga Amerika Ne Evrope , Azi dhe Afrike fillon te perdoret ne shek. XVI ( pas zbulimit te Amerikes) Ata e sjellin si bar kunder majesilit Ndersa ne fillim te shek.XVII duhani perfshin tere boten Fjala DUHAN rrjedh nga fjala Arabe qe d.m.th TYM historia e duhanit, duhani historia, historia e pirjes se duhanit, duhani histori, pirja e duhanit historia, historia rreth duhanit, histori per duhanin, duhanpirja histori

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more