Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Stinet

Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë

  Stinët e vitit Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë Janë katër motra, Fare nuk ngjasojnë, Edhe njëra-tjetrën, Kurrë s’e ngatërrojnë. Këto katër motra, Janë stinët e vitit, Pranvera , vera , Vjeshta edhe dimri . Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë , vjershe per stinet, poezi per stinet, poezi shqip, vjersha shqip, stinet, pranveren, veren, vjeshten, dimrin

Ese : Ku shkoi të ftohtit

Ese : Ku shkoi të ftohtit Koha e të ftohtit është larguar. Veriu më nuk e ka fuqinë e vet të trishtueshme siç e kishte gjatë dimrit të acartë. Tash fryn një erë e lehtë e ardhur nga jugu ,të cilën e kanë sjellë dallëndyshet ... Tash fushat dhe livadhet janë mbushur gjelbërim. Zogjtë i kanë mësuar këngët më të reja dhe me cicërimën e tyre mbushin gjallëri tërë kopshtijet dhe drunjtë e lulet në male . Zëri i tyre jehon hareshëm.Të ngazëllen.Të mbushë përplot jetë dhe gjallëri. Lulet e derdhin aromën e tyre dhe dritaret e mbyllura tash rrinë hapekrah dhe fusin në brendi aromën e luleve . Është një bukuri që nuk përshkruhet lehtë... Fëmijët dhe pleqtë që ishin më të ndiejshëm gjatë stinës së bardhë të dimrit tash pyesin: -Ku treti të ftohtit.Në cilin vend ka shkuar ? Era pranverë po vjen... Shkruar nga: Leonis Dobrunaj - Carrabreg hartim per pranveren,ese per pranveren,pranvera hartim,ese pranvera,shkrime per pranveren,ese e bukur per pranv

Kur fillon dhe mbaron Vera ?

Kur fillon dhe mbaron Vera ? Në gjysmërruzullin verior Vera fillon më 21 qershor e mbaron më shtator. Postime të ngjashme: Kur fillon dhe mbaron Pranvera Kur fillon dhe mbaron Vjeshta Kur fillon dhe mbaron Dimri kur fillon vera,kur mbaron vera,kur perfundon vera,me cilen date mbaron vera,kur fillon vera,vera data e fillimit

Çka është Pranvera ?

Pranvera është stina e parë e vitit që vjen pas dimrit , stina kur nis e gjelbëron natyra .  Në gjysmërruzullin verior fillon me 22 mars e mbaron me 21 qershor. Cka,qka,ceshte,cfare,qeshte,çka,çfarë,domethene,dmth, do te thote, definicioni, perkufizimi,shpjegimi, kuptojm,shqip,nenkuptojm,nenkuptimi, eshte,quajme, quhet, kuptimi i fjales, domethnja e fjales, jane, kuptojme me fjalen, termi,paraqet, kuptimi, paraqesin, nocioni, perkufizimi,paraqet,perkufizon,definicioni,definimi,cka kuptojme me termin, cfare do te thote fjala,pranvera,pranvera fillimi,kur fillon pranvera,ne cilet date fillon pranvera

Erdhi pranvera

'' Pranvera '' eshte nje nder stinet me te bukura dhe me te gezueshme per ne. Ajo fillon me ikjen e dimrit  dhe mbaron me ardhjen e '' Veres ''. Ne '' Pranvere '' fillojne te lulezojne pemet, lulet etj. Në kete stine ditet zgjaten kurse netet shkurtohen duke i falur me shume lumturi femijeve. Njerezit ne kete stine fillojne te vishen  me rroba me te holla dhe me ngjyra me te hareshme , dallendyshet kthehen fluturimthi dhe fillojne te zgjedhin shtepite me te denja per folete e tyre. Eshte kënaqesi qe te zgjohesh ne mengjesin e kesaj stine me ane te cicerimave te ketyre zogjve kaq te mrekullueshem. Ne kete stine moti fllon te nxehet dhe Dielli del me rrezet e tij te arta kurse qielli merr ngjyre te kalter dhe si zakonisht rete hapen dhe ia lene vendin disa reve plot me ngjyra  me forma te ndryshme etj. Shih edhe nje ese tjeter per pranveren : '' Ese per pranveren ''  pranvera pershkrim

Karakteristikat e pranverës

Karakteristikat e pranverës PRANVERA ESHTE NJE NDER STINëT ME TE BUKURA DHE ME TE GEZUESHME PER NE. AJO FILLON ME DATEN 21 MARS DHE MBARON ME 22 QERSHOR . NE PRANVER FILLOJN TE LULEZOJN PEMET,LULET ETJ. NE PRANVER DITET  ZGJATEN KURSE NETET SHKURTOHEN. NJERZIT NE KETE STINË FILLOJN TE VISHEN ME RROBA ME TE HOLLA DHE ME NGJYRA ME TE HARESHME DALLENDYSHET KTHEHEN FLUTURIM TEK NE. ESHTE KNAQSI QE NE MENGJESIN E KESAJ STINE TE ZGJOHESH ME CICERIMAT E ZOGJVE. NE KETE STINË MOTI FILLON TE NXEHET DHE DIELLI DEL ME RREZET E TIJ TE ARTA QIELLI MERR NGJYRË ME TE KALTER. pranvera karakteristikat,karakteristikat e pranveres,pranvera,pranvera,pranvera shqip

Vjeshta - vjershë nga Xhevahir Spahiu

Vjeshta -  vjershë nga Xhevahir Spahiu Kur vjeshtës vendin i lë vera dhe zogjtë shtegtojnë larg e larg, nga pemët gjethet rrëzon era si fjongo të arta përmbi park.   Kur vjeshta vjen, zverdhon në vreshta bistaku i rrushit bukuri! Me begatinë që sjell vjeshta , gëzohem unë, gëzohesh ti.   O vjeshtë e artë, o stinë e zjarrtë, ti, mrekulli e punës sonë, nga fryti yt i begatë njeriut faqet i kuqojnë! Nëse doni më shumë vjersha dhe poezi atëherë klikoni mbi Vjersha vjersha per vjeshten, vjershe per vjeshten, vjershta vjershe, poezi per vjeshten, vjersha per femije vjeshta, vjeshta poezia per femije, vargje per vjeshten, vjersha te femijeve, vjersha nga Xhevahir Spahiu

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more