Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Zemra

Tromboembolia - infarkti i mushkërive

• Tromboembolia është mbyllje e menjëhershme e një apo më shumë vazave të gjakut të mushkërive, që mund të ndodh edhe ajo e trungut kryesor, që ndodhin nga ardhja e një emboli nëpërmjet gjakut, e më shpesh nga gjymtyrët e poshtme (tromboflebitet), nga kaviteti i zemrës, endokarditet (vese të fituara të zemrës). • Infarkt quhet nekroza që zhvillohet si pasojë e ndërprerjes së furnizimit me gjak të një indi apo organi prej bllokimit të arteries nga një tromb, emboli ose spazme të gjatë. •Afër 25-30% të të sëmurëve me emboli pulmonale kalojnë në infarkt pulmonal.

Çka eshte Adrenalina ?

Adrenalina (nga lat. ad dhe ren ka kuptimin mbi veshka) është një hormon që prodhohet nga gjëndrat mbiveshkore dhe që lirohet në trupin e njeriut kur ai është në gjendje rreziku apo në stres . Ky hormon apo adrenalina këto efekte: rritjen e frekuencës të rrahjes së zemrës, rritjen e shtypjes së gjakut, zgjerimin e bronkeve, rritjen e yndyrave (lipolizën) dhe sheqerit (glukolizën) në gjak. Adrenalina e ndryshon qarkullimin e gjakut nëpër organe duke e zvogëluar sasinë e gjakut që qarkullon në organet e tretjes dhe duke e shtuar gjakun në muskuj. Adrenalina gjithashtu gjendet si neurotransmiter në tru në neuronet neuroadrenergjike. Çka eshte Adrenalina ?,qka eshte adrenalina,cilat jane efektet e adrenalines ne organizem,kush jane veprimet e adrenalines ne organizem,kush e prodhon adrenalinen,kur prodhohet adrenalina,kur leshohet adrenalina,kur lirohet adrenalina,ne cilat raste lirohet adrenalina

Ku ndodhet zemra tek njerëzit ?

ne cilen ane ndodhet zemra tek njerezit,ku ndodhet zemra tek njeriu, Ku ndodhet zemra tek njerëzit ? Zemra tek njerëzit ndodhet në anën e majtë të kraharorit, ndërsa në raste të ralla nga ana djathtë dhe ajo gjendje quhet situs inversus.

Çka është Duhani ?

Çka është Duhani ? Duhani nenkupton bimen familjare Nicotiniana te llojeve te tipeve te ndryshme te modifikuar gjenetikisht me te gjitha pjeset e saj. Mjerisht duhani , si bartes i nikotines me teper e demton shendetin e njeriut . Sot konsiderohet droga me e lire qe perdoret ne mase te madhe . Perveq nikotines, tymi i duhanit permban edhe lengje gazore helmuese te forta siq eshte monoksidi i karbonit, dioksidi i karbonit  ,i  cili e veshtireson frymemarrjen normale.  Si pasoje e thithjes se duhanit llogaritet se ne vit vdesin rreth 3 milion njerez. Nikotina llogaritet edhe si droge, sepse organizmi ambientohet me te duke u bere vartes i saj. Ky proces i vartesise ndaj nikotines me lehte behet te popullata rinore ku edhe pasojat zhvillimore, intelektuale dhe shoqerore jane deme te medha. Nje bashkejetese me duhanin nuk mund te ekzistoje . Sado shendet te plote mendor qe gezon, efektet e çdo cigare qe pin nuk mund te kalojne paperfillshem.  Duke filluar nga siste

Ushqimi te të sëmurët me sëmundje iskemike të zemrës

Ushqimi te të sëmurët me sëmundje iskemike të zemrës   Gjatë sëmundjeve iskemike të zemrës  është e nevojshme që të përdoren rekomandimet e mëposhtme për të ushqyerit e duhur. Të kufizohet marrja e yndyrave dhe kolesterolit Hapi i parë në planifikimin e ngrënies së përditshme te këto pacientë është kufizimi i acideve yndyrore të ngopura dhe transacideve nga ushqimi. Rregullat për përdorimin e ushqimit me proteina Burimi më i mirë me proteina janë: mishi, pulat dhe peshqit pa lëkurë, vezët, qumështi dhe prodhimet e qumështit. Disa lloje të peshkut si troftë, skumbri, salmon dhe harengë janë të pasura me omega-3 acide-yndyrore të cilat ulin nivelin e triglicerideve dhe përdoren si ushqim i shëndetshëm. Gjithashtu, omega-3 acidet yndyrore gjenden në disa bimë si arrat, soja. Bimët bishtajore si bizelet, fasulet dhe thjerrëza janë burim i shkëlqyeshëm i proteinave, pa kolesterol dhe yndyrë dhe janë një zëvendësim i shkëlqyer i proteinave shtazore. Pemët dhe

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more