Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Dimri

Poezi per dimrin - Erdhi Dimri !..

Poezi për dimrin Erdhi Dimri !.. Erdhi dimri, erdhi dimri derën dimrit mos ia hap po të thotë se është më i mirë të bjen të ftohtin e ta lë në prag! Nuk të ftoh veq duar a faqe por në shpirt ta bjen ftohtësinë vjen me zhurmë por dhe pa llafe e të qorron me bardhësinë! E mërzinë dhuratë të sjell dashurinë e lanë me stres si llafazane llafe mbjell dhe të përqesh plot me serbes! Erdhi dimri, erdhi dimri dhe nga puthja ai veç ngrinë mërzinë dhe stresin i merr me vete kur se ftoh dot dashurinë!... vjersha per dimrin, poezi per dimrin, dimri poezi, vjersha shqip, poezi dimri, dimri shqip, vjersha dimri poezi per ditelindje proze per dimrin poezi per nenen e vdekur poezi per babin poezi per mesuesen poezi per atdheun poezi per 28 nentorin poezi per femije

Rreshta per dimrin - Poezi per dimrin

Thuaji vetvetes kur i ftohti vjen dhe akullima bie prej qielli do të doje të ishe atje duke ecur, dëgjuar të njëjtën melodi, s’ka rëndësi se ku, të gjesh vetveten brenda izolimit të errësirës ose poshtë thyerjes së bardhë të hënëzave të përqëndruara në luginën me dëborë. Këtë natë ndërsa bën ftohtë Thuaji vetvetes Gjithçka që di është asgjë. Por melodia e kërcimit tënd luan ndërsa je duke ikur. Dhe ti do që të kesh mundësi për një herë të vetme të gënjehesh përposhtë flakës së vogël të yjeve dimërorë. Edhe po qe se ndodh dhe nuk ke mundësi shko më tutje ose kthehu mbrapsht, dhe do e gjesh vetveten përsëri kur të kesh vajtur gjer në fund. Thuaji vetvetes në këtë rënie finale të ftohti mbi degëd e tua Thuaji vetvetes që e dashuron faktin se cili je.

Vjershë apo poezi për dimrin

Stina Iku vjeshta Me kaltërsi e diell Solli ngjyrë pikëllimi Te fëmijët menjëherë Rrezet e diellit Retë i mbuluan Mjegull nga qielli Vendin ka mbuluar Kudo acar Në çati e dritare Ka ngrirë dhe bujku Me dele në livadhe Shkruar nga Alma Halimi vjersha dimri,poezi dimrin,vjershe per dimrin,poezi per dimrin,vjersha dhe poezi per dimrin,dimri erdhi poezi,vjersha per dimer,vjersha per stinen e dimrit

Ditë dimri në fshatin tim

Ditë dimri në fshatin tim Pas ditëve të ftohta e me shi , erdhën ditët me acar të dimrit , i cili e ka shtrirë pushtetin e vet deri në pranverë . Por bardhësisë së borës i gëzohen më së shumti fëmijët . Këtë stinë ata e pritën me padurim. Shih edhe: Ese të ndryshme shqip Një mëngjes më zgjoi një e trokitur e fortë në derën e shtëpisë .Vrapova me nxitim, edhe pse isha pakëz e frikësuar,dola të shihja se ç'po ndodhë. Shih edhe: Si i kalova pushimet dimërore Një pëlhurë e bardhë e kishte mbuluar tërë tokën. Atë ditë fshati im kishte marrë krejt pamje tjetër. Mendova se mos ishte ndonjë ëndërr magjike imja apo një realitet . Trokitjet në derë kishin qenë të shokëve e shoqeve të mia që kishin ardhur të më thërrisnin në lojë me topa bore . Por,duhet ta dimë një gjë: edhe loja duhet të ketë kufi . Duhet të mos e teprojmë  e të ftohemi. Për këtë merakosen prindërit tanë. Ata kanë dëshirë e lutje të madhe gjithnjë për shëndetin tonë. Tanimë fjollat e dëborë

Dimri - poezi nga Liridon Hyseni

Erdhi dimri pas vjeshtës Me flokët e saj prej dëbore Gjithë dalim rrëshqasim Me saja në bregore Kënaqemi me bukuritë E dimrit të bardhë Luajmë me topa bore Gjithnjë pa u ndalë vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per.vjersha per femije,vjersha per fmije,dimrin,dimri poezi,vjersha,per dimnin,dimri poezi,

Çka është dimri ?

  Dimri Çka është dimri ? Dimri është stina e katërt dhe më e ftohtë e vitit, që vjen pas vjeshtës . Në gjysmërruzullin verior fillon me 22 dhjetor e mbaron me 21 mars. Cka,qka,ceshte,cfare,qeshte,çka,çfarë,domethene,dmth, do te thote, definicioni, perkufizimi,shpjegimi, kuptojm,shqip,nenkuptojm,nenkuptimi, eshte,quajme, quhet, kuptimi i fjales, domethnja e fjales, jane, kuptojme me fjalen, termi,paraqet, kuptimi, paraqesin, nocioni, perkufizimi,paraqet,perkufizon,definicioni,definimi,cka kuptojme me termin, cfare do te thote fjala,dimri,dimer,kur fillon dimri,dimri data e fillimit,kur eshte dimer

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more