Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Shkolla

Rëndësia e shkollës - shkruar nga Xhevahire Jakupi - Kaçanik

                                                               '' Rëndësia e shkollës '' Jeta e një njeriu është si varka e një peshkatari që mundohet të gjejë rrugën e duhur për të peshkuar. Kështu edhe ne mundohemi të kemi një jetë sa më të lumtur për ta jetuar . Por që të kemi një jetë të lumtur , truri ynë duhet të jetë i pasuruar me dituri , e cila na ndihmon t’i kapërcejmë më lehtë vështirësitë në jetë. Për këtë arsye shkollat janë dhurata më e shtrenjtë për njerëzimin. Shkolla na ndihmon të fitojmë dituri të reja dhe aftësi mendore për të jetuar sa më mirë . Shih edhe: Ese të ndryshme shqip Kohë më parë shqiptarët nuk e kishin të drejtën e shkollimit. Së pari na penguan turqit, ndërsa serbët arritën deri në atë shkallë sa të mbyllin të gjitha s hkollat , në mënyrë që shqiptarët t’i mbulonte padituria dhe mjerimi . Por, shqiptarët nuk ndaluan  dhe mësimin e organizuan nëpër shtëpitë - shkolla..E sot? Shqiptarët  e Kosovës janë të lirë dhe gëzojnë të

Kujtimet shkollore-Agon Gashi

Kujtimet shkollore-Agon Gashi Vitet ikin Çdo gjë plaket, Shumë gjëra kujtohen Asnjëherë nuk harrohen Kujtimet shkollore Mbetën përherë, Nga mendja e njeriut Nuk fshihen asnjëherë   vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per.vjersha per femije,vjersha per fmije,kujtimet shkollore,agon gashi,per shkollen,shkolla,shkolle,shkollen,shkolla shqip,vjersha shqip,vjersha per parashkollore

Shkolla më thërret- vjershë nga Ardian Tora

Shkolla më thërret Mësuesi im i dashur më pret Presin gjithë shokët A ka më lezet Mbarësi më dëshirojnë Kur dal nga shtëpia Kthehem më i pasur Me pesëat e mia vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per.vjersha per femije,vjersha per fmije,shkollen,shkolla shqip,vjersha per shkollen, vjershe per shkollen , vjersha per shkolle , shkolla, vjersha shkolla jone, vjersha per femije per shkollen, shkolla poezi, poezi per shkolle

Dita e parë e shkollës - vjershë nga Uranik Jonuzi

Dita e parë në shkollë U gëzova shumë Se mami e babi Më përqafuan shumë Kur u nisa në shkollë Kisha faqet si mollë Në derë të klasës më priti Mësuesja ime belëhollë vjershe per shkollen , vjersha per shkolle , shkolla, vjersha shkolla jone, vjersha per femije per shkollen, shkolla poezi, poezi per shkolle,vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per.vjersha per femije,vjersha per fmije,shkollen,shkolla,shkollen,shkolla vjershe,vjersha per shkollen

Shkolla ime - vjershë nga Arta Mjeku

Vendi ku gjejmë ngrohtësi Vendi që na jep dashuri Vendi që na fal njohuri Je ti shkollë - plot madhështi Secili arsimtar na fal dritë Dituri e këshilla në jetë Që të bëhemi të urtë të mirë Porosinë ta çojmë në vend Kur të rritem do të kujdesem Për prind e për gjithë njerëzinë Vendit tim do i falë djersën Që të jetë gjithmonë i lirë.  vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per.vjersha per femije,vjersha per fmije,shkollen time,shkollen,shkolla,shkoll,shkollat

Shkolla - vjershë nga Era Avdyli

Shumë të dua Ti ishe e do të jesh Gjëja më me vlerë Për mua.. Njohuritë,dituritë Në ty i mësova Kohën më të mirë Aty e kalova.  vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per.vjersha per femije,vjersha per fmije,shkolle,shkollen,shkolla,shkolla shqip,vjersha per shkollen,shkolla,

Shkolla ime - vjershë nga Rexhep Hoxha

Posa të zbardhë drita I marr librat me nxitim Nisem për në shkollën time që më jep dije dhe mësim Plot hare, plot gaz lumnije Daja Dinë me zile thërret Të gjithë rrokemi për dore Hyjmë në klasën që na pret Marrim këngën më të bukur Presim mësuesin me ardhë Lum e lum, oj shkolla ime Ti për ne je fat i bardhë. vjersha,vjershe,poezi,poezia,per,poezite,vargje,vargje per,poezi per.vjersha per femije,vjersha per fmije,shkolla ime,shkollen time,shkollat,shkollen,shkolle

Çka është shkolla ?

Çka është shkolla ? Shkolla është institucion arsimor ku mëson dhe edukohet në mënyrë të organizuar brezi i ri apo gjenerata e re. Cka,qka,ceshte,cfare,qeshte,çka,çfarë,domethene,dmth, do te thote, definicioni, perkufizimi,shpjegimi, kuptojm,shqip,nenkuptojm,nenkuptimi, eshte,quajme, quhet, kuptimi i fjales, domethnja e fjales, jane, kuptojme me fjalen, termi,paraqet, kuptimi, paraqesin, nocioni, perkufizimi,paraqet,perkufizon,definicioni,definimi,cka kuptojme me termin, cfare do te thote fjala,shkolla,shkolle,shkollat,shkoll

Vjersha për shkollën

Nese doni vjersha per shkollen atehere mund ti gjeni ketu   Kliko mbi titullin e vjershës që doni Poezi per shkollen   shkruar nga Ardiana Tusha Në klasë të parë Shkolla jonë Festa e shkollës Shkolla më thërret Dita e parë e shkollës  Shkolla ime Shkolla Shkolla ime Nëse doni akoma Vjersha atëherë klikoni mbi Vjersha  

Dita e parë e shkollës - Edmond de Amiçis

 Dita e parë e shkollës -  Edmond de Amiçis Sot është dita e parë e shkollës. Tre muajt e pushimeve kaluan nëpër fusha e kodra si nëpër ëndrra. Sot në mëngjes shkova me mamanë në shkollë që të regjistrohesha në klasën e katërt. Udhët e qytetit zienin nga zërat e fëmijëve që mbanin çanta në duar. Libraritë ishin mbushur me prindër që blinin libra e fletore për fëmijët e tyre. Edhe përpara shkollës kishte aq njerëz, sa mezi hymë brenda. Në korridore pashë plot prindër që bisedonin me mësuesit, nxënës që qeshnin me njëri-tjetrin; mësues me regjistra në dorë që kalonin nga një klasë në tjetrën. Mësuesja ime e klasës së tretë më përshëndeti te dera dhe tha: - Enrik, sivjet do të shkosh në katin e sipërm dhe do të kesh një mësues tjetër, - dhe më shikoi me trishtim. Edhe unë u trishtova. Pranë nesh, drejtorin e kishin vënë në mes disa mama shumë të mërzitura. Ato nuk gjenin vende të lira për fëmijët e tyre. Disa nga shokët ishin zgjatur dhe shëndoshur. Vetëm në orën dhjetë ar

Shkolla jonë - vjershë nga Fejzi Bojku

Shkolla jonë -  vjershë nga Fejzi Bojku Porsi zogjtë n'çerdhen e vet Ne kthehemi përsëri, Të freskuar – gaz e shëndet , Ti na pret me dashuri. Erdhëm, erdhëm, shkolla jonë Shkoi vera dhe pushimet, Zëri i zileve po jehon Përsëri nisin mësimet. Mësuesja jonë, ja ku jemi! Si një nënë të kemi sy, Fjalët tua s'i harruam Ne kudo folëm për ty. Erdhi vjeshta , zverdhi gjethet Shpezët ikin me shpejtësi, Ne tubohemi nga çdo anë Ta kthejmë jetën përsëri.... Postime të ngjashme: Festa e shkollës vjershe Vjersha për pranverën Vjersha patriotike Nëse doni akoma Vjersha atëherë klikoni mbi Vjersha vjershe nga Fejzi Bojku, vjershe per shkollen, vjersha per shkolle, shkolla, vjersha shkolla jone, vjersha per femije per shkollen, shkolla poezi, poezi per shkolle, shkolla jone vjershe, shkolle vjershe

Festa e shkollës vjershë shkruar nga Agim Beqiraj

Festa e shkollës vjershë shkruar nga Agim Beqiraj E bukur është festa Që ne sot festojmë , Dhe në çdo vjetorë do ta festojmë . Gëzuar shkolla ime Festën me shumë gëzime Urime ju mësues kësaj shkollës sime E gëzofsh këtë ditë Ti moj shkolla ime, Të dëshiroj nga zemra shumë vjet urime. Nese doni akoma vjersha per shkollen kliko mbi Vjersha për shkollën Postime të ngjashme: Shkolla jonë   vjershe Vjersha për pranverën Vjersha patriotike   Nëse doni akoma Vjersha atëherë klikoni mbi Vjersha vjersha per shkollen,vjersha shqip per shkolle,vjersha per shkolla,vjersha per mesuesin,vjersha per shkoll,vjershe per shkolle,vjersha per femije,vjershe per femije

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more