Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Search This Blog

Showing posts with label Komentimi i ëndrrave. Show all posts
Showing posts with label Komentimi i ëndrrave. Show all posts

Ujku në ëndërr - komentimi i ëndërrave


Ujku në ëndërr është simbol i mbijetesës, bukurisë, vetmisë, misterit, vetëbesimit dhe krenarisë. Ju jeni në gjendje të ruani qetësinë tuaj në një shumëllojshmëri të rrethanave sociale dhe të merrni çdo situatë me lehtësi dhe mirësi. Ju jeni gjithashtu një njeri i vetëm me zgjedhje.
 

Negativisht, ujku përfaqëson armiqësi, agresion, ose gjarpëri. Ai mund të pasqyrojë një forcë të pakontrollueshme ose situatë në jetën tuaj.
 

Ujku i bardhë në ëndërr tregon trimëri dhe fitore. Ju keni mundësinë për të parë dritë edhe në orët tuaja më të errta.
 

Nëse vrisni një ujk, tregon tradhti dhe zbulim të sekreteve.

Njeriu-ujk
 

Të shohësh një njeri-ujk në ëndërr, tregon se diçka në jetën tuaj nuk është ashtu si duket. Eshtë simbol i frikës, hidhërimit dhe dhunës së pakontrollueshme.
 

Nëse në ëndërr ju jeni një njeri-ujk, sugjeron se disa aspekte të personalitetit tuaj janë të lënduara, madje edhe të rrezikshme për vetë mirëqenien tuaj. Ju jeni drejtuar në një rrugë të padëshirueshme. Nga ana tjetër, ëndrra i referohet instikteve të shtypura..

Ujku në ëndërr është simbol i mbijetesës, bukurisë, vetmisë, misterit, vetëbesimit dhe krenarisë. Ju jeni në gjendje të ruani qetësinë tuaj në një shumëllojshmëri të rrethanave sociale dhe të merrni çdo situatë me lehtësi dhe mirësi. Ju jeni gjithashtu një njeri i vetëm me zgjedhje.
 

Negativisht, ujku përfaqëson armiqësi, agresion, ose gjarpëri. Ai mund të pasqyrojë një forcë të pakontrollueshme ose situatë në jetën tuaj.
 

Ujku i bardhë në ëndërr tregon trimëri dhe fitore. Ju keni mundësinë për të parë dritë edhe në orët tuaja më të errta.
 

Nëse vrisni një ujk, tregon tradhti dhe zbulim të sekreteve.

Njeriu-ujk
 

Të shohësh një njeri-ujk në ëndërr, tregon se diçka në jetën tuaj nuk është ashtu si duket. Eshtë simbol i frikës, hidhërimit dhe dhunës së pakontrollueshme.
 

Nëse në ëndërr ju jeni një njeri-ujk, sugjeron se disa aspekte të personalitetit tuaj janë të lënduara, madje edhe të rrezikshme për vetë mirëqenien tuaj. Ju jeni drejtuar në një rrugë të padëshirueshme. Nga ana tjetër, ëndrra i referohet instikteve të shtypura..

Kur nje qen i zi te ndjek nga pas ne enderr


Kur nje qen i zi te ndjek nga pas ne enderr qe perseritet nga nje vit ju lutem me ndihmoni cfare do te thote.


Pergjigja:

Te enderrosh nje qen te zi do te thote se eshte dikush ne shtepine tende ose jeton atje dhe tenton qe te lendoj apo eshte duke menduar qe te provoj te lendoj ty.Ose mund te jete nje armik i dobet qe tenton te te lendoj ty.Shpresoj t'ju kem ndihmuar.Kerko mbrojtje nga Zoti dhe sigurisht qe ndihma e tij do te paraqitet.

qeni ne enderr,nje qen ne enderr,nje qen i zi ne enderr,qeni i zi ne enderr komentimi i enderrave,shpjegimi i enderrave,enderra shqip

Kur nje qen i zi te ndjek nga pas ne enderr qe perseritet nga nje vit ju lutem me ndihmoni cfare do te thote.


Pergjigja:

Te enderrosh nje qen te zi do te thote se eshte dikush ne shtepine tende ose jeton atje dhe tenton qe te lendoj apo eshte duke menduar qe te provoj te lendoj ty.Ose mund te jete nje armik i dobet qe tenton te te lendoj ty.Shpresoj t'ju kem ndihmuar.Kerko mbrojtje nga Zoti dhe sigurisht qe ndihma e tij do te paraqitet.

qeni ne enderr,nje qen ne enderr,nje qen i zi ne enderr,qeni i zi ne enderr komentimi i enderrave,shpjegimi i enderrave,enderra shqip

Dhembjet e lindjes ne enderr


Pytje nga vizitoret

Kam pare enderr sikur me kishin filluar dhembjet e lindjes ,i perjetoja ato edhepse nuk jam shtatzene.

Pergjigja:

Zakonisht kjo ka te beje me nje projekt te ri ne jete apo nje fillim te ri ne jete ne nje forme apo tjeter.

Kjo mund mund te jete nje enderr me paralajmrim te mrekullueshem sepse mund te tregoj poashtu zhvillimin apo rritjen e potencialit te juaj ne jete.

Pra kjo enderr mund te tregoj apo eshte shenje e nje ndryshimi apo fillimi te ri ne jeten tuaj.shtatzania ne enderr,lindja ne enderr,enderrimi i lindjes,komentimet e enderrave shqip

Pytje nga vizitoret

Kam pare enderr sikur me kishin filluar dhembjet e lindjes ,i perjetoja ato edhepse nuk jam shtatzene.

Pergjigja:

Zakonisht kjo ka te beje me nje projekt te ri ne jete apo nje fillim te ri ne jete ne nje forme apo tjeter.

Kjo mund mund te jete nje enderr me paralajmrim te mrekullueshem sepse mund te tregoj poashtu zhvillimin apo rritjen e potencialit te juaj ne jete.

Pra kjo enderr mund te tregoj apo eshte shenje e nje ndryshimi apo fillimi te ri ne jeten tuaj.shtatzania ne enderr,lindja ne enderr,enderrimi i lindjes,komentimet e enderrave shqip

Shtëpia në ëndërr

shpia në ëndër,shpëia enderr,shtepia ne enderr komentimi, komenti i enderrave, Enderrat dhe komentimi i tyre, fjalori i komentimit te enderrave enderrave
Shtëpia në ëndërr


Nje shtepi ne enderr simbolizon aspekte te karakterit tuaj.Mobilje, dekorimet,dhomat dritaret,orendite etj kane nje rendesi te vecante ne interpretim.

-Dyert simbolizojne mundesite te reja para jush.Një derë që hapet për jashtë, nënkupton nevojën tuaj per te qene më të arritshme për të tjerët, ndërsa një derë që hapet në brendësi, tregon dëshirën tuaj për eksplorimin e brendshem dhe të vetë-zbulim.Një dritë pas derës, sugjeron se ju jeni duke ecur në drejtim të ndriçimit të madh shpirtëror.Dere e mbyllur ose bllokuar, tregon mundësitë që janë mohuar dhe i keni humbur.Diçka ose dikush po bllokon progresin tuaj. Ajo gjithashtu simbolizon përfundimin e një faze apo projekti.Mbyll deren, tregon se ju jeni të mbyllur veten nga të tjerët dhe ndjenja qe i mbani te pazbuluara.Vet-vleresim i ulet per veten.Ju perplasin deren ne fytyre tregon per aktivitete qe po i injoroni.
-Dhomat simbolizojne aspekte te ndryshme te enderruesit
-Dritaret nënkupton shpresat e ndritshme, mundësitë e gjerë dhe njohuri. Në qoftë se dritarja ne një shtëpi është e errët, atëherë kjo tregon një humbje në perceptimin tuaj ose vitalitet.Dritare e mbyllur tregon dezertim dhe braktisje.Dritare e thyer tregon pikpamje te shtremberuar,opinionin per jeten,dhe gjendje dobesie.Ti lash dritaret tregon nevojen tuaj per qartesi ne disa ceshtje.
-Korridoret simbolizojne zgjedhjen e lire...nese sheh shume dhoma perqark korridorit tregon se je ne dileme per te zgjedhur mundesine me te mire dëshirën për aventurat seksuale dhe fat i kursyer.
-Papafingo tregon kujtime te fshehura dhe mendime te shtypura qe do te zbulohen.Veshtiresi qe ju pengojne ne arritjen e aspiratave,por qe do ti kaperceni me sukses pas nje lufte te gjate perpjekjesh.
-Ballkoni perfaqeso deshiren tuaj per tu pare dhe per tu vene re.Jeni ne kerkim per prestigj dhe status me te larte te vetes tuaj.
-Bodrumi perfaqeson te pandergjegjshmen, intuiten ,deshirat shtazarake , nevojat baze ,ndjenat e perulura dhe te padenja,mekatet dhe te metat.Nese bodrumi eshte rremuje tregon per konfuzion ne koken tuaj qe ke nevoje ti zgjidhesh.
-Banja perfaqeson nevojat instiktive,tregon se ju ndjeni nevojen te lironi veten nga disa ngarkesa emocionale dhe psikologjike.
-Dhome gjumi perfaqeson aspkete ne veten tuaj qe i mbani private dhe te fshehta.
-Kuzhina perfaqeson nevojën tuaj për ngrohtësi, ushqim shpirtëror dhe shërim.Ajo mund të jetë simbolike e nënës edukuar apo mënyrën që ju kujdeseni për të dashurit tuaj.
-Dhoma e ndenjes përfaqësues i besimeve tuaja themelore për veten dhe kush jeni.Dhomën e ndenjes është tregues i lirise tuaj dhe hapësirës.
 -Tavani perfaqeson një perspektivë mendore ose shpirtërore. Ai simbolizon kufirin që ju i keni vendosur vetes
-Dollapi perfaqeson dicka ne jeten tuaj qe ju e keni mbajtur te fshehte.
-Garazhdi tregon per periudhe pasiviteti dhe pertacie.Mendoni se ju mungon drejtimi dhe udhezimi per te arritur qellimet tuaja.
-Kopeshti tregon stabilitet te brendshem  i mbjelle me fruta dhe perime tregon se punes tuaj te veshtire do ti vjelni te mirat, Kopesht me lule përfaqëson qetësi, rehati, dashuri dhe lumturi në familje.
-Dhome e ndaluar tregon per tension dhe depresion i gjate dhe i akumuluar,ndoshta probleme me martesen,frikera,kujtime te shtypura,tragjedi.
-Zile dere tregon per lajme te papritura qe ka mundesine te jene negative.
 • Shtepi prej xhami tregon se lajkat do tju genjejne.Reputacion i kercenuar.
 • Shtepia e femijersise tregon dëshirat tuaja për ndërtimin e një familje ose bindjet tuaja në lidhje me shtëpinë.Endrra mund te perfaqesoje dhe te menduarit tuaj ne menyre te vjeter ,prapambetur.
 • Shtepi duke u ndertuar tregon per zgjerim ne jeten tuaj.Plane tuaja do te jene te sukseshme.
 • Nuk mund ta gjeni rrugën tuaj në shtëpi, tregon se ju ka humbur besimi në veten tuaj. 
 • Shtepi qe rrenohet ose bie tregon per mjerim,humbje,lendim dhe plane te rrezuara.
 • Shtëpia të vjetra dhe të prishur, do të thotë disfata në punë apo në çdo përpjekje, dhe shëndet që nuk shkon mirë. Po ashtu një mendjelehtësi e jotja të sjell fatkeqësi.
 • Iken nga shtepia tregon se ju jeni gati te ecni perpara.
 • Nëse shikoni sikur shikoni nje shtepi te rregullt dhe bukur, do të thotë harmoni në jetën tuaj familjare dhe sukses në punë.
 • Të blesh shtëpi, tregon mërzi dhe humbje të miqve dhe njerëzve të dashur.
 • Shtëpia është në fshat ushqen dashuri të palejueshme.
 • Sheh ta pastrojnë shtëpinë do të sqarohen çështjet të komplikuara.
 •  E sheh shtëpinë e boshatisur, pa shpresa dhe do të mbetesh i zhgënjyer.
 • E meremeton shtëpinë do të kesh vizita, po ashtu mund të tregojnë se do ta bësh varrin e kushëririt tënd, ndërsa ndërtimi i shtëpisë për një tjetër është shenjë përmirësimi dhe shprese.
 • Po të shikosh shtëpinë tënde sikur po rrëzohet, ose është gati në të rënë, do të pësosh një fatkeqësi të madhe.
 • Djegia e shtëpisë tënde ose ndonjë prone tjetër në ëndërr, paralajmëron se do degjosh nje vdekje ne farefisin tend.
 • Aksidente në punë në se ëndrra tregon shtëpinë të pështjellur nga flakët, apo e shet të digjet dhe punët nuk të shkojnë mirë..

Shtëpia paraqet personalitetin tonë ashtu siç edhe jemi. Paraqet uni –egon që nuk është asgjë tjetër përveç fasada e shtëpisë, kurse brendia e shtëpisë paraqet qëndrimin ton karshi me botën që na rrethon, varësisht tani si ndërlidhet me orenditë e brendshme të shtëpisë. për vetë faktin se zjarri përmbledh të gjitha kujtimet, gjithësinë e ekzistencës së tij.

shpia në ëndër,shpëia enderr,shtepia ne enderr komentimi
shpia në ëndër,shpëia enderr,shtepia ne enderr komentimi, komenti i enderrave, Enderrat dhe komentimi i tyre, fjalori i komentimit te enderrave enderrave
Shtëpia në ëndërr


Nje shtepi ne enderr simbolizon aspekte te karakterit tuaj.Mobilje, dekorimet,dhomat dritaret,orendite etj kane nje rendesi te vecante ne interpretim.

-Dyert simbolizojne mundesite te reja para jush.Një derë që hapet për jashtë, nënkupton nevojën tuaj per te qene më të arritshme për të tjerët, ndërsa një derë që hapet në brendësi, tregon dëshirën tuaj për eksplorimin e brendshem dhe të vetë-zbulim.Një dritë pas derës, sugjeron se ju jeni duke ecur në drejtim të ndriçimit të madh shpirtëror.Dere e mbyllur ose bllokuar, tregon mundësitë që janë mohuar dhe i keni humbur.Diçka ose dikush po bllokon progresin tuaj. Ajo gjithashtu simbolizon përfundimin e një faze apo projekti.Mbyll deren, tregon se ju jeni të mbyllur veten nga të tjerët dhe ndjenja qe i mbani te pazbuluara.Vet-vleresim i ulet per veten.Ju perplasin deren ne fytyre tregon per aktivitete qe po i injoroni.
-Dhomat simbolizojne aspekte te ndryshme te enderruesit
-Dritaret nënkupton shpresat e ndritshme, mundësitë e gjerë dhe njohuri. Në qoftë se dritarja ne një shtëpi është e errët, atëherë kjo tregon një humbje në perceptimin tuaj ose vitalitet.Dritare e mbyllur tregon dezertim dhe braktisje.Dritare e thyer tregon pikpamje te shtremberuar,opinionin per jeten,dhe gjendje dobesie.Ti lash dritaret tregon nevojen tuaj per qartesi ne disa ceshtje.
-Korridoret simbolizojne zgjedhjen e lire...nese sheh shume dhoma perqark korridorit tregon se je ne dileme per te zgjedhur mundesine me te mire dëshirën për aventurat seksuale dhe fat i kursyer.
-Papafingo tregon kujtime te fshehura dhe mendime te shtypura qe do te zbulohen.Veshtiresi qe ju pengojne ne arritjen e aspiratave,por qe do ti kaperceni me sukses pas nje lufte te gjate perpjekjesh.
-Ballkoni perfaqeso deshiren tuaj per tu pare dhe per tu vene re.Jeni ne kerkim per prestigj dhe status me te larte te vetes tuaj.
-Bodrumi perfaqeson te pandergjegjshmen, intuiten ,deshirat shtazarake , nevojat baze ,ndjenat e perulura dhe te padenja,mekatet dhe te metat.Nese bodrumi eshte rremuje tregon per konfuzion ne koken tuaj qe ke nevoje ti zgjidhesh.
-Banja perfaqeson nevojat instiktive,tregon se ju ndjeni nevojen te lironi veten nga disa ngarkesa emocionale dhe psikologjike.
-Dhome gjumi perfaqeson aspkete ne veten tuaj qe i mbani private dhe te fshehta.
-Kuzhina perfaqeson nevojën tuaj për ngrohtësi, ushqim shpirtëror dhe shërim.Ajo mund të jetë simbolike e nënës edukuar apo mënyrën që ju kujdeseni për të dashurit tuaj.
-Dhoma e ndenjes përfaqësues i besimeve tuaja themelore për veten dhe kush jeni.Dhomën e ndenjes është tregues i lirise tuaj dhe hapësirës.
 -Tavani perfaqeson një perspektivë mendore ose shpirtërore. Ai simbolizon kufirin që ju i keni vendosur vetes
-Dollapi perfaqeson dicka ne jeten tuaj qe ju e keni mbajtur te fshehte.
-Garazhdi tregon per periudhe pasiviteti dhe pertacie.Mendoni se ju mungon drejtimi dhe udhezimi per te arritur qellimet tuaja.
-Kopeshti tregon stabilitet te brendshem  i mbjelle me fruta dhe perime tregon se punes tuaj te veshtire do ti vjelni te mirat, Kopesht me lule përfaqëson qetësi, rehati, dashuri dhe lumturi në familje.
-Dhome e ndaluar tregon per tension dhe depresion i gjate dhe i akumuluar,ndoshta probleme me martesen,frikera,kujtime te shtypura,tragjedi.
-Zile dere tregon per lajme te papritura qe ka mundesine te jene negative.
 • Shtepi prej xhami tregon se lajkat do tju genjejne.Reputacion i kercenuar.
 • Shtepia e femijersise tregon dëshirat tuaja për ndërtimin e një familje ose bindjet tuaja në lidhje me shtëpinë.Endrra mund te perfaqesoje dhe te menduarit tuaj ne menyre te vjeter ,prapambetur.
 • Shtepi duke u ndertuar tregon per zgjerim ne jeten tuaj.Plane tuaja do te jene te sukseshme.
 • Nuk mund ta gjeni rrugën tuaj në shtëpi, tregon se ju ka humbur besimi në veten tuaj. 
 • Shtepi qe rrenohet ose bie tregon per mjerim,humbje,lendim dhe plane te rrezuara.
 • Shtëpia të vjetra dhe të prishur, do të thotë disfata në punë apo në çdo përpjekje, dhe shëndet që nuk shkon mirë. Po ashtu një mendjelehtësi e jotja të sjell fatkeqësi.
 • Iken nga shtepia tregon se ju jeni gati te ecni perpara.
 • Nëse shikoni sikur shikoni nje shtepi te rregullt dhe bukur, do të thotë harmoni në jetën tuaj familjare dhe sukses në punë.
 • Të blesh shtëpi, tregon mërzi dhe humbje të miqve dhe njerëzve të dashur.
 • Shtëpia është në fshat ushqen dashuri të palejueshme.
 • Sheh ta pastrojnë shtëpinë do të sqarohen çështjet të komplikuara.
 •  E sheh shtëpinë e boshatisur, pa shpresa dhe do të mbetesh i zhgënjyer.
 • E meremeton shtëpinë do të kesh vizita, po ashtu mund të tregojnë se do ta bësh varrin e kushëririt tënd, ndërsa ndërtimi i shtëpisë për një tjetër është shenjë përmirësimi dhe shprese.
 • Po të shikosh shtëpinë tënde sikur po rrëzohet, ose është gati në të rënë, do të pësosh një fatkeqësi të madhe.
 • Djegia e shtëpisë tënde ose ndonjë prone tjetër në ëndërr, paralajmëron se do degjosh nje vdekje ne farefisin tend.
 • Aksidente në punë në se ëndrra tregon shtëpinë të pështjellur nga flakët, apo e shet të digjet dhe punët nuk të shkojnë mirë..

Shtëpia paraqet personalitetin tonë ashtu siç edhe jemi. Paraqet uni –egon që nuk është asgjë tjetër përveç fasada e shtëpisë, kurse brendia e shtëpisë paraqet qëndrimin ton karshi me botën që na rrethon, varësisht tani si ndërlidhet me orenditë e brendshme të shtëpisë. për vetë faktin se zjarri përmbledh të gjitha kujtimet, gjithësinë e ekzistencës së tij.

shpia në ëndër,shpëia enderr,shtepia ne enderr komentimi

Macja në ëndërr

 
Macja në ëndërr, Macja ne enderr komentimi, Maqoku ne enderr komentimi, shpjegimi
Macja në ëndërr

 

Macja paraqet botën e brendshme të njeriut në veçanti botën e pavetëdijshme.Pikërisht nëpër mes kësaj ëndrres mund ta rinjohësh botën tënde të brendshme,veset,instinktin dhe dilemat e saja konfliktuoze.Aty paraqiten vetite e tua të fshehta që tregohen mjaft agresive dhe të ngatshëme për të sulmuar. 

Macja simbolizon një frymë të pavarur, seksualitetin femëror, krijimtarisë,fuqine,shoqerine,misteriozen,te panjohuren etj
Macja mund te perfaqesoje deshiren dhe nevojen per me shume shoqeri intime.
Macja mund të tregojnë se dikush është duke u mashtrues ose të pabesë ndaj teje.
 • Nese macja eshte agresive, atëherë kjo tregon se keni probleme me aspektin femëror të vetes.Endrra mund te jete metafore se dikush eshte i lig me ju dhe me qellim te keq ndaj jush.
 • Në qoftë se keni frikë nga macja në ëndërr tuaj, atëherë kjo tregon se ju jeni të frikësuar nga aspekti femeror i vetes.
 • Një mace pa bisht,atëherë kjo nënkupton një humbje e pavarësisë dhe mungese e autonomisë.
 • Nese macja ju kafshon,endrra tregon per nje femer te pangopur e cila vetem merr por nuk jep.Jeni duke shprehur disa frikëra apo zhgënjiem sidomos kur diçka nuk është duke shkuar sipas planifikimit.
 • Nese macja ju gervisht me thonj,tregon se keni ndenja te kercenuara. një mace e zezë në ëndërr tuaj, tregon se jeni duke përjetuar disa frikë në përdorimin e aftësive tuaja psikike dhe të besuarit në intuita juaj.
 • Një mace e zezë në ëndërr tuaj, tregon se jeni duke përjetuar frikë në përdorimin e aftësive tuaja psikike dhe të besuarit në intuitentjuaj.Macja e zeze zakonisht eshte simbol i fatit te keq.Nese macja e zeze eshte e ashper ndaj jush tregon se ju nuk doni ta pranoni ate qe intuita juaj eshte duke u perpjekur tju tregoje.Mos e injoroni intuiten tuaj.Endrra ju sugjeron te mos kini frike te perballeni me situaten.
 • Nje mace e bardhe ne enderr tregon per kohe te veshtira.Pengesa te pademshme.Dhe se ju ndjeni nje afeksion te madh per dike ne jeten reale.
 • Nje mace dy-ngjyreshe tregon per ndjenja passionante.
 • Nese po ushqeni nje mace ne enderr,tregon kenaqesi seksuale dhe plotesim
 • Nese ndihmoni nje mace ne rrezik tregon per dobesi dhe nevoje per ndihme.Ju mund te keni ndjenja emocionale apo seksuale te pambrojtura.
 • Shikoni nje mace te lahet, tregon se ka ardhur koha te pastroni veten veprimet tuaja dhe te merrni pergjegjesi per veten.
 • Nje mace e bukur dhe e forte ,tregon per natyren tuaj inteligjente dhe qendrim te drejte ne syte e te tjereve...nje mace e forte tregon se nje situate do ti jepni nje zgjidhje te drejte.
 • Nje kotele e vogel tregon per natyren tuaj te papjekurdhe disi naive.
 • Nje mace e dobet dhe e piset do te thote lajme te keqija nga njerez qe ju kane munguar ose nuk i keni pare prej kohesh.Nje mik mund te jete i semure apo ne prag te vdekjes...por nese macja te largohet nga syte endrra sugjeron sherim dhe rikuperim shendetsor pas nje semundje te gjate dhe te vazhdueshme te ndonje miku tend.Kjo enderr mund te tregoj se ju mund te jeni viktime e ligesive te te tjreve.
 • Nje mace te mjaullije,tregonndoshta papergjegjshmeria juaj po ju sugjeron qe ju te jeni me te sigurt ne jeten e perditshme.Tregon gjithashtu se nje mik i rreme punon kundra jush per te te ulur reputacionin.
 • Nje tufe me mace ,tregon per mashtrime dhe tradheti,ne mendje mbani koncepte te gabuara.Ju duhet te zgjoheni dhe te beni shume gjera per te transformuar personalitetin tuaj dhe mos te beni gabime qesharake.
 • Nje mace e ngordhur tregon per poshterim dhe perbuzje dhe nje pozite inferiore.Kjo situate do tju beje te humbisni kurajon
 • Nese shohim një mace dhe gjarpër në marrëdhënie miqësore nënkupton fillimin e një luftë të zemëruar.Endrra tregon se një armik kerkon te gjeje disa sekrete prej jush dhe ti perdore ato kundra jush,Endrra ju sugjeron te jeni me te fshehte dhe me te matur me privatesine tende.

 
Macja në ëndërr, Macja ne enderr komentimi, Maqoku ne enderr komentimi, shpjegimi
Macja në ëndërr

 

Macja paraqet botën e brendshme të njeriut në veçanti botën e pavetëdijshme.Pikërisht nëpër mes kësaj ëndrres mund ta rinjohësh botën tënde të brendshme,veset,instinktin dhe dilemat e saja konfliktuoze.Aty paraqiten vetite e tua të fshehta që tregohen mjaft agresive dhe të ngatshëme për të sulmuar. 

Macja simbolizon një frymë të pavarur, seksualitetin femëror, krijimtarisë,fuqine,shoqerine,misteriozen,te panjohuren etj
Macja mund te perfaqesoje deshiren dhe nevojen per me shume shoqeri intime.
Macja mund të tregojnë se dikush është duke u mashtrues ose të pabesë ndaj teje.
 • Nese macja eshte agresive, atëherë kjo tregon se keni probleme me aspektin femëror të vetes.Endrra mund te jete metafore se dikush eshte i lig me ju dhe me qellim te keq ndaj jush.
 • Në qoftë se keni frikë nga macja në ëndërr tuaj, atëherë kjo tregon se ju jeni të frikësuar nga aspekti femeror i vetes.
 • Një mace pa bisht,atëherë kjo nënkupton një humbje e pavarësisë dhe mungese e autonomisë.
 • Nese macja ju kafshon,endrra tregon per nje femer te pangopur e cila vetem merr por nuk jep.Jeni duke shprehur disa frikëra apo zhgënjiem sidomos kur diçka nuk është duke shkuar sipas planifikimit.
 • Nese macja ju gervisht me thonj,tregon se keni ndenja te kercenuara. një mace e zezë në ëndërr tuaj, tregon se jeni duke përjetuar disa frikë në përdorimin e aftësive tuaja psikike dhe të besuarit në intuita juaj.
 • Një mace e zezë në ëndërr tuaj, tregon se jeni duke përjetuar frikë në përdorimin e aftësive tuaja psikike dhe të besuarit në intuitentjuaj.Macja e zeze zakonisht eshte simbol i fatit te keq.Nese macja e zeze eshte e ashper ndaj jush tregon se ju nuk doni ta pranoni ate qe intuita juaj eshte duke u perpjekur tju tregoje.Mos e injoroni intuiten tuaj.Endrra ju sugjeron te mos kini frike te perballeni me situaten.
 • Nje mace e bardhe ne enderr tregon per kohe te veshtira.Pengesa te pademshme.Dhe se ju ndjeni nje afeksion te madh per dike ne jeten reale.
 • Nje mace dy-ngjyreshe tregon per ndjenja passionante.
 • Nese po ushqeni nje mace ne enderr,tregon kenaqesi seksuale dhe plotesim
 • Nese ndihmoni nje mace ne rrezik tregon per dobesi dhe nevoje per ndihme.Ju mund te keni ndjenja emocionale apo seksuale te pambrojtura.
 • Shikoni nje mace te lahet, tregon se ka ardhur koha te pastroni veten veprimet tuaja dhe te merrni pergjegjesi per veten.
 • Nje mace e bukur dhe e forte ,tregon per natyren tuaj inteligjente dhe qendrim te drejte ne syte e te tjereve...nje mace e forte tregon se nje situate do ti jepni nje zgjidhje te drejte.
 • Nje kotele e vogel tregon per natyren tuaj te papjekurdhe disi naive.
 • Nje mace e dobet dhe e piset do te thote lajme te keqija nga njerez qe ju kane munguar ose nuk i keni pare prej kohesh.Nje mik mund te jete i semure apo ne prag te vdekjes...por nese macja te largohet nga syte endrra sugjeron sherim dhe rikuperim shendetsor pas nje semundje te gjate dhe te vazhdueshme te ndonje miku tend.Kjo enderr mund te tregoj se ju mund te jeni viktime e ligesive te te tjreve.
 • Nje mace te mjaullije,tregonndoshta papergjegjshmeria juaj po ju sugjeron qe ju te jeni me te sigurt ne jeten e perditshme.Tregon gjithashtu se nje mik i rreme punon kundra jush per te te ulur reputacionin.
 • Nje tufe me mace ,tregon per mashtrime dhe tradheti,ne mendje mbani koncepte te gabuara.Ju duhet te zgjoheni dhe te beni shume gjera per te transformuar personalitetin tuaj dhe mos te beni gabime qesharake.
 • Nje mace e ngordhur tregon per poshterim dhe perbuzje dhe nje pozite inferiore.Kjo situate do tju beje te humbisni kurajon
 • Nese shohim një mace dhe gjarpër në marrëdhënie miqësore nënkupton fillimin e një luftë të zemëruar.Endrra tregon se një armik kerkon te gjeje disa sekrete prej jush dhe ti perdore ato kundra jush,Endrra ju sugjeron te jeni me te fshehte dhe me te matur me privatesine tende.

Djalli në ëndërr - komentimi i ëndrrave


Djalli mund të paraqet anën tuaj të errët , ndjenjat e juaja të fajit për diçka që keni bërë.

Kjo poashtu simbolizon inteligjencën, shkathtësinë dhe dinakërinë.

Nëse ju luftoni me djallin dhe fitoni, kjo do të thotë se ju do ti mposhtni pengesat apo goditni njerëzit që ju qëndrojnë në rrugë.

Biseda me djallin do të thotë që ju me vështërsi do t'i qëndroni joshjeve të cilat paraqesin probleme.

Nëse ëndrroni për djallin do të thotë që ju jeni duke kërkuar përgjegje për disa pyetje lidhur me moralin apo kërkoni për zgjedhjet kur përballeni me joshjet.

komentimi i endrrave,shejtani ne enderr,djalli ne enderr,shejtan ne enderr


Djalli mund të paraqet anën tuaj të errët , ndjenjat e juaja të fajit për diçka që keni bërë.

Kjo poashtu simbolizon inteligjencën, shkathtësinë dhe dinakërinë.

Nëse ju luftoni me djallin dhe fitoni, kjo do të thotë se ju do ti mposhtni pengesat apo goditni njerëzit që ju qëndrojnë në rrugë.

Biseda me djallin do të thotë që ju me vështërsi do t'i qëndroni joshjeve të cilat paraqesin probleme.

Nëse ëndrroni për djallin do të thotë që ju jeni duke kërkuar përgjegje për disa pyetje lidhur me moralin apo kërkoni për zgjedhjet kur përballeni me joshjet.

komentimi i endrrave,shejtani ne enderr,djalli ne enderr,shejtan ne enderr

Gjarpëri në ëndërr - komentimi i ëndrrave


Gjarpëri zakonisht do të thotë shqetësim ose ndonjë frikë të fshehur.

Të ëndërrosh gjarpërinjë tregon problemet që ju nuk jeni ende te vetëdishëm për to.

 Gjarpëri poashtu paraqet mendje individuale, josinqeritet dhe mosbesueshmëri.

Gajrpëri mund të jetë gjithashtu simbol shumë pozitiv i ndryshimeve, diturisë dhe urtësisë.


Gjarpëri zakonisht do të thotë shqetësim ose ndonjë frikë të fshehur.

Të ëndërrosh gjarpërinjë tregon problemet që ju nuk jeni ende te vetëdishëm për to.

 Gjarpëri poashtu paraqet mendje individuale, josinqeritet dhe mosbesueshmëri.

Gajrpëri mund të jetë gjithashtu simbol shumë pozitiv i ndryshimeve, diturisë dhe urtësisë.

Numri i telefonit në ëndërr-komentimi i ëndrrave


Numri i telefonit në ëndërrën tuaj tregon se ju keni nevojë për kontakte apo ndihmë.

Nëse ju nuk mund ta gjeni apo ta rithirrni numrin e ndokujt, kjo do të thotë se ju duhet të jeni më shumë i pamvarur, i përgjegjshëm dhe person i besueshëm.


Numri i telefonit në ëndërrën tuaj tregon se ju keni nevojë për kontakte apo ndihmë.

Nëse ju nuk mund ta gjeni apo ta rithirrni numrin e ndokujt, kjo do të thotë se ju duhet të jeni më shumë i pamvarur, i përgjegjshëm dhe person i besueshëm.

Dysheku në ëndërr - komentimi i ëndrrave


Të ëndërrrosh dyshekun apo shtratin, ju do të ballafaqoheni me përgjegjësi të reja në të ardhmen e afërt ,obligime për të cilat do të i`u duhet përkujdesje e menjëhershme.

Të ëndërrosh duke fjetur në dyshek të ri tregonë se ju jeni të lumtur me mënyrën se si shkojnë punët e juaja.


Të ëndërrrosh dyshekun apo shtratin, ju do të ballafaqoheni me përgjegjësi të reja në të ardhmen e afërt ,obligime për të cilat do të i`u duhet përkujdesje e menjëhershme.

Të ëndërrosh duke fjetur në dyshek të ri tregonë se ju jeni të lumtur me mënyrën se si shkojnë punët e juaja.

Dashuria në ëndërr - komentimi i ëndrrave


Të ëndërrosh për dashurinë ose të jesh i dashuruar do të thotë ndjenjë e fortë që ke partnerin në jetën reale. Aktualisht jeni shumë të lumtur me situatën.

Në anën tjetër, kjo mund të tregojë mungesën e dashurisë në jetën tuaj ose shqetësimin në mardhënien tuaj aktuale.

 Të ëndërrosh dashurinë në çift tregon sukses të madh në të ardhmën e afërt.


Të ëndërrosh për dashurinë ose të jesh i dashuruar do të thotë ndjenjë e fortë që ke partnerin në jetën reale. Aktualisht jeni shumë të lumtur me situatën.

Në anën tjetër, kjo mund të tregojë mungesën e dashurisë në jetën tuaj ose shqetësimin në mardhënien tuaj aktuale.

 Të ëndërrosh dashurinë në çift tregon sukses të madh në të ardhmën e afërt.

Dhëmbët në ëndërr-komentimi i ëndrrave

Të ëndërrosh duke të rënë dhëmbët është e tmerrshme dhe në shumicën e rasteve ngulet thellë në mendjën tonë.

Një nga shumë teori që kjo ëndërr është pasqyrim i zhgënjimit rreth dukjes suaj dhe brenga se si të tjerët ju shohin juve. Ne jetojmë në një botë e cila shkakton stres të tmerrshëm në pamje të jashtme dhe dhëmbët kanë një rol të stërmadh. Ne i përdorim dhëmbët (buzëqeshjen) për flirtim, dhe për shprehjen e emocioneve. Pamja jonë është pjesë e rëndësishme e personalitetit tonë dhe marrim kohë që të dukemi tërheqës dhe të rëndësishëm.

Të ëndërrosh dhëmbët do të thotë të frikësoheni që do të jeni të sikletosur në situata të caktuara, ose mund të jeni shumë të preokupuar me brengën se si të tjerët perceptojnë pamjen tuaj. Ne i përdorim dhëmbet tonë për të përtypur, kafshuar etj, dhe në këtë ëndërr të lehtë rreth dhëmbëve mund të mendoni se ndjeheni të pambrojtur në raste te caktuara, pa shpresë ose i pa vënë re. Ju mund të ndjeheni i nënshtruar ose jo i barabartë në raste të caktuara.

Ëndërra rreth dhëmbëve mund të jetë shenjë e cila ju nevoitet që të ngriteni për vetën tuaj dhe të jeni me te sinqertë të shprehni opinionin tuaj në menyrë të vendosur. Ancient Greeks besonte se ëndërrimi rreth dhëmbëve ka të bëjë me vdekjën e ndonjë anëtari të familjës dhe tradita Kineze thot se do të humbë dhëmbët nëse gënjen.
Të ëndërrosh duke të rënë dhëmbët është e tmerrshme dhe në shumicën e rasteve ngulet thellë në mendjën tonë.

Një nga shumë teori që kjo ëndërr është pasqyrim i zhgënjimit rreth dukjes suaj dhe brenga se si të tjerët ju shohin juve. Ne jetojmë në një botë e cila shkakton stres të tmerrshëm në pamje të jashtme dhe dhëmbët kanë një rol të stërmadh. Ne i përdorim dhëmbët (buzëqeshjen) për flirtim, dhe për shprehjen e emocioneve. Pamja jonë është pjesë e rëndësishme e personalitetit tonë dhe marrim kohë që të dukemi tërheqës dhe të rëndësishëm.

Të ëndërrosh dhëmbët do të thotë të frikësoheni që do të jeni të sikletosur në situata të caktuara, ose mund të jeni shumë të preokupuar me brengën se si të tjerët perceptojnë pamjen tuaj. Ne i përdorim dhëmbet tonë për të përtypur, kafshuar etj, dhe në këtë ëndërr të lehtë rreth dhëmbëve mund të mendoni se ndjeheni të pambrojtur në raste te caktuara, pa shpresë ose i pa vënë re. Ju mund të ndjeheni i nënshtruar ose jo i barabartë në raste të caktuara.

Ëndërra rreth dhëmbëve mund të jetë shenjë e cila ju nevoitet që të ngriteni për vetën tuaj dhe të jeni me te sinqertë të shprehni opinionin tuaj në menyrë të vendosur. Ancient Greeks besonte se ëndërrimi rreth dhëmbëve ka të bëjë me vdekjën e ndonjë anëtari të familjës dhe tradita Kineze thot se do të humbë dhëmbët nëse gënjen.

Fluturimi në ëndërr-komentimi i ëndrrave


Ëndërra rreth fluturimit i takon kategorisë së ëndërrave në të cilat ne jemi të vetëdishëm se ne vetëm po ëndërrojmë.Të ëndërrosh duke fluturar lehtas, të pushtoni çdo gjë nga lartësia, do të thotë se ju ndani fare mirë situatën e juaj jetësore, se ju jeni nën kontrollë dhe mbase keni arritur shkallën më të lartë ose ngritje personale dhe suksese në karierë.

Nëse mund ta kontrolloni fluturimin tuaj, kjo tregon shkallën më të lartë të besimit në vetëvehte dhe siguri. Nëse keni vështërsi në fluturim, përpiqeni shumë që të qëndroni në ajër, do të thotë që keni mungesë të kontrollës së situatës suaj personale.

Pemët, malet, shtëpitë, etj. që e vështërsojnë fluturimin tuaj paraqesin pengesat në jetën tuaj apo personin i cili ua mban për mesi. Ju duhet të gjeni se çka apo kush ju pengon që të lëvizni, rriteni apo të përparoni. Nëse keni frikë nga fluturimi apo të fluturoni lartë, kjo do të thotë se ju frigoheni nga ndryshimet dhe opërvojat e reja.


Ëndërra rreth fluturimit i takon kategorisë së ëndërrave në të cilat ne jemi të vetëdishëm se ne vetëm po ëndërrojmë.Të ëndërrosh duke fluturar lehtas, të pushtoni çdo gjë nga lartësia, do të thotë se ju ndani fare mirë situatën e juaj jetësore, se ju jeni nën kontrollë dhe mbase keni arritur shkallën më të lartë ose ngritje personale dhe suksese në karierë.

Nëse mund ta kontrolloni fluturimin tuaj, kjo tregon shkallën më të lartë të besimit në vetëvehte dhe siguri. Nëse keni vështërsi në fluturim, përpiqeni shumë që të qëndroni në ajër, do të thotë që keni mungesë të kontrollës së situatës suaj personale.

Pemët, malet, shtëpitë, etj. që e vështërsojnë fluturimin tuaj paraqesin pengesat në jetën tuaj apo personin i cili ua mban për mesi. Ju duhet të gjeni se çka apo kush ju pengon që të lëvizni, rriteni apo të përparoni. Nëse keni frikë nga fluturimi apo të fluturoni lartë, kjo do të thotë se ju frigoheni nga ndryshimet dhe opërvojat e reja.

Rënia në ëndërr- komentimi i ëndrrave

Të ëndërrosh duke rënë do të thotë humbje e ekuilibrit emocional ose kontrollës së vetëvetes. Kjo mund të pasqyrojë pasigurinë tuaj dhe mungesën e vetëbesimit, frika nga dështimi ose paaftësia për të pëballuar situatën.

Të ëndërrosh duke rënë në zbraztësi të pafund do të thotë se keni humbur kontrollën rreth punëve në jetën reale, ose tregojnë zhgënjimin rreth përpjekjeve të pasuksesshme gjithashtu në jetën e juaj personale apo në punë.

Pohimet e Frojd-it të ëndërrosh duke rënë do të thotë knaqësi e pa plotësuar seksuale.
Të ëndërrosh duke rënë do të thotë humbje e ekuilibrit emocional ose kontrollës së vetëvetes. Kjo mund të pasqyrojë pasigurinë tuaj dhe mungesën e vetëbesimit, frika nga dështimi ose paaftësia për të pëballuar situatën.

Të ëndërrosh duke rënë në zbraztësi të pafund do të thotë se keni humbur kontrollën rreth punëve në jetën reale, ose tregojnë zhgënjimin rreth përpjekjeve të pasuksesshme gjithashtu në jetën e juaj personale apo në punë.

Pohimet e Frojd-it të ëndërrosh duke rënë do të thotë knaqësi e pa plotësuar seksuale.

Frika në ëndërr - komentimi i ëndrrave sipas islamit

''Kush sheh frike ne enderr, kjo aludon per siguri, bazuar ne fjalen e Allahut: ''E ne vend te frikes Ai do t'u dhuroje siguri.'' (Nur 55)

Njeri prej komentuesve te enderrave ka thene: ''Kam deshire te shoh ne enderr se frikesohem. Une kete e kam provuar disa here dhe e kam pare fundin e saj vetem se me te mira, siguri, triumf, dhe arritje te qellimeve.''

Ka thene gjithashtu: ''Frika eshte shpetim prej popullit zullumqar, bazuar ne fjalen e Allahut: ''E ai doli prej aty i frikesuar e duke pritur (se c'po ndodh) dhe tha: ''O Zoti im, me shpeto prej popullit zullumqar.'' (Kasas 21) (Komentoi Husejn Es-Serraxh)
''Kush sheh frike ne enderr, kjo aludon per siguri, bazuar ne fjalen e Allahut: ''E ne vend te frikes Ai do t'u dhuroje siguri.'' (Nur 55)

Njeri prej komentuesve te enderrave ka thene: ''Kam deshire te shoh ne enderr se frikesohem. Une kete e kam provuar disa here dhe e kam pare fundin e saj vetem se me te mira, siguri, triumf, dhe arritje te qellimeve.''

Ka thene gjithashtu: ''Frika eshte shpetim prej popullit zullumqar, bazuar ne fjalen e Allahut: ''E ai doli prej aty i frikesuar e duke pritur (se c'po ndodh) dhe tha: ''O Zoti im, me shpeto prej popullit zullumqar.'' (Kasas 21) (Komentoi Husejn Es-Serraxh)

i zhveshur në publik - komentimi i ëndrrave

Duke ecur rrugës ose duke e pritur autobusin, papritmas paraftyroni se jeni tërësisht zhveshur - kjo është një nga ëndërrat më të shpeshta. Lakuriqësia tregon gjëra të ndryshme varësisht situatën në të cilën gjendet personi.

Një ëndërr e tillë nuk d.m.th se një ditë në të vërtetë do të harroni t'i veshni rrobat e juaja para se të dilni nga shtëpia, por kjo mund të reflektojë pasiguri, frika nga ekspozimi i pjesëve personale apo jeta intime, ose frika nga pranimi i shqetësimit. Kjo mund të jetë një shenjë që ju jeni të frikësuar të jeni transparent para njerëzve tjerë ose ndonjë sekrejt i juaj i fshehur mund të dal jashtë.

Lakuriqësia është gjithashtu simbol i mungesës së gatishmërisë për ndonjë qështje apo problem, në një situatë të re. Nëse ju ecni të zhveshur nëpër zyren tuaj, kjo do të thotë se ju do të ndiheni se nuk do të jeni për ndonjë punë. Nëse ëndërroni duke ecur zhveshur pa i`u vërejtur ndokush, kjo mund të jet nga experienca jetësore e juaj për ndonjë shqetësimi i cili ishte pa arsye. Apo, duke qenë zhveshur në publik dhe nuk ndjeni sikletosje mund të jetë një shenjë e besimit dhe siguris suaj.
Duke ecur rrugës ose duke e pritur autobusin, papritmas paraftyroni se jeni tërësisht zhveshur - kjo është një nga ëndërrat më të shpeshta. Lakuriqësia tregon gjëra të ndryshme varësisht situatën në të cilën gjendet personi.

Një ëndërr e tillë nuk d.m.th se një ditë në të vërtetë do të harroni t'i veshni rrobat e juaja para se të dilni nga shtëpia, por kjo mund të reflektojë pasiguri, frika nga ekspozimi i pjesëve personale apo jeta intime, ose frika nga pranimi i shqetësimit. Kjo mund të jetë një shenjë që ju jeni të frikësuar të jeni transparent para njerëzve tjerë ose ndonjë sekrejt i juaj i fshehur mund të dal jashtë.

Lakuriqësia është gjithashtu simbol i mungesës së gatishmërisë për ndonjë qështje apo problem, në një situatë të re. Nëse ju ecni të zhveshur nëpër zyren tuaj, kjo do të thotë se ju do të ndiheni se nuk do të jeni për ndonjë punë. Nëse ëndërroni duke ecur zhveshur pa i`u vërejtur ndokush, kjo mund të jet nga experienca jetësore e juaj për ndonjë shqetësimi i cili ishte pa arsye. Apo, duke qenë zhveshur në publik dhe nuk ndjeni sikletosje mund të jetë një shenjë e besimit dhe siguris suaj.

Dhënia e zekatit në ëndërr - komentimi i ëndrrave

Nëse dikush sheh në ëndërr se po jep zekat, komentimi është në këto forma: përgëzim, mirësi, begati, fitim, shërim, kryerje (obligimi), lehtësim i ndonjë gjëje të vështirë, kryerje e ndonjë nevoje dhe ndriçim.

zekati ne enderr,zekati ne enderr,zeqati ne enderr komentimi i endrrave,endrra zekati,dhenja e zekatit ne enderr
Nëse dikush sheh në ëndërr se po jep zekat, komentimi është në këto forma: përgëzim, mirësi, begati, fitim, shërim, kryerje (obligimi), lehtësim i ndonjë gjëje të vështirë, kryerje e ndonjë nevoje dhe ndriçim.

zekati ne enderr,zekati ne enderr,zeqati ne enderr komentimi i endrrave,endrra zekati,dhenja e zekatit ne enderr

Dhënia e lëmoshës (sadaka) në ëndërr - komentimi i ëndrrave

Nëse shihet në ëndërr dhënia e lëmoshës, kjo komentohet në këto forma: 

Nëse është dijetar dituria e tij do të shtohet, nëse është udhëheqës, pushteti i tij do të zgjerohet, nëse është tregtar, fitimi i tij do të shtohet ose do të fitojnë njerëzit nga ai. 

E, nëse është mjeshtër, do të mësojnë zanat prej tij. 

Thuhet se nëse e sheh veten duke shpërndarë lëmoshë, ky njeri do të ketë begati në pasurinë e tij dhe do të furnizohet me pendim, mbështetur në fjalën e Allahut subhanehu ve teala: “Merr prej pasurisë së tyre (të atyre që pranuan gabimin) lëmoshë që t'i pastrosh me të dhe t'u shtosh (të mirat) ...” (Tevbe, 103)

sadaka ne enderr,lemosha ne enderr,dhenja e lemoshes ne enderr,endrra dhe lemosha
Nëse shihet në ëndërr dhënia e lëmoshës, kjo komentohet në këto forma: 

Nëse është dijetar dituria e tij do të shtohet, nëse është udhëheqës, pushteti i tij do të zgjerohet, nëse është tregtar, fitimi i tij do të shtohet ose do të fitojnë njerëzit nga ai. 

E, nëse është mjeshtër, do të mësojnë zanat prej tij. 

Thuhet se nëse e sheh veten duke shpërndarë lëmoshë, ky njeri do të ketë begati në pasurinë e tij dhe do të furnizohet me pendim, mbështetur në fjalën e Allahut subhanehu ve teala: “Merr prej pasurisë së tyre (të atyre që pranuan gabimin) lëmoshë që t'i pastrosh me të dhe t'u shtosh (të mirat) ...” (Tevbe, 103)

sadaka ne enderr,lemosha ne enderr,dhenja e lemoshes ne enderr,endrra dhe lemosha

Agjërimi ose prishja e tij në ëndërr - komentimi i ëndrrave

Kush e sheh veten e tij duke agjëruar, kjo aludon se ai person i përmbahet fesë së tij dhe flet pak për atë që nuk i intereson.
 
E kush e sheh veten duke bërë atë që është e ndaluar për t’u bërë nga agjëruesi, kjo aludon se ai person nuk e përfill fenë e tij.
 
Kush e sheh veten në ëndërr duke bërë iftar në kohën e caktuar, atëherë kjo aludon se ka gjetur hair dhe furnizim të madh në fenë dhe dynjanë e tij dhe se prej tij është larguar pikëllimi dhe frika.
 
E, kush e sheh veten e tij dukë bërë iftar para kohës së caktuar, kjo komentohet se ai person përgojon njerëzit ose gënjen, ndoshta aludon edhe për sëmundje ose udhëtim, bazuar në fjalën e Allahut subhanehu ve teala: “... E, kush e përjeton prej jush këtë muaj, le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim ...” (Bekare, 185)

agjerimi ne enderr,agjerimi enderr komentimi i endrrave,agjerim enderr komentimi i tyre
Kush e sheh veten e tij duke agjëruar, kjo aludon se ai person i përmbahet fesë së tij dhe flet pak për atë që nuk i intereson.
 
E kush e sheh veten duke bërë atë që është e ndaluar për t’u bërë nga agjëruesi, kjo aludon se ai person nuk e përfill fenë e tij.
 
Kush e sheh veten në ëndërr duke bërë iftar në kohën e caktuar, atëherë kjo aludon se ka gjetur hair dhe furnizim të madh në fenë dhe dynjanë e tij dhe se prej tij është larguar pikëllimi dhe frika.
 
E, kush e sheh veten e tij dukë bërë iftar para kohës së caktuar, kjo komentohet se ai person përgojon njerëzit ose gënjen, ndoshta aludon edhe për sëmundje ose udhëtim, bazuar në fjalën e Allahut subhanehu ve teala: “... E, kush e përjeton prej jush këtë muaj, le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim ...” (Bekare, 185)

agjerimi ne enderr,agjerimi enderr komentimi i endrrave,agjerim enderr komentimi i tyre

Luftimi ose të qëndruarit në front

Kush e sheh në ëndërr veten e tij duke luftuar për hir të Allahut subhanehu ve teala, kjo komentohet si qëndrueshmëri e tij dhe e familjes së tij, zgjerim i furnizimit të tij dhe pasurim i tij, bazuar në fjalën e Allahut Fuqiplotë: “Kush shpërngulet për hir të (të fesë) All-llahut, ai gjen mundësi të madhe dhe begati në tokë...” (Nisa, 100)
 

E, kush e sheh veten se është vrarë nga duart e jobesimtarëve në luftë, kjo aludon se do të gëzohet, do t’i shtohet risku (furnizimi) dhe jeta, bazuar në fjalët e Allahut xhele shanuhu: “Kurrsesi të mos mendoni se janë të vdekur ata që ranë dëshmorë në rrugën e All-llahut. Përkundrazi, ata janë të gjallë duke u ushqyer te Zoti i tyre. Janë të gëzuar me atë që u dha All-llahu nga të mirat e Tij ...” (Ali Imran, 169-170)

lufta ne enderr komentimi i endrres,komentim i endrres,endrra komentimi i tyre,fronti komentim
Kush e sheh në ëndërr veten e tij duke luftuar për hir të Allahut subhanehu ve teala, kjo komentohet si qëndrueshmëri e tij dhe e familjes së tij, zgjerim i furnizimit të tij dhe pasurim i tij, bazuar në fjalën e Allahut Fuqiplotë: “Kush shpërngulet për hir të (të fesë) All-llahut, ai gjen mundësi të madhe dhe begati në tokë...” (Nisa, 100)
 

E, kush e sheh veten se është vrarë nga duart e jobesimtarëve në luftë, kjo aludon se do të gëzohet, do t’i shtohet risku (furnizimi) dhe jeta, bazuar në fjalët e Allahut xhele shanuhu: “Kurrsesi të mos mendoni se janë të vdekur ata që ranë dëshmorë në rrugën e All-llahut. Përkundrazi, ata janë të gjallë duke u ushqyer te Zoti i tyre. Janë të gëzuar me atë që u dha All-llahu nga të mirat e Tij ...” (Ali Imran, 169-170)

lufta ne enderr komentimi i endrres,komentim i endrres,endrra komentimi i tyre,fronti komentim

Varri i ndonjë Pejgamberi ose njeriu të mirë në ëndërr - komentimi i ëndrrave

Kush sheh në ëndërr varrin e ndonjë Pejgamberi, kjo aludon se do ta godasë një e mirë dhe begati. Gjithashtu thuhet se po ai Pejgamber do t’i bëjë atij shefat.
 

E, nëse ai sheh ndonjë ndryshim tek ai Pejgamber (p.sh. se ka rruar mjekrën), kjo aludon se ai person ka mangësi në fenë e tij.
Kush sheh në ëndërr varrin e ndonjë Pejgamberi, kjo aludon se do ta godasë një e mirë dhe begati. Gjithashtu thuhet se po ai Pejgamber do t’i bëjë atij shefat.
 

E, nëse ai sheh ndonjë ndryshim tek ai Pejgamber (p.sh. se ka rruar mjekrën), kjo aludon se ai person ka mangësi në fenë e tij.

Namazi

Syzat