Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Shëndetësi

Ilaçi për tretjen e gurëve në veshkë dhe tëmth

Një nga problemet e shpeshta në rrethin tonë paraqesin gurët në veshkë apo tëmth. Problemi më së shumti shkaktohet nga uji dhe ushqimi. Si të tentoni për t’i shmangur metodat me dhimbje të medicinës konvencionale po ju paraqesim reçetën popullore të provuar për tretjen dhe nxjerrjen e gurëve nga organizmi. Përbërësit: 250 gr sheqer pluhur, 0.25 l vaj ulliri ekstra të virgjër (eko), 250 gr limon me lëvozhgë 250 gr rrënjë majdanozi (të bluara) dhe 250 gr mjaltë (apo sasi të njejta të të gjithë përbërësve) Udhëzim: Limonin e lani mirë dhe nëse është i spërkatur e pastroni nga kimikatet. Këtë mund ta bëni me përzierjen për pastrimin e frutave, të cilën reçetë për përzierjen dhe proçedurën mund ta gjeni këtu. Pasi ta pastroni limonin, e preni në copëza dhe e bluani sa më imët në ‘blender’ apo mulli elektrik, rrënjët e majdanozit i qëroni, preni në copëza dhe i bluani sikurse limonin. I përzieni të gjitha dhe i shtoni mjaltin, vajin e ullirit dhe sheqerin pluhur.

Jogurti (Kosi) dhe shëndeti

Përfitimet më të rëndësishme shëndetësore nga Kosi apo jogurti : - Lehtëson tretjen e ushqimit - Ndalon kapsllëkun - Forcon imunitetin - E ul nivelin e ''kolesterolit të keq'' në gjak - Ka një efekt të dobishëm për shëndetin e zorrës së trashë   - Përshpejton procesin e shërimit pas infektimit të zorrëve - Shumë i dobishëm gjatë dhe pas një periudhe të përdorimit të antibiotikëve - Rrit përthithjen e kalciumit dhe vitaminës B - Është ushqim i përshtatshëm për fëmijët dhe të moshuarit - Jogurti apo kosi është i rekomanduar për humbjen e peshës , sepse ndikon në humbjen e yndyrës duke ruajtur mas ën muskulare Shkruar nga: Agon Bislimi Burimi: Jogurti dhe shëndeti

Zinaja ne kendveshtrim mjekesor dhe shpirteror

- Kurvëria shkakton sëmundje psikike - Imoralitetit e hallakat zemrën dhe e sëmurë. - Ai fut mërzitje, dëshpërim dhe frikë në zemër. - E errëson zemrën dhe e shuan dritën e saj. - Pasojë e kurvërisë është edhe trishtimi të cilin Allahu i Lartësuar e vendos në zemrën e lavirit, trishtim ky, shenjat e të cilit vërehen në fytyrën e tij. - Laviri, në fytyrën e tij vërehet trishtimi. Nëse dikush ulet apo bisedon me të, zmbrapset dhe ndjen neveri ndaj tij. - Ankthi dhe gjendja e keqe shpirtërore. - Kurvëria i përmbledh të gjitha nyjet e së keqes. - Ajo bëhet shkak për dobësimin e besimit, largimin e turpit, mungesën e personalitetit dhe humbjen e xhelozisë. - Nuk ndodh që një imoral të jetë i turpshëm, përmbushës i amanetit, i besueshën në fjalë, besnik ndaj shokut, si dhe të ndjejë xhelozi të plotë ndaj familjes se vet. - Tradhtia, mashtrimi dhe gënjeshtra janë natyrë e tij. - Paturpësia, mungesa e xhelozisë dhe moskujdesi për ruajtjen e ndalesave të Allahut; të gjitha

20 arsye për ta shtuar shafranin e Indisë në dietën tuaj

Ja 20 arsye që ta shtoni shafranin e Indisë në dietën tuaj: 1.Eshtë një agjent antiseptik natyral dhe antibacterial, per perdorim në dezinfektim, prerje dhe djegie të lëkurës. 2. Kur kombinohet me lulelakër, ajo ka treguar efekt për të parandaluar kancerin e prostatës dhe për të ndaluar rritjen e kancerit ekzistues të prostatës. 3. Parandalon kancerin e gjirit. 4. Mund të parandalojë Melanomen dhe të shkaktojë qelizat ekzistuese te melanomes për ti vetvrare ata(qelizat). 5. Redukton rrezikun e leuçemis se fëmijërisë. 6. Është një detoksifikues natyrorë i mëlçisë. 7. Mund të parandalojnë dhe të ngadalsoj progresionin e sëmundjes Alzheimer duke hequr pllakën amyloyde qe depozitohet në tru. 8. Mund të parandalojë metastazat që ndodhen në forma të ndryshme të kancerit. 9. Ёshtë një anti-inflamator i fuqishëm natyror që vepron si shumë barna anti-inflamator por pa efekte anësore. 10. Jep shpresë në ngadalësimin e progresit të sklerozës së shumëfishtë(multiple) në

Si të përdorni vajin e ullirit në fytyrë

Vaji i ullirit është një nga vajrat më të shëndetshëm për trupin tuaj me të cilin duhet të gatuani. Por ai nuk është i efektshem vetëm për organizmin tonë, që para shumë kohësh është vënë re një përdorim i madhë në krijimin e produkteve kozmetike. Ky vaj rrallë-herë mund të shkaktojë reaksion mbi lëkurë. Së pari; Lyeni fytyren me vaj. Mjafton të merrni pak lëng molle, pak ujë dhe pak vaj. Këto përbërës do të krijojnë një krem zbutës gjatë natës. Së dyti; lani fytyren me ujë, pastaj fshijeni. Lyeni sërish fytyren me vaj e lini 2 minuta dhe më pas merrni pak sheqer dhe vendoseni në fytyrë të cilen e keni të lyer me vaj. Masazhoni butësisht lëkuren. Ky trajtim do të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së rrudhave. Së treti; lyeni buzët me vaj ullirit, sidomos në stinen e dimrit për të evituar plasaritjen e tyre. Së katerti; lyeni një top me pambuk në vaj ulliri dhe me atë heqni make up-in. Kjo mënyrë do të heqë edhe rimelin që mund të jetë kundra ujit. Burimi:

Foshnjat në gji

Allahu i Lartmadhërishëm thotë: “Nënat, ato që duan ta plotësojnë gjidhënien, janë të obliguara t`u japin gji fëmijëve të vet dy vjet të plota..” (El-Bekare,233) I Lartmadhërishmi thotë: “E nëse pas një konsultimi dhe pëlqimi ( prindërit) shfaqin dëshirën për ndërprerjen (më herët) e gjinit, nuk është ndonjë mëkat për ta.” (El-Bekare, 233). Pejgamberi alejhi selam thotë: “Mos ushqeni fëmijët tuaj me qumësht të tradhtares, dhe gruas të çmendur.” Qumështi i nënës ka përparsitë vijuese: 1) Fëmijën e ushqen me qumësht të pastërt dhe steril; 2) Qumështi nuk është as tepër i ftohtë as tepër i nxehtë; 3) Ofrohet në çdo kohë 4) Fëmijës i jep antitruptha kundër bakterieve 5) I përshtatet traktit të tretjes së foshnjës 6) Te foshnja dhe nëna pengon shfaqjen e mbipeshës 7) Gjidhënia forcon lidhjen emocionale dhe butësinë ndërmjet nënës dhe foshnjës Burimi: Mjekesia Islame  

Peshku dhe truri

Iljasa Salihu Peshku dhe truri Mjekët këshillojnë që sa më shumë të konsumojmë mish peshku, të paktën dy herë në javë patjetër, sepse i bënë shumë mirë trurit. Kësisoj, mishi i peshkut është ushqim për trurin dhe si rrjedhojë e kësaj, truri ynë ka mundësi më mirë të punojë duke i dhënë frytet përmes të menduarit pa mjegulla.   Ndërkaq, peshkatarët për peshkun thonë se më abdall gjallesë nuk ka, lehtas për një krimb të ngordhur bie në kurthin e grepit. Madje truri i peshkut ndër njerëzit përdoret edhe si sinonim i mendjelehtësisë. Keni dëgjuar dikush t’ju thotë, - ik ore se trurin si të peshkut e paske, pra kur truri nuk i ka perceptuar si duhet gjërat, kështu mund t’ju kenë thënë.   Megjithëkëtë, peshku abdall për nga truri paraqitet si vitaminë shumë e vyeshme për funksionimin e shëndoshë të trurit të njeriut. - Kjo të shtyn të mendosh se disa gjëra në fakt për vetveten janë shumë të dobëta, ndërsa për të tjerët shumë të dobishme! I.Salihu

6 Ushqime që ulin kolesterolin ne gjak

Kolesterina është një substancë që luanë një rol të rëndësishëm në ndërtimin e membranës së qelizës dhe hormoneve seksuale. Kolesterina nuk shpërbëhet në gjak dhe kështu duhet të bartet tek dhe nga qelizat nga lipoproteinat Per me teper http://wp.me/p2RzNn-5Un

Synetimi

Studimet mjekësore të reja kanë vërtetuar se ekzistojnë sëmundje të shumta në organet riprodhuese (seksuale), sëmundje disa nga të cilat janë edhe shkatërruese për njeriun. Shumica e këtyre sëmundjeve janë prezentë te njerëzit që nuk janë të synetuar, derisa te të sunetuarit këto lloje të sëmundjeve janë inekzistuese apo shumë të rralla. Synetimi është preventivë nga infektime të ndryshme në organin gjenital Synetimi e mbron fëmijën nga infektimi i uretrës (kanalet urinare) Burimi: Mjekesia Islame

Trajtimi i hemoroideve

Per hemoroidet ... Përzihet vaji i farës se zezë me vaj ulliri në të njëjtën masë dhe çdo ditë, pihen nga tre lugë të mëdha {në mëngjes, drekë dhe darkë} përgjatë një periudhë 10 ditore. Me këtë përzierje shpërlahet fyti para gjumit një hërë në tre ditë radhasi, dhe konsumohet per çdo ditë 3 kokrra fiq për gjatë një jave. Burimi: Mjekesia Islame  

Proteinat ne trupin e njeriut

Nevojat ditore varen nga pesha : llogaritet 0.8-0.9 gr për 1 kilogram të peshës në ditë, me ndryshime në bazë të rëndësisë së aktivitetit muskulor. Për bodybuilding nevojat janë mesatarisht 1.5-2gr për kilogram,në ditë: Pesha juaj Proteina gjatë ditës (faktori 1.8g/kg/ditë 45kg 81 gr në ditë 50kg 90 gr në ditë 55kg 99 gr në ditë 60kg 108 gr në ditë 65kg 117 gr në ditë 70kg 126 gr në ditë 75kg 135 gr në ditë 80kg 144 gr në ditë 85kg 153 gr në ditë 90kg 162 gr në ditë Nevoja për proteina ndryshon sipas: moshës, gjinisë, (gratë kanë më pak nevojë pasi që masa e tyre muskulore është më e vogël).Këto nevoja ditore plotësohen duke konsumuar dy ose tri here në ditë ushqim me origjinë kafshësh ose bimësh të pasur me proteinë.

Shalqiri dhe dobitë shëndetësore

Shalqiri duhet ta hamë vetëm të freskët, sepse ngrënia e shalqirit i cili ka filluar të shkatërrohet (prishet) shkakton sëmundje të ndryshme. Nëse sëmuremi nga sëmundja e `nxehtë`, ngase kemi ngrënë shalqir të papjekur, ose shalqir të kalbur, ilaçi më i mirë është shurupi nga mjalti dhe uthulla, e nëse sëmuremi nga sëmundja e `ftohtë`, ilaçi më i mirë është xhenxhefili (zingiben officale). Transmetohet se Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, e ka ngrënë shalqirin me hurma të freskëta, ka thënë: “Njëra e largon nxehtësinë nga trupi, e tjetra ftohtësinë”. Transmeton Tirmidhiu. Ebu Davudi ka thënë: “Nga frutat që i ka dashur Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, kanë qenë shalqiri dhe rushi.” El-Masgani ka thënë: “Kur babi im blente shalqir thonte: `Numëroi sa `brinjë` ka në të, sepse nëse numri i tyre është tek atëherë shalqiri do të jetë i pjekur dhe i ëmbël” Është edhe hadithi të cilin e transmeton Ibn Abbasi ku thuhet se shalqiri është ushqim, pije dhe

Luledhtrydhet

Nje studim i drejtuar nga 12 vullnetare te shendetshme nga nje kerkuesish te Universitetit te Politeknikes ne Spanje, ka zbuluar qe po te konsumoni gjysem kilogrami luleshtrydhesh ne dite, ndihmon per te mbajtur trupin te shendetshem, te ri dhe e forme. Nga ky studim ka dalur se, luleshtrydhet jane me rezistente ndaj stresit dhe si fakt mund te jete me nje rendesi te madhe nese merret parasysh se fenomeni mund te sjelli semundje te renda. Luleshtrydhet gjithashtu ndihmojne dhe trurin , dhe sidomos memorien tone, kjo fale permbajtjes se saj si acid folik ndalon demencen dhe Alzheimerin. Luledhtrydhet , jane te mira dhe per bukurine tuaj : ato per mbajne shume vitamina dhe ndihmojne ne rigjenerimin e fytyres.Po te shikoni dhe nje pjese e produkteve qe perdoren per fytyren kane permbajtjen me luleshtrydhe. Burimi: Mjekesia Islame  

Kënaja

Fakti shkencor vërteton dobinë e kënasë në shërimin e plagëve, djegiet dhe ulcerën e lëkurës. Ndoshta habitemi kur mësojmë se pejgamberi ynë i dashur ka përdorur kënanë për këtë qëllim. Është përcjellë prej tij se: “Sa herë që ka pësuar ndonjë lëndim, apo thumbim, ka vënë këna.” (Shënon Tirmidhiu me zinxhir të mirë transmetuesish)

Deveja dhe qumështi i devese

Kur’ani Fisnik na urdhëron që të mendojmë dhe meditojmë mbi krijesat e Allahut duke thënë: “A nuk i shikojnë devetë se si janë krijuar?” (Gashije, 17) Po të studiojmë devetë do të vërejmë mrekulli të shumta: Deveja mund të përballojë nxehtësinë deri në 70 gradë Celsius. Gjithashtu deveja baktrianuse është në gjendje të përballojë të ftohtit që arrin deri në minus 40 gradë Celsius. Deveja pi ujë të ëmbël dhe të njelmët. Ajo ka mundësi të përballojë etjen më tepër se një muaj. Disa hulumtues kanë zbuluar ekzistimin e antibiotikëve në qumështin e devesë dhe si rezultat ato e furnizojnë trupin me imunitet të duhur kundër shumë sëmundjeve.

Trajtimet natyrale të sterilitetit

Për problemet e sterilitetit, si te burrat edhe te gratë, në mjekësinë natyrale popullore janë përdorur bimë dhe lëndë të tilla si: Ginseng, poleni i pemës së hurmës arabe, qumështi i bletës, poleni i bletës, mjalti, nigella sativa (fara e zeze), fenugreek, peppergrass (water cress), myrrh-tree, xhenxhenfil, kanella, lëngu i rrushit, etj. Dieta ushqimore: Të preferuara: qumështi i freskët, veza e freskët, elbi, perimet e freskëta, peshku, fasulja e bardhë, kungulli, bizelja, mjalti natyral, karrota. Me ndikim negativ: yndyrat, erëzat dhe ushqimet e përpunuara dhe të konservuara. Menyra e jetes: Koha më e mirë për kryerjen e marrëdhënieve intime në kërkim të shtatzanisë është dita e pestë pas mbarimit të menstruacioneve, pastaj në ditën e shtatë, të nëntë, e kështu për dy javë rresht, një ditë po e një jo.

Magnezi ky mineral i rëndësimshem

Magnezi ky mineral i rëndësimshem   Zemra, muskujt dhe nervat kanë nevojë për sasi të mëdha të magnezi për të funksionuar optimalisht. Megjithatë, shpesh herë nuk kemi të dhëna të mjaftueshme prej këtij minerali të rëndësishëm në trup, i cili është konsumuar në sasi të mëdha për shkak të stresit të zgjatur, nga ndotja e rrethit të njeriut sy dhe sasia e tepërt e nikotinës dhe alkoolit (keto d y prodhimet është më se e qartë se janë të ndaluara ne fenë tonë te pastërt). Gjatë verës, trupi për shkak te humbjes se djersëve me shumë humbë magnezin. Të ushqyerit e mangët shpie ne mungësë të këtij minerali të rëndësishëm në trup dhe efektet janë nërvozimi dhe stresi. Gjendjen e përgjithëshme të mendjes dhe të trupit e hedhë jashtë bilancit, përvec kësaj, ndihen dhimbje barku dhe të gjitha këto e shqetësojnë njeriun në gjumë. Që trupi mund të prodhojë vetëm ketë mineral, ai duhet të konsumohet me ushqim. Ushqimet që përmabjnë sasi magnezi në vecanti janë bukët integrale, perim

Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit !?

Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit !? Shkencetaret ne Shtetet e Bashkuara mund te kene zbuluar se dieta mesdhetare ku perdoret shume vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit. Studiuesit qe i botuan rezultatet e punes se tyre ne revisten Analet e Onkologjise thone se acidi oleik qe gjendet ne vajin e ullirit mund te ndihmoje ne kurimin e semundjes. Studimet e meparshme kane treguar se per grate qe jetojne ne vendet ku perdoret nje diete e pasur ne proteina, rreziku nga kanceri i gjirit eshte pese here me i larte se ne ato vende ku kultura e te ushqyerit eshte per nje diete me me pak kalori. Megjithate grate qe ushqehen me vaj ulliri duket se jane te mbrojtura nga ky lloj kanceri. Studiuesit ne Spanje dhe ne SHBA gjeten se nje prej perberesve te vajit te ullirit ul me gjysmen e tyre nivelin e substancave qe shkaktojne kancerin e gjirit.   Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze te gjirit treguan se acidi oleik e bente me te efektshem medikamentin qe perdore

Agjërimi dhe ndikimi në Mushkëri, Veshka dhe Pankreas !

*Mushkëritë Kur në marrim frymë, trupi ynë thith mijëra toksina që ndodhen rreth nesh përfshirë edhe tymin nga duhani ndërsa agjërimi ndihmon në heqjen e këtyre toksinave të grumbulluara në mushkëri. Meqenëse reduktohet pirja e duhanit, pastrohet gjaku dhe forcohen mushkëritë. *Veshkat Agjërimi nxit efektin natriuretik, që e lejon trupin të eliminojë natriumin dhe ujin e tepërt nga organizmi, e kjo çon në uljen e presionit të gjakut. *Pankreasi Agjërimi ka efekt stabilizues edhe te diabetikët, sepse ngrit nivelin e insulinës. Ai është një rast i mirë për të zvogëluar përqindjen e sheqerit në gjak në pikën më të ulët të tij. Ai i jep gjëndrave të pankreasit një rast të mirë për pushim, sepse detyra e tij është të të prodhojë insulinë, e cila e shndërron sheqerin në yndyrë që depozitohet në inde. Kur ushqimi kalon masën e insulinës së sekretuar, pankreasi lodhet dhe, si rrjedhojë e ndërpret aktivitetin e tij, kështu sheqeri grumbullohet në gjak dukë rritur përqi

Dobitë e namazit në aspektin mjekësor

Dobite e namazit,namazi

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more