Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Thenie per pasurine

Pasuria, bukuria dhe morali

Një urtësi e shkëlqyer Pasuria të ofron miq për interes, bukuria të ofron miq për epsh kurse vetëm morali të ofron miq për jetë!     Hoxhë Rufat ef Sherifi Thenie per pasurine, Thenie per bukurine, Thenie per moralin, 

Pasuria të ofron shumë, por...

Pasuria të ofron shumë, por të dhuron pak Ajo të ofron shtëpi, por jo edhe familjen e rehatinë. Qendër tregtare, por jo edhe respektin. Shtratin, por jo edhe gjumin. Librin, por jo edhe dijen. Barnat, por jo edhe shërimin.. Burimi: Agnesa Mahalla

Thenie per pasurine dhe varferine

Thenie per pasurine dhe varferine   1.Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)   2.Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme;tani,qe jam plak,jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)   3.Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)   4.Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.(S.Butler)   5.Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)

Pasuria e zemres sime

Pasuria e zemres sime eshte e pafundme si deti.   Aq e thelle dashuria ime: sa me shume te jap, aq me shume kam, sepse te dyja jane te pafundme. |William Shakespeare|

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more