Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Simptomat dhe shenjat

Cila është pasqyra klinike e kalkulozës së qeskës biliare dhe rrugëve biliare?

Cila është pasqyra klinike e kalkulozës së qeskës biliare dhe rrugëve biliare? Në 95% të rasteve paraqiten pa shenja klinike. Kolikat biliare janë sulme të dhembjeve si të ngërçit. Dhembjet më të fuqishme paraqiten në epigastrium ose në regjionin e harkut brinjor të djathtë. Sulmet paraqiten pas marrjes së ushqimeve të yndyrshme dhe shpesh kolikat biliare janë të shoqëruara me vjellje pas së cilave simptomat klinike qetësohen. Lexo më shumë: Kalkuloza e qeskës biliare dhe rrugëve biliare  

Shenjat klinike të gripit

Temperaturë e ngritur deri në 40 C me ethe, plogështi, kokëdhimbje, dhimbje muskujsh (kontraktura), anoreksi (humbje apetit), kollë të thatë (që nuk të lenë të qetë).   Fillimi është i shpejtë me simptome të përnjëhershme. Lexo edhe: Shenjat e përgjithshme të gripit

Shenjat e përgjithshme të gripit

Lodhje e përgjithshme dhimbje të trupit, temperaturë, ethe, kokëdhimbje, dhimbje fyti, kollitje, rrjedhje nga hundët.  Këto simptoma janë ankesa të zakonshme që paraqiten gjatë dimrit dhe nuk duhet përzier gjithnjë me gripin i cili mund të shkaktoj komplikime në disa raste edhe dramatike tek personat e moshuar apo tek atë që veç janë të sëmur nga sëmundje tjera, pastaj tek të porsalindurit. Andaj në këto raste kjo gjendje nuk duhet të neglizhohet. Lexo me shume: Gripi cilat jane shenjat e gripit,gripi dhe shenjat e tij,gripi shenjat gripoze,gripi shenjat e gripit

Cilat janë shenjat dhe simptomat e Hivit ?

Shenjat dhe simptomat e mundshme të virusit HIV janë: rreth 10 % humbje në peshë, ethe për më shumë se një muaj, lodhje dhe djersitje natën. Por këto shenja nuk janë standarte dhe janë pothuajse të pa dukshme ose ta themi më thjesht nuk i vëmë shumë rëndësi pasi janë gjëra që ndokush mund ti hasë ato në jetën e përditshme. Njerëzit mund të jenë të infektuar, domethënë të jenë HIV pozitiv, për disa vjet përpara se Sistemi imunitar i tyre të bie aq shumë saqë infeksione të ndryshme të shkaktojnë kalimin e tij nga HIV pozitiv në pacient me sëmundje të AIDS-it. Zakonisht një periudhe 4 deri në 7 vjet është një kohë relativisht e shkurtër, por dhe vendimtare për një person që mund të jetë infektuar. Kjo do të thotë se nëse ka bëre një test, me kalimin e kohës padituria e infektimit me HIV mund të jetë e rrezikshme për jetën e tij. Në fakt një person i shëndetshëm ka në gjakun e tij nga 500 deri në 1200 trupa CD4-T ose rruaza të bardha. Kur një person HIV bie me poshtë se 300 CD4-T për kamp

Cilat janë simptomat e tuberkulozit ?

Cilat janë simptomat e tuberkulozit ? – Simptomat e sëmundjes nuk janë gjithnjë të qarta. Simptomat zakonisht zhvillohen ngadalë dhe në fazën e parë mund të jenë të  vogla.  Simptomat më të zakonshme  janë kolla e gjatë dhe këlbazë. Ndërsa  simptomat e tuberkulozit që shfaqen në  një organ tjetër kanë të bëjnë zakonisht  me organin në fjalë.   Simptomat e tuberkulozit janë: • kollë e zgjatur • këlbazë ose këlbazë me gjak • temperaturë • djersë natën • rënie e gjendjes së përgjithshme shëndetësore • lodhje • dobësim (rënie në peshë) • gjendrat limfatike në qafë janë të  zmadhuara Cilat janë simptomat e tuberkulozit ? tuberkulozi, tuberkulozi i mushkerive tuberkulozi simptomat, tuberkulozi pulmonar,tuberkulozi simptomat e tij

Simptomat e migrenes

Cilat jane simptomat e migrenes ? Simptomat e migrenes jane: Dhimbja shpuese apo pulsuese zakonisht ne njeren te kokes,ne temthet e kokes ne ball apo prane syve. Migrena e ben personin qe vuan prej saj me te ndjeshem ndaj drites(fotofobia) dhe zhurmave(fonofobia). S Mundimi Vjellje Probleme me shikimin.  Cilat jane simptomat e migrenes ?,Kush jane simptomat e migrenes,Migrena dhe simptomat e saj,Simptomat e migrenes jane,shenjat e migrenes,migrena dhe shenjat e saj

Cilat jane simptomat e infeksionit me Helicobacter pylori ?

Simptomat e infeksionit me Helicobacter pylori janë: - dhimbja abdominale dhe epigastrike - nauzea, mundim për të vjellur - të vjella - fryrja e barkut dhe gazrat - rënia në peshë - humbja e oreksit - dhimbje gjatë natës, para dhe pas ushqimit Cilat jane simptomat e infeksionit me Helicobacter pylori  ?,kush jane shenjat dhe simptomat e infeksionit me helikobakter pylori

Cilat jane simptomat e kancerit ne stomak ?

Simptomat e kancerit ne stomak apo lukth jane: Përzierje të stomakut apo lukthit qe shoqerohen edhe me të vjella Djegie të stomakut apo lukthit , e cila në disa raste mund të shperndahet edhe në të gjithë kraharorin tuaj. Dobësi  dhe lodhje trupore Humbja e oreksit ose ndjesia e  fryrjes se stomakut. Dhimbja e barkut që mund të zgjasë nga pak minuta në disa orë. Në disa raste dhimbjeje të cilat zgjasin me javë të tëra dhe largohen, që mund të kalojnë më pas në dhimbje që ka një periudhë të caktuar dhe bëhet më e fortë. Rënia apo humbja në peshë. Rrjedhje gjaku, mund të shkaktohen nga ulçera në stomak. Cilat jane simptomat e kancerit ne stomak ?,kush jane shenjat dhe simptomat e kancerit ne lukth,lukthi dhe kanceri,shenjat e kancerit ne lukth,lukthi dhe kanceri,simptomat e kancerit ne stomak,kanceri ne lukth shenjat

Cilat jane simptomat e alergjise ?

Simptomat të shkaktuara nga alergjia janë: Hundë që rrjedhin apo hundë të zëna Sy të skuqur, të acaruar dhe që kruhen Kollitja Teshtima Tharje gjuhe dhe fyti, edhe acarime të tyre Vështirësi në frymëmarrje Diarea Vjellje ushqimi Tharja dhe acarimi i lëkurës. Cilat jane simptomat e alergjise ?,Kush jane simptomat dhe shenjat e shkaktuara nga alergjia,alergjia dhe shenjat e saj,alergjia dhe simptomat e alergjise,alergjia dhe simptomat e saj,shenjat e alergjise,kush jane shenjat e alergjise

Cilat jane shenjat dhe simptomat e hipotiroidizmit ?

Shenjat dhe simptomat e hipotiroidizmit jane: Lëkura e thatë Gjatë gjithë kohës pacienti ka ftohtë Fryrja e fytyrës Anemia Trashja e zërit Rënia e flokëve Lodhja fizike si dhe përgjumja Të rrahura të pakta të zemrës apo bradikardi Yndyra të larta. Cilat jane shenjat dhe simptomat e hipotiroidizmit ?,kush jane shenjat dhe simptomat e gushes apo strumes,shenjat e funksionit te ulur te tiroides,hipotireoza shenjat e saj,simptomat  

Cilat jane simptomat e anemise ?

Shenjat dhe simptomat e anemise jane : Lodhja Takikardi apo rrahja e shpejte e zemres Zbehja Gjendje apo ndjesi e të fikëtit Cilat jane simptomat e anemise ?,kush jane shenjat dhe simptomat e anemise apo pagjaksise,shenjat e semundjes se gjakut,Shenjat e sëmundjes së gjakut

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more