Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Poezi per zogun

Poezia ''Zogu i vogël'' nga Ersilja Çeli

Zogu i vogël
Një zog i vogël Ndaloi në dritare, Qe sa një gogël, S’kish ngrënë fare.
Me sqepin e tij Në xham  trokiti Dhe mua shumë Ai  më çuditi!
Hapa dritaren Të shoh se ç’ka, Vështrimi i tij Më thosh “dua të ha”.
I hodha thërrime, Dhe e ledhatova, Nga zemra e tij e vogël Shumë urime mora.
Thellë në shpirt ndjeva Një lumturi të madhe Për zogun e vogël, Që ushqeva në dritare.
Me shumë dashuri Zogu më shikoi, Hapi krahët e vegjël, Në qiell fluturoi.
Poezi, Vjersha, Poezi per zogun, Vjersha per zogun, 

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more