Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Trupi

Kujdes: Trupi ju flet

Mesoni te njihni sinjalet e derguara nga trupi ne rast mungese vitaminash e mineralesh. Ushqim joadekuat dhe lodhja e medha psikofizike con deri tek mungesa e vitaminave dhe mineraleve te caktuara ne organizem, dhe kjo con deri tek renia e imunitetit, dhe ne fund deri te semundjet e ndryshme. Si ta mesoni nese ju mungon ndonje vitamine: Vitamina A: Lekura e thate dhe e irrituar, humbja e apetitit, lodhja, floku pa shkelqim, thonjte e thyeshem, aknet, ndersa ekspertet theksojne qe deficiti i saj me se shumti pasqyrohet ne ndryshimet ne sy. Vitamina B1: Problemet neurologjike, konvulsioni i muskujve, humbja e kujteses, apetitit, nervozizmi dhe tretja e keqe jane simptomat me te shpeshta, ndersa tek deficiti i plote krijohet semundja beri-beri. Vitamina B2: Plaget sherohen me veshtire, alergjite shpeshtohen, ndersa syte jane te irrituar dhe shume te ndjeshme ne drite. Mungesa e kesaj vitamine vihet re ne qoshet e buzeve, rreth te cilave shpesh shfaqen plage. Vi

Çka është trysnia atmosferike?

Çka është trysnia atmosferike? Trysnia atmosferike është forca që ushtron ajri mbi sipërfaqen e trupit. Fiziologjia, fiziologjia e njeriut,fiziologji te dhena,pytje, pergjigje, fiziologjia mjekesore test,teste, fiziologji,mjekesore, Cka,qka,ceshte,cfare,qeshte,çka,çfarë,domethene,dmth, do te thote, definicioni, perkufizimi,shpjegimi, kuptojm,shqip,nenkuptojm,nenkuptimi, eshte,quajme,kuptimi i fjales, domethnja e fjales, jane, kuptojme me fjalen, termi,paraqet, kuptimi, paraqesin, nocioni, perkufizimi,paraqet,perkufizon,trysnia atmosferike,shtypja atmosferike,presioni atmosferike,

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more