Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Search This Blog

Showing posts with label Poezi dashurie. Show all posts
Showing posts with label Poezi dashurie. Show all posts

Si s’të desha pak më shumë - Poezi nga Fatos Arapi

FATOS ARAPI

Si s’të desha pak më shumë

Unë e desha përtej vdekjes,
Ashtu dashurova unë
Edhe prap s’ia fal dot vetes:
S’i s’e desha pak më shumë…
Pak më shumë ku shpirti thyhet,
T’i them ndarjes: – Prit, ca pak…
Të gënjejmë mallin që s’shuhet,
Kujtimin të gënjejmë pak.
Përtej vdekjes, përtej botëve,
Atje ku nis “ca pak” tjetër,-
Asaj që më rri mes Zotave:
“Si s’të desha pak më tepër…”.
loading...
FATOS ARAPI

Si s’të desha pak më shumë

Unë e desha përtej vdekjes,
Ashtu dashurova unë
Edhe prap s’ia fal dot vetes:
S’i s’e desha pak më shumë…
Pak më shumë ku shpirti thyhet,
T’i them ndarjes: – Prit, ca pak…
Të gënjejmë mallin që s’shuhet,
Kujtimin të gënjejmë pak.
Përtej vdekjes, përtej botëve,
Atje ku nis “ca pak” tjetër,-
Asaj që më rri mes Zotave:
“Si s’të desha pak më tepër…”.

Poezia - Ndoshta

Ndoshta


Ndoshta ishte rastësia, ndoshta ishte fati,
ndoshta ndoshta, nuk e di se çfar
ë të them e të mendoj,
ndoshta ishte Zoti ai që të dërgoi tek unë
thjesht për të ndriçuar e dh
ënë kuptim udhës time.
Atje dhe atëherë kur nuk e prisja,
në ato kohë kur unë aq shumë
i druhesha e i largohesha fatit tim,
atëherë u shfaqe ti.
I duhet besuar shprehjes që Rastësia është mbret i Bot
ës.
loading...

Ndoshta


Ndoshta ishte rastësia, ndoshta ishte fati,
ndoshta ndoshta, nuk e di se çfar
ë të them e të mendoj,
ndoshta ishte Zoti ai që të dërgoi tek unë
thjesht për të ndriçuar e dh
ënë kuptim udhës time.
Atje dhe atëherë kur nuk e prisja,
në ato kohë kur unë aq shumë
i druhesha e i largohesha fatit tim,
atëherë u shfaqe ti.
I duhet besuar shprehjes që Rastësia është mbret i Bot
ës.

Dashuria ... (Poezi për dashuri)


Dashuria ... (Poezi për dashuri)

Kemi mbetur histori ,
të kësaj dashurie ,
që gjatë do të mbahet në mend ,
do t'na shikojnë me inat në sy
që s'jemi më bashkë ne të dy .
Jemi të përmendur nga të gjithë,
sa shumë u deshtëm , tash jemi të ndarë
Nuk kam më fuqi të jetojë pa ty ,
më mirë të iki diku larg ,
që mos të shihemi më në sy
Shpirti na dhemb , zemrat në dysh na u nda ,
lotët në sy na pikojnë të dyve pa ndalë .
Endërrat na u shuan ,
planet ndryshuan ,
tash të dy jemi të huaj ,
dhe në heshtje po vuajmë ...
loading...

Dashuria ... (Poezi për dashuri)

Kemi mbetur histori ,
të kësaj dashurie ,
që gjatë do të mbahet në mend ,
do t'na shikojnë me inat në sy
që s'jemi më bashkë ne të dy .
Jemi të përmendur nga të gjithë,
sa shumë u deshtëm , tash jemi të ndarë
Nuk kam më fuqi të jetojë pa ty ,
më mirë të iki diku larg ,
që mos të shihemi më në sy
Shpirti na dhemb , zemrat në dysh na u nda ,
lotët në sy na pikojnë të dyve pa ndalë .
Endërrat na u shuan ,
planet ndryshuan ,
tash të dy jemi të huaj ,
dhe në heshtje po vuajmë ...

Poezi dashurie

Faleminderit!

Afër teje gjeta veq paqe
gjithçka që kam ëndrru
e gjeta afër teje

U hupa saher që tu afrova
asniher nuk i lash ven heshtjes
e fola fjal pa i mendue
fjal që me kërkan s'kam mujt me i fol

Afër teje jam ndi si e vetmja n'bot
ma ke jap ndjesin që gjith kam shkrujt për ta
që gjith veq n'andrra e kom pa

Ma ke shndërru adoleshencën n'parajsë
me ni fjal, i dashtun
vet parajsën n'tok ma ke prue

Faleminderit!

 By: Agnesa Mahalla
loading...
Faleminderit!

Afër teje gjeta veq paqe
gjithçka që kam ëndrru
e gjeta afër teje

U hupa saher që tu afrova
asniher nuk i lash ven heshtjes
e fola fjal pa i mendue
fjal që me kërkan s'kam mujt me i fol

Afër teje jam ndi si e vetmja n'bot
ma ke jap ndjesin që gjith kam shkrujt për ta
që gjith veq n'andrra e kom pa

Ma ke shndërru adoleshencën n'parajsë
me ni fjal, i dashtun
vet parajsën n'tok ma ke prue

Faleminderit!

 By: Agnesa Mahalla

Një poezi për dashurinë e parë shkruar nga Lec Burgaj

Dashuria e pare

Nje vajze me syte e zi.
Thell ne shpirt m'ka lendu,
E dashurova si diell e si hane,
Dashuria e pare ishte per mu,

Larg ne rruget e gurbetit,
Isha i vetur ne mjerim,
Dashuria e therte zemren time,
Nuk kisha shpresa as sherim,

Loti pikonte pa ndalu,
Zotit ju lutja per cdo dit,
Pa ty nuk kam jete as gezim,
Vajza ma volli lumturin,

Dy humbje te randa per nje vit,
Dy dashuri si skam mujt mej harru,
Nena ishte dashuria e pare,
Vdekja e saj m'ka lendu,

Isha i ri ne gurbet,
Zemra po qante per dashuri,
Jeta e humbi kuptimin e vet,
Kur humba ket vajze me syte e zi...!

|Lec Burgaj|
 poezi per dashurine e pare,dashuria e pare poezi,poezi te ndryshme per dashurine e pare,dashuria e pare poezi
loading...
Dashuria e pare

Nje vajze me syte e zi.
Thell ne shpirt m'ka lendu,
E dashurova si diell e si hane,
Dashuria e pare ishte per mu,

Larg ne rruget e gurbetit,
Isha i vetur ne mjerim,
Dashuria e therte zemren time,
Nuk kisha shpresa as sherim,

Loti pikonte pa ndalu,
Zotit ju lutja per cdo dit,
Pa ty nuk kam jete as gezim,
Vajza ma volli lumturin,

Dy humbje te randa per nje vit,
Dy dashuri si skam mujt mej harru,
Nena ishte dashuria e pare,
Vdekja e saj m'ka lendu,

Isha i ri ne gurbet,
Zemra po qante per dashuri,
Jeta e humbi kuptimin e vet,
Kur humba ket vajze me syte e zi...!

|Lec Burgaj|
 poezi per dashurine e pare,dashuria e pare poezi,poezi te ndryshme per dashurine e pare,dashuria e pare poezi

Për një fjalë -Poezi nga Ben Apolloni


Për një fjalë

Heshtja e kësaj nate
Mendjen tundon
Bora nga lart që bie
Kujtmet e thinjura trazon

Në këtë natë acari
Zemrën e djeg malli
Djersë të ftohta akull
Rrjedhin nga balli

Nga balli i rrudhosur
Mbuluar nga floku i bardhë
Dridhet gojë e shkreta
Që dot se nxorri atë fjalë

Atë fjalë që e thoshte zemra
Goja dot se nxorri
Stinët pa pra ndrrohen
Por goja prap atë fjalë s'e nxorri

Bardhësi gjithkah
Shumë e ftoht kjo stinë
Dikush këndon e lumtur
Në vetmi dikush po ngrinë

Në pranver iu ngri goja
Dhe një fjalë se nxorri
Jetoi veq në stinën e dimrit
Sa shumë kjo fjalë i kushtoi

Për një fjalë që s'u tha dot
U bënë dy histori
Njëra e lumtur në shtrat fshanë
Tjetri i hidhur në shtrat qanë.Poezi nga Ben Apolloni 

poezi Ben Apolloni,poezi dashurie
loading...

Për një fjalë

Heshtja e kësaj nate
Mendjen tundon
Bora nga lart që bie
Kujtmet e thinjura trazon

Në këtë natë acari
Zemrën e djeg malli
Djersë të ftohta akull
Rrjedhin nga balli

Nga balli i rrudhosur
Mbuluar nga floku i bardhë
Dridhet gojë e shkreta
Që dot se nxorri atë fjalë

Atë fjalë që e thoshte zemra
Goja dot se nxorri
Stinët pa pra ndrrohen
Por goja prap atë fjalë s'e nxorri

Bardhësi gjithkah
Shumë e ftoht kjo stinë
Dikush këndon e lumtur
Në vetmi dikush po ngrinë

Në pranver iu ngri goja
Dhe një fjalë se nxorri
Jetoi veq në stinën e dimrit
Sa shumë kjo fjalë i kushtoi

Për një fjalë që s'u tha dot
U bënë dy histori
Njëra e lumtur në shtrat fshanë
Tjetri i hidhur në shtrat qanë.Poezi nga Ben Apolloni 

poezi Ben Apolloni,poezi dashurie

Perse ma ben ketë - poezi dashurie

Fillova të shkruaj se nuk kisha përgjigje
Fillova të vuaj, se nuk kisha zgjidhje
Jetën e bukur fillova me jetu
Kush ma prishi këtë lumturi tani mu?!
Pse ma bët këtë tradhti?!
Pse më dënuat kur isha i ri?!
Pse më larguat, nga kjo shoqëri?!
Pse kishit në mua aq shumë xhelozi?!
Pse kështu veproni, kur nuk më doni?
Pse nuk më ofroni, gjithmonë më refuzoni?!
Pse, ju lutem më tregoni?
Këto vargje që i thuri, më bëjn të qaj
Pse unë për të gjithë kam faj?
Pse nuk më lëni të qetë, jetën time me jetu?!
Gjithmonë ndërhyjn për me më pengu.
Dua të jem i lirë, jetën time me jetu
Dua paqë, gjithmonë me u argëtu
Dua respekt, motra e vllazni
Dua një jetë të bukur pa xhelozi
loading...
Fillova të shkruaj se nuk kisha përgjigje
Fillova të vuaj, se nuk kisha zgjidhje
Jetën e bukur fillova me jetu
Kush ma prishi këtë lumturi tani mu?!
Pse ma bët këtë tradhti?!
Pse më dënuat kur isha i ri?!
Pse më larguat, nga kjo shoqëri?!
Pse kishit në mua aq shumë xhelozi?!
Pse kështu veproni, kur nuk më doni?
Pse nuk më ofroni, gjithmonë më refuzoni?!
Pse, ju lutem më tregoni?
Këto vargje që i thuri, më bëjn të qaj
Pse unë për të gjithë kam faj?
Pse nuk më lëni të qetë, jetën time me jetu?!
Gjithmonë ndërhyjn për me më pengu.
Dua të jem i lirë, jetën time me jetu
Dua paqë, gjithmonë me u argëtu
Dua respekt, motra e vllazni
Dua një jetë të bukur pa xhelozi

Lamtumire - poezi dashurie

Fryn ere e forte me thellim,
diku ne male thone ka rene debore.
Perde,vorbuj tymi sillen rrotullime,
udheve te ecesh e ke zor.

Po prape çuditerisht udhet jane plot njerez,
ne grupe baresin ata pandalim.
S’ju beka pershtypje ky vrull i eres,
fytyrave ju endet merzi,perçmim.

Po edhe une jo,s’jam fort i gezuar,
si re e zeze endet nje dyshim,
ta dish ne shpirt me ke lenduar,
akoma s’po gjej prehje,qetesim.

Pranveren thirrem,gonxhet lulezuan,
lendina te gjelbra mbuluar me bar,
por shpejt perendoi dielli,zogjte foles,merguan,
ndjenjat u veniten,vaje te perqare.

Nuk t’i them keto,te te nderroj mendjen,
shkuan pergjithmone fjalet shpirt e xhan,
do di burrerisht ta perballoj gjendjen,
nuk do rri te qaj,si nje qaraman.

S’di as vete kete çast ç’ndjej per ty,ç’kujtoj,
mendimesh pa forme,pa meshire perfytur,
pa busull,timon,vazhdoj te lunderoj,
barkes direkthyer,akoma pa zhytur.

Barke e copetuar vervitur mes shkumes,
te dallgeve zemerake qe ngre tufani,
pikellim dhe brenge,profili yt humbes,
large,sa large ka mbetur i yti liman!

Dhe pse me brengose nuk te jap mallkim,
do kemi perpara plot dite te tjera,
prej teje ta dish,nuk pres pendim,
as falje,as lot,lamtumire ngahera!
loading...
Fryn ere e forte me thellim,
diku ne male thone ka rene debore.
Perde,vorbuj tymi sillen rrotullime,
udheve te ecesh e ke zor.

Po prape çuditerisht udhet jane plot njerez,
ne grupe baresin ata pandalim.
S’ju beka pershtypje ky vrull i eres,
fytyrave ju endet merzi,perçmim.

Po edhe une jo,s’jam fort i gezuar,
si re e zeze endet nje dyshim,
ta dish ne shpirt me ke lenduar,
akoma s’po gjej prehje,qetesim.

Pranveren thirrem,gonxhet lulezuan,
lendina te gjelbra mbuluar me bar,
por shpejt perendoi dielli,zogjte foles,merguan,
ndjenjat u veniten,vaje te perqare.

Nuk t’i them keto,te te nderroj mendjen,
shkuan pergjithmone fjalet shpirt e xhan,
do di burrerisht ta perballoj gjendjen,
nuk do rri te qaj,si nje qaraman.

S’di as vete kete çast ç’ndjej per ty,ç’kujtoj,
mendimesh pa forme,pa meshire perfytur,
pa busull,timon,vazhdoj te lunderoj,
barkes direkthyer,akoma pa zhytur.

Barke e copetuar vervitur mes shkumes,
te dallgeve zemerake qe ngre tufani,
pikellim dhe brenge,profili yt humbes,
large,sa large ka mbetur i yti liman!

Dhe pse me brengose nuk te jap mallkim,
do kemi perpara plot dite te tjera,
prej teje ta dish,nuk pres pendim,
as falje,as lot,lamtumire ngahera!

Zemra e Dashuruar - poezi dashurie

Ç`po të vijn në mendje mendimet o zemra ime,
Ç`po ndodh kështu o zot
Të shoh në sy……
Ç`është kështu me mua ,
Ç`më ka ndodhur vallë,
Pak sa të largohem
Ndjej për ty veç mallë.

Në fillim të letrës diçka po mendoj
Letrën time të dashur nuk di si t`ia filloj
Me mendime kam frig se po bëj gabime

JO!po e filloj me mallëngjime,
Që shpërthejn nga zemra ime.
Nuk jam poet, por jam një njeri
Njeri që s`di As vjersha e as poezi
Por dua gjendjen tonë ta di.
loading...
Ç`po të vijn në mendje mendimet o zemra ime,
Ç`po ndodh kështu o zot
Të shoh në sy……
Ç`është kështu me mua ,
Ç`më ka ndodhur vallë,
Pak sa të largohem
Ndjej për ty veç mallë.

Në fillim të letrës diçka po mendoj
Letrën time të dashur nuk di si t`ia filloj
Me mendime kam frig se po bëj gabime

JO!po e filloj me mallëngjime,
Që shpërthejn nga zemra ime.
Nuk jam poet, por jam një njeri
Njeri që s`di As vjersha e as poezi
Por dua gjendjen tonë ta di.

Pse - poezi dashurie

Pse ti po largohesh
Fare spo mendon
Po ta them te verteten
Se ti vet po gabon
Nuk dua ma tjeter
As nuk do te dashuroj
Pa ty dua te vdes
E ma mos te jetoj
loading...
Pse ti po largohesh
Fare spo mendon
Po ta them te verteten
Se ti vet po gabon
Nuk dua ma tjeter
As nuk do te dashuroj
Pa ty dua te vdes
E ma mos te jetoj

Do të dua - poezi dashurie

Do te dua edhe nese vuajtje me sjell,
Do te dua edhe nese vdekje mua me sjell,
Do te dua edhe nese kjo Dashuri mua me vret,
Do te dua si tani e pergjith mon....?

do te dua poezi dashurie,dashuria
loading...
Do te dua edhe nese vuajtje me sjell,
Do te dua edhe nese vdekje mua me sjell,
Do te dua edhe nese kjo Dashuri mua me vret,
Do te dua si tani e pergjith mon....?

do te dua poezi dashurie,dashuria

Mollë e ndaluar - poezi dashurie


Je shum e mir por je e ndalume.
Ai qe te ka kafshuar te paska mallkuar,
une te dua shum dhe te respektoj
Por je e ndaluar per ty me smendoj
Te kam dashur shum dhe te kam nderu
Por ti me ke tradhetu tani une ma ty s`te dua
Perkete te kam krahasuar se ti Moll e ndaluar je per mu..

poezi e dashurise molle e ndaluar,molle e ndaluar,molla e ndaluar,molle e ndaluar
loading...

Je shum e mir por je e ndalume.
Ai qe te ka kafshuar te paska mallkuar,
une te dua shum dhe te respektoj
Por je e ndaluar per ty me smendoj
Te kam dashur shum dhe te kam nderu
Por ti me ke tradhetu tani une ma ty s`te dua
Perkete te kam krahasuar se ti Moll e ndaluar je per mu..

poezi e dashurise molle e ndaluar,molle e ndaluar,molla e ndaluar,molle e ndaluar

Ndarja-poezi dashurie

Me brengos si te huaj, me le rruges se vetmis
Deshe qe une te vuaj. Shkele fjalen e DASHURISE
Prap mendove se te fala, por gabove e dashura ime
DASHURIA s'do skandal por don hare e gezim

Shko vetem shko, meshirë prej teje s'dua,
Sa me larg tretu e mos me kerko mua
E di malli djeg, e di loti pikon
E di zemra dhemb por jeten duhesh ta jetosh

ME KOT PENDOHESH , ME KOT AFROHESH
TASH ME CDO GJE KA MBARUAR

ndarja poezi dashurie,poezi per dashuri ndarja
loading...
Me brengos si te huaj, me le rruges se vetmis
Deshe qe une te vuaj. Shkele fjalen e DASHURISE
Prap mendove se te fala, por gabove e dashura ime
DASHURIA s'do skandal por don hare e gezim

Shko vetem shko, meshirë prej teje s'dua,
Sa me larg tretu e mos me kerko mua
E di malli djeg, e di loti pikon
E di zemra dhemb por jeten duhesh ta jetosh

ME KOT PENDOHESH , ME KOT AFROHESH
TASH ME CDO GJE KA MBARUAR

ndarja poezi dashurie,poezi per dashuri ndarja

KERKIM QE ME LODHI - poezi dashurie

Mes nates te kerkova,
Por gjeta vetem erresire.
Mes turma njerezish te kerkova,
Por syte e tu nuk i dallova.
Mes detit te kerkova,
Por kishte vetem stuhi dallgesh.
Mes zjarrit te kerkova
Por cdo gje ishte shkrumb e hi.
Mes henes te kerkova,
Por drita e saj verboi syte e mi.
Mes zemres te kerkova,
Ah ! ... Sa me lodhe !
Aty ishe fshehur ti.
loading...
Mes nates te kerkova,
Por gjeta vetem erresire.
Mes turma njerezish te kerkova,
Por syte e tu nuk i dallova.
Mes detit te kerkova,
Por kishte vetem stuhi dallgesh.
Mes zjarrit te kerkova
Por cdo gje ishte shkrumb e hi.
Mes henes te kerkova,
Por drita e saj verboi syte e mi.
Mes zemres te kerkova,
Ah ! ... Sa me lodhe !
Aty ishe fshehur ti.

Per ty - poezi dashurie

Tani eshte ora nente,
nje zile telefoni po pres,
nuk e di nese me ke nder mend
apo ne tjeter djal mban shprese.

Tani eshte ora dhjete,
s`me haet vec dua te pi
conjak,whisky cfare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri...

Tani eshte mesnate,
ti s'po kujtohesh per mua ,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen "Te dua"

Ora kalon e dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar i vetmuar,
e ne gjume dua te enderroj.

Se mengjesi do te vije e dashur,
e nje dite ndoshta do te te kem prane,
ose ne te tjera endrra do te jem zhytur,
por s'e harroj kurre dashurine e pare,

Se do te vij serish nje natë,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se
une te dua e dashur, te dua.

Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s`do mundem ,ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoj nje tradheti.

Se atehere do te jem i martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s'do mundem te te them te dua,
s`do mundem e dashur ti e di...
loading...
Tani eshte ora nente,
nje zile telefoni po pres,
nuk e di nese me ke nder mend
apo ne tjeter djal mban shprese.

Tani eshte ora dhjete,
s`me haet vec dua te pi
conjak,whisky cfare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri...

Tani eshte mesnate,
ti s'po kujtohesh per mua ,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen "Te dua"

Ora kalon e dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar i vetmuar,
e ne gjume dua te enderroj.

Se mengjesi do te vije e dashur,
e nje dite ndoshta do te te kem prane,
ose ne te tjera endrra do te jem zhytur,
por s'e harroj kurre dashurine e pare,

Se do te vij serish nje natë,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se
une te dua e dashur, te dua.

Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s`do mundem ,ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoj nje tradheti.

Se atehere do te jem i martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s'do mundem te te them te dua,
s`do mundem e dashur ti e di...

Nostalgji - poezi dashurie

Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.

poezi dashurie,poezi dashurie,nostalgjia poezi dashurie,nostalgjia poezi
loading...
Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.

poezi dashurie,poezi dashurie,nostalgjia poezi dashurie,nostalgjia poezi

SA MË MUNGON BUZA JOTE... - poezi dashurie

Ishte nata jonë e fundit ,
kur më the se më s'të dua,
prita se do të rridhnin lotët,
por s'pat lotë në faqet tua,
dhe s'të erdhi keq për mua.
Ishte natë dhe shiu binte ,
shumë n'gadalë dy fjalë i fole,
me dy fjalë ti ma vrave zemrën
dhe shpejt ike u largove,
krejt çka pata ti m'i more.
Sikur njëherë të flisja,
s'dua më asgjë tjetër prej kësaj bote,
sikur veç të më kuptoje,
sa më mungon buza jote,
që s'po mund ta puthi sonte...!?
loading...
Ishte nata jonë e fundit ,
kur më the se më s'të dua,
prita se do të rridhnin lotët,
por s'pat lotë në faqet tua,
dhe s'të erdhi keq për mua.
Ishte natë dhe shiu binte ,
shumë n'gadalë dy fjalë i fole,
me dy fjalë ti ma vrave zemrën
dhe shpejt ike u largove,
krejt çka pata ti m'i more.
Sikur njëherë të flisja,
s'dua më asgjë tjetër prej kësaj bote,
sikur veç të më kuptoje,
sa më mungon buza jote,
që s'po mund ta puthi sonte...!?

VETËM TY SYTË E MI DO T'I FALI.... - poezi dashurie

Ti je një lotë që pikon në mua,
Ti je një lotë i nxehtë valë,
Një lotë i patharë që shumë e dua,
Kur pikon çdo dhembje m'i n´dalë...

Ti je lotë me plotë hidhërim e gëzim,
Cdoherë pikon i bukur si kristali,
Që kurrë s'pushoj në syrin tim,
Vetëm ty sytë e mi do t'i fali...

Ti je një lotë shumë larg nga unë,
Nga sytë e mi kurrë nuk u trete,
Ti je ai loti që e dua shumë,
Në zemër gjithmonë më mbete...!!!
loading...
Ti je një lotë që pikon në mua,
Ti je një lotë i nxehtë valë,
Një lotë i patharë që shumë e dua,
Kur pikon çdo dhembje m'i n´dalë...

Ti je lotë me plotë hidhërim e gëzim,
Cdoherë pikon i bukur si kristali,
Që kurrë s'pushoj në syrin tim,
Vetëm ty sytë e mi do t'i fali...

Ti je një lotë shumë larg nga unë,
Nga sytë e mi kurrë nuk u trete,
Ti je ai loti që e dua shumë,
Në zemër gjithmonë më mbete...!!!

NJË LULE PËR TY... - poezi dashurie

Që atë ditë
një lule e mbjella vetëm për ty...
thellë në trupin tim
edhe thellë në zemrën time tani.
Veç nga gjithë tjerat
në kopshtin e saj
ku lindën kujtimet, dëshirat
ëndërrimet...
E ti nuk e beson dot
s'e beson dot asnjeri
sa e ndjejë, si më vije
si më deh aromë e saj
njomur nga Lotë Dashurie...
E unë çdo çast, çdo natë
me rrahje zemre pres, dëgjoj
kur do të vish i dashuri im
lule e shpirt ty t'i dhuroj
ty Engjull i jetës sime
plotë shpresë e gëzim...
Ty që shumë të dua
ty shpirti im
vetëm ti je për mua
me ty dua të jetoj edhe në amshim...!
loading...
Që atë ditë
një lule e mbjella vetëm për ty...
thellë në trupin tim
edhe thellë në zemrën time tani.
Veç nga gjithë tjerat
në kopshtin e saj
ku lindën kujtimet, dëshirat
ëndërrimet...
E ti nuk e beson dot
s'e beson dot asnjeri
sa e ndjejë, si më vije
si më deh aromë e saj
njomur nga Lotë Dashurie...
E unë çdo çast, çdo natë
me rrahje zemre pres, dëgjoj
kur do të vish i dashuri im
lule e shpirt ty t'i dhuroj
ty Engjull i jetës sime
plotë shpresë e gëzim...
Ty që shumë të dua
ty shpirti im
vetëm ti je për mua
me ty dua të jetoj edhe në amshim...!

Lulja

Një lule e mbolla
dhe me lotë e ujita,
më shumë vaj e vuajtje
lulën në kopsht e rrita.
Lulja ngjyra ngjyra,
për çdo ditë po rritet
nga dashuria që ka për ty,
e mua s'po më pritet!
Lulja veç po rritet,
fare s'po më kupton,
thellë në zemrën time se çka po më mundon?
Atë lule do ta rriti, do e bëj të madhe,
do të rri edhe unë akoma në pritje,
me plotë mërzi dhe halle,
edhe pse kjo lule s'më kupton dot,
por unë do vazhdoj ta rrisë,
do vazhdoj ta ujisë,
me dhembje e lotë,
s'do lejoj që të vyshekt kurrë,
edhe pse u vyshka unë...!!!
loading...
Një lule e mbolla
dhe me lotë e ujita,
më shumë vaj e vuajtje
lulën në kopsht e rrita.
Lulja ngjyra ngjyra,
për çdo ditë po rritet
nga dashuria që ka për ty,
e mua s'po më pritet!
Lulja veç po rritet,
fare s'po më kupton,
thellë në zemrën time se çka po më mundon?
Atë lule do ta rriti, do e bëj të madhe,
do të rri edhe unë akoma në pritje,
me plotë mërzi dhe halle,
edhe pse kjo lule s'më kupton dot,
por unë do vazhdoj ta rrisë,
do vazhdoj ta ujisë,
me dhembje e lotë,
s'do lejoj që të vyshekt kurrë,
edhe pse u vyshka unë...!!!

Namazi

Syzat