Shkarko kuizin ''Matura Shtetërore kliko këtu'' Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Cpm fun is scam company

loading...

Cpm fun is scam company dont use this ad network they are scam.They are totally Scammers!

Horrible network that scammed us out of impressions and force displayed pop up ads on our sites and doesnt pay.

So dont use them.

Use chitika, adhitz or adsense. 

Total unpaid earnings from cpmfun is $112.94

Pesë sjellin pesë

loading...

1. Istigfari (kërkimi i faljes) sjell riskun.

2. Ulja e shikimit sjell virtytin.

3. Turpi sjell të mirat.

4. Të folurit e butë sjell kërkesën.

5. Hidhërimi sjell keqardhjen.

Ibn Kajjim, Allahu e Mëshiroftë!

Beni dhe Mesuesi

loading...

Beni : Mesues , ma gjujti beni buken n'tok

Mesuesi : a ishte me qellim ?

Jo mesues ishte me pashtet .

Sot, jepi një të huaji një buzëqeshje tënden

loading...

“ Sot, jepi një të huaji një buzëqeshje tënden. Kjo mund të jetë shkëlqimi i vetëm i diellit që ai sheh gjatë gjithë ditës.”
- H. Jackson Brown Jr

Dashuroni pa kushte dhe mos kërkoni asgjë në këmbim

loading...

“ Dashuroni pa kushte dhe mos kërkoni asgjë në këmbim. Pjesa më e madhe të kthehet vetë. Mos u bëni një lypës. Jini një perandor. Vetëm jepni dhe shikoni se çfarë ndodh: një dashuri njëmijëfish vjen përsëri tek ju.” - Pragito Dove

Duke ndihmuar fëmijën tuaj

loading...

“ Duke ndihmuar fëmijën tuaj të mësojë se si të tolerojë ndjenjat e mëdha çon në zotërim emocional për të dy prej jush.” -Jennifer Waldburger

Pendimi

loading...

“Pendimi është gjëja më e pavlerë në botë. Asgjë nuk mund të kthehej që nga atje ku ka shkuar. Asgjë nuk mund të ndreqet më. Ndryshe ne të gjithë do ishim shenjtorë. Jeta nuk ka pasur ndërmend të na bënte të përsosur. Ai që është i përsosur e ka vendin në ndonjë muzeum.”

Një nënë mund të kujdeset për dhjetë fëmijë por...

loading...
Një nënë mund të kujdeset për dhjetë fëmijë por nganjëherë dhjetë fëmijë nuk mund të kujdesen për një nënë.
Një nënë mund të kujdeset për dhjetë fëmijë por nganjëherë dhjetë fëmijë nuk mund të kujdesen për një nënë.

Njerezit e sinqerte nuk jane...

loading...
Njerezit e sinqerte nuk jane...
Njerezit e sinqerte nuk jane...

Populli dhe fuqia e tij

loading...
Populli dhe fuqia e tij
Populli dhe fuqia e tij

Ndonjëherë duhet të...

loading...

'Ndonjëherë, duhet të largohesh për t’u afruar...
Ndonjëherë, duhet të kujtosh, për t'u kujtuar...
Ndonjëherë, duhet të qash, për t'u lehtësuar...
Ndonjëherë, duhesh të përmendësh, për t’u përmendur...
Ndonjëherë, duhet të heshtësh, për të dëgjuar...''
(Shems-i Tebrizi)

Të qenit prind

loading...

Të qenit prind është një aventurë pa fund,mbetemi prindër deri ne çastin e fundit te jetës dhe deri ne ate çast nuk reshtim se projektuari nevoja,ndjenja dhe te gjitha llojet e karakteristikave vetiake te femijet.

Te shpresonim se "kjo gjë nuk do te ndodhte" do te ishte sikur të mos ishim më qenie njerëzore.

Njeri jam dhe une - Poezi nga Agnesa Mahalla

loading...


Pse me shikon ashtu?
Pse me shikon si me perbuzje?
Jam njeri dhe une
Kam jet dhe une
Mos me shiko ne ate menyre
Me perbuzje mos me shiko..
Loti im do te te vraje
Mos me mallko
Shikimi yt me mallkon
O po te lutem
Mos me mallko
Mos me shiko
Me mire mos me shiko

Jam njeri dhe une
Kam ndjenja dhe une
Edhe une di te dua
 O i mallkuar
Edhe un di c'esht te qash
 O i mallkuar
C'esht te mbesesh vetem
te kerkosh drit ne erresir
 te kerkosh yje ne qiellin e vrejtur me re
Te krijosh familje imagjinare
kur tersisht i vetem je

Edhe un dua te qeshi si ti
Se di sa qerpiket kam shkulur nga syt
vetem te shpreh deshira te mund te qeshi njehere
Te pakten nje here
Te qeshi si ti...
Te jem i perqafuar
Te jem i gezuar
Te harroj si esht te jesh i vetmuar
Te harroj si esht te jesh i mallkuar...
Te harroj si esht te te shikojn me dhimbje
Te harroj si esht te qeshesh kur brenda digjesh
Te harroj si esht te kesh probleme shume
Te harroj c'do gje
   Mbi te gjitha , Te harroj si esht te jesh une !

Sikur gjerat qe ndodhen t'mos kishin ndodhur - Agnesa Mahalla

loading...


Sikur gjerat qe ndodhen t'mos kishin ndodhur - Agnesa Mahalla

Do ktheja dhe vitet per nje perqafim
per perqafimet qe mi morri i mallkuari mergim
Do doja ti ktheja shum e shum buzeqeshje
qe tani u shuan ,gjithqka esht ne heshtje..
Valle pse u harruan?
Pse u harruan fjalet?
Pse u harruan veprat?
Pse u harruan lotet qe per njeri tjetrin derdhem?
Pseee, e pse deri ketu erdhem?
Ne fund,ne fund te gjithqkaje
ne fund te pafundesise
aty ku she fillimin e merzis
aty ku lotet te behen si te shtepis
aty ku sdua te qendroj me..
Dua tme vin tme marrin lejleket
ku besoja se mkishin sjellur dikur
Dua tme marrin sdua tmbehet zemra gur
Le te vije dikush, le te vije te me marri
sdua ta vras veten,sdua veten ta vari
Ejani me shpejt ,mshiren kerkoj
dikush dike tma dergoj..
dikush tme shpejtoj..
Kohen ta ndaloj
ta rikthej si ishte dikur
kete qe po jetoj
tmos e jetoj me kurr..

Kur lindët, ju qatë dhe bota u gëzua

loading...

" Kur lindët, ju qatë dhe bota u gëzua. Jetoni jetën tuaj në mënyrë që kur të vdisni, bota te qajë dhe ju të gëzoheni." - Proverb Indian

Të rregullosh një problem është e lehtë

loading...

" Të rregullosh një problem është e lehtë, të ulesh me një tjetër vuajtje është e vështirë." -Dr. David Loxtercamp

Unë jam i detyruar të shfaqem në botë si vetvetja

loading...

" Unë jam i detyruar të shfaqem në botë si vetvetja.

Unë e mirëpres natyrën time unike dhe kuptoj se ajo përshtatet në misterin e njerëzimit, duke paraqitur një pjesë thelbësore të tablosë së madhe.

Është detyra ime që të jem vetvetja."

Fasulja dhe dobite e saj kuruese

loading...Zbutes, pastrues i gjakut, nxites i urinimit, pakesues i sheqerit ne gjak, stimulues, gjallerues.

Perdoret per urinimin e pavullnetshem, arteriosklerozen, djegiet, rimarrjen e vetes pas semundjes, diabetin, melçine, insektet, kafshimin e kafsheve, reumatizmen, urene e gjakut.

KENAQESIA ME E MADHE NE JETE

loading...

KENAQESIA ME E MADHE NE JETE ESHTE TE BESH ATE PER TE CILEN TE TJERET THONE SE NUK MUND TA BESH.....

GJERAT ME TE VLEFSHME DHE ME TE BUKURA

loading...

GJERAT ME TE VLEFSHME DHE ME TE BUKURA NGA NJE UDHETIM PERJETOHEN NE SHTEPI,NE FAMILJEN TENDE,PJESERISHT PARA NISJES E PJESERISHT PAS KTHIMIT....

NJERIU ESHTE I LUMTUR NESE...

loading...

NJERIU ESHTE I LUMTUR NESE ARRIN TA RUAJ RESPEKTIN NDAJ VETVETES DHE NESE ARRIN NE TE KALUAREN E TIJ TE MUND TE SHIKOJE PA U TURPERUAR DHE PA U PENDUAR.....

Vaji i avokados dhe lëkura

loading...

Ky vaj e mban lëkurën të re, elastike, të fortë dhe në të njëjtën kohë e bën atë të butë, të mëndafshtë dhe të shndritshme.

Vaji i avokados ngadalëson procesin e plakjes dhe formimin e parakohshëm të rrudhave.

Eshte ideal per lekurat ne moshe te madhe, largon thatesine e lekures, por edhe kruarjet qe vine nga ekzemat apo aknet.

O Zoti ynë, kërkojmë mbrojtjen tënde nga...

loading...

O Zoti ynë, kërkojmë mbrojtjen tënde nga uria,varfërija,mosbesimi, shthurja, përcarja, dyftyrësia, nga fama e rreme dhe nga shtirja.

Hëna nuk do ishte kaq e shkëlqyer...

loading...

"Hëna nuk do ishte kaq e shkëlqyer po të mos rrethohej nga gjithë kjo errësirë!"

Hoxhë Agim Bekiri

E kam dëgjuar Bilal bin Sa'din duke thënë

loading...

Imam el-Euza'i ka thënë: E kam dëgjuar Bilal bin Sa'din duke thënë:

“Mos pretedo të jesh Veli i Allahut(Mik i Tij) në publik përderisa në vetmi je armik i Tij."

[el-Hiljeh, (5/228)]

Meshkujt janë si macet

loading...

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

~Sokrati

Sekreti i forces se gruas

loading...

"Sekreti i forces se gruas eshte ne dobesine e saj."

Shejh Ebu Is'hak el-Huvejni-Allahu e ruajte

Marre nga Hoxhe Valdet Kamberi

Ju lutemi ndihmoni Naronit

loading...


Ju lutemi ndihmoni dhe SHPERNDAJENI kete ne profilet e juaja ne facebook ose ne twiter apo ne faqet tuaj.


 Quhet Naron (5 muajsh) qe vuan nga melcija mirepo ka nevoje per transplatimin e melçise se dhuruar nge e ema e tije, ekspertet shendetesor nga Gjermania shprehen te sigurte ne transplatimin e tije mirepo operacioni kushton jo me pak se 150 mije euro, per te shpetuar jeten e vogelushit , ju lutemi pasi sherimi eshte pak kompleks dhe kerkon nje terapi qe ka koston e vete Naron Kqiku duhet te qendroje me se paku 1 vjet nen kontrollin e eksperteve gjerman, ta ndihmojme kete vogelush !

Konto per donacione: Fjolla Gjonbalaj Account No: 170 100 401 012 8139 Banka : NLB Prishtina

Ju lutemi Shperndajen ne profilet tuaja ndoshta ti nuk ke mundsi te ndihmosh mirpo te tjeret ndoshta do te mund te ndihmojn.

Faleminderit.

Martesa eshte Sunet

loading...

I Derguari i Allahut - Muhamedi as. - ka thene: "Martesa eshte Sunet (veprim i rekomanduar nga Profeti) dhe ai qe nuk e ndjek Sunetin tim nuk eshte pasues i vertete i imi."

Rruga e Zotit të madhërishëm

loading...

'' - Rruga e Zotit të madhërishëm është e gjatë, e ne ecim në të sikurse breshka, nuk është qëllimi të arrijmë në fund, porse qëllimi është të vdesim duke qenë në rrugë, pa rënë ". - Shejh Albani Allahu e meshirofte.

Snowman Skiing

loading...
Kliko mbi foto qe ta luash lojen loje me dordolec,dardaleci loje,lojra me dordolec,dordoleci duke skijuar

Bouncing Balls

loading...
Kliko mbi foto qe ta luash lojen

Spot the difference 2

loading...
Kliko mbi foto qe ta luash lojen Spot the difference 2, Gjeje ndryshimin

Bus Driver Maths

loading...
Kliko mbi foto qe ta luash lojen Bus Driver MathsLoje me autobus, vozites autobusi

Bricks Squasher II

loading...
Kliko mbi foto qe ta luash lojen

Mendimi pozitiv është

loading...

Mendimi pozitiv është fillimi i udhëtimit drejt QETËSISË. 

Është nëna e jetës së lumtur. 

Depërton nëpër tërë qenien e njeriut, sjell dritë, ngrohtësi, energji dhe kurrë nuk thyen, as nuk lëndon gjë. 

Është barra më e lehtë në jetë, askush deri më sot nuk ka ndier lodhje prej tij. --Nuk shkakton ngopje, natë e ditë mbill mendime pozitive në qenien tënde dhe, prapë, do të kesh nevojë për mbjellje të reja.

Me lehtësi mund të arrihen sukseset në jashtësi

loading...

Me lehtësi mund të arrihen sukseset në jashtësi; lehtë bëhesh Prof., Mr., Dr., Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por vështirë, njëmend shumë vështirë, është të arrihet grada më e lartë në jetë: NJERI. 

Daut Demaku

Dashuria!

loading...

Ne botë mund të ketë tepër urrejtje,tepër vuajtje, tepër mjerim por kurre nuk do te kete teper dashuri. Sado qe ta duash njeriun, prap do te kesh vend ta duash edhe me shume.

Nuk me intereson asgje tjeter

loading...

Nuk me intereson asgje tjeter perveq asaj qe me ngroh shpirtitn!

E dini që ne munges të drites vjen errësira

loading...

E dini që ne munges të drites vjen errësira;- Ne munges të nxetit (ngrohtit) vjen acari (ftohtit). E njejta është edhe me mendimet tona. Ne mungese të mendimeve frymzuese (pozitive) , lind ai negativ qe edhe pasojat jane te tilla. Prandaj mjafton nje pike misterioze një vendosëshmeri per të ndryshuar at që nuk e don. Duke anuar nga ajo qe e don. "Ndezi Dritat e mendjes që nga ky moment, dhe largo Acarin"

Sikurse kristalet e pastra të fjollave të borës

loading...

Sikurse kristalet e pastra të fjollave të borës, që shkëlqejnë dhe i japin bardhësi natyrës, ashtu dëshirojmë që të shkëlqej dhe të jetë i bardhë, edhe universi shpirtëror i çdo qenie hyjnore që frymon në këtë hapësirë të madhërishme plot jetë.

2013 e kemi ne dorë, ashtu sikurse çdo moment të jetës. Mos lejoni qe asnje sekond te ju ik ne medyshje ... JETO MOMENTET, Dhuroni dashuri nga zemra me shume se te rrahurat e saj...

Mos mendo keq për askënd

loading...


Mos mendo keq për askënd, sepse ai mendim negativ që lind në kokën tënde, askujt s’i bën keq. përveç - vetes sate.

Librat e vjetër thonë: Gjithçka që dëshironi t’ju bëjnë juve njerëzit, bëjuni edhe ju atyre.

Dhimbja e nxit njeriun të mendoj

loading...

Dhimbja e nxit njeriun të mendoj;- Mendimi e bënë njëriun më te menqur;- I Menquri e ben jetën e tij më të lehte .


Daut Demaku

Budallaki ma i madh i Njeriut është

loading...

Budallaki ma i madh i Njeriut është MERZIJA (hidhërimi)

Perëndia nuk do ta ndryshoj

loading...

Perëndia nuk do ta ndryshoj gjendjen e veshtirë të një populli gjersa ai popull të mos e ndryshoj vetëveten .

Kur'ani

Mendo pozitivisht

loading...

Mendo pozitivisht

Edhe atëherë kur dëgjon histori të dhimbshme
Edhe atëherë kur përjeton ngjarje të frikshme
Edhe atëherë kur merr kritika
Edhe atëherë kur ke merita.

Edhe atëherë kur s’ke kohë për vetën
Edhe atëherë kur e sheh bardh e zi jetën
Edhe atëherë kur s’mund të bësh gjithçka që do
Edhe atëherë kur në shpirtin tënd bën ftohtë

Mendo pozitivisht

loading...

Mendo pozitivisht për njerëzit dhe jetën

Mendo pozitivisht është mirë për shëndetin

Mendo poziitivisht për gjithçka që të rrethon

Mendo pozitivisht se jeta vazhdon

Mendo pozitivisht dikush atje lartë të vëzhgon

Është Zoti me ty që kurrë s’të harron.

Për të gjallin kurr...

loading...

Për të gjallin kurr nuk mbyllen dyert e jetës !

Kur drejtësia zhduket nga...

loading...

Kur drejtësia zhduket nga faqja e dheut njëriu bëhet i pavlefshum.

Ese - Dashuria ndaj nënës

loading...Nënë është një fjalë që ka një tingull shumë të ëmbël,ku çdo fëmijë qysh në belbëzimin e tyre të parë mësojnë fjalën nënë.

Nëna për çdo fëmijë është shumë e rëndësishme dhe i kushton një respekt të veçant.

Shih edhe: Ese të ndryshme shqip

Dashuria më e madhe që ekziston në botë,është dashuria ndaj nënës.

Nëna na solli në jetë,na mësoi,edukoi në mënyrën më të mirë dhe ne duhet t'a duam nënën më shumë se çdo qenie tjetër.

Dhe për çdo nënë fëmijët e tyre janë çdo gjë në botë.

Nëna mundohen me mish e shpirt që t'ia ofron të gjitha kushtet e nevojshme për jetë,mësim dhe edukim fëmijëve të tyre.
 Ese - Dashuria ndaj nënës,nje ese ku pershkruhet dashuria ndaj nenes apo Nena si qenia me e dashur ne bote,ese per nenen,nena ese shqip,ese per  dashurine ndaj nenes,dashuria e nenes ese shqip

Ese - Një lektyrë e lexuar

loading...


Lektyrën që unë e kam lexuar është Vjollca Magjike.

Këtë lektyrë e shkroi Rifat Kukaj.

Kjo lektyrë shumë më ka pëlqyer.

Në këtë lektyrë bëhet fjalë për Lushin e vogël i cili u sëmurë.Lushi ishte vetëm një djalë për mallë,nuk kishte as motër as vëlla.

Duke e parë Lushin në atë gjendje të sëmurë, shoku i tij i ngushtë mori rrugën për t'a gjetur ilaqin.Ai udhetoi shumë gjatë,derisa më në fund e gjeti ilaqin e kërkuar.

Dhe kur e gjeti ilaqin ai shkoi tek shtëpia e Lushit,ia dha ilaqin dhe pas një kohe Lushi e mori veten dhe u shërua.

Pas kësaj këta dy shokë të ngushtë filluan të lozin si dikur,të lirë në hapsirë sikur zogjët.

Dhe kështu përfundon lektyra.

Ese Një lektyrë e lexuar, ne kete ese pershkruhet nje lektyre e lexuar e ajo eshte Vjollca Magjike shkruar nga Rifat Kukaj,ese per lektyra,ese per nje lektyre te lexuar,nje lektyre e lexuar ese

Libri, miku im më i mirë

loading...

Libri është miku im më i ngushtë.

Libri të jep njohuri,të ndihmon në detyra,me vjersha,tregime,përralla,romane etj.

Në libra gjen jetën apo biografinë e shkrimtarëve,aktorëve,VIP-ve,futbollistëve,luftëtarëve të lirisë,muzikantëve etj.

Të gjitha të arriturat e teknologjisë kanë qenë së pari në libër.

Shumë njerëz e duan librin sepse nga libri marrin njohuri dhe dituri.

Në ditët e sotme libri lexohet shumë më pak se ç'është lexuar më herët,sepse të arriturat e shkencës kanë shtyrë njeriun që të dhënat t'i gjejnë në internet apo TV.

Për mua interneti është arritje e madhe sepse mundëson komunikimin e njerëzve në largësi të mëdha.

Edhe pse qëndroj dhe i marr të dhënat në internet, për mua libri do të jetë shoku im i ngushtë deri në vdekje.

Shkruar nga: Blertina Bislimi


ese per libra,ese per librin,libri ese,hartim per librin,nje liber i lexuar,libra te lexuar ese,ese shqip per librin

Mbreti dhe bujku

loading...

Një mbret kishte dalë për të shëtitur dhe pa një bujk që po lavronte tokën. Ai vërejti se bujku ishte i gëzuar dhe i lumtur. Ai pyeti bujkun dhe i tha:
-O ti njeri, po të shoh, se je i gëzuar me punën tënde në këtë tokë, a është kjo toka jote?- Bujku iu përgjigj:
-Jo, o zotëria im, unë këtu punoj me para.- Mbreti i tha:
-Sa merr për punën që bën?
-Katër para për çdo ditë.- Mbreti e pyeti përsëri:
-A të mjaftojne ty këto para?
-Po, më mjaftojne dhe më teprojnë. Një pare e shpenzoj për nevojat e mia, me një paguaj borxhin, një tjetër e jap hua, dhe një e harxhoj në rrugë të Allahut.- Mbreti i tha:
-Kjo është një enigëm, që unë nuk e kuptoj?!... -Bujku i thotë:
-Ta shpjegoj unë, o zotëria im:
Paranë që e shfrytëzoj për nevojat e mia, kjo është paraja me të cilën jetoj unë dhe bashkëshortja ime, ndërsa paraja me të cilën paguaj borxhin është ajo para që e jap për babën dhe nënën time. Ata më kanë edukuar dhe janë kujdesur për mua sa kam qenë i vogël, ndërsa ata tashti janë të shtyrë në moshë dhe nuk munden të punojnë, ndërsa paren që e jap hua është paraja që e shpenzoj për fëmijët e mi. Unë i edukoj, i ushqej, i veshmbath dhe kur plakem do të ma kthejnë huanë, ndërsa paranë që e jap në rrugë të Allahut është ajo që shpenzoj për dy motrat e mia të sëmura.- Mbreti i tha:
-Bravo të qoftë, o njeri.
Mbreti i la bujkut një shumë parash dhe shkoi i çuditur nga urtësia e bujkut të thjeshtë.

Përshtati: Valdet Kamberi

Kur u botua vepra ''Meshari'' ?

loading...

Kur u botua vepra ''Meshari'' ?

Vepra ''Meshari'' u botua në vitin 1555.

Kush e shkroi veprën ''Dekameroni'' ?

loading...

Kush e shkroi veprën ''Dekameroni'' ?

Veprën ''Dekameroni'' e shkroi Xhovani Bokaçio.

Sa pjesë ka vepra '' Komedia Hyjnore'' ?

loading...

Sa pjesë ka vepra '' Komedia Hyjnore'' ?

Vepra ''Komedia Hyjnore'' ka tri pjesë:ferrin,purgatorin dhe parajsën.

Lexo me shume: Komedia Hyjnore
Sa pjesë ka vepra '' Komedia Hyjnore'' ?,cilat jane pjeset e komedise hyjnore,kush jane pjeset e vepres komedia hyjnore

Kush e bëri udhëtimin e parë rreth botës ?

loading...

Kush e bëri udhëtimin e parë rreth botës ?

Udhëtimin e parë rreth botës e bëri Magelani në vitet 1519-1522.Kush e bëri udhëtimin e parë rreth botës ?,cili e beri udhetimin e pare perreth botes,udhetimi i pare ne bote

Energjia rrjedh aty ku...

loading...

Energjia rrjedh aty ku shkon vëmendja.

Stresi kronik paraqet më së shpeshti bazë për zhvillimin të sëmundjeve

loading...

Stresi kronik paraqet më së shpeshti bazë për zhvillimin të sëmundjeve:

-Psikosomatike

Lexo me shume: Sëmundjet psikosomatike

qka jane semundjet psikosomatike shqip

Konflikti i Edipit është etapë në zhvillimin psikoseksual i cili paraqitet në fazën ?

loading...


Konflikti i Edipit është etapë në zhvillimin psikoseksual i cili paraqitet në fazën:

-falike apo gjenitale

Konflikti i Edipit është etapë në zhvillin psikoseksual i cili paraqitet në fazën,ne cilien faze paraqitet konflikti i edipit,ne cilen etape paraqitet kompleksi i edipit

Lokalizimi struktural i proçeseve afektive(emocioneve) në tru është në

loading...

Lokalizimi struktural i proçeseve afektive(emocioneve) në tru është në:

-sistemin limbik


Lokalizimi struktural i proçeseve afektive(emocioneve) në tru është në,Ku lokalizohen emocionet, emocionet dhe lokalizimi i tyre

Në formimin e personalitetit rol vendimtar ka sistemi i triadës e cila në vete ka

loading...

Në formimin e personalitetit rol vendimtar ka sistemi i triadës e cila në vete ka:

-nënë-fëmijë-baba.

E vetëdijshme ka mënyrën specifike të punës.Kjo mënyrë quhet

loading...

E vetëdijshme ka mënyrën specifike të punës.Kjo mënyrë quhet:

-Sistemi sekondar i të menduarit.

Faza më e hershme e zhvillimit psikoseksual të personalitetit quhet faza

loading...


  
Faza më e hershme e zhvillimit psikoseksual të personalitetit quhet faza orale

Faza më e hershme e zhvillimit psikoseksual të personalitetit quhet faza,Si quhet faza me e hershme e zhvillimit psikoseksual te personalitetit

Arra dhe dobitë kuruese të saj

loading...
Arra,arrat,arre

Fuqizues, pastrues, anti-infeksion, anti-mykotik, fuqizues i sistemit imun, nxites i melçise dhe shpretkes, largues i krimbave te barkut, ndihmues ne varferimin e gjakut (anemi), per infeksionet e stomakut, per infeksionet e bajameve, per infeksionet e brendshme kronike te sistemit riprodhues, per diabetin, per semundjet e grave (sekrecionet e bardha vaginale). 


Levorja e arres i jep butesi dhe shkelqim flokut.

Kur u botua romani ''Gjenerali i ushtrise se vdekur'' ?

loading...

Kur u botua romani ''Gjenerali i ushtrise se vdekur'' ?

Romani ''Gjenerali i ushtrise se vdekur'' u botua ne vitin 1963.

Ruhuni nga mallkimi i historisë

loading...


“Dhe, para se gjithash, ruhuni nga mallkimi i historisë dhe mos e harroni atë kur të jepni mendimin tuaj!”

                                                  Hasan Prishtina

Luftën dhe kundërshtimin ndaj copëtimit do ta ndaloj...

loading...


“Luftën dhe kundërshtimin ndaj copëtimit do ta ndaloj vetëm kur të çlirohet dhe të bashkohet kombi im.”

                                                  Hasan Prishtina

Fragment - Kronike ne Gur

loading...


 Shih edhe analizen e ketij romani: Kronike ne gur


Ndërsa Japonia përgatitet t'i bjerë Indisë dhe Australisë. Gjyq. Përmbarim. Pronë. Thirret në gjyq për mosshlyerje borxhesh Gole Balloma nga lagjja Varosh. Ankandi i plaçkave të shtëpisë së L.Xuanos bëhet të dielën. U lëshuan fletarrestimi për plakat H.Z. dhe C.V të cilat akuzohen se kanë bërë magji . Lajmëroj lexuesit se shkaku që numri i kaluar i gazetës doli i dobët dhe me gabime ishte se kam qenë sëmurë nga stomaku. Kryeredaktori. Përjashtohen nga gjimnazi elementë të tjerë turbullues. Na kanë ardhur një numër ankesash nga prindërit për mësuesin Qani Kekezi. Sistemi pedagogjik i zotit Kekezi është me të vërtetë i babitshëm. Gjatë mësimit të anatomisë ky njeri ther mace në sytë e nxënësve, duke tmerruar kalamajtë e shkretë. Herën e fundit majia e masakruar i shpëtoí nga duart dhe u hodh sipër bankave të nxënësve me zorrët përjashta. Zojiusha Lejla Karllashi, vajza e pronarit të nderuar të fabrikës së lëkurëve Mak Karllasbit, u nis dje për në Itali. Përfitojmë nga ky rast për të dhënë orarin e nisjes së vaporëve të linjës Durrës-Bari. Adresat e mamive të qytetit. Çmimi i bukës. Lajmërime lindjesh, martesash, vdekjesh.
- Je dobësuar, - tha gjyshja, - Duhet të shkosh ca ditë te babazoti.

Më pëlqente shumë të shkoja mysafir te babazoti (kështu e thërrisnim gjyshin nga ana e nënës). Më pëlqente, se atje vendi ishte më i qeshur dhe më i butë dhe kryesorja se atje nuk kishte uri si në shtëpinë tonë. Në shtëpinë tonë të madhe, ndoshta nga shkaku i korridoreve, hajateve, musëndrave e kuberave, uria ndihej edhe më shumë. Veç kësaj lagja jonë ishte bojë hiri, me shtëpi të dendura, pothuaj të ngjitura me njëra-tjetrën. Këtu çdo gjë ishte e përcaktuar, e ngulur njëherë e përgjithmonë, qindra vjet më parë. Rrugët, kthesat, qoshet, pragjet e shtëpive, shtyllat e telefonit dhe gjithçka tjetër ishin si të derdhura në gur, në largësi të përcaktuara me centimetra nga njëra-tjetra. Kurse te babazoti çdo gjë ishte e butë dhe e ndryshme. Atje rrugët dhe rrugicat bënin sikur harronin vendin nga kalonin një javë më parë dhe qetë-qetë e pa bujë zhvendoseshin nga e majta apo nga e djathta. Kjo ndodhte, sepse atje asgjë nuk ishte shtruar me kalldrëm, por me tokë të shkrifët. Veç kësaj, toka këtu ishte e rrëshqitshme. Këtu vendi ishte si njeriu: shëndoshej, dobësohei, zbukurohej, vrenjtej, shëmtohej, sipas ndërrimit të stinëve. Kurse lagjja jonë ishte pothuaj indiferente ndaj këtij ndërrimi.

Në pjesën veriore të lagjes kalonte rruga e kalasë, që lidhte lagjet e sipërme të qytetit me qendrën. Rruga ishte shumë lart në krahasim me nivelin e çatisë së dy shtëpive të vetme të lagjes dhe njëherë një kamion që u rrëzua, dëmtoi rëndë hajatin e shtëpisë së babazotit. Nganjëherë qëllonte që rrëzohej ndonjë i pirë dhe çatia pikonte një javë rresht. Po këto ishin gjëra të rralla. Rruga kishte kalimtarë të paktë dhe herë pas here një i vetmuar, i panjohur këndonte me sa zë që kishte në pisk të vapës, tek kthehej nga pazari:
Shtatë sahati i natës
Të shkova te porta.
Zërin ta dëgjova, Meri
Thoshe "më dhemb koka".

Një Merjemeje i dhembte koka vazhdimisht në orën shtatë të mbrëmjes dhe ajo ankohej për këtë gjë. Ishte e thjeshtë, megjithatë më pëlqente shumë kjo këngë. Një këngë të tillë s'do të guxonte ta këndonte askush në lagjen tonë. Po të ndodhte kjo gjë, do të hapeshin përnjëherësh me dhjetëra dritare, gratë dhe plakat do të shkulnin faqet e do të mallkonin dhe më në fund dikush do t'i hidhte ujë guximtarit. Kurse këtu hapësira ishte e gjerë dhe e shkretë dhe mund ta ngrije zërin gjer në kupë të qiellit dhe prapë hapësira, nuk mbushej prej tij. S'ishte gjë e rastit që i panjohuri, porsa dilte në krye të rrugës, ia merrte kësaj kënge. Ai me siguri e bluante atë në kokë gjithë ditën, në pazar, në kafene, në qendër të qytetit dhe me siguri mezi ç'priste sa të dilte te kjo humbëtirë për ta lëshuar zërin sa kishte në kokë.

Në këtë lagje ishin të bukura dhe të pangjashme me asgjë sidomos mbrëmjet. Kur dëgjoja njerëzit që thoshin "mirëmbrëma!", menjëherë më shkonte mendja tek oborri i shtëpisë së babazotit, ku jevgjit, që banonin në odajashtën e shtëpisë, i binin violinës, ndërsa babazoti rrinte në shezlong dhe thithte çibukun e tij të madh e të zi. jevgjit, prej kohësh, nuk kishin me se ta paguanin qiranë e odajashtës dhe, me sa duket, këto koncerte në netët e verës plotësonin deri--diku detyrimin që ata kishin ndaj babazotit.
- Babazot, më dridh edhe mua një cigare, - i thosha me zë lutës dhe ai, pa më folur fare, dridhte një cigare të hollë, ma ndizte dhe ma jepte. Unë ulesha pranë tij dhe thithja me qejf të madh duhanin, pa u trubulluar nga shenjat kërcënuese që më bënin tezet dhe dajat nga gjysmerrësira.

Mendoja se nuk ka lumturi më të madhe në botë sesa, pasi të kesh ngrënë shumë, shumë, të pish duhan dhe të dëgjosh jevgjit, që i bien violinës, duke i mbyllur sytë përgjysmë, ashtu si babazoti.
Ah, sa të rritem, mendoja, të blej një çibuk të madh e të zi që të lëshojë tymin duman, të lë mjekër si të babazotit, dhe të lexoj gjithë ditën qitape të trasha, shtrirë në shezlong.
- Babazot, - i thosha me zë të zvargur, sikur të isha në ëndërr, a do të më mësosh edhe mua turqisht?
- Do të të mësoj, - më përgjigjej ai. - Sa të rritesh dhe ca dhe do të të mësoj.
Zëri i tij ishte i trashë dhe nanuritës dhe unë, i mbështetur pas shezlongut të tij, ëndërroja magjinë e duhanit dhe mundohesha të llogarisja me mendjen time se sa duhan do të më duhej për të pirë gjatë shumë vjetëve dhe sa qitape do të më duheshin për të lexuar, gjersa të më vinte koha për të vdekur.

Të gjitha këto po më vinin ndër mend në një mënyrë krejt të parregullt, ndërsa po lija prapa shtëpinë e artileristit plak Avdo Babaramo, e vetmja shtëpi që ngrihej rrëzë kalasë, dhe po zbrisja tatëpjetë bokërimave, nëpër rrugën e ngushtë, që përsëri kishte lëvizur. Copëra kujtimesh, gjysma frazash apo fjalësh, bishta ngjarjesh të parëndësishme, ndërprisnin njëra-tjetrën, shtyheshin, kapeshin për veshi apo për hunde me një gjallëri që shtohej bashkë me shpejtësinë e hapave të mi.

Ja dhe shtëpia e Suzanës. Porsa të merrte vesh që kisha ardhur, ajo do të dilte me vrap dhe do të vërtitej rreth shtëpisë së babazotit gjersa të më takonte. Në vërtitjen e saj kishte diçka prej fluture dhe prej lejleku njëkohësisht. Ajo ishte më e madhë se unë, e hollë, me flokë të gjatë, që i krihte vazhdimisht në mënyra të ndryshme dhe të gjithë thoshin se qe e bukur. Përveç asaj në lagjen e babazotit nuk kishte asnjë vajzë apo djalë tjetër të vogël. Prandaj Suzana gjithmonë priste me padurim ardhjen time. Ajo thoshte se mërzitej shumë midis të mëdhenjve. Ajo mërzitej në shtëpi duke qëndisur, mërzitej te çezma dhe mërzitej kur hante bukë. Ajo mërzitej në mesditë, mërzitej në mbrëmje, bile dhe në mëngjes. Me një fjalë mërzitej jashtëzakonisht. Këtë fjalë ajo e pëlqente shumë dhe e nxirrte nga goja me një kujdes të veçantë, sikur kishte frikë se mos e lëndonte padashur me dhëmbë apo me gjuhë...

Fragment- Kronike ne Gur,Kronike ne gur fragment,fragmenti i romanit Kronike ne Gur nga Ismail Kadare

Ese dhe portrete

loading...

Ese dhe portrete nga Daniel Gazulli

Ishte dimër !

loading...

Të sigurt që kishte rënë dëborë, ngarkuam gjërat e nevojshme në makinë dhe u nisëm për në mal.

Afër pikës së mbërritjes,pamë që kishte shumë trafik, dhe menduam se do të ktheheshim vonë, pasi pista do ishte e zënë, e mbushur plot për plot me njerëz.

Dikur më në fund mbëritem!

Zbritëm nga makina e po shikonim njëri-tjetrin në sy.

Dëbore s'kish gjëkundi.

Shkruar nga : Blertina Bislimi

 Ese Ishte dimër!,ese ishte dimer,dimri ese,ese per dimrin,ese ne dimer,

Hipokritja

loading...


E pashë një mëngjes tek ecte me shpejtësi me flokët bojë mjalti, qe ia merrte era dhe mendova: "Kësaj femre nuk ja vlen t'i flasësh, është veçse një hipokrite, që jeton në vetmi dhe që i pëlqen vetmia"


I kalova pranë dhe mendova mos isha gabuar, por jo, sytë e saj flisnin më tepër se shumë gojë llafazane.

Ata sy vështronin rreth e rrotull, si për të zbuluar kush tjetër ishte duke e parë atë në këtë moment.

Sa sy të çuditshëm dhe te turbullt.

Jo ishte e kotë t'i flisja, megjithëse kishim kaq kohë që shkëmbenim e-maile dhe mesazhe shkrimesh, ajo nuk ishte gjë tjetër, veçse një plazmë fallco që donte të ishte gjithmonë sa më larg njerëzve...........

Shkruar nga: Blertina Bislimi

ese shqip,hipokritja,ese per hipokriten,hipokritin,ese

Kur ka lindur Skenderbeu ?

loading...

Kur ka lindur Skenderbeu ?

Skenderbeu ka lindur me 6 maj të vitit 1405.

Djali,qika dhe Berlini

loading...

djali: pom pelqen,

qika:prej cilit vend je

djali: 2 or larg berlin-it

qika: d.m.th gjermoni jeton,

djali: jo sllatin jetoj amo 2 or larg me airoplan e kom berlinin.

Ku gjendet vitamina E ?

loading...

Vitamina E gjendet në: zarzavatet e gjelbërta gjethore, drithërat (sidomos elbi,misri, orizi dhe gruri). Sasi më të vogla gjenden në produktet me origjinë shtazore , dhe veçanerisht në organet parenkimatoze ,yndyrëra, vezë, qumësht dhe prodhime të mishit. 

Lexo më shumë:Vitamina E
Ku gjendet vitamina E ?,ku ndodhet vitamina E,ne cilat ushqime gjendet apo ndodhet vitamina E
 

MOS I BËN PADREJTËSI ASKUJT ...!

loading...

- Një njeri ulet në një skaj të restorantit dhe në dorën e tij e mbanë një letër dhe një laps.

Plaku ... mendoi se njeriu i shkruan letër nënës së tij.

Vajza ... mendoi se njeriu i shkruan letër të dashurës së tij.

Fëmija ... mendoi se njeriu vizaton në letër.

Tregtari ... mendoi se i shkruan kontratat dhe bizneset e tij.

Punëtori ... mendoi se njeriu i numëron borxhet e tij.

- "Çdo njeri i komenton veprimet e të tjerëve nga këndvështrimi i përkujdesjeve të tij, dhe çdo njeri i sheh njerëzit sipas syrit të natyrshmërisë së tij".

Për këtë arsye, mos i bën padrejtësi askujt ...

Nga arabishtja: Irfan JAHIU

Është e lehtë për të mbajtur gjërat...

loading...


" Është e lehtë për të mbajtur gjërat në një distancë, por është e vështirë që të jeni të natyrshme me tej." ~ Bunan

Pa marrë parasysh sa gjëra të errëta

loading...


" Pa marrë parasysh sa gjëra të errëta duket të jenë ose në të vërtetë janë, ngrini shikimin tuaj dhe shikoni mundësitë - gjithmonë shihini ato, sepse ato janë gjithmonë aty." ~ Norman Vincent Peale

Puna është...

loading...

" Puna është ose e bukur ose angari. Kjo varet nga qëndrimi juaj. Mua më pëlqen argëtimi." ~ Colleen C. Barrett

Ata mund të më tradhtojnë mua

loading...


" Ata mund të më tradhtojnë mua, por unë zgjedh të mos e tradhëtoj paqen e mendjes time." ~ Dodinsky

Njerëzit shohin vetëm atë...

loading...


" Njerëzit shohin vetëm atë që ata janë të përgatitur për të parë."
- Ralph Waldo Emerson

Kur dëgjoj dikë duke u ankuar

loading...


" Kur dëgjoj dikë duke u ankuar, "Jeta është e vështirë," unë tundohem gjithmonë për të pyetur, "Në krahasim me çfarë?"
- Sydney Harris

Kur ju jeni në një vend të ngushtë

loading...

" Kur ju jeni në një vend të ngushtë dhe gjithçka shkon kundër jush, derisa ju duket se nuk mund të qëndroni asnjë minutë më gjatë aty, atëherë mos hiqni dorë, për shkak se është pikërisht vendi dhe koha kur batica do të largohet." - Harriet Beecher Stowe

Zakoni i shikimit në anën e ndritshme

loading...


" Zakoni i shikimit në anën e ndritshme të çdo ngjarje është me vlerë më shumë se një mijë paund në vit." - Samuel Johnson

Unë kam pasur ëndrra dhe kam pasur makthe

loading...


" Unë kam pasur ëndrra dhe kam pasur makthe, por unë i kam mposhtur makthet e mia për shkak të ëndrrave të mia." - Dr Jonas Salk

Ekziston një pikturë madhështore

loading...


“Ekziston një pikturë madhështore, e bukur, e mrekullueshme para jush! Ajo është e ndërlikuar, e detajuar, një punë e përpiktë e përkushtimit dhe dashurisë! Ngjyrat janë si asnjë tjetër, ato notojnë dhe kërcejnë, ato rrjedhin dhe zbukurojnë! Dhe ende ju zgjidhni të fiksoni sytë tek miza e vogël e cila është ulur mbi të! Pse e bëni një gjë të tillë?" - C. JoyBell C.

Mbani fytyrën tuaj gjithmonë në drejtim të diellit

loading...


"Mbani fytyrën tuaj gjithmonë në drejtim të diellit - dhe hijet do të bien pas jush." - Walt Whitman

Nëse ju shikoni në mënyrën e duhur

loading...


"Nëse ju shikoni në mënyrën e duhur, ju mund të shihni se e tërë bota është një kopsht." - Frances Hodgson Burnett

Unë nuk besoj në marrjen e vendimit të drejtë

loading...


"Unë nuk besoj në marrjen e vendimit të drejtë, unë marr një vendim dhe e bëj atë të drejtë." - Muhammad Ali Jinnah

Kurrë mos u dorëzo

loading...

Kur ju jepni një të shtënë të mirë dhe humbisni

loading...

"Kur ju jepni një të shtënë të mirë dhe humbisni, kjo nuk shihet si një dështim. Në vend të kësaj, kjo është vetëm një tjetër mundësi për tu ngjitur në plate dhe ta bëni atë më mirë herën tjetër. "
-Kristine Carlson

Nëse ju doni të jeni të suksesshëm në krijimin e jetës

loading...


"Nëse ju doni të jeni të suksesshëm në krijimin e jetës së ëndrrave tuaja, ju duhet të besoni se jeni të aftë për të bërë atë që të ndodhë. Nëse ju e quani atë vetë-respekt, vetë-besim, ose vetë-siguri, kjo është një besim i ngulitur thellë se ju keni atë që duhet, aftësitë, burimet e brendshme, talentet dhe aftësitë për të krijuar-rezultatet e dëshiruara ". - Jack Canfield

Ndonjëherë unë bëj gjëra që nga të tjerët konsiderohen të çmendura

loading...


"Ndonjëherë unë bëj gjëra që nga të tjerët konsiderohen të çmendura, por atëherë zemra ime qesh fshehurazi. Kjo është koha kur Unë e di që jam duke bërë gjënë e duhur ". - Dodinsky

Unë kam ardhur në përfundimin...

loading...


"Unë kam ardhur në përfundimin se ne kemi nevojë për të ndërtuar urën, ne duhet të mësojmë të krijojmë lidhje. Ne shpenzuam aq shumë kohë duke u përpjekur për të bërë ata që janë ndryshe nga ne të përshtaten në tokë tonë, ndoshta ne duhet të mësojmë që të përshtatemi në tyren pak më shumë ". - Rachel Pastiloff.

Kultivonin zakonin e të qenit mirënjohës

loading...

"Kultivonin zakonin e të qenit mirënjohës për çdo gjë të mirë që vjen për ju, dhe jepni falenderime të vazhdueshme. Dhe për shkak se të gjitha gjërat kanë kontribuar në avancimin tuaj, ju duhet të përfshini të gjitha gjërat në mirënjohjen tuaj. " - Ralph Waldo Emerson

ÇDO KUSH QE PERPIQET T'I ULE VLERAT

loading...

ÇDO KUSH QE PERPIQET T'I ULE VLERAT NJE SHQIPONJE HARRON GJITMONE QE SHQIPONJAT NUK BINE NE KURTHE E FLUTUTOJNE NE LARTESI QE ATA SI ARRIJNE DOT, NDAJ NDIEJ KEQARDHJE PER NJE INJORANCE TE TILLE BOTERORE

Propagandë e hatashme, propagandë e rrezikshme

loading...

"Propagandë e hatashme, propagandë e rrezikshme, 236 shoqata humanitare krishtere funksionojnë në mesin e popullit tonë me respekt, me respekt, vetëm mulla Jakupi, i ngrati, kur të shkoj në Shqipëri te vëllezërit, kryetari i komunitetit thotë: "Me këtë si të shoh t'u hy në Shqipëri, mbaju mirë!" Po pse kështu? Sepse na qenka një hoxhë në Shqipëri".

(Mulla Jakup Asipi, pjesë nga një ligjeratë e vjetër)

SHTATË RREGULLAT E LUMTURISË

loading...1. Mos e urrej askënd sado që gabon ndaj teje
2. Mos u shqetëso kurrë
3. Jeto i thjesht sado që je i ngritur
4. Shpreso të mirën sado e keqe që të godet
5. Jep shumë edhe nëse privohesh
6. Buzëqesh edhe nëse zemra të pikon gjak
7. Mos e ndërpre lutjen për vëllain tënd pas shpine

Përktheu: Valdet Kamberi

Ai la të lirë të bashkohen dy det

loading...
pengesa ne mes te dy deteve,dy dete pengesa ne mes tyre
Furkan:53

Ai la të lirë të bashkohen dy dete, ky (njëri) i pijshëm e i shijshëm, e ky (tjetri) i njelmët e i idhët, e mes tyre bëri si të jetë ndonjë pendë, pritë që të mos përzihen.


pengesa ne mes te dy deteve,dy dete pengesa ne mes tyre

Disa fjalë të bukura të këshillave nga Hoxha M. Khan

loading...

"Paqja dhe Mëshira qofti mbi ju Hoxhë Khan, unë kam një problem kënaqësisë me gruan time, kam provuar të gjitha pilulat, medikamentet dhe mjekët dhe nuk kryen punë asgjë, Ju lutem më ndihmoni, çfarë mund të bëj për të shpëtuar martesën time? E Dua gruan time, me gjithë zemrën time."

Përgjigja ime: ". Zgjidhni një kohë të ditës, merrni Kur'anin dhe të filloni lexoni. Kryeni namazin tuaj dhe du'a në sexhden tuaj, pastaj më lejoni të di se çfarë ndodhi"
M. Khan

Përgjigja e tij: ". Hoxhë Khan, unë falënderoj Allahun, pastaj unë ju falënderoj juve. Zemra ime është e bashkangjitur me gruan time dhe unë e mora këshillën tuaj. Pas një ditë leximi Kur'ani, Allahu vendosi një dashuri të thellë në zemrën time për të dhe unë.. ishte në gjendje për të ringjallur intimitetin tim. Tani, unë ndjehem shkëlqyeshëm dhe martesa ime është më e frytshme se kurrë më parë. Unë falënderoj Allahun, dhe unë patjetër ju falënderoj juve për shpëtimin martesën time "

Pse i dhash atij këshilla të Kur'anit?
All-llahu svt thotë: "Ne e kemi zbritur Kur'anin si një kurë dhe mëshirë për besimtarët .... 17: V82
Ky ajet nuk specifikon se çfarë shëron Kur'ani, kështu që mundësitë mund të jenë të pafundme! Unë lus Allahun xh.sh. shëroj të gjitha nevojat tona .. Amin.

Përshtatën: HaNa


Mirësjellja në Xhami

loading...
Mirësjellja në Xhami,keshilla per xhami,xhamija keshilla,si te sillemi ne xhami,xhamia dhe sjellja ne te

Kush zgjohet naten, zgjon gruan dhe se bashku falin dy rekate namaz

loading...

Kush zgjohet naten, zgjon gruan dhe se bashku falin dy rekate namaz, shkruhen qe jane nga burrat dhe grate qe e permendin shume Allahun.

(Hadith. Sunen Ebu Davud)

Lutjet për kapërcimin e frikës, druajtjes dhe pagjumësisë

loading...


Imam Tirmidhi në Xhamiun e vet ka shënuar se njëherë Halidi i ishte ankuar të Dërguarit të All-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem., për pagjumësi dhe ankthe. I Dërguari i All-llahut , sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem., i kishte thënë: “Kur shkon për të fjetur, thuaj: ‘O All-llah, Ti je Zot i shtatë qiejve dhe i asaj që ato përfshijnë, i dy tokëve dhe jetëve që i mbajnë ato, i Zotëriut të shejtanëve dhe i atyre që ata i mashtrojnë. Zot, bëhu mbrojtësi dhe fqinji im. Më ruaj nga çfarëdo e keqe që mund të më shkaktojnë krijesat e tua në mënyrë që asnjëra prej tyre mos të mundet të më sulmojë kur jam duke pushuar ose të ma prishë jetën time private. Vërtet, fqinjët e Tu janë të fuqishëm dhe të sigurt kur Ti i mbron. Kujtimi Yt është i thellë. Vërtet, vetëm Ti je All-llah.

Në të njëjtën përmbledhje thuhet se ‘Amir bin Shu’ajbi kishte mësuar nga gjyshi i vet se i Dërguari i All-llahut , sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem., e kishte zakon t’iu mësonte një lutje për mposhtjen e frikës. Kjo lutje ka këtë tekst: “Kërkoj mbështetje në përsosurinë e fjalëve të përsosura të All-llahut nga zemrimi i Tij, nga dënimi i Tij, nga çfarëdo e keqe që mund të më vijë nga krijesat e Tij dhe nga provokimi i shejtanit, dhe kërkoj mbrojtjen e Tij nga afrimi i tyre pranë meje”

Ngjyrose jetën tënde

loading...

- Me namaz

- Me lexim të Kuranit

- Me tesbih të shpeshtë

- Me sadaka dhe

- Me agjërim

Përktheu: Burim Koçinaj

Alkooli dhe shtatzënia

loading...

Mbani mend se gjithçka që hani dhe pini shkon në mënyrë të drejtpërdrejtë edhe tek fryti apo foshnja.

Prandaj duhet të shmangni rreptësisht alkoolin, sepse është shumë e sigurt se do të ndikoj negativisht në zhvillimin e fetusit dhe paraqitjen e çrregullimeve në zhvillim tek fëmija.

qka ndikon alkooli ne shtatzani,a ndikon alkooli ne shtatzani

Kafeina dhe shtatzënia

loading...

Kafeina është gjëja më e keqe që mund t'i ofroni sistemit delikat të frytit apo foshnjës së ardhshme, i cili fillon zhvillimin.

Kafeina gjatë shtatzënisë ndikon në mungesën e peshës së duhur të porsalindurit, e madje në disa raste mund të ndikojë edhe me abort.

Nëse kurrsesi nuk mund t'i rezistoni, atëherë dijeni se nuk guxoni të konsumoni më shumë se dy gota, përkatësisht 200 mg në ditë.


Çka janë tumor markerët apo markerët tumoral ?

loading...
 
Tumor markerët apo markerët tumoral janë substanca që prodhohen nga indi tumoral përkatësisht nga qelizat kancerogjene apo edhe nga vetë organizmi si përgjigje ndaj këtyre qelizave.

Çka janë tumor markerët apo markerët tumoral ?,qka jane markeret tumoral,pse krijohen markeret tumoral

Një ngjarje interesante

loading...
Një ngjarje interesante në jetë e tre shokeve,shoket dhe ngjarjet e tyre interesante,jeta interesante,jeta interesante e tre djemeve,shoket dhe tre djemt,

Mjalta dhe shëndeti

loading...
Mjalta dhe shëndeti,mjalta dhe vetite e saj sheruese,qka ndikon mjalta ne shendetin e njeriut,cilat jane vetite sheruese te mjaltes, ndikimi i mjaltes ne shendetin e njeriut,njeriu dhe shendeti,mjekesi mjalti dhe shendeti,keshilla per mjalten,perdorimi i mjaltes dhe shendeti,qka permban mjalta,cilat elemente i permban mjalta

Sëmundja dhe ilaçi

loading...

Në dy Sahih-ët është rrëfimi prej Atait, i cili përcjell prej Ebu Hurejrës, se Pejgamberi alejhi selam ka thënë: “Allahu i Lartësuar për çdo sëmundje ka zbritur ilaçin e saj!”

Dituria dhe Malli

loading...

Dituria ka me shume vlere se sa malli.

Dituria te ruan ty, ndersa mallin e ruan ti.

Rojtaret e mallit vdesin, ndersa rojtaret e diturise jetojne ne zemrat e njerezve.

Frenojenni veten ne dy raste

loading...