Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Diabeti

Shenjat e Diabetit

Shenjat e hershme paralajmëruese të diabetit që nuk duhet t’i injoroni Diabeti është një sëmundje kronike. Ai fillimisht paraqitet me pak simptoma, të cilat mund të anashkalohen lehtë, në një në tre njerëz që e kanë atë. Diabeti është një sëmundje serioze që mund të shkaktojë komplikime të rrezikshme –duke përfshirë kardiovaskulare dhe dëme neurologjike – prandaj është e rëndësishme për ta zbuluar atë sa më shpejt të jetë e mundur. Me dietën e duhur dhe, nëse është e nevojshme me regjim ushtrimi, diabeti mund të mbahet nën kontroll. Zbuloni më shumë rreth disa nga shenjat paralajmëruese të hershme të diabetit, kështu që ju mund të veproni për të mbrojtur shëndetin tuaj. Shenja paralajmëruese të diabetit Në vitin 2013, më shumë se 382.000.000 njerëz në mbarë botën kanë pasur diabet, dhe 90% e tyre kishin diabet të tipit 2. Kjo eshte nje semundje metabolike, e karakterizuar nga nivele të larta të sheqerit (glukozës) në gjak. Prodhimi i insulinës –një hormon i pank

Disa mënyra për të kuruar diabetin

Shkencëtarët parashikojnë se sëmundja e diabetit do të jetë shkaku i shtatë kryesor i vdekjes në vitin 2030. Kjo ndodh kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme për të marrë sheqer jashtë qarkullimit të gjakut ose kur trupi nuk mund ta përdorë në mënyrë efektive insulinën që ajo prodhon. Shkencëtarët pohojnë se dietat me bazë bimore përmirësojnë nivelin e sheqerit në gjak, duke ndikuar pozitivisht tek të prekurit nga diabeti. Kalimi në një diete vegjetariane mund t’ju ndihmojë të kuroni apo të mbani larg diabetin. Miliona njerëz përpiqen të luftojnë këtë sëmundje vrasëse, duke i qendruar larg konsumimit të mishit. Studiuesit theksojnë se yndyrnat shtazore mund të ndihmojnë për të kuruar gjendjen e pacientit. Ndryshimet në dietë mund të përdoren si një trajtim alternativ për diabetin e tipit 2. Një analizë e studimeve të mëparshme zbuloi se dieta vegjetariane, ndihmon për të përmirësuar ndjeshmërinë e insulinës. Për njerëzit më diabet të lartë rreziqet j

Nga kush shkaktohet diabeti ?

Diabeti (diabetes mellitus) është një sëmundje kronike , degjenerative e shkaktuar nga mungesa e insulinës për shkak të trupit të paaftë për të prodhuar insulinë në nivele normale, apo për shkak rë rezistencës së insulinës , një gjendje në të cilën qelizat e trupit rezistues ndaj insulinës   përpipqen për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak .  prej kujt shkaktohet diabeti,diabeti shkaktari,shkaktaret diabeti,diabeti prej kujt shkaktohet, kush e shkakton diabetin,diabeti shkaktohet

Reduktimi i stresit dhe diabeti

Për shkak se efektet e stresit kronik çojnë në nivele të larta të sheqerit në gjak, ju duhet të përfshini teknikat e relaksimit dhe meditimit në rutinën tuaj të përditshme.  Disa nga teknikat mendje/trup që kanë treguar efekte të dobishme për diabetikët janë: meditimi në natyrë dhe në madhështinë e krijimit të pejsazheve natyrale gjatë ditës,  dhe të yjeve dhe kozmosit gjatë mbrëmjes dhe natës.  Meditimi rreth Krijuesit Fuqiplotë dhe të Gjithëfuqishëm, i Cili ka krijuar gjithçka me urtësinë e Tij absolute dhe vepron gjithashtu me urtësi absolute, ka fuqi për gjithçka dhe nuk ka asnjë të metë.  Drejtimi me lutje tek Krijuesi, Zoti i Plotfuqishëm, Zotëruesi dhe Mbajtësi i gjithçkaje që ekziston.  Kur ti sëmuresh, vetëm Ai e ka në dorë shërimin tënd nga çdo sëmundje, dhe ka në dorë gjithçka, sepse gjithçka është krijimi dhe prona e Tij.  Ai e ka në dorë jetën dhe vdekjen e çdo krijese. Lutju Zotit për gjithçka të mundon dhe të shqetëson, sepse për atë asgjë nu

Plotësuesit ushqimorë dhe diabeti

Plotësuesit më të rëndësishëm ushqimorë për menaxhimin e glukozës dhe të niveleve të insulinës përfshijnë vitaminën C, vitamina B-kompleks, dhe vitaminë E.  Prej mineraleve: magnezi, kromi, dhe zinku. Gjithashtu të dobishme janë: Vitamina B6, biotin, kalium, acidet yndyrore esenciale, vaji i farës së lirit, dhe vanadium, apo sulfate vanadyl.  Prej plotësueve të tjera të dobishme janë gjithashtu: acidi alfa-lipoic, Q10 coenzyme (CoQ10), amino acid complex, enzimat që ndihmojnë tretjen e ushqimit të tilla si: protease, amylase, dhe lipase, si dhe enzimat pankreatike. Burimi : www.mjekesiabimorearabe.com

Terapia me lëngje e sëmundjes së sheqerit apo diabetit

Kombinimet e lëngjeve të dobishme për stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak përfshijnë një larmi të perimeve.  Kombinimi i selino + kastravec + majdanoz + fasule bishtajë + lakërishtë = është një kombinim i shkëlqyer.  Provo ndonjë nga kombinimet e mëposhtme, madje eksperimento edhe vetë, duke pasur parsysh që kryesore është që të përdorësh kryesisht perime, dhe të përdorësh vetëm sasi minimale të karrotave ose mollëve për të ëmbëltuar lëngun tuaj.  Provo kombinimet në vijim: selino + majdanoz + spinaq.  Marule + spinaq + dy karrota. Kastravec + selino + chard.  Pini një gotë me ndonjë nga kombinimet e mësipërme një apo dy herë në ditë.  Shijoini si një meze të lehtë në mes të ditës, apo me një pjesë të vogël të bajameve të njoma.   Burimi : www.mjekesiabimorearabe.com lengjet dhe diabeti,trajtimi i diabetit me lengje,lengjet dhe diabeti,diabeti dhe lengu

Diabeti dhe Mjekësia Bimore

Shumë bimë kanë veti të rregullimit të sheqerit në gjak dhe për këtë arsye janë të dobishme në menaxhimin e niveleve të glukozës dhe diabetit jo insulin-vartës.  Prej bimëve që janë përdorur tradicionalisht përmendim: bima gymnesyl Ayurvedic ( sylvestre Gymnema) , fara fenugreek, huereque (rrjedh nga rrënja e një kaktusi meksikan), boronica, pjepri i hidhur, hudhër, artichoke Jeruzalem, gjethet e ullirit, dhe xhensen.   Shënim: Kur merr bimë që ulin nivelin e sheqerit në gjak, është e rëndësishme për të monitoruar sheqerin në gjak dhe shtrëngimin e urinës.  Konsultohuni me një mjek të kualifikuar që mund t’ju udhëzojë në përdorimin e bimëve, si pjesë e një plani të menaxhimit gjithëpërfshirës të diabetit.  Kujtoni gjithnjë, se mjekët tanë janë gjithnjë të gatshëm për t’ju ndihmuar në trajtimin e sëmundjes suaj, kështu që mos nguroni të na kontaktoni në çdo kohë.  Burimi : www.mjekesiabimorearabe.com

Ushtrimet gjimnastikore dhe diabeti apo sëmundja e sheqerit

Ushtrimet e rregullta duhet të jenë pjesë e rutinës së përditshme të çdo diabetiku. Ushtrimet gjimnastikore në kombinim me një program për humbjen e peshës është provuar nga Institutet Kombëtare të Shëndetit për zvogëlimin e shanseve të zhvillimit të diabetit me 58% në mesin e njerëzve që janë në rrezik të sëmundjes.  Kjo është pothuajse dyfishi i normës së reduktimit të rrezikut të arritur nga njerëzit që marrin ilaçe nëpërmjet gojës për simptomat e tyre diabetike. Ushtrimet janë jashtëzakonisht të dobishme për diabetin për shkak të asaj se si ato imitojnë funksionin e duhur të insulinës për të hapur qelizat e muskujve për të hyrë glukoza.  Ushtrimet më të mira janë ato që përfshijnë ecje, not, ecje me biçikletë, apo ndonjë aktivitet tjetër të preferuar dhe të përditshëm që rezultojnë në një rritje të përkohshme të normave të zemrës, si dhe në djersitje -që jo vetëm ndihmon për të kontrolluar peshën, por ndihmon gjithashtu për të trajtu

Trajtimi i diabetit

Nisur nga fakti se diabeti Tipi I shpeshherë shkakohet nga faktorë të trashëguar, është e vështirë për të marrë masa parandaluese, por në anën tjetër ka shumë që mund të bëhet për të parandaluar diabetin Tipi II , i cili është edhe forma më e përhapur e diabetit .  Të rriturit që kanë një rrezik të lartë të prekjes nga diabeti Tipi II mund ta pengojnë ose të vonojë fillimin e tij nëpërmjet ndryshimit të mënyrës së jetesës, ku përfshihet dieta e duhur, rritja e cilësisë ushqimore, ulja e stresit, si dhe ushtrimet fizike.  Pasi dieta e dikujt të jetë përmirësuar, pastrimi dhe teknikat e ç’helmimit mund të shfrytëzohen për të përmirësuar më tej shëndetin. Nëse ju jeni diagnostikuar me diabet , kontrolli i niveleve të glukozës është i një rëndësie primare në parandalimin apo vonimin e komplikacioneve.  Ju gjithashtu do ju duhet të kontrolloni tensionin e lart, kolesterolin e lart dhe nivelet e triglicerideve.  Përveç kësaj, ju duhet të kërkoni k

Trajtimet natyrale të Diabetit

Nisur nga fakti se diabeti Tipi I shpeshherë shkakohet nga faktorë të trashëguar, është e vështirë për të marrë masa parandaluese, por në anën tjetër ka shumë që mund të bëhet për të parandaluar diabetin Tipi II , i cili është edhe forma më e përhapur e diabetit . Të rriturit që kanë një rrezik të lartë të prekjes nga diabeti Tipi II mund ta pengojnë ose të vonojë fillimin e tij nëpërmjet ndryshimit të mënyrës së jetesës, ku përfshihet dieta e duhur, rritja e cilësisë ushqimore, ulja e stresit, si dhe ushtrimet fizike. Pasi dieta e dikujt të jetë përmirësuar, pastrimi dhe teknikat e ç’helmimit mund të shfrytëzohen për të përmirësuar më tej shëndetin. Nëse ju jeni diagnostikuar me diabet , kontrolli i niveleve të glukozës është i një rëndësie primare në parandalimin apo vonimin e komplikacioneve. Ju gjithashtu do ju duhet të kontrolloni tensionin e lart, kolesterolin e lart dhe nivelet e triglicerideve. Përveç kësaj, ju duhet të kërkoni kujdesin alternativ pro

Shkaqet e Diabetit Tipi II

Dieta e varfër, trashja, alergjia kronike ndaj ushqimit, infeksionet virale, stresi kronik dhe faktorët gjenetik, të gjitha këto mund të shkaktojnë ose të kontribuojnë në diabetin Tipi II , i cili karakterizohet kryesisht nga rezistenca ndaj insulinës.  Sa më shumë rezistent ndaj insulinës të bëhet një person, aq më shumë insulinë prodhon trupi, por, me kalimin e kohës, trupi bëhet i paaftë për të prodhuar insulinë të mjaftueshme për të përballuar rezistencën.  Ndonjëherë, trupi i diabetikëve Tipi II përpiqet të balancojë, të paktën në fillim, insulinën e mbiprodhuar.  Por, mbi-prodhimi i insulinës (një gjendje e njohur si hyperinsulinemia ) mund të shkaktojë dëmtim të enëve të gjakut dhe gjithashtu mund të nxisë mëlçinë për të rritur prodhimin e kolesterolit LDL, e cila është e lidhur me rritjen e rrezikut të sëmundjes së zemrës. Në vitet e fundit, trashja është një nga shkaqet më të rëndësishme të diabetit tipi 2.  Sot, rreth 85 % e njerëzve të diagnos

Shkaqet e Diabetit Tipi I

Diabeti Tipi I ndodh për shkak se qelizat pankreatike nuk prodhojnë insulinë të mjaftueshme, ose nuk prodhojnë aspak insulinë , për shkak të dështimit të qelizave beta, ose shkatërriminit të tyre.  Në shumë raste, kjo është për shkak të predispozicionit gjenetik, pasi diabeti  Tipi I ndodh më shpesh në mesin e individëve të cilët e kanë trashëguar këtë tendencë nga prindërit. Shumë raste të diabetit Tipi I , megjithatë, janë për shkak të një sëmundje autoimune , siç tregohet nga fakti se 75 % e diabetikëve të Tipit I kanë antitrupa në qelizat e tyre pankreatike, ndërsa vetëm 0,5 % deri në 2,0 % e jo-diabetikëve i shfaqin këto antitrupa .  Ndër faktorët që mund të fillojnë procesin e shkatërrimit pankreatik autoimun janë edhe infeksionet bakteriale, sidomos pertussis (kolli i keq), dhe viruse të tilla si Epstein-Barr (EBV), Coxsackie, cytomegalovirus (CMV), dhe virusi herpes-6, si dhe virusetë që shkaktojnë rubeolën dhe hepatitin

Simptomat e Diabetit tip 1 dhe tip 2

Simptomat klasike të diabetit Tipi I janë etja e tepruar, urinimi i tepruar, uria e tepruar, humbja e peshës, dehidratimi dhe lodhja.  Komplikime të tjera që mund të rezultojnë nga diabeti i pashtruar i tipit I, janë: ketoacidosis dhe koma hyperosmolare.  Ketoacidoza është një gjendje e rrezikshme e aciditetit kronik në trup, që do të thotë nivel i lartë acidi ose pH.  Kjo ndodh kur trupi përdor yndyrnat për të marrë energjinë e nevojshme, për shkak se nuk mund të marrë glukozë të mjaftueshme.  Acidositet shkaktohen nga prania e ketoneve, derivateve toksike të këtij reagimi.   Kujdes: Ketoacidozitet mund të jenë të rrezikshme për jetën dhe duhet të trajtohen si një emergjencë mjekësore. Koma Hyperosmolare është gjithashtu një emergjencë mjekësore e rrezikshme për jetën që është fatale në rreth 50% të rasteve dhe gjithmonë kërkon shtrimin në spital.  Ajo rezulton nga dehidratimi i rëndë i shkaktuar nga humbja e lëngjeve, nivelet e larta të sheqerit në

Diabeti i shtatzanisë apo diabeti gestacional

Diabeti i shtatzanisë është gjithashtu një lloj i tretë i diabetit.  Ai shkaktohet në mënyrë hormonale dhe zakonisht është një gjendje e përkohshme që ndodh te gratë shtatzëna.  Diabeti i shtatzanisë (Gestational Diabetes) në përgjithësi është i butë, dhe zakonisht sherohet me dietë të përshtatshme dhe ushtrime.  Rrallë herë e bën pacienten të kërkojë injeksion insuline.  Pavarësisht nga natyra e tij zakonisht e përkohshme, ky lloj diabeti duhet të trajtohet me kujdes, sepse nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të jenë të dëmshme për fetusin dhe mund të dobësojnë sistemin imun të tij. Burimi : www.mjekesiabimorearabe.com diabeti gestacional shqip,diabeti i shtatzanise,diabeti shtatzani shqip,diabeti shqip,diabet shqip,diabeti ne shqip,diabeti ne shtatzani,shtatzania dhe diabeti,diabeti gestacional shqip,diabet gestacional,

Diabeti tipi II apo sëmundja e sheqerit tipi 2

Diabeti tipi II është shumë më i zakonshëm se diabeti tipi I, dhe quhet shpesh "insulin rezistues". Në rastet e diabetit Tipi II, trupi prodhon insulinë, por insulina që ai prodhon nuk mund të lidhet siç duhet me yndyrën dhe muskujt për të lejuar glukozën në brendësi të qelizave që të prodhojë energji.  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), një sulm epidemik i diabetit tipi II po ndodh nëpër botë.  Rastet e diabetit Tipi II janë rritur për shkak të faktorëve të tillë si dieta e varfër, trashja, mënyra e jetesës, etj. Burimi : www.mjekesiabimorearabe.com diabeti tip 2,diabeti tipi 2,semundja e sheqerit tip 2,semundja e sheqerit tipi 2,sheqeri tip 2,sheqer tip 2

Diabeti tipi I(Sëmundja e sheqerit tip 1)

Njerëzit me diabet tipi I nuk prodhojë insulinë të mjaftueshme, ose nuk prodhojnë aspak insulinë në qelizat pankreatike të tyre për shkak të dështimit të qelizave beta, ose shkatërrimit të tyre.  Në diabetin tipi I , kemi rritje të sheqerit në gjak, sepse në gjak hyn vetëm pak insulinë ose aspak.  Meqenëse insulina është e nevojshme për metabolizmin e sheqernave, qelizat e trupit nuk mund të marrin ushqimin e nevojshëm nga glukoza dhe kështu, glukoza e tepërt grumbullohet në gjak.  Një pjesë e glukozës mund të konvertohet në yndyrë, por pjesa më e madhe derdhet në urinë.   Diabeti Tipi I zakonisht fillon në fëmijëri, por ai mund të ndodhë edhe më vonë në jetë, nëse pankreasi dëmtohet për shkak të sëmundjes apo lëndimit. Në mënyrë konvencionale, ky tip i diabetit konsiderohet si një gjendje degjenerative dhe trajtohet (dhe jo “shërohet”) nga mjekë konvencionalë me anë të administrimit të injeksioneve me insulinë me çdo vakt ngrënie për rregullimin e sheqer

Llojet e Diabetit

Ka dy lloje kryesore të diabetit: Diabet insulin-vartës, apo diabeti i të miturve, ose Diabeti Tipi I, dhe Diabet jo insulin-vartës, zakonisht më i njohur si Diabeti Tipi II.  Të dyja llojet e diabetit karakterizohen nga nivele të larta dhe kronike të sheqerit në gjak, si dhe nga çrregullime të tjera në karbohidrate, yndyrë, proteina dhe metabolizëm.  Diabeti tipi II është forma më e përhapur e diabetit, me një kontabilitet  mes 90-95% e të gjitha rasteve të diabetit në Shtetet e Bashkuara. Njerëzit me diabet tipi I nuk prodhojë insulinë të mjaftueshme, ose nuk prodhojnë aspak insulinë në qelizat pankreatike të tyre për shkak të dështimit të qelizave beta, ose shkatërrimit të tyre.  Në diabetin tipi I, kemi rritje të sheqerit në gjak, sepse në gjak hyn vetëm pak insulinë ose aspak.  Meqenëse insulina është e nevojshme për metabolizmin e sheqernave, qelizat e trupit nuk mund të marrin ushqimin e nevojshëm nga glukoza dhe kështu, glukoza e tepërt grumb

Testimi i Diabetit

Në përgjithësi, diabeti testohet duke matur sasinë e glukozës në gjak.  Ekzistojnë tri lloje të provave që mund të përdoren për këtë qëllim.  Njëra është matja e drejtpërdrejtë e niveleve të glukozës në gjak duke qenë esëll.  E dyta është matja e aftësisë së trupit për të menaxhuar sheqerin e tepërt, pas pirjes së një sasie glukoze të lëngshme.  Një metodë e tretë është testi glycosylated hemoglobin A1c (HbA1c), me anë të cilit matet numri i molekulave të glukozës së bashkangjitur në hemoglobinë gjatë një periudhe prej 2-3 muaj. Standardi i artë konvencional për diagnozën e diabetit është me ngritjen periodike të nivelit të sheqerit në gjak pas një nate agjërim (esëll në mëngjes).  Në gjendjen esëll, nëse vlera e sheqerit në gjak është mbi 126 mg/dl, në të paktën dy raste të veçanta, kjo mund të jetë tregues i diabetit (ndërkohë që vlerat normale janë mes 64 dhe 110 mg/dl).  Megjithatë, as problemet metabolike të glukozës, as fazat e

Vështrim i Përgjithshëm - Diabeti - Sëmundja e sheqerit

Vështrim i Përgjithshëm Diabeti (diabetes mellitus) është një sëmundje kronike , degjenerative e shkaktuar nga mungesa e insulinës për shkak të trupit të paaftë për të prodhuar insulinë në nivele normale, apo për shkak rë rezistencës së insulinës , një gjendje në të cilën qelizat e trupit rezistues ndaj insulinës   përpipqen për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak .  Insulina është një hormon i prodhuar nga pankreasi për të metabolizuar glukozën , një formë e sheqerit që është një nga burimet kryesore të furnizimit të qelizave me energji.  Nëse diabeti është shkaktuar nga rezistenca e insulinës ose mungesa e insulinës , rezultati përfundimtar në të dyja rastet është i njëjti: trupi nuk është në gjendje për të transportuar glukozë të mjaftueshme nëpërmjet qarkullimit të gjakut në qeliza , veçanërisht pas ushqimit, kur nivelet e sheqerit në gjak rriten si një rrjedhojë e natyrshme e tretjes. Normalisht, nivelet e sheqerit n

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more