Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

loading...

RTSH: “Hahn këshillon opozitën të hyjë në parlament, të marri pjesë në zgjedhje dhe të kontribuojë për reformat” plus 9 more

RTSH: “Hahn këshillon opozitën të hyjë në parlament, të marri pjesë në zgjedhje dhe të kontribuojë për reformat” plus 9 more


Hahn këshillon opozitën të hyjë në parlament, të marri pjesë në zgjedhje dhe të kontribuojë për reformat

Posted: 31 Mar 2017 12:20 PM PDT

Komisioneri për Zgjerimin Johanes Hahn duket se i ka kërkuar kreut të opozitës së djathtë Lulzim Basha, që partia e tij ta vazhdojë debatin politik në parlament, të marri pjesë në zgjedhje dhe të kontribuojë në reformat thelbësore që janë në rend të ditës në Shqipëri. Pas takimit mes zotit Hahn me kreun e PD-së, zotin Basha në Maltë, Arta Tozaj e RTSH kontaktoi dhe me kabinetin e Komisionerit . "Komisioneri përsëriti se debati politik nuk duhet të bëhet jashtë, por brenda parlamentit" tha zëdhënësja Maja Koçijançiç. "Bashkëpunimi i qeverisë dhe opozitës është vendimtar për ambicien e vendit për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Komisioneri përsëriti gjithashtu rëndësinë e pjesëmarrjes në zgjedhje" shtoi ajo. "Është me rëndësi të madhe që të ruhet vazhdimësia parlamentare në një kohë kur reformat thelbësore janë në rendin e ditës së parlamentit, të tilla si ngritja e organeve të verifikimit për reformën në drejtësi dhe reforma zgjedhore, përfshirë ndjekjen e rekomandimeve të vëzhguesve zgjedhor të OSBE / ODIHR-it, të cilat janë të domosdoshme për të siguruar zgjedhje të lira dhe të ndershme, më pas, këtë vit," vijon qëndrimi i zyrës së zotit Hahn. "Siç ështe shprehur Komisioneri: Këto reforma janë vendimtare për Shqipërinë për të ecur përpara në rrugën e saj të integrimit në BE", përfundon reagimi i Maja Koçijançiçit.
Lidhur me këtë takim zoti Basha shkruan në Fejsbuk se me Komisionerin e Zgjerimit Johannes Hahn, “diskutova gjerësisht për zhvillimet politike në vend dhe propozimin për krijimin e një qeverie teknike e cila do të sigurojë zgjedhje të lira e të ndershme, duke zbatuar dekriminalizimin, duke luftuar krimin, drogën dhe paratë e pista që janë kërcënim i hapur ndaj votës së lirë”.

Vllaznia mund Tiranën 2-1 në Selman Stërmasi

Posted: 31 Mar 2017 11:56 AM PDT

JAVA 27

 

DATA QYTETI ORA NDESHJA REZ
31.03.2017 Tiranë 19:00 Tirana – Vllaznia 1 – 2
Gocaj 53′ (0-1 penallti), Cisse 79′ (1-1), Gurishta 82′ (1-2)
01.04.2017 Durrës 16:00 Teuta – Laçi
01.04.2017 Vlorë 19:00 Flamurtari – Korabi
02.04.2017 Kukës 16:00 Kukësi – Luftëtari
02.04.2017 Tiranë 19:00 * Partizani – Skënderbeu

*RTSH

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Kukësi 26 13 13 0 33 11 22 52
2. Partizani 26 14 10 2 28 10 18 52
3. Skënderbeu 26 14 8 4 27 13 14 50
4. Luftëtari 26 9 9 8 25 30 -5 36
5. Vllaznia 27 8 11 8 22 21 1 35
6. Tirana 27 6 12 9 23 23 0 30
7. Teuta 26 7 7 12 17 23 -6 28
8. Laçi 26 6 7 13 12 24 -12 25
9. Flamurtari 26 7 7 12 26 30 -4 22
10. Korabi 26 2 6 18 9 37 -28 12

Flamurtari -6 pikë

Kategoria e Parë: Programi për javën e 4-rt të fazës së tretë

Posted: 31 Mar 2017 09:20 AM PDT

FAZA E TRETË – JAVA 4

GRUPI A

Play-off

DATA ORA NDESHJA REZ
01.04.2017 16:00 Shënkolli – Beslidhja
01.04.2017 16:00 Burreli – Erzeni

Pushim: Kamza

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Kamza 3 2 1 0 4 2 2 31
2. Beslidhja 2 2 0 0 2 0 2 26
3. Erzeni 2 0 0 2 0 2 -2 19
4. Shënkolli 2 0 2 0 2 2 0 14
5. Burreli 3 0 1 2 2 4 -2 14

Play-out

DATA ORA NDESHJA REZ
01.04.2017 16:00 Besa – Kastrioti
01.04.2017 16:00 Adriatiku – Tërbuni

Pushim: Iliria

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Besa 3 2 0 1 4 2 2 15
2. Kastrioti 2 1 0 1 1 1 0 14
3. Iliria 3 2 0 1 4 4 0 13
4. Tërbuni 2 1 0 1 1 1 0 8
5. Adriatiku 2 0 0 2 1 3 -2 7

 

GRUPI B

Play-off

DATA ORA NDESHJA REZ
01.04.2017 16:00 Shkumbini – Bylis
01.04.2017 16:00 Tomori – Pogradeci

Pushim: Lushnja

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Lushnja 3 3 0 0 6 2 4 30
2. Bylis 2 2 0 0 5 0 5 25
3. Pogradeci 2 0 0 2 1 5 -4 15
4. Shkumbini 2 1 0 1 3 4 -1 14
5. Tomori 3 0 0 3 1 5 -4 12

Play-out

DATA ORA NDESHJA REZ
03.04.2017 14:00 * Dinamo – Elbasani
03.04.2017 16:00 Turbina – Apolonia

Pushim: Sopoti

*RTSH

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Apolonia 2 1 1 0 5 1 4 15
2. Turbina 3 1 0 2 4 5 -1 14
3. Dinamo 2 1 1 0 1 0 1 13
4. Elbasani 2 1 0 1 3 5 -2 11
5. Sopoti 3 0 2 1 2 4 -2 10

Bruksel, samiti i NATO-s, diskutohen tema kushtuar sigurisë globale

Posted: 31 Mar 2017 07:47 AM PDT

Ministrat e jashtëm të 28 vendeve anëtare të NATO-s u mblodhën sot në Bruksel në një samit kushtuar temave të sigurisë globale, si shteti islamik, gjendja në Afghanistan dhe marrëdhëniet me Rusinë. Prania e sekretarit amerikan të shtetit Reks Tilleron në takim shihet si një shenjë e mbështetjes 100% të NATOs nga ana e Shteteve të Bashkuara. Por nëse ministrat janë përgatitur të dëgjojnë fjalë të ngrohta nga kolegu amerikan, ekspertët thnë se ata do të zhgënjehen. Kjo sepse Zoti Tillerson ka hapur përsëri temën e kontributit të vendeve anëtare në buxhetin e NATO-s dhe në shpenzimet ushtarake. Amerika akuzon vendet e tjera anëtare se nuk kontribuojnë aq sa duhet dhe se pesha është e shëprndarë në mënyrë jo të drejtë, duke ia lënë Amerikës shumicën e saj. Aktualisht vetëm 5 vende anëtare shpenzojnë 2% të produktit kombëtar bruto për mbrojtjen, një kufi ky i pranuar teorikisht nga të gjithë, por i pazbatuar deri tani. Takimi i ministrave të jashtëm shihet si parapërgatitor për samitin e kryetarëve të shteteve dhe qevrive të vendeve anëatre të NATOs të caktuar për më 25 Maj.

Guvernatori Sejko takohet me përfaqësues të BERZH

Posted: 31 Mar 2017 07:10 AM PDT

Në kuadër të vizitës në Shqipëri, përfaqësues të Bordit të Drejtorëve të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) zhvilluan sot një takim me Guvernatorin, z. Gent Sejko në ambientet e Bankës së Shqipërisë. Në këtë takim merrnin pjesë edhe Zëvendësguvernatorja e Parë e Bankës së Shqipërisë, zj. Elisabeta Gjoni, Zëvendësguvernatorja e Dytë, zj. Natasha Ahmetaj, Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Sigurimit të Depozitave, z. Genci Mamani dhe përfaqësues të tjerë të Bankës së Shqipërisë. Fillimisht, Guvernatori Sejko i njohu përfaqësuesit e Bordit të Drejtorëve të BERZH-it me zhvillimet më të fundit ekonomike dhe financiare në vend. Guvernatori theksoi se rritja ekonomike e vendit është në një trajektore pozitive zhvillimi dhe balancat kryesore ekonomike do të forcohen gjatë viteve të ardhshme. Për sa i përket sistemit bankar, Guvernatori u shpreh se sot sistemi shfaqet me tregues mjaft të mirë financiarë. Disa nga çështjet më të rëndësishme që u diskutuan ishin nxitja e kreditimit, reduktimi i kredive me probleme si dhe nisma më e fundit në drejtim të deeuroizimit të ekonomisë. Guvernatori Sejko nënvizoi se trajtimi i këtyre çështjeve ka qenë një ndër angazhimet kryesore të Bankës së Shqipërisë, e cila ka marrë masa në vazhdimësi, duke përfshirë një sërë përmirësimesh ligjore dhe rregullatore. Këto masa kanë dhënë efektet e tyre graduale dhe të qëndrueshme, të cilat pritet të vazhdojnë edhe në të ardhmen e afërt. Zhvillimi i tregjeve të kapitalit me qëllim zgjerimin e mëtejshëm të sistemit financiar, përputhshmëria me direktivat ndërkombëtare në aspekte të tilla si ai i pastrimit të parave, si dhe fokusimi te edukimi financiar më i gjerë i publikut dhe aktorëve të tjerë, ishin disa çështje të tjera të cilat u pritën me mjaft interes. Nga ana e tyre, përfaqësuesit e Bordit të Drejtorëve të BERZH-it vlerësuan Bankën e Shqipërisë për politikat dhe rolin e saj, të cilat kanë kontribuar në ruajtjen e stabilitetit makroekonomik dhe kanë stimuluar rritjen ekonomike të vendit. Më tej, përfaqësuesit e Bordit të Drejtorëve u shprehën se BERZH-i do të vazhdojë të japë kontributin e tij në Shqipëri lidhur me projekte të rëndësisë së veçantë, në fusha të tilla si: stabiliteti financiar, agrobiznesi, energjia, etj. Gjithashtu, u diskutua lidhur me disa nga prioritetet e BERZH-it në Shqipëri përfshirë rritjen e konkurrueshmërisë së sektorit privat, mbështetjen në një frymë të fortë sipërmarrëse në ekonomi, forcimin e lidhjeve rajonale infrastrukturore, promovimin e energjisë së qëndrueshme dhe investime të shëndosha për mjedisin. Gjatë diskutimeve, pjesëmarrësit nënvizuan se trajtimi i sfidave kryesore me të cilat përballet ekonomia shqiptare, si ruajtja e stabilitetit politik dhe vazhdimi e thellimi i mëtejshëm i reformave strukturore, mbeten të një rëndësie të veçantë për të përmirësuar klimën e biznesit dhe për të thithur sa më shumë investime të huaja në Shqipëri. Në përfundim, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera të vendit tonë me BERZH-in. Ai e falënderoi BERZH-in për kontributin e rëndësishëm që ka dhënë për Shqipërinë dhe theksoi se zgjerimi i bashkëpunimit me të mbetet mjaft i rëndësishëm, jo vetëm për mbështetjen konkrete me investime financiare, por edhe për sigurinë dhe seriozitetin e projekteve që financon.

Krujë: ADISA hap qendrën me një ndalesë One Stop Shop në Krujë

Posted: 31 Mar 2017 07:04 AM PDT

Një tjetër One stop shop, si qendër e unifikuar shërbimesh të standartizuara publike, është inauguruar në Krujë. 240 shërbime nga 6 institucione janë tashmë në dispozicion të qytetarëve. Organizimi i shërbimeve me qendër vëmendjeje qytetarin, shmangia e korrupsionit e transparenca, efikasiteti dhe performanca janë risitë e kësaj qasjeje. Drejtoresha e Bankës Botërore për Evropën Juglindore, Ellen Goldstein, në fjalën e saj shtoi: “Të gjithë komponentët e sipërpërmenduar janë tejet të rëndësishëm, por do të ndalesha tek lehtësimi i dhënies së këtyre shërbimeve për gratë dhe minoritete, e rëndësishme vlerësohet ndërtimi e konsolidimi i besimit mes qytetarëve e qeverisë” .

Ministrja Harito, vlerësoi se performanca e sistemit ndikon drejtëpërdrejtë në cilësinë e jetës së qytetarit: Ajo tha se “përmirësimi i shërbimeve publike është një sfidë në të gjithë botën dhe nuk matet me GDP por është tregues i cilësisë së jetës së qytetarëve dhe i nivelit të zhvillimit të vendit”. Admirim për mënyrën e organizimit e funksionimit të zyrave të ADISA-ses, ministri Shalsi, i pranishëm, gjykon që organizimi i administratës së pushtetit vendor, duhet të ndjekë të njëjtin model, ku gjithçka funksionon zinxhir e në mënyrë të ndërvarur: Shalsi tha se “reforma territoriale ishte një hap i jashtëzakonshëm përpara dhe sfida jonë është që këto shërbime One Stop të shërbejnë edhe si modele për tu ndjekur pranë bashkive të shqipërisë. Çdo hallkë të funksionoje, të jetë e lidhur dhe të jetë e koordinuar me gjithë të tjerët”. Ambasadori italian në Shqipëri, Alberto Cutillo, si dhe Koordinatori i Përhershëm i OKB-së dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i PNUD, Brian J. ëilliams, , si përfaqësues të institucioneve partnere në zbatimin e këtij projekti, e cilësuan gjithashtu zbatimin e shtetit ligjor e besueshmërinë e qytetarëve ndaj tij si elemente kyç të integrimit të vendit. Gjatë Majit pritet të hapen edhe qendrat e Fierit e Gjirokastrës, për t`u shtrirë më pas në të gjithë Shqipërinë.

Plani anti-kanabis, zbardhet strategjia e qeverisë për ta luftuar

Posted: 31 Mar 2017 06:39 AM PDT

Lufta kundër kanabisit nuk parashikon vetëm masa shtrënguese ligjore për kultivuesit. Strategjia antikanabis e bërë publike pak ditë më parë ofron dhe anën tjetër të medaljes, masa sociale dhe ekonomike për të zbutur fenomenin. Sipas dokumentit, kategoria e punëtorëve të krahut, që rekrutohen nga radhët e qytetarëve të zonave periferike apo rurale, kryesisht të papunë dhe me kushte ekonomike e sociale të vështira përbën dhe numrin më të madh të individëve të përfshirë në këtë aktivitet kriminal, ndaj synohet parandalimi i përfshirjes së tyre përmes trajtimesh të veçanta për këta banorë. Strategjia parashikon 15 masa lehtësuese për këtë kategori. Nxitja e vetëpunësimit përmes lehtësimit të skemave të financimit dhe krijimit të alternativave të ligjshme të punësimit në zonat e evidentuara si me risk është një ndër masat kryesore. Ndërsa ata banorë që nuk mund të angazhohen në programin e vetpunësimit do të përfshihen në programet e ndihmës ekonomike. Po ashtu, do të krijohen lehtësira fiskale për banorët e këtyre zonave, duke falur detyrime të prapambetura nga taksat mbi tokën si dhe duke i lehtësuar nga barra e disa taksave të tjera që në strategji vlerësohen si të papërshtatshme. Një tjetër masë e rëndësishme në aspektin social të kësaj strategjie është dhe angazhimi i qeverisë për të shtrirë programet e strehimit edhe në zonat rurale, duke marrë përsipër ndërtimin e shtëpive për ato familje që rezultojnë në pamundësi për ta zgjidhur vetë çështjen e strehimit. Nga ana tjetër, ka një sërë masash që synojnë të nxisin shkollimin e fëmijëve në zonat e gjetura si me risk të lartë të kultivimit të kanabisit. Paketa e masave parashikon edhe programe të posaçme për të nxitur kultivimin e bimeve mjekësore, apo kulturave të tjera të ligjshme bujqësore, prej të cilave sigurohen po aq përfitime sa edhe nga kultivimi i kanabisit.

Një fondacion që kremton lidhjet Bosnje-Shqipëri

Posted: 31 Mar 2017 06:28 AM PDT

Në Shqipëri ndodhen rreth 10 mijë boshnjakë të ardhur në kohëra të ndryshme trazimi e 12 mijë shqiptarë ndodhen në Bosnje. Lidhjet e hershme të dy popujve tanë janë kurorëzuar sot në Tiranë edhe me çeljen e degës shqiptare të fondacionit bamirës Merhamet. Një prej fondacioneve bamirëse më të vjetra në Europen juglindore me një jetë prej 105 vitesh fondacioni Mëshira është një organizatë që shkon përtej kufijve racorë, fetare dhe kulturore duke dhënë asistencë edhe në zona lufte siç ka qënë kohë më parë ndihma në Gaza. Pikërisht për çeljen e këtij fondacioni në Tiranë ishin të pranishëm ambasadorë, diplomatë dhe shkrimtarë të njohur boshnjakë. Mes anëtarëve të këtij fondacioni ka vullnetarë të njohur siç është edhe ish këshilltari i parë i presidentit boshnja Ilija Izetbegoviq apo edhe ambasadori Muharrem Fejzullahu.

"Unë personalisht edhe i gjithë populli boshnjak janë mirënjohës dhe nuk e harrojnë at përkrahje të popullit shqiptar. Shumë refugjat boshnjak kanë kaluar nëpër shqipëri, është pak të thuhet është marredhënie miqësore pavarësisht se sot dy shtetet nuk kanë ambasada në Tiranë edhe në Sarajevë por ajo nuk ka penguar që sot qytetarët e njërit apo tjetrit shtet të mund të kalojnë kufirin vetëm me karta identiteti" tha ambasadori Muharrem Fejzullahu. Fondacioni Merhamet që ditëlindjen e ka në epokën e Europës së trazuar pak para luftës së parë botërore përveçse në Sarajevë ku ushqen çdo ditë të paktën 10 mijë boshnjakë ndikimin e vet bamirës e ka shtrirë në të gjitha vendet e Europes juglindore.

Ermonela Jaho nga ROH në 1500 kinema me Butterfly

Posted: 31 Mar 2017 06:08 AM PDT

"E gjithë darka është në fakt, e jashtëzakonshme. Ermonela Jaho, një nga interpretueset e mëdha të verizmit, sjell një vërtetësi të pakompromentueshme në rolin kryesor, dhe kombinimi midis brishtësisë dhe emocionit gurgullues të copëton më dysh."

Kjo është veç një nga kritikat e shkëlqyera që sopranoja shqiptare Ermonela Jaho ka nxitur në Londër me rolin e Cio-Cio San në operan Madame Butterfly. The Guardian por edhe gazeta të tjera prestigjioze evidentojnë intepretimin lirik dhe aktorial të sopranos shqiptare e cila që prej premieres së 20 marsit në Royal Opera House po korr një sukses të jashtëzakonshëm me ovacione dhe vlerësim të lartë të publikut. Konsideruar një nga veprat më të shkëlqyera të Puccinit Madame Butterfly drejtuar nga Antonio Papano na sjell tragjizmin e Lindjes së largët dhe pasionin e mesdheut në personin e Jahos. E pajisur me një ndjeshmëri të lartë mbi rolet që merr përsipër të realizoje Ermonela Jaho edhe një herë tjetër akoma ka magjepsur publikun londinez pasi e kishte lënë në lot në vitin 2011 kur luajti Suor Angelica. Ndërkohë që performanca e mbrëmjes së të entjes është transmetuar direkt nga Royal Opera House në Londër në mbi 1,500 kinema. Edhe një poll reagues që faqja zyrtare e Royal Opera House ka çelur reagimi i publikut ka qënë entuziast për operan Madame Butterfly në tërësi dhe për interpretimin e thellë të sopranos Ermonela Jaho e cila konkuron me lulet e qershisë në lulëzim për delikatesën e shpirtit të saj në petkat e Cio Cio San dhe të mallëngjen deri në konsum të krejt shamive të lotëve.

Rama, vizitë zyrtare në Zvicër

Posted: 31 Mar 2017 05:53 AM PDT

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë zyrtare në Zvicër, ku ka biseduar me autoritetet më të larta për vijimin e bashkëpunimit mes dy vendeve. Në terma konkrete janë nënshkruar disa marrëveshje, përmes të cilave Zvicra mbështet konsolidimin e qeverisjes vendore dhe strategjitë për nxitjen e punësimit në Shqipëri. Kryeministri Edi Rama u prit me një ceremonial nderi në vilën qeveritare Manor-Lohn në Bern nga Presidentja e Konfederates Doris Leuthard. Marrëdhënia mes dy vendeve gjatë 25 viteve ishte në qendër të bisedës që kreu i qeverisë shqiptare zhvilloi me presidenten e Zvicrës. Palët diskutuan për vijimin e bashkëpunimin, duke përqëndruar në çështje konkrete si konsolidimi i qeverisjes vendore dhe strategjitë për nxitjen e punësimit në Shqipëri. Në sallën Churchill ministrja e zhvillimit urban Eglantina Gjermeni nënshkroi marrëveshjen e fazës së tretë të programit të zhvillimit rajonal për shqipërinë dhe ministrja e arsimit Olta Xhaçka nënshkroi marrëveshjen për fazën e parë të projektit të aftësimit për punë. Delegacioni shqiptar, i kryesuar nga Edi Rama pritet të zhvilloje një takim edhe me kreun e kuvendit të zvicrës, z.Jurg Stahl.

Try Not To Laugh Watching Funny Fails Video / March 2017 Pt.12 - Vine Age✔ Vine Age

Try Not To Laugh Watching Funny Fails Video / March 2017 Pt.12 - Vine Age✔ Vine Age


Try Not To Laugh Watching Funny Fails Video / March 2017 Pt.12 - Vine Age✔

Posted: 31 Mar 2017 02:27 PM PDT

“Kokollari : Ministria e Shëndetësisë ka shpallë 17 vende të lira pune për shëndetësinë ferizajase” plus 9 more Ferizaj Press

“Kokollari : Ministria e Shëndetësisë ka shpallë 17 vende të lira pune për shëndetësinë ferizajase” plus 9 more Ferizaj Press


Kokollari : Ministria e Shëndetësisë ka shpallë 17 vende të lira pune për shëndetësinë ferizajase

Posted: 31 Mar 2017 09:31 AM PDT

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar ditë më parë një konkurs për plotësimin e 181 vendeve të lira të punës. Fjala është për plotësimin e disa pozitave me mjek të profileve të ndryshme në spitalet e Kosovës.
Në kuadër të këtij konkursi për shëndetësinë ferizajase në kuadër të Spitalit të Ferizaj dhe IKSHP janë shpallur 17 vende të lira pune.
Këtë për FerizajPress e ka konfirmuar edhe Gëzim Kokollari, këshilltarë i Ministri të Shëndetësisë.
"Në vazhdën e përpjekjeve tona për ngritjen e kapaciteteve dhe cilësisë së shërbimeve shëndetësore për qytetet e Kosovës, Ministri Rrahmani ka bërë kërkesë në Qeverinë e Kosovës për hapjen e 220 vendeve të reja të punës për specialist të profileve të ndryshme shëndetësore. Në këtë fazë Ministri ka shpallur 181 vende pune,ndërsa pas përfundimit të fazës së parë do të vazhdohet me hapjen edhe të 39 vendeve tjera të punës" ka thënë Kokollari.
Në kuadër të këtyre vendeve të hapura të punës, Kokllari ka thënë së 17 pozita janë të hapura për shëndetësinë ferizajase në kuadër të Spitalit dhe IKSHP.
"Në Spitalin e Ferizajt edhe përkundër hapësirave të ngushta për zgjerim të stafit mjekësorë janë hapur 13 vende pune ndërsa 4 vende janë të hapura ne Institutin Kombëtarë të Shëndetit Publik në Ferizaj. Pra gjithsej për shëndetësinë ferizajase i bie që kemi 17 vende të lira pune" ka thënë Kokollari.

Me poshtë e gjeni konkursin e plotë të MSH:
Bazuar në nenin 8 të Ligjit Nr. 03/L-212 i Punës si dhe në mbështetje të Udhëzimit Administrativ Nr. 14/2011 për Rregullimin e Procedurave për Themelimin e Marrëdhënies së Punës në Sektorin Publik, si dhe bazuar në kërkesën dhe planifikimin e SHKSUK-së, QKTGJ dhe IKSHPK, sipas raportit të përpiluar nga udhëheqësit e njësive përbërëse të SHSKUK-së, QKTGJ dhe IKSHPK sipas standardeve dhe nevojave të tyre, Ministria e Shëndetësisë shpall konkursin publik për këto vende pune:
SHPALLJA E KONKURSITInstitucioni: Ministria e ShëndetësisëTitulli i vendit të punës: Mjek Specialist nga lëmitë përkatëse si më poshtëKategoria funksionale/Koeficienti: H – 634, (634.00 euro)Numri i Referencës: MSH-006/03/17 Data e publikimit:

21.03.2017_____Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës:
-Nga lëmi Alergologji me Imunologji klinike – dy (2) pozita: (1 në Mitrovicë dhe 1 në Ferizaj); -Nga lëmi Anatomi Patologjike – një (1) pozitë në SR Gjilan; -Nga lëmi Anesteziologji- Intenzivist – nëntë (9) pozita: (4 në QKUK, 2 Mitrovicë, 2 Pejë, 1 Gjilan); -Nga lëmi Biokimi Klinike – nëntë (9) pozita: (8 në QKUK dhe 1 në Gjilan); -Nga lëmi Citologji – një (1) pozitë në QKUK; -Nga lëmi Dermatovenerologji – pesë (5) pozita: (3 pozita në QKUK dhe 2 në Gjilan);-Nga lëmi Fiziatri – tri (3) pozita në SR Gjilan;
-Nga lëmi Gastroenterologji – dy (2) pozita: (1 pozitë në QKUK dhe 1 pozitë në Gjakovë);-Nga lëmi Gjinekologji – katër (4) pozita: (2 pozita në QKUK dhe 2 pozita në Ferizaj);-Nga lëmi Infektologji – pesë (5) pozita: (4 pozita në QKUK dhe 1 pozitë në Gjakovë);-Nga lëmi Kardiokirurgji – një (1) pozitë në QKUK;-Nga lëmi Kardiologji – pesë (5) pozita: (2 pozita në QKUK, 2 pozita në Vushtrri dhe 1 QKMP Gjakovë);-
Nga lëmi Kirurgji e Fëmijëve – një (1) pozitë në QKUK;-Nga lëmi Kirurgji e Përgjithshme – dy (2) pozita: (1 pozitë në Gjakovë dhe 1 pozitë në Ferizaj);-Nga lëmi Kirurgji Maxillofaciale – dy (2) pozita në QKUK;-Nga lëmi Kirurgji Plastike – tri (3) pozita në QKUK;-Nga lëmi Kirurgji Torakale – një (1) pozitë në QKUK;
-Nga lëmi Kirurgji Vaskulare – një (1) pozitë në QKUK;-Nga lëmi Mjekësi e Sportit – dy (2) pozita në QKMS Prishtinë;-Nga lëmi Mjekësi Emergjente – tetë (8) pozita: (3 QKUK, 1 Mitrovicë,1 Ferizaj,1 Vushtrri,1 Gjilan,1 Prizren);-Nga lëmi Mjekësi Interne – shtatë (7) pozita: (2 pozita në Gjakovë, 3 në Ferizaj dhe 2 në Gjilan);-
Nga lëmi Mjekësi Interne – Hematologji – një (1) pozitë në QKUK;-Nga lëmi Mjekësi Interne – Reumatologji – një (1) pozitë në QKUK;-Nga lëmi Neonatologji – dhjetë (10) pozita: (7 pozita në QKUK, 2 pozita në Mitrovicë dhe 1 në Ferizaj);-Nga lëmi Neurologji – tri (3) pozita: (1 pozitë në QKUK, 1 pozitë në Mitrovicë dhe 1 pozitë në Gjilan);-Nga lëmi Oftalmologji – tetë (8) pozita: (4 pozita në QKUK, 2 pozita në Gjakovë dhe 2 pozita në Gjilan);-Nga lëmi Onkologji – dy (2) pozita në QKUK;
-Nga lëmi Onkologji Mjekësore – dy (2) pozita në QKUK;-Nga lëmi Onkologji Radiologjike – dy (2) pozita në QKUK;-Nga lëmi ORL – katër (4) pozita: (2 pozita në QKUK dhe 2 pozita në Ferizaj);-Nga lëmi Ortopedisë – tetë (8) pozita: (2 pozita Mitrovicë, 2 Ferizaj, 1 Pejë, 2 Gjilan dhe 1 Prizren);-Nga lëmi Pediatrisë – njëmbëdhjetë (11) pozita: (7 pozita në QKUK, 1 Gjakovë, 1 Mitrovicë dhe 2 Gjilan);-Nga lëmi Psikiatrisë – gjashtë (6) pozita: (3 pozita QKUK, 1 Gjilan, 1 Prizren dhe 1 QKMP Gjakovë);-
Nga lëmi Psikiatri Forenzike – dy (2) pozita në QKUK;-Nga lëmi Radiologji – dymbëdhjetë (12) pozita: (6 pozita në QKUK, 1 Gjakovë, 1 Mitrovicë, 1 Ferizaj, 1 Vushtrri, 1 Gjilan, dhe 1 pozitë në QKMP Gjakovë)
;Qendra Klinike Stomatologjike Universitare e Kosovës-
Nga lëmi Sëmundjet e Dhëmbit me Endodonci – katër (4) pozita;-Nga lëmi Kirurgji Orale – tri (3) pozita;-Nga lëmi Paradont. dhe Mjekësi Orale – një (1) pozitë;-Nga lëmi Ortodonci / Ortopedi e Nofullave – pesë (5) pozita; -Nga lëmi Stomatologjia Preventive – katër (4) pozita;-Nga lëmi Protetikë Stomatologjike – katër (4) pozita.
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik-Nga lëmi Ekologji Humane – dy (2) pozita: (1 pozitë në QRSHP-Gjilan dhe 1 pozitë QRSHP Ferizaj);-Nga lëmi Epidemiologji – tri (3) pozita: (1 pozitë në IKSHP Pr, 1 pozitë QRSHP Ferizaj dhe 1 Gjakovë);-Nga lëmi Kimi Sanitare – një (1) pozitë në IKSHP Prishtinë;-Nga lëmi Mikrobiologji – gjashtë (6) pozita: (3 pozita në IKSHP Pr, 1 Klin.Infekt, 1 Ferizaj, 1 Mitrovicë);-Nga lëmi Mjekësi Sociale / Shëndet Publik – katër (4) pozita: (2 pozita në IKSHP Pr, 1 Gjilan, 1 Ferizaj).
Qendra Kombëtar i Transfuzionit te Gjakut-Nga lëmi Transfuziologji – një (1) pozitë në QKUK;Kushtet e pjesëmarrjes në rekrutim: Të drejtë aplikimi kanë të gjithë shtetasit e Republikës së Kosovës të moshës madhore të cilët kanë zotësi të plotë për të vepruar, kanë mbaruar shkollimin adekuat, kanë aftësinë profesionale për kryerjen e detyrave, dhe nuk janë të punësuar në sistemin publik shëndetësor.
Procedurat e konkurrimit: Konkurrimi është i hapur për të gjithë kandidatët e interesuar.
Shkollimi i kërkuar: Fakulteti i Mjekësisë dhe Specializimi nga lëmit përkatëse.
Aftësitë / përvoja dhe atributet e tjera që kërkohen: Përparësi do të kenë kandidatët të cilët kanë trajnime të veçanta, si dhe njohuri te mira të funksionimit të sistemit shëndetësor të Kosovës;Të ketë shkathtësi të dëshmuara dhe efektive të komunikimit me shkrim dhe me gojë, të ketë njohuri të gjuhëve zyrtare në përdorim. Njohja e punës me kompjuter është e domosdoshme ndërsa njohja e gjuhës angleze është përparësi.
Vërejtje: Kandidatët që renditen të parët në ranglistë, kanë të drejtë zgjedhje vendin e punës, varësisht nga numri i kërkuar sipas konkursit.
Data e mbylljes së konkursit: 04.04.2017Paraqitja e kërkesave: Aplikacionet merren dhe dorëzohen në zyrën nr. 23 të Ministrisë së Shëndetësisë, Lagja Arbëria, rruga e Zagrebit p.n. (ish Spitali i mushkërive). Në aplikacion duhet të cekët qartë titulli i vendit të punës dhe numri i referencës.
Kontaktet me telefon mund ti bëni në 038 212 -276.Aplikacionet e dërguara pas datës së mbylljes së konkursit dhe kërkesat e pakompletuara nuk do të pranohen.

Shumë vende do të përballen me ndërprerje të energjisë elekrike këtë vikend

Posted: 31 Mar 2017 09:07 AM PDT

Ndërprerje e domosdoshme për punimet për sigurinë e sistemit

Më 01.04.2017 në NS 35/10 kV Ferizaj III do të shkyçet:

Dalja 10 kV Varoshi( Kodi :40042005) prej orës 08:45 deri ne ora 09:00 dhe prej 15:45 deri ne ora 16:00
Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: Varoshi, Rakaj dhe Topojan-Greme.

Arsyeja e ndërprerjes: ndërrimi i ormani të TU në TS-Mant.

Më 01.04.2017 në NS 35/10 kV Shterrpca( Kodi: 40044) do të këtë shkyçje totale prej orës 10:00 deri ne ora 11:00
Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: Shkolla e Skijimit, Molika, një pjesë e qytetit -Komuna, Ambulanta, Shtëpia e mallrave, Qendra e Shtërpcës, Brezovica, Zona turistike-Villat, qyteti i Shtërpcës, Hotel Breza, Jazhinca, Sevce, Vërbeshtica, Fabrika Ivo Llola, Biti e Ulët, Biti e Epërme, Paloj, Shushiq, Gotovusha, Drajkovci, Viqa, Gradovica, Firaja, Brodi, Hotel Narcisi, Repitetori, Shkolla e Skijimit, Hotel Molika, Fabrika Pillana dhe Berevci.
Arsyeja e ndërprerjes: rregullimi i ndarësit linjor-ajror në TS 35 kV Shtërrpca për kyçjen e linjës kabllovike 35 kV të HC Brezovica.

Ndërprerje e domosdoshme për punimet për sigurinë e sistemit

Më 02.04.2017 në NS 110/35/10 kV Lipjani do të shkyçet:
• Dalja 10 kV QMI (41000011) prej orës 10:00 deri në orën 12:00

Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa energji elektrike do të mbesin: Atlantik grup, Univerziteti Fama, Solid, Buqaj SH.P.K, Potera, Baki Automobil, Viva Fresh dhe Hospital Kosova.

Arsyeja e ndërprerjes: kyçja e transformatorit të ri.

Më 04.04.2017 në NS 110/35/10 kV Lipjani do të shkyçet:
Dalja 10 kV Bablaku (41000001) prej orës 10:00 deri në orën 11:00.

Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa energji elektrike do të mbesin: Terrni, Bablaku, Rubovci, Kojska, Ata Projekt, Dafina Shumolli, Bali Comerce, ETC, Gerlica, Rasim Halili, TS Metal Kosova, Universium Babushi I Ri, Surqina, Cerrnilla, Mirashi i Ri dhe Mirashi.

Arsyeja e ndërprerjes: kyçja e transformatorit të ri 1600kVA.


Ndërprerje me kërkesë të palëve të treta

Më 03.04.2017 në NS 35/10 kV Magure do të shkyçet:
Dalja 10 kV Drenicës (41048001) prej orës 10:00 deri në orën 13:00

Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa energji elektrike do të mbesin: pjesë e Rrezez ( Leletiqit), Mirenë, Fushticë e Epërme, Fushticë e Ulët, Resinoc Baincë, Shale dhe Krojmiri.

Arsyeja e ndërprerjes: vendosja e shtyllave TM, LOT9.

“Luboteni” fitues i Kupës së Kosovë

Posted: 31 Mar 2017 08:54 AM PDT

Ekipi ferizajas KV "Luboteni” është është ftues i Kupës së Kosovës në volejboll.

Ndeshjen për Kupën e Kosovës e zhvilluar në pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë ka përfunduar me rezultat 3: 0 në të mirë të volejbollistëve ferizajas të KV "Luboteni" kundër ekipit Prishtinas, "Prishtina Volley"
Është kjo kurorëzim i sukseseve të cilat klubi volejbollistik "Luboteni" ka arritur në garat e fundit e ku edhe në garat për Kupën e Kosovës ka hyrë si favorit.

Rezultatet në seta treguan se ferizajasit edhe në këtë takim ishin shumë më të mirë se kundërshtari dhe nuk lanë vend për befasi.

ODK publikon gjetjet për llogaridhënie të pushtetit ekzekutiv për Ballkanin Perëndimor

Posted: 31 Mar 2017 08:18 AM PDT

Më poshtë mund t'i lexoni gjetjet e OKD-së nga komunikata drejtuar mediave:

Nëpërmjet rreth 80 indikatorëve për institucione e kemi matur dhe analizuar transparencën e 275 institucioneve të pushtetit ekzekutiv rajonal dhe kemi mbledhur mbi 15.000 të dhëna në lidhje me institucionet publike rajonale.

Të dhënat e preliminare për ekzekutivin paraqesin situatën e tillë:

Qeveria e Kosovës vjen në vendin e tretë në Ballkanin Perëndimor në hapjen e ekzekutivit me një rezultat të përgjithshëm prej 39.95%. Mungesa e planifikimit strategjik dhe promovimin e qeverisjes së hapur si një strategji kombëtare përbën një pengesë të rëndësishme për përparimin e mëtejshëm.

Qeveria e Kosovës, përgjegjësisht Zyra e Kryeministrit ka rezultatin e dytë më të mirë ne rajon të hapjes, që korrespondon me 60.80%. Mirëpo, ky institucion ka problem kur është fjala për qasshmërinë që ka të bëjë me përputhje me procedurat për qasje të lirë në informata dhe qasje në dokumente zyrtare ku ka mar rezultat prej (65, 38%).

Efikasiteti

Kosova e ka rezultatin më të ulët në kategorinë e efikasitetit nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, duke shënuar vetëm 24,96% kjo si rezultat i mungesës  së vlerësimti të përgjithshëm dhe monitorimit të suksesit të projekteve dhe politikave.

Integriteti

Një fushë në të cilën Fuqia Ekzekutive është duke performuar shumë mirë janë deklaratat e pasurisë me anë të kartave të aseteve ku treguesit e integritetit janë të lidhur me deklarimin e pasurisë, kodin e mirësjelljes dhe të konfliktit të interesit, të tri këto procese janë të rregulluara dhe na japin një një rezultat prej 100%.

Transparenca

Një nga aspektet në të cilën Zyra e Kryeministrit është duke performuar mjaft dobët është transparenca buxhetore. Faqja zyrtare nuk përmban shpenzimin e buxhetit dhe llogaritë përfundimtare. Nuk ka asnjë informacion për nivelin dhe përbërjen e borxhit publik, shërbimit të borxhit, dhe si është duke u menaxhuar borxhi

Informacione Organizative

Zyra e Kryeministrit shënoi mbi mesatare 63%, kur është fjala për transparencën në informacionet organizative. Uebfaqeja është në përgjithësi e populluar me njoftime për shtypin, procesverbale të mbledhjeve të qeverisë, dokumentet zyrtare, raporteve, strategjive, planeve vjetore të punës dhe në një farë mase informacion mbi nëpunësit civilë.

Ministritë

Ministritë e Kosovës përmbushin 40% kriteret e hapjes. Ministritë e Kosovës shënuan mjaftë ulët në kategorinë e Qasshmërisë. Një mori e këtyre rezultateve të ulëta mund të shihen në pjesëmarrjen e OJQ-ve në hartimin e ligjeve.

Ministritë e Kosovës shënuan mbi mesatare në komponenten e transparencës me një total prej 53%. Buxheti mbetet një aspekt i dobët i transparencës për ministritë e Kosovës; vetëm shtatë ministritë kanë publikuar informacionin e mbi buxhetin.

Në Ferizaj konfiskohet një AK-47

Posted: 31 Mar 2017 06:43 AM PDT

Policia e Kosovës me urdhër të gjykatës ka bastisur shtëpinë e një të dyshuari mashkull të kombësisë shqiptare, ku janë gjetur dhe konfiskuar një AK-47 me 30 fishekë dhe një revole me 23 fishekë.

Rasti ka ndodhur dje në Ferizaj, në ora 7.30, raporton të premten Policia e Kosovës.

Me urdhër të prokurorit i dyshuari pas intervistimit lirohet në procedurë të rregullt.

Reçica: Ushtria të bëhet vetëm me ndryshime kushtetuese

Posted: 31 Mar 2017 06:22 AM PDT

Thirrjet e vazhdueshme të zyrtarëve të lartë amerikan dhe atyre të NATO-s drejtuar institucioneve të Kosovës, qe të mos nguten më themelimin e Ushtrisë e ka bërë të vetën.

Kjo për faktin se tani spektri politikë në Kosovë, është bindur qe transformimi i Ushtrisë të mos ndodhë më ligj të thjeshtë siç është propozuar nga presidenca, por transformimi të ndodhë nëpërmjet ndryshimeve kushtetuese.

Elmi Reçica anëtar i Kryesisë se PDK-së dhe zv/shef i Grupit Parlamentar të PDK-së, ka thënë se për transformimin e FSK-së në Ushtri do të shkohet vetëm me ndryshime kushtetuese.

"Po është qëndrim i të gjitha palëve qe definitivisht të shkohet me ndryshime kushtetuese dhe një farë mënyre të bisedohet me serbet këtu. Edhe ne, por edhe partneret tanë ndërkombëtar do të jetë pjesë e këtij procesi që është i rëndësishëm për të gjithë", ka thënë Reçica për 'Indeksonline'.

I pyetur se sa mund të marrë kohë ky proces, zyrtari i lartë i PDK-së, thotë se do të varet nga angazhimi i palëve të përfshira në këtë proces e qe në këtë rast janë institucionet e Kosovës, por edhe partnerët strategjik ndërkombëtar.

Krejt në fund, Reçica ka paralajmëruar se demarkacioni do të rikthehet shpejt në Kuvend për miratim.

Edhe deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, ka dhënë sinjale sot se duhet t;i ipet kohe qe serbët të binden për të votuar transformimin e FSK-së në Ushtri.

Ai në një prononcim për 'Indeksonline', ka thënë se do të ishte sukses qe brenda këtij viti ndodhë ky transformim.

Vet ambasadori Delawie është zotuar se do të përfshihet në këtë proces për t'i bindur deputetët e Listës Serbe për të votuar Ushtrinë e Kosovës.

QEVERIA E KOSOVËS E TRETA NË BALLKAN PËR TRANSPARENCË

Posted: 31 Mar 2017 06:03 AM PDT

Open Data Kosovo (ODK) në bashkëpunim me partnerët regjional "ACTION SEE", një rrjet ky i organizatave të shoqërisë civile që bashkërisht punojnë në promovimin dhe sigurimin e llogaridhënies qeveritare dhe transparencës në rajonin e Evropës Juglindore, ka pregaditur një analizë  të politikave publike që tregon nivelin e transparencës, qeverisjes së hapur dhe llogaridhënies së pushtetit ekzekutiv në Ballkanin Perëndimor përmes Indeksit Rajonal të Qeverisjes se Hapur bazuar në katër parime: 1) transparenca, 2) qasshmëria, 3) integriteti dhe 4) efikasiteti.

Nëpërmjet rreth 80 indikatorëve për institucione e kemi matur dhe analizuar transparencën e 275 institucioneve të pushtetit ekzekutiv rajonal dhe kemi mbledhur mbi 15.000 të dhëna në lidhje me institucionet publike rajonale.

 

Të dhënat e preliminare për ekzekutivin paraqesin situatën e tillë:

Qeveria e Kosovës vjen në vendin e tretë në Ballkanin Perëndimor në hapjen e ekzekutivit me një rezultat të përgjithshëm prej 39.95%. Mungesa e planifikimit strategjik dhe promovimin e qeverisjes së hapur si një strategji kombëtare përbën një pengesë të rëndësishme për përparimin e mëtejshëm.

Qeveria e Kosovës, përgjegjësisht Zyra e Kryeministrit ka rezultatin e dytë më të mirë në rajon të hapjes, që korrespondon me 60.80%. Mirëpo, ky institucion ka problem kur është fjala për qasshmërinë që ka të bëjë me përputhjen me procedurat për qasje të lirë në informata dhe qasje në dokumente zyrtare ku ka marur një rezultat prej (65, 38%).

Efikasiteti

Kosova e ka rezultatin më të ulët në kategorinë e efikasitetit nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, duke shënuar vetëm 24,96% kjo si rezultat i mungesës  së vlerësimit të përgjithshëm dhe monitorimit të suksesit të projekteve dhe politikave.

Integriteti

Një fushë në të cilën Fuqia Ekzekutive është duke performuar shumë mirë janë deklaratat e pasurisë me anë të kartave të aseteve ku treguesit e integritetit janë të lidhur me deklarimin e pasurisë, kodin e mirësjelljes dhe të konfliktit të interesit, të tri këto procese janë të rregulluara dhe na japin një një rezultat prej 100%.

Transparenca

Një nga aspektet në të cilën Zyra e Kryeministrit është duke performuar mjaft dobët është transparenca buxhetore. Faqja zyrtare nuk përmban shpenzimin e buxhetit dhe llogaritë përfundimtare. Nuk ka asnjë informacion për nivelin dhe përbërjen e borxhit publik, shërbimit të borxhit, dhe si është duke u menaxhuar borxhi.

Informacione Organizative

Zyra e Kryeministrit shënoi mbi mesatare 63%, kur është fjala për transparencën në informacionet organizative. Uebfaqja është në përgjithësi e populluar me njoftime për shtypin, procesverbale të mbledhjeve të qeverisë, dokumentet zyrtare, raporteve, strategjive, planeve vjetore të punës dhe në një farë mase informacion mbi nëpunësit civil.

Ministritë

Ministritë e Kosovës përmbushin 40% të kritereve të hapjes. Ministritë e Kosovës shënuan mjaft ulët në kategorinë e Qasshmërisë. Një mori e këtyre rezultateve të ulëta mund të shihen në pjesëmarrjen e OJQ-ve në hartimin e ligjeve.

Ministritë e Kosovës shënuan mbi mesatare në komponentën e transparencës me një total prej 53%. Buxheti mbetet një aspekt i dobët i transparencës për ministritë e Kosovës; vetëm shtatë ministritë kanë publikuar informacionin e mbi buxhetin.

A është natyral mjalti që po konsumoni? Ja si ta kuptoni

Posted: 31 Mar 2017 05:54 AM PDT

Mund të jemi gënjyer shumë shpesh por mbase vazhdojmë edhe të gënjehemi për atë çfarë konsumojmë për cilësinë dhe vërtetësinë.Sipas një eksperti nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ekziston metoda, të cilat na ndihmojnë që të kuptojmë nëse mjalti është natyral apo i përpunuar

Përmes disa metodave që ai ka dhënë ju mund të provoni thjeshtë llojin e mjaltit që keni.

E para, merrni pak mjaltë dhe fërkojeni atë në mes të gishtit tregues dhe gishtit të madh derisa të shpërbëhet. Mjalti i pastër është i mirë për lëkurë dhe nuk është ngjitës. Nëse ai që e keni fërkuar ngjitet, kjo do të thotë se ka sheqer ose ëmbëltues artificialë në të.

E dyta, mundohuni të vendosni pak mjaltë në letër apo peceta të letrës. Mjalti i pastër natyral nuk përmban ujë dhe nuk do të depërtojë në letër për një kohë të gjatë.

E treta, bletët instinktivisht i ndërtojnë kosheret në pemë dhe midis shkëmbinjve për t'u mbrojtur nga buburrecat. Vendosni pak mjaltë tek buburrecat, ata nuk do ta prekin mjaltin natyror.

E katërta, me të verdhën e vezës përzieni pak mjaltë. Nëse mjalti është i pastër, kur ta tundni të verdhën e vezës, ajo do të duket si të ishte e gatuar.

E pesta, një lugë të vogël me mjaltë vendoseni në një gotë të mbushur me ujë. Mjalti artificial do të fillojë të shkrihet, ndërsa mjalti i pastër do të forcohet dhe do të bjerë në fund.

E gjashta, nëse e lyeni me mjaltë një fetë bukë mjalti natyral do të ngurtësohet për disa minuta, ndërsa mjalti artificial do ta lagë bukën për shkak të përmbajtjes së ujit.

E shtata, pak para gëlltitjes mjalti i vërtetë do t'ju japë një ndjesi të pickimit apo gërvishtjes në gojë, gjë që mjalti artificial nuk mund ta arrijë.

E teta, vëzhgoni nëse mjalti do të kristalizohet me kalimin e kohës. Imitimi i mjaltit do të qëndrojë i lëmueshëm si shurup, pa marrë parasysh se sa kohë është ruajtur, ndërsa mjalti i vërtetë do të kristalizohet.

E nënta, majën e fijes së shkrepëses lyejeni me mjaltë dhe përpiquni ta ndizni. Mjalti natyror nuk do ta pengojë ndezjen. Mjalti artificial ka ujë, prandaj shkrepësja nuk mund të ndizet.

E dhjeta, vendosni në mikrovalë 2-3 lugë të vogla me mjaltë. Ngroheni në temperaturë të lartë. Mjalti natyror do të karamelizohet shpejt dhe nuk do ta marrë formën e shkumës. Mjalti artificial do të karamelizohet vështirë dhe do të jetë plot me flluska.

I bën një foto të bijës, më pas kupton çfarë kishte rrezikuar vogëlushja

Posted: 31 Mar 2017 05:49 AM PDT

Një nënë i ka bërë një foto vajzës së saj 2-vjeçare buzë një fushe me bar në Australi, por vetëm më pas ka kuptuar se pranë këmbës së vogëlushes kishte kaluar një gjarpër shumë i madh me ngjyrë kafe.

Bianca Dickinson tha se kishe dalluar diçka të lëvizte në momentin që po shkrepte foton, por kishte menduar se ishte ndonjë degë që tundej nga era.

asi kishte parë foton, nëna ishte shokuar teksa kishte kuptuar se në fakt zhurma ishte shkaktuar nga lëvizja e një gjarpri rreth 2 metra të gjatë, që kishte kaluar vetëm disa centimetra larg vajzës së saj Molly.

"Ajo foto më bën me zemër sa herë që e shoh", është shprehur nëna.

Binjaket përjashtohen nga shkolla për një motiv qesharak

Posted: 31 Mar 2017 05:45 AM PDT

Dy motra nga jugu u Sudanit, thanë se janë përjashtuar nga mësimi për shkak të modelit të flokëve. Binjaket Grace dhe Tahbisa, 16 vjeçe, janë përjashtuar nga shkolla javën e kaluar në një qytet në Australi sepse i kishin bërë flokët gërsheta të vegjël.

Grace ka thënë :-"Flokët tona nuk përfaqësojnë shkollën. Kjo ishte vërtetë shokuese". Grace tregon se mësuesja i ka thënë asaj dhe të motrës se duhet të heqin gërshetat nga fundjavë. Binjaket refuzojnë që të bëjnë një gjë të tillë dhe e kanë akuzuar shkollën për diskriminim.

"Gërshetat tanë nuk janë  problem dhe nuk ndikojnë për edukimin tonë. Ata na thanë neve që të dukemi si të tjerët', vijoi 16-vjeçarja. Sipas tyre, gërshetat afrikanë janë të shëndetshëm për flokët e tyre dhe se janë të lehtë në menaxhim.

INSAJDERI: ““Mount Everest” pastrohet nga mbeturinat” plus 19 more

INSAJDERI: ““Mount Everest” pastrohet nga mbeturinat” plus 19 more


“Mount Everest” pastrohet nga mbeturinat

Posted: 31 Mar 2017 10:25 AM PDT

Një pastrim masiv është duke u bërë në malin Everest, gjersa sezoni për alpinizëm po fillon.

Majën më të lartë në botë e mbulojnë pajisje të vjetra, plehra dhe mbetje e mbeturina të cilat janë lënë nga njerëzit.

Alpinistëve u bëhet thirrje që të ju bashkëngjiten iniciativës për heqjen e mbeturinat.

Prej vitit 2014, alpinistët gjobiten po qe se nuk sjellin sërish mbeturina të mjaftueshme pasi që i ngjiten majës, raporton gazeta BBC.

Mali Everest nganjëherë është i përshkruar si pirg plehrash më i madhi në botë.  Pjesa më e keqe është në pjesën e kampit të dytë – 6.400m mbi nivelin e detit.

Helikopterët janë duke i përdorur si mjet për të sjellë poshtë plehra si tanke oksigjeni, shatorë, enë kuzhine dhe materiale tjera për kamping.

Në të kaluarën, rreth 16 ton mbeturina janë hequr nga mali Everest. /Insajderi.com

The post "Mount Everest" pastrohet nga mbeturinat appeared first on INSAJDERI.

Raul rikthehet te Real Madridi

Posted: 31 Mar 2017 10:23 AM PDT

Shtatë vjet nga lamtumira e tij, Raul Gonzalez Blanco rikthehet te Real Madrid. Sulmuesi legjendar nga Spanja, duke nisur nga 1 korriku do të jetë ndihmësi i ri i presidentit Florentino Perez. Sipas asaj që ka bërë të ditur "Radio Onda Cero", Raul do të shkojë në Madrid javën e ardhshme për të mbyllur personalisht marrëveshjen me Perez.

Me fanellën e Real, Raul ka fituar 6 kampionte spanjoll dhe 3 trofe të Champions League. Raul ka shkruar faqe të jashtëzakonshme të historisë së Real Madrid dhe sot e kësaj dite vazhdon të jetë futbollisti që ka luajtur më shumë ndeshje me ekipin "merengues, 741. Ai është golashënuesi i dytë më i mirë i të gjitha kohërave me 323 gola, i kaluar vetëm nga Cristiano Ronaldo që praktikisht i mori vendi dhe numrin.

Raul dhe Ronaldo luajtën vetëm një sezon së bashku (2009-2010), përpara se "bomberi" të kalonte te Schalke 04. Në atë moment, Ronaldo kaloi nga numri 9 te numri 7.

Dy vite në Gjermani, po aq në Katar me Al Sadd dhe më pas mbyllja e karrierës në sezonin 2014-15 me fanellën e New York Cosmos në SHBA. Ai kthehet në gjurmën e Zinedine Zidane që e bëri si punë të parë pas futbollit rolin e këshilltarit të Perez në vitin 2009, më pas u prezantua në fushë si zëvendësi i Ancelotti në vitin 2013, ndërsa në vitin 2014 iu besua Real Madrid "B".

Më 4 janar 2016, Perez i besoi skuadrën e parë, pas shkarkimit të Benitez. Pjesa tjetër e historisë është ajo e ditëve tona, me triumfin në Champions League, Superkupën e Europës dhe Botërorin për Klube.

The post Raul rikthehet te Real Madridi appeared first on INSAJDERI.

Mbretëresha komunikon me çantë, ja sinjalet sekrete

Posted: 31 Mar 2017 10:09 AM PDT

Çantat e dorës "Launer, kanë një lidhje dhe rëndësi të veçantë për mbretëreshën Elizabeth, sikundër kurorat e saj prej diamanti dhe kostumet e veshjeve të qepura në mënyrë të përkryer nga stilistët e saj.

Por pas këtyre çantave, që shoqërojnë mbretëreshën për ngjarje dhe aktiviteteve prej dekadash të tëra, nuk ka vetëm një zgjedhje stilistike. Aksesori i mbretëreshës është në të vërtetë në gjendje që të dërgojë sinjale të qarta për shoqëruesit dhe truprojat e saj.

Sipas historianit mbretëror, Hugo Vickers, Elizabeth është e prirur të përdorë kryesisht çantat e saj për të komunikuar me truprojat dhe asistentët e saj.

Ndonjë shembull? Lëvizja e "Royal bag" nga njëra dorë në tjetrën, lë të kuptojë që mbretëresha është e gatshme të përfundojë një bisedë, ndërsa vendosja e çantës mbi tryezë, tregon se është gati për t'u larguar.

Ka që nga viti 1968 që mbretëresha nuk heq dorë nga krijimet e firmës "Launer", të realizuara sipas masave të duhura dhe të përshtatshme për të me dorezë të gjatë, për t'i dhënë mundësi që ta kalojë me shpejtësi nga njëri krah në tjetrin.

Ajo pëlqen versionet në ngjyrë të zezë, por është fotografuar edhe me çanta me nuanca më të qarta, si ajo e bardhë, me të cilën u prezantua në dasmën e princit William dhe Kate. A duhet ta ketë vendosur çantën në ndonjë pozicion të veçantë gjatë darkës së martesës?

 

The post Mbretëresha komunikon me çantë, ja sinjalet sekrete appeared first on INSAJDERI.

Beyonce pjesë e ribërjes së filmit të animuar “Disney Lion King”

Posted: 31 Mar 2017 09:59 AM PDT

Është raportuar se zëri i këngëtares së njohur, Beyonce, është kërkuar nga "Disney", për filmin e animuar The Lion King, shkruan Variety.

"Disney" është duke e ribërë filmin klasik të vitit 1994, ndërsa data e saktë e lirimit të filmit ende nuk është konfirmuar.

Burime pranë Variety kanë treguar se regjisori Jon Favreaui i ka ofruar këngëtares mundësinë për të dubluar Nala-n, vajzën e mbretit Mufasa në film.

Burimet thonë që ai është në gjendje të bëjë gjithçka, për ta angazhuar këngëtaren në film.

Si aktore, Beyonce është e njohur për rolet e saj në filmat: "Dreamgirls", "The Pink Panther" dhe "Austin Powers In Goldmember", dhe si aktore zëri në filmin e animuar "Epic".

The post Beyonce pjesë e ribërjes së filmit të animuar "Disney Lion King" appeared first on INSAJDERI.

Zyrtare: St. Gallen bashkon dy vëllezërit shqiptarë

Posted: 31 Mar 2017 09:57 AM PDT

Një tjetër shqiptar i është bashkuar St.Gallenit. Adonis Ajeti i është bashkuar gjatë ditës së sotme skuadrës zvicerane, aty ku luan edhe vëllai i tij, Albian Ajeti.

"Adonisi është lojtar i ri dhe i fortë. Jemi të lumtur pasi lojtar të tillë nuk gjenden shumë lehtë. Jemi të sigurt se ai do të ketë një karrierë të mirë", ka thënë drejtori sportiv i klubit, Christian Stübi.

20 vjeçari ka nënshkruar kontratë me St.Gallenin deri në vitin 2021. /Insajderi.com

The post Zyrtare: St. Gallen bashkon dy vëllezërit shqiptarë appeared first on INSAJDERI.

Këngët e Nexhmije Pagarushës tani edhe në tregun ndërkombëtar

Posted: 31 Mar 2017 09:49 AM PDT

Disa prej këngëve të Bilbilit të Këngës Shqipe, Nexhmije Pagarushës, janë vendosur në platformat më të njohura muzikore me pagesë në botë, iTunes dhe Spotify.

Me datë 22 mars, disa këngë të Nexhmije Pagarushës janë vendosur në iTunes, ku mund të dëgjohen por edhe të blihen nga dëgjuesit në mbarë botën.

Në iTunes tanimë janë rreth 30 këngë të Pagarushës, përfshirë "Kur një ditë të kthehesh ti", "E dehur jam", "Çobani", "Ke selvite", "Baresha" e këngë tjera.

Gjithashtu, këngët e Pagarushës janë edhe në Spotify, edhe kjo një platformë muzikore me pagesë.

Disa prej këngëve dhe incizimeve të Nexhmije Pagarushës nuk i kanë mbijetuar kohës, siç ka treguar edhe vetë ajo, sidomos disa këngë operistike të cilat ajo i ka performuar para shumë vitesh, të cilat nuk janë incizuar vizualisht.

The post Këngët e Nexhmije Pagarushës tani edhe në tregun ndërkombëtar appeared first on INSAJDERI.

Qeveria lejon në heshtje zgjedhjet e Serbisë në Kosovë

Posted: 31 Mar 2017 09:44 AM PDT

OSBE konfirmoi të premten se ka arritur një marrëveshje me autoritetet kosovare që të organizojë presidencialet serbe në Kosovë, në kohën kur një numër shtetesh evropiane ia ndalojnë Turqisë qoftë edhe mitingje për fushatën e presidentit Erdogan.

Në fillim të muajit mars, tensionet mes Holandës dhe Turqisë u ngritën në nivel të lartë pasi që shteti holandez refuzoi Ministrin e Punëve të Jashtme turk që të vizitojë Roterdamin. Synimi i vizitës së diplomatit Cavusoglu ishte takimi me emigrantët turq, vetëm pak javë para se në Turqi të mbahet një referendum për t'ia rritur fuqinë presidentit Erdogan.

Qeveria holandeze ishte arsyetuar se i frikësohet ndasive politike në rritje në mesin e emigrantëve turq – të ndarë të kampe pro dhe kundër Erogdanit – ndërsa Cavusoglu ishte detyruar që nga Konsullata e Turqisë të akuzoi holandezët se po i trajton qytetarët e Turqisë si pengje, duke ua ndaluar lidhjet me Ankaranë.

Ai ishte ndaluar të merrte pjesë edhe në një takim të ngjashëm në Hamburg të Gjermanisë, vetëm një javë para kësaj.

Por, derisa një numër shtetesh evropiane ia ndaluan Turqisë që të organizojë qoftë edhe takime për fushatë, Kosova nuk mundet që as kësaj radhe të ndalë zgjedhjet serbe në territorin e Kosovës.

Në fakt, të dielën, katër qendra grumbullimi të votave do të jenë të hapura nga mëngjesi, të cilat më vonë do të dërgohen në Vranjë e Rashkë për numërim.

OSBE njoftoi të premten se ashtu si edhe në vitet e kaluara, me miratim të autoriteteve kosovare, do të marrë përsipër organizmin e zgjedhjeve presidenciale të Serbisë në Kosovë.

"Për të ndërmarrë këtë operacion, OSBE ka marrë një kërkesë nga Beogradi dhe miratimin e Qeverisë së Kosovës", është shpjeguar në një komunikatë për media të OSBE-së.

Para se OSBE të dalë më njoftim zyrtar për mbajtjen e zgjedhjeve, autoritetet e Kosovës kanë preferuar të heshtin rreth kësaj çështje. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se lidhur me këtë cështje "do të vendosim në kohën e duhur" por kur kanë mbetur vetëm edhe dy ditë deri në ditën e zgjedhjeve, nuk ka pasur ndonjë prononcim publik lidhur me ndonjë vendim të autoritete kosovare.

Ka pasur edhe kandidatë të këtyre zgjedhjeve që kanë ardhur për fushatë në Kosovë. Ish-ministri i Jashtëm, Vuk Jeremic, kishte qëndruar në Patriarkanën e Pejës ndërsa Qeveria e Kosovës i kishte dhënë leje disa orëshe edhe kryeministrit aktual, Aleksandar Vuçiq, që të vizitojë Kosovën.

Mediat serbe kanë raportuar se Aleksandar Vuçiq është kandidati favorit për të fituar në këto zgjedhje, ndërsa Vuçiq ka thënë që pret përkrahje të plotë nga serbët që jetojnë Kosovë për zgjedhjet e së dielës.

Rrjedhimisht, me ndihmën e serbëve të Kosovës, të cilët në këto zgjedhje tregojnë besnikërinë e tyre ndaj shtetit serb, vendi fqinj do të mund të zgjedhë një president i cili sërish do të mbajë qëndrim kundërshtues për shtetësinë e vendit.

Njohësi i zhvillimeve politike, Nenad Maksimoviq nga Qendra për Tolerancë dhe Paqe, i ka thënë REL-it ditë më parë se serbët e Kosovës dalin në votime për të dëshmuar lojalitetin ndaj shtetit të Serbisë.

"Serbët tradicionalisht tregojnë lojalitet ndaj shtetit të Serbisë duke votuar për kandidatin në pushtet. Kjo është pasojë e presionit të madh mbi popullatën, i gjithë sistemit, përmes një kushtëzimi subtil për përkrahje", tha Maksimoviq.

Qytetarët e Kosovës para disa ditëve kanë organizuar protesta në disa qytete në kundërshtim të këtyre zgjedhjeve me arsyetimin se me këtë hap, Serbia shkel edhe më shumë sovranitetin e Kosovës. Banorë të Rahovecit ia ndaluan disa deputetëve serb të shkojnë në Hocë të Madhe për të bërë fushatë, ndërsa protesta bllokim rrugësh u organizuan edhe në ditën kur pritej ardhja e kryeministrit Vuçiq në Kosovë. /Insajderi.com

The post Qeveria lejon në heshtje zgjedhjet e Serbisë në Kosovë appeared first on INSAJDERI.

Bieber fotografohet me modelen e “nxehtë” braziliane [foto]

Posted: 31 Mar 2017 09:36 AM PDT

Ylli i muzikës pop, Justin Bieber, i cili gjendet në Brazil si pjesë e një turneu botëror që po zhvillon, është fotografuar në makinën e tij teksa përqafohej me modelen braziliane, Luciana Chamone.

Bieber performoi në Rio të mërkurën e javës së kaluar dhe koncerti tij i ardhshëm është të shtunën në Sao Paulo, raporton TMZ.

Kjo nuk është modelja e vetme që Justin Bieber është parë në publik. Ai, së fundmi ka pasur histori dashurie me modelet Hailey Baldëin dhe Sofia Richie. /Insajderi.com

The post Bieber fotografohet me modelen e “nxehtë” braziliane [foto] appeared first on INSAJDERI.

Imami shqiptar kërkon falje për humorin me priftërinjtë

Posted: 31 Mar 2017 09:26 AM PDT

Imami i xhamisë "Dine Hoxha", Ahmed Kalaja, ka folur sërish rreth debatit që shpërtheu pasi publikoi një video ku ai shfaqej bashkë me futbollistët e Kombëtares Andi Lila dhe Armando Sadiku, duke bërë humor me klerikët ortodoksë.

"Ishte një gabim njerëzor për të cilin edhe unë edhe Andi kërkuam ndjesë, se fundja fundit prandaj jemi njerëz, që edhe të gabojmë. Shpresojmë që gjëra të tilla kurrë më nuk do të ndodhin  dhe mënyra se si u shit ishte diçka që vërtet të linte për të dëshiruar. Ishte diçka njerëzore, një gabim që e pranojmë, por ja që jemi njerëz dhe nuk dalim dot nga njerëzorja", tha Kalaja.

Predikuesi i xhamisë së Rrugës së Kavajës ka dhe një mesazh për ata që e kanë sulmuar këto ditë.

"Unë i kam falur edhe ata të cilët e keqinterpretuan, ua kam bërë hallall. Zoti i faltë ata dhe ne, se edhe ne bëmë gabim dhe s'duhet të harrojmë gabimin tonë të parin", u shpreh ai.

Këto deklarata Kalaja i bëri sot nga Farka, ku falë kontributit të dhjetëra besimtarëve u ndërtua një banesë e re për familjen Biba, e cila prej 14 vitesh jetonte në kushte jashtë normales.

Sipas imamit, kjo nismë bamirësie nuk është e fundit. Ai u bëri thirrje të gjithë personave që kanë mundësi që të ndihmojnë nevojtarët. /Insajderi.com

The post Imami shqiptar kërkon falje për humorin me priftërinjtë appeared first on INSAJDERI.

Kështjella më e vogël në Britani shitet për 550 mijë funte

Posted: 31 Mar 2017 09:11 AM PDT

Kështjella më e vogël në Britani të Madhe është vënë në shitje për një çmim prej 550 mijë funtesh angleze.

Çmimi i saj është përafërsisht sa një banesë e vogël në  Londër, raporton gazeta britanike The Telegraph.

Kështjella është vendosur në fshatin Long Compton të Warëickshire, derisa kjo kështjellë ka të dekoruara muret dhe dyshemenë dhe ka vetëm një dhomë gjumi. Emri i kështjellës është "Molly's Lodge". /Insajderi.com

The post Kështjella më e vogël në Britani shitet për 550 mijë funte appeared first on INSAJDERI.

Vizitë historike e Ramës në Zvicër

Posted: 31 Mar 2017 09:04 AM PDT

Në kuadrin e vizitës së Kryeministri Rama me delegacionin qeveritar në Zvicër është bërë nënshkrimi i dy marrëveshjeve ndërshtetërore.

Ministrja për zhvillim urban e Shqipërisë, Eglantina Gjermeni dhe ambasadori Manuel Sager, drejtor federal i Drejtorisë për Zhvillim dhe Bashkëpunim  i Zvicrës kanë nënshkruar projektmarrëveshjen  për programin e zhvillimit regjional në Shqipëri.

Ndërsa ministrja për mirëqenie sociale  dhe rini e Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka ka nënshkruar Projektmarëveshjen  për arsimin profesional në tregun e punës në Shqipëri. Nga ana zvicerane nënshkrues i kësaj marrëveshjeje ishte po ashtu Manuel Sager, drejtor federal i Drejtorisë për Zhvillim dhe Bashkëpunim  i Zvicrës.

Pas nënshkrimit ceremonial të marrëveshjes dy krerët e qeverive, Doris Leuthard dhe Edi Rama kanë bërë një paraqitje para gazetarëve me ç`rast kanë vënë në pah rëndësinë e kësaj vizite për të dy vendet.

Në cilësinë e nikoqires, presidentja e Konfederatës së Zvicrës, Doris Leuthard ka thënë se marrëdhëniet në mes të dy vendeve janë të shkëlqyera. Ato mbështeten në mirëkuptimin dhe respektin reciprok. Zvicra është investuesi i gjashtë sipas rëndësie në Zvicër.

Ajo ka përmendur më tutje se në Zvicër jetojnë rreth 250 mijë veta që flasin shqip dhe kjo është një lidhje e fuqishme në mes të dy vendeve. Leuthard po ashtu ka folur edhe për kombëtaren zvicerane të futbollit e cila përbëhet nga një numër i konsiderueshëm i shqiptarëve.

Ajo e ka quajtur historike këtë vizitë duke iu referuar faktit se ishte e para e një kryeministri shqiptar e realizuar në Zvicër në 24 vitet e fundit.

Zvicra ndihmon Shqipërinë në rrugën e saj të reformave 

Ndërsa kryeministri shqiptar, Edi Rama duke konfirmuar faktin se marrëdhëniet në mes të dy vendeve janë të shkëlqyera, ka përmendur edhe një të dhënë: në vitin 1935 është hapur përfaqësia e parë diplomatike e Shqipërisë në Zvicër. Edhe ai është ndërlidhur me karakterin historik të kësaj vizite dhe ka theksuar rolin që ka mërgata shqiptare në ngritjen e nivelit të këtyre marrëdhënie.

Të dyja palët theksuan gatishmërinë e tyre për të vazhduar për të forcuar lidhjet ndërmjet Zvicrës dhe Shqipërisë, të cilat janë rritur më shumë në vitet e fundit. Delegacionet kanë përmendur në veçanti angazhimin e vazhdueshëm të Zvicrës në Shqipëri.

Zvicra do të ndihmojë Shqipërinë – pjesë e vendeve prioritare për bashkëpunim zhvillimor – për të kryer planet e saj për reforma në rrugën drejt integrimit evropian. Për Shqipërinë, Zvicra aktualisht është ndër vendet më të mëdha si donator bilateral. Gjatë takimit që u mbajt të premten, u nënshkruan dy marrëveshje mbi projekte për një shumë totale prej 10 milionë franga në fushën e formimit profesional dhe të decentralizimit.

Diskutimet u përqendruan gjithashtu në reformën gjyqësore, e cila gjithashtu synon të përmirësojë klimën e investimeve në Shqipëri, bashkëpunimin për migrim , bashkëpunimin policor dhe situatën në Ballkanin Perëndimor. Delegacioni zviceran ka shprehur shqetësim rreth tensioneve dhe krizave që janë shtuar në rajon. Presidentja e Konfederatës ka mirëpritur në këtë kontekst rolin konstruktiv të Shqipërisë dhe theksoi se sa e rëndësishme ishte për sytë e Zvicrës që Tirana vazhdon të veprojë si ndërmjetësuese.

Marrëdhëniet diplomatike në mes të dy vendeve janë vendosur në vitin 1970

Marrëdhëniet diplomatike mes Zvicrës dhe Shqipërisë janë vendosur në vitin 1970. Në vitin 1992 ose 25 vjet më parë , Zvicra hapi një ambasadë në Tiranë. Pavarësisht marrëdhënieve të shkëlqyera politike dhe një zhvillim pozitiv të marrëdhënieve ekonomike, tregtia midis Bernës dhe Tiranës mbetet relativisht modeste. Aktualisht, tridhjetë kompanitë zvicerane janë të pranishme në Shqipëri. Për më tepër, një konsorcium ndërkombëtar me seli në Zvicër merr pjesë në terren për të ndërtuar- Gazsjellësin Trans Adriatik për transportimin e gazit natyror.

Dy homologët u janë përgjigjur në vazhdim pyetjeve të gazetarëve të pranishëm. Ndër të tjera ata u janë përgjigjur pyetjeve lidhur me vendosjen e një linje të drejtpërdrejtë ajrore në relacionin Zvicër Shqipëri, mësimin plotësues në gjuhën shqipe në Zvicër etj.

Vizita e kryeministrit Rama me delegacionin vazhdon me takimin në Parlamentin e Zvicrës, gjegjësisht me kryetarin e tij, Jürg Stahl. /albinfo.ch

The post Vizitë historike e Ramës në Zvicër appeared first on INSAJDERI.

Iraniani dënohet me vdekje pasi fyeu fenë islame në “Messenger”

Posted: 31 Mar 2017 08:51 AM PDT

Një burrë 21-vjeçar është dënuar me vdekje nga autoritetet iraniane për shkak të fyerjes ndaj fesë islame përmes mesazheve të cilat i kishte dërguar në aplikacionin e internetit, "Messenger".

Avokatët e të drejtave të njeriut pohojnë se  Sina Dehan, i cili ishte vetëm 19 vjeç kur e dërgoi mesazhin, u mashtrua ta nënshkruajë vetë vdekjen e tij, pasi që u bind të rrëfehej për shkeljen e ligjit islamik me premtimin se do të lirohej.

Por, sipas qendrës për të drejta të njeriut në Iran, pas rrëfimit, prokuroret hedhën poshtë marrëveshjen dhe e dënuan me vdekje Dehghan në janar të këtij viti.

Familjes së tij thuhet se ju kishin thënë se në qoftë se ata heshtin në lidhje me akuzat, gjasat për të shpëtuar  i lirë nga dënimi janë më të mëdha.

Prokurorët kërkuan që Deghan të dënohet me vdekje për "fyerje të profetit", si dhe 16 muaj burg për "fyerje të liderit suprem" raporton The Independent.

Sipas Amnesty International, Irani besohet të jetë shteti i cili dënon njerëz me vdekje më shumë se çdo shtet tjetër në botë.

Në vitin 2014, në Iran ishin 289 dënime me vdekje, shumica e rasteve të cilat ishin të lidhura me vepra me drogë. /Insajderi.com

The post Iraniani dënohet me vdekje pasi fyeu fenë islame në "Messenger" appeared first on INSAJDERI.

Në rrezik organizimi i “DokuFest” këtë edicion

Posted: 31 Mar 2017 08:39 AM PDT

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentarit, “DokuFest” rrezikon të mos organizohet këtë edicion, për shkak të mospajtimeve me Komunën e Prizrenit.

Këtë e ka paralajmëruar Rrjeti i Organizatave të Kulturës në Prizren (RROK), në të cilën bën pjesë edhe festivali “DokuFest”, raporton Insajderi.

RROK ka paralajmëruar se nëse Komuna e Prizrenit nuk rishikon vendimin për ndarjen e granteve ndaj organizatave, atëherë ata do të rishikojnë mundësinë e anulimit të edicioneve të sivjetme të ngjarjeve kulturore.

"Nëse Komuna e Prizrenit përgjatë muajit Prill nuk e rishqyrton formën dhe nivelin e përkrahjes për ngjarjet kulturore të Prizrenit, ne do të rimendojmë pozicionin tonë në raport me organizimet tona, duke mos e përjashtuar as mundësinë e anulimit të edicioneve të sivjetme", thuhet në komunikatën e RROK. /Insajderi.com

 

The post Në rrezik organizimi i “DokuFest” këtë edicion appeared first on INSAJDERI.

Në Napoli shesin letra higjienike me fytyrën e Higuain [foto]

Posted: 31 Mar 2017 08:24 AM PDT

I akuzuar për tradhti nga tifozët e Napolit, Gonzalo Higuain do të rikthehet për herë të parë në stadiumin "San Paolo" të dielën e 2 prillit.

Për t'ia shfaqur urrejtjen që tifozët e Napolit kanë krijuar pas kalimit të Higuain në Juventus, ata kanë krijuar edhe letra higjienike me fytyrën e tij. Këto letra higjienike janë duke u shitur në qytetin e Napolit.

Higuain u transferua për 94 milionë euro nga Napoli në Juventus gjatë verës së vitit të kaluar.

Para se të kalonte në Torino, sulmuesi argjentinas ishte shndërruar në një idhull të tifozerisë napolitane, të cilët nuk ia falën largimin drejt 28 herë kampionit të Italisë. /Insajderi.com

The post Në Napoli shesin letra higjienike me fytyrën e Higuain [foto] appeared first on INSAJDERI.

Prishtina merr fitoren e parë nën drejtimin e Thaçit

Posted: 31 Mar 2017 08:08 AM PDT

Prishtina ka arritur të fitojë ndaj Ferizajt me rezultat 1-0, në ndeshjen e parë të drejtuar nga trajneri i ri i prishtinasve, Arsim Thaçi.

Golin e vetëm për bardhekaltrit e shënoi Mankenda kur po zhvillohej minuta e 72-të e takimit, njofton Insajderi.

Me këtë fitore Prishtina arrin në kuotën e 45 pikëve, ndërsa mban vendin e tretë. Kurse Ferizaj në vendin e nëntë ka 21 pikë. /Insajderi.com

The post Prishtina merr fitoren e parë nën drejtimin e Thaçit appeared first on INSAJDERI.

Bilanci pozitiv buxhetor i Kosovës bie për 34,3 për qind

Posted: 31 Mar 2017 08:00 AM PDT

Bilanci pozitiv i Kosovës për muajin janar të këtij viti ka rënë në 15,7 milionë euro nga 23,9 milionë euro sa ishte në janar të vitit 2016.

Kjo rënie ka ndodhur kryesisht për shkak të një zgjerimi të hendekut të tregtisë, kanë treguar të dhënat e bankës qendrore të premten, shkruan SeeNews.

Deficiti i tregtisë është rritur për 114,3 milionë euro në janar, prej 101 milionë euro sa ishte vitin e kaluar.

Në vitin 2016, Kosova ka postuar një deficit të llogarisë prej 548,8 milionë eurosh, sipas të dhënave të rishikuara.

Këto janë detajet (në milionë euro):

The post Bilanci pozitiv buxhetor i Kosovës bie për 34,3 për qind appeared first on INSAJDERI.

Organizatat kulturore në Prizren kundër “lëmoshave” të Komunës

Posted: 31 Mar 2017 07:49 AM PDT

Rrjeti i Organizatave të Kulturës në Prizren (RROK) ka lëshuar një reagim kundër vendimit të Komunës për ndarjen e granteve ndaj organizatave kulturore të Prizrenit.

Madje, ky rrjet i organizatave kulturore i ka quajtur “lëmosha” grantet që Komuna e Prizrenit ka ndarë për ngjarjet e kulturës.

“Refuzojmë lëmoshat e Komunës për ngjarjet kulturore”, thuhet në fillim të komunikatës së lëashuar nga Rrjeti i Organizatave Kulturore të Prizrenit.

Komuna e Prizrenit ka publikuar sot listën e granteve për organizatat dhe ngjarjet kulturore të Prizrenit për vitin 2017, raporton Insajderi.

Por, sipas RROK, “shuma totale e këtyre granteve nuk është aq sa gjysma e mjeteve që komuna shpenzon për blerjen e veturave të reja, ndërsa ngjarjet kulturore çdo vit kontribojnë miliona euro në ekonominë e qytetit.”

“Përveç shumave tejet të vogla për disa, një pjesë e organizatave dhe ngjarjeve kulturore as nuk janë në listën e granteve të komunës për sivjet. Për këtë arsye, ne organizatat e poshtë nënshkruara (anëtare të Rrjetit të Organizatave të Kulturës në Prizren) e refuzojmë këtë formë të trajtimit nga ana e komunës”, njofton RROK.

RROK ka paralajmëruar se nëse Komuna nuk e Prizrenit nuk rishikon vendimin për ndarjen e granteve ndaj organizatave, atëherë ata do të rishikojnë mundësinë e anulimit të edicioneve të sivjetme të ngjarjeve kulturore.

“Nëse Komuna e Prizrenit përgjatë muajit Prill nuk e rishqyrton formën dhe nivelin e përkrahjes për ngjarjet kulturore të Prizrenit, ne do të rimendojmë pozicionin tonë në raport me organizimet tona, duke mos e përjashtuar as mundësinë e anulimit të edicioneve të sivjetme”, thuhet në komunikatën e RROK.

Në mesin e organizatave që bëjnë pjesë në Rrjetin e Organizatave Kulturore të Prizrenit janë edhe festivali i filmit dokumentar Dokufest dhe ai i muzikës Ngom Fest. /Insajderi.com

The post Organizatat kulturore në Prizren kundër “lëmoshave” të Komunës appeared first on INSAJDERI.

‘Zbulohen’ përgjimet e xhihadistëve nga Kosova: Jam i detyruar t’i vras të gjithë

Posted: 31 Mar 2017 07:29 AM PDT

"Nëse nesër betohem dhe më urdhërojnë atëherë jam i detyruar t'i vras të gjithë" është kjo një nga përgjimet e zbardhura nga policia italiane, bisedë e realizuar mes 4 xhihadistëve nga Kosova të arrestuar ditën e djeshme, të cilët planifikonin një sulm në urën Rialti në zemër të Venecias.

Në një tjetër përgjim njëri prej tyre shprehej se duke vendosur një bombë në Venecia e duke vrarë të pafetë fitonte parajsën.

Ditën e djeshme policia italiane asgjësoi një celulë xhihadistësh të cilët planifikonin të sulmonin Venecian, transmeton portali Shqiptarja.

Të arrestuarit shqiptarë nga Kosova janë Fisnik Bekaj 24 vjeç,Dake Haziraj 25 vjeç dhe 27 vjeçari Arjan Babaj dhe një djalë minoren.

Ata sipas të dhënave ishin frymëzuar nga sulmi terrorist ne Londër si dhe kishin shfaqur shenja të qarta radikalizimi por ajo që alarmoi autoritete italiane ishin pikërisht përgjimet.

Madje gjatë konferencës për shtyp prokurori e përshkroi celulën të rrezikshme.

Frika e sulmeve terroriste dhe të dhënat se luftëtarët e huaj sidomos nga Ballkani kanë shtrirë veprimin e tyre në Itali ka vendosur në alarm autoritetet italiane.

Xhihadistët të integruar në Itali, punonin si kamarierë

Sikurse u raportua edhe ditën e djeshme të rinjtë ishin integruar në jetën sociale në Venezia, madje dy prej tyre punonin edhe si kamarier. Ndërsa Fisnik Bekaj 24-vjeç më parë kishte shkuar në Siri dhe pas kthimit kishte kaluar edhe në Kosovë.

Kosovarët entuziastë për sulmet në Londër

Mediat italiane raportojnë se pas atentatit në Londër në 22 mars, grupi nga Kosova ishte dëgjuar të shpreheshin në telefon shumë të entuziasmuar.

Autoritetet prej kohësh ishin në kërkim të këtyre personave dhe kishin mbledhur të dhëna se disa prej tyre kishin si qëllim të shkonin në Siri dhe të luftonin me ushtrinë islamike. Por sulmi terrorist në Londër dhe komentet entuziaste i detyruan hetuesit të ndërhynin menjëherë.

Arrestimet u kryen një ditë më parë ndërsa policia kreu 12 kontrolle në tri banesa të ndryshme, ku zbuloi se të rinjtë kishin shkarkuar materiale nga interneti sa i përket luftimeve.

‘Zbulohen’ përgjimet e xhihadistëve nga Kosova: Jam i detyruar t’i vras të gjithë

 

The post ‘Zbulohen’ përgjimet e xhihadistëve nga Kosova: Jam i detyruar t’i vras të gjithë appeared first on INSAJDERI.

Dënohet hakerja e ushtrisë shqiptare

Posted: 31 Mar 2017 07:22 AM PDT

Shefja e Sektorit të Mbrojtjes Kibernetike në Agjencinë e Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes AISM, në Ministrinë e Mbrojtjes, ka hakeruar kompjuterin e drejtorit të kësaj agjencie duke kopjuar gjithçka që ai kishte në kompjuter.

Ky veprim përveçse alarmoi drejtuesit e Ministrisë së Mbrojtjes, pasi ishin thyer masat e sigurisë kibernetike, në agjencinë, që duhet të garantonte të dhënat kibernetike të Ministrisë së Mbrojtjes, që është edhe pjesë e NATO-s,  ka pasjellë edhe dënimin e hakeres Elfrida Bardhanjori me 18 muaj në shërbim prove.

Kjo e fundit, duke qenë shefe e sektorit të mbrojtjes kibernetike, ka shfrytëzuar serverin e agjencisë për t'u futur ilegalisht dhe kopjuar të gjitha të dhënat në kompjuterin e drejtorit të AISM në Ministrinë e Mbrojtjes.

"Kam marrë gjithë informacionin që ndodhej në kompjuterin e Drejtorit të Përgjithshëm me qëllimin për t'i bërë kopje të gjithë informacionit që ky drejtor dispononte, meqenëse për të kishte dalë urdhri i largimit nga detyra", ka thënë Bardhanjori.

Pasi ndërhyrja kompjuterike është zbuluar, e pandehura Bardhanjori ka fshirë të gjithë informacionin e kopjuar si dhe logfilet nga kompjuteri i saj. Nga ekspertiza kompjuterike e kryer për këtë rast ekspertët nuk kanë mundur dot të përcaktojnë se çfarë materialesh janë kopjuar nga kompjuteri i Drejtorit të Agjencisë se Inteligjencës dhe Sigurisë.

Ndërsa gjykimi i shkurtuar nuk lejon deklarimet e të pandehurës në gjykim, pasi procedohet direkt me konkluzionet përfundimtare. Nga ana tjetër, burime nga Ministria e Mbrojtjes kanë deklaruar për Top Channel se nga rasti në fjalë nuk janë kopjuar apo shpërndarë materiale me karakter sekret, as të ushtrisë shqiptare dhe as të alencës e NATO-s, ndërsa nuk kanë specifikuar natyrën e informacioneve që janë kopjuar në mënyrë të kundërligjshme.

The post Dënohet hakerja e ushtrisë shqiptare appeared first on INSAJDERI.

SHBA e shqetësuar për aksionet e Rusisë në Afganistan

Posted: 31 Mar 2017 07:18 AM PDT

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Jim Mattis, ka shprehur shqetësim për aktivitetet e Rusisë në Afganistan dhe bashkëveprimin e saj me grupin militant taliban

"Ne kemi parë aktivitet të Rusisë në raport me talibanët", tha sot Mattis në një konferencë për gazetarë në Londër.

"Nuk kam gatishmëri të them në këtë pikë nëse kjo manifestohet me armatim dhe gjëra të llojit të këtillë, por, sigurisht, ajo që ata bëjnë atje në dritën e aktiviteteve të tjera të tyre, na ka bërë që ne të kemi shqetësim", tha Mattis.

Këto komente janë bërë pasi gjenerali amerikan, Curtis Scaparrotti, komandant suprem i forcave të NATO-s në Evropë, i tha një komiteti të Senatit amerikan, më 23 mars, se ai ka parë dëshmi të përpjekjeve në rritje të Rusisë, për të ndikuar në talibanët dhe "me gjasë bile edhe për ta furnizuar" grupin militant.

Moska i ka hedhur poshtë pohimet se i ndihmon talibanët, të cilët luftojnë kundër qeverisë afgane, që mbështetet nga Shtetet e Bashkuara dhe forcat amerikane në Afganistan.

 

 

The post SHBA e shqetësuar për aksionet e Rusisë në Afganistan appeared first on INSAJDERI.

Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adenokarcinoma (1) Adenoma (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Amputacioni (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Anestezioni lokal (1) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhembja e barkut (4) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (2) Dr. Driton Ferizi (1) Dr. Gëzim Galiqi (1) Dr. Imri Vishi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (2) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Fausti (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (15) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (254) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Kaçanikut (1) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (2) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompetenca (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (3) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronika (1) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kseroderma (1) Kseroftalmia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (11) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (2) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukemia (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libraria (1) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligjet (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i efektit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Limfoma (1) Lindje (5) Lipaza (1) Lipoma (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Madhësit dalëse (1) Madhësit hyrëse (1) Magjia (4) Magjia e dashurisë (1) Magjia e zeze (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (12) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekësia (1) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërmarrjet (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (3) Nervat kranial (2) Nervi (1) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (36) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngërçi (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Nitroglicerina (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njerëzit (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (166) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligarkia (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (4) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (2) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (3) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi per 8 marsin (1) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (5) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (17) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (2) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qeverisja (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referenca (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrjeti kompjuterik (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Satirik (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Sharri (1) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (8) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (3) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i komunikimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi informatik (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (4) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (8) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Teknologjia informative (1) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (5) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Tremori (1) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (6) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (11) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (3) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Visar Ymeri (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (3) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (3) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (2) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve