Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Vjersha per lypsarin

Poezia ''Lypsari'' nga Ersilja Çeli

Lypsari Çdo ditë në rrugë, Ulur në trotuar, Shoh një vogëlush, Shoh një lypsar. Zgjat duart e tij Dhe kërkon lëmoshë, Me sytë e përlotur Dhe me barkun bosh. Është gjysmë zhveshur, Ulur mbi karton, Dielli mbi kokë, Djersa i kullon. Mendja e tij e vogël Ëndërron si çdo fëmijë, Të shkojë në shkollë, Si unë e si ti. Është zhytur vogëlushi, Në skamje, mjerim, Mezi belbëzon: - Zot, më jep shpëtim! Poezi, Poezi per lypsarin, Vjersha per lypsarin

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more