Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Biografia

Bilal Golemi

Dr. Bilal Golemi ( 1899 në Golem, Shqipëri - 15 mars 1955 në Stamboll, Turqi ) - doktor i shkencave të veterinarisë, shqiptarë nga Shqipëria. Mjek veterinar, mikrobiolog i shquar në fushën veterinare e mjekësore, patriot atdhetar e demokrat përparimtar. U largua nga Golemi kur ishte 7 vjec duke shkuar pas të atit në Stamboll. Kreu shkelqyeshëm studimet e larta në mjekësinë veterinare.U specializua për mikrobiologji në institutin "Paster" në Paris. Punoi si asistent e më pas si bashkëpunetor i dy shkenectarëve francezë me famë botërore Ramon e Dyma ku shpalosi talentin e tij duke marrë graden Doktor i Shkencave në moshen 27 vjecare. Për talentin dhe famen që fitoi, Instituti e ftoi të punoje aty, por ai bashkë me të shoqen dhe vajzen më 1928 kthehet në Atdhe më ëndërren dhe dvshirvn pvr ti sherbyer popullit te tij. Me emrin dhe vepren e tij janë të lidhur ngritja dhe organizimi i sherbimit të veterinarisë, themelimi i të parit laborator bakteriologjik të veterinarisë, importim

Ernesto Sabato - Biografia dhe krijimtaria letrare

  Ernesto Sábato është shkrimtar argjentinas me prejardhje arbëreshe. Biografia Sábato ka lindur në Rojas, provincia de Buenos Aires në Argjentinë më 24 qershor, 1911. Nëna e tij Juana Maria Ferrari rridhte nga një familje arbëreshe e Italisë, ndërsa babai i tij, Franciso Sabato, po ashtu ishte nga Italia. Ata kishin njëmbëdhjetë fëmijë, të gjithë djem. Ernesto ishte fëmija i dhjetë i familjes Sábato. Ditën që lindi, vëllau më i madh vdiq dhe e ëma e pagëzoi Ernesto sipas vëllait të tij. Ai kreu shkollën e mesme më 1928 dhe u regjistrua në Universidad de La Plata, ku studioi fizikë dhe matematikë. Në vitin 1930 ai iu bashkua partisë komuniste dhe në atë kohë takoi Matilde Kusminsky Richter, që atëherë ishte shtatëmbëdhjetë vjeç. Të dy lanë familjet dhe studimet dhe filluan të jetojnë bashkë. Ernesto përdorte një emër konspirativ dhe ishte mjaft aktiv në parti. Në vitin 1933 ai u bë sekretar i Rinisë Komuniste, por po fillonte të zhgënjehej me partinë dhe kishte dyshime. Më 19

Gaspër Pali - Biografia

                                 Jeta e Gaspër Palit nuk qe thjesht një ekzistencë, por në radhë të parë një esencë. U lind në Shkodër, në një shtëpi dy katesh të lagjes Serreq, me 14 gusht 1916, kur në të gjitha pemët ndihej muzika e gjinkallave. Kur foshnja bënte rrugën e parë nga materniteti, nëpër kalldrëme trokiste djegaguri . . . Nëna, Luçia – shtëpiake, ishte bijë e familjes Daberdaku. Babai Kola – çikërrimtar në rrënim e sipër, punonte në pazarin e Shkodrës. Bashkëshortët nxorrën në dritë plot 11 fëmijë, të fundmin Gasprin. Emri qe i përsëritur, mbasi vëllai i madh, që vdiq rreth të njëzetave quhej po ashtu. I lindur më tepër në një komunitet, se sa në një familje, Gaspri u rrit me ndjenjën e respektit ndaj të tjerëve dhe me atë të përkujdesjes së të tjerëve ndaj tij. Babai qytetar, ndonëse kishte për të ushqyer një ekip fëmijësh, u dha që të gjithëve arsim në vend e dy prej tyre (Zefit dhe Gasprit) edhe dije të thella në shkollimin e lartë jashtë shtetit.

Veton Surroi - Biografia

Veton Surroi është publicist dhe politikan i njohur shqiptar dhe themelues e udhëheqës i Partisë Reformiste ORA. Ai është deputet i Kuvendit të Kosovës që nga viti 2004. Surroi në vitin 1997 themeloi gazetën e përditshme më të lexuar në Kosovë, "Koha Ditore", dhe për disa vite punoi si kryeredaktor në këtë të përditshme. Më vonë, i pakënaqur me elitën politike në Kosovë ai vendosi të futet ne skenën politike duke e themeluar Listën Qytetare ORA, të cilën më pas e shndërroi në parti politike. Në zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë, të mbajtura ne vjeshtë të vitit 2004, ORA morri 6.2% të votave dhe siguroi shtatë ulëse në Kuvendin e Kosovës. Veton Surroi vjen nga një familje e njohur shqiptare dhe i ati i tij, Rexhai Surroi, ishte ambasador i ish-RSF Jugosllavisë në Spanjë dhe në një numër të vendeve Latino Amerikane. Si rrjedhojë, Surroi e kaloi një pjesë të jetës së tij në botën spanjisht-folëse dhe u shkollua atje. Veton Surroi u diplomua nga Universiteti i Mexico City

Viktor Canosinaj - Biografia

Viktor Canosinaj lindi në vitin 1960 në Vlorë. Fëmijërinë dhe rininë i kaloi në qytetin e Durrësit. Pas studimeve universitare ne Gjuhë - Letërsi, punoi mësues letërsie, gazetar dhe përkthyes. Ai gjithashtu ka punuar për kujdesën e fëmijëve në një fshat të SOS-it. Në vitet 70 publikonte poezi dhe vjersha të shkurtra. Ndërsa në fillim të viteve 80 botoi librin e tij të parë për fëmijë, duke ndjekur me botimin e tij të parë për të rritur në vitin 1989 me anë të cilit fitoi edhe një çmim kombëtar. Pas rënies së komunizmit, Canosinaj doli si një prej autorëve më popullor të Shqipërisë në botimin e librave për fëmijë dhe të rinj. Aktualisht jeton në Tiranë dhe punon për Parlamentin shqiptar, por duke ia kushtuar pjesën më të madhe letërsisë. Katër "yje" në qytet (1989) Ata kërkonin lumturinë (1998) Mikjon / Piratja syboje qielli novele (1999) Lulet e përgjakura te 7 marsit (1999) Ne rruge roman (2000) Ikja e pëllumbave roman (2000) Lamtumire guacka ime (

Virgjil Muçi - Biografia

Virgjil Muçi u lind në Tiranë më 18 gusht 1956. Veprimtaria e tij letrare e artistike është tejet e gjerë dhe e larmishme. Autor i mëse 10 librave që rrokin një krijimtari që zë fill me prozën e shkurtër e të gjatë, për të vijuar më pas me poezinë, kinematografinë dhe, së fundi, edhe në lëmin e kritikës letrare. Kontributi i tij është i ndjeshëm edhe në fushën e përkthimit me rreth 13 tituj nga gjuhë dhe autorë të ndryshëm, si: Sontag, Lindgren, Bukowski, Albahari, Kagan, Edgar, Rothschild, Dickens, Christie, Candito, Salleo etj. Gjithashtu ai është aktiv edhe në shtypin e përditshëm e atë periodik me shkrime kryesisht nga fusha e kulturës.

Adem Gajtani - Biography

Adem Gajtani - Biography     Born : 1935 in Besianë . Education : elementary and secondary school in Pristina , studied law in Belgrade at the beginning , then went to Skopje . Activities: devoted to journalism , working as a correspondent in Skopje Renaissance , and editor of the cultural section in the newspaper Flaka . Has translated works by Albanian Macedonian language and vice versa. Died : in 1982 in Skopje . Adem Gajtani  Biography,biography of Adem Gajtani

Kolë Idromeno - Biografia

Kolë Idromeno ishte piktor, skulptor, fotograf, arkitekt dhe inxhinier i njohur shqiptar. U lind në Shkodër në vitin 1860. Studioi në Venedik. Në vitin 1923 në Shkodër hapi të parën ekspozitë. Mbante letërkëmbim me Vëllezërit Lumier nga Parisi. Hapi ekspozitë në Budapest (1900) dhe New Jork (1939) Kolë Idromeno - Biografia,cka ishte me profesion Kolë Idromeno,kur u lind Kolë Idromeno,ne cilin vit lindi Kolë Idromeno,ku studio Kolë Idromeno,ku u lind Kolë Idromeno

Flora Brovina - Biografia

Flora Brovina u lind më 30 shtator 1949 në Skenderaj. Studimet i filloi dhe mbaroi në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. Ka botuar disa vëllime me poezi dhe ato janë: ”Vërma emrin tim” (1973), “Bimë e zë” (1979), “Luleborë” (1988), “Mat e çmat” (1995) dhe “Thirrje e Kosovë” (1999, në kohën kur ajo ishte në burgun e Pozharevacit në Serbi). Në vitin 1999, në një kohë kur fati i Flora Brovinës pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori çmimin Tucholsky për vitin 1999 ’in absentia’ nga PEN Klubi Suedez. Flora Brovina - Biografia,Ku dhe kur lindi Flora Brovina,ku i kreu studimet,cilat jane veprat e saj,cilat çmime i morri

Ernest Koliqi - Biografia

Ernest Koliqi lindi më 20 maj,1903 në Shkodër. Familje: patriotike. Shkollimi:1918-1921- kolegj të Bergamos dhe Milano-Itali. 1933-regjistrohet në Universitetin e Padovës. 1937-diplomon me temën “Epika popullore shqiptare”. Aktivitete:1923- me Anton Harapin,Nush Topallin themelon revistën “Ora e maleve”. 1924-pjesëmarrës në Shoqërinë patriotike “Bashkimi” krijuar nga Avni Rrustemi. Strehoi Norbert Joklin(albanalog austriak) nga duart e nazistëve. 1940-themelon revistën “Shkëndija”-Tiranë. 1957-1973- ndihmon botimin e revistës letrare“Shejzat”-Romë(botohet 16 vjet rradhazi) U internua 5 vite në Tuzlë,B.e Hercegovinë,se ishte në listën e revolucionerëve të ndjekur nga forcat e Ahmet Zogut. Punoi: sekretar personal i Luigj Gurakuqit,sekretar në Ministrinë e Brendshme,mësues në Shkollë tregtare –Vlorë,professor në gjimnazin Shkodër. 1939-emërohet në katedrën në gjuhë dhe letërsi shqipe – Romë,pastaj ishte ministër i arsimit dhe hap shkolla shqipe në Kosovë,Maqedon

Bedri Hysa - biografia dhe bibliografia

Bedri Hysa (1935) u lind në Mitrovicë në një familje të ardhur nga Stagova e Kaçanikut. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në Kaçanik, kurse studimet për Gjuhë dhe letërsi shqipe në Fakultetin e Filologjisë në Universitetin e Prishtinës. Ka qenë drejtor i Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare të Kosovës. Ka botuar pesëmbëdhjetë libra me poezi dhe një monografi për Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës. Poezia e tij është përkthyer në: anglisht, turqisht, arabisht, polonisht, rumunisht, maqedonisht, sllovenisht, serbokroatisht etj.; është përfaqësuar në shumë antologji shqipe dhe është bërë objekt studimi nga kritikë të ndryshëm, kurse parathënie dhe pasthënie për librat e tij kanë shkruar edhe: Dr. Ibrahim Rugova (parathënie për librin në serbokroatisht “Shprushja e kohës”), Dr. Ag Apolloni (pasthënie për librin “Te(k)st(l)ament”) dhe Dr. Sali Bashota (parathënie për librin me poezi të përzgjedhura “Vetëtin njeriu”). Nga kritika shqiptare p

Ali Asllani - Biografia

Ali Asllani - Biografia Lindi:1882,Vlorë Familja :intelektualësh. Shkollimi : mësimet fillore i mori në Vlorë,të mesmet në Janinë dhe të lartat(shkencat politiko-shoqërore dhe administrative) në Stamboll. Punoi: si administrator në Perandorinë Osmane,ministër,diplomat në qeverinë e Zogut,përkthyes në Institutin e Shkencave. Vdiq : 1966. ali asllani jeta,biografia,biografia dhe jeta e Ali Asllanit

Viktor Hygo - Biografia

Lindi : më 1802 në Bezanson,Francë lindore Familja: Intelektuale, i ati general i Napoleon Bonapartës , e ëma grua aristokrate rojaliste. Si fëmijë jetoi në Francë ,Spanjë dhe Itali. Aktivitetet: Shërbeu si ushtarak i Napoleonit,më 1812 kthehet në Paris vazhdon jetën me familjen,regjistrohet në kolegjin Kordie. Më 1817 mer pjesë në konkursin e Akademisë Franceze ku mer vendin e parë. Studioi në fakultetin politeknik dhe përfundoi në drejtësi.Më 1841 u bë anëtarë i akademisë Franceze. Më 1848 u zgjodh Hugo në parlament nga Luigj Napoleoni III,nipi i Bonapartës. Vdiq më 1885  viktor hygo biografia,jeta,kur lindi viktor hygo,kur vdiq,kur vdic viktor hygo,ku lindi,ne cilin vend lindi

Vehbi Kikaj - Biografia dhe veprat

Vehbi Kikaj është poet e prozator i letërsisë sonë për fëmijë. Vehbi Kikaj lindi në Lupç të Poshtëm të Podujevës në vitin 1942. Vehbi Kikaj ka shkruar libra me vjersha si: ''Gurrat'', ''Zogu i argjendtë'', ''Shtëpia ime ka sy''. Ka shkruar romanin: ''Sarajet e bardha''. Ka drejtuar revistën për fëmijë ''Pioneri''. Vehbi Kikaj vdiq në vitin 1986. Pas vdekjes, në kuadër të kompletit të veprave të tij, iu botua libri me vjersha ''Ecjen e mësoi prej lumit''. vebi kikaj biografia,jeta,vepra,vehbi kikaj biografia

Jetish Bislimi (Vishi) - Biografia

Jetish Bislimi (Vishi)   lindi më 1 maj 1914 në fshatin Vërban nga e ëma Kadirja dhe i Ati Salihi.  Shkollën fillore e kreu në Gërmovë më 1927, kurse Medresen e Isabegut, gjegjësisht të Medahit në Shkup më 1939.  Gjatë karrierës së tij si mësues për arsye politike e hudhën dallgët e jetës në disa vende të ndryshme të: Kosovës, Karshiakës, Dërvendit të Kumanovës si dhe të Karadakut të Shkupit. Gjatë karrierës së tij pati fatin të hapë shkolla për herën e parë në gjuhën shqipe në 4 vende: në Vërban më 1 qershor 1943, në Rashqe të Dervendit të Shkupit më 10 shkurt 1945, në Zhelinë të Tetovës më 1 shtator 1945 dhe në Chicago të SHBA më 1 shtator 1973 deri më 30 maj 1977.  Në këto katër vende Jetish Bislimi (Vishi) për herën e parë  zhvilloi germën e parë në gjuhën shqipe.  Nga kjo farë e mbjellur nga Jetish Bislimi (Vishi) tani numërojmë me qindra shkollarë të profileve të ndryshme në katër anët e botës.   Po kështu emri i tij ka qenë edhe në disa faqe të historisë s

Kur u lind Hoxhë Irfan Salihu ?

Hoxhë Irfan Salihu u lind më 1971 në qytetin e Prizrenit, ku edhe me sukses e përfundoi shkollimin fillore.  Lexo më shumë: Irfan Salihu - Biografia kur u lind Hoxhe Irfan Salihu,Irfan Salihu, Irfan Salihu vendi i lindjes,

Rexhep Qosja - biografia

Rexhep Qosja Rexhep Qosja lindi më 25.VI.1936 në Vuthaj të Malit të Zi.  Katër klasat e para të fillores i kreu në Vuthaj, kurse gjysmëmaturën në Guci.  Më 1959 mbaroi Shkollën Normale në Prishtinë, ndërsa më 1960 u regjistrua në Degën e Gjuhës dhe të Letërsisë Shqipe të Fakultetit Filozofik të Prishtinës ku u diplomua më 1964.  Lexo edheveprën : Vdekja më vjen prej syve të tillë   Në vitin 1967 Rexhep Qosja  pranohet asistent në Institutin Albanologjik të Prishtinës dhe gjatë viteve 1967/68 specializon shkencën e letërsisë në studimet e shkallës së tretë në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Beogradit.  Më 1969 zgjidhet bashkëpunëtor shkencor i Institutit Albanologjik të Prishtinës. Në vitin 1971 mbrojti tezën e doktoratës mbi jetën dhe krijimtarinë e Asdrenit.  Pas doktorimit, më 1972, është zgjedhur, një herë bashkëpunëtor i lartë e, pastaj, këshilltar shkencor në Institutin Albanologjik, profesor inordinar dhe, mandej, profesor ordinar n

XHORXH GORDON BAJRONI-Biografia

Lindi:më 1788 në Londër Familja: Fisnike Shkollimi:U shkollua në një shkollë të fëmijëve të pasur vazhdon studimet në Universitetin e Kembrixhit. Studion gjuhën dhe letërsinë klasike greko-latine,historinë e vjetër atë të Lindjes. Lexoi shkrimtarë francize të shek XVIII m Volterin , Rusonë. Aktivitetet:I ati së bashku me të u vendos në Skoci,në Albred , natyra dhe njerëzit që dinin legjenda më von do i shërbejnë për veprat që do të koncipojë.Si fëmijë lëndoi këmbën dhe mbeti tërë jetën i çalë,kish temperament eksploziv,i paqëndrueshëm dhe me kompleksin e inferioritetit.Kish të ëmën zemrake.Në moshë dhjetë vjeçare trashëgoi pasuri pasurinë familjare nga kushëriri i tij me titullin e lordit.Pasi kreu fakultetin u paraqit në parlamentin anglez më 1809,në dhomën e Lordëve.Më 1809 u largua nga Anglia , nisi turne për në Portugali,Spanjë,Malti,Greqi,Turqi dhe Shqipëri.Më 1812 kthehet në Angli.Gruaja me fëmijën e posalidur i kërkon divorc,ndahet me pikëllim shkon në Zvicërr.Nga Zvicrra

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more