Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Kuriozitete

A e dini përse unaza e martesës vendoset në dorën e majtë?

Në pjesën më të madhe të botës, unaza e martesës mbahet në gishtin e katërt të dorës së majtë. Por a e keni pyetur ndonjëherë veten përse? Apo nga ka ardhur kjo traditë? Në fakt gjithçka nisi përpara se mjekësia shkencore të zbulonte sesi funksionon sistemi i qarkullimit të gjakut. Në shekullin e 16, njerëzit besonin se një enë gjaku në gishtin e katërt të dorës së majtë shkonte drejtpërdrejt në zemër. Për shkak të dorës së majtë dhe lidhjes me zemrën, iu vendos emri përshkrues “vena amoris”, që nga latinishtja përkthehet vena e dashurisë. Bazuar në këtë emër, “ekspertët” e fushës se martesës thanë se do të ishte kuptimplotë që unaza e martesës të mbahej pikërisht në këtë gisht. Për një çift të martuar, padyshim që kjo është një formë sublime e shprehjes së dashurisë për njëri-tjetrin.

Lexoni kuriozitete rreth Google

  Kur kërkoni diçka në motorin e kërkimit Google.com, për të nxjerrë rezultatet më të mira brenda pak sekondash, merren parasysh 200 faktorë. Kompania ka në zotërim domene të shqiptimit gabim të fjalës Google , të tilla si “Gooogle.com”, “Googlr.com”, “Gogle.com” dhe të tjera. Çdo sekondë bëhen 2 milionë kërkime në Google . Në vitin 2013, 91 për qind të të ardhurave të Google , 55.5 miliardë dollarë, erdhën prej reklamave. Indeksi i kërkimit të Google është më shumë se 100 milionë gigabajt. Mbi 6 miliardë orë video shihen çdo muaj në YouTube, baras me një orë video të para për person në tokë. Sugjerimi “mos do të thuash” që Google bën për fjalët e germëzuara gabim, ka shpëtuar kompaninë nga kërkimet e pasakta.

Kuriozitete nga gjeografia

  Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2) Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut. Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të. Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m, Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim. Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër. Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj

Disa kuriozitete të veçanta

Disa kuriozitete të veçanta - Devetë janë dy llojesh: * Me një gungë, që jetojnë në Azinë Perëndimore dhe në Afrikën Veriore. * Me dy gunga, që quhen baktriane, dhe të cilat jetojnë në Mongoli dhe në Turkmenistanin Kinez. Devetë quhen ndryshe edhe “anijet e shkretëtirave” për shkak të rrugëve të gjata që bëjnë dhe jo për shkak të kapacitetit që bartin. - Miniera e Rendit Lindor, e cila gjendet në Boksburg të Afrikës së Jugut, është miniera mëe thellë në botë – 3.585 metra. Kjo minierë ari ka 2.740 punëtorë. - Japonia ka rreth 200 vullkane dhe është “shtëpia” e rreth 10 % të vullkaneve aktive të të gjithë globit. - Ashti më i vogël në trupin e njeriut është një që gjendet në veshin e mesëm. Gjatësia e tij mesatare është 28 mm. - Zërin (britmën) më të lartë nga të gjitha krijest e gjalla e ka Balena e Kaltër, 188 decibelë. Zëri i saj mund të dëgjohet deri 853 km. - Nuk është e mundshme që njeriu të teshtijë pa i mbyllur sytë! - Sytë e njeriut janë të të nj

Disa kuriozitete rreth trupit të njeriut

               Duke nisur nga flokët e deri te thonjtë e këmbëve, gjithçka mbi trupin e njeriut është një univers i tërë njohurish, por edhe të panjohurash. Ka aq shumë kuriozitete mbi trupin e njeriut, sa që nëse do t’i mësonit të gjitha, papritur do të ndiheshit të huaj me veten, shumë të vegjël në atë që dini, do të habiteni për faktin se shumë prej të panjohurave mbi trupin tonë, nuk ju kanë shkuar asnjëherë në mendje. Duke nisur nga flokët e deri te thonjtë e këmbëve, gjithçka mbi trupin e njeriut është një univers i tërë njohurish, por edhe të panjohurash. Shpejtësia e teshtimës A e keni menduar ndonjëherë se cilën shpejtësi mund të regjistrojë ajri kur ju tështini dhe e shtyni para? Studiuesit e kanë përllogaritur dhe është regjistruar të jetë 160 km në orë. Ja pse është shumë e rëndësishme të mbuloni hundën tuaj me dorë apo shami, kur tështini. Rruga që bën gjaku Ndonëse ju mund ta shihni trupin tuaj nga jashtë, ajo që mund të imagjinoni mbi mënyrën se

Kuriozitete të çuditshme për trupin e njeriut !?

•Shkencëtarët thonë se sa më i madh të jetë IQ (inteligjenca) i një personi, aq më tepër ai person do të ëndërrojë. •Qeliza më e madhe në trupin e njeriut është veza e femrës, ndërsa ajo më e vogla është spermatozoidi i mashkullit. •Ne përdorim 200 muskuj për të hedhur një hap. •Gishtat e mëdhenj të këmbës kanë nga 2 kocka secili, ndërsa të tjerët 3 kocka. •Një palë këmbësh përmban rreth 250,000 gjëndrra djerse. •Acidi në stomakun tuaj është aq i fortë saqë mund të tresë brisqe rrojesh. •Qeliza njerëzore e trurit mund të mbajë 5 herë më tepër informacion se e gjithë Enciklopedia Britannica. •Endrra mesatare e njeriut zgjat për 2-3 sekonda. •Meshkujt që nuk kanë qime në gjoks janë më të prirë për të zhvilluar cirozë të mëlçisë sesa ata që kanë. •Në secilën këmbë ka rreth 1 trilion bakterie. •Trupi juaj lëshon nxehtësi në gjysmë ore e cila është e mjaftueshme për të zier gjysmë galloni ujë. •Enameli në dhëmbë është substanca më e fortë në trupin e njeriut.   • D

"Edhe në veten tuaj ka fakte, a nuk shikoni".

"Edhe në veten tuaj ka fakte, a nuk shikoni". Veshkët filtrojnë gjatë ditës 180 litra lëngje, pastaj thith dhe nxjerr jashtë 1.5 l si urinë. "Nëse mundoheni ti numroni begatitë e Allahut, ato nuk mund ti rumbullakësoni". Dr. Halid Xhubejri (kardiolog) Burimi: Bekir Halimi

Në shenjë solidariteti me...

Në shenj ë solidariteti me shokun e tyre t ë klas ë s t ë s ë mur ë me kancer, m ë suesi bashk ë me nx ë n ë sit rruajn ë kok ë n q ë ai t ë mos ndjehet i huaj mes tyre.

A e keni ditur !?

Syri njerëzorë është me fuqi analizuese 576 mega pixel . Kornea janë indet e vetme që nuk kërkojnë gjak në trupin e njeriut por oksigjenin e nevojshem e merr nga ajri. Allahu i Madhëruar thotë: ''Kjo është mirësi e Allahut, që ia jep atij që do, e Allahu është i zoti i dhuntisë së përsosur''. [Xhuma:4 ] Burimi: Valdet Kamberi

GRUAJA DUHET TA MËSON KËTË!!

A e din se.. i pari që e banoi Haremin e Mekës ka qenë grua, dhe ajo është Haxheri! A e din se.. i pari që e siguroi dhe e qetësoi të Dërguarin e Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, kur i erdh shpallja ishte grua, dhe ajo është Hatixhja! A e din se.. i pari që e flijoi gjakun në rrugë të Allahut ishte grua, dhe ajo është Sumeja, nëna e Amarit! A e din se.. Allahu e zbriti një sure në Kuran, e cila titullohet Nisa ( surja e grave), dhe ajo është surja e tretë në Kuran për ka gjatësia! A e din se.. “Ju porosis me gratë e juaja të silleni mirë”! Këto fjalë i tha i Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, në hutben e lamtumirës dhe e përsëriti tri herë: Ju porosis me gratë e juaja të silleni mirë! Ju porosis me gratë e juaja të silleni mirë! Ju porosis me gratë e juaja të silleni mirë! A e din se.. i Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: "Kush i ka tri vajza dhe i strehon ato, iu siguron

16 argumente ne trupin tone!!!

-Trupi prodhon aspirine - Eshte mire te beni nje sy gjume ne pune - Ne mengjes jemi me te gjate - Orgazma nxit teshtimen - Edhe gjuha ka gjurme te veqanta - Lekura me e trashe eshte ne shpute - Zorra qorre nuk eshte krejt e padobishme - Biondet kane me shume floke - Pozita e turpit ndikon ne kujtese - Gjurmët e gishtërinjve -Sistemi imunitar - ADN-ja - Zëri - Nënshkrimi...

Përmendni disa shifra e fakte për ujin ?

Përmendni disa shifra e fakte për ujin ?   • 71 % e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar me ujin e oqeaneve dhe deteve,  • e tërë sasia e ujit në tokë ka një vëllim prej 1.4 miliard km3,   • 97 % e ujit në tokë është ujë i kripur, ndërsa vetëm 3 % e ujit është ujë i ëmbël,  • vetëm 13 % nga e tërë sasia e ujit të ëmbël në tokë mund të shfrytëzohet lehtë, ndërsa pjesa tjetër është në formë akullnajash, në formë të avujve atmosferikë, akullit, apo është në thellësi të mëdha të tokës,  • uji i ëmbël quhet ai ujë që ka më së shumti 0.01 % kripëra  • 69 % e ujit të ëmbël përdorët për ujitje, 23 % për industri dhe 8 % për konsumin njerëzor.

Xhamia "Zëre që e hëngra" Sanki Yedim në Turki

Nje njeri i quajtur Kececi Hajredin Efendi ka jetuar në rrethinën e Stambollit.   Ai kudo që shkonte nëpër pazare dhe dëshironte të hante diçka, Hajredin Efendiu thonte: "Sanki Yedim" , "Zëre që e hëngra" Paratë e mbledhura ju shtoheshin sepse si qëllim kishte që me ato para të ndërtonte një xhami të vogël ,dhe këtë e përfundoi pas 20 viteve sakrificë.   Kjo xhami u quajt nga njerëzit "Sanki Yedim" apo xhamia "Zëre që e hëngra"   Kësaj xhamie ju vu flaka në luftën e parë botërore dhe pastaj u rindërtua në vendin e njejtë me një arkitekturë ndryshe në vitin 1960. Me mbështetje në Allahun e madhëruar dhe me vullnet të madh arrihet gjithçka   Allahu e meshiroftë at musliman të mirë.

12 KURIOZITETE rreth Hurmes

1. Hurma nuk është bartëse e baktereve dhe mikrobeve. 2. Hurma mund të ndodhë të jetë e krimbur nëse ajo është e vjetër, por krimbi i saj nuk shkakton dëme përkundrazi ai është një mbytës për mikrobet dhe bakteret tjera. I pa të meta është Allahu xh.sh i cili ka krijuar çdo gjë dhe e përsosi atë sepse po të mos ishte mrekullia e Allahut xh.sh në krijesat e Tij, banorët e Gadishullit Arabik me siguri se do ti kaplonin sëmundje të mëdha pasi që janë konsumuesit më të mëdhenj të Hurmës. 3. A e dini se nëse për çdo ditë konsumoni Hurma, kjo është pengesë për cytjet e xhinëve. 4. Hurma po ashtu është edhe ushqimi dhe ilaçi më i preferuar i astronautëve. 5. A e dini se fibrat e Hurmës janë pastruesit më të mirë për trupin e njeriut dhe njëkohësisht janë mbrojtësit më të mirë të tij. 6. A e dini se vlimi i Hurmës dhe konsumimi i saj në formë të çajit e gëzon zemrën e pikëlluar. 7. A e dini se në Medinën e Ndritur ka më shumë se gjashtëdhjetë lloje të specieve të Hurmës dhe se

Thënie e profetit alejhi selam në ujin australian

Mash'Allah   Thënie e profetit alejhi selam në ujin australian Një nga kompanitë e furnizimit me ujë të pijshëm në Australi, çdo shishe uji e shoqëron me një kartë të vogël mbi të cilën shkruhet thënia e profetit Muhamed alejhi selam: “Mos e shpërdoro ujin, edhe sikur të jesh para një lumi të rrjedhshëm!” Në fund të citimit, kompania nuk ka harruar të vendosë dhe burimin e thënies, emrin e profetit Muhamed a.s. Këtë hadith, Profeti alejhiselam e ka thënë kur pa një nga myslimanët i cili shpërdoronte ujin gjatë abdesit. Ai e ndaloi dhe myslimani e pyeti:”A edhe gjatë abdesit duhet kursyer uji o i dërguar i Zotit?” Profeti alejhi selam iu përgjigj:”Po, edhe sikur të jesh para një lumi të rrjedhshëm.” Shperndaje

Kuriozitete per substancat kimike

A e dini se... ...deri më sot njihen mbi 16 milionë substanca dhe ky numër është vazhdimisht në rritje. Çdo vit në laboratorët e mbarë botës zbulohen dhe prodhohen mbi 100.000 substanca të reja. Sa për ilustrim, të përmendim se ekzistojnë mbi 2.000 lloje të çelikut.

Mbi trupin tone 14 njohuri të reja...

1.Hunda mbanë në mend 50 000 aroma. 2.Ashti më i vogël në trup është stapesi ose zyengjia, gjendet ne veshin e mesëm, gjatësia 2.794 mm. 3.Ashtu si majet e gishtirinjëve që janë unike, ashtu edhe sipërfaqja e gjuhës është unike për çdo njeri. 4.Një njeri mesatar humb rreth 20kg lëkurë brenda jetës. 5.Thoi i gishtit për 6 muaj rritet nga baza deri te maja e thoit. 6.Eshtrat e gjatë janë më të fortë se sa betoni. 7.Me energjinë që e shfrytëzon truri mund të ndriçohet një poç 25 watt. 8.Zemra prodhon presion për ta hudhur gjakun 9.1 mm. 9.Lukthi juaj riepitelizohet në çdo 3-4 ditë, dhe nëse nuk ndodh kjo acidet e forta që e tretin ushqimin do të tretin edhe lukthin. 10.Zorrët e holla janë të gjata rreth 7m. 11.Trupi ynë ka mbi 650 muskuj . 12.Fëshikëza e urinës e mbushur plotë është përafërisht sa topi i soft ball-it. 13.Për inç katrorë në lëkurën e njeriut ka në përbërjen e saj 6 m enë gjaku. 14. Në dyja këmbët ndodhen 500 000 gjëndra të djersës. Përktheu dhe përshtat

Gurët Lundrues - lëvizës

Gurët Lundrues - lëvizës Gurët lundrues (lëvizës) ose " sailing stones " është një fenomen që mund të shihet në Luginën e Vdekjes, në Racetrack Playa. Në këtë vend gurët zhvendosen vetëm, pa intervenimin e njeriut ose të kafshëve dhe duke lënë gjurmë në tokë. Fenomeni është studiuar që nga gjysma e shekullit të njëzetë, por askush nuk ka parë gurët duke lëvizur. Shkencëtarët janë ende me supozime për zhvendosjen e gurëve. Disa thonë se kjo vjen nga era, të tjerët nga akulli ... Burimi: explorerunivers.com

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more