Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Dashuria

Çka është dashuria ?

  Nuk është aspak e vështirë të shpjegohet. Dashuria është një situatë që rrit, zgjeron, pasuron jetën e njeriut drejt majave e thellësive të jetës. Dashurinë mund ta krahasoj me një makinë të re. Makina e re nuk ka probleme në vetvete, nëse ajo devijon nga asfalti apo përplaset nuk është faji i saj. Problemet qëndrojnë jashtë saj dhe mund të jenë shoferi, pasagjerët apo dhe rruga me gropa. Kështu ndodh me dashurinë”. - Franz Kafka   Çka është dashuria ?  ,qka eshte dashuria,ceshte dashuria,qfare eshte dashuria,thenie per dashurine,dashuria thenie shqip,thenie te bukura per dashurine

Ese - Dashuria ndaj nënës

Nënë është një fjalë që ka një tingull shumë të ëmbël,ku çdo fëmijë qysh në belbëzimin e tyre të parë mësojnë fjalën nënë. Nëna për çdo fëmijë është shumë e rëndësishme dhe i kushton një respekt të veçant. Shih edhe: Ese të ndryshme shqip Dashuria më e madhe që ekziston në botë,është dashuria ndaj nënës . Nëna na solli në jetë,na mësoi,edukoi në mënyrën më të mirë dhe ne duhet t'a duam nënën më shumë se çdo qenie tjetër. Dhe për çdo nënë fëmijët e tyre janë çdo gjë në botë. Nëna mundohen me mish e shpirt që t'ia ofron të gjitha kushtet e nevojshme për jetë,mësim dhe edukim fëmijëve të tyre.  Ese - Dashuria ndaj nënës,nje ese ku pershkruhet dashuria ndaj nenes apo Nena si qenia me e dashur ne bote,ese per nenen,nena ese shqip,ese per  dashurine ndaj nenes,dashuria e nenes ese shqip

Mollë e ndaluar - poezi dashurie

Je shum e mir por je e ndalume. Ai qe te ka kafshuar te paska mallkuar, une te dua shum dhe te respektoj Por je e ndaluar per ty me smendoj Te kam dashur shum dhe te kam nderu Por ti me ke tradhetu tani une ma ty s`te dua Perkete te kam krahasuar se ti Moll e ndaluar je per mu.. poezi e dashurise molle e ndaluar,molle e ndaluar,molla e ndaluar,molle e ndaluar

Dashuria- Poezi nga Andon Zako Çajupi

Dashuria- Poezi nga Andon Zako Çajupi A Do të lëvdoj dashurinë barabar me perëndinë, se dashuri e vërtetë, na mban të gjallë në jetë. B S'e kam parë perëndinë, shoh ngaherë dashurinë; dashuria mbretëron, se njeriu pa të s'rron. Cinë të besoj taninë, perëndin' a dashurinë? Perëndi në këte jetë është dashuria vetë. C Kur jeshmë të vegjël, si moll' e pabërë, putheshim ngaherë, ditënë të tërë; vij e të kërkojë, vij e të thërresë, losnim të dy bashkë, rronim me një shpresë. Mba mend sa të desha, mba mend sa më deshe? Mba mend si më thoshe e vogël kur jeshe? Tani që jam burrë, tani q'u madhove, dashurin' e parë pse vall' e harrove? Tani q'u poq molla, e hanë të tjerë, mikn' e djalërisë s'e qas as në derë! Po, si dallëndyshja vete në vend tjetër dhe kthehctf.' prapë në fole të vjetër, Ashtu zëmra jote mundet të kujtojë mikn' e djaleris dhe prapë ta dojë. D Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditënë m

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more