Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Referate

Analiza e romanit “Qeni milioner” nga Viktor Canosinaj

“ Qeni milioner ” është një roman për moshat 9-12 vjeç.  Personazhi kryesor është një qen i quajtur Topi prej bore , i cili kalon nga një jetë e vështirë dhe e pasigurt në një jetë aristokratësh.  Por ndryshe nga disa njerëz, që sapo bëhen të pasur bëhen mendjemëdhenj dhe varfërohen në shpirt, zemra e Topit prej bore nuk ndryshon aspak, por mbetet e artë dhe e kulluar.  Në botën njerëzore ndodh ndryshe, zemra e disa njerëzve nuk është e tillë. Janë pikërisht këta njerëz që përpiqen të vrasin familjen e Topit prej bore . Por qeni nuk është lakmitar. Ai lë pasurinë dhe shkon të jetojë në një vend të sigurt.  Romani ka vlera edukative, pasi del qartë ideja se besnikëria shpërblehet dhe hipokrizia ndëshkohet.

Analiza e romanit '' Kështjella '' nga Ismail Kadare

         “Kështjella” e Kadaresë, alegoria e Shqipërisë sovjetike Analizë mbi një prej romaneve më të suksesshme . “Forcat osmane janë përdorur si një prizëm përmes të cilit të aludohet për diktaturën” “Kështjella” është një nga katër romanet e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare, që lidhet me të shkuarën osmane të vendit të tij të lindjes. Ai rrëfen historinë e një përpjekjeje të ushtrisë osmane për të pushtuar një qytet të paidentifikuar në Shqipëri, me shumë gjasë në gjysmën e parë të shek. XV.   Një ngrehinë e lartë e vetmuar reziston e rrethuar nga fusha të shkreta e male të zymta, në këmbë të të cilëve forca të shumta osmane janë grumbulluar për të përgatitur sulmin. Thuajse e gjithë historia tregohet nga brenda kampit osman, përmes personalitetesh, përfshirë edhe pashain që drejton ushtrinë, kryeastrologun, myftiu, intendenti i gjeneralit, arkitekti dhe kronikani zyrtar i kështjellës, Mevla Çelebiu. Sulmi i parë i ushtrisë dështoi, me përpjekjet për të për

Analiza e veprës ‘’Miqtë e përjetshëm’’ nga Frederik Shuraja

“ Miqtë e përjetshëm ” botohet për të njohur lexuesit e vegjël me personazhet më të dashur të letërsisë për fëmijë. Tek këto personazhe gjithsecili prej tyre gjen sado pak veten e tij, me aventurat, imagjinatën, fantazitë e moshës e botën e tij. Shumë nga personazhet e përzgjedhur në këtë libër janë shkëputur nga letërsia klasike për fëmijë. Ata, me sjelljen dhe veprimet e tyre kanë vlerë të paçmueshme njohëse dhe edukuese. Maçoku me çizme, Hirushja, Pinoku, Uini-Puh, Gishtoja, Sydielli, Lulbardha, e Lulkuqja, Bukuroshja e fjetur, Princesha bizele janë personazhet aq të dashur të rrëfenjave me të njëjtët emra në këtë libër.

Analiza e romanit '' Vivaldi pa stinë '' nga Konstandin Dhamo

Analiza e romanit '' Vivaldi pa stinë '' nga Konstandin Dhamo Ky roman i shkrimtarit Konstandin Dhamo ka në qendër të subjektit të tij natyrën, ndërrimet e stinëve, për të dhënë sa më natyrshëm “poezinë” e jetës.  Si protagonistë të ngjarjeve, autori paraqet disa nxënës me fisnikërinë e tyre të shpirtit.  Ky libër mban shumë vlera, si, së pari: është rikrijimi i një atmosfere të bukur me pamje të qëndrueshme nga natyra jonë, si edhe njeriu, në këtë rast, nxënësit kundrejt saj, me dëshirën për të jetuar dhe gëzuar fëmijërinë dhe rininë e tyre që sapo nis. Së dyti, paraqitja e marrëdhënieve midis nxënësve në shkollë.  Përmendim këtu protagonistin që rrëfen dhe shokun e tij, Niku, me prirje për poezi; Vjollcën që nuk i përgjigjet këtij në ndjenjat; mësueset, sidomos ajo e matematikës, Viviana, me një shpirt poetik, që i do shumë nxënësit e saj etj.  Këto marrëdhënie janë përshkruar me ndjenjë të hollë në një rrëfim për natyrën dhe bukurinë e saj. Së treti, kët

Analiza e romanit “Meriyll” nga Viktor Canosinaj

                                          “ Meriyll ” është roman i llojit të problemeve shoqërore.  Ky roman trajton fatin e një vajze që humb nënën në moshën 13-vjeçare dhe mbi supet e saj të njoma bie barra e shtëpisë dhe e familjes.  Në këtë roman Viktor Canosinaj tregon jetën e trembëdhjetëvjeçares Meriyll .  Pasi e ëma e saj vdes, asaj i duhet të kujdeset për vëllezërit më të vegj ël dhe të merret me punët e shtëpisë.  Kur punët filluan të shkonin mirë, babai i saj humbet punën, ai bie në depresion dhe fillon të konsumoj alkoolin.  Familja mezi po mbijetonte dhe tashmë përgjegjësia për Meriyll ishte edhe më e madhe.  Ajo e vetme vendos të shkojë në Greqi, ku aty do të përballet me rrjetin e tmerrshëm të prostitucionit.  Vetëm me ndihmën dhe dashurinë e shokut të klasës Sidritit, Meriyll do të arrinte të kthehej pranë familjes së saj dhe të bënte një jetë norma le duke lënë pas të shkuarën. Mes Sidit dhe Meriyllit lindin ndjenjat e para të dashurisë.

Analiza e tregimit "Klithma" nga Anton Pashku

Analiza e tregimit " Klithma " Te tregimi " Klithma " mozaiku dhe detajet janë pak më të bollshme: terri, hëna, kreshta e malit, lumi; të gjitha të mbërthyera nga telat e heshtjes. Heshtin qyqja dhe bulku, ndërsa lart, i paarritshëm, ylli. Në këtë univers të ngujuar të acarit, shpërthen thekshëm klithja që çan hapësirën e tendosur nën ankthin e përgjithshëm. Dhe dëgjohet krrokama e korbit. Tundet gjithësia nga kjo klithje: paskësh ndodhur krimi! Hëna fshihet: të mos jetë dëshmitare. Hija e vdekjes e kaplon vendin (Truallin?)... Në të dyja rastet, data në fund të tekstit është jo vetëm çast i rëndësishëm, por, do të thoshim, përbërës i barabartë në shumësinë narrative. Bëhet fjalë për jehonën e aksionit famëkeq, tragjik për Kosovën dhe shqiptarët: aksionin e UDB-së për mbledhjen e armëve, një nga terroret më të egra që u pasua me disa qindra mijëra shqiptarë të shpërngulur me dhunë drejt Anadollit të Turqisë. Ky krim, duke u artikuluar si shqetësim i shkrimtar

19 Analiza apo Referate

19 Analiza apo Referate Vepra e Bodlerit Çajld Haroldi Plaku dhe deti - Analiza Xha Gorio Poezia e Pablo Nerudës Romani ,,I huaji” nga Alber Kamy-kritikë letrare a... Garda Krutane nga Kolë Jakova-Kritikë letrare apo ... Romani ,,Era dhe Lisi'' nga Sinan Hasani-kritikë l... Romani ,,Dikush më buzëqeshte” nga Fatos Arapi-kri... Vdekja më vjen prej syve të tillë - Analiza Romani ,,Përsëri në këmbë” i Dhimitër Xhuvanit-kr... Romani ,,Rruga e shtëpisë sime” nga Nazmi Rrahmani... Drama ,,Cuca e maleve” - Analiza   Poezia e Din Mehmetit-kritikë letrare apo analizë ... Poezia e Ali Podrimjes-Kritikë letrare apo analizë... Romani ,,Para agimit” i Shevqet Musarajt -kritikë ... Kronike ne gur - Analiza Romani Kronikë ne gur nga Ismail Kadare Kështjella Ismail Kadare - (Analiza) Lumi i vdekur i Jakov Xoxes

Romani ,,Nëna” nga Maksim Gorki - Analiza

Romani '' Nëna '' nga ''Maksim Gorki''   Shkruar nga : Agon Bislimi Romani '' Nëna '' nga ''Maksim Gorki'' - ''Analiza'' Lufta revolucionare e klasës punëtore është pasqyruar në mënyrë më të qartë dhe idetë socialiste janë shprehur më hapur në romanin  '' Nëna ''. Romani '' Nëna '' u shkrua me 1906—1907, apo menjëherë pas revolucionit të vitit 1905. Romani është nga veprat me karakteristike e më të mëdha të letërsisë ruse e të letërsisë botërore si nga rëndësia e problemeve që trajtohen në të, nga metoda artistike e re e përdorur, ashtu edhe nga ndikimi që ushtroi në shtresat e gjëra punonjëse dhe në lëvizjen revolucionare të mbarë botës. Brendinë e romanit e formojnë ngjarjet revolucionare që kanë ndodhur në Sormovë në vitet 1901—1902, grevat e demostratat e 1 majit, gjyqi kundër pjesëtarëve të organizatës lokale të partisë. Heronjtë kryesorë

Përtej largësive nga Bilal Xhaferri (Analiza)

Përtej largësive Ky roman trajton temën që ka lidhje me kohen ilire , kur Ilirët luftonin kundër pushtuesve romak . Më konkretisht bëhet fjalë për kryengritjen e madhe Ilire të viteve 6-9 të shekullit të parë të erës së re kundër romakëve . Këtë kryengritje e udhehoqën dy komandantë : Bato i Breukeve dhe Bato i Desidiateve ku pas nje beteje ku ai kapet i gjalle nga ushtria ilire . Personazhi kryesor i këtij romani është Ergysi që është luftëtar i shquar i cili po kthehej nga fushëbeteja i lodhur, i rraskapitur , i uritur por me një moral të lartë siç i kishte hije ushtarit Ilir . Në vazhdimin e veprës shkrimtari vuajtjet e Ergysit që kishte marrur rrugën për në Dardani nga Andetriumi e deri në Skardus ( Malet e Sharrit ) qe siç thoshte shkrimtari ka kaluar shtate diej e shtate hëna për të arritur në Dardani. Gjatë udhëtimit të tij të gjatë për në keshtjellën e Buklit që i duheshin edhe shtatë ore në udhëtim . Gjatë udhëtimit Ergysi takoi një vajzë shumë të bu

Borgjezi fisnik - Molieri (Analiza)

  Shkruar nga: Agon Bislimi Borgjezi fisnik është një nga veprat më realiste e me permbajtje të thellë shoqërore . Molieri vazhdon traditat e komedisë popullore, por duke e ndryshuar në komedi balet, krijon ambientin për të goditur aristokracinë dhe për të vënë në lojë borgjezët mendjelehtë e hundëpërpjetë, që përpiqen të imitojnë në çdo gjë aristokracinë e oborrit mbretëror. Si personazh kryesor i kësaj komedie del një tregëtar i pasur, Zhurdeni , i cili është krejt i paditur, mëndjeshkurtër dhe ambicioz . Ai kërkon t’u përngjajë fisnikëve të mëdhenj, të lidhë krushqi me ta dhe, po pat mundësi, të fitojë edhe ndonjë titull fisnikërie. Për të përvetësuar shkëlqimin e jashtëm të zotërinjve, mënyrat, veshjet, mësimin e tyre, ai merr nga mësues privatë mësime muzike, skermi, vallëzimi, filozofie. Këta mësues që nuk dinë gjë të madhe, janë fodullë e qesharakë me rolin e tepruar, që u mveshin arteve të tyre (Asnjë shtet s’mund të ekzistoj pa muzikë — thotë p.sh. mësue

Hasta La Vista - Petro Marko (Analiza)

Hasta La Vista - Petro Marko (Analiza) Tema e romanit   '' Hasta La Vista' ' është marrë nga lufta qytetare në Spanjë, në të cilën në vitin 1936 kundër regjimit fashist luftuan vullnetarisht shumë të rinj nga mbarë bota. Me këtë vepër Petro Marko ka dashur të paraqesë jetën dhe veprimet e vullnetarëve shqiptarë, e veçanërisht të flas për heroizmin solidar dhe për ndjenjën e internacionalizmit të intelektualit shqiptar në luftë për zhdukjen e fashizmit që në zanafillë. Në boshtin tematiko-motivor ndërthuren edhe motive tjera siç është ai i dashurisë me antonime romantike dhe paraqitja e peizazhit të luftës qytetare në Spanjë. Në roman trajtohet një dramë e njëmendët njerëzore, ku në mes të mirës dhe të keqes vihet në sprovë natyra dhe shpirti i njeriut, si dhe karakteri dhe morali i tij. Në roman me një gjerësi epike jepen shumë episode aksionesh, luftimesh frontale, bombardimesh tërheqjesh, vrasjesh e plagosjesh; kapet atmosfera e vërtetë e një lufte

Studenti në shtëpi - Analiza

Studenti në shtëpi   - Migjeni Ky tregim ka për temë jetën e një familjeje borgjeze krahinore.  Personazhi kryesor Nushi, një mjek i ri, kur ishte student në një nga vendet e Evropës, ishte betuar se do të jepte një kontribut për veprime ideale.  Por, kur kthehet në shtëpi ndeshet me zakonet patrialkale, si qëndrimi ndaj femrës etj.  Të gjitha këto, i riu i kupton se e pengojnë përparimin e shoqërisë.  I vetmi kontribut që e dha djali ishte për ndalimin e martesës e së motrës me një burrë të pasur, të kaluar në moshë, të shëmtuar.  Duke mos pasur fuqi kundër zakoneve prapanike, intelektuali borgjez, nis e harron parimet e përparimit e të kulturës, për të cilat ëndërronte kur ishte student.  Ai heq dorë nga dëshira për të kontribuar në zhvillimin e shoqërisë.  Ky është «Falimentimi dogmatik-shpirtnuer», si shprehet autori.  Motra e Nushit, Ageja, morri një rrugë të papëlqyer, jo sepse ishte e degjeneruar, po sepse e shtyu rrethi familjar.  Familja pa

Katër përrallat e Zulullandit - Analiza

Katër përrallat e Zulullandit   Është vepër me temë satirike. Një cikël tregimesh që Eqrem Çabej thotë se është një vepër e papërfunduar. Ngjarja sipas narratorit zhvillohet në një vend të huaj, në Afrikë.  Në këtë vend jeton fisi i Zulluve, një popull i prapambetur pa vetëdije dhe ndërgjegje kombëtare, por që kishte një mentalitet vital andaj kërkonte rrugën e lirisë dhe ishte në kërkim të një prijësi i cili, do t`ia rrëfejë këtë rrugë, do t`ia tregojë rrugën e dritës.  Konica aludon në Shqipërinë e atëhershme, aludon në popullin shqiptar që ishin mbi 90% analfabet me një prapambeturi të paparë, me një shpirt të paemancipuar siç thotë Konica.  Andaj populli Zulu duheshe të përcaktojë për prijësin e vet Denizulla Serpe ose për Pluqet.  Denizulla Serpe është një matropaz i cili ka hyre në vallen politike të perëndimit dhe duhet të punojë ashtu siç i thonë të tjerët. Ai jep premtime pa i kryer ato.  Lavdërohet para popullit se e mban premtimin. Në të vërtetë ai nuk ka aftë

Doktor Gjilpëra - Analiza

'' Doktor Gjilpëra '' - Analiza Është kryevepra në prozë e shkrimtarit Faik Konica .  Lexo edhe biografinë e : Faik Konica Ky roman i papërfunduar u botua në disa numra të gazetës « Dielli », në Amerikë më 1924.  Vepra paraqet apo shtron problemin e Konicës, të shkolluar në perëndim, i cili në kohën e pjekurisë së tij krijuese kthehet në Shqipëri duke u përpjekur të bëhet apostull i qytetarisë për vendin e tij të prapambetur.  Kjo vepër merret kryesisht me portretizimin dituror, moral e shpirtëror të protagonistit, Dr. Gjilpërës , duke e vendosur atë në mjediset shqiptare të viteve 20-ta.            Vepra ndahet në dy pjesë.  Në pjesën e parë autori merret me përshkrimin e personazhit gjatë kohës kur ishte për studime jashtë atdheut, kurse në pjesën e dytë përshkruhet kthimi në atdhe, kërkimet dhe zbulimet e tij në jetën shqiptare të kohës . Kështu Dr. Gjilpëra zbret nga bota e përrallës evropiane në realitetin e ashp

Kronikë në gur - Analiza

Këtu mund të gjeni analizën e romanit Kronikë në gur nga Ismail Kadare Kliko mbi titullin e romanit për të lexuar analizën përkatëse  Kronikë në gur kronike ne gur personazhet, kronike ne gure ismail kadare, romani kronike ne gur, kronike ne gur analize ismail kadare kronik ne gur, kronike ne gur permbledhje,kronik ne gur ismail kadare,kronike ne gur ismail kadare,ismail kadare kronike ne gur,kronik ne gur,referat,ese,referate,vepra letrare,romani,ismail kadare

Koprraci - analiza

Shkruar nga: Agon Bislimi ,, Koprraci '' (1668). Molieri demaskon fuqinë shkatërruese të parasë, duke vënë në skenë një tip të zotëruar nga makutëria e të hollave, që arrin në shkallën sa të vë në rrezik lumturinë e mbarë familjes . Gjithë komedia vërtitet rreth personit të Harpagonit, mishërim i koprracisë . Ai arrin deri aty sa natën fshehurazi shkon e vjedh tërshërën në stallën e kuajve të tij. Harpagoni i pasur, neqez, fajdexhi, me gjithë se plak, kërkon të marrë për grua një vajzë të re, së cilës s’i dihet soji e fisi, Marianën, dhe ta martoj pa prikë të bijën, EIizën, me një zotëri të shkuar nga mosha. Po i biri Kleanti, që dashuron Marianën, merret vesh me Valerin, një djalosh që ka hyrë në shërbim të Harpagonit nga dashuria që ka për Elizën. Shërbëtori i Kleantit, Shigjeta, i vjedh Harpagonit arkën e florinjve dhe ia kthen vetëm me kusht, që të heqë dorë nga Mariana. Komedia mbaron me martesën e Marianës me Kleantin dhe të Elizës me Valer

Don Zhuani - Analiza

Shkruar nga: Agon Bislimi ,, Don Zhuani ” (1665). Molieri në këtë vepër demaskon fort e tallet keq me klasën e privilegjuar të fisnikëve , që gëzonte një fuqi të madhe politike dhe pengonte ngritjen e borgjezisë. Legjendën spanjolle mjaft të përhapur të Don Zhuanit , bandill e bukurosh, e përdori si një mjet të volitshëm për të arritur qëllimet e tija thjesht satirike , për të paraqitur trajtat negative të klasës fisnike : degjenerimin, parazitizmi   moskokëçarjen, egoizmin e pakufi etj. Kundra Don Zhuanit dhe veseve të tij prej aristokrati shfaqet edhe i ati, i cili thotë: Fisnikëria s’vlen asnjë pare, kur i mungojnë cilësitë morale... Unë e mbaj për më të Iartë   birin e hamallit, në qoftë se është i ndershëm, se sa tw birin e mbretit, po jetoi ky si ju”. Po aqë mprehët e po me atë forcë shprehet kundra edhe shërbëtori i Don Zhuanit, Sganareli, që thotë: ,,A mos vallë kujtoni ju që, vetëm sepse jeni aristokratë dhe mbani paruke të bardhë të përdredhur mirë

Fjalët e qiririt

                                                              '' Fjalët e qiririt '' Poeti në këtë vjershë e krahason veten me një lajmëtar ditësh të lumtura , me një edukator e udhëheqës të popullit . Ai i kishte vënë vetes për detyrë të bëhet mësues dhe edukator i njerëzve nga çdo pikëpamje . Kjo shihet edhe nga kjo vjershë , që është nga të parat që e shkroi Naim Frashëri . Që në titull të kësaj vjershe kemi një figurë të bukur poetike që quhet simbol . Fjalët e qiriut janë fjalët e poetit dhe këto lihen të nënkuptohen.                              Autori : Dr. Agon Bislimi  Shih edhe: '' Naim Frashëri '' Fjalët e qiririt fjalet e qiriut, analize,koment,analiza, kritika letrare, komente per poezi, fjalet e qiririt

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more