Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Mjekësi

20 arsye për ta shtuar shafranin e Indisë në dietën tuaj

Ja 20 arsye që ta shtoni shafranin e Indisë në dietën tuaj: 1.Eshtë një agjent antiseptik natyral dhe antibacterial, per perdorim në dezinfektim, prerje dhe djegie të lëkurës. 2. Kur kombinohet me lulelakër, ajo ka treguar efekt për të parandaluar kancerin e prostatës dhe për të ndaluar rritjen e kancerit ekzistues të prostatës. 3. Parandalon kancerin e gjirit. 4. Mund të parandalojë Melanomen dhe të shkaktojë qelizat ekzistuese te melanomes për ti vetvrare ata(qelizat). 5. Redukton rrezikun e leuçemis se fëmijërisë. 6. Është një detoksifikues natyrorë i mëlçisë. 7. Mund të parandalojnë dhe të ngadalsoj progresionin e sëmundjes Alzheimer duke hequr pllakën amyloyde qe depozitohet në tru. 8. Mund të parandalojë metastazat që ndodhen në forma të ndryshme të kancerit. 9. Ёshtë një anti-inflamator i fuqishëm natyror që vepron si shumë barna anti-inflamator por pa efekte anësore. 10. Jep shpresë në ngadalësimin e progresit të sklerozës së shumëfishtë(multiple) në

Si të përdorni vajin e ullirit në fytyrë

Vaji i ullirit është një nga vajrat më të shëndetshëm për trupin tuaj me të cilin duhet të gatuani. Por ai nuk është i efektshem vetëm për organizmin tonë, që para shumë kohësh është vënë re një përdorim i madhë në krijimin e produkteve kozmetike. Ky vaj rrallë-herë mund të shkaktojë reaksion mbi lëkurë. Së pari; Lyeni fytyren me vaj. Mjafton të merrni pak lëng molle, pak ujë dhe pak vaj. Këto përbërës do të krijojnë një krem zbutës gjatë natës. Së dyti; lani fytyren me ujë, pastaj fshijeni. Lyeni sërish fytyren me vaj e lini 2 minuta dhe më pas merrni pak sheqer dhe vendoseni në fytyrë të cilen e keni të lyer me vaj. Masazhoni butësisht lëkuren. Ky trajtim do të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së rrudhave. Së treti; lyeni buzët me vaj ullirit, sidomos në stinen e dimrit për të evituar plasaritjen e tyre. Së katerti; lyeni një top me pambuk në vaj ulliri dhe me atë heqni make up-in. Kjo mënyrë do të heqë edhe rimelin që mund të jetë kundra ujit. Burimi:

Synetimi

Studimet mjekësore të reja kanë vërtetuar se ekzistojnë sëmundje të shumta në organet riprodhuese (seksuale), sëmundje disa nga të cilat janë edhe shkatërruese për njeriun. Shumica e këtyre sëmundjeve janë prezentë te njerëzit që nuk janë të synetuar, derisa te të sunetuarit këto lloje të sëmundjeve janë inekzistuese apo shumë të rralla. Synetimi është preventivë nga infektime të ndryshme në organin gjenital Synetimi e mbron fëmijën nga infektimi i uretrës (kanalet urinare) Burimi: Mjekesia Islame

Shalqiri dhe dobitë shëndetësore

Shalqiri duhet ta hamë vetëm të freskët, sepse ngrënia e shalqirit i cili ka filluar të shkatërrohet (prishet) shkakton sëmundje të ndryshme. Nëse sëmuremi nga sëmundja e `nxehtë`, ngase kemi ngrënë shalqir të papjekur, ose shalqir të kalbur, ilaçi më i mirë është shurupi nga mjalti dhe uthulla, e nëse sëmuremi nga sëmundja e `ftohtë`, ilaçi më i mirë është xhenxhefili (zingiben officale). Transmetohet se Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, e ka ngrënë shalqirin me hurma të freskëta, ka thënë: “Njëra e largon nxehtësinë nga trupi, e tjetra ftohtësinë”. Transmeton Tirmidhiu. Ebu Davudi ka thënë: “Nga frutat që i ka dashur Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, kanë qenë shalqiri dhe rushi.” El-Masgani ka thënë: “Kur babi im blente shalqir thonte: `Numëroi sa `brinjë` ka në të, sepse nëse numri i tyre është tek atëherë shalqiri do të jetë i pjekur dhe i ëmbël” Është edhe hadithi të cilin e transmeton Ibn Abbasi ku thuhet se shalqiri është ushqim, pije dhe

Luledhtrydhet

Nje studim i drejtuar nga 12 vullnetare te shendetshme nga nje kerkuesish te Universitetit te Politeknikes ne Spanje, ka zbuluar qe po te konsumoni gjysem kilogrami luleshtrydhesh ne dite, ndihmon per te mbajtur trupin te shendetshem, te ri dhe e forme. Nga ky studim ka dalur se, luleshtrydhet jane me rezistente ndaj stresit dhe si fakt mund te jete me nje rendesi te madhe nese merret parasysh se fenomeni mund te sjelli semundje te renda. Luleshtrydhet gjithashtu ndihmojne dhe trurin , dhe sidomos memorien tone, kjo fale permbajtjes se saj si acid folik ndalon demencen dhe Alzheimerin. Luledhtrydhet , jane te mira dhe per bukurine tuaj : ato per mbajne shume vitamina dhe ndihmojne ne rigjenerimin e fytyres.Po te shikoni dhe nje pjese e produkteve qe perdoren per fytyren kane permbajtjen me luleshtrydhe. Burimi: Mjekesia Islame  

Kënaja

Fakti shkencor vërteton dobinë e kënasë në shërimin e plagëve, djegiet dhe ulcerën e lëkurës. Ndoshta habitemi kur mësojmë se pejgamberi ynë i dashur ka përdorur kënanë për këtë qëllim. Është përcjellë prej tij se: “Sa herë që ka pësuar ndonjë lëndim, apo thumbim, ka vënë këna.” (Shënon Tirmidhiu me zinxhir të mirë transmetuesish)

Deveja dhe qumështi i devese

Kur’ani Fisnik na urdhëron që të mendojmë dhe meditojmë mbi krijesat e Allahut duke thënë: “A nuk i shikojnë devetë se si janë krijuar?” (Gashije, 17) Po të studiojmë devetë do të vërejmë mrekulli të shumta: Deveja mund të përballojë nxehtësinë deri në 70 gradë Celsius. Gjithashtu deveja baktrianuse është në gjendje të përballojë të ftohtit që arrin deri në minus 40 gradë Celsius. Deveja pi ujë të ëmbël dhe të njelmët. Ajo ka mundësi të përballojë etjen më tepër se një muaj. Disa hulumtues kanë zbuluar ekzistimin e antibiotikëve në qumështin e devesë dhe si rezultat ato e furnizojnë trupin me imunitet të duhur kundër shumë sëmundjeve.

Trajtimet natyrale të sterilitetit

Për problemet e sterilitetit, si te burrat edhe te gratë, në mjekësinë natyrale popullore janë përdorur bimë dhe lëndë të tilla si: Ginseng, poleni i pemës së hurmës arabe, qumështi i bletës, poleni i bletës, mjalti, nigella sativa (fara e zeze), fenugreek, peppergrass (water cress), myrrh-tree, xhenxhenfil, kanella, lëngu i rrushit, etj. Dieta ushqimore: Të preferuara: qumështi i freskët, veza e freskët, elbi, perimet e freskëta, peshku, fasulja e bardhë, kungulli, bizelja, mjalti natyral, karrota. Me ndikim negativ: yndyrat, erëzat dhe ushqimet e përpunuara dhe të konservuara. Menyra e jetes: Koha më e mirë për kryerjen e marrëdhënieve intime në kërkim të shtatzanisë është dita e pestë pas mbarimit të menstruacioneve, pastaj në ditën e shtatë, të nëntë, e kështu për dy javë rresht, një ditë po e një jo.

Magnezi ky mineral i rëndësimshem

Magnezi ky mineral i rëndësimshem   Zemra, muskujt dhe nervat kanë nevojë për sasi të mëdha të magnezi për të funksionuar optimalisht. Megjithatë, shpesh herë nuk kemi të dhëna të mjaftueshme prej këtij minerali të rëndësishëm në trup, i cili është konsumuar në sasi të mëdha për shkak të stresit të zgjatur, nga ndotja e rrethit të njeriut sy dhe sasia e tepërt e nikotinës dhe alkoolit (keto d y prodhimet është më se e qartë se janë të ndaluara ne fenë tonë te pastërt). Gjatë verës, trupi për shkak te humbjes se djersëve me shumë humbë magnezin. Të ushqyerit e mangët shpie ne mungësë të këtij minerali të rëndësishëm në trup dhe efektet janë nërvozimi dhe stresi. Gjendjen e përgjithëshme të mendjes dhe të trupit e hedhë jashtë bilancit, përvec kësaj, ndihen dhimbje barku dhe të gjitha këto e shqetësojnë njeriun në gjumë. Që trupi mund të prodhojë vetëm ketë mineral, ai duhet të konsumohet me ushqim. Ushqimet që përmabjnë sasi magnezi në vecanti janë bukët integrale, perim

Agjërimi dhe ndikimi në Mushkëri, Veshka dhe Pankreas !

*Mushkëritë Kur në marrim frymë, trupi ynë thith mijëra toksina që ndodhen rreth nesh përfshirë edhe tymin nga duhani ndërsa agjërimi ndihmon në heqjen e këtyre toksinave të grumbulluara në mushkëri. Meqenëse reduktohet pirja e duhanit, pastrohet gjaku dhe forcohen mushkëritë. *Veshkat Agjërimi nxit efektin natriuretik, që e lejon trupin të eliminojë natriumin dhe ujin e tepërt nga organizmi, e kjo çon në uljen e presionit të gjakut. *Pankreasi Agjërimi ka efekt stabilizues edhe te diabetikët, sepse ngrit nivelin e insulinës. Ai është një rast i mirë për të zvogëluar përqindjen e sheqerit në gjak në pikën më të ulët të tij. Ai i jep gjëndrave të pankreasit një rast të mirë për pushim, sepse detyra e tij është të të prodhojë insulinë, e cila e shndërron sheqerin në yndyrë që depozitohet në inde. Kur ushqimi kalon masën e insulinës së sekretuar, pankreasi lodhet dhe, si rrjedhojë e ndërpret aktivitetin e tij, kështu sheqeri grumbullohet në gjak dukë rritur përqi

Dobitë e namazit në aspektin mjekësor

Dobite e namazit,namazi

Lekura eshte ajo qe ndjen dhembjen e jo i gjithe trupi

Lekura eshte ajo qe ndjen dhembjen e jo i gjithe trupi Deri vone mjeksia dhe njerezimi mendonte se i gjithe trupi i njeriut perjeton ndjenjen e dhembjes, por disa vjet me pare mjekesia zbuloi se realiteti nuk eshte ashtu, sepse dhembjen e ndjen vetem lekura ku gjienden shqisat ndijuese. Per me teper: http://mjeksiaislame.com/ lekura-eshte-ajo-qe-ndjen-dhemb jen-e-jo-i-gjithe-trupi/

Rozmarina

Rozmarina eshte shkurre e vogel, dekorative. Jep edhe vajin eterik qe perdoret ne industrine e aromave dhe ne perberjen e kolonjes.Gjethet e saj jane te vogla, njera pas tjetres, me viza dhe push.Kercelli nuk degezohet, eshte i drejte dhe i drunjte. Bima kultivohet, por gjendet edhe ne natyre, ne vende malore. Rozmarina lulezon ne prill- qershor, arrin dhe ne 2m lartesi.Te vlefshme jane lulet e saj, te cilat mblidhen ne prill-maj si dhe gjethet qe mblidhen ne qershor-korrik.Jane antispazmatike, djersitese, diuritike, tretese te mira per stomakun, menstruacionsjellese, ndihmojne ne zhvillimin e flokeve, luftojne semundjen e sheqerit. *Pergatitja: Ziejme nje luge kafeje lulesh e gjethesh ne nje gote uji. Marrim dy filxhane ne dite. Pihen 1 – 2 gota te vogla ne dite. Rekomandohet lengu i zier ne dhimbjet e stomakut, ne shqetesimet e tretjes, ne kolitet, astme dhe ne semundjen e sheqerit. *Perdorimi i jashtem: Ne rrjepje, plage dhe ne renien e flokeve me larje.

“Mos u Hidhëro”

Organizmi ndryshon në bazë të gjendjeve shpirtërore, sic janë : zemërimi, gëzimi, brenga, pikëllimi,turpi. Zemërimi e nxeh organizmin dhe e dehidron. I Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam e ka ndaluar që të hidhrohemi.Erdhi një njeri te I Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, dhe i tha ” Ma jep një Këshill.” I tha: ” Mos u Zemro.” Gjendjet shpirtërore sic janë: Zemrimi,pikëllimi,mërzia dhe brenga në mënyrë të drejtpërdrejt ndikojnë në organizëm,në mënyre që e ngrisin shtypjen e gjakut, që mund të shkaktoj pasoja sic janë stenokardia dhe infarkti.  Zemërimi i vazhdueshëm mund të shkaktoj diabetin,ashtu që shtohet aktiviteti i gjëndrës mbiveshkore e cila në mënyrë të sforcuar tajon hormonin adrenalin.  Gjendja shpirtërore mund ta dobësoj imunitetin,dhe mandej organizmi i ekspozohet sëmundjeve të ndryshme.Prandaj ai që zemërohet dhe ka karakter të keq duhet të përmbahet që zemërimi të mos e pushtoj.   Allahu i Madhërishem na Thotë: …q

Dobitë mjekësore të fikut

Studimet e bëra kanë vërtetuar se fiku përmban një përqindje të lartë lëndësh ushqyese dhe vitamina. Është bërë e qartë se fiku është një frut kalorik që ekuilibron e shmang aciditetin e trupit të njeriut. Është i pasur me burime natyrale të vitaminave A, B, C dhe përmban një përqindje të pasur e të lartë të lëndëve ushqyese, sidomos elementet hekur, kalcium, bakër. Përqindja e sheqerit tek fiku zë 19% të peshës së tij, dhe për këtë çdo 100 gr. fiq i jep fuqi e nxehtësi trupit rreth 70 sa’ren. Është i dobishëm për gratë shtatzëna gjidhënëse, ndërsa në aspektin kurativ fiku është i dobishëm, mbrojtës e shërues i sëmundjeve të aparatit tretës, kapsllëkut, sëmundjet e gojës e mishit të dhëmbëve. Është vërtetuar shkencërisht se infuzioni (ekstrakti) i fikut të thatë ndihmon diuretikët e pastrimin e gjakut. Po të konsumohet esëll konsiderohet si një medikament i mrekullueshëm për rastet e kapsllëkut të përkohshëm, sepse përmban lëndë pastruese. http://mjeksiaislame.com/

Hurma dhe grate shtatzene

Eksperimentet tregojnë se hurmat jane te dobishme per grate shatzëna, pasi përmbajnë stimulues që fuqizojnë muskujt e uterusit në muajin e fundit të shtatzanisë. Kjo ndihmon në dilatacionin (zgjerimin) e uteruesit dhe në të njëjtën kohë zvogëlon gjakderdhjen pas një lindjeje në tjetrën. Dietikët konsiderojnë se hurmat janë ushqimi më i mirë për lehonat dhe ato që janë duke u dhënë gji fëmijëve. Kjo sepse, hurmat përmbajnë elemente që asistojnë në lehtësimin e depresionit te nënat dhe pasurojnë qumështin e nënës me të gjitha elementet e nevojshme për t’a bërë fëmijën të shëndoshë dhe rezistent ndaj sëmundjeve. Per me teper vizitoni http://mjeksiaislame.com/

Pastrimi i dëmbëve me misvak sjell dhjetë dobi

Ibn Abbasi radijallahu anhu ka thënë se pastrimi i dëmbëve me misvak sjell dhjetë dobi: 1. Freskon gojën 2. Pastron trurin 3. Krijon ndjenjën e të qenurit i shëndoshë 4. E tret sekrecionin 5. Eliminon murtajën 6. E përgatit lukthin për ushqimin tjetër 7. Përmban në vete sunnetin 8. Zoti i Lartëmadhëruar kete e deshiron 9. Rrit virtytin e individit 10. I gëzon meleqtë

Shumica e sëmundjeve janë të lidhura me zakonet e papërshtatshme dietike

Shumica e sëmundjeve janë të lidhura me zakonet e papërshtatshme dietike. Më konkretisht nga: • Ngrënia e ushqimit në krye të një shujte paraprake të patretur plotësisht • Të ushqyerit e papërmbajtur; më tepër dhe mbi sasinë që i nevojitet trupit • Ngrënia e ushqimeve me vlera të pakta ushqyese, të ngadalshme për tretje • Ngrënia e shujtave që përbëhen prej ushqimeve të lloj-llojshme dhe të ndërlikuara (mund të jetë duke iu referuar ushqimeve shumë të pasura)

Rruga e jashtme e koagulimit të gjakut

• Rruga e jashtme e aktivizimit të koagulimit të gjakut fillon me dëmtimin e enës së gjakut ,për shkak të cilës lirohet tromboplastinna indore (faktor III). • Ajo përbëhet prej fosfolipideve, memëbranave indore dhe kopmleksit lipoproteinik cili përben një enzim me rëndesi . • Te disa infeksione bakterijale munden disa toksine bakterijale të shkaktojnë lirimin e këtij faktori dhe paraqitet një gjendje e rendë klinike koagulimi diseminues intravaskular (DIK), • Kompleksi lipoproteinik I faktorit indor lidhet me faktorin e VII, e aktivizon ate dhe ne prezencen e tij se bashku me jonet e kalciumit (faktor IV) e aktivizon faktorin e X. • Ky kompleks I faktorëve III i VII, e aktivizon dhe faktori e IX, I cili merrë pjesë dhe ne rrugen e brendëshme dhe në këtë formë këto dy rrugë lidhen në mes veti. Faktori i aktivizuar i X (faktor Xa) me fosfolipidet e nga faktorët indorë krijon me faktorin e V ,kompleksin aktivator të protrombinës .

Rruga e brendshme e koagulimit të gjakut

• Rruga e brendëshme e koagulimit të gjakut fillon me dëmtimin e enës së gjakut dhe kontaktit me kolagjenin. • Dëmtimi i enës dhe kontakti me kolagjenin shkakton aktivizimin e faktorit të XII ( të Hagemanovit ) dhe lirimin e fosfolipideve nga trombocitet . • Faktori aktiv i XII vepron në formë enzimatike në faktorin e XI dhe e aktivizon ate. • Për këte reakcion nevojiten kininogjenet me peshë të lartë molekulare dhe prekalikreina e shpejton. • Faktori i XI aktiv (faktori XIa) me tutje aktivizon faktorin e IX. • Faktori aktiv XI (-faktorin XIa) pastaj aktivizon faktorin e IX. • faktori aktiv IXa vepron s bashku me faktorin e VIII dhe lirimin e fosfolipideve prej trombociteve në faktorin e X dhe e aktivizon ate. • Faktori I VIII është shumë me rëndësi për këtë aktivizim dhe personat që kanë deficit të tij kanë predispozit për të gjakderdhë. Dhe mund të paraqitet sëmundja e hemofilis. • Aktivizimi I mëtut

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more