WordPress.com Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Kur te degjosh dike qe thote per ty gjera te mira te cilat ne te vertete nuk i ke

loading...
Uehb ibn Munebih (Allahu e meshirofte) thoshte: "Kur te degjosh dike qe thote per ty gjera te mira te cilat ne te vertete nuk i ke, mos ji i sigurt qe neser te thote per ty gjera te keqia te cilat realisht nuk i ke."

Burimi: Valdet Kamberi

Ekstremizmi në fe ekziston...

loading...
Ekstremizmi në fe ekziston, porse ai matet në peshoren e Kur'anit dhe Sunetit, e jo në peshoren e antiislamistëve dhe mediave manipuluese. Ngase në peshoren e antiislamistëve, i gjithë Islami është ekstremizëm.
Hoxhë Omer Bajrami

Çfarë thotë Naser Rafuna për Xhentelmenat e Kosovës?

loading...Aktori i njohur shqiptar nga Kosova Naser Rafuna në një postim në Facebook mes shumë postimeve  shkruan edhe për Xhentelmenat e Kosovës. Sipas tij Xhentelmenat e Kosovës ia hapin derën e veturës gruas në dy raste: kur vetura është e re ose kur gruaja është e re.
Arkiva Shqip fiton 1.300.000 dollar në vit në Youtube

loading...Një nga faqet më të mëdha shqiptare në YouTube, "Arkiva Shqip", ku artistë të ndryshëm publikojnë këngët e tyre është duke fituar shuma marramendëse parash.


Sipas faqes (http://socialblade.com/youtube/user/arkivashqip) që merret me statistika rrjeteve sociale, Arkiva Shqip  fiton në muaj 13.000 - 100.000 dollar në muaj dhe 1.300.000 dollar në vit.


Kjo platformë numëron mbi 1500 video dhe mbi 481 milion shikime që nga hapja e saj më 30 dhjetor 2009 dhe ka shumë se 300 mijë abonentë.

Rasti klinik 4. Vështirësia progresive në gëlltitje, humbja e peshës, ezofagiti refluksiv

loading...

Parashikoi tragjeditë ajrore, shkatërrimin e BRSS-së, BE-së, dhe Rusinë si lider i botës!

loading...

Parashikoi tragjeditë ajrore, shkatërrimin e BRSS-së, BE-së, dhe Rusinë si lider i botës!  Astrologu më i famshëm rus, Pavel Globa, ka parashikuar tragjeditë e aeroplanëve. Më 2009 ai ka thënë se viti 2014 duhet të jetë viti kur duhet të shmangen fluturimet.


Globe parashikimet e para i bëri në vitet ’80 të shekullit të kaluar, kur tha se “BRSS do të shpërbëhet dhe në verën e vitit 1991, në rrugët e Moskës do të ketë tanke”!

85 për qind e parashikimeve të tij të bëra më parë janë përmbushur deri më sot.

Kriza ekonomike, e cila do të zgjatet deri në vitin 2020, do të caktojë hartën gjeopolitike të Botës. SHBA-të i presin ditë të vështira, ndërsa Ukraina dhe BE nuk do të ekzistojnë.

“Dy vitet e ardhshme do të jenë të vështira për dollarin, edhe pse rënia e valutës amerikane ende nuk do të ndodhë. Koha më e vështirë e dollarit do të jetë më 2017-2018. Dollari do të zhvlerësohet krejtësisht, kartëmonedhat do ngjiten mbi mure në tualete dhe nuk do të dinë se çfarë do të bëjnë me to. Në këtë kuptim, euro është valuta më e besueshme”, thotë Globa, transmeton Telegrafi.

Në vend të Bashkimit Evropian do të shfaqen disa unione tjera. Vendet skandinave dhe vendet baltike do të formojnë Aleancën Veriore, ndërsa Franca, Italia dhe Spanja do të bashkohen në aleancë e Evropës së Jugut. Bashkimi Evropian ndoshta do të mbijetojë si formacion, por vetëm në letër.

Deri në fund të vitit 2020, të gjitha shtetet do të përjetojnë kohë të vështira, por në fund Rusia do të jetë perandori e fuqishme dhe lider i ri botëror.

Në fund të vitit 2020, njerëzimi do të përshëndetet nga kriza, që do të njihet si “Depresioni i dytë i madh".

Duke vlerësuar fatkeqësitë natyrore dhe fatkeqësitë teknogjenike, Pavel Globa tha se 2014 do të jetë vit i rrezikut në rritje, ndërsa kishte paralajmëruar për fluturimet ajrore.

“Ma shumë gjasa në korrik e gusht duhet të presim një valë të aksidenteve ajrore, kështu që unë do të këshilloja që të përmbaheni nga fluturimet - në të gjitha drejtimet. Në dhjetor dhe janar 2015 do të rritet rreziku nga tërmetet, sidomos në ujërat e Paqësorit”!

Iblisi e vendos arshin (frontin) mbi ujë

loading...
Transmetohet nga Xhabiri,- Allahu qoftë i kënaqur me të!,- se Muhamedi,- salallahu alejhi ue selem!,- ka thënë:
" Iblisi e vendos arshin (frontin) mbi ujë.
E pastaj i dërgon ushtrinë e tij.
Ushtari më i afërt dhe me pozitë me të lartë tek ai, është ai i cili ka bërë fitne dhe degjenerime më të mëdha.
Dhe, kthehet njëri nga ushtarët e Iblisit dhe i thotë: Nuk e lashë rahat filanin derisa arrita ta ndaj prej bashkëshortes së tij.
Iblisi e thërret dhe i thotë: Po, ti që nga sot je më i miri (me pozitë më të lartë) tek unë si dhe je shoku më i afërt i imi."

(Shënon: Muslimi: 2813, Imam Ahmedi në Musnedin e tij: 12968, 14144, 14400, 14522, 14699).

Burimi: Valdet Kamberi

Moti për Neser

loading...
Moti për Neser :
Neser do te kemi mot pjeserishte me re ,
Paradite me musafir
Kurse gjate masdites mund te kemi reshje te vogla Bijash.

Burimi: Vedat Bajrami

Përmbaju sunetit

loading...
Përmbaju sunetit
Nga Seid bin el Musejib ,- Allahu e mëshiroftë!:
Sunetet e festës së fitër bajramit janë tre:
1. Ecja në këmbë për në musal-la
2. Ngrënia (e hurmave) para daljes (nga shtëpia).
3. Larja (gusuli).

Irvaul Galil vëll.

Burimi: Valdet Kamberi

A PO SHKON SADAKAJA E FITRIT NË ARKË TË GABUAR?

loading...

‪#‎Thash‬: Deri kur ne muslimanët duhet t’i mbajmë institucionet tona fetare me Fitra? Ajo është e drejtë e kategorisë së të varfërve, e jo e institucioneve fetare.
Them: le të ngjallet zekati, vakëfi, sadakaja dhe vlera e tyre të sqarohet nga ana e hoxhallarëve në trevat tona, të vetëdijësohet populli se ku duhet dhënë pasurinë e tyre, e jo populli të mendojë se mund të ndihmojë institucionin me Fitra, duke lënë anash ato që ceka me lartë.
A do të thotë kjo se atë vit kur nuk jepet sadakaja e fitrit për një institucion fetar, ai do të mbyllet?
Pyes: edhe sa dhe deri kur duhet t’i presim Fitrat për të funksionuar Medreseja, ku njerëzit mësojnë për Allahun dhe fenë e tyre?

Valdet Kamberi

Rasti klinik 3. Sëmundja e Parkinsonit, tremori dhe Triheksifenidili

loading...

Fjeta i qetë sepse isha i rrethuar nga miqtë.U zgjova dhe rreth meje...

loading...
Fjeta i qetë sepse isha i rrethuar nga miqtë.
U zgjova dhe rreth meje pashë vetëm ujqër.
Nuk e di nëse ujqërit kishin ngrënë miqtë, apo miqtë ishin bërë ujqër....?!

Çfarë është kanella dhe cilat janë vlerat e saj?

loading...Kanella është një bime shumëvjeçare e vëndëve tropikale, një nga aromat dhe erëzat më të vjetra të njohura në botë që pasuron shijet e kuzhinën tonë. Kjo bimë ka një histori të gjatë mijëravjeçare. Ajo është përdorur nga egjiptianët e lashtë në proçesin e mistershëm të balsamimit. Edhe sot, kjo erëz ka vlera, shumë të fshehura, që mund të bëhen aleatë të shëndetit tonë.
Në fakt, e përdorur tradicionalisht kundër ftohjes dhe si antibakterial, sot ajo është e njohur shkencërisht dhe për aftësinë e saj për të ulur kolesterolin në gjak. Është gjithashtu një antidot i mirë për të ndihmuar tretjën. Hulumtimi i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara për pacientët që ishin fazat e para të të diabeti tregoi se erëza në fjalë e përdorur për dymbëdhjetë javë ka ulur nivelet e sheqerit në gjak.
Prandaj mund të zvogëlohet përdorimi i sheqerit në ëmbëlsirat që ne përgatisim, vetëm po të shtohet kanellë, e cila zbut dëshiren për ëmbëlsirat. Kanella ndihmon gjithashtu për të lehtësuar problemet e hipërtensionit dhe çrregullimet e frymëmarrjes. Mjekësia kineze e përdor dhe për problemet menstruale. Për të ruajtur aromen dhe karakteristikat e saj shkopinjtë e kanellës ruheshin në kavanoza qelqi të mbyllura fort, larg nga të nxehtit.
Këtu janë disa keshilla të vogla për të përfituar nga vlerat e shumta të saj: Për ata që vuajnë nga migrena, këshillohet masazh me vaj kanelle për të lehtësuar dhimbjen. Si t’a pergatisim në shtëpi Vaji i kanellës shkermoqni 3 ose 4 shkopinj kanellë në gjysmë filxhan vaj ulliri. Masen e përgatitur lëreni për rreth 10 ditë, filtrojeni dhe ruajeni në një shishe të vogël.
Për dashamirësit e një formë të persosur fizike në mbrëmje këshillohet të pihet përzierja e përgatitur si me poshtë: shtoni në një çaj nenexhiku një maje luge kanellë dhe një lugë çaji shurup panje. Nëse jeni ftohur dhe keni probleme me gjumin pini qumësht kanellë: Përzieni në një gotë qumësht të ngrohtë një maje lugë pluhur kanellë, xhenxhefil të grirë, kardamom dhe pluhur karafili.

Çka është ankthi?

loading...
 Çka është ankthi?

1. Ëndërr e rëndë, gjatë së cilës na duket sikur na zihet fryma dhe tronditem ose trembemi. Ankth i rëndë. Gjumë me ankthe. Zgjohem nga një ankth.

2. fig. Ndjenjë e rëndë ndrydhëse, shtypëse; shqetësim i madh për fatin e dikujt ose për fundin e diçkaje. Ankthi i pritjes. Me ankth në zemër. Jam në ankth. Pres (shoh, ndjek) me ankth. E zuri një ankth. U çlirua
(shpëtoi) nga ankthi.

qka eshte ankthi,ceshte ankthi,cfare eshte ankthi, ankthi shqip

5 ushqimet më të shëndetshme të verës

loading...

Zuperads.co - Developers can earn money and advertisers get great CPA Campaigns

loading...

Rasti klinik 2. - Epilepsia Petil mal dhe trajtimi

loading...

1. Raste Klinike - Sëmundja e Parkinsonit, Diabeti mellitus tip 2 dhe ankesat në lukth

loading...

Përfitimet shëndetësore nga seksi

loading...

 

Studimet tregojnë se ndjenjat e dashurisë pasionante dhe intensive kanë efekt të njëjtë në receptorët e trurit tuaj njëlloj si paracetamoli, thonë studimet në Universitetin Shtetëror të Nju Jorkut.

Përfitimet që vijnë nga seksi

1. Dhimbje koke
Nëse keni një dhimbje koke të jashtëzakonshme, mos merrni pilula, por kryeni një mardhënie seksuale. Studimet tregojnë se ndjenjat e dashurisë pasionante dhe intensive kanë efekt të njëjtë në receptorët e trurit tuaj njëlloj si paracetamoli, thonë studimet në Universitetin Shtetëror të Nju Jorkut.

2.Ndihmoni veten
Kjo mund të jetë një recetë e lehtë ndonjëherë që ju mund ta merrni:
Masturboni së paku pesë herë në javë, pasi zvogëloni rrezikun e kancerit të prostatës me mbi një të tretën, pasi në këtë mënyrë gjendra e prostatës ndihet e lehtësuar.

3. Bëni seks rregullisht

Seksi i rregullt dhe i forcon kockat dhe muskujt, ndërsa kimikatet e lëshuara jashtë bëjnë që të rritet sistemi juaj imunitar. Tri herë në javë duhet me patjetër.

4. Tregohuni i zgjuar
Ndjeheni pak i ngadaltë dhe mendoni se intelegjenca juaj nuk është në nivelin e duhur? Stimulimi i sjellë nga seksi nuk është vetëm për kënaqësi, ai shkelmon “veshjet” e dëmshme që krijohen rreth trurit tuaj.


Kur agjëron duhet me mendu edhe shpërblimin e madh që e fiton

loading...
"Kur agjëron duhet me mendu edhe shpërblimin e madh që e fiton, 70 vjet larg Xhehnemit kush agjëron 1 dit për hirë të Allahut (hadith)."
Hoxhë Bekir Halimi

Dhjetë caktimet që ndodhin në Natën e Kadrit

loading...
 Nata e Kadrit - Një natë, sa një jetë!

Ç’ndodh në këtë natë:
1.Në këtë natë vendoset fati i të gjitha krijesave për vitin e ardhshëm.
2.Në këtë natë shkruhet se kush do të jetojë dhe kush do të vdesë.
3.Shkruhet se kush do të nderohet e kush do të mallkohet.
4.Shkruhet se kush do të paracaktohet për në Xhenet, e kush do të paracaktohet për në Xhehenem.
5.Shkruhet se ku do të paraqitet thatësia dhe uria.
6.Shkruhet se kush do ta kryejë haxhin atë vit e kush jo.
7.Në këtë natë përcaktohen rrisqet.
8.Përcaktohet se çfarë do të ndodhë deri në vitin tjetër.
9.Çështjet e atij viti dërgohen nga Leuhi Mahfudh për tek melaiket të cilët shënojnë urdhrat.
10.Shkruhet dhe çdo gjë tjetër të cilën e dëshiron Allahu të ndodhë atë vit.

Burimi: Xhamia Mbret

Kur përballesh me vështirësi dhe pyet veten ku ndodhet Zoti

loading...
Kur përballesh me vështirësi dhe pyet veten ku ndodhet Zoti, kujto: mësuesi qëndron i heshtur kur ke provim.

Reflekset e pakushtëzuara dhe të kushtëzuara

loading...
Reflekset e pakushtëzuara = janë aftësi të lindura të organizmit për të kundërvepruar ose përgjigjur ndaj veprimit të ngacmuesve të ndryshëm.

Reflekset e kushtëzuara = janë aftësi që fiton organizmi gjatë jetës, për të kundërvepruar ose përgjigjur ndaj veprimit të ngacmuesve të ndryshëm.

Demonët kanë oreks të shfrenuar për seks

loading...

            Demonët kanë oreks të shfrenuar për seks

Megjithëse të gjithëve na ka rënë në vesh fjala… demonë, ata nuk janë gjithmonë të njëjtë, ose më saktë çdo popull i përkufizon ndryshe. I vetmi tipar i përbashkët i tyre është… frika që të krijojnë.

Sot, kam dëshirë t’ju flas për demonët e… gjumit që nganjëherë ngatërrohen me Duende-t e Spanjës, por dhe të ashtëquajturën Mora, shpirtin që perceptohet si një peshë mbi gjoks që të mban frymën dhe të mpin tërësisht.
Këta lloj demonësh shquhen për orekse të shfrenuara seksuale. Demonët (meshkuj) përpiqen të joshin femrat gjatë kohës që ato flenë, duke u zgjuar instikte të egra erotike. Diçka e ngjashme ndodh edhe me Sukubët, të cilët dhe pse janë më të rrallë (korrespondenca numerike e Inkubëve me Sukubët është 9 me 1) janë kaq veprimtarë sa nuk mund ta përfytyroni… Demonët (femra), nga ana tjetër, ndezin po me të njëjtën lehtësi meshkujt e padyshimtë për t’u vjedhur spermën e çmuar si dhe për të kënaqur orekset e sëmura seksuale.
Krijesat në fjalë kryejnë seks të shfrenuar me të njëjtët partnerë për disa netë rresht. Prania e tyre është e padukshme, gjithçka ndodh gjatë kohës që ata flenë. Të nesërmen, edhe pse mund të vërejnë shenja dhune në trup, si gërvishtje të lehta, ose njolla të zeza tek-tuk, viktimat nuk dyshojnë për asnjë formë keqtrajtimi seksual, pasi shumica kanë partnerë erotikë…
Pas Sukubëve flitet se fshihet mbretëresha e natës, Lilith. Emri i saj u përmend për herë të parë nga Sumerianët, të cilët e thërrisnin Ardat Lili dhe besonin se ishte shpirti i një gruaje të re që përgjegjësohet për përqafimin e makthshëm dhe mpirjen e trupit të viktimave që flenë.


Burimi: Gazeta Express

FAKTORET E RIZKUT TE ATEROSKLEROZES

loading...

Faktoret e rezikut te atelosklerozes jane ata faktor prania e te cileve rrit rezikun per zhvillimin e semundjes kurse eleminimi i tyre e ul kete rrezik.Nder faktoret madhoor te aterosklerozes jane:

1.Dislipidemia
Ka te beje me crregullimin e perdorimit te yndyrnave ne gjak.Yndyrat ne gjak transportohen te shoqeruara me proteina me komplexe lipoproteinike.Sipas densitetit dhe burimeve te tyre lipoproteinat ndodhen ne:
a.Kilomikone--permbajne yndyra te thithura ne zorre.
b.VLDL--jane lipoproteina me densitet shume te ulet dhe sintetizohen ne melqi nga yndyrat endogjene.
c.LDL--jane lipoproteina me densitet te ulet.
d.HDL--jane lipoproteina te cilat largojne kolesterolin nga indet dhe cojne ne melci.
Sipas studimeve te sotme LDL eshe lipoproteine madhore atenogjene.Pasi ajo eshte transportusja kryesore e kolesterolit i cili eshte faktor kyq ne formimin e aterosklerozez.
HDL--kur eshte ne nivel te larte mund te mbroje nga ateroskleroza pasi ajo largon kolesterolin nga gjaku prandaj konsiderohet si faktor mbrojtes.

KOLESTEROLI--Eshe njemolekule e patreteshme ei cili merr pjese ne ndertimin e membranave qelizore.Kolesteroli ne gjak transportohet kryesisht me LDL.Ai perben faktor madhore aterogjen.
Nivelet normale te:
Kolesterol < 190 mg/dl
LDL kolesterol < 115 mg/dl
Trigliceridet < 150 mg/dl
HDL kolesteroli > 35 mg/dl

2.DUHANI--eshte vene re se duhani rrit rrezikun per ateroskleroze.
Mekanizmi duhani ul HDL.SHkakton vazokonstriksion si dhe demton funksionin e endotelit.Lenja e duhanit rrit jetegjatesine.

3.HTA--i shoqeruar me patologji te tjera se tepermi probabiliteti per SAK.
4.Diabeti i sheqerit--rrit riskun per zhvillimin e aterosklerozes.Kete gje mendohet se e arrine me disa mekanizma si:
a.Rezistenca ndaj insulines
Normalisht insulina ul nivelin e yndyrnave ne gjak.Ne diabetiket si rezultat i rezistences ndaj insulines ulet sasia e ac.yndyrore.

b.Keta te semure humbin HDL me rruge urinare
c.Insulina nxit proliferimin e qelizave te muskulatures se lemuar
d.Insulina rrit agregushmerine e trombociteve.

5.Inaktiviteti fizik
Eshte vene re se ulja e aktivitetit fizike ndikon ne rritjen e riskut per SAK.

6.Obeziteti
7.Anamneza familjare
Te gjithe njerzit qe kane pararendes te rendit te pare te vdekur nga semundje aterosklerotike ne moshen <55vjeq per meshkuj dhe <65 per femra kane rrezik per zhvillim te atelosklerozes.

8.Gjinia--deri ne pubertet probabiliteti eshte i barabarte per te dy gjinite.Me pas deri ne periudhen e menopauzes femrat kane probabilitet me te ulet se meshkujt dhe me pas probabiliteti barazohet.

9.Mosha--probabiliteti i shfaqjes se SAK rritet me rritjen e moshes ne te dyja gjinite.
10.Alkooli--Kur alkooli pihet ne doza te vogla rrit nivelin e HDL dhe konsiderohet si faktor mbrojtes kur dozat riten kthehet ne faktor rrisku.

SINDROMI METABOLIK
karakterizohet nga plotesimi i 3 nga 5 kushteve te meposhteme:
1.Perimetri i barkut >102cm M >88cm F
2.Trigliceridet me i madhe ose i barabarte 150mg/dl
3.Tensioni arterial 130mmhg 85mmhg
4.Glicemia 110mg/ml
5.HDL kolesterol <40mg/dl M <50mg/dl F

Parandalimi i SAK

masat per parandalim ndahen ne dy grupe
1.Parandalimi paresor ka per qellim pengimin e formimit te pllakave ateroskleromatoze ai perfshin
a.Permisimin e stilit te jeteses qe do te thote jo duhan,ushqim i shendeteshem,aktivitet fizik.
b.Mjekim i faktoreve te riskut TA <140-90 per shumicen
<130-80 per pacient qe kane faktor te tjere risku.

2.Kolesteroli < 190mg/dl per shumicen
<175 mg/dl per ata qe kane faktore te tjere risku.

3.LDL kolesteroli <115
<100

4.Perimetri i barkut <102 cm M
<88 cm F

2.Parandalimi dytesor ka te beje me marrjen e masave per te parandaluar zhvillimin e
a.IAM
b.Insult cerebral
c.Angine
pasi tashme pllaka aterosklerotike eshte formuar dhe duhet parandaluar nderlikimin e saj

Hipertensioni

loading...Hipertensioni ose shtypja e lartë e gjakut është një sëmundje në të cilën shtypja e gjakut ka nivele të larta dhe permanente mbi arterjet.

Dihet se presioni arterial nuk është konstant dhe në periudha të ndryshme gjatë ditës ndryshon nga vlerat më të larta gjatë sistolës në vlerat më të ulëta gjatë diastolës së zemrës. Nëse këto vlera i tejkalojnë kufijtë e përcaktuar për presionin ose shtypjen normale atëherë flasim për presion të lartë të gjakut ose hipertension. Sipas kritereve të përcaktuara nga OBSh (Organizata botërore e shëndetësisë) vlerat normale të presionit arterial sistolik janë rreth 140 mmHg ndërsa presioni diastolik duhet ti ketë vlerat rreth 90 mmHg.

Diagnostikimi i hipertensionit është i komplikuar sepse ai varet edhe nga gjendja psikike e pacientit dhe ka vlera të ndryshueshme gjatë ditës. Shpesh shkaku i tij nuk është i përcaktueshëm dhe atëherë bëhet fjalë për hipertension esencial dhe mund të shfaqet edhe nga ndonjë defekt ose infeksion i ndonjë organi p.sh i veshkave atëherë kemi hipertension sekondar (organik).

Gjatë stinës se verës, shtypja e gjakut stabilizohet për shkak te temperaturave te larta, organizmi bymehet, ndërsa gjatë dimrit ajo ngritët për shkak te tkurjes s[ organizmit ne pergjithesi nga temperaturat e ulëta.

Mjekimi
Mjekimi pa medikamente
A) Zvogëlimi i peshës trupore (për obezët), për ç'do 10 kg të hequra presioni bie për 5 deri 20 mmHg.

B) Dieta me shumë pemë dhe perime (pa kolesterol) ul presionin për 8-14 mmHg.

C) Zvoglimi i konsumit të kripës ul presionin për 2-8 mmHg.

D) Aktiviteti fizik p.sh shëtitjet e rregullta prej 30 min. në ditë bën uljen prej 4-9 mmHg.

E)(Për ata që pijnë alkool) eliminimi i alkoolit ul presionin 2-4 mmHg.

Infarkti miokardial

loading...

Infarkti miokardial, e njohur në popull si edhe si pika në zemër, është nekrozë e parikthyeshme e muskulit kardiak që shkaktohet si pasojë e një ishemie të zgjatur. Kjo zakonisht ndodhë si pasojë e mosbalancës të oksigjenit të ofruar dhe të kërkuar. Prania e enzimeve kardiake në qarkullim është një e dhënë për nekrozën miokardiale. IM mund të dëmtoj fuksionin sistolik dhe diastolik, ose të jetë vendi i zhvillimit të aritmive.

Sinonime: sindroma akute koronare, IM, ataku i zemrës, anginë e paqëndrueshme, infarkt miokardial pa dhëmbë Q, sëmundja e arterieve koronare, ishemia miokardiale, dhimja e gjoksit.

Përmbajtja
1 Patfiziologjia
1.1 Seksi
1.2 Mosha
2 Klinika
2.1 Historia
2.2 Prezantimi atipik
2.3 Ekzaminimet fizike
3 Shkaqet
4 Diagnoza Diferenciale
5 Studimet Laboratorike dhe Imazherike
5.1 Te dhenat laboratorike
5.2 Të dhënat imazherike
6 Trajtimi
6.1 Trajtimi medikamentoz (akut)
6.2 Angioplastia koronare
7 Sqarim
Patfiziologjia
Ateroskleroza është shkaku më madhorë që shkakton sindromën arterieve koronare. Mbi 90% të rasteve të IM rezulton nga një tromb akut që formohet në pllakën aterosklerotike të vendosur në arterien koronare. Ruptura e pllakës aterosklerotike është hapi i parë i fillimit të trombozes koronare. Ruptura e saj ndiqet nga kaskada e procesit të koagulimit, dhe të lëndëve vazokonstriktore endoteliale, që të gjitha së bashku çojnë në mbylljen (okluzion) të arteries koronare të prekur.

Por jo gjithmonë është e pranishme një pllakë aterosklerotike në zhvillimin e IM, ky i fundit mund të shkaktohet (veçanërisht te të rinjtë) nga një embol që e mer origjinën nga infeksioni valvular, shkaktohet një okluzion sekondar nga vaskuliti, vazosplazëm koronare (variant angine), përdorimi kokaines, mismatching oksigjenit të kërkuar dhe të ofruar.

Seksi
Meshkujt janë më të prekur se femrat para moshës 60 vjeç. Pas kësaj moshe reziku është i njëjtë, kjo ndodh për shkak të mungesës së estrogjenit. Pas menopauzes estrogjeni ulet ndjeshëm tek femrat.

Mosha
Incidenca rritet me moshën, por në të shumtën e rasteve IM ndodh pas moshës 65 vjeç.

Klinika

Dhimbja e gjoksit: Shpesh mund të përshkruhet si një dhimbje substernale, e paqartë, shtypëse në gjoks, djegëse dhe ndonjëherë edhe e mprehtë. Një dhimbje që zgjat rreth 30 min është e pajtushme me IM. Rezatimi në krahun e majtë edhe në qafë ndodhin në isheminë miokardiale. Dhimbja fillon të qetësohet pas ndalimit të aktivitetit që e shkaktojn këtë dhimbje ose pas përdorimit të nitroglicerinës. Dhimbja e gjoksit mund të shoqërohet me nauze, të vjella, lodhje dhe palpitacione. Dhimbja e gjoksit atipike ndodh tek diabetikët, por edhe në pleqëri. Sidoqoftë kjo mund të jetë e pranishme edhe ne ndonjë pacient tjetër, por këto shenja janë të barasvlefshme me anginën.

Frymëmarrje e shkurtër (mbajtje e frymës) është e pranishme në pacientët anginoz, por edhe në ata me insuficiecë kardiake. Mekanizmi i zhvillimit është rritja e presionit diastolik në ventrikulin e majtë dhe si rrjedhojë edhe në venën mushkërore. Rritja e presionit diastolik ndodhë nga dëmtimi i muskulit kardiak si rezultat i IM.

Prezantimi atipik
Pacientët që kanë këtë prezantim përbejnë një frekuencë të lartë për vendosje të diagnozës në menyrë të gabuar. Dhimbja atipike mund të jetë e vendosur në abdomen apo në grykë, qafë, nofull m.gj.th këto janë në të vërtetë ekuivalente të angines. Pacienti mund të tregojë për dhimbje anginoze kur ai në të vërtetë nuk i ka, por janë mentale, kjo vërtetohet nga ekzaminimet.

Ekzaminimet fizike
Të dhënat që merren janë variable, kështu disa pacientë janë të qetë në shtratë me rezultate te ekzaminimeve normale, kurse të tjerë mund të paraqitën me dhimbje të ashpër, detres respirator që kërkon suport ventilator.

Temperaturë subfebrile mund të jetë e pranishme.

Hypotension ose hypertension kjo në varësi të shtrirjes të IM. Degjimi i zhurmës të katërt (S4) mund të dëgjohet në pacientët me ishemi kardiake.

Një zonë diskinetike (në IM anterior) e cila ngelet mbrapa në tkurrje.

Zhurmë sistolike në rastet me regurgitim mitral ose një difektë septal ndërmjetë vetrikujve.

Lekura e ftohtë dhe e lagësht dhe me djersë.

Mund të shihen shenja të insuficiencës kardiake kongjestive: Ritmi gallopit (S4), Ralet pulmonare, Edema të anesive të poshtme, Rritje e presionit venoz jugular.

Shkaqet
Ateroskleroza, e cila mund të ketë një tromb që bllokon totalisht lumenin ose pjesërisht atë.
Faktorët e pamodifikushëm të aterosklerozes: mosha, seksi, histori familjare për sëmundje aterosklerotike.
Faktorët e modifikushëm të aterosklerozës: duhani, diabeti melit, hipertensioni, dislipidemia, obesiteti.
Faktorët e tjerë të aterosklerozës: rritja e nivelit të homocisteinës, jeta sedentare, stresi psikosocial, sëmundjet perivaskulare, higjena e varfër orale.
Shkaqet joaterosklerotike,
Vaskulitet,
Embolat koronare,
Anomalitë kongenitale koronare,
Traumat koranare,
Spazmat koronare,
Përdorimi i kokainës,
Faktorët që rritin përdorimin e oksigjenit si ushtrimet e zgjatura, ethet, hipertiroidizmi.
Faktorët që ulin oksigjenimin janë hypoksia, anemia e thellë.150 pyetje me zgjidhje nga Biologjia

loading...
150 pyetje me zgjidhje nga Biologjia

Kliko mbi: Biologjia

It is better to listen to a wise enemy than...

loading...
It is better to listen to a wise enemy
than to seek counsel
from a foolish friend.
-Ali Bin Abu Talib


Source: OnIslam English

BËJI KËTO RREGULLA LIGJ NË SHTËPI!!

loading...

Fëmijët janë kënaqësia e syve të prindërve të tyre, dhe mbi prindërit, bie përgjegjësia e edukimit të tyre. Projekti i edukimit është projekti më i rëndësishëm në jetën e prindërve! Në vazhdim do t’i sjellim disa rregulla, ku prindi, kishte qenë mirë që fëmijëve t’ua mëson, dhe t’ua bën ligj dhe rregull shtëpie:
1. Namazi në kohën e vet.
2. Fjalët, ju lutem dhe ju falënderit, janë me rëndësi.
3. Pa rrahje, pa mallkim, pa sharje, dhe pa fjalë që e dëmtojnë moralin.
4. Shprehu për ndjenjat e tua, me edukatë dhe me qartësi.
5. Mbylle atë që e hape, dhe ngrite atë që e zbrite, dhe bëje vendin të jetë më mirë se që ishte.
6. Dhoma jote është përgjegjësia jote.
7. Kur tjetrit flet, dëgjoje, dhe mos e ndërpre atë që flet.
8. Jep selam kur hyn dhe kur del.
9. Kush nga shokët juaj na viziton duhet ti respekton ligjet e tona.
10. S’ka ushqim brenda dhomës.
11. Në gjumë para orës 10.
12. Ndalohet përdorimi i çdo mjeti elektronik kur familja janë të ulur bashkë.
13. Gjatë ushqimit s’ka vend për mospajtime.
14. Secili e bart përgjegjësinë e ruajtjes së shtëpisë dhe gjërave të saj.
15. Askush mos të hynë në dhomën e tjetrit kur është vet, pa leje dhe pa trokitur në derë.


Burimi: Keshillohu

Arsyet kryesore të rritjes së numrit të aksidenteve në vitet e fundit

loading...
Arsyet kryesore të rritjes së numrit të aksidenteve në vitet e fundit janë:
1. Rritja e fluksit të lëvizjes së mjeteve në akset kryesore.
2. Rritja e shpejtësisë se lëvizjes mbi normat e lejuara.
3. Moszbatimi i rregullave të qarkullimit nga drejtuesit e mjeteve.

Ja cilat ishin të fshehtat e mëdha të Shekspirit

loading...

            Ja cilat ishin të fshehtat e mëdha të Shekspirit

 

Uilliam Shekspir konsiderohet një nga shkrimtarët më të mëdhenj në të gjithë historinë botërore. Megjithatë, ka jashtëzakonisht shumë mistere rreth jetës së tij private. Ja cilat janë disa nga misteret më të mëdha të jetës së Uilliamit.

1. Prindërit e Shekspirit, Xhon dhe Meri Shekspir, me shumë mundësi kanë qenë analfabetë.

2. Shekspiri u martua me një grua më të madhe se vetja. Uilliam ishe 18 vjeç dhe Anne Hathaway, e bija e një fshatari, 8 vjet më e madhe.

3. Ai pasuroi anglishten me fjalë të reja. Prej tij lindën emrat Olivia, Miranda, Xhesika dhe Kordelia.

4. Uilliam mbante vath prej ari.

6. Shekspir ka vdekur në një moshë të madhe për kohën kur ai jetoi. Në shekullin që jetoi Uilliam, njerëzit vdisnin që 30 apo 40 vjeç, ndërkohë që shkrimtari i madh anglez vdiq 52-vjeç.

7. Në kohën që vdiq Uilliam, varret dëmtoheshin dhe grabiteshin. Ja çfarë shkruhej në pllakën e varrit të Shekspirit. “I dashur mik, për hir të Zotit mos e prek këtë varr. Je i bekuar nëse më lë të prehem në paqe, je i mallkuar nëse trazon kockat e mia”.

8. Ka nga ata që dyshojnë se pjesa më e madhe e veprave të Shekspir janë shkruar nga njerëz të paguar. Ka dhe nga ata që thonë se “Shekspir’ është pseudonim i një njeriu që ende nuk njihet se kush mund të jetë.


Burimi: Gazeta Express

Analiza - Vdekja më vjen prej syve të tillë - Rexhep Qosja

loading...
Vdekja më vjen prej syve të tillë roman. Autori: Rexhep Qosja.

Autori rrëfen jetën e banorëve të Vajazanit, në veçanti për Xhezairin Gjikën, rrëfimi mbi të është realizuar prej tre kënde të ndryshme këndvështrimi.

Xhezairi duke veçuar disa nga çastet kyçe të jetës së vet, hedh dritë të fuqishme mbi esencën e raporteve ndërnjerëzore dhe ambientit.

Rrëfimi bëhet në dy linja: Në përjetimet e drejtpërdrejta të tij dhe nga frymëzimi që merr nga soditjet që I bën ambientit dhe njerëzve.

Rexhep Qosja përshkruan me mjeshtëri anët negative të njeriut dhe është i shqetësuar për këtë çështje.

Lexo një analizë më të zgjeruar: Vdekja më vjen prej syve të tillë

Vdekja më vjen prej syve të tillë,vdekja me vjen prej syve te tille,vdekja me vjen prej syve te tille analize,vdekja me vjen prej syve te tille rexhep qosja,rexhep qosja vdekja me vjen prej syve te tille analiz

Për krejt partitë që po mundohen me u futë në qeveri

loading...
"Themelimi sa më i shpejtë i bashkësisë së komunave serbe, kthimi i pasurisë Kishës Ortodokse Serbe, organizimi më i mirë për kthimin e të zhvendosurve dhe që ky kthim të jetë më i qëndrueshëm, si dhe anulimi i privatizimeve në mjediset ku jetojnë serbët." - Kushtet e Listës Serbe
Për krejt partitë që po mundohen me u futë në qeveri, këto kushte po duken me qenë ma të kapshme sesa ato të Lëvizja VETËVENDOSJE!, që edhe nji herë dëshmon se kush vërtet punon e vepron kryekëput për interesa të shtetit edhe qytetarëve.

Burimi: Fisnik Ismaili

Bashkimi kombëtar nuk bëhet me protesta,demagogji dhe filozofi të ndryshme poltike

loading...
Bashkimi kombëtar nuk bëhet me protesta,demagogji dhe filozofi të ndryshme poltike.
Të gjithë ju që e doni dhe dëshironi ( edhe unë e dua dhe e dëshiroj) Bashkimin Kombëtar,keni pasur mundësi ta shikoni gjatë Muajit të Bekuar të Ramazanit se si shqiptarët nga gjitha trevat shqipëtare i kanë bashkuar "Iftaret" e shumta të organizuara anëkënd këtyre trevave.
Me respekt, Gëzim Kelmendi

Pas disa ditësh do të thuash : shkoj Ramazani

loading...
Pas disa ditësh do të thuash : shkoj Ramazani.
Nuk është problemi se a shkoj apo jo, problemi është se:
a të përshëndeti duke qenë pa mëkate,
apo të përshëndeti njësoj sikur të gjeti !!!

Burimi: Senad Ramadani

Fakte që jashtëtokësorët ekzistojnë

loading...


Janë hedhur shumë hipoteza nëse vërtetë ekzistojnë jashtëtokësorët. Por duket se studimi i fundit tregon se këto hipoteza janë të vërteta.

Dy shkencëtarë të institutit amerikan SETI që merren me gjurmim sinjalesh të jetës inteligjente jashtë planetit Tokë, në Kongresin amerikan kanë deklaruar: “Jashtëtokësorët ekzistojnë ” Den Vertimer, drejtor i qendrës hulumtuese SETI në Kaliforni gjatë fjalës në Komitetin për Shkencë, hapësirë dhe teknologji ka thënë se mundësia e jetës jashtëtokësore të mikrobeve është e 100 për qind.“Gjatë 50 vjetëve të fundit janë mbledhur dëshmi për kushtet e domosdoshme për jetë janë të pranishme në gjithë galaktikën. Mundësia që jeta të jetë nisur e të jetë zhvilluar edhe diku është shumë e pranueshme nga pikëpamja shkencore “, ka thënë Vertimer, shkruan Huffington Post. Kolegu i tij Set Shostack, astronom i lartë në institutin SETI po ashtu ka thënë se shanset për të gjetur jetë jashtëtokësore janë shumë të mëdha.

“Ka më shumë se sa mjaft hapësirë për ekzistencë jete jashtëtokësore, përfshirë dhe jetën inteligjente dhe mendoj se gjatë 20 vjetëve të ardhshëm do ta kemi mjaft dëshmi për këtë “, ka përfunduar Shostack.

Kjo nuk është hera e parë që Kongresi të ketë mbajture dëgjim lidhur me jashtëtokësorët. Në dhjetor është mbajtur dëgjimi dyorësh lidhur me hulumtimin aktual për jetë jashtëtokësore, e revista “Wire” pati shkruar se ai dëgjimi ka qenë njëri nga më të mirët që Kongresi kishte mbajtur gjatë disa muajve të fundit.

A shihet nata e Kadrit me sy?

loading...


nata
A shihet nata e Kadrit me sy?

Shejh Abdul-Aziz ibën Baz, Allahu e mëshiroftë!

Pyetje:

A shihet nata e Kadrit me sy, thjesht me sytë e njeriut, ngase disa njerëz thonë: Nëse njeriu mund ta shohi natën e Kadrit, atëherë do të sheh dritë në qiell apo diç të ngjashme, dhe si e ka pa i Dërguari i Allahut salAllahu alejhi ue selem dhe sahabët radijAllahu anhum? Dhe si e di njeriu që e ka pa natën e Kadrit? A arrin shpërblim njeriu edhe nëse nuk ka mundësi me pa natën e Kadrit? Shpresojmë të na përgjigjeni me argument?

Përgjigjja:

Ka mundësi që dikujt t’i mundësohet pamja e natës së Kadrit, posaçërisht atij që Allahu ia bën të mundshme dhe kjo përmes pamjes së shenjave të kësaj nate.

Sahabët radijAllah anhum për pamjen e kësaj nate argumentonin me disa shenja. Mirëpo, mos pamja e saj nuk e pengon arritjen e vlerës së saj, për atë njeri që falet dhe bën ibadet me bindje dhe llogari në shpërblim.

Muslimani duhet të bëj përpjekje në kërkimin e kësaj në dhjetë netët e fundit të ramazanit, ashtu siç ka urdhëruar Pejgamberi salAllahu alejhi ue selem me qëllim për të kërkuar shpërblimin, e nëse e qëllon këtë natë me namaz dhe ibadet me bindje llogari në shpërblim, atëherë do të ketë shpërblim edhe nëse nuk e di konkretisht atë natë.

Pejgamberi salAllahu alejhi ue selem ka thënë: “Kush falet dhe bën ibadet në natën e Kadrit me bindje dhe llogari në shpërblim, do t’i falën mëkatet e kaluara”, e në një transmetim tjetër thuhet: “Kush falët këtë natë dhe bën ibadet duke e kërkuar atë (natën e Kadrit) i falën mëkatet e kaluara dhe të mëvonshmet”

Veç së është vërtetuar nga Pejgamberi salAllahu alejhi ue selem në transmetime çfarë tregojnë shenjat e saj, prej tyre: lindja e diellit në mëngjesin e saj është pa rreze.

Ubej ibën Ka’b radijAllahu anhu betohej në Allahun së nata e Kadrit është nata e njëzetë e shtatë dhe këtë e argumentonte me këtë shenjë.

Mendimi me i saktë është së nata e Kadrit lëviz në dhjetë netët e fundit, kurse në netët tek ka mundësi të jetë, e nata e njëzetë e shtatë është me së e mundshme të jetë në të nata e Kadrit.

Kush bën përpjekje në adhurim në dhjetë netët e fundit, me namaz, lexim të Kur ’an-it, lutje e gjëra të tjera nga punët e mira do ta arrije natën e Kadrit pa dyshim dhe do të arrije sukses në atë që e ka premtuar Allahu për atë që bën namaz dhe ibadet me bindje dhe llogari në shpërblim.

Allahut i takon suksesi, paqja dhe bekimi i Tij qofshin mbi të Dërguarin e Allahut, Muhamedin salAllahu alejhi ue selem, familjen dhe shokët e tij!

Shejh Abdul-Aziz ibën Baz, Allahu e mëshiroftë!
Përktheu: Besim Gjelaj

Burimi: Mjekësia Islame

Shenjat e natës së Kadrit

loading...
Të gjitha falënderimet i përkasin Allahut, Zotit të botëve kurse përfundimi i lumtur është për të devotshmit dhe nuk armiqësi veçse ndaj mizorëve. Paqja dhe bekimet qofshin për krijesën më të mirë dhe njeriun më me vlerë, të Dërguarin tonë, Muhamedin, sal-lAllahu alejhi ue selem, familjen dhe mbarë shokët e tij! Më tej...
Shenjat e natës së kadrit:
E para: Nata mos të jetë as e nxehtë e as e ftohtë.
E dyta: Të jetë natë e shndritshme.
E treta: Në këtë natë zbresin shumë engjëj.
E katërta: Dielli në agimin e saj lind pa rreze.
Argumentet për këto shenja:
I Dërguari i Allahut –sal lAllahu alejhi ue selem- ka thënë: “Nata e Kadrit është natë e shndritshme, as e ftohtë e as e nxehtë, dielli në agim lind i kuq i dobët”. Transmeton Ibn Huzejme dhe e ka saktësuar shejh Albani.

I Dërguari i Allahut –sal lAllahu alejhi ue selem- ka thënë: “Mua m'u tregua nata e Kadrit, e më pas m'u harrua. Ajo gjendet në dhjetë netët e fundit. Ajo natë është e shndritshme nuk është as e ftohtë e as e nxehtë, sikur të kishte në të një hënë që shndriste yjet e saj. Nuk del shejtani i saj deri sa të dali agimi i saj” Transmeton Ibn Hibani, (hadithi është i saktë me rrugët e tij).
I Dërguari i Allahut –sal lAllahu alejhi ue selem- ka thënë: “Shenja e saj (natës së Kadrit) është që të lindi dielli në agimin e saj i bardhë pa rreze”. Transmeton imam Muslimi.
Janë përmendur edhe disa shenja të tjera që nuk kanë argumente si:
1. Mos të lehin në të qentë.
2. Mos të bien yje prej qiellit.
3. Të bjerë shi në atë natë.
Përktheu: Abdurrahman RAMA

Komentimi i ëndërrave - Shpjegimi i ëndërrave

loading...

 Do të shtohen vazhdimisht

Për ta gjetur më lehtë atë që kërkoni shtypni CTRL+ F dhe shkruani atë që ju intereson 

Kliko mbi atë që ju intereson që të hapet faqja përkatëseKarrigia e Allahut subhanehu ue teala

 Leuhi Mahfudhi në ëndërr

Lapsi në ëndërr

Sidretu Elmunteha në ëndërr

Melekët apo Engjujt në ëndërr  komentimi i endrrave sipas alfabetit,komentimi i endrrave ne islam,komentimi i endrrave shqip,komentimi i endrrave ne islam fjalor,komentimi i endrrave sipas islamit,komentimi i endrrave ne islam download,komentimi i endrrave shkarko,komentimi i endrrave sipas kuranit,komentimi i endrrave, shpjegimi i enderrave,komentimi i endrrave sipas alfabetit,komentimi i endrrave, komentimi i endrrave shqip,shpjegimi i enderrave, Endërrat komentimi, Komentimi i ëndërrave në shqip, libri komentimi i ëndërrave, Ëndërrat dhe komentimi i tyre

Arritjet e Shpend Ahmetit në 6 muajt e parë

loading...
Me poshte jane vetëm disa nga arritjet në 6 muajt e parë. Në fund të muajit korrik publikojmë raportin e punës te 6 mujorit të parë me detajet e punes ne çdo drejtori dhe projektet kapitale.
Dje kaluam buxhetin e rishikuar që na mundëson fillimin e disa projekteve të reja si sistemi i ri parkingut ne kryeqytet. Poashtu sivjet fillojmë edhe me shujta si dhe me investime në ormane në klaset 1 - 5 për të lehtësuar çantat. Po mundohemi që ti bëjme ndryshimet në ngrohje të shkollave që mos të ketë ngrohje me naftë.
Sivjet përfundon faza e parë e projektit të termokosit ku nuk do të ngrohemi me naftë por me avull nga KEK. Poashtu ka filluar reforma e trafikut urban.
Kemi shtuar buxhetin per trajtimin e qenëve endacak dhe në mbledhjen e korrikut do të kemi debat në Kuvend Komunal për këtë. Poashtu kemi rritur buxhetin per bllokimin e trotoareve për makina.
Nga 12 zotimet e fushates per 6 muaj janë arritur mbi 30 perqind. Pason raporti i detajshem i realizimit të premtimeve. Qyteti yne po bëhet.
Rrethrotullimi ështe zhbllokuar dhe tash eshte leshuar ne qarkullim. Është zhbllokuar edhe puna në rrethin e Arberise dhe do të perfundoj sivjet. Në rrugen Enver Maloku tash po punohet në mënyre aktive.
Vitin tjeter me buxhetin që ne e propozojmë do të bëjmë edhe shumë më shumë. Mbesin shumë sfida por bashkë do ti arrijmë
· Transparenca në arsim, punësimi.
· Ndalja e Ndërtimeve pa leje
· Përfundimi i procesit të legalizimit - tre vite sipas ligjit
· Heqja e taksave administrative për rastet sociale, programe të lirimit nga pagesa për shërbime komunale të grupeve të rrezikuara
· Reformimi i Transportit Publik
Tanimë ka filluar reforma në një bashkëpunim me BERZH në një program mbi 5 milion euro ku ka filluar.
i. vlerësimi teknik dhe ambiental, do të vazhdohet
ii. me planin e mobilitetit që do t'i caktojë linjat e reja,
iii. prokurimi i autobusëve të rinj së bashku me BERZH dhe do të përfundohet me sistemin e integruar të biletave.
· Zonat e parkingut në Prishtinë
Ato do të ndahen në tri zona, zona qendër, zona II dhe zona III. Aplikimi fillon prej zonës qendër. Nga tani fillojmë me bllokimet e trotuareve për parking aty ku është e mundshme.
· Publikimi i raporteve financiare çdo tre muaj
· Prokurimi transparent
· Certifikatat online - për 48 orë në shtëpi
· Queue management system - sistemi i pritjes
· One stop shop, të gjitha në një sportel
· Shërbime të rregullta mjekësore e stomatologjike për qëllime preventive - vizitat sistematike për vitin 2014
· Luftimi i korrupsionit
· Kontratat me kompanitë e pastrimit në shkolla dhe ambulanca
§ Sigurimi i kontratave për të gjithë
§ Pagat në kohë
§ Respektimi i ligjit të punës
§ Për çdo kontratë të re e kemi edhe kushtin e pagës minimale ekuivalente me pagën e të punësuarve në komunë për barazi (momentalisht 240 euro bruto)
· Infrastrukturë
§ Të gjitha investimet tani vetëm me projekte (në vitin 2013, 17 investime pa projekt)
§ Përgjigje për çdo kërkesë
§ Zhbllokimi i punëve te rreth rrotullimi
§ Largimi i kundërmimit nga sheshi
§ Fillimi i të gjitha projekteve kapitale për sivjet
· Bashkëpunimi me qytetet e tjera në rajon dhe më gjerë
· Identifikimi i naftës së dëmshme në shkolla, marrja e të gjitha masave për të larguar e dërguar në prokurori të gjitha materialet
· Largimi i zyrtarëve të akuzuar për vepra penale sipas ligjit
· Largimi i luksit nga qeverisja dhe reduktimi i shpenzimeve rrjedhëse (karburante, reprezentacion, etj.)
· Pastrimi i deponisë në Lagjen "Arbëri"
· Rregullimi i parkut të qytetit
· Largimi i transportuesve të kufomave nga përballë QKUK dhe rigjelbërimi i asaj pjese
· Marrëveshja me qytetin e Zagrebit për ndihmë në parking, transport publik dhe fusha tjera.
· Marrëveshja me GIZ për përmirësimin e shërbimeve për qytetarë
· Menaxhimi i vërshimit
· Planet rregullative - matjet gjeodezike janë iniciuar për të gjitha në procedurë. Do të bëhen me konkurs jo me çmim më të lirë
· Shujta Falas për klasat e ulëta - fillon në shtator 2014
· Investime në pajisje shkollore për të lehtësuar çantat e fëmijëve - shtator 2014
· Treg për bujqit vendor që në Prishtinë t'i shesin produktet e tyre pa taksa - shtator/tetor 2014 tregu mobil i prodhimeve vendore 3 herë në javë
· Drejtoria e Bujqësisë nga 1 janari 2015

Burimi:Shpend A. Ahmeti

Shenjat që tregojnë se femra ka nevojë për seks!

loading...
            


Shenjat që tregojnë se femra ka nevojë për seks!Mungesa e seksit tek një femër ndonjëherë mund të jetë më shumë se i dukshëm nëpërmjet veprimeve dhe sjelljeve të ndryshme, nëse e zbuloni – përse të mos “i ndihmoni”.

Humori i harmonishëm
Shumica e femrave të cilat nuk e praktikojnë seksin vuajnë na pagjumësia dhe prandaj gjatë ditës janë të përgjumura. Në të vërtetë, në këtë ndikon hormoni oksitocinë i cili tek femrat ndikon si qetësues, i cili lirohet gjatë orgazmës.

Plakja e parakohshme
Gjatë seksit lirohet edhe kolagjeni, i cili e bën femrën të duket më e re dhe i jep shkëlqim lëkurës. Për shkak të mungesës së kolagjenit, lëkura do të duket më e vjetër seç është dashur të jetë.

Problemet me lëkurën
Puçrrat dhe aknet në fytyrë shfaqen te femrat që kanë mungesë progesteroni, të cilin trupi e prodhon gjatë të bërit seks, sepse ky hormon e bën fytyrën më të pastër dhe lëkurën më të freskët.

Sjellja armiqësore ndaj njerëzve të tjerë
Femrat të cilat nuk janë seksualisht të kënaqura shpesh kanë qëndrim armiqësor ndaj të tjerëve.

Rezistencë e dobët ndaj dhembjeve
Oksitocina është hormon i cili lirohet gjatë të bërit seks, ndërkaq ndikon si ilaç natyror kundër dhembjeve dhe ngërçeve, kështu që femrat të cilat nuk janë aktive seksualisht shpesh marrin ilaçe kundër dhembjeve, sepse kanë mungesë oksitocine.

Imunitet të dobët
Marrëdhëniet seksuale përmirësojnë gjendjen e përgjithshme të organizmit dhe shtojnë numrin antitrupat virusalë për 30 për qind.

Harresa
Seksi ndikon në qarkullimin e gjakut dhe vetvetiu edhe në punën e mirë të trurit.

Gjithmonë e pakënaqur me dukjen e vet
Mungesa e seksit mbase më së shumti ndikon në vetëbesimin, andaj femrat të cilat nuk kanë marrëdhënie seksuale shpesh nuk kanë besim në veten dhe vazhdimisht janë të pakënaqura me dukjen e vet.

 Burimi: Indeksonline.net

94 Pyetje me zgjidhje nga Biologjia

loading...
94 Pyetje me zgjidhje nga Biologjia

Kliko mbi: Pyetje nga Biologjia


Pyetje nga Biologjia - Teste nga Biologjia me përgjigje. Këtu mund të gjeni pyetje të ndryshme nga Biologjia. Të gjitha pyetjet janë të zgjidhura me përgjigjet e sakta.  Test nga Biologjia, Pyetje nga Biologjia, Biologjia pyetje online, Pyetje nga Kimia dhe Biologjia, Teste online, Teste shqip, Teste nga Biologjia shqip, Pyetje me pergjigje nga Biologjia


Ballkani dhe sistemi i antenave amerikane HAARP

loading...Në opinionin serb është ngritur shumë “pluhur” në lidhje me vendosjen e sistemit të antenave HAARP nga SHBA-të, të cilat janë fajësuar në lidhje me fatkeqësitë natyrore. Emisionet, shkrimet në gazeta, portale, emisione televizive, kanë hutuar njeriun e zakonshëm në Serbi. Si zakonisht, për gjithçka fajësohen SHBA-të.

Në lidhje me sistemin e antenave HAARP, kanë shkruar edhe mediat kroate. Shumë analistë, të cilët në Serbi merren me seriozitet, janë të sigurt se përgjegjësinë për tërmete, thatësira, shtrëngata dhe vërshime, madje edhe për gjendjen psikike të njeriut në Ballkan, fajin e kanë HAARP (shih: hrvatski-dom.hr).

Programi aktiv për hulumtim auroral të frekuencës së lartë ( High Frequency Active Auroral Research Program, shkurt HAARP) është një projekt - program ushtarak dhe civil i SHBA-ve, i cili ka për qëllim hulumtimin me qëllim të kuptuarit, nxitjes dhe kontrollimit të proceseve në jonosferë. Jonosferë është një pjesë e atmosferës së Tokës në një lartësi prej 50-80 kilometra, e cila përmban një sasi të madhe të joneve (grimcave të elektrizuara) të krijuara nga veprimi i erës diellore që ka ndikim të madh në përhapjen e valëve elektromagnetike.

Ekzistojnë mendime të ndryshme të ekspertëve. Nikola Aleksiq, kryetari i Lëvizjes Ekologjike të Novi Sadit, për gazetën “Pravda”, thotë se qytetarët nuk janë të vetëdijshëm se çfarë bombe është e tempuar në psikikën e njeriut e cila gjendet në afërsi të Beogradit.

HAARP nuk është asgjë tjetër përveç kontrollim elektromagnetik i sistemit nervor të njeriut. Ajo, njerëzit mundet t’i bëjë aggressive dhe pa dëshirë për të jetuar- transmeton bedem.rs. Mendimin e Aleksiqit.

“Pravda” e Moskës shkruan se HAARP është instaluar në Serbi nën presionin e madh të administratës amerikane. Instalimi i HAARP-it në Serbi ka qenë e planifikuar në vitin 1999, por në bisedimet e Milosheviqit me Holbrukun kërkesa është refuzuar nga Millosheviqi, gjë që kinse ka ndodhë bombardimi i Serbisë nga NATO-ja ( shih novi-svjetski-poredak).

Megjithatë, ditëve të fundit ekspertët tërheqin vërejtjen se është duke u manipuluar opinioni në Serbi në lidhje më sistemin e antenave HAARP. Ndryshimet klimatike, gjegjësisht fatkeqësitë natyrore që po ndodhin në Serbi dhe më gjerë nuk kanë të bëjnë asgjë me HAARP-in por kemi të bëjnë me një histeri masive.

Kur në muajin maj të këtij viti në Serbi ndodhi fatkeqësia natyrore- vërshimet të papara deri më sot, shumë njerëz besonin se të reshurat e mëdha të shiut dhe përmbytjet janë shkaktuar nga sistemi i antenave HAARP. Milani Cirkovic nga Observatori Astronomik, fizikanti Milovan Shuvakov dhe psikologu Oliver Toshkoviq u përpoqën të ndriqojnë këtë mashtrim të opinionit. Të tre ekspertët bien dakord se i gjithë tregimi është vetëm përhapje e teorisë së konspiracionit, shkruan blic.rs..

Milani Cirkoviq mendon se përhapja e informacioneve të tilla e ka krijuar histerinë masive e cila gjë vjen si pasojë e analfabetizmit shkencor. Të njëjtin mendim e ndanë edhe Toshkoviq i cili thekson se mendja e njeriut nuk mund t’i përballojë pasigurisë dhe në këto rrethana pranon çfarëdo shpjegimi.
“Në situata të rënda, mendja e njeriut është vend i përsosur për zhvillimin e teorive konspirative, sepse në atë moment njeriut i konvenon çfarëdo shpjegimi. Mendja jonë vështirë pranon idenë se çdo gjë rreth nesh ndodhë krejt rastësisht“ - thotë Toshkoviq.

Deklaratat e rreme, thonë ekspertët, shpesh përhapen nga pakujdesia e njerëzve. Nëse merrni informacione që janë shumë të detajuara, shumë lehtë pjesët e pakuptueshme do t’i komentojmë sipas përshtypjeve tona personale.

Fizikanti Shuvakov deklaron se qëllimi konkret i këtij sistemi është komunikimi dhe se nuk ka asnjë rast potencial që antenat të përdoren për rregullimin e kushteve klimatike.

Sido që të jetë, se kush ka të drejtë, të parët apo të fundit, do të shihet në të ardhmen e afërt. Megjithate ndryshimet klimatike tregojnë se po ndodhë diçka e jashtëzakonshme në këtë pjësë të planetit Tokë, gjegjësisht në Ballkanin e trazuar.

Zilia- Cilësi e munafikut apo dyfytyrëshit - ligjeratë nga Irfan Salihu

loading...

HUMBJA FIZIOLOGJIKE NË PESHË E TË POSALINDURIT

loading...

Shenjat klinike të inflamacionit

loading...

Gabimi në...

loading...
Gabimi në mjekësi mund të shpie nën tokë
gabimi në arkitekturë mund të rrëzojë për tokë
Gabimi në edukim mund të shkaktojë fesad në tokë
Gabimi në fe, ta humb këtë dhe atë botë !!!
(pershtatur nga thenia e vellaut Jetmir Shabani )

 Burimi: Senad Ramadani

Është rrezik kur ujku vesh lëkurën e deles

loading...
Është rrezik kur ujku vesh lëkurën e deles, por elhamdulilah na është lehtësuar çështja se ujqët modern spo dinë ta veshin mirë lëkurën e deles - dhe po dallohen menjëherë !!!
  
Senad Ramadani

5 këshilla jo-agjëruesve ndaj agjëruesve

loading...
Iftar

Tabloidi gjerman, Bild, në një shkrim të sajin mbi Ramazanin, rëndit pesë këshilla për jo-agjëruesit ndaj agjëruesve.
Sipas saj, nëse punon në zyrë me një të agjërueshëm duhet ta kuptoni nëse ai vonohet gjatë faljes së namazit ose edhe nëse humbet koncentrimi gjatë perëndimit të Diellit, transmeton Portalb.
Më poshtë i keni të renditura këshillat.
►Gjatë kohës së agjërimit, mundohuni ti evitoni hajet dhe pijet përpara kolegëve tuaj myslimanë. Veçanërisht pijet alkoolike.
► Edhe falja e namazit i përket Ramazanit. I mirëkuptoni kolegët tuaj nëse ata vonohet pak më tepër gjatë këtij muaji.
► Sivjet orët e agjërimit janë shumë të gjata. Andaj keni respektin dhe kuptojeni kolegun tuaj, nëse ai gjatë ditës nuk ka koncentrimin e duhur për të punuar.
►Ramazani është muaji i shpirtit dhe faljes së mëkateve. Evitoni sharjet dhe shakatë e tepërta në zyrë.
► Në fund të muajit, mund t’ia uroni kolegut tuaj mysliman, “Urime Bajramin.”

Burimi: Portalb.mk

50 pyetje nga Biologjia - Test nga Biologjia - me zgjidhje

loading...
50 pyetje nga Biologjia - Test nga Biologjia - me zgjidhje

Kliko mbi:  50 pyetje nga Biologjia 


Pyetje nga Biologjia - Teste nga Biologjia me përgjigje. Këtu mund të gjeni pyetje të ndryshme nga Biologjia. Të gjitha pyetjet janë të zgjidhura me përgjigjet e sakta.  Test nga Biologjia, Pyetje nga Biologjia, Biologjia pyetje online, Pyetje nga Kimia dhe Biologjia, Teste online, Teste shqip, Teste nga Biologjia shqip, Pyetje me pergjigje nga Biologjia

Zbulime të reja për pluhurin e Hënës

loading...

Zbulime të reja për pluhurin e Hënës


Zbulime të reja për pluhurin e Hënës


LADEE zbuloi gjurmë argoni, metani, dyoksid karboni dhe substancash të tjera, por zbulimet e sondës përcaktuan se pluhuri nuk do të përbënte problem për misione të ardhshme hënore

Një mision robotik ka bërë një përplasje të parashikuar në sipërfaqen e Hënës. Para përplasjes së programuar, shkencëtarët mblodhën të dhëna nga mjeti hapësinor i quajtur LADEE, një eksplorues i atmosferës dhe pluhurit të Hënës.
LADEE ka përshkuar orbitën e Hënës që në tetor. Misioni i saj ishte të studionte pluhurin e atmosferës hënore, që sa më afër afrohej sonda, aq më i dendur dukej, siç thotë Butler Hine me qendrën kërkimore AMES të NASA-s.

“Rreth Hënës ka një perde të vazhdueshme dhe një pjesë e rërës vjen nga përplasja e meteorëve me Hënën, një gjë që ndodh shpesh, prandaj burimi i këtij pluhuri është gjithmonë i pranishëm”.
LADEE zbuloi gjurmë argoni, metani, dyoksid karboni dhe substancash të tjera, por zbulimet e sondës përcaktuan se pluhuri nuk do të përbënte problem për misione të ardhshme hënore.

Misioni solli disa të reja. Sonda provoi një sistem komunikimi dypalësh, duke përdorur rreze laser, në vend të valëve radiofonike. Po ashtu projekti i sondës i përngjante një autobusi hapësinor me shumë përdorime.

Mes momenteve më të vështira për komandën e misionit në Kaliforni ishte një eklips i Hënës në ditët e fundit të LADEE-së, që i la panelet diellore në errësirë. Për katër orë sondës iu desh të mbështetej tek bateritë e saj që të mos ngrinte. Por, LADEE nuk kishte nevojë për më shumë energji. Sonda ishte programuar për vetëshkatërrim në pjesën më të largët të Hënës, larg nga vendet historike ku janë ulur astronautët. Ajo vazhdoi të dërgonte të dhëna në ditët e saj të fundit, teksa fluturonte vetëm dy kilometra mbi sipërfaqen e Hënës, ndërsa shkonte drejt shkatërrimit të planifikuar.

Ja pse është shumë mirë dhëmbët të pastrohen edhe me misvak

loading...
 Misvaku

Enesi r.a. transmeton që Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Sa herë që Xhibrili më vizitonte më këshillonte të shërbehem me misvak.”
Misvaku është brushë ideale, natyrale e cila përmban më shumë përbërës kimik se çdo pastë tjetër artificiale për dhëmbë.
Misvaku përbën 19 përbërës efikas veprues. Më të rëndësishmit në mesin e tyre janë:
1. Materie natyrale dhe mund të përdoren për ndaljen e gjakdedhjes. Këta pastrojnë edhe plagën më të vogël ekzistuese në mishin e
dhëmbëve. Gjatë përdorimit të parë misvaku mund të ketë shije të djegët, ngase në të është gjetur substanca e ngjajshme me senfin, i cili lufton qelbosjet në gojë dhe shkatërron bakteriet.
2. Minerale sikur natriumi, klori, kaliumi, bikarbonati i natriumit, dhe oksidi i kalciumit. Këta pastrojnë dhëmbët. P.sh. Asocacioni Dental Amerikan mendon se bikarbonati i natriumit është përbërës i dëshiruar i pastave të dhëmbëve.
3. Vajëra aromatike natyrale që janë të shijshëm dhe kanë aromë të këndshme duke i dhënë edhe gojës aromë të mirë. Këta përbëjnë rreth 1% të misvakut.
4. Enzimet që pengojnë krijimin e pllakëzave që shkaktojnë sëmundjet e mishit të dhëmbëve. Pllakëzat janë shkas numër një i humbjes së hershme të dhëmbit.
5. Përbërësit që parapengojnë qelbosjen dhe bakteriet, e që veprojnë si një lloj antibiotiku duke zvogëluar sasinë e bakterieve në gojë.
Burimi: Mjekësia Islame.com

Shqiptarët i detyrojnë qentë që të luftojnë deri në vdekje (Video +18)

loading...

Shqiptarët i detyrojnë qentë që të luftojnë deri në vdekje (Video +18)

Verejtje mbi gabim ne perkthimin e Hadithit te Havarixheve

loading...
"Verejtje mbi gabim ne perkthimin e Hadithit te Havarixheve"
بسم الله الرحمن الرحيم
Buhariu dhe Muslimi ne dy Sahihat e tyre kane transmetuar nga Aliu Radijallahu anhu se Muhammedi Sallahu alejhi we selemka thene:
يأتي في آخر الزمان قوم حدثاء الأسنان سفهاء الأحلام يقولون من خير قول البرية يمرقون من الإسلام كما يمرق السهم من الرمية لا يجاوز إيمانهم حناجرهم فأينما لقيتوهم فاقتلوهم فإن في قتلهم أجرا لمن قتلهم يوم القيامة
Ne kohen e fundit do te vije nje grup djemsh te rinj,mendjelehte, thone fjale nga fjalet me te mira te krijesave.
Dalin nga Islami sic del shigjeta nga gjahu.
Imani i tyre nuk i kalon fytat e tyre (Dmth Imani iu mbetet vetem fjale goje nuk shkon poshte deri te zemra).
Vrisni ata kudo qe ti takoni ngase kushdoqe i vret ata ka shperblim per vrasjen e tyre Diten e Kijametit"
Plot njerez qe kane perkthy kete Hadith ne shqip nuk e kane ditur dhe nuk e kane perkthyer mire fjalen e Muhammedit sallallahu alejhi we selem
يمرقون من الإسلامكما يمرق السهم من الرمية
Dalin nga Islami sic del shigjeta nga gjahu.
Fjala الرمية erRamijje ketu eshte فعيل بعنى المفعول qe i bjen shqip me thane kafsha e goditur e jo sic e perkthejne:
"Sic del shigjeta nga harku apo nga shtiza"
Ky perkthim eshte shenje e injorances te atij qe ka perkthyer kete fjale keshtu me arabishten dhe fjalet e dijetareve
Pra te kthehemi edhe nje here te hadithi
Hadithi tregon se Havarixhet dalin nga Islami dhe Feja ashtu sic del Shigjeta e shpejte nga trupi i gjahut e kalon trupin e gjahut anepertej me shpejtesi te jashtezakonshme dhe nuk kapet per shigjete as gjak e asgje tjeter.
Ky Hadith eshte tregon se Havarixhet nuk marrin me vete asgje nga Islamii vertete dhe nuke kuptojne Islamin sic duhet por marrin vetem gjera siperfaqesore nga ai.
Ky Hadith tregon per bidatin e Havarixheve dhe rrezikun e tyre ne Ummet dhe duke u bazuar ne te disa dijetare te hershem e te vonshem kane gjykuar se Havarixhet jane Kafira,mirepo Aliu Radijallahu anhu qe ka qene personi qe eshte marre fillimisht me ta dhe te cilit i ka tregu Muhammedi sallallahu alejhi we selem kete Hadith nuki ka quajtur kafira bile ka thene
من الكفر فروا
Ata nga kufri kane ikur.
Allahun e lusim te i ndihmoje muslimanet kudo qe jane, ti ruaje ata e te ju jape fitore kundrejt armiqve te tyre.


 Burimi: Ahmet Xhafer Hoxha

Shikoni çka është dezinformata dhe lufta mediale

loading...
Shikoni çka është dezinformata dhe lufta mediale.

Ne Gazze mbyten mbrenda ditës 23 palestinezë ndërsa BBC jep lajm kryesor thotë:
Izraeli sërish po sulmohet.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-28222245


Burimi: Ahmet Xhafer Hoxha

Më i keq se burgimi i përjetshëm

loading...
Më i keq se burgimi i përjetshëm duke qenë pa asnjë faj, është emërtimi i njeriut si vrasës, duke mos e mbytur të paktën asnjë pulë. Si do të ndihet ky baba nesër para fëmijës së tij dhe si do të ndihet fëmija i tij para shokëve të tij?  Iljasa Salihu

Protestat paqësore

loading...
Protestat paqësore janë mundësi e mirë që të dhunshmit t'i lëshojnë kolltukët paqësisht. Prandaj, ju që prodhuat dhunë në pikë të paqes, mos e humbni këtë mundësi, është nder për ju që të ikni pa ju prekur askush, përkundër se dora juaj i bëri me vaj shumë nëna!

Burimi: Iljasa Salihu

Ma ofroj Thaqçi postin e Kryeministrit

loading...
Ma ofroj Thaçi postin e Kryeministrit po se pranova.
  
Vedat Bajrami5 mitet e pamundura të teknologjisë së të ardhmes

loading...

 5 mitet e pamundura të teknologjisë së të ardhmes Hamendësitë, supozimet, parashikimet dhe fantazitë sipas se cilave do te jete ne te ardhmen planeti ynë nuk kane munguar asnjëherë.


Por nëse është e lehte pak a shume te ndërtojmë vizione për te ardhmen, po kështu është njëkohësisht e lehte ndërtimi i miteve qe gjerojmë prej zhvillimeve te shpejta te teknologjisë ne përgjithësi, por qe pak gjasa kane te gjejnë zbatim.
1. Makinat fluturuese. Kjo përbën një ëndërr dhjetëra vjeçare te njeriut. Përpjekjet kane filluar qe me Henry Ford ne vitet ’40 për te vazhdua ne ditët tona me NASA-n ne bashkëpunim me Darpa-n. Por, aktualisht për shkak te kostove shume te mëdha, fizibilitetit ende larg, karburantit, piloteve qe do t’i drejtojnë, strukturat qe do te duhet te përdoreshin për lëvizjen e tyre, te gjitha këto e shndërrojnë këtë ëndërr te njeriut ne një mit ende larg mundësive te jetësimit te saj.
2. Inteligjenca artificiale. Është fjala për atë lloj inteligjence qe ne një fare mënyre do te rivalizonte atë njerëzore. Te tjerë mendojnë se do te jete pasoje e bashkëpunimit te mendjes njerëzore dhe fuqisë përllogaritëse te makinave te sotme, ato qe do te mund te krijojnë diçka te re. Por është e ditur qe mendja njerëzore është e pa kopjueshme, kështu qe nuk besohet se do te këtë një tjetër lloj inteligjence artificiale qe do te mund ta rivalizoje atë.
3. Ligji i Moore. Behet fjale për një teori te hedhur qe ne vitin 1965, dhe qe ne thelb do te thotë qe shpenzimet e prodhimit te strukturave inteligjente “Chip” do te duhet te përgjysmohen për çdo vit për gjate 10 viteve ne vazhdim. Deri tani ky ligj nuk është pranuar prej asnjë eksperti, pasi sipas tyre, kjo nuk do te mund te shkonte përpara për me shume se 20 vite. Përgjithësisht, kompanitë pretendojnë qe t’i marrin maksimumin teknologjive ekzistuese, përpara se te investojnë ne te tjera te reja.
4. Robotët miq. Robotika është zhvilluar se tepërmi ne vitet e fundit. Robotët kane zëvendësuar njeriun ne shume procese pune, por ka ende dyshime për aftësinë e tyre për te marre ne dore detyra dhe përgjegjësi te posaçme. Ne këtë rast do te kishim te bënim me një ridimensionim te rolit te tyre.
5. Frenimi i ndryshimeve klimaterike. Ngrohja globale është e paevitueshme. Shume shkencëtarë mendojnë se njeriu me aktivitetin e tij dëmtues ndaj natyrës e ka sjelle procesin ne piken e moskthimit. E vetmja gjë, sipas tyre, është një lloj ndihme qe mund te jepet ne këtë drejtim për ta pasur klimën sa me shume nen kontroll dhe për te shmangur katastrofat ambientale qe kanosen.

Izraelitët, të ashtuquajturit popull i zgjedhur prej Zotit

loading...
Izraelitët, të ashtuquajturit popull i zgjedhur prej Zotit, nuk po i zgjedhin mjetet për t'i vrarë dhe masakruar të pushtuarit dhe të pafajshmit palestinez dhe musliman. Ata vetë po e dëshmojnë se janë njerëz të zgjedhur nga djalli i mallkuar dhe njerëz të zgjedhur për dënim të dhembshëm nga Zoti. Dita e dënimit është afër, por të shkujdesurit janë të prirë të mos jenë të vëmendshëm!

Burimi: Iljasa Salihu

Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adenokarcinoma (1) Adenoma (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Amputacioni (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Anestezioni lokal (1) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhembja e barkut (4) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (2) Dr. Driton Ferizi (1) Dr. Gëzim Galiqi (1) Dr. Imri Vishi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (2) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Fausti (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (15) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (254) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Kaçanikut (1) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (2) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompetenca (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (3) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronika (1) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kseroderma (1) Kseroftalmia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (11) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (2) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukemia (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libraria (1) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligjet (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i efektit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Limfoma (1) Lindje (5) Lipaza (1) Lipoma (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Madhësit dalëse (1) Madhësit hyrëse (1) Magjia (4) Magjia e dashurisë (1) Magjia e zeze (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (12) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekësia (1) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërmarrjet (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (3) Nervat kranial (2) Nervi (1) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (36) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngërçi (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Nitroglicerina (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njerëzit (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (166) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligarkia (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (4) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13)