Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Vetbesimi

Vetbesimi, motivimi që kemi nevojë përditë

Vetëbesimi, një fryt i diturisë dhe qëndrimit. Vetbesimi është i lindur, por ai mund edhe të fitohet. Keni për të bërë një prezantim? Apo keni një takim që e keni pritur prej javësh me një djalë? Informacioni i mëposhtëm mund t’ju duket interesant. 1- Relaksoni fytyrën Kur dikush vjen me shumë nerva, Reiman thotë se është i tensionuar në fytyrë. “ Vetullat e rrudhura, dhëmbët e shtrënguar dhe koka e ulur mund të jenë shenja që mungon vetëbesimi”. Herën tjetër që do të jeni ankthioz, por nuk doni ta shfaqni atë, kushtojini vëmendje fytyrës tuaj: merrni frymë thellë dhe përpiquni të relaksoni shprehjen e fytyrës. Reiman thotë se një frymëmarrje e lehtë është një sinjal që personi ka nevojë të qetësojë nervat dhe gjithashtu një transmetim i ankthit. 2- Qëndroni drejt Kjo është e dukshme. “Tipikisht, individët që kanë mungesë vetëbesimi do të rrinë shtrembër, me supet të përkulur përpara. Në mënyrë të pavetëdijshme ne rrimë shtrembër që të dukemi më të vegjël dhe të pa

10 menyra te shpejta si te fitosh besimin ne vetvete

Megjithese shume faktore qe ndikojne vetbesimin jane jashte kontrollit tuaj, ka disa gjera qe ju mund te beni. Duke perdorur keto 10 strategji, ju mund te keni avantazhin mendor per te arritur potencialin e duhur. 1.Vishuni shik Megjithese veshja nuk e ben njeriun, ato patjeter ndikojne tek gjendja shpirterore e tij. Asnje me shume se sa ju nuk eshte me koshient per paraqitjen fizike. Kur nuk dukeni mire, kjo gje ndikon ne menyren se si e mbani veten dhe si komunikoni me te tjeret. Perdoreni kete gje ne favorin tuaj duke u kujdesur per paraqitjen tuaj personale. Ne shume raste, permiresime domethenese ne paraqitje ndodhin pasi keni bere nje dush te mire e jeni depiluar, jeni veshur me rroba te pastra dhe jeni i informuar per stilet me te fundit te te veshurit. 2.Ecni shpejt Nje nga menyrat me te lehta qe tregon se si ndihet nje njeri ndaj vetes eshte menyra se si ai ecen. A ecen ai ngadale? Duket sikur eshte i lodhur? I semure? Apo eshte energjetik dhe kembengul

5 keshilla per te fituar vetbesimin

  Sigurisht qe te gjithe, kush me shume e kush me pak na ka qelluar qe te biem moralisht. Ka persona qe jane jo te kenaqur nga roli dhe pozicioni, te tjere qe kerkojne nje menyre te re jetese dhe kete nuk mund ta realizojne, te tjere te zhgenjyer nga nje mardhenie, te gjitha keto qe pak a shume kushtezojne jeten tone, ne radhe te pare kane te bejne me besimin ne vetvete. Por si te kuptojme qe eshte fjala per nje dobesi te momentit, apo per nje fenomen me rrenje me te thella? Cilat do te ishin ato sinjale qe do te na tregonin se besimi tek vetja eshte ne nje pike te ulet? - inferioriteti ndaj te tjereve - pamundesia e pranimit te gabimit - mungesa e forces per te kerkuar falje - tendenca per te reflektuar sjellje superioriteti qe te mundin egzistencen e kompleksit te inferioritetit - pavendosmeria per ceshtje te nje rendesie te vogel - tendenca per te shmangur "konkurrentet" - frika nga gjykimi i te tjereve - veshtiresia per te folur per vete - tendenca per

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more