Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Shpretka

Çka është shpretka ?

Shpretka 1. Shpretka është organ në trajtën e një gjuhe në anën e majtë të zgavrës së barkut te njeriu dhe te kafshët kurrizore, që përbëhet prej një indi të butë si sfungjer e me ngjyrë të kuqe të errët dhe që merr pjesë në formimin e gjakut e në shkëmbimin e lëndëve; ky organ i disa kafshëve që përdoret si ushqim . Me shpretkë të ënjtur (të zmadhuar). Shpretkë e pjekur (e fërguar). Shpretkë e mbushur një lloj gjelle me shpretkë. Shpretkë lope (qengji). Zmadhimi i shpretkës. Ka shpretkën. bised. i është ënjtur shpretka (zakonisht nga sëmundja e malaries).   2. veter. Sëmundja e plasjes te kafshët.   3. bised. Shtresë e trashë si pelte që formohet në uthull nga shtimi e përqendrimi i mikroorganizmave, shtrati i uthullës. cka eshte shpretka,cka eshte shnetka,cfare eshte shnetka,shnetka shqip,cka quajme shnetke,qka eshte shnetka,cfare eshte shnetka,roli i shpretkes,shpretka roli i saj,shpretka eshte

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more