Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Syza

“NATO ndryshon datën e takimit të ministrave që Tillerson të mund të marrë pjesë” plus 19 more Radio Evropa e Lirë

loading...

“NATO ndryshon datën e takimit të ministrave që Tillerson të mund të marrë pjesë” plus 19 more Radio Evropa e Lirë


NATO ndryshon datën e takimit të ministrave që Tillerson të mund të marrë pjesë

Posted: 27 Mar 2017 08:56 AM PDT

NATO ka konfrimuar se takimi i ministrave të jashtëm të në Bruksel është riplanifikuar që të mbahet më 31 mars. Burime nga NATO, i kanë thënë gjithashtu Radios Evropa e Lirë se seanca e Këshillit NATO-Rusi, është planifikuar që të mbahet më 30 mars. Takimi ministror i NATO-s është dashur që të mbahet më 5-6 prill. Sidoqoftë, Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson njoftoi se nuk do të marrë pjesë në këtë samit në këtë datë por do të jetë i pranishëm vetëm nëse kjo mbledhje mbahet në një datë tjetër. Vendimi i Tillersonit për të mos marrë pjesë në samitin e 5-6 prillit, rriti shqetësimet në mesin e zyrtarëve evropianë për përkushtimin e administratës së re amerikane ndaj aleancës, posaçërisht pasi Tillersoni njoftoi se do të vizitojë Moskën, pak kohë pas kësaj date. Tillerson ka thënë se nuk mund të marrë pjesë në takimin ministror të NATO-s në prill, për shkak se ka planifikuar të marrë pjesë në takimin në mes të presidentit amerikan, Donald Trump dhe atij kinez, Xi Jinping, që do të mbahet në Florida. Por pasi data e takimit është ndryshuar, Tillerson do të udhëtojë në Bruksel, një ditë pasi të jetë takuar në Ankara, me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Ndërkaq, NATO po ashtu planifikon të mbajë një seancë të Këshillit NATO-Rusi, e cila do të jetë në nivel të ambasadorëve. Ky do të jetë takimi i parë i këtij Këshilli këtë vit, pasi vitin e kaluar ishin zhvilluar tri takime të ngjashme. NATO ka pezulluar bashkëpunimin me Rusinë pasi Moska më 2014, aneksoi paligjshëm gadishullin ukrainas të Krimesë. Megjithatë, bisedat politike mes NATO-s dhe Rusisë, kanë mbetur të hapura përmes këtij Këshilli.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kafeteria e shpresës!

Posted: 27 Mar 2017 08:33 AM PDT

Një kafeteri e hapur në Prishtinë, ka të punësuar dhjetë persona të prekur nga sindroma Down. Shoqata që përkujdeset për këtë kategori të shoqërisë, thotë se do të punësojë një numër edhe më të madh të personave. Kafeteria X21, thonë në Shoqatën Down Syndrome Kosova, synon t'i përgatisë ata për punë dhe jetë, ndërkaq qytetarët e vendit t'i vetëdijësojë për t'u dalë në ndihmë këtyre njerëzve. Në Kosovë janë rreth 900 persona të prekur me sindromën Down.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Të gjithë të gatshëm për zgjedhje

Posted: 27 Mar 2017 08:13 AM PDT

Të gjitha partitë politike në Kosovë kanë shprehur gatishmërinë e tyre për të hyrë në një proces zgjedhor të ri, të parakohshëm, përfshirë edhe subjektet në koalicionin qeverisës, megjithëse këto të fundit kanë kërkuar që vendi "t'i përfundojë proceset e nisura". Mundësia e zgjedhjeve të reja në Kosovë u përmend posaçërisht në fund javën e kaluar, pas Konventës së tetë të Partisë Demokratike të Kosovës, kur u shpreh gatishmëria për t'u futur në garën zgjedhore. Përmes deklarimeve për mospërmbushje të obligimeve karshi, siç thonë, qytetarëve të vendit, partitë në koalicionin qeverisës kanë shtuar kritikat ndaj njëra tjetrës 'për ngecje të proceseve të nisura, e në veçanti në rastin e krijimit të Ushtrisë së Kosovës'. Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Zenun Pajaziti, i tha Radios Evropa e Lirë, se Kosova ndodhet përpara proceseve të rëndësishme dhe mbajtja e zgjedhjeve, sipas tij, do të pamundësonte përfundimin e tyre. Por, Pajaziti tha se partia e tij është e gatshme për zgjedhje, në raste se mbahen ato. "Ne si PDK mendojmë se i gjithë spektri politik me përgjegjësin e vet duhet t'i kryejë punët dhe detyrimet karshi qytetarëve dhe institucioneve ndërkombëtare, e para. Ndërsa ne si subjekti më i madh politik, në kohën e fundit kemi pasur edhe aktivitete partiake në të cilat kemi vlerësuar se jemi të gatshëm për të gjitha proceset. Jemi të gatshëm të përballemi me sfidat në institucione, në Kuvend e më tutje. Po ashtu, nëse veç krijohen rrethana të zgjedhjeve, ne po ashtu jemi të gatshëm edhe për zgjedhje", tha Pajaziti. Por, partneri në koalicionin qeverisës, Lidhja Demokratike e Kosovës, thotë se vendi nuk duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme dhe mandati i përcaktuar me marrëveshjen e arritur me PDK-në duhet të zbatohet deri në fund. Megjithkëtë, Haki Rugova nënkryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë se nëse rrethanat krijohen që të shkohet në zgjedhje, LDK-ja është e gatshme për këtë proces. "Nuk besoj se do të ishte mirë [të shkohet në zgjedhje] për shkak të situatave, për shkak të rrethanave politike që janë. Ne duhet t'i shtyjmë agjendat politike që ka koalicioni LDK- PDK. Unë mendoj se ka rezultate të mira e pozitive në qeverisje dhe ato duhet të shkojnë si dhe të realizohen premtimet. Agjenda politike që është konceptuar që në fillim si projekt të shkojë deri në fund të mandatit", tha Rugova. Koalicioni qeverisës PDK-LDK u krijua pas zgjedhjeve të vitit 2014 dhe një bllokade politike prej gjashtë muajsh, që e futi vendin në një krizë të thellë institucionale. Dy partitë u përballën me reagimin e fuqishëm të opozitës në Kuvend, në disa situata, përfshirë edhe atë të diskutimeve për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi dhe krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Zgjedhjet e reja u përmenden shumë herë në dy vitet e funksionimit të koalicionit, ndërkohë që opozita i ka quajtur të, siç thotë, 'pa kredibilitet' institucionet e vendit dhe mekanizmat e tyre, duke lënë të kuptohet se zgjedhjet do të ndryshonin gjendjen. Organizimi i zgjedhjeve thonë në opozitën e Kosovës, nuk duhet të varet nga disponimi i partive në pushtet, por 'nga gjendja reale në të cilën ndodhet vendi'. Dardan Molliqaj sekretar organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje tha për Radion Evropa e Lirë se nevoja për zgjedhje të reja të lira dhe demokratike ka qenë shumë më e hershme, por një gjë e tillë nuk është praktikuar. Sipas tij Vetëvendosje është e gatshme për procesin zgjedhor. "Tendenca e partisë në pushtet, përkatësisht PDK-së, ka disa muaj që është duke u përgatitur për ta çuar vendin në zgjedhje. Normalisht krejtësisht për interesa personale të grupit të ngushtë edhe të Kadri Veselit edhe interesave të klaneve brenda PDK-së". "Asgjë për interesa të shtetit. Se a do të ketë zgjedhje të parakohshme apo jo në këtë pjesë të vitit, kjo veçse varet nga faktori vendor, kushtimisht partitë në pushtet. Po ashtu varet edhe nga faktori ndërkombëtar dhe për ne këta dy faktor janë të panjohur", tha Molliqaj. Megjithëse e ka cilësuar të rëndësishëm faktin se Kuvendi nuk i ka votuar Demarkacionin dhe Asociacionin, Molliqaj ka thënë se "mos liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës" është, siç e quan, "papërgjegjësi e disa qeverive të vendit". Njohës të rrethanave politike në Kosovë, ndërkohë, thonë se partitë politike 'po kërkojnë mënyra më të lehta për t'iu ikur përgjegjësisë për proceset nëpër të cilat po kalon Kosova'. Koalicioni ndërmjet PDK-së dhe LDK-së me pjesëmarrjen edhe të komuniteteve pakicë, vlerësohet të ketë arritur mbështetjen edhe të faktorit ndërkombëtar, për përfundimin e një numri çështjesh përfshirë krijimin e Gjykatës Speciale dhe vazhdimin e dialogut me Serbinë, përmes zbatimit të marrëveshjeve, njëra nga të cilat është edhe ajo për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. (REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gjermani: Vidhet një monedhë në vlerë prej miliona dollarësh

Posted: 27 Mar 2017 08:08 AM PDT

Në muzen Bode, në Berlin është vjedhur një monedh e arit, që peshonte 100 kilogramë dhe që ka vlerën prej miliona dollarësh. Zëdhënësi i policisë, Stefen Petersen ka thënë se hajdutët duket se kanë hyrë në muze përmes dritares në orën 3:30 të mëngjesit, e kanë vjedhur monedhën dhe kanë arritur që të largohen përpara se të arrinte policia. Në afërsi të ndërtesës së muzeut janë gjetur disa shkallë. Monedha e vjedhur, nëse vlerësohet në bazë të peshës, vlera e saj arrin në 4.5 milionë dollarë. Policia gjermane beson se në këtë vjedhje janë të përfshirë më shumë se një person, marrë parasysh edhe peshën e monedhës së vjedhur. Muzeu ka thënë se monedha e vjedhur mbante rekordin në Librin Guinness për pastërtinë e arit. Monedha, në njërën anëka portretin e Mbretëreshës Elizabeta II, ndërkaq në anën tjetër është një gjethe panje.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Presidenti i FIDE-s i përgënjeshtroi raportet për dorëheqje

Posted: 27 Mar 2017 07:37 AM PDT

Presidenti shumëvjeçar i Federatës Ndërkombëtare të Shahut (FIDE), Kirsan Ilyumzhinov, e ka përgënjeshtruar kumtesën e FIDE-s se ka dhënë dorëheqje dhe për këtë çështje i ka fajësuar Shtetet e Bashkuara. Dy zyrtarë të FIDE-s kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se deklarata në faqen e FIDE-s në Internet, me të cilën paraqitet dorëheqja, ishte e vertetë. Sipas kësaj deklarate, Ilyumzhinov e ka shpallur dorëheqjen e tij në fund të një mbledhjeje të bordit të FIDE-s, dje në Athinë. Megjithatë, Ilyumzhinov, i cili e udhëheq FIDE-n prej vitit 1995, i tha sot agjencisë ruse, TASS, se "ata kanë dëshiruar të më përmbysin, por kjo nuk ka funksionuar dhe asgjë nuk kam nënshkruar se kam paraqitur dorëheqje". Ai thotë se përfshihet "një dorë amerikane në këtë dhe mendon se është komplot". Ilyumzhinov, 54 vjeçar, në vitin 2015 është akuzuar nga Departammenti amerikan i thesarit për "ndihmë materiale dhe veprim në emër" të qeverisë së Sirisë dhe të Bankës kombëtare siriane,duke i shkelur sanksionet e Shteteve të Bashkuara. Për shkak të këtyre akuzave, ai nuk ka mundur të marrë pjesë në finalen e kampionatit botëror individual në shah në Nju Jork, në muajin nëntor të vitit të kaluar. Kirsan Ilyumzhinov është një biznesmen i pasur, i cili ka shërbyer edhe si president i republikës ruse të Kalmikisë, në periudhën 1993-2010. Rizgjedhja e tij për president të FIDE-s në vitet 2006, 2010 dhe 2014, ishte përshkruar me akuza për korrupsion dhe jokorrektësi në votime.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zvarritet zgjedhja e kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë

Posted: 27 Mar 2017 07:05 AM PDT

Replikat dhe polemikat e shumta mes deputetëve të VMRO - DPMNE-së, e cila drejtohet nga ish kryeministri Nikolla Gruevski, po zvarrisin procedurat për zgjedhjen e kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë. Seanca konstitutive, nis me zgjedhjen e anëtarëve dhe kryetarit të Komisionit Kuvendor për Zgjedhje dhe Emërime. Formimi i këtij Komisioni, i hap rrugën zgjedhjes së kryetarit të Parlamentit. Deputeti i Lidhjes Social Demokrate, Oliver Spasovski ka theksuar se përmes një obstruksioni të këtillë synohet të bllokohet zgjedhja e kryetarit të parlamentit. Ndërkaq, deputeti i VMRO DPMNE-së, Antonio Milloshoski ka theksuar se partia që përfaqëson do të përpiqet me të gjitha mënyrat demokratike për të penguar formimin e një shteti binacional, ngase siç ka thënë ai, rrezikon stabilitetin e vendit. "Nuk është mire që të tentojmë të formojmë shtet binacional duke lënë nën hije shumicën e vullnetit të qytetarëve. Përvoja flet se shtetet binacionale nuk janë shtete të qëndrueshme. Ideja për shtet binacional mund të rrezikojë stabilitetin e shtetit. Kandidat për kryetar të Kuvendit nuk mund të jetë kriminel ose dikush që nuk ka integritet të refuzojë platforma të huaja", ka thënë në foltoren e kuvendit deputeti i VMRO DPMNE-së Antonio Miloshoski. Tutje ai ka thënë se duhet të respektohet vullneti i popullit dhe kryetari i Parlamentit të zgjidhet nga VMRO DPMNE, si parti e cila ka numrin më të madh të deputetëve. Kurse, deputeti i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Petre Shilegov gjatë pauzës së punës së Parlamentit, tha se bllokimi i seancës konstituive përmes replikave dhe kundër replikave në mes deputete të VMRO DPMNE-së, është i pa logjikshëm. Aq më shumë se paraprakisht socialdemokratët u pajtuan që që kryetari i komisionit parlamentarë për zgjedhje dhe emërime të jetë pikërisht nga VMRO DPMNE. "Ky komision aktualisht është i pavlefshëm, andaj edhe kemi dorëzuar iniciative me 20 deputete për zgjedhjen e kreut te Kuvendit, Talat Xhaferrin", tha Shilegov. Por, pas kësaj deputeti i VMRO DPMNE-së, Ilija Dimovski tha mbledhja ku do të shqyrtohet iniciativa për zgjedhjen e kryetarit parlamentarë me iniciativë të 20 deputetëve do të mund të shqyrtohet pasi të këtë përfunduar mbledhja e sotme pa precizuar se kur mund të përfundojnë replikat mes deputetëve të kësaj partie. Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka vlerësuar se bllokimi i institucionit ligjdhënës nuk çon në drejtim të zgjidhjes së krizës. "Nuk mendoj se zgjidhje më e mirë janë bllokadat. Të gjithë duhet të angazhohen dhe të kontribuojnë për debllokimin e situatës dhe zhvillimin e proceseve," ka thënë Ahmeti para se të hyjë në parlamentin e Maqedonisë. Ndërkaq deputeti i vetëm shqiptarë që ka folur në Parlament gjatë seancës së sotme ka qenë Xhevat Ademi nga Bashkimi Demokratik për integrim i cili ka nënvizuar se platforma e partive politike shqiptare në asnjë mënyrë nuk paraqet platformë të një shteti të huaj, por është një deklaratë e cila paraqet zërin e shqiptarëve të Maqedonisë. "Ju rikujtoj, t'i lexoni agjendat paraprake qeveritare dhe do të shihni se shumë elemente janë aty e që i ka edhe Platforma, duke filluar nga zyrtarizimi i gjuhës shqipe", ka theksuar deputeti Xhevat Ademi. Vazhdimi i seancës konstituive të parlamentit ndiqet nga një numër i madh i diplomatëve të huaj. (REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Francë: Kërkohet edhe dënimi i tretë me burg të përjetshëm për Carlosin

Posted: 27 Mar 2017 06:59 AM PDT

Një prokuror francez ka kërkuar sot edhe dënimin e tretë me burg të përjetshëm për personin e njohur me ermin "Çakalli Carlos", që dikur ishte personi më i kërkuar në botë, për sulmin vdekjeprurës në një pikë tregtare në Paris, në vitin 1974. Ky person nga Venezuela, që emrin e vërtetë e ka Ilich Ramirez Sanchez, aktualisht është në vuajtje të dy dënimeve me burg të përjetshëm në Francë, për një seri të vrasjeve dhe sulmeve, që i kishte organizuar ose kryer në këtë vend, në emër të çështjes palestineze apo të revolucionit komunist, në vitet e 70 dhe 80-ta, raportona gjencia Associated Press nga Parisi. Prokurori, Remi Crosson du Cormier, kërkoi nga një gjykatë parisiene që Ramirez Sanchez, tashmë 67 vjeçar,të ndëshkohet me dënimin më të rëndë në sistemin gjyqësor francez, për shkak të "tmerrit të këtij sulmi terrorist". Ky person, që është i njohur në gjithë botën si "Carlos", e ka hedhur poshtë përfshirjen, duke thënë se nuk ka prova kundër tij. Pritet që nesër gjykata do ta shpallë vendimin.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Putin: Me Vuçiqin e shqyrtoj situatën në rajon, e cila është ashpërsuar

Posted: 27 Mar 2017 06:29 AM PDT

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka uruar pushtetit aktual në Serbi sukses në zgjedhje. "Jemi të bindur se zgjedhjet do të realizohen në nivelin më të lartë", tha Putin në fillim të takimit të tij të sotëm në Moskë, me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ka shtuar se "i urojmë sukses pushtetit të tashëm". Vuçiq është kandidat për president të Serbisë në zgjedhjet që mbahen më 2 prill. Zoti Putin theksoi se me Vuçiqin dëshiron ta shqyrtoj edhe situatën në rajon. "Shumë do të dëshiroja që me ju ta shqyrtoj situatën në rajon, sepse, siç duket, sipas disa shenjave të jashtme, ekziston një lloj i ashpërsimit", tha Putin. Mëtutje, presidenti rus tha se sido që të zhvillohet situata politike, ai shpreson se raportet Rusi – Serbi do të zhvillohen pozitivisht, raporton agjencia Beta nga Moska.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Bahrejn: Është shkatërruar një celulë “terroriste” me 14 anëtarë

Posted: 27 Mar 2017 06:05 AM PDT

Autoritetet në Bahrejn thonë se e kanë shkatërruar një celulë "terroriste" me 14 anëtarë, të dyshuar për një sulm me bombë në një autobus në muajin shkurt dhe për komplot për të vrarë zyrtarë qeveritarë. Ministria e brendshme e Bahrejnit tha mbrëmë se pjesëtarë individualë të këtij grupi ishin stërvitur nga Garda revolucionare islamike e Iranit dhe grupi shiit, Ketab Hezbollah, në Irak. U tha se pjesëtarët e grupit ishin financuar dhe mbikëqyrur nga dy shtetas të Behrejnit, që kishin ikur në Iran. Bahrejni i sunduar nga sunitët, është përfshirë nga trazirat prej marsit të vitit 2011, kur autoritetet i shuan protestat njëmujore të udhëhequra nga shiitët, në të cilat kërkoheshin reforma demokratike. Bahrejni është aleat stratejgik i Shteteve të Bashkuara dhe në këtë vend gjendet Flota e Pestë e Marinës së Shteteve të Bashkuara. Popullata shumicë shiite në Bahrejn, ankohet se është e margjinalizuar nga autoritetet sunite në pushtet. 

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Navalny paralajmëron masa kundër arrestimit të 1,000 personave

Posted: 27 Mar 2017 06:02 AM PDT

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny, që po udhëheq protestat kundër korrupsionit në Rusi, ka qenë i ashpër pas arrestimit të tij dhe rreth 1,000 personave të tjerë, duke paralajmëruar masa ndaj autoriteteve si dhe garën e tij për president më 2018.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Le Pen: Do të jepja dorëheqje nëse Franca do të mbante euron

Posted: 27 Mar 2017 05:41 AM PDT

Kandidatja e ekstremit të djathtë për presidente të Francës, Marine Le Pen, tha se nëse plani i saj për ta nxjerrë Francën nga Eurozona refuzohet, ajo do të japë dorëheqje. Le Pen, duke folur për radion Europe 1, përsëriti planet për të mbajtur referendum mbi monedhën euro, nëse zgjidhet presidente. "Nëse (vota) është 'jo', unë do të ik", tha ajo. Le Pen tha se mbështetja për Eurozonën do të thotë se populli francez "zgjedh një model të qeverisjes së imponuar" nga Bashkimi Evropian, nga i cili Le Pen dëshiron po ashtu të dalë. "(Vota 'jo') po ashtu do të nënkuptonte se 70 përqind e projektit tim nuk mund të realizohet", shtoi Le Pen, raporton AP. Le Pen është në krye të sondazheve përpara zgjedhjeve të 23 prillit, së bashku me kandidatin e qendrës, Emmanuel Macron.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Navalny: Procesi nuk ishte as iluzion i drejtësisë

Posted: 27 Mar 2017 05:19 AM PDT

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny, sot është paraqitur në një gjykatë në Moskë, pas arrestimit të djeshëm nga ana e policisë, së bashku me qindra pjesëmarrës të tjerë të protestave të mbajtura në dhjetëra qytete në gjithë Rusinë. Ky politikan, që është edhe aktivist i paepur kundër korrupsionit në Rusi është akuzuar për organizim të tubimit, për të cilin autoritetet konsiderojnë se e ka shkelur rendin publik, kanë raportuar mediat ruse. Pasi doli nga gjykata, e cila e gjobiti me 20 mijë rubla (350 dollarë amerikanë) dhe e dënoi me 15 ditë burg për mosbindje ndaj urdhërave të policisë, Navalny tha se procesi nuk ishte korrekt. "Kam qenë në shumë procese administrative në shumë raste. Deri tash, ky proces i fundit ishte më i shpejti prej të gjitha proceseve. Nuk janë dëgjuar dëshmitarë, nuk ka pasur mundësi për apelim. Me fjalë të tjera, edhe iluzioni më i thjeshtë për drejtësi korrekte ka munguar tërësisht", u tha gazetarëve Navalny, pasi doli nga gjykata në Moskë. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian e kanë dënuar arrestimin e qindra protestuesve në Rusi dhe kanë kërkuar lirimin e tyre të menjëhershëm. Deprartamenti amerikan i shtetit tha se Uashingtoni ishte i "shqetësuar" nga arrestimi i Navalnyt. "Ne i bëjmë thirrje Qeverisë së Rusisë, që menjëherë t'i lirojë protestuesit paqësorë", tha zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Mark Toner, dhe ka shtuar se "burgosja e protestuesve, e vëzhguesve të të drejtave të njeriut dhe gazetarëve, është cenim i vlerave themelore demokratike". Bashkimi Evropian, po ashtu, ka kërkuar nga Rusia që të lejojë që njerëzit të kenë "liri bazike të shprehjes, të tubimit dhe mbledhjes paqësore". Presidenca e Rusisë e ka mbrojtur veprimin e policisë dhe i ka kritikuar pjesëmarrësit e protestave antikorrupsion. Dmitry Peskov, zëdhënës i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, tha se pjesa më e madhe e protestave ishin joligjore dhe se organizuesit i "provokuan" pjesëmarrësit për tu përfshirë në këtë "aktivitet ilegal". Ky zëdhënës ky pretenduar se fëmijëve u ishte premtuar "shpërblim" për të marrë pjesë dhe ka sugjeruar se qeveria do të zhvillojë hetime nëse të miturit janë paguar për të qenë pjesëmarrës. Policia e arrestoi Navalnyn, derisa mijëra njerëz kanë protestues në afro 100 qytete në gjithë Rusinë. Këto protesta antiqeveritare janë vlerësuar si ndër më masivet prej vitit 2012. Këto tubime u bënë pasi grupi antikorrupsion i zotit Navalny, më 2 mars e ka publikuar një raport, në të cilin akuzohet kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev, se i ka përdorë organizatat humanitare dhe OJQ-të, për të mbledhur donacione nga pasanikët dhe bankat shtetërore, e pastaj këto fonde i ka shfrytëzuar për blerjen e pasurive të shtrenjta. Sipas disa raporteve nga gjykata, zoti Navalny në një moment ka kërkuar që kryeminsitri Medvedev të dëshmojë në gjykatë. Navalny e ka kritikuar gjyqtaren, Alesya Orekhova, duke e akuzuar se po sillej si një e re e paedukuar. Policia tha se afro 500 njerëz ishin arrestuar në kryeqytetin Moskë, por organizata joqeveritare, OVD-Info, që i gjurmon arrestimet, tha se ky numër është 1,030. Mëtutje, kjo organizatë ka njoftuar se pjesa më e madhe e të arrestuarve tashmë janë liruar, por së paku 120 vetë mbeten në paraburgim. Aleksei Navalny i ka udhëhequr shumë protesta madhore në periudhën 2011 – 2012, ku është shprehur zemërimi lidhur me dëshmitë për mashtrim të përhapur në zgjedhjet parlamentare dhe për shkak të shqetësimeve për kthimin e Vladimir Putinit në presidencë, pasi për një mandat kishte shërbyer si kryeministër. Në një postim në rrjetin Twitter, pasi ishte arrestuar, Navalny ka shkruar se ishte "krenar" për protestuesit dhe se arrestimet ishin të "pritura". "Vjedhësit e mbrojnë vetveten në këtë mënyrë", ka shkruar Navalny dhe ka shtuar se "ju nuk mund ta arrestoni secilin person që është kundër korrupsionit, pasi të tillë jemi miliona". Mëtutje, në një postim tjetër në rrjetin Twitter, Navalny ka njoftuar se 13 punëtorë të fondacionit të tij, mbesin në paraburgim policor, pasi ata ishin arrestuar dje gjatë bastisjes së zyrave të këtij fondacioni në Moskë. "Zyra është plaçkitur dhe ata i morën absolutisht të gjitha pajisjet", tha Navalny. Përgatiti: Fatmir Bujupi    

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kremlini thotë se protestat ishin provokim; Navalny dënohet

Posted: 27 Mar 2017 05:10 AM PDT

Një gjykatë në Moskë dënoi me 15 ditë burg liderin e opozitës ruse dhe aktivistin anti-korrupsion, Aleksei Navalny, për mosbindje ndaj policisë, si dhe me 20,000 rubla (350 dollarë) gjobë për organizimin e, siç u tha, protestave të paligjshme në Moskë, më 26 mars. Të dielën, policia arrestoi qindra protestues në gjithë Rusinë, përfshirë Navalnyn, që kanë dalë në rrugë për të kundërshtuar korrupsionin dhe për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Dmitry Medvedev. Navalny përsëriti edhe sot akuzat për korrupsion kundër Medvedevit. Kremlini, në anën tjetër, i hodhi poshtë thirrjet e Shteteve të Bashkuara dhe të Bashkimit Evropian për të liruar protestuesit e opozitës. Sipas Kremlinit, protestat kanë qenë të paligjshme dhe organizatorët kanë paguar adoleshentë për t'i ndjekur ato. Zëdhënësi Dmitry Peskov, në një konferencë telefonike me gazetarët, tha se protestat ishin "provokim" dhe se autoritetet janë të shqetësuara se aktivistët e opozitës mund t'i inkurajojnë njerëzit të thyejnë ligjin përsëri në të ardhmen. Kësaj deklarate i bëri jehonë edhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov. "Nuk e kujtoj kush, por dikush ka thënë se liria kërkon sundim të ligjit. Andaj, legjislacioni rus, i cili bazohet në të drejtat e përcaktuara ndërkombëtarisht të shteteve, për të ndaluar ngjarje, sidomos kur ka arsye për të vlerësuar se ato mund të nxisin parregullsi publike, është në thelb të çdo gjëje që flasim", tha Lavrov. 

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Punëtorët “pa letra” vërshojnë tregun e punës

Posted: 27 Mar 2017 05:10 AM PDT

Një numër i madh i punëtorëve sektorin privat punojnë në mënyrë jo formale, pasi nuk kanë të nënshkruara kontrata pune në mes punëdhënësit dhe punëkërkuesit, thonë udhëheqës të sindikatës së punëtorëve.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vuçiq: Serbia do BE-në, por edhe raporte të mira me Rusinë

Posted: 27 Mar 2017 04:30 AM PDT

Serbia është e përkushtuar ndaj anëtarësimit në Bashkimin Evropian, por do të punojë fuqishëm për të përmirësuar marrëdhëniet e saj me aleatin tradicional - Rusinë, tha për agjencinë Reuters kryerministri serb, Aleksandar Vuçiq.  Komentet vijnë në prag të zgjedhjeve presidenciale në Serbi, më 2 prill, në të cilat Vuçiq është kandidat dhe njëherësh favorit. "Serbia është në rrugën evropiane dhe ky është qëllimi ynë strategjik. Duam që shoqëria jonë të jetë e modeluar sipas vendeve më të zhvilluara të Evropës perëndimore", tha Vuçiq, por shtoi se do të punojë shumë si president, për të mbajtur raporte të mira me Rusinë. Rusia, në anën tjetër, kundërshton integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Serbinë, në NATO dhe në BE, andaj bën përpjekje të shtrijë ndikimin e saj. Vuçiq gjendet sot në Moskë, ku do të takojë presidentin rus, Vladimir Putin.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zyberi: Platforma dha alibi për shpëtimin e Gruevskit dhe Ivanovit

Posted: 27 Mar 2017 04:17 AM PDT

Partitë politike shqiptare në mënyrë të gabuar e nënshkruan dhe e prezantuan deklaratën dhe me këtë i dhanë alibi presidentit Gjorge Ivanov dhe VMRO DPMNE-së që ta shfrytëzojnë për të shpëtuar nga gjendja në të cilën ndodhen, ka deklaruar eksperti juridik Naser Zyberi në një intervistë për shërbimin në gjuhën maqedonase të Radios Evropa e Lirë. Zyberi vlerëson se pikat e deklaratës politike aspak nuk janë kontestuese, përveç asaj për dënimin e gjenocidit ndaj shqiptarëve, që ishte janë kontekstit dhe sistemit politiko-juridik, pasi i referohet periudhës kur Maqedonia ka ekzistuar si shtet. "Gjithçka tjetër është në kuadërprogrameve të partive politike, por ato në mënyrë të gabuar arritën deri tek kompromisi për të nënshkruar ashtu sikur edhe gabimisht e prezantuan", ka deklaruar Zyberi i cili ka qenë edhe deputet në tri përbërje parlamentare. Ai tërhoqi vërejtjen edhe për rrezikun që ekziston nga ngritja e tensioneve ndëretnike, para se gjithash nga VMRO-ja dhe presidenti Gjorge Ivanov, të cilët në mungesë të argumentet për mbajtjen pezull të gjendjes po luajnë me kartën e raporteve ndëretnike. "Kuptohet se kjo është një lojë shumë e rrezikshme, pasi ngritja e tensioneve në planin ndëretnik, mund të ketë pasoja në aspektin e sigurisë. Kjo nuk i ndihmon askujt, asnjë partie politike, e as shtetit", u shpreh eksperti juridik, Naser Zyberi.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Turqit në Evropë nisin votimet në referendumin e Erdoganit

Posted: 27 Mar 2017 04:12 AM PDT

Turqit që jetojnë në Evropë, votojnë sot në një referendum, që bën thirrje për zgjerimin e pushtetit të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Rreth 1.4 milion turq në Gjermani kanë të drejtë vote në referendum. Ata do të mund të votojnë nga sot deri më 9 prill në konsullatat e Turqisë në Berlin, Hamburg, Hanover, Frankfurt, Këln, Dyzeldorf, Muenster, Karlsrue dhe Mainc, raporton DPA. Popullsia turke e Gjermanisë është e rëndësishme për Erdoganin, kampi "Po" i të cilit është duke luftuar për të ruajtur avantazhin brenda Turqisë. Në zgjedhjet presidenciale më 2015, 60 përqind e turqve në Gjermani kanë votuar partinë e Erdoganit - AKP. Diaspora turke në Austri, Zvicër, Danimarkë dhe Francë po ashtu do të votojë gjatë dy javëve në vazhdim. Referendumi kushtetues brenda Turqisë zhvillohet më 16 prill. Referendumi ka shkaktuar mosmarrëveshje midis Ankarasë dhe disa qendrave evropiane, të cilat i kanë ndaluar zyrtarët turq të mbajnë tubime politike në territoret e tyre.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kremlini shpërfill thirrjet e SHBA-së e BE-së për lirimin e protestuesve

Posted: 27 Mar 2017 03:25 AM PDT

Kremlini i hodhi poshtë thirrjet e Shteteve të Bashkuara dhe të Bashkimit Evropian për të liruar protestuesit e opozitës, të arrestuar gjatë protestave të dielën. Sipas Kremlinit, protestat kanë qenë të paligjshme dhe organizatorët kanë paguar adoleshentë për t'i ndjekur ato. Policia arrestoi qindra protestues në gjithë Rusinë, përfshirë edhe liderin opozitar, Alexei Navalny, që kanë dalë në rrugë për të kundërshtuar korrupsionin dhe për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Dmitry Medvedev. Navalny u akuzua sot për organizim të tubimeve të paautorizuara që kanë çuar në shkelje të rendit publik. Sipas mediave ruse, ai mund të përballet me 15 ditë burgim. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, në një konferencë telefonike me gazetarët, tha se protestat ishin "provokim" dhe se autoritetet janë të shqetësuara se aktivistët e opozitës mund t'i inkurajojnë njerëzit të thyejnë ligjin përsëri në të ardhmen.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Prokurorët kërkojnë arrestimin e ish-presidentes jugkoreane

Posted: 27 Mar 2017 02:00 AM PDT

Prokurorët në Korenë e Jugut kërkuan arrestimin e ish-presidentes Park Geun-hye, për shkak të përfshirjes së dyshuar në një skandal korrupsioni. Ditë më parë, ajo ka humbur imunitetin e presidentes dhe është shkarkuar nga posti. Park, 65 vjeçe, akuzohet për presion mbi shefat ekzekutivë të bizneseve, për të dhuruar dhjetëra miliona dollarë në fondacionin e një miku të saj, në këmbim të favoreve qeveritare. Ajo po ashtu akuzohet për ryshfet dhe rrjedhje të informacioneve qeveritare. "Këto janë çështje të rënda", thanë prokurorët që kanë bërë kërkesën për arrestim. Gjykata e Qarkut në Seul nuk e komentoi menjëherë kërkesën e tyre. Park i ka mohuar akuzat.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Lista Serbe kthehet në Kuvend, qeveria mirëpret vendimin

Posted: 27 Mar 2017 01:30 AM PDT

Deputetët e Listës Serbe kanë marrë vendimin për t'u kthyer në Kuvendin e Kosovës, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë kryetari i Listës Serbe Slavko Simiq. Simiq tha se vendimi është marrë "në përputhje me interesin e popullit serb, respektivisht të bashkësisë serbe që jeton në Kosovë dhe të të gjithë qytetarëve që jetojnë në Kosovë". "Ditët e kaluara kemi biseduar brenda Listës Serbe, për të gjithë mekanizmat të cilët i posedojmë, që përmes institucioneve ta kundërshtojmë transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtrinë e Kosovës dhe ta nisim procesin e krijimit të Asociacionit të Komunave serbe", tha Simiq. Sipas tij, "Prishtina dhe politikanët e Kosovës ka kohë që flasin përpara bashkësisë ndërkombëtare sikur duan ta nisin procesin e krijimit të Asociacionit, por për shkak të mospjesëmarrjes së serbëve në institucione nuk kanë pasur mundësi ta bëjnë". "Duam ta pengojmë Prishtinën që të nisë vetë krijimin e Asociacionit pa përfaqësues politikë të serbëve të Kosovës dhe komunitetin serb, sepse marrëveshja për Asocacionin është në pronësi të popullit serb në Kosovë dhe ne do ta kemi rolin kryesor në hartimin e statutit dhe krijimin e Asociacionit", tha Simiq për Radion Evropa e Lirë. Ai tha se "përmes institucioneve duam të japim kontributin që të ecim drejt procesit të krijimit, të bisedojmë me partnerët tanë të koalicionit, të nisim këtë çështje në mbledhjen e Kuvendit, përmes këshillave të Kuvendit dhe në mbledhjet e qeverisë si dhe në komisionet ndërqeveritare". "Përmes institucioneve ta kundërshtojmë çdo ligj dhe proces që është në kundërshtim me interesat e popullit serb dhe që shkel interesat jetike të komunitetit serb që jeton në Kosovë. Vendimi është marrë në një moment të drejtë dhe mënyra jonë e protestës ka pasur efekt", tha kryetari i Listës Serbe. Qeveria e Kosovës ka përshëndetur kthimin e përfaqësuesve të Listës Serbe në institucionet qendrore të vendit. Zëdhënësi i qeverisë së Kosovës, Faton Abdullahu, thotë për Radio Evropa e Lirë se para institucioneve të Kosovës gjenden detyra dhe projekte të mëdha, të cilat kërkojnë përkushtimin e koalicionit qeverisës në tërësi, për t'i funksionalizuar ato. "Ne si qeveri e përshëndesim këtë hap dhe është mirë që po kthehen, sepse në rend të parë është në të mirën e vet komunitetit serb, i cili ka votuar që këta përfaqësues të jenë pjesë e institucioneve të Kosovës dhe jo të bëjnë politika jashtë institucioneve të Kosovës", ka thënë Abdullahu. Ai ka shtuar se kthimi i përfaqësuesve të Listës serbe në institucionet qendrore të vendit është meritë e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, i cili siç ka thënë ai, "ka qenë konsekuent dhe është i bindur se kthimi i Listës Serbe është i nevojshëm edhe për Kosovën, por edhe për komunitetin serb". Ndërkaq, shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca tha se kthimi i Listës Serbe mund të ndërlidhet me mungesën e këtij subjekti politik në afatin prej gjashtë muajve. Sipas rregullores së punës, mungesa prej gjashtë muajve në Kuvend, nënkupton humbjen e mandatit apo mandateve nëse bëhet fjalë për grup deputetësh, andaj, ai tha se Lista Serbe, duket se me kthimin në institucione ka llogaritur më shumë që t'i ruaj mandatet që i ka në Kuvend. Lista Serbe në shenjë kundërshtimi me miratimin e ligjit për Trepcën dhe për Investimet Strategjike që prej tetorit të vitit të kaluar ka bojkotuar punën e institucioneve të vendit, përfshirë edhe Kuvendin. Një përpjekje për kthim u bë pak muaj më parë kur një grup i ndarë i Listës u kthye në Kuvend, duke përjashtuar dy deputetë të saj dhe duke zëvendësuar njërin ministër të Listës me një tjetër. Lista Serbe sërish doli nga institucionet e Kosovës dhe rikthimi i paralajmëruar mund t'i japë fund bojkotit disa muajsh. Vendimin për kthimin e Listës Serbe në institucionet e Kosovës e ka 'mbështetur' Beogradi zyrtar. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i ka thënë televizionit shtetëror serb në Beograd se "e respekton vendimin e përfaqësuesve serbë për kthim në Kuvendin e Kosovës dhe që pavarësisht rrethanave të vështira, aktivisht ta kundërshtojnë krijimin e të ashtuquajturës ushtri të Kosovës".(REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Në Ferizaj “Psikozë n’4.48 ” shfaqet në nder të Ditës Botërore të Teatrit” plus 9 more Ferizaj Press

loading...

“Në Ferizaj “Psikozë n’4.48 ” shfaqet në nder të Ditës Botërore të Teatrit” plus 9 more Ferizaj Press


Në Ferizaj “Psikozë n’4.48 ” shfaqet në nder të Ditës Botërore të Teatrit

Posted: 27 Mar 2017 09:07 AM PDT

Për nder të "Ditës Botërore të Teatrit" në teatrin ''Adriana'', do të jepet shfaqja "Psikozë n'4.48 "  e Sarah Kane, me regji të Fatos Berishës.

27 marsi njihet si Dita Botërore e Teatrit që nga viti 1962, pasi kjo ditë ishte iniciuar në Kongresin e 9-të botëror të Institutit Ndërkombëtar Teatror – INT të UNESCO-s në qershor të vitit 1961, me propozim të Finlandës.

Shënimi i kësaj dite bëhet nga rreth njëqind qendra të INT-së.

Ndërsa nesër prej orës 19:00, do të shfaqet shfaqja për fëmijë "Detarët e vegjël", me regji të Arben Marevcit.

Kurse më 29 mars, në ora: 19:00, organizohet mbrëmje poetike,muzikore e skenike.

Më 30.3.2017( e enjte), në ora 20:00, jepet shfaqja "Në mbrojtje të njeriut të shpellës" nga Bob Becker, me regji të Agim Selimit.

Më 31.3.2017(e premte), në ora: 20:00, shfaqja "Muhamed Ali" nga Naser Shatrolli.

Nehat Mustafa e merr zyrtarisht detyrën e zëvendësministrit të MTI-së

Posted: 27 Mar 2017 08:53 AM PDT

Nehat Mustafa ka marrë edhe zyrtarisht detyrën e zëvendësministrit të Tregtisë dhe Industrisë nga Avni Kastrati.

Lajmin e ka bërë të ditur vet Mustafa me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook.

"Sot, zyrtarisht fillova detyrën e Zëvendësministrit në Ministrinë e Tregtisē dhe Industrisë. Së bashku me Zëvendësministrin e deritanishëm në MTI, Z.Avni Kastrati, mbas takimit me Ministren Bajrami, përfunduam procedurat e pranim dorëzimit të detyrës", ka shkruar Mustafa në Facebook

Përkujtohet dëshmori Mejdi Xhaferri

Posted: 27 Mar 2017 06:27 AM PDT

Në 18 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori i kombit Mejdi Xhaferri dhe është shënuar dita e shkollës në fshatin Mirosalë.

Në këtë përkujtim mori pjesë nënkryetari i Komunës së Ferizajt, Xhavit Zariqi, kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Faruk Guri, drejtori i Urbanizmit, Faik Grainca, familjarë, miq si dhe bashkëluftëtare të dëshmorit Mejdi Xhaferri.

Me këtë rast nënkryetari i Komunës, Xhavit Zariqi, ka vlerësuar tejet lartë veprën heroike të të gjithë dëshmorëve, duke veçuar në ketë rast edhe sakrificën e dëshmorit Mejdi Xhaferri.

"Dëshira e jona është që nga këtu, të dalin kuadro që do të udhëheqin me institucionet e Republikës së Kosovës, shtet që është formuar falë gjakut të derdhur të dëshmorëve të lirisë, të atyre që sakrifikuan jetën dhe ne tashmë po e gëzojmë lirinë. Secila kohë, dhe epokë i ka dëshmorët dhe heronjtë e vet, ata që kapën armët për të sjellë lirinë, në kohën e robërisë treguan vullnetin e tyre për atdhedashuri, kurse tani kemi nevojë për ata që punojnë për ndërtimin e shtetit, për ata që kontribuojnë për ngritjen e institucioneve dhe forcimin tyre, sepse një shtet të brishtë siç e kemi ne sot nuk ka perspektive për rininë dhe nuk arrihet ajo për të cilën dhanë jetën dëshmorët", ka thënë nënkryetari Zariqi.

Për jetën dhe veprën e dëshmorit Mejdi Xhaferri, ka folur drejtori i shkollës së fshatit Mirosalë, Naim Bytyqi. Ai po ashtu ka folur edhe për investimet që janë bërë në këtë shkollë, por edhe për problemet dhe vështirësitë me të cilat përballen.

Të pranishmit i ka përshëndetur edhe kryetar i Shoqatës së Familjeve të dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gafurr Bytyqi.

U bë e ditur se shkolla "Mejdi Xhaferri" numëron rreth 300 nxënës. Me këtë rast është shfaqur edhe një program i pasur kulturo-artistik i përgatitur nga nxënësit e kësaj shkolle. Pran bustit të dëshmorit janë vendosur edhe kurora të freskëta me lule.

  

Kryeprokurori Jashari: Kallëzime penale edhe ndaj zyrtarëve të lartë të Ferizajt

Posted: 27 Mar 2017 06:25 AM PDT

Ferizaj.27.03.2017. Akuzave te njëpasnjëshme të partive opozitare, që kryeprokurori i Prokurorisë së Ferizajt, ka punësuar gruan e tij pa konkurs në çerdhen publike, më në fund iu përgjigj vetë kryeprokurori Shukri Jashari. Ai për Televizionin Tema, thotë se gruaja e tij është punësuar aty  para se ai të zgjedhet në këtë pozitë, ndërkaq për akuzat që kryeprokurori nuk mund ta ushtroj rolin që ka, ndaj zyrtarëve të lartë për shkak të ndikimit që mund ta kenë pushtetarët,  Jashari thotë se kjo nuk qëndron aspak.

"Është e vërtetë që bashkëshortja ime është punësuar, por është punësuar në shtator të vitit 2016 dhe atë në organizatën joqeveritare ''Caritas''. Nuk është aspak e vërtetë që partitë politike më akuzojnë që e kam punësuar gruan në momentin kur e kam marrë këtë pozitë, gjithçka mund të vërtetohet po të shkojnë në Drejtorinë e Arsimit dhe ta shikojnë listën e pagave, se a figuron emri i gruas time. Unë nuk po di pse kanë filluar këto thënie", tha kryeprokurori Jashari.

Përveç kësaj, opozitarët ferizajas kanë akuzuar të parin e Prokurorisë së këtushme se nuk po e heton asnjë rast që partitë politike dhe shoqëria civile po i ngrit publikisht ndaj keqmenaxhimeve  që po bëjnë komunarët e Ferizajt. Edhe këtu, kryeprokurori Jashari ka një përgjigje.

"Ne nuk jemi në shërbim të partive, por jemi në shërbim të popullit, çdo rast që vjen këtu nuk do të thotë se ne dalim dhe i njoftojmë partitë politike, konkretisht PDK-në me dalë e me i tregu se kush për çka është duke u hetuar. Të gjitha hetimet janë konfidenciale, kështu që ta kenë parasysh të gjithë, se të gjitha ankesat që janë ardhë këtu janë duke u trajtuar me një përkushtim shumë të veçantë dhe nuk do të ketë pardon për asnjë pushtetarë, pavarësisht se kush është, nëse ka prova që ka kryer një vepër penale. Shumë mirë e dinë edhe pushtetarët edhe qytetarët se nuk guxon askush të vjen për të intervenuar apo ndikuar në punën time", u shpreh Jashari.

Jashari njoftoi se në duart e prokurorëve ferizajas janë disa kallëzime penale edhe për zyrtarë të lartë të pushtetit lokal.

"Në vazhdimësi unë i përcjelli edhe seancat e Kuvendit Komunal dhe i shqyrtoj me një vëmendje shumë të veçantë  dhe i konsultoj me kolegët. Është e vërtetë që ka kallëzime ndaj zyrtarëve, por ato nuk do t'i bëjmë publike pa siguruar prova të mjaftueshme.  Ka kallëzime edhe për më të mëdhenj, janë duke u trajtuar janë duke u shqyrtuar", theksoi kryeprokurori Jashari.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Ferizaj, paralajmëroi se rastet që do t'i dërgojnë në gjykatë, do t'i publikojnë edhe përmes medieve, transmeton Televizioni Tema.

Përfaqësues të USAD-it vizitojnë Ferizajn. Diskutohet për transparencën, llogaridhënien dhe prokurimin publik

Posted: 27 Mar 2017 06:10 AM PDT

Kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Faruk Guri të hënën ka pritur në një takim zyrtarë përfaqësues të USAD-it në të cilin takim është biseduar për transparencën, llogaridhënien dhe prokurimin publik..

Me këtë rast u tha se USAD-i, ka filluar të implementojë një projekt të ri pesë vjeçare në Kosovë, të titulluar komunat, transparente, efektive dhe llogaridhënie. Ky projekt është parapare që të zhvillohet në 10 komuna të cilat gjatë periudhës së implementimin mund të jenë komunë në fokus.

Me këtë rast Agim Salihu, ka thënë se këto takime po organizohen për të parë nga afër sfidat e komunave në sektorin e transparencës, në procesin e llogaridhënies, ndërkaq fokus kryesor do ti kushtohet prokurimit publik.

Ndërsa kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Faruk Guri, është shprehur se ky projekt është i një rëndësie të veçante, duke shprehur se Komuna e Ferizajt, do të ofrojë bashkëpunim për realizmin e këtij projekti.

Zyrtare të USAD-it gjatë ditës së sotme kanë zhvilluar takime të ndara edhe me drejtues të prokurimit në Ferizajt, udhëheqësit e zyrës së personelit, udhëheqësit e zyrës së auditorit të brendshëm , por edhe përfaqësues të shoqërisë civile.

Kjo është pasuria marramendëse e Putinit, nga jahti e deri te koleksioni i orëve milionëshe (Foto)

Posted: 27 Mar 2017 05:16 AM PDT

Ai njihet si një prej liderëve më të fuqishëm në botë, mirëpo mënyra e tij e jetesës gjithmonë është rrethuar nga një mister duke bërë që askush të mos e kuptojë saktësisht pasurinë e kreut të Rusisë.

 

Një burim brenda Kremlinit e ka treguar jetën luksoze që e bën presidenti rus, Vladimir Putin.

Komentues të ndryshëm, duke përfshirë edhe këshilltarin e Qeverisë ruse, Stanislav Belkovsky, kanë vlerësuar se në vitet e fundit pasuria e Putin lëviz nga 25 deri në 45 miliardë euro.

Mirëpo, informatat e publikuara nga një ish-menaxher i fondit rus janë shokuese. Sipas tyre, pasuria e presidentit rus shkon deri në 185 miliardë euro.

Të dhënat se pasuria e Putin është 185 miliardë euro, lënë të kuptohet se ai është dukshëm më i pasur se njeriu për të cilin thuhet se është më i pasuri në botë – Bill Gates, pasuria e të cilit sille rreth 81 miliardë euro.

Vetëm tualeti i aeroplanit kap vlerën 70.000 euro

Bill Browder, i cili ka punuar në Rusi për disa vite, thotë: "Mendoj se ai ka pasuri prej 185 miliardë eurosh. Pas 14 vitesh në krye të Rusisë dhe paratë e majme që ka bërë shteti, dhe paratë e majme që nuk janë shfrytëzuar për shkolla dhe rrugë dhe spitale dhe kështu me radhë, të gjitha ato para janë në prona, në banka, në xhirollogari në Zvicër, aksione, fonde mbrojtëse, të menaxhuara për Putinin dhe miqtë e tij".

.

Ky është kosovari që vodhi njerëzit në Tiranë (Video)

Posted: 27 Mar 2017 05:12 AM PDT

Mbrëmë në RTV Dukagjini është transmetuar pjesa e parë e dokumentarit "Kur ra Shqipëria". Dokumentari trajton trazirat e vitit ’97 në Shqipëri dhe lidhjen e tyre me Kosovën.

 

Kush është mashtruesi nga Kosova që kishte vjedhur njerëzit në Tiranë?

Aktori turk, bashkëshorti i Almeda Abazit përshëndet shqiptaret me një VIDEO të veçantë

Posted: 27 Mar 2017 05:05 AM PDT

Aktori turk Tolgahan Saysman, bashkëshorti i bukuroshes Shqiptare Almeda Abazi, gjatë një intervistë të dhënë së fundi ai deklaroi se Shqipëria është atdheu i tij i dytë.

Ndërsa këtë herë aktori 33 vjeçar befason me një tjetër gjest.

Tolgahan ka postuar një pjesë të dasmës ku është duke kënduar dhe kërcyer shqip dhe për më tepër ka shkruar poshtë videos si dixhiturë: "Jarana jarnane, jarnana moj të keqen e! Faleminderit Shqipëria për interesin që keni ndaj meje dhe telenovelës. Shihemi së shpejti!" – dhe e gjithë kjo në gjuhën shqipe!

Ftesa e pazakontë për dasmën e policit (Foto)

Posted: 27 Mar 2017 04:59 AM PDT

Polici i njohur vetëm si Matt, që do të martohet me të dashurën e tij Nancy në një restorant të Shteteve të Bashkuara, i ka ftuar familjarët dhe miqtë në një formë të pazakontë.

Derisa ftesat për dasmë shkruhen bukur në letra dekorative, me shumë ngjyra dhe kordele, ai ka zgjedhur një formë shumë zyrtare.
Polici me ftesën që duket si tiketë për thyerje ligji

Përmes formatit të tiketës së gjobës, ka treguar se me kë po martohet, ku dhe kur, ndërsa ka shënuar edhe datën deri kur duhet të konfirmohet pjesëmarrja në ceremoni.

"Tezja ime po martohet me polic. Ftesa që pranuam, gati na dha sulm në zemër", ka shkruar nipi i saj, në fotografinë e postuar në internet.

Kjo ftesë e pazakontë, që i janë hequr emrat dhe vendi për shkak të privatësisë, po bën xhiro në rrjetet sociale, meqë po konsiderohet shumë interesante.

"Kur puna të bëhet pjesë e jetës dhe nuk mund të ndahesh prej saj", është një koment lidhur me rastin.

MAPL mbështet financiarisht disa komuna në Kosovë

Posted: 27 Mar 2017 04:56 AM PDT

Nënshkrimi i marrëveshjes së mirëkuptimit mes zëvendësministrit Bajram Gecaj dhe kryetarit Spasic, u realizua në kuadër të mbështetjes financiare të MAPL-së për komunat në financimin e projekteve me interes për qytetarët.

INSAJDERI: “Për herë të pestë, FSK institucioni më i besueshëm në Kosovë” plus 19 more

loading...

INSAJDERI: “Për herë të pestë, FSK institucioni më i besueshëm në Kosovë” plus 19 more


Për herë të pestë, FSK institucioni më i besueshëm në Kosovë

Posted: 27 Mar 2017 09:41 AM PDT

Për të pestën herë me radhë, Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) vlerësohet si institucioni më i besueshëm i sigurisë në Kosovë.

Kështu thuhet në një raport që publikuar para medieve në Prishtinë, Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED). Ky institut ka zhvilluar sondazh me qytetarët e Kosovës gjatë periudhës 15 nëntor 2016 deri me  15 shkurt 2017.

Sipas rezultateve të prezantuara edhe këtë radhë, për herë të pestë, FSK rezulton se është vlerësuar si institucioni më i besueshëm i sigurisë në Kosovë, me shkallën më të lartë  3.74. Kurse në vlerësimin e drejtuesve të institucioneve të sigurisë, ministri i MFSK-së Haki Demolli  është vlerësuar me shkallën më të lartë 2.88.

Sipas publikimit, Forca e Sigurisë së Kosovës besueshmërinë më të lartë, sipas rajoneve e ka nga qytetarët shqiptarë të veriut të vendit, përderisa ka ndryshime të shifrave në përqindje në rajonet tjera, që gjithashtu besueshmëria për FSK-në është e lartë, citon KP.

"Këto vlerësime janë pasqyrim i rezultateve të  punës së palodhshme dhe të përkushtuar të të gjithë pjesëtarëve të  FSK-së", thuhet në njoftimin e Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës.

The post Për herë të pestë, FSK institucioni më i besueshëm në Kosovë appeared first on INSAJDERI.

Lista Serbe: Jemi kthyer pa kushte në institucione

Posted: 27 Mar 2017 09:25 AM PDT

Për më shumë se gjashtë muaj, deputetët e Listës Serbe në Kosovë injoruan totalisht institucionet vendore. Por, edhe pse kanë qenë jashtë institucioneve kosovare, zyrtarë të Listës Serbe kanë qenë në kontakt të vazhdueshëm me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafën si dhe kryepralamentarin Kadri Veselin.

Kjo është bërë e ditur nga vet lideri i Listës Serbe, Slavko Simiq. Ai, në një intervistë me Gazetën Express ka thënë se me kthimin e Listës në Kuvend nuk i ka vënë asnjë kusht Qeverisë së Kosovës.

Simiq thotë se është kthyer në institucionet e vendit për të punuar për të mirën e komunitetit serb në Kosovë.

"Nuk ka pasur kurrfarë kushtesh, vetëm kemi treguar gatishmërinë tonë që të jemi konstruktiv dhe që të kemi mundësi të punojmë për komunitetin tonë. Duam të kemi mundësi të zgjidhim probleme të vogla, probleme lokale që janë politizuar tejmase", ka thënë Simiq për Gazetën Express.

Ndërkohë që ai bëri me dije se gjatë kohës së bojkotit ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me liderin e LDK-së, Isa Mustafën dhe atë të PDK-së, Kadri Veselin.

"Gjatë kohës së bojkotit, ne kemi pasur kontakte të vazhdueshme me Z. Kadri Veselin, që është kryetar i PDK-së, dhe Z. Isa Mustafa që është edhe kryetar i LDK-së. Do të thotë se ka ekzistuar ai komunikim", ka shtuar tutje ai.

Ndërkohë që Lista Serbe sot për herë të parë pas më shumë se 5 muajve është rikthyer në institucionet e Kosovës duke marrë pjesë kështu në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të Kosovës.

Pas mbledhjes Simiq po ashtu ka thënë se LS kanë marrë vendim që t'i kthehen punës në kuvend, në mënyrë që ta votojnë Demarkacionin me Malin e Zi.

The post Lista Serbe: Jemi kthyer pa kushte në institucione appeared first on INSAJDERI.

Kosova e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Zvicrën

Posted: 27 Mar 2017 09:19 AM PDT

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti një delegacion të Parlamentit të Zvicrës, të kryesuar nga kryetari i Partisë Popullore Kristian Demokratike zvicerane (CVP), Gerhard Pfister.

Gjatë takimit është biseduar për progresin në Kosovë dhe bashkëpunimin e mëtejmë ndërmjet dy vendeve.

Kryeministri Mustafa theksoi të arriturat e Kosovës në zhvillimin ekonomik, integrimet evropiane dhe fuqizimin e shtetit, duke i njoftuar edhe me prioritetet e ardhshme në shumë fusha.

“Qeveria dhe populli i Kosovës janë plotësisht të përcaktuar për vlerat europerëndimore dhe rrugën integruese euroatlantike”, tha kryeministri Mustafa, duke falënderuar Zvicrën për përkrahjen e shumanshme që ka dhënë për Kosovën deri tani.

Kryeministri Mustafa, po ashtu, shprehu përkushtimin e Kosovës për thellimin e mëtejmë të bashkëpunimit dhe shkëmbimeve me Zvicrën.

Kryetari i Partisë Popullore Kristian Demokratike të Zvicrës, njëherësh anëtar i Parlamentit zviceran, Gerhard Pfister, vlerësoi të arriturat në Kosovë, duke shprehur përkrahje për proceset e ardhshme zhvillimore dhe demokratike në Kosovë.

The post Kosova e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Zvicrën appeared first on INSAJDERI.

Akademia saudite: Ai që martohet me tri gra gjatë një muaji, e fiton një tjetër falas

Posted: 27 Mar 2017 09:07 AM PDT

Profesoresha në Universitetin "Mbreti Abdoulaziz", Hevazeen Merza, ka propozuar që universiteti të hapë një akademi e cila do të merrej me çështjen e martesës me më shumë se një grua.

Ideja e saj është që akademia të sfidojë meshkujt brenda një muaji. Ata të martohen me tre gra brenda muajit e nëse dëshmohen aftësitë e tij atëherë akademia ia sjell atij dhuratë gruan e katërt brenda 10 viteve, transmeton Express.

Këtë ajo e bëri të ditur në programin televiziv "Rotana", ku shpalosi kushtet për një gjë të tillë. Kusht kryesor ka vendosur që mosha të jetë mbi 25-vjeçare.

Ajo ka thënë se akademia do jetë e hapur për të gjitha gratë që janë të shkurorëzuara apo vajza të pamartuara, e të cilat mund të lajmërohen tek ajo për të proceduar martesën tutje, shkruan Alhura TV.

The post Akademia saudite: Ai që martohet me tri gra gjatë një muaji, e fiton një tjetër falas appeared first on INSAJDERI.

De Biasi i kundërpërgjigjet Xhakës

Posted: 27 Mar 2017 09:02 AM PDT

Gianni De Biasi ka dalë sot në konferencën për shtyp para ndeshjes me Bosnjën. Por më shumë se sa për ndeshjen, është folur për polemikat ditëve të fundit, duke filluar që nga përplasja tashmë publike me Taulant Xhakën.

De Biasi ka thënë se kishte tentuar ta mbrojë Xhakën, edhe pasi mesfushori i Baselit ishte larguar pa leje nga kombëtarja, pas ndeshjes me Italinë në Palermo.

"Sepse trajneri është 60 vjeç kurse Xhaka është 25. Trajneri mundohet të mbrojë futbollistët e tij ndërsa  futbollistët duan që unë të tregoj të vërtetën deri ën fund. Ndoshta është më mirë që jo", ka thënë De Biasi, njofton Panorama-sport.

"Unë mendoj që lojtari duhet të respektojë vendimet e trajnerit dhe nëse ndonjëri e ndjen veten absolutisht më i forti, ta tregojë në fushë. Unë i kam dhënë gjithmonë këto mundësi. Janë disa momente kur unë kam bërë zgjedhje të ndryshme dhe duhet të pranosh zgjedhjet e trajnerit i cili është këtu për të mirën e ekipit dhe jo për te keqen,. Pastaj nëse ndokush ndjehet i sakrifikuar ky nuk është problemi im", ka thënë tekniku italian.

Ish-trajneri i Torinos dhe Levantes ka thënë se vetëm ai vendos se kush duhet të luajë në formacionin startues. Ka thënë se futbollistët duhet ta tregojnë në fushë, nëse e meritojnë të luajnë.

“Trajneri është ai që zgjedh se kush bëhet pjesë e 11 dhe 23, pastaj nëse ndonjë përjashton veten… Unë jam mësuar që përballë vështirësive të reagoj, nuk largohem me vrap nga vështirësitë. Nëse unë e ndjej veten më të fortë se të tjerët, e tregoj në stërvitje, në fushë, kur luaj në ndeshjet me kombëtaren. Nuk është rastësi që të grumbulloj si futbollist, pasi paraqitesh mirë me klubin tënd. Por mund të ndodhë edhe që të mos luash”, u shpreh ai.

The post De Biasi i kundërpërgjigjet Xhakës appeared first on INSAJDERI.

Raporti “mizor” i Trumpit, dorëzuar Merkelit për NATO-n

Posted: 27 Mar 2017 08:56 AM PDT

Presidenti amerikan Donald Trump i ka dorëzuar Kancelares gjermane, Angela Merkel, një raport të parave të supozuara "të munguara" e që i detyrohen NATO-s, kur u takuan fundjavën e kaluar në Uashington.

Gjesti, sipas asaj që shkruan "The Sunday Times" duke cituar një ministër gjerman në kushte anonimati, ishte "mizor".

"Ajo që fshihet pas kërkesave të tilla është pikërisht intimidimi i palës tjetër, por kancelarja e mori me qetësi dhe nuk do t'i përgjigjet këtyre provokimeve", është cituar të ketë thënë më tej ministri gjerman.

Sipas medias britanike, raporti i dorëzuar Merkelit kishte të bënte me kërkesat për më shumë se 300 miliardë dollarë, të cilat janë përllogaritur duke shtuar edhe diferencat e të hollave që Gjermania ka dështuar t'i përmbushë mes pagesave të përvitshme në NATO që prej vitit 2002, shto këtu edhe përqindjet e interesit.

Vendet anëtare të NATO-s janë angazhuar të shpenzojnë 2 për qind të produktit kombëtar (PBB/GDP) të secilit në fushën e mbrojtjes. Gjermania në fakt ka rritur ndjeshëm shpenzimet ushtarake, por kontributi i saj konsiderohet ende nën kufirin e 2 përqindëshit edhe për këtë vit.

Javën e kaluar, Berlini reagoi pas pretendimit të Trumpit se Gjermania i detyrohet "shuma të konsiderueshme" aleancës ushtarake të Atlantikut të Veriut.

"Nuk ekziston asnjë llogari ku të mund të regjistrohen borxhet ndaj NATO-s", tha ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, në një deklaratë, duke ngritur pikëpyetje mbi mënyrën sesi janë përllogaritur shpenzimet ushtarake dhe duke argumentuar se angazhimi financiar i një vendi ndaj aleancës nuk është një matje e thjeshtë.

"Shpenzimet e mbrojtjes shkojnë edhe në misionet paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara, në misionet tona europiane dhe në kontributin tonë për të luftuar terrorizmin në përgjithësi dhe Shtetin Islamik në veçanti", është shprehur Von der Leyen.

 

The post Raporti "mizor" i Trumpit, dorëzuar Merkelit për NATO-n appeared first on INSAJDERI.

Lila kërkon falje për ofendimin ndaj priftit: Greqia është shtëpia ime

Posted: 27 Mar 2017 08:25 AM PDT

Mesfushori i kombëtares shqiptare Andi Lila shprehet i penduar për komentet e bëra ndaj një prifti grek në një video të transmetuar drejtpërdrejt në "Facebook" gjatë grumbullimit me Kombëtaren pak ditë më parë.

Me anë të një postimi në rrjetin social pasditen e sotme, mesfushori i PAS Janinës i quan veprimet e tij të pamenduara dhe jo dashakeqe, duke kërkuar ndjesë për të gjithë ata që mund të kenë mbetur të fyer.

31-vjeçari kavajas shpreson që klubi i tij ta hedhë pas krahëve këtë çështje që sipas tij mund të ndikojë për keq në ecurinë e këtij sezoni.

Postimi i Andi Lilës:

"Disa nga ju mund të kenë parë një video të publikuar disa ditë më parë në internet, ku unë shfaqesha duke bërë disa deklarata mendjelehta në lidhje me një prift. Do të dëshiroja t'i kërkoja falje çdokujt që është ndjerë i fyer, sidomos priftit në fjalë. Ai është një zotëri që e ka PAS Janinën në zemër dhe nuk e meritonte që unë të tallesha me të.

Fjalët e mia ishin të pavend dhe jashtëzakonisht të pandjeshme.

Nuk po mundohem të mbroj veprimet e mia, por këto deklarata u bënë në mënyrë private dhe me shaka, dhe jo me qëllimin për të ofenduar ndokënd. Tani e kuptoj që deklaratat e mia ishin të pandjeshme dhe idiote.

Sjellja ime ishte jashtëzakonisht e papërshtatshme, e papjekur dhe me mungesën e respektit që PAS Janina meriton. Kjo është një shpërqendrim nga qëllimi ynë për të arritur Europën këtë sezon.

Që nga dita e parë unë jam mirëpritur në Greqi dhe nuk kam asgjë tjetër përveç dashurisë dhe përzemërsisë për gjithë popullin grek. Gruaja ime, unë dhe djali ynë i vogël e konsiderojmë Greqinë si shtëpinë tonë dhe ndjehem thellësisht i keqardhur që ndokush mund të jetë ndjerë i ofenduar nga veprimet e mia të mendjelehta.

Edhe një herë kërkoj ndjesë për veprimet e mia dhe shpresoj ta hedhim pas krahëve këtë çështje. Pres me padurim të kthehem në Greqi pas shkëputjes me Kombëtaren. AL".

The post Lila kërkon falje për ofendimin ndaj priftit: Greqia është shtëpia ime appeared first on INSAJDERI.

14 pyetjet e NISMA-s për Kadri Veselin

Posted: 27 Mar 2017 08:17 AM PDT

Nisma për Kosovën i ka drejtuar 14 pyetje kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.

Kjo parti opozitare ka kërkuar përgjigje nga kreu i PDK-së që para "një fillim të ri" t'ju tregoj premtimet e "Misionit të ri".

Sipas NISMA-s, slogani i Partisë Demokratike të Kosovës me frazën “Fillimi i ri” ka shpallur dështimin e një misioni të ri.

“Kryetari PDK-së më sloganin ‘Fillimi i ri’ shpalli dështimin e "misionit te ri". ‘Fillimin i ri’ është përgatitje një mashtrimi te ri”, thuhet në reagimin e NISMA-s.

Më poshtë janë 14 pyetjet e NISMA-s për Kadri Veselin:

 1. Ku mbetën 200 mijë vende të punës? Apo ato kanë qenë vetëm një fryrje e numrit gjatë  fushatës dhe premtim për militantët e PDK-së, të cilët çdo ditë po i shohim në institucionet shtetërore dhe publike.
 2. Ku mbet liberalizimi i vizave të cilin e keni premtuar?
 3. Pse nuk kemi zhvillim ekonomik, dhe investime te huaja?
 4. A po ikin investitorë nga krimi dhe korrupsioni që e ka kapluar Kosovën nga qeverisja e juaj?
 5. Ku mbet fondi i investimeve prej 2 miliard Euro?
 6. Gjendja në shëndetësi është kaos, mungojnë gjerat elementare, ju keni premtuar një shëndetësi me standarde evropiane pse nuk po e bëni? Kosovarët kërkojnë shërim me vendet e rajonit dhe të Evropës.
 7. Pse jemi radhit të fundit në listën e Pisa-s? Ju keni premtuar arsim cilësor ?
 8. Pse nuk e zhvilluat bujqësinë? Kosova produktet bujqësore i importon nga Serbia dhe Maqedonia.
 9. Keni premtuar rrymë 24 orë? Në shekullin 21 Kosova vazhdon të ketë probleme me rrymë.
 10. Çka u bë me "Kosovën e re"?
 11. Keni thënë se do ta luftoni krimin korrupsionin pse nuk e bëtë?  Në shumë raporte ndërkombëtare ne radhitemi në krye të listës si vendi me i korruptuar.
 12. Çka u bë me Brezovicen?
 13. Çka u bë me Trepçën?
 14. Sa është numri i të rinjve që kanë ikur nga Kosova gjate këtij mandati tuaj?

 

The post 14 pyetjet e NISMA-s për Kadri Veselin appeared first on INSAJDERI.

Gjendet një trup i pajetë në bregdetin e Durrësit

Posted: 27 Mar 2017 08:07 AM PDT

Një person i pajetë është gjetur nga Patrulla e Kufirit në bregdetin e Durrësit, në zonën e njohur si Bishtë-Pallë, raporton Top-channel.

Raportohet se kufoma është e seksit mashkull, rreth 40-45 vjeç,i cili nuk ka me vete asnjë dokument identifikimi.

Burime nga policia e Durrësit bëjnë me dije se kufoma është 1.75 cm i gjatë dhe ka të veshur një palë pantallona ngjyrë të zezë, xhup ngjyrë blu të errët , atlete ngjyrë kafe dhe jelek shpëtimi.

Grupi hetimor po punon për identifikimin e kufomës dhe zbulimin e plotë të ngjarjes, por raporton se nga kqyrja e kufomës nuk janë evidentuar shenja dhune. /Insajderi.com

The post Gjendet një trup i pajetë në bregdetin e Durrësit appeared first on INSAJDERI.

Putin i thotë Vuçiqit: Ka shenja që situata në rajon është ashpërsuar

Posted: 27 Mar 2017 07:53 AM PDT

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka uruar pushtetit aktual në Serbi sukses në zgjedhje.

"Jemi të bindur se zgjedhjet do të realizohen në nivelin më të lartë", tha Putin në fillim të takimit të tij të sotëm në Moskë, me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ka shtuar se "i urojmë sukses pushtetit të tashëm".

Vuçiq është kandidat për president të Serbisë në zgjedhjet që mbahen më 2 prill.

Zoti Putin theksoi se me Vuçiqin dëshiron ta shqyrtoj edhe situatën në rajon, shkruan Radio Evropa e Lirë.

"Shumë do të dëshiroja që me ju ta shqyrtoj situatën në rajon, sepse, siç duket, sipas disa shenjave të jashtme, ekziston një lloj i ashpërsimit", tha Putin.

Mëtutje, presidenti rus tha se sido që të zhvillohet situata politike, ai shpreson se raportet Rusi – Serbi do të zhvillohen pozitivisht, raporton agjencia Beta nga Moska.

The post Putin i thotë Vuçiqit: Ka shenja që situata në rajon është ashpërsuar appeared first on INSAJDERI.

Punëtorët “pa letra” vërshojnë tregun e punës

Posted: 27 Mar 2017 07:46 AM PDT

Një numër i madh i punëtorëve në sektorin privat punojnë në mënyrë jo formale, pasi nuk i kanë nënshkruar kontratat e punës me punëdhënësit, thonë udhëheqës të sindikatës së punëtorëve.

Kontrata nënkupton që punëdhënësi është i detyruar që të punësuarin ta paraqesë në Administratën Tatimore të Kosovës dhe institucionet tjera, të cilat menaxhojnë dhe administrojnë skemat e obligueshme pensionale dhe skemat tjera.

Por, zyrtarë të Qeverisë se Kosovës konsiderojnë se vitin e kaluar ka pasur rritje të punësimit formal.

Ministri i Financave në Qeverinë e Kosovës, Avdullah Hoti, në një postim në llogarinë e tij në facebook, ka thënë se krahasuar më vitet paraprake,vitin e kaluar ka pasur rritje të punësimit formal.

"Në vitin 2016, ka pasur më shumë se 22 mijë të punësuar të rinj, që kanë paguar tatimin në pagë dhe kontributin pensional. Ky numër është trefish më i lartë se në vitin 2014, kur ka pasur vetëm mbi 7500 punëtorë të ri", ka shkruar Hoti.

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Haxhi Arifi, për Radion Evropa e Lirë, thotë se në tregun e punës, konkretisht në sektorin privat, ka numër të madh të të punësuarve, të cilët janë të paregjistruar në institucionet përgjegjëse.

Arifi, në këtë drejtim shpreh shqetësimin, se numri i vogël i inspektorëve po ndikon që mos të evidentohet numri i punëtorëve pa kontrata dhe ndëshkohen kompanitë përkatëse

"Unë them me përgjegjësi, se nëse inspektorët vizitojnë të gjitha kompanitë private të regjistruara në Kosovë, jam i bindur se do të rezultojë një numër jashtëzakonisht i madh i punëtorëve, të cilët nuk kanë kontrata. Punësimi joformal, është shumë shqetësuese për BSPK-në", thotë Arifi.

Sidoqoftë, gjatë inspektimeve në disa kompani private, vitin e kaluar nga Inspektorati i Punës në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, kanë hasur në më shumë se 1100 punëtorë pa kontrata pune

Basri Ibrahimi, kryeinspektor në këtë mekanizëm, tregon për Radion Evropa e Lirë, se në bazë të ligjit, kompanitë që të mbajnë punëtorë pa kontrata pune mund të gjobiten deri në 10 mijë euro.

"Pas inspektimit e ka detyrim të dëshmojë që po e pajisë punëtorin me kontratë pune dhe e paraqet në Administratën Tatimore të Kosovës dhe Trustin e Kursimeve Pensionale. Në qoftë se nuk e legalizon punëtorin, atëherë gjobitet", thotë Ibrahimi.

Numri i të punësuarve në Kosovë, sipas shifrave zyrtare, llogaritet të jetë 347 mijë persona apo 72 për qind e fuqisë punëtore.

Por, në institucionet që menaxhojnë dhe administrojnë skemat e obligueshme pensionale, tatimi mbi të ardhurat ka s'përputhje të shifrave.

Në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës, numri i llogarive për vitin e kaluar ka qenë rreth 300 mijë persona.

Kurse, numri i qytetarëve, të cilëve u është paguar tatimi në të ardhurat personale nga paga në Administratën Tatimore të Kosovës, për këtë periudhë ka qenë 272 mijë. (REL)

The post Punëtorët "pa letra" vërshojnë tregun e punës appeared first on INSAJDERI.

Bankat e mëdha fshehin paratë në parajsat fiskale, sipas raportit të Oxfam

Posted: 27 Mar 2017 07:33 AM PDT

Bankat më të mëdha europiane po zbrazin arkat duke fshehur miliarda dollarë fitime offshore. Një raport nga agjencia ndërkombëtare Oxfam përllogarit se 25 miliardë euro kanë përfunduar në parajsat fiskale në 2015-ën.

Kjo do të thotë se shumë më pak para po shkojnë në buxhetet kombëtare për shëndetësinë dhe arsimin.

Raporti ka hetuar 20 bankat më të mëdha europiane dhe ka gjetur se Luksemburgu mbetet një nga parajsat fiskale me përfitueshmëri më të lartë. Monarku ka ndihmuar bankat që të fitojnë të vetme rreth 4.9 miliardë euro për gjatë 2015-ës.

Raporti nënvizon se banka e pestë më e madhe në Europë,  Barclays, regjistroi rreth gjysmë miliardi euro fitime në Luksemburg dhe pagoi një normë efektive tatimi prej vetëm 0.2%.

Gjetjet e Oxfam vijnë pas ligjeve të BE-së të cilat tashmë kërkojnë që bankat të publikojnë raporte të detajuara mbi fitimet dhe taksat. Këto raporte u bënë publike për herë në 2015-ën.

Nga përpilimi i të dhënave, Oxfam gjeti se bankat europiane paguanin zero taksa në parajsat fiskale, si Bermuda, Ishujt Cayman dhe në Isle of Man.

Banka Mbretërore e Skocisë, Societe Generale, UniCredit, Santander dhe BBVA në Irlandë ia dolën që të kenë fitime që tejkalonin xhirot e tyre vjetore, shkruan monitor.al.

Gjetjet pasojnë raportet e 2014-ës mbi skemat e taksimit të fshehtë midis autoriteteve të Luksemburgut me 340 kompani dhe 12 banka.

"Norma e tatimit paguar për këto fitime kaq të larta shpeshherë ishe dhe më e ulët se sa shkalla e normave të taksave prej 12.5%", shkruhet në raport.

Këto gjetje detyruan parlamentin e BE-së që të vendosë ligje më të forta për sa i përket transparencës mbi tatimet.

Gjithashtu, raporti pason publikimet e 2016-ës nga Mossack Fonseca, firmë ligjore e vendosur në Panama, të cilat tregonin se të pasurit, përfshirë disa politikanë dhe kriminelë europianë, fshihnin paratë e tyre.

Skandali i Panama Papers nxori në pah se disa prej bankave më të mëdha luajtën rol kyç në shfrytëzimin e regjimeve tatimore.

Pesë prej bankave të skandalit Panama Paper, HSBC, Societe Generale, Credit Agricole, BNP Paribas, dhe Santander tashmë figurojnë dhe në raportin e Oxfam.

Skandalet kanë rritur presionin ndaj BE-së për të forcuar më tej ligjet.

The post Bankat e mëdha fshehin paratë në parajsat fiskale, sipas raportit të Oxfam appeared first on INSAJDERI.

Dy të vdekur pas përplasjes së makinës me trenin në Holandë

Posted: 27 Mar 2017 07:29 AM PDT

Dy persona kanë humbur jetën në një përplasje mes një treni dhe një makine pranë qytetit holandez të Harlingen.

Një i rritur dhe një fëmijë u vranë kur makina u godit duke u zvarritur më pas për një distancë përgjatë hekurudhës, njofton BBC.

Shërbimet emergjente kanë arritur në vendin e ngjarjes duke u përpjekur për ti larguar viktimat nga makina.

Për momentin nuk është e qartë nëse ka pasur më shumë njerëz brenda në makinë derisa Policia ka bërë të ditur se do të japë detaje më vonë. /Insajderi.com

The post Dy të vdekur pas përplasjes së makinës me trenin në Holandë appeared first on INSAJDERI.

Rrëfimi për mësuesin që vrau drejtorin e Arsimit në Prishtinë

Posted: 27 Mar 2017 07:26 AM PDT

Gjykata e Apelit ka vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore me të cilin është dënuar më 27 vjet burgim Gani Sahiti. Ai është dënuar për vrasjen e drejtorit të Arsimit në Komunën e Prishtinës, Remzi Salihun, më 3 tetor të 2011-s. Gjithashtu, ai është dënuar edhe për posedim të paautorizuar të armëve.

Por si kishte ndodhur ngjarja?

Mësuesi Gani Sahiti, më 3 tetor të vitit 2011, kishte marrë revolen e tipit "Cervena Zastava" dhe ishte nisur në drejtim të objektit  të Komunës së Prishtinës në objektin e ri që gjendej në lagjen Arbëria. Kishte marrë me vete edhe 26 fishekë.

Gjykata kishte konstatuar se derisa i ndjeri Remzi Salihu ishte në zyrën e tij duke biseduar me telefon, Gani Sahiti kishte hyrë në zyrën e tij pa paralajmërim me pretendimin se tashmë i ndjeri ishte pengesë për avancimin e tij në punë.

"Në këtë moment i ndjeri nuk priste ndonjë veprim kriminal nga i akuzuari i cili në mënyrë dinake e ka nxjerr revolen nga çanta e dorës dhe prej një distance 2-3 metra ka shtënë 7 herë nga revolja…, në drejtim të të ndjerit. Me shpejtësi ishte larguar nga aty për të hyrë në një veturë të Policisë", thuhej në aktgjykim.

Prej 26 fishekëve, mësuesi Gani Sahiti kishte shtënë shtatë herë në drejtim të drejtorit të Arsimin, ndërsa 19 të tjerë ia ka dorëzuar policisë menjëherë pasi ia ka marrë jetën atij.

"E vrava ni njeri", u kishte thënë ai policëve kur ishte futur në veturën e tyre për t'u dorëzuar.

Përpjekjen e tij për t'u bërë drejtor i një shkolle fshati në Dabishevc, Gani Sahiti – biolog e kishte "finalizuar" kur në shenjë hakmarrjeje pse nuk e kishte arritur këtë qëllim kishte ekzekutuar në zyrën e tij në ndërtesë të Komunës, drejtorin e Arsimit, Remzi Salihun.

Gani Sahiti kishte thënë se ishte rrahur për shkakun se kishte konkurruar për postin e drejtorit në shkollën e Dabishecit, gjë të cilën në atë kohë e mohonin zyrtarët komunalë. Kishte akuzuar drejtorin e shkollës së tij, Hamdi Hysenin, se për shkak të konkurrimit për postin e drejtorit të shkollës, e kishte shantazhuar atë, siç është shprehur ai, duke i organizuar edhe sulm fizik.

Sipas tij, kur është shpallur konkursi dhe kur drejtori Hyseni ka kuptuar se ai ka konkurruar për atë post, i ka thënë gojarisht që të tërhiqet, sepse në të kundërtën do të ketë pasoja.

"Unë nuk kam dashur të tërhiqem nga planet e mia, kështu që drejtori ka qitur dy familjarë të tij për të më sulmuar edhe fizikisht", pati thënë Sahiti, duke shtuar se sulmi ndaj tij është bërë derisa ka qenë në Gllogovicë, aty ku është një paralele e ndarë e shkollës së Dabishecit.

"Të vetmet fjalë të të afërmeve të drejtorit, kur më kanë sulmuar, kanë qenë se 'ti nuk po u bindesh fjalëve?'", kishte thënë Sahiti, për të treguar se sulmi i është bërë në Gllogovicë. Ai pati thënë se i ishte ankuar edhe në Drejtorinë e Arsimit në Prishtinës.

Nga ana tjetër, edhe drejtori i shkollës, Hamdi Hyseni, të cilit i adresohet shantazhi dhe organizimi i sulmit ndaj Sahitit, pati mohuar se çështja ka të bëjë me konkursin që është shpallur.

"Unë nuk kam konkurruar në konkurs për drejtor shkolle. Problemi për të cilin më ka akuzuar mua ai arsimtar nuk ka të bëjë fare me konkurs, por për motive të tjera të ulëta", kishte theksuar Hyseni pa treguar se për ç'motive bëhet fjalë./Insajderi.com

The post Rrëfimi për mësuesin që vrau drejtorin e Arsimit në Prishtinë appeared first on INSAJDERI.

Mbyllet suksesshëm turi i takimeve të edicionit të 5-të të “Albanian ICT Awards”

Posted: 27 Mar 2017 07:24 AM PDT

Është mbyllur suksesshëm turi tradicional i takimeve në kuadër të edicionit të pestë të Albanian ICT Awards, ku përgjatë 4 javëve drejtuesit e garës ftuan studentë, profesorë, akademikë, inovatorë dhe të pasionuar në fushën e ICT-së për tu bërë pjesë e saj.

Plot 20 takime zunë vend në këtë edicion ku u vizituan qytetet e Tiranës, Prishtinës, Shkupit, Shkodrës, Tetovës, Gjakovës dhe Preshevës në kërkim të inovatorëve dhe talentëve shqiptarë në teknologji të cilët kanë lënë gjurmë në komunitetin e tyre dhe më gjerë.

Kur ka ngelur vetëm 1 javë nga mbyllja e aplikimeve, organizatorët e garës kanë filluar përgatitjen për fazën tjetër të rëndësishme, atë të vlerësimit të projekteve dhe aplikimeve.

Innovation Hub Tirana mbyll takimet në Shqipëri

Një qendër premtuese, plot ide, plot projekte plot pasion Innovation Hub Tirana e meriton atë emër që bart.

Më 22 Mars në ambientet e kësaj qendre u organizua një takim nga Albanian ICT Awards me studentë, sipërmarrës të rinj dhe nxënës të talentuar. Në këtë takim nderuan me pjesëmarrjen e tyre këshilltari i Ministres së Inovacionit Milena Harito z. Lorenc Bako dhe Drejtori Ekzekutiv i Microsoft Albanian Sokol Vladi të cilët inkurajuan pjesëmarrësit ti bashkohen garës.

Pjesëmarrësit u njohën gjithashtu me një histori suksesi jo vetëm në Albanian ICT Awards por edhe më gjërë, siç është rasti i Baboon dhe z. Genti Selenica.

ICK dhe Universiteti Luigj Gurakuqi i Shkodrës përmbyllin fazën e takimeve

Të Enjten Albanian ICT Awards vizitoi Qendrën e Inovacionit në Kosovë me mikëpritjen e ngrohtë të drejtuesve të kësaj qendre z. Uranik Begu dhe z. Shpend Lila.

Gjatë prezantimit të garës tek pjesëmarrësit, surprizë ishte prezenca e fituesit të Inovacionit të Vitit në edicionin e katërt Rron Cena i cili inkurajoi të rinjtë të bëhen pjesë me arritjet e tyre inovative.

Dita e premte mbylli takimet e këtij edicioni të Albanian ICT Awards me studentët e Fakultetit Ekonomik në Universitetin e Shkodrës Luigj Gurakuqi. Me mbështetjen e Dekanes së këtij Fakultetit z. Blerta Dragusha, përfaqësuesit e garës prezantuan për herë të parë para studentëve të kësaj dege garën mbarëkombëtare.

5 ditë nga mbyllja e aplikimeve

Historitë e suksesit të cilat morën jetë në Albanian ICT Awards janë të shumta. I tillë është rasti i Komunës së Prishtinës me projektin e-Kiosku ku përfaqësuesit e garës patën një vizitë kortezie pranë këtij institucioni ditën e Enjte.

Ata u pritën nga drejtori i Administratës Muhedin Nushi i cili i informoi gjithashtu për vazhdimësinë e projekteve inovative të realizuara nga Komuna gjatë vitit 2016.

Të Premten destinacioni i fundit ishte Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari.” Albanian ICT Awards u njoh më nga afër me modernizimin e sistemeve të teknologjisë së informacioni pranë aeroportit nga kompnia a mirënjohur Limak.

Ali Krasniqi, informoi përfaqësuesit e garës me vazhdimësinë e inovacioneve të aeroportit me qëllim facilitimin e pasagjerëve të këtij aeroporti.

Albanian ICT Awards po shkon drejt një edicioni tjetër të suksesshëm duke përmbushur qëllimin dhe misionin e saj të identifikimit dhe promovimit të maratonomakëve shqiptar të teknologjisë së informacionit.

Aplikimet qëndrojnë të hapura deri më 31 Mars përmes www.ictawards.org në tetë kategori: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje i Vitit, ICT Shërbimi Publik i Vitit, ICT Akademiku i Vitit, Femra në ICT dhe çmimi i ri ICT Siguria Kibernetike.

Kjo garë nuk do të ishte e mundur pa mbështetjen tradicionale të Fondacionit Dritan Hoxha, Bankës Raiffeisen dhe Albsoft.

Risi, shpërblime dhe promovime fantastike për finalistët. Këtë vit, investitorë potencial të gatshëm të mbështesin idetë e suksesshme në Albanian ICT Awards.

Albanian ICT Awards është një garë mbarëkombëtare unike për nga karakteri dhe dedikimi, që ka për synim identifikimin, shpërblimin dhe promovimin e profesionistëve të dalluar, udhëheqësve të suksesshëm të bizneseve, inovatorëve, akademikëve dhe të rinjve entuziast në fushën e ICT-së.

Sistemi shpërblyes i këtij evenimenti realizohet përmes një përzgjedhje të paanshme dhe rigoroze nga një juri e përbërë nga figura të shquara të komunitetit ICT në vend, bazuar në kritere të veçanta etike dhe profesionale të vlerësimit.

ICTSmedia si një shtëpi botuese lider në botimet mediatike në fushën e Teknologjisë, Informacionit, Komunikimit dhe Sigurisë. Këtë vit prezanton edicionin e 5-të vjetor kombëtarë të evenimentit shpërblyes "Albanian ICT Awards V.”

The post Mbyllet suksesshëm turi i takimeve të edicionit të 5-të të "Albanian ICT Awards" appeared first on INSAJDERI.

15 ditë burgim liderit të opozitës ruse për mosbindje

Posted: 27 Mar 2017 07:20 AM PDT

Rusia nuk i ka dëgjuar aspak thirrjet e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për lirimin sa më të shpejtë të protestuesve opozitarë, të cilët u arrestuan për rezistencë ndaj urdhrave të policisë në protestat masive të së dielës, madje ka shkuar më larg duke burgosur për 15 ditë kreun e opozitës, Alexei Navalny.

Navalny ishte njëri mes qindra personave që u ndaluan anembanë vendit për shkak të mitingjeve të organizuara.

Gjykata në Moskë e kishte gjobitur më herët krye opozitarin me 20 mijë rubla, apo 350 dollarë, se kishte organizuar protestat e ndaluara me ligj. Të hënën, Kremlini akuzoi opozitën se po inkurajonte shkelësit e ligjit dhe po provokonte dhunë. Ndërsa një zëdhënës presidencial tha se disa të rinj ishin paguar që të merrnin pjesë në protesta.

Navalny ripërsëriti akuzat për korrupsion ndaj kryeministrit Dmitry Medvedev, të cilat ishin edhe shkaku kryesor i mbajtjes së protestave të së dielës, ku morën pjesë mijëra demonstrues nga mbarë vendi, përfshi këtu Shën Pjetërburgun, Vladivostokun, Novosibirskun, Tomskun dhe disa qytete të tjera, sikurse edhe në Moskë.

Navalny u shfaq në gjykatë pasi i ishin vënë prangat të dielën dhe kishte kaluar natën në qeli. Edhe pse ai i shpëtoi një dënimi me burg për akuzën e parë, atij iu dhanë 15 ditë heqje lirie për mosbindje ndaj një oficeri policie. Avokatja e tij, Olga Mikhailova tha për "Reuters" se e kishte pritur një vendim të tillë, por do ta apelojë atë.

Përpara shfaqjes së tij të hënën në gjykatë, 40-vjeçari Navalny shkroi në "Twitter" se "koha do të vijë kur të gjithë pushtetarët e sotëm do të përgjigjen para drejtësisë". Ai tha se duhej të ishte Medvedevi, ai që duhej të merrej në pyetje si kryeorganizatori i protestave, sepse "aktivitetet e tij korruptive nxitën njerëzit të dilnin rrugëve të 99 qyteteve ruse".

 

The post 15 ditë burgim liderit të opozitës ruse për mosbindje appeared first on INSAJDERI.

Në listën e Barcelonës është talenti i Monakos

Posted: 27 Mar 2017 07:11 AM PDT

Barcelona e ka në listën e dëshirave të transferimeve mesfushorin e Monakos, Thomas Lemar.

Siç raporton gazeta e njohur franceze L'Equipe, zyrtarët e klubit katalanas kanë mbetur të impresionuar nga paraqitjet e Lemar gjatë këtij stinori me Monakon dhe janë të gatshëm të negociojnë çmimin e futbollistit.

Lemar, i cili është transferuar tek Monako në vitin 2015 nga Caen për katër milion euro, pritet të largohet nga klubi i principatës së Monakos në fundin e këtij stinori. /Insajderi.com

The post Në listën e Barcelonës është talenti i Monakos appeared first on INSAJDERI.

Makina anti-protestë në Sllovaki

Posted: 27 Mar 2017 06:53 AM PDT

Pavarësisht stërvitjes që ata bëjnë, efektivët e policisë hasin shumë vështirësi kur janë përballë qindrave, apo edhe mijërave protestuesve.

Për të përballuar sa më mirë, e për të pasur sa më pak policë të lënduar gjatë protestave të dhunshme, policia në Sllovaki ka kërkuar dhe ka ndërtuar një makinë të veçantë.

Makina ka një mburojë, e cila është e blinduar dhe anti-zjarr, në të mund të strehohen 38 policë. Ajo mund të zgjerohet për t'iu përshtatur përmasave të ndryshme të rrugëve./TCh.

The post Makina anti-protestë në Sllovaki appeared first on INSAJDERI.

Komisioni për Stabilizim Asociim BE-Kosovë takohet më 20 dhe 21 prill

Posted: 27 Mar 2017 06:47 AM PDT

Temë e debatit të sotëm gjatë mbledhjes së Komisionit për Stabilizim Asociim ishte përgatitjet për takimin e tretë të përbashkët të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë, i cili do të mbahet më 20-21 prill në Prishtinë.

Ky takimi u kryesua nga kryetari i  këtij komisioni, Xhavit Haliti njëherësh edhe nënkryetari i Kuvendit, ndërkaq e pranishme ishte edhe Nataliya Apostolova, shefe e Zyrës së BE-së në Kosovë Përfaqësuese e Posaçme e BE-së në Kosovë.

Ajo u shprehe se përkushtimi i saj për bashkëpunim të ngushtë ndërmjet Zyrës që ajo udhëheqë dhe Komisionit për Stabilizim Asociim BE-Kosovë të Kuvendit të Kosovës, vuri  në theks rëndësinë e përfaqësimit sa më unik të Kosovës në të gjitha forumet ndërkombëtare.

Sipas saj "Komisioni Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë, është  organi më i rëndësishëm për implementimin e marrëveshjes së MSA-së, andaj, nga anëtarët e tij kërkoi angazhim edhe më të madh, në mënyrë që mbikëqyrja e dikastereve qeveritarë që kanë për obligim angazhimin për jetësimin e marrëveshjes së MSA-së,  të jetë sa më e efektshme.

Anëtarët e komisionit deklaruan se angazhimet e tyre do të jenë në frymën e një bashkëpunimi të brendshëm e në interes të vendit.

The post Komisioni për Stabilizim Asociim BE-Kosovë takohet më 20 dhe 21 prill appeared first on INSAJDERI.

Transferimi i Dybalas dhe i Verratit i komplikuar për Barcelonën

Posted: 27 Mar 2017 06:45 AM PDT

Drejtori teknik i Barcelonës, Roberto Fernandez, ka pranuar se transferimi i Paulo Dybalas apo Marco Verrattit do të ishte çështje e komplikuar.

Katalunasit do të mbesin pa trajner në fund të sezonit, pasi Luis Enrique do të largohet, ndërsa njëherësh ata janë të interesuar për investime në skuadër.

Sulmuesi i Juventusit ka qenë qe një kohë i lidhur me Barcën që po ashtu e kërkon edhe mesfushorin e Paris Saint-Germainit.

"Nuk është lehtë ta përmirësosh këtë skuadër, sepse tashmë jemi në nivel shumë të lartë. Ne gjithmonë përpiqemi të përmirësohemi duke përcjellë atë që ndodh në treg".

"Tash për tash ka shumë thashetheme, por Verratti dhe Dybala janë dy lojtarë që kanë kontrata afatgjate me klubet e tyre. Është shumë e komplikuar sjellja e tyre këtu", ka deklaruar Fernandez për Mundo Deportivo.

The post Transferimi i Dybalas dhe i Verratit i komplikuar për Barcelonën appeared first on INSAJDERI.

Tjerat postime

1 Prilli (1) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (1) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Aknet (1) Akondroplazia (1) Akrepi (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (9) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (1) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (26) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (1) Drama (5) Dramatika (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (1) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (1) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (1) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (1) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (1) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (1) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (14) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (253) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (1) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (2) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2826) Informatat (1) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (5) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (1) Kadmiumi (2) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (2) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (15) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (10) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (1) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (3) Libra shqip (14) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Lindje (5) Lipaza (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Magjia (3) Magjia e dashurisë (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (11) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (2) Nervat kranial (2) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (35) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (165) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (2) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (1) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (1) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (4) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (16) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (1) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (7) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (2) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (3) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (7) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (4) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (4) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (10) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (2) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (1) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (2) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (1) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve