Skip to main content

Posts

Showing posts with the label Rrushi

Pse duhet të hani të paktën 250 gramë rrush në ditë

Rrushi është një frutë shumë i shëndetshëm për organizmin, në të gjithë moshat. Nuk ka rëndësi nëse ai është i bardhë apo i kuq, ajo çfarë na rekomandojnë mjekët është konsumimi i të paktën një çerek kilogrami rrush në ditë nga të gjithë personat, pavarësisht moshës Rrushi pastron veshkat, ndihmon në eliminimin e gurëve të vegjël, pastron infeksionet në mëlçinë e zezë dhe stabilizon rrahjet e zemrës, transmeton albeu. Nuk do të thotë që ju duhet të hani vetëm sasinë e rrushit të cekur më lartë, por mund të konsumoni edhe më shumë, pasi dobitë janë shumë të mëdha.

Rrushi dhe Shëndeti

Kalaveshi i rrushit ka formën e zemrës. Secila kokërr e rrushit ka formën e qelizave të gjakut dhe shkencërishte është dokumentuar se hekuri luan një rrol të rëndësishem për qelizat e gjakut dhe për zemrën e që rrushi është i pasur me të. Pra, "E cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni?" (Kur'ani Fisnik Surja Rrahman) Përktheu dhe përshtati: Abdurrezak MD, Preshevë. Burimi : www.facebook.com/MjeksiaIslame

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more