Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

loading...

Sheqeri, një vrasës i heshtur ....


Shijen e ka aq te mirë, por .... A e dini se ... Sheqeri është për shëndetin aq i dëmshem sa alkooli ?
Në revistën britanike '' Natyra '', tre shkencëtarë theksojnë lidhjen mes konsumimit të sheqerit dhe sëmundjeve të tilla si hipertensioni, diabeti, sëmundjeve të zemrës, crregullimet në mëlçi dhe kancereve që kontribuojnë ne vdekjen e 35 milion njerëzve në vit në mbarë botën, pra më shumë se sëmundjet infektive.
Efektet e konsumimit të tepërt të sheqerit janë të ngjashme me ato të abuzimit të alkoolit, për këtë arsye, mundohuni sa te mundeni qe te mos e teproni me sheqerin.

Kujdes: Trupi ju flet


Mesoni te njihni sinjalet e derguara nga trupi ne rast mungese vitaminash e mineralesh.
Ushqim joadekuat dhe lodhja e medha psikofizike con deri tek mungesa e vitaminave dhe mineraleve te caktuara ne organizem, dhe kjo con deri tek renia e imunitetit, dhe ne fund deri te semundjet e ndryshme.
Si ta mesoni nese ju mungon ndonje vitamine:
Vitamina A: Lekura e thate dhe e irrituar, humbja e apetitit, lodhja, floku pa shkelqim, thonjte e thyeshem, aknet, ndersa ekspertet theksojne qe deficiti i saj me se shumti pasqyrohet ne ndryshimet ne sy.
Vitamina B1: Problemet neurologjike, konvulsioni i muskujve, humbja e kujteses, apetitit, nervozizmi dhe tretja e keqe jane simptomat me te shpeshta, ndersa tek deficiti i plote krijohet semundja beri-beri.
Vitamina B2: Plaget sherohen me veshtire, alergjite shpeshtohen, ndersa syte jane te irrituar dhe shume te ndjeshme ne drite. Mungesa e kesaj vitamine vihet re ne qoshet e buzeve, rreth te cilave shpesh shfaqen plage.
Vitmina B3: Treguesit me te shpeshte jane dobesia e muskujve, lodhja, humbja e apetitit, tretja problematike dhe lekura. Per shkak te mungeses se kesaj vitamine mund te shfaqet semundja pelagra, e cila me se shpeshti shfaqet si crregullim ne sistemin nervor dhe dermatitis.
Vitamina B6: Semundja e veshkave, ngercet ne duar dhe kembe, pagjumesia, anemia, nervozizmi... e gjithe kjo tregon ne mungesen e kesaj vitamine e cila ndikon ne ndryshimin e disponimit. Ajo me se shumti u mungon diabetikeve, personave me te moshuar, femrave shtatzena dhe nenave qe ushqejne femijet me gji.
Vitamina B7: Eshte e rendesishme per lekuren e shendoshe, floket dhe thonjte, dhe kur nuk gjendet ne sasi te mjaftueshme ne organizem lekura fillon te kete zbokth, te skuqet, floket fillojne te bie ndersa shfaqet lodhja dhe humbja e apetitit.
Vitamina B9 ose acidi folik kryesisht u mungon femrave shtatzena, femrave qe pine kontraceptive, alkoolisteve.
Vitamina B12 po ashtu u mungon femrave shtatzena, femrave qe ushqejne me gji, alkoolisteve, ndersa mungesa pasqyrohet ne humbje te peshes, dhimbjet ne shpine, ndjesine e shpimit te gjilperes ne duar dhe kembe.
Vitamina C: Konsumimi i pamjaftueshem i vitamines C con deri infeksionet, venat e theksuara, mavijosjet, gjakderdhja e shpeshta, ndersa kesaj i kontribuojne edhe nevojat e rritura fizike dhe psikike. Ne rastin e mungeses se jashtezakonshem krijohet skorbuti. Pasi qe behet fjale per vitaminen e cila eshte jashtezakonisht e rendesishme per punen e sistemit te imunitetit dhe luften kunder baktereve, duhet te hani me shume peme dhe perime te pasura me kete vitamine.
Vitamina D: Shendeti i eshtrave varet nga kjo vitamine. Kur nuk eshte ne sasi te mjaftueshme indi eshteror vuan, dhe te femijet shfaqet rakiti, ndersa tek te rriturit osteoporoza.
Vtamina E: Pafuqia, te qenit te dobet, djersitja e shpejtuar, jane simptoma te mungeses se kesaj vitamine, por deficiti nuk eshte aq i dukshem nga jashte, sa ne pasqyren e gjakut.

Doni të eleminoni aknet? Ja një maskë natyrale ..…


Kjo maskë është shumë e mirë, për zhdukjen e akneve. Personat me lëkurë të ndjeshme (që iu skuqet lëkura lehtësisht) mund ta përdorin gjithashtu.
Mënyra e përgaditjes :
Ne një enë hidhni 2 lugë kos të bardhe dhe 2 luge mjaltë. Me pas në një mikser kuzhine grini gjysme fete ananasi. I bashkoni dhe i aplikoni ne fytyrë. E mbani për rreth 25 minuta dhe me pas e shpani me ujë të ftohtë.

Në këtë maskë mjalti është ingridienti kryesor pasi është antibiotik natyral (ka efekt kundër viruseve, baktereve dhe mukozave). Ndihmon në shërimin e skuqjeve të lëkurës irritimeve të ndryshem

Misteret që mbajnë peng zbërthimin e ëndrrave
Misteret që mbajnë peng zbërthimin e ëndrrave


Qysh në vitet 1950, kërkuesit shkencorë arritën të krijojnë ‘pyetësorin e ëndrrave tipike’, për të gjetur imazhe klasike që riktheheshin në ëndrrat e njerëzve në botë

Të vraposh, vetëm të vraposh, sa më shumë të jetë e mundur! Përndjekësi të është vënë pas këmba-këmbës. Në çdo frymëmarrje që shtohet, ai afrohet dhe më shumë, ndërsa para tij ngrihet një zulm që gulçon si valë lumi. Qindra metra në thellësi.
Ajo rrëzohet e bie në grackë, situata bëhet pa rrugëdalje – por ja … nuk vonon shumë dhe … brrr … bie zilja e zgjuesit automatik.
Ishte vetëm një ëndërr e keqe. Edhe një herë, e njëjta histori.
“Skenarët e përndjekjes janë të zakonshëm në ëndrrat me ankth. Qenë, njerëz, të shpërndarë e të çoroditur, ndjenja e një filmi horror që na thotë se aty ka diçka”, thotë dr. Walter Smith, kërkues shkencor rreth ëndrrave në Universitetin e Auckland-it, në Zelandën e Re.
“M. Night Shyamalan, regjisori, ai e ka kuptuar më së miri këtë dhe nga këto elemente, ka arritur të ndërtojë filmat e tij horror. Në fakt, janë ëndrra plot ankth të shfaqura në ekran. Ai burrë është një gjeni, ai i ka kuptuar mirë ato”, thotë profesor Smith.
Koleksionisti i ëndrrave
Prej vitesh, studiuesi merret me ëndrrat, mban shënime, arkivon dhe i gërmon ato, duke i trajtuar si “rrugë të kurorëzuara drejt pandërgjegjshmërisë”, siç e cilësonte dikur edhe Frojdi këtë fenomen.
“Ajo që të bie në sy në këtë mes është se: ëndrrat ngjasojnë: qysh në vitet 1950, kërkuesit shkencorë arritën të krijojnë ‘Typical Dream Questionnaire’, pra, ‘pyetësorin e ëndrrave tipike’, për të gjetur imazhe tipike e klasike që riktheheshin në ëndrrat e njerëzve në botë.
Pyetësori, qysh prej asaj kohe u ndryshua shpesh dhe u zgjerua sigurisht, në mënyrë që sot ne të kemi një lloj klasifikimi të ëndrrave më të shpeshta që ekzistojnë aktualisht në botë.
Pak rëndësi ka se cilat trajton në këtë mes vetë studimi, në vend të parë gjithmonë rezultojnë të jenë temat e përndjekjes, ardhjet me vonesë, lakuriqësia, rrëzimet e rëniet nga lartësitë, fluturimi, një provim i pamarrë, shkolla dhe puna apo dhe vdekja e një njeriu të afërt – pra, gjithçka që lidhet me gjëra jo të këndshme, e që të gjithë njerëzve u shkaktojnë ndjenja të këqija.
Nëse pra C. G. Jung do të kish pasur të drejtë me idenë e tij të “pandërgjegjshmërisë kolektive”, kjo do të thotë se ne të gjithë do të posedojmë diçka të tillë si një kujtesë të përbashkët. Sikurse ndodh konkretisht edhe në filmat “Matrix” apo dhe “Avatar”?
Përse ne ëndërrojmë dhe harrojmë?
Për çfarë ëndërrojmë ne, kjo sidoqoftë na ofron një dëshmi mbi vetë qenien tonë. Kështu, studiuesit për shembull, na tregojnë se individët e frikësuar dhe nën depresion, shpesh ëndërrojnë për “rënie në grackë” më shumë se sa shokët apo bashkëmoshatarët e tyre që posedojnë një ndjenjë normale vetësigurie.
Nëse ëndrrat përsëriten, kjo duhet të jetë një lloj dëshmie për të kuptuar se duhet të gërmojmë më thellë për konflikte të fshehura.
Pikërisht për këtë ndihmon ideja se ëndrrat të shkruhen e të mbahen shënim. Kështu, problemet e pazgjidhura në të kuptuar, mund të tejkaloheshin. Pasi ne, në më të shumtën e rasteve, i harrojmë menjëherë ato pasi rritemi, e kjo fatkeqësisht nuk është një gjë e thjeshtë.
Në gjumë janë rajone të tjera të trurit të gjalla më shumë se në gjendje të zgjuari. Nëse truri ynë pra, gjatë zgjimit vërtitet mes dy gjendjeve, për këtë arsye, kujtimet e ëndrrave humbasin.
Përpëlitja e mëngjesit dhe ëndrrat
Kush përpëlitet edhe për disa çaste më shumë në shtrat mëngjeseve, kush pra e zhvendos disi më gjatë gjendjen mes gjumit dhe zgjimit, dhe përpiqet të kujtojë ëndrrat, mund të mësojë që t’i mbajë ato më fort në frena, le të themi.
Në këtë mënyrë, mund të ketë dobi që ngjarjes, e cila lidhet me ëndrrën, t’i jepet një rëndësi më e madhe, të nxirret më në pah pra, sikurse veprohet në një gazetë, e cila ka tituj kryesorë e përmbajtje dytësore ose që atë ta mbash direkt shënim.
Kështu apo afërsisht kështu, ne jetojmë të gjithë pra një jetë të dyfishtë: ditën në botën e rastësisë dhe natën, në botën e asociacioneve apo lidhjeve e bashkësive të ndërthurura. Dhe ndonjëherë ato madje edhe përzihen. Kjo na bën të dalim sërish në teoritë e sinkronizimeve të C. G. Jung.
Sidoqoftë, ëndrrat janë një botë e stërmadhe misteresh dhe një çelës për zbërthimin e tyre nuk gjendet. Por kjo është një temë tjetër.

Thënie për altruizmin


"Dashuria amërore është ndjenja më e shquar egoiste, ose, të themi ndryshe, ndjenja më energjike altruiste." (Alain)
 

"Egoist nuk është ai që jeton si ia kënda por ai që kërkon nga tjerët të jetojnë si i pëlqen atij,; altruist është ai që len të tjerët pa intervenuar aspak, të jetojnë jetën e tyre." (Oscar Wilde)*
 

"Bëre të mirën, hudhe në det se e gjen në krypë." (shqiptare)
 

Altruizmi shpesh është alibi (Jean Rostand)

thenie per altruizmin, altruizmi thenie, citate per altruizmi

Qeverisja dhe altruizmi

Qeverisja dhe altruizmi 

 Shpesh qeveria apo organizmat qeveritare e shfrytëzojnë altruizmin në shërbim të vet, duke pretenduar se çdo program qeveritar, pavarësisht se cila është kostoja në para apo mbi liritë themelore të individëve, është altruist dhe që i shërben interesit të fëmijëve, të ambientit, të të varfërve, të të pastrehëve, të sëmurëve etj.

Çka është Altruizmi?

Altruizmi është devocioni ndaj nevojave të të tjerëve duke flijuar apo hequr dorë ng ainteresi dhe e mira vetjake. Megjithatë, shpesh altruizmi mund edhe të jetë një sjellje në ndjekje të interesit personal - vetëm se në këtë rast kënaqësia personale fitohet duke ndihmuar të tjerët në vend të të ndihmuarit ekskluzivisht veten.

qka eshte altruizmi, cka eshte altruizmi

Molla dhe shëndeti - Të mirat shëndetësore të mollës

SHQIPTARET DHE SEKSI

Reiki for Hope

Reiki for Clarity and Focus

Mendimi pozitiv

Kush është vrasësi i Donjeta Pajazitajt

Djaloshit që rruga ia heq mërzinë

Hapja e Syrit të Tretë: Çfarë Illuminati nuk dëshiron që ju të dini

0213.jpg 
 
Nga: Mystik Banana

Ka një fuqi brenda jush që mund të ndryshojë mënyrën si ju shihni botën. Kjo është shqisa juaj e gjashtë; syri yt i tretë. Syri i tretë nuk është me të vërtetë një pjesë e trupit fizik. Kjo është pjesë e trupit të dytë i cili është trupi eterik (trupi delikat ose sharir sukshma).

Trupi juaj eterik është një trup i cili është i ngjashëm me trupin tuaj fizik mbi të cilin ai është i mbivendosur, ai ka një vend përkatës në trupin fizik, por ai nuk është pjesë e tij. Kjo është arsyeja se pse fiziologjia nuk mund të besoj se ekziston një sy i tretë, ose asgjë si ai, sepse kafka juaj mund të analizohet, depërtohet, të shihet në rezet X, pasi që nuk ka entitet fizik që mund të thuhet se është syri i tretë, deri tani referencë më e afërt shkencërore që është zbuluar në trupin fizik është gjëndra pineale. Ky Sekret është diçka që shoqëritë sekrete dhe Illuminati e kanë ditur shumë shumë vite më parë.

Syri i tretë është pjesë e trupit delikat, të sharir sukshma.

Syri i tretë ju lejon të perceptoni botën përtej aftësive të shqisave tuaja fizike. Pasi pushteti i Syri të tretë është shfrytëzuar, ju do të jeni në gjendje për të parë gjëra që ju kurrë nuk i keni imagjinuar më parë, si aurat e njerëzve të tjerë, ju do të jeni në gjendje për të parë dimensionin shpirtëror dhe të merrni mesazhe të qarta veçanërisht nga udhëzuesit tuaj shpirtëror.

Në thelb, kjo do të ju lejojnë të shihni gjëra që ju kurrë nuk i keni parë më parë; të dëgjoni tinguj hyjnor që ju nuk i keni dëgjuar më parë; të ndjehen përshtypjet dhe ndjenjat që ju nuk i keni ndjerë më parë; të kuptosh mendimet dhe njohuritë të cilat janë të huaja … jashtë nga kjo botë ..

Megjithatë, ka shumë raste kur syri i tretë është i bllokuar. Ka shkaqe të ndryshme për bllokimin e shqisës së gjashtë dhe është e rëndësishme që të identifikohet më parë kështu që mund të merret veprim i duhur. Në thelb, shkaku i bllokimit mund të klasifikohen në dy: bllokimet e shkaktuara vetë ose nga njerëzit e tjerë.
Ju mund të bllokoni shqisën tuaj të gjashtë duke i lënë vend frikës, ankthit apo mosbesimit që ju pushton. A frikohesh të shohish fantazma ose imazhe tjera të frikshme? Frika nga e panjohura.

Bllokim mund të jetë edhe për shkak të ndikimit të karmës të jetës tuaj të kaluar, vdekja tragjike në jetën tuaj të kaluar apo mungesën e jetës shpirtërore në jetën e kaluar.

A dyshoni se ju posedoni një sy të tretë apo jo? A besoni se është e vërtetë? Mosbesimi gjithashtu mund të jetë një shkak për të bllokuar shqisën e gjashtë.

Nëse këto janë arsyet pse ju nuk mund të hapni syrin tuaj të tretë, ju duhet të mësoni që të liroheni dhe të lironi këto emocione negative. Ata vetëm që ju bllokojnë nga një udhëtim shpirtëror që do të përmirësojë ndjeshëm jetën tuaj.

Është gjithashtu e mundur që bllokimi mund të bëhet edhe nga njerëzit e tjerë.. Nëse ju keni një mik apo të afërm skeptik me një mosbesim të fortë për jetën tuaj shpirtërore apo duke larguar respektin ndaj vetes tuaj, kjo mund të shkaktojë një bllokim të përkohshëm ose madje edhe një bllokim të përhershëm emocional në shqisat tuaja intuitive. Kjo është një arsye më komplekse për t’u marrë me të si që është e vështirë për të zhvendosur besimin ose vetë respektin e një personi.

Opsioni më i mirë është për të krijuar një marrëdhënie harmonike me këtë person tjetër; ai që qëndron në themelet e respektimit të besimeve të njëri-tjetrit.

Praktika e një jetese të shëndetshme shpirtërore dhe medituese, hani më shumë ushqime organike të gjelbërta dhe fruta të freskëta dhe nëse është e mundur të hiqni dorë nga ushqimi Jo Vegetarian.
Kur ju keni identifikuar shkakun, tani është koha për të punuar për zhbllokimin e syrit tuaj të tretë. Të kuptuarit se si rrjedh energjia përmes syve tuaj fizik dhe syrit të tretë do të ju mundësojë për të fituar me sukses kontrollin e shqisës tuaj të gjashtë.

Syri i tretë i bllokuar nuk mund të merr asnjë formë të energjisë; prandaj, për të zhbllokuar, duhet devijuar energjitë nga burime të tjera të syrit tuaj të tretë.
Për shkak të afërsisë së tyre me shqisën e gjashtë, burimi më i mirë i energjisë janë dy sytë tuaj fizik. Për ti përcjellur energji syrit të tretë, ju duhet së pari të lejoni që sytë tuaj fizik të bëhën të paparë.

Si do ta bëni këtë?

Vetëm mbyllni sytë tuaj dhe përqëndroni sytë mbi ballin saktësisht ku të dy sytë takohen. Me mbylljen e syve, të përqëndroheni atje për disa sekonda fillimisht dhe pastaj ndoshta një minutë apo më shumë, kanalizoni energjinë tuaj në ballin tuaj ku shqisa juaj e gjashtë është e vendosur.

Kur të përqëndroheni në atë pjesë në mes të dy syve të tu me sy të mbyllur, ndaloni dy sytë tuaj fizik të mos lëvizin. Nëse ata janë statik, ata nuk do të kërkojnë energji të funksiononjë duke lejuar kështu që energjia të rrjedh në vendndodhjen më të afërt, në syrin tuaj të tretë.

Ju nuk mund të jeni të suksesshëm në zhbllokimin e syrit tuaj të tretë që në herën e parë, por me praktikë të vazhdueshme, më në fund ju do të jeni në gjendje ta kaloni energjinë në shqisën tuaj të gjashtë.

7 historitë më frikësuese por që janë të gjata vetëm 2 fjali

7 historitë më frikësuese por që janë të gjata vetëm 2 fjali

1) Endacaku
Gruaja ime më zgjoi nga gjumi natën e kaluar për të më treguar se është një endacak në shtëpinë tonë.
Ajo është mbytur nga një endacak 2 vjet më parë.
2) I çuditshmi
Kur u zgjova në mëngjes e pashë në telefonin tim një foto ku shihesha unë duke fjetur.
Unë jetoj vetëm!
3) I vdekur apo i gjallë?
Unë nuk mund të lëviz, marrë frymë, flas apo dëgjoj dhe është errësirë gjatë gjithë kohës.
Po ta dija se do të isha kaq i vetmuar, do kisha zgjedhur të digjesha e jo të varrosesha.
4) Gërvishtjet në derë
Gjatë fëmijërisë sime kam pasur qen dhe mace, dhe isha mësuar me zërin e gërvishtjeve në derën time gjatë kohës kur unë flija.
Por tani që jetoj vetëm është më shqetësuese.
5) Mos shiko poshtë krevatit
Shkova në dhomë të djalit për të kontrolluar se a kishte fjetur, dhe ai papritmas më thotë “Babi, shiko poshtë krevatit është dikush”.
Unë për të ja plotësuar dëshirën shikoi dhe e shoh një person i cili duket saktësisht si djali im dhe më thotë “Babi, dikush është duke fjetur në shtratin tim”.
6) Prapa teje…
Unë gjithmonë kam menduar se macja ime ka problem me shikim pasi që ajo gjithmonë dukej se ishte fiksuar ta shikonte vetëm fytyrën time.
Derisa një ditë e kuptova se ajo nuk ishte duke më shikuar mua, por dikë prapa meje!
7) Ndërrimi i natës
Isha duke punuar në ndërrimin e natës sot.
Papritmas e vërejta një fytyrë në bodrum duke shikuar në kamerat e sigurimit.

Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

 Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

 

Një asteroid gjigant do t’i afrohet tokës natën e Krishtlindjeve. Guri i madh është fotografuar nga Nasa, ai nuk është i panjohur për planetin tonë, 3 vite më parë ai ishte pikasur rreth 28 milionë km larg nga Toka.

Ai tani gjendet më pranë, gjithsesi studiuesit e hapësirës shprehen se nuk ka vend për alarm pasi asteroidi ndodhet rreth 28 herë sa largësia e Tokës me Hënën.

Mysafiri i Mengjesit Albrecht Kerschbaumer, Denada Zaimi & Fisnik Latifi...

NJË KOHË E PA KOHË - poezi nga Maki Maqedonci - Canolli

NJË KOHË E PA KOHË
Një kohë e tmerrshme
ku të mirës i thuhet e keqe,
ku me dy këmbët shkilet miku
e nderohet mynafiku

Ku gjërat me vlera
hidhen aty ku ka plehra,
ku atdhetarit i vihen prangat
e tradhëtarit dekoratat!
Një kohë e pa kohë
qe askush nuk e kupton,
një kohë e turbulluar
qe shqiptaria s'e ka përjetuar!
©Maki M Canolli

Top 4 (slightly unethical) tricks on how to persuade anyone

“Mos bëni dush çdo ditë!” Sipas shkencës, është i dëmshëm

Shëndeti na “këshillon” të mos ekzagjerojmë duke bërë një dush, apo më shumë brenda ditës. Madje si në verë, edhe në dimër.

Joshua Zeichner, asistent i dermatologjisë në spitalin Mount Sinai të New York dhe dermatologia nga Bostoni Ranella Hirch, kanë lëshuar një apel duke paralajmëruar mbi rreziqet që mund të shkaktojnë dushet e tepërta.

“Uji i nxehtë i dushit – shpjegojnë – në një afat të gjatë mund të thajë dhe irritojë lëkurën, duke larguar edhe bakteret pozitive, deri sa mund të shkaktojë infeksione”.

Zeichner e Hirsch sugjerojnë bërjen e një dushi çdo dy ditë, por edhe larjen në mënyrë të përditshme të pikave kryesore të trupit si fytyra, sqetullat, pjesët e organeve gjenitale, të pasmet dhe këmbët.

Ndërkohë që japin këshillë edhe për nënat e reja: “Fëmijët nuk duhet të lahen në mënyrë të përditshme.

Nëse ekspozohen pak ndaj baktereve, lëkura e tyre në të ardhmen do të bëhet më pak e ndjeshme dhe kjo mund të parandalojë alergji dhe infeksione, si ekzema”.

Meditim i relaksimit te trupit dhe trurit - Te largon nga mendimet per d...

Zijadin Kokaj (Hipnoza ne emisionin Paradox)

Çudira Shqiptare - Hipnoza

Binaural Beat Sleep Meditation: Heart Chakra ANAHATA Cleansing, Positive...

1 Hour Sleep Hypnosis: Higher Self Healing for Depression & Anxiety

FREE Can't Sleep-Insomnia Relief Hypnosis

How to send a person you love telepathic or mental messages, wed 8th aug...

Një “super tokë” në sistemin tonë diellorë?

Një “super tokë” në sistemin tonë diellorë?

Astronautët besojnë se kanë zbuluar dy nga objektet më të largëta të gjetura ndonjëherë në sistemin tonë diellor, transmeton koha.net.

Njëri nga objektet, ata thonë se mund të jetë një “super tokë”, e cila ndodhet gjashtë herë më larg se Plutoni.Duke përdorur teleskopin Alma, hulumtuesit nga Suedia dhe Meksika kanë vënë re këto objekte misterioze gjatë kërkimeve të tyre.
Është e vështirë të thuhet se sa larg janë objektet, por shpejtësia e tyre dhe drita, sugjerojnë se ato nuk mund të jenë yje.
Teleskopi Alma është më i madhi në botë, i cili ka kushtuar pothuajse 1 miliard dollarë, edhe është në punë gjithmonë për kërkimin e objekteve të reja.Dielli mund ta shkatërrojë tokën

Dielli mund ta shkatërrojë tokën

Dielli mund të lëshojë rreze jashtëzakonisht të fuqishme që do të shkaktonin kaos në Tokë, varësisht nga teknologjia. Këtë e tregon një hulumtim i ri.

Dielli lëshon rreze me energji të lartë, por mund të lëshojë edhe super-rreze të cilat vijnë nga yjet e largëta. Këto super-rreze janë me mijëra herë më të fuqishme se rrezet e rëndomta."Rezultati mbështet hipotezën që Dielli ka aftësinë të prodhojë super-rreze me rrezik potencial", deklaroi për mediat njëra nga autoret e hulumtimit, En Mari Brumhal nga Universiteti në Uaruik, Angli.Hulumtuesit kanë mbikqyrur yje më të largëta, duke përdorur teleskopin "Kepler" dhe kanë vënë re ngjashmëri të rëndësishme me erupcionet e Diellit tonë. Erupcionet e fuqishme diellore do të mund të shkaktojnë pengesa të përkohshme të radiovalëve dhe shpesh ndiqen nga eksplozione gjigante të plazmës solare, që mund të nxisë stuhi gjeomagnetike të cilat ndikojnë mbi navigacionin GPS, radiolidhjet dhe energjisë elektrike në periudha të gjata kohore.Por, shkencëtarët thonë që nuk duhet të brengosemi aq shumë sepse "kushtet për paraqitjen e erupcioneve të tilla në Diell janë të pavolitshme, duke u bazuar mbi mbikqyrjet e mëparshme."

Fenomeni acarues: Ja pse na bëhen bluzat me vrima

 Fenomeni acarues: Ja pse na bëhen bluzat me vrima

 

E kush nuk e ka provuar: Ke blerë një bluzë të re, e ke veshur disa herë dhe krejt papritur të shfaqet një vrimë.

Përse?
Kjo pyetje është shtruar në rrjet.
Shumëkush mendon se fajin e kanë ose lavatriçet, ose insektet.
Por në shumicën dërrmuese kjo vjen për shkak të materialit të bluzës.
Shkaku: Një t-shirt përbëhet nga disa rrjetëza të vogla, që fërkohen vazhdimisht me lëkurën.
Nëse materiali ka cilësi të dobët, krijohet një vrimë.
Por nëse mendoni se çmimi ndikon tek cilësia e bluzës që blini, gaboheni.
Sipas të përditshmes gjermane, Bild, një investigim i gjerë ka zbuluar se prodhuesit e rrobave përdorin qëllimisht material të dobët, në mënyrë që të shesin sa më shumë bluza të reja.

Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë

Janë katër motra,
Fare nuk ngjasojnë,
Edhe njëra-tjetrën,
Kurrë s’e ngatërrojnë.
Këto katër motra,
Janë stinët e vitit,
Pranvera, vera,
Vjeshta edhe dimri.

Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë , vjershe per stinet, poezi per stinet, poezi shqip, vjersha shqip, stinet, pranveren, veren, vjeshten, dimrin

Vjershë për dimrin - shkruar nga Denis Quka

Nëpër fusha,e nëpër male,
Bie bora me stuhi,
Shtëpit,makinat e rrugët,
Veshen bukur me bardhësi.

E fëmijët dalin luajnë,
Me topa bore,e me ski,
Flokë-flokë bie bora,
gjithqa është mrekulli.

Poezi per dimrin, vjersha per dimrin

Poezi per dimrin - Erdhi Dimri !..

Poezi për dimrin

Erdhi Dimri !..

Erdhi dimri, erdhi dimri
derën dimrit mos ia hap
po të thotë se është më i mirë
të bjen të ftohtin e ta lë në prag!

Nuk të ftoh veq duar a faqe
por në shpirt ta bjen ftohtësinë
vjen me zhurmë por dhe pa llafe
e të qorron me bardhësinë!

E mërzinë dhuratë të sjell
dashurinë e lanë me stres
si llafazane llafe mbjell
dhe të përqesh plot me serbes!

Erdhi dimri, erdhi dimri
dhe nga puthja ai veç ngrinë
mërzinë dhe stresin i merr me vete
kur se ftoh dot dashurinë!...

vjersha per dimrin, poezi per dimrin, dimri poezi, vjersha shqip, poezi dimri, dimri shqip, vjersha dimri
poezi per ditelindje proze per dimrin poezi per nenen e vdekur poezi per babin poezi per mesuesen poezi per atdheun poezi per 28 nentorin poezi per femije

Rasti i Kumanovës u bë nga shërbime sekrete

 Rasti i Kumanovës u bë nga shërbime sekrete

 

Publicisti maqedonas, Branko Geroski në komentin e tij të fundit më rastin e nxjerrjes para drejtësisë të Grupit të Kumanovës, shkroi se lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, ka kundërthënie në lidhje me deklaratat e tij për ngjarjet e Kumanovës

Sipas Geroskit, në ngjarjet e Kumanovës janë të përfshira shërbimet sekrete nga rajoni, por edhe ato maqedonase, transmeton zhurnal.mk

“Pa marr parasysh kundërthëniet në deklaratat e Zoran Zaevit për ngjarjet në Lagjen e trimave në Kumanovë, deklarata të cilat janë pasojë e kontekstializimit të gabuar, unë i besoj vetëm fakteve. Dhe ato, faktet, padyshim, dëshmojnë se në incidentin në Kumanovë janë të përzier edhe shërbimet sekrete të huaja në rajon, duke e përfshirë edhe atë maqedonas. “ shkroi Geroski, transmeton zhurnal.mk.

Geroski përkujton ftesën që iu është bërë Sasho Mijalkovskit dhe Gordana Jankulloskës nga ana e ambasadës amerikane. Dhe një ditë pas vizitës së tyre në këtë ambasadë, të nesërmen këto dy persona detyrohen që të japin dorëheqje.

“Ndoshta dikush ka harruar, por unë ende e mbaj mend edhe lajmin që e publikoi Plusinfo, se në Ambasadën Amerikane në Shkup urgjentisht janë thirrur Gordana Jankulloska dhe Sasho Mijalkov. Një ditë pas publikimit të këtij lajmi, Jankulloska dhe Mijalkov, bashkëpunëtorët më të ngushtë të Nikolla Gruevskit dhanë dorëheqje”, shkroi Geroski, transmeton zhurnal.mk.

Me Microsoft PowerApps çdokush mund të jetë një zhvillues aplikacionesh


Familjes së suitës së produktivitetit Microsoft Office do ti bashkohet një anëtar i ri. Microsoft PowerApps bën të mundur virtualisht për çdo punojës kompanie të jetë i aftë të krijojë aplikacione mobile dhe ueb pa pasur nevojë të shkruajë qoftë edhe një linjë të vetme kodi.

Aktualisht gjendemi përballë një sfide të vërtetë falë etjes së tregut për aplikacione mobile. Aplikacionet për konsumatorët kanë ruajtur ritëm të kënaqshëm rritjeje por nuk ka ndodhur e njëjta me aplikacionet e biznesit.

“Ku është shpërthimi i aplikacioneve të biznesit?” tha zv. Presidenti i Platformës së aplikacioneve pranë Microsoft Bill Staples gjatë një komunikate për shtyp.

Falë Microsoft Power Apps të dhënat e ruajtura në shërbimet cloud të Office 365, Dropbox, Salesforce, Oracle, SAP dhe të tjera sistemeve mund të aksesohen thjeshtë përmes një aplikacioni ndërtuar nga një përdorues që sja ka idenë çfarë do të thotë të jesh zhvillues.

Të gjithë mund të dizenjojnë një aplikacion dhe ta përdorin kudo. Eksperienca që të ofron kjo platformë është njësoj sikur të jeni duke ndërtuar një slajder në PowerPoint. Është dizenjuar për të qenë e lehtë ku ekspertiza teknike nuk është e domosdoshme.

Më shumë detaje mund të gjeni në uebfaqen e PowerApps të Microsoft.

Plaka 104 vjet kallxon mendimin e vet

Këshilla për të gjithë Vajzat - Martesa e Muhamedit a.s

Mrekullia e Allahut - Te Qeniet E Gjalla

Mrekullia tek zogjte - Harun Yahya

Per njerezit qe mendojne - I -udhetimi i mahnitshem i Salmonit - Harun Y...

Ja si ta kuptoni nëse ju kanë bërë magji

 Ja si ta kuptoni nëse ju kanë bërë magji

Misteret e magjisë e cila i tejkalon kufinjte e dijes në të cilën shumica e njerëzve jeton, asnjëherë nuk është zgjidhur. Magjia duket që ka ekzistuar prej mijra vitesh duke përdorur energjinë negative për t'i bërë keq njerëzve që nuk i duam.

Megjithatë magjestarët përdorin aftësitë e tyre për dy lloje magjish, e bardha dhe e zeza. Magjia vepron me anë të simboleve, fjalëve, kërcimeve apo edhe tingujve.Shpesh herë për gjithçka që na ndodh e që nuk mund ta shpjegojmë themi se mund të na kenë bërë magji.Personat që besojnë tek magjitëshprehen se disa nga shenjat e saj janë: Mpirje të disa pjesëve të trupit. Nxehtësi në trup, ose ftohje e pashpjegueshme. Shpuarje në pjesët e trupit. Vështirësi në të ecur. Dhimbje në fund të shpinës. Dhimbje në shputat e këmbëve. Dhimbje koke të vazhdueshme. Vështirësi në frymëmarrje. Shkëlqim i lartë në sy. Dëgjimi i zërave të pakuptueshëm.

Ndjesia që po kontrollohesh. Ndjesia se po të thërrasin. Ëndrra të trishtueshme, veçanërisht me qen, gjarpërinj apo mace. Njolla në trup. Dyshim në çdo gjë. Harresa e tepërt. Humbja e dëshirës për të punuar. Humbja e dëshirës për të qëndruar me njerëz. Rrahje e shpejtë e zemrës e papritur. Fillosh të qash pa shkak, etj. Shumë persona me këto sintoma shkojnë tek mjeku por nuk gjejnë zgjidhje, edhe pse shpesh herë faji i lihet stresit të lartë.Shumë persona shpesh herë shprehen se nuk besojnë në magji, megjithatë përsëri kanë frikë prej saj.

Sensi i humorit eshte i lidhur ngushte me...

Sensi i humorit eshte i lidhur ngushte me inteligjencen dhe sinqeritetin, prandaj femrat pelqejne djem me sens humori.

Të investosh për pamjen tënde dhe të investosh për arsimin dhe kulturën tënde

Të investosh për pamjen tënde, do të thotë të paguash për të tërhequr vëmendjen e të tjerëve...

Ndërsa të investosh për arsimin dhe kulturën tënde, do të thotë t'i bësh të tjerët të 'paguajnë' për vëmendjen tënde!

Një profesor në fakultet nxori 500 Euro dhe pyeti studentët: "Kush e dëshiron këtë para?"


Një profesor në fakultet nxori 500 Euro dhe pyeti studentët: "Kush e dëshiron këtë para?"
Shumica e studentëve ngritën duart.
 
Profesori tha: "Do t'ia jap njërit nga ju, por pasi ta ndrydhi.
 
Përsëri pyeti: "Kush e dëshiron këtë?"
 
Duart përsëri u ngritën."Por çfarë do të bëni nëse e bëj kështu?" E hodhi në tokë dhe filloi ta shkelë me këmbë, duke e njollosur, pastaj mori 500 Euron e ndrydhur, të përlyer, të shkelur dhe përsëri i pyeti : "A e dëshiron përsëri dikush nga ju këtë 500 Euro?"
 
Përsëri të gjithë ngritën duart.
 
Atëherë profesori tha: "Mendoj se tani keni mësuar diçka të rëndësishme". Çfarë do që bëra me këtë 500 Euro ju përsëri e dëshironi sepse nuk e ka humbur vlerën e saj, edhe pas ndrydhjes edhe pas shkeljes mbetet përsëri 500 Euro".
 
Kështu edhe ne, ndonjëherë demoralizohemi, gjunjëzohemi,shkelemi , ndrydhemi për shkak të gabimeve, veprimeve të këqija te tjerve, përvojave të ithta, vështirësive, dhe atëherë mendojmë se e kemi humbur vlerën tonë.
 
Mos lejo që humbja e shpresës të fshijë ëndrrat tua. Vlera e një gjëje është për sa ti e vlerëson dhe per sa ti ki besim, andaj për vete zgjidhe çmimin më të lartë!.

7 misteret më të çuditshme që ndodhën në Shqipëri


Cërriku, 2 orë nën vëzhgimin e një disku në 1993-shin

Banorë të qytetit të Cërrikut panë për rreth dy orë një objekt fluturues të rrallë, të cilin e identifikuan si UFO. Për 2 orë me radhë qyteti u përfshi nga paniku dhe kurioziteti. Një gazetë e kohës lajmëron se policisë asaj nate iu desh të qetësonte qytetarët, të cilët ishin habitur pas pamjes së objektit, që, sipas dëshmive ishte ndriçues dhe fluturonte. Gazeta raporton se objekti qëndroi në qiell nga ora 20:00 e mbrëmjes deri në orën 22:00 dhe u largua vetëm pasi ishte parë nga dhjetëra dëshmitarë. Gazetat në atë kohë përmend një objekt të ngjashëm të parë në afërsi të kësaj zone në vitin 1963, por që atëherë debati ishte mbyllur me pohimin e përfaqësuesve të sistemit se bëhej fjalë për një avion të ri të hedhur në ajër nga Shqipëria.Disku fluturues në Roskovec

Ka qenë viti 2006, kur banorët betoheshin se UFO-t kishin vizituar qytetin e tyre. Fillimisht u pa si një hipotezë, por pas shenjave që kishte lënë disku fluturues, të gjithë filluan të bëheshin kureshtarë. Jo më larg se 10 km larg Fierit, drejt rrugës nacionale për në Berat, diku në mes të dy qyteteve shtrihet qyteti i Roskovecit. Qyteza, që në etimologjinë shqipe, sipas kuptimit të vjetër të emrit të saj, ndahet në rosë, kovë dhe ec. UFO-t kishin vizituar qytezën e vogël të tyre. Vetëm një çast ka mbërritur disku fluturues dhe, sipas banorëve, vendi përreth u zhyt në errësirë dhe ciklon. “Qielli u errësua, pemët janë lëkundur, doli një tym i zi dhe pashë se drejt meje po vinte një gjë e çuditshme me dy sfera dhe konike në majë. Ishte në ngjyrë të bardhё në gri”, – përmendnin dëshmitarët në atë kohë. Ka dëshmitarë, ka njerëz që betohen se është e vërtetë, ka kureshtarë që shkojnë në vendin e ngjarjes. Tashmë atje nuk shikohet asgjë. Qyteza ka tërhequr mjaft vizitorë nga Tirana, Fieri, Berati, madje edhe të huaj nga Holanda. Por, deri tani asnjë shkencëtar nuk ka shkuar që të vërtetojë nëse është e vërtetë apo jo ngjarja e rrallë.Sfera që ra nga qielli në Rrëshen – Kalimash

Një vit më parë të gjithë punëtorët e Rrugës së Kombit u habitën kur papritur gjetën një sferë të çuditshme të një madhësie mesatare. Sfera kishte një ngjashmëri me të gjitha sferat e gjetura që nga Brazili dhe deri në Bosnjë. Ajo peshon tre tonë, por ende nuk dihet përbërja e saktë dhe mënyra se si ka arritur në një formë të tillë. Hipotezat janë të shumta duke filluar se ajo ka përbërje llavosfere e deri në mitologjinë e lashtë. Punëtorët, që ndërtonin Rrugën e Kombit e kanë gjetur sferën një vit më parë, por vetëm tani u bë i mundur transporti i saj në Tiranë. Në të njëjtin vend u gjetën edhe disa mbetje të tjera sferike, por që nuk e kishin ruajtur formën e tyre.Peshku 120 kg i kapur në Ksamil

Ksamili me bukurinë e tij ka tërhequr dhe një ndër peshqit më të mëdhenj në botë. Duket si “tabu” për Ksamilin, qytezën buzë detit Mesdhe, që të afrohen peshq me përmasat e një balene. Por, ja që kjo tabu u thye nga dy peshkatarë të thjeshtë, të cilëve u ra në rrjeta një peshk 8 metra i gjatë e me peshë 120 kg. Peshku është i llojit “pastanak”, i cili në raste të tjera ka pasur peshën maksimale deri në 50 kg. Peshkatarët që e zunë peshkun gjigant, tregonin atëherë se kanë vuajtur shumë për ta hedhur atë në varkë, ndërsa rrjetat janë dëmtuar prej peshës së madheFantazmat në një familje në Kukës

Para 8 vitesh një burrë telefonoi policinë e rrethit se po shikonte disa gjëra të çuditshme jashtë shtëpisë së tij. Sipas vetë personit, në atë kohë jashtë kishte disa fantazma, të cilat po vinin rreth e rrotull. Në atë kohë policia e mori si një tallje, por një grup policësh u nisën për në fshatin nga erdhi telefonata. Kur shkuan në shtëpinë e tij jashtë oborrit u panë të gjitha objektet të rrëzuara, ndërsa burri që telefonoi së bashku me familjen u gjenden në një gjendje shoku dhe nuk flisnin fare. Po kështu ngjarja që ata treguan më mbrapa, ishte shumë e çuditshme dhe ata edhe sot tregojnë se ato fantazma ishin të vërteta dhe nuk gënjejnë.Elbasani, vendi i çudirave të mëdha, qengji me 6 dhe zogu me 4 këmbë

Një qengj i pazakonshëm ka lindur në qytetin e Elbasanit. Qengji me gjymtyrë dhe organe të dubluara, ka lindur në një fshat të Sulovës në rrethin e Elbasanit. Delja që ka lindur këtë qengj, ka lindur edhe një qengj tjetër të seksit femër, e cila është me gjymtyrë të rregullta. Ndërsa binjaku mashkull ka lindur me gjashtë këmbë, dy prej të cilave të ngjitura, ndërsa organet e tjera të dyzuara. Familjarët që kanë në pronësi qengjin janë shprehur se kjo nuk kishte ndodhur kurrë më parë në zonën e tyre, por kjo gjë, sipas tyre, vinte nga rendimenti e pjellshmërisë së deles, e cila pjell binjakë, dhe sasisë së qumështit që prodhon. Ndërkohë, po në Elbasan ka lindur dhe shpendi i çuditshëm, në 2010 dhe sipas pronarit të tij ka shkaktuar habinë e të gjithëve. Nga katër këmbë, zogut i funksionojnë vetëm dy këmbët e parme, ndërsa dy të tjerat, të cilat janë të tepërta në trupin e tij, nuk janë funksionale. Ky rast është i pari i këtij lloji në Elbasan, ndërsa vetë banorët nuk e kanë shpjeguar kurrë këtë fenomen.Peshkaqenët vizitorë që s’kanë arritur të hanë asnjë njeri

Shqipëria 2 herë gjatë historisë është vizituar nga 2 vizitorë të veçantë, që ishin peshkaqenët. Në Himarë dhe në Durrës kanë ardhur 2 herë peshkaqenë, të cilët ishin të gatshëm të sulmonin njerëzit në çdo kohë. Por në të dyja rastet nuk kanë arritur të bëjnë ndonjë sulm ndaj njerëzve. Në rastin e Durrësit peshkaqeni u kap nga një peshkarexhë shumë e madhe, ndërsa në rastin e Himarës thuhet se është vrarë nga peshkatarët, por hipoteza që besohet më shumë, është që të jenë larguar vetë.

Çka është Dielli?

Dielli ynë është yll i klasifikuar në kategorinë G2, një prej më shumë se 100 miliard yjeve në galaksinë tone.
Diametri : 1.390.000 km.
Masa : 1.989e30 kg
Temperatura : 5537 °C në sipërfaqe
Temperatura : 15.000.000 °C në bërthame
Dielli është quajtur në mitologji me emra të ndryshëm : Greket e quajtën atë Helios kurse Romaket e quajtën atë Sol.
Dielli është objekti më i madh në sistemin diellor. Ai përmban më shumë se 99,8 % të masës totale të Sistemit Diellor (Jupiteri përmban pjesën tjetër). Është thëne shpesh se Dielli është një yll. Kjo është e vërtete në kuptimin, që ka shumë të tjerë të ngjashme me atë.
Kuptimi dhe Jeta e Diellit në të kaluarën + ardhmen e tije
1: Lindja 4,5 Miliard Vjet më Parë
4.5: Dielli i kohëve të tanishme
5/8: Rritje e vogël Graduale
9: Rritje e dukshme
10: Transformim në Gjigant të Kuq
11: Transformim në Re Molekulare [Nebula Cloud = Mjegullnaje Molekulare Gazi]
12: Transformim në Xhuxh të Bardhe [White Dwarf = xhuxh i bardhë]
13/4: Humbje të masës në një përqindje të vogël [White Dwarf = xhuxh i bardhë]qka eshte dielli ,ceshte dielli , cka eshte dielli , cfare eshte dielli , qka quajm diell , kuptimi dielli , definicioni i diellit , qka domethene diell, çfare eshte dielli ,Çka është dielli   

Çka është sistemi diellor?

Sistemi diellor është sistem i organizuar planetësh, të cilët sillen rreth Diellit. Sistemi diellor është një sistem planetar i përbërë nga trupa qiellorë të ndryshëm që mbahen në orbita nga forca e gravitetit të yllit tonë, Diellit. Është i përbërë nga nëntë planetë (dhe 166 hënat e tyre), nga tre planetë xhuxhë (Ceresi, Plutoni, Erisi dhe katër hënat e tyre), dhe miliarda trupa të vegjël. Këtu bëjnë pjesë trupat e Rripit të Kuiperit, disa dhjetëra mijëra asteroidë, një numër i pacaktuar por me siguri shumë të madh kometash, meteoritësh, dhe pluhuri ndëryjor.

Planetët e sistemit diellor sipas largësisë nga dielli janë: Mërkuri, Afërdita, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani , Neptuni dhe Plutoni. Prej këtyre tetë planetëve gjashtë prej tyre kanë satelitë natyrorë të emërtuar zakonisht "hëna" sipas emrit të Hënës së Tokës, dhe secili prej planetëve të jashtëm është i rrethuar nga rrathë planetarë prej pluhuri dhe grimcash të tjera. Të gjithë planetet, përveç Tokës, janë emëruar sipas perëndive dhe perëndeshave të mitologjisë greko - romake.

Ndërtimi i sistemit diellor


Dielli është ylli në qëndër të sitemit diellor që prodhon dritë e nxehtësi (elmente të domosdoshme për jetën në tokë). Toka dhe trupat e tjere qiellore të sistemit diellor (duke përfshirë planetet, asteroidet, meteoritet, kometat dhe pluhurin kozmik) rrotullohen rreth diellit (revolucioni) dhe boshtit te vet (rrotacioni). Dielli përbën 99% të masës së sistemit diellor. Energjia diellore mbështet pothuaj të gjithë jetën në tokë nëpërmjet fotosintezës që nga shfaqja e organizmit të parë. Njerëzit e përdorin energjinë diellore për ndriçim, ngrohtësi, rritjen e të korrave dhe për shndërrimin e fuqisë diellore në energji elektrike. Nxehtësia e krijuar nga dielli përcakton klimën (moti) dhe ndërrimin e stinëve në tokë, pra dielli është element i cili mundëson jetën dhe zhvillimin e saj normal në tokë.

Rreth 71% e masës së diellit është hidrogjen, 27% është helium, dhe pjesa tjetër 2% përbëhet nga sasi të vogla elementesh të rënda. Mosha e diellit është rreth 4.6 miliardë vjet dhe ai është pothuajse në gjysmën e ciklit të tij të zhvillimit gjatë të cilit ndodh proçesi kimik i shndërrimit të hidrogjenit në helium. Gati 5 milionë ton lëndë diellore kthehet në energji çdo sekondë brenda bërthamës së diellit, duke prodhuar neutrino dhe rrezatim diellor. Pas rreth 5 miliard vjetësh dielli do të shndërrohet në fillim në një gjigand të kuq dhe pastaj në një xhuxh të bardhë, duke krijuar një mjegullnajë planetare.

Planetët dhe Toka


Planetet ne Sistemin Diellor ndahen ne dy kategori: planete te ngurte (Merkuri, Aferdita, Toka dhe Marsi) te cilet jane masa shkembore dhe planete te gazte (Jupiteri, Saturni,Urani dhe Neptuni) te cilet kane permasa me gjigande dhe kane perberje te gazte.(psh. helium, hidrogjen etj)

Planetet tokësore ndodhen me afer Diellit dhe jane relativisht te vogla. Ato mbeshtillen nga nje qender e ngurte "trualli" qe u jep kuptim emertimit te tyre. Jane mjaft te dendura dhe permbajne shume pak hidrogjen dhe helium.

Çka janë satelitët natyrorë?

Satelitet natyrore jane trupa qe rrotullohen rreth planeteve. Deri ne vitin 1970 njiheshin vetem 32 stelite, sot numri i tyre eshte mbi 60. Hena eshte sateliti natyror i Tokes. Ajo nuk ka atmosfere dhe nuk ka aktivitet gjeologjik. Ne diskun e henes dallohen dy tipa siperfaqesh: zonat e ndricuara "kontinentet" qe jane zona me kratere te madhesive e thellesive te ndryshme dhe zonat e erreta, "detet" qe jane zona te sheshta. Faqja e fshehur henes eshte eksploruar me sonda hapesinore.

Dy satelitet e vetem te Marsit quhen Fobos dhe Deimos. Jane shume te vegjel kane forma te parregullta, gjenden shume afer Marsit, nuk kane atmosfere dhe asnje aktivitet gjeologjik, kane ngjyre shume te erret.

Jupiteri ka 17 satelite, nder me te medhenjte jane kater, Io, Europe, Ganimed dhe Kalisto, zbuluar nga Galileu. Io eshte shume aktiv nga pikepamja gjeologjike, tete vullkane jane ende ne aktivitet. Europa perkundrazi, eshte nje satelit shume i lemuar. Ganimed eshte me i madhi nga satelitet e Jupiterit dhe dhe ka nje reliev mjaft te pasur, kurse Kalisto ka nje siperfaqe te mbushur me kratere.

Saturni ka 18 satelite, nder te cilet shquhen tre: Hiperioni, Zhapeti dhe Titani. Hiperioni i vogel me forme shume te crregullt turbullohet ne levizjen e tij nga satelitet e tjere dhe kryen levizje krejt kaotike. Eshte i vetmi satelit i sistemit diellor qe mund t'ia ktheje te gjitha pamjet planetit te tij. Zhapeti shquhet per dy faqet e tij krejt te ndryshme, njera sterre e zeze, kurse tjetra e bardhe si debora. Ngjyra e zeze e njeres faqe vjen nga goditjet qe ka marre nga coperat e sateliteve te tjere te Saturnit. Titani eshte shume i njohur per nga cilesite e tij te peraferta me token: atmosfere azoti, trysni atmosferike gati sa e tokes, e cila permban dhe molekula organike komplekse, gati per te dhene forma jete, vetem se temperatura eshte shume e ulet -200 grade C!

Urani ka 15 satelite, nder te cilet dallohet Miranda.

Ndër 8 satelitet e Neptunit dallohet Tritoni

Si ta kursejmë karburantin në makinë?

 Si ta kursejmë karburantin në makinë?

Gjendja e rregullt teknike e makinës është shumë e rëndësishme edhe për harxhimin e benzinës, gjë të cilën do ta shini në tabelën e mëposhtme e cila ju njofton në detaje se sa, cila pjesë e makinës, ndikon në këto harxhime:

Starti i motorit – Para se ta startoni motorin, duhet ta shtypni kompllugun dhe të konstatoni nëse e tërë aparatura po funksionon.
Nxehja e motorit – Motori, duhet sa më parë, që ta arrijë temperaturën e punës, e kjo arrihet më se shpeshti gjatë vozitjes. Sapo motori të punojë 30 sekonda, duhet të niseni ngadalë, duke lëshuar kompllugun.
Nisja dhe ndalja e veturës – Nëse niseni në një terren të rrafshët, nuk duhet t’i jepni shumë gaz makinës, por as ta mbani shumë gjatë të shtypur kompllugun. Përpiquni që sa më parë, me gaz optimal, ta vini në lëvizje veturën tuaj.
Ndërrimi i marsheve – Në një kohë sa më të shkurtër duhet ta ndërroni marshet në përputhje me lëvizjen, kurse marshin ta mbani sa më pak në pozitë neutrale. Motori duhet të mbahet në secilën shpejtësi deri në rrotullimet optimale. Gjatë ngasjes në qytet duhet të ndërrohen sa më shpesh marshet.
Dozimi i gazit – Duhet t’i ikni shtypjes së shpeshtë dhe të fuqishme të gazit. Në rrugë të hapur, duhet që sa më parë të arrihet shpejtësia optimale dhe duhet ta përshtatni shpejtësinë me kushtet e rrugës, kështu që do t’i përdorni sa më pak frenat.
Mbushja me benzinë – Më se mirë është që makinën ta mbushni me benzinë që në mëngjes sepse, atëherë është më ftohtë dhe benzina është më “e qetë”. Verës, kur koha është shumë e ngrohtë, mos e mbushni përplot rezervuarin e makinës suaj sepse, ai do të avullohet.
– kandelat 8%
– butoni i platinit 7%
– ndezja fillestare – parandezja 5%
– bobina 2%
– kabllot 2%
– termostati 1%
– karburatori 2%
– pajisja për start 10%
– filtri i ajrit 3%
– pompa e benzinës 1%
– nyjet për bartjen e benzinës 1%
– kompllungu 8%
– ventilet 7%
– boshti bregor 16%
– kompresioni 20%
– presioni në pneumatikë 4%
– lloji i pneumatikëve 5%
– balancimi i gomave dhe rrotave 2%
– sistemi i jashtëqitjes se gazrave 5%
– ngarkesa e tepërt 5%
– frenat 1%
– shtrati i rrotave 1%
– lyerja 5%
– aerodinamika e veturës 2%

Li-Fi është një teknologji 100 herë më e shpejtë sesa Wi-Fi


Në një të ardhme të afërt botës do ti duhet të braktisë Wi-Fi në favor të Li-Fi, një teknologji alternative me shpejtësi reale transmetimi të dhënash deri në 1 Gbps, 100 herë më i shpejtë sesa teknologjia Wi-Fi.
Më këtë shpejtësi secili prej jush do të ketë mundësi të shkarkojë një film në formatin HD në vetëm pak sekonda.

Një kompani e quajtur Velmenni ka zhvilluar një teknologji, e testuar në laborator dhe në ambjente reale në Estoni, e cila mund të arrijë këtë shpejtësi transmetimi.

Li-Fi transmeton të dhëna përmes dritave LED të cilat pulsojnë në rangun e nanosekondave dhe janë të pakapshme për syrin njerëzor. Kjo teknologji është shpikur në 2011 dhe në kushte laboratorike ka arritur shpejtësi marramendëse transmetimi prej 224 Gbps.

Ndryshe nga sinjalet Wi-Fi të cilët mund të penetrojnë muret e shtëpisë, teknologjia Li-Fi është e bazuar në sinjale drite që do të thotë se teorikisht është më i limituar. Por duke qenë i limituar është edhe më i sigurtë.
Teknologjia Li-Fi hap dyert për zhvillimin e teknologjive të reja në kushte shtëpiake. Në të ardhmen llampat që ndriçojnë ambjentet e shtëpisë pse jo mund për përdoren edhe për të shpërndarë internet.

Shkencëtari ia injekton vetes bakteren kundër plakjes

Shkencëtari ia injekton vetes bakteren kundër plakjes

Anatoli Brouchkov, një shkencëtar rus, injektoi një bakter rreth 3.5 milion të vjetër në trupin e tij dhe mendon se ka gjetur burimin e rinis së përjetshme.

Ai thotë se e ndjen veten shumë të shëndetshëm dhe mjaft energjik, krahasuar me moshën që ka. “Pas eksperimenteve të suksesshme tek minjtë dhe tek disa insekte, mendova se do të ishte interesante që të bëja një hap më tutje. Që kur nisa eksperimentet tek vetja, prej dy vitesh nuk kam ndjerë asnjë shqetësim shëndetësor, qoftë edhe temperaturë”, shpjegoi shkencëtari për ‘The Siberian Times’.

Bakteri quhet Bacillus F dhe duket se nuk shfaq ndonjë rrezik për njeriun, që nga momenti që gjendet tek uji i pijshëm dhe që konsumohet rregullisht edhe nga banorët e zonës. “Për shkak të shkrirjes së akujve në veri të Rusisë, bakteri qarkullon në ambient dhe ujëra. Banorët e zonës, po jetojnë më gjatë se pjesa tjetër dhe nuk preken nga gripi. Kështu që nuk ka rrezik për mua”, tha ai.

Ajo që ka kryer Brouchkov, nuk është një eksperiment shkencor: mungon një skuadër e specializuar, një klinikë dhe statistika. Pavarësisht se profesori mund të konfirmojë efektet pozitive, të provuara në lëkurën e tij, ai thotë: “Nuk mund të ju them profesionalisht, nuk e klasifikoj këtë si një eksperiment shkencor”.

Por, mund të them se prej dy vjetësh nuk kam pasur temperaturë. Mund të them se në botë ekzistojnë baktere të pavdekshme. Ndërsa qelizat tona vdesin. Do të ishte interesante të kuptojmë mekanizmin mbrojtës nga plakja, duke nisur nga dëmet që pëson organizmi për shkak të moshës dhe të avancohet me kërkimet. Tani kemi një çelës në dorë, bakterin antik, të gjetur në një ambient antik dhe ekstrem”, thotë Brouchkov.

Çka është Logopedia? - Dr. Agon Bislimi

Mjekesia nukleare, Mjekesia ligjore, Onkologjia, Mjekesia Urgjente, Radiologjia, Biokimia Mjekesore, Biokimia Klinike, Fiziatria, Mjekesi fizikale me rehabilitim, Pulmologjia, Anesteziologjia, Neonatologjia, Pediatria, Dermatologjia, Neurologjia, Psikiatria, Infektiva, Infektologjia, Kirurgjia maksillo-faciale, Oftalmologjia, Otorinolaringologjia, Gjinekologjia, Gastroenterologjia, Endokrinologjia, Reumatologjia, Kardiologjia, Nefrologjia, Hematologjia, Urologjia, Ortopedia, Kirurgjia e fëmijëve, Fiziologjia, Patologjia, Anatomia, Anatomia Patologjike,Mjekesi dhe Shkence, Mjekesia, Shkenca, Teknologjia, Letersia, Gjuha shqipe, Analiza, Referate, Komente letrare,qka eshte logopedia, logopedia definicion, logopedia ligjerata, logopedia praktike, logopedia seminare, logopedia konferenca, logopedia simpoziume, logopedia libra, libra logopedia, logopedi shkence, logopedia praktike, praktika e logopedise, ushtrime nga logopedia, me qka merret logopedia, qka studion logopedia, funksioni i logopedit, logopedia ne shqip

Ese për dashuri: Gabimisht mos më harro mua

Më fal Artiola, më fal që të dua....çdo ditë e më shumë...nuk e di.....kam pritur e luftuar me vite për ta takuar një vajzë si ju....dhe më në fund kur mendova se e gjeta....edhe e humba....nëse ndjen sadopak diçka ndaj meje....më jep edhe një mundësi....më jep edhe një shancë......të lutem më jep mundësi për ta përmirësuar veten....unë kërkoj falje sinqerisht dhe thellësisht nga zemra dhe shpirti për tërë ato fjalë që ti kam thënë.....Të lutem kuptoje këtë shpirt që të do, kuptoje këtë zemër që rrah orë e çast por që asnjëherë nuk e shuajti ndjenjën për ty, përkundrazi i dha zjarr më shumë që të digjet....të digjet....të digjet deri në pafundësi....unë pendohem çfarë kam bërë.....por....nuk e di....ndonjëherë zhgënjehemi në jetë por ç'ti bësh kështu e ka jeta...

Artiola ti je në zemrën time dhe do të jesh përherë dhe të kesh një vend në zemrën e dikujt, do të thotë të mos jesh asnjëherë vetëm....ndonjëherë nuk mjafton dashuria e tepërt sepse edhe teprimi në dashuri sjell dëm dhe jo dobi....më fal që të deshta shumë....nuk dita të dua pak ty....sepse më mahniti personaliteti dhe karakteri juaj...sepse po të mos i kishe këto dyja as që do të shkruaja më....dhe tani po e kuptoj shumë mirë dashurinë dhe lirisht mund ta përkufizoj se dashuria është të mos hequrit dorë asnjëherë,edhe kur bota po shembet përpara syve të tu. Dhe vërtet bota po shembet para syve të mi sepse kam para, kam pasuri por nuk kam lumturi....dhe kjo mungesë e lumturisë mu shtua që kur m'a ndërpreve bisedën.... dhe për fund.....Nese gabimisht kam bërë një gabim..atëherë konsideroje gabim dhe harroje..por harro vetëm gabimin..gabimisht mos më harro mua.. Të dua Artiola.

How to prepare yourself for spirit communication

Çka është Logopedia? - Dr. Agon Bislimi

Çka është dashuria e vërtetë?

500 GjENE NDIKOJNË NË DËGJIMIN TONË


Sqarimi për humbjen e dëgjimit ,në të shumtën e rasteve ,mund të gjendet arsyeja në gjenet tona.Më shumë se 500 prej gjithësej 30.000 gjene tek njeriu mund të ndikojnë në dëgjim.Organizmi i njeriut përmban 30.000 gjene të cilat i kontrollojnë funksionet e qelizave,duke formuar proteina të ndryshme.Sipas Claes Möller(profesor i audiologjisë në Örebro pranë Univerzitetit të Zvicrës) pohoet se prej gjithësej 30.000 gjeneve tona ,më së paku 5.000 ndikojnë në procesin e dëgjimit.
•Mutacionet e gjeneve shkaktojnë humbje të dëgjimit
Nëse një gjen i caktuar posedon çrregullime ,mund të sjellë deri tek joprodhimi i proteinave të duhura ose të prodhohen shumë më pak se sa është e nevojshme.Kjo gjendje ndodhë si rezultat i mutacioneve gjenetike.Prej gjithë njerëzve ,të lindur me dëgjim të dëmtuar ,sëpaku 2 prej 3 rasteve janë të shkaktuara prej mutacioneve të njërit prej atyre 500 gjeneve.Prej humbjes së dëgjimit ,i shkaktuar nga mutacioni i gjenit ,1/3 e rasteve posedojnë edhe të ashtu quajturën :Sindrom,që domethënë humbja e dëgjimit paraqitet si rezultatë i kombinimit të më shumë faktorëve dhe simptomeve tjera.Njëra prej tyre është edhe Sindromi i Usherit i cili ndikonë në dëgjimin dhe të pamurit.
•Terapi gjenetike si tretman
Proteini më i zakontë që rezulton ,me humbje të dëgjimit quhet Koneksin 26. Ky proteinë konsiderohet diku rreth 20 % shkaktar i humbjes së dëgjimit që nga lindja .Me qëllim që të gjendet tretmani i duhur për humbjen e dëgjimit ,është e rëndësishme të dihet se cili gjenë e ka shkaktuar atë.Sipas Möller shkencëtarët ende janë duke bërë hulumtime për të gjetur një terapi gjenetike të përshtatshme.

KUR ËSHTË KOHA E DUHUR PËR LOGOPED ?Qoftë edhe nëse bëhet fjalë për të folurit jo të zhvilluar mirë ,pengesa gjatë shprehjes ,leximit ose të shkruarit ,prindërit dhe personat që çdo ditë kanë kontakt me fëmijët ,shpesh herë nuk e dinë se kur duhet kërkuar ndihmë nga Logopedi (terapisti i të folurit).

Çrregullimi i parë ndodhë në formë të një të folure jo aq të zhvilluar dhe zakonishtë parashtrohet pyetja : “Përse femiju im nuk flet”? Kur vërreni se femiju ka ngecje në të zhvilluarit normal (rritjen),shprehet me gabime ose rënd shprehet në krahasim me moshatarët ,prindërit shpesh i kaplon stresi.
 

Kur fëmiju arrin moshën 3 vjecare dhe fillon të shkon në çerdhe ,prindërit përfitojnë mundësi për të bërë krahasimin mes fëmijës së tyre dhe fëmijëve të tjerë dhe atëherë ju bëhet e vetëdijshme se fëmiju posedon çregullim .
Atëherë është e duhur që të konsultoheni me logopedin për këshillë.

E rëndësishme është që sa më herët të fillohet me tretmanet apo këshillat ,sepse fëmiju në atë periudhë bëhet i vetëdijshëm dhe e kupton që dallohet prej moshatarëve të tij.

Dëgjon ,por nuk kupton ,ose dëshiron të përgjigjjet ,por mënyra e të shprehurit është e paqartë dhe shpesh ndodhë që të tjerët të mos e kuptojnë.

Prindërit mësohen në të folurit e fëmijut ,kështu që vazhdojnë pa vetëdije ta perkrahin menyrën jo te rregullt të komunikimit.

Për atë shkak fëmijët mund të ndjehen : jo të lumtur,agresiv ,të frustërruar ose fare të mos të komunikojnë.

Që të stimulohet mënyra e komunikimit edhe më mirë ,përveç tretmaneve me terapistin rekomandohet që edhe prindërit apo kujdestarët të jenë sa më aktiv në këtë proces.

Roli i prindërve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shkak se ata kalojnë kohën më të gjatë me fëmijun e tyre.

Në moshën 21 muajsh duhet të shqipëtohen sëpaku 8 fjalë me kuptim ,të emiton zëra ,të kërkon ushqim ,lëngje etj.

Kur fëmijut i ritet fondi i fjalëve atëherë fillon të kupton se fjalët mund të lidhen (psh: mami më jep ,mami ujë ) . Pra fëmiju fillon të përdorë fjali të thjeshta në fillim të cilat nuk janë të plota, por mjaft të qarta ta kuptojnë edhe të tjerët .

Definimi i Logopedisë


Logopedia është shkencë e cila merret me parandalimin, zbulimin, diagnostikimin dhe trajtimin e çrregullimeve në komunikim human me të cilën nënkuptohet të gjitha ato procese dhe funksione të cilat janë të lidhura me produksionin e të folurit me percepcion dhe produksionin e gjuhës verbale dhe të shkruar, si dhe formave joverbale të komunikimit.

(Definicioni i Shoqatës Evropiane të Logopedëve, CPLOL)

Messi Flipbook Art

Mesoni si ta parkoni veturen

Çka është Gjarpëri?Gjarpëri është zvarranik me prejardhje nga kafshë të ngjashëm me hardhuca. Paraardhësve të tyre mendohet se t’iu ketë zgjatur trupi shumë dhe pastaj t’iu kenë gërryer këmbët nëpër tokë. Deri më ditët e sotme janë të njohur rreth 3000 lloje gjarpërinjsh. Me përjashtim të polit të veriut, polit të jugut dhe vendeve subpolare gjarpërinjtë hasen në secilin vend të botës.

 Nga lloji në lloj trupi i gjarpërinjve mund të ndryshojë p.sh. disa mund të kenë një trup të trashë me bisht të shkurtër, kurse disa të tjerë shkojnë duke u holluar normal nga koka e deri te fundi i bishtit. Edhe madhësia e gjarpërinjve ndryshon shumë nga 10cm (gjarpri më i vogël) deri me mbi 10m te Pitoni rrjet (gjarpri më i madh). Është i pa vërtetë pohimi i shumë njerëzve se gjarpri më i madh është anakonda me 10m gjatësi sepse deri më sot askush nuk ka mundur të gjej një anakondë mbi 9 metra e gjysmë.

Kësi goli shënohet një herë në karrierë (Video)​Kësi goli shënohet një herë në karrierë (Video)

Andre-Pierre Gignac ka shënuar një super gol në elitën e futbollit meksikan

Andre-Pierre Gignac po shkëlqen në Meksikë, ku gjatë verës së shkuar u transferua te skuadra, Tigres UANL.

Ish sulmuesi i Marseilles, ka shënuar një super gol në fitoren e Tigers ndaj Jaguares Chiapas (2:1). Pa dyshim se ky është goli më i mirë i francezit në karrierë.

Zgjerimi i fushave te interesit tek femijet me autizem


Femijet me autizem, si pjese e problematikes se tyre, angazhohen ne sjellje perseritese ose te kufizuara dhe kane fusha shume te ngushta interesi. Zgjerimi i ketyre fushave te interesit, sidomos ne drejtim te lodrave dhe lojerave eshte nje objektiv i rendesishem i programit qe sjell shume efekte pozitive. E para, kjo ben qe sjelljet e pershtatshme te rriten dhe ato te papershtatshmet te reduktohen. E dyta, zgjerimi i fushave te interesit tek keta femije rrit fleksibilitetin ne situata dhe ambjente te reja sociale. E treta, shtimi i perforcuesve te rinj ne programin ABA ndihmon ne parandalimin e ngopjes nga perforcuesi (merzitja me te njejtin perforcues) ose ne katgorizimin e perforcuesve sipas shkalles se prefernces qe ka femija per to ne menyre qe me te prefruarat te perdoren per detyra me te veshtira dhe ato me pak te preferuara, per detyra me te lehta.
Stocco, Thompson, and Rodriguez (2011) kane treguar ne studimin e tyre se terapistet tentojne t'iu ofrojne shume pak perforcues femijeve me interesa te kufizuar dhe i lejojne ata te qendrojne me gjate me objektet e interesave te tyre te ngushte. Nje nga arsyet pse ndodh kjo eshte fakti se terapistet nuk perballojne dot sjelljet negative qe shoqerojne prezantimin e nje lodre te re. Rezultatet e ketij studimi na nxitin te jemi te ndergjegjshem per rolin tone ne kufizimin dhe largimin qe u bejme femijeve nga eksperiencat dhe aktivitetet e reja me qellim shmangien e shfaqjes se sjelljeve te papershtatshme.
Vendoseni si objektiv te rendesishem te programit tuaj zgjerimin e fushave te interesit tek femija me autizem me te cilin punoni. Disa menyra si ta beni kete vijojne:
- Prezantoni bashke, nje objekt qe femija e ka te preferuar me nje objekt qe nuk eshte shume i preferuar per te me qellim qe dhe ky i fundit te kthehet ne te preferuar.(Ardoin, Martens, Wolfe, Hilt and Rosenthal, 2004).
- Mendoni pse po angazhohet femija juaj ne ato aktivitete te interesave te ngushte. Nese zbuloni se eshte nje element i vecante ne to apo nje levizje e vecante , mundohuni te gjeni objekte dhe lodra te tjera qe mund te ofrojne te njejtat elemente apo levizje.
-Nje tjeter menyre e zgjerimit te fushave te intersit pershkruhet ne studimin e Singer-Dudek, Oblak, and Greer (2011). Ata zbuluan se femijet me autizem jane me te prirur te angazhohen me nje loder te re nese shikojne se nje person tjeter luan me te dhe perforcohet.
Pergatiti: Autizmi Albania

Sjelljet sfiduese tek femijet me autizem


Sjellje sfiduese quhen te gjitha ato sjellje te femijes qe jane te rrezikshme per te, per personat e tjere perreth, ose qe e pengojne femijen te angazhohet ne komunitet. Femijet me autizem apo Asperger mund te "thyejne rregullat" e lidhura me lojen e ndershme, ndarjen e gjerave me te tjeret, mbajtjen e radhes, dhe menyren si dhe kur shfaqin emocion. Ata po ashtu kane veshtiresi ne interpretimin dhe pergjigjen ndaj komunikimit joverbal, kane veshtiresi te percaktojne kur te flasin dhe si te komunikojne nje ceshtje, si dhe kane veshtiresi te kuptojne sjelljen etike ndaj pjeseve intime te trupit.
Sjelljet sfiduese, pervec te tjerave, perfshijne edhe:
• Mosbindjen
• Agresionin fizik
• Agresionin verbal
• Vetelendimin
• Shkaterrim objektesh
• Agresionin seksual
Pse ndodhin sjelljet sfiduese?
Procesi i rritjes kerkon respektimin e nevojave te njerezve te tjere dhe balancimin e tyre me ato te vetvetes. Femijet me autizem kane veshtiresi te medha ne kete aspekt sepse ky crregullim perfshin mungesen e aftesise per te pare situatat nga kendveshtrimi i te tjereve. Rrjedhimisht, femija me autizem angazhohet ne sjellje sfiduse sepse ka veshtiresi te perceptoje nevojat e te tjereve dhe te modifikoje apo te ndryshoje sjelljen
e vet ne pershtatshmeri me to.
Disa shkaqe te sjelljeve sfiduese mund te jene:
• Deshirimi i dickaje qe nuk eshte e mundur ta kene
• Vemendja sociale
• Probleme sensore me dritat, zhurmat, dizajnet, aromat, tempraturat
• Semundjet apo gjendjet e keqija emocionale
• Mungesa e kontrollit
• Frustrimi nga pritshmerite e larta apo aktivitetet e veshtira.
Pergatiti: Autizmi Albania

Terapia ABA nxit aftesite e femijeve me autizemAnaliza e Aplikuar e Sjelljes (ABA) eshte nje metode shkencore per modifikimin e sjelljes. Terapia ABA bazohet ne parimin se nderhyrja ne nje reagim te femijes qe eshte i lidhur me nje sjellje te caktuar, ben qe ajo sjellje te modifikohet dhe te kontrollohet. ABA perdor metoda biheviorale per te matur sjelljen, per te mesuar aftesi funksionale dhe per te vleresuar ecurine.

Shume studime kane treguar se teknikat e terapise ABA jane nje zgjedhje e duhur per trajtimin e veshtiresive ne sjelljen e femijeve te spektrit autik. Qellimi i kesaj terapie eshte gjetja e nje menyre per te motivuar femijen dhe perdorimi i startegjive te ndryshme dhe teknikave te perforcimit pozitiv ne menyre qe seancat te jene te kendshme dhe produktive.

Ne programet ABA qellimi eshte te rritim dhe te pergjithesojme aftesite e gjuhes, lojes dhe socializimit, ndersa reduktojme sjelljet e papershtatshm qe pengojne te mesuarin. Rezultatet jane te dukshme. Shume femije me autizem te cilet kane sjellje rituale apo vetelenduese, i reduktojne apo i eleminojne keto sjellje.
Terapia ABA ndihmon ne vendosjen e nje kontakti me te mire me sy dhe nxit te nxenurin dhe qendrimin ne detyre. Nepermjet kesaj terapie femijet mesojne te kene deshire per te mesuar dhe per te patur arritje. Edhe nese ndonje femije nuk arrin "rezultatin me te mire" te funksionimit te pershtatshem ne te gjitha fushat e zhvillimit, pergjithesisht te gjithe femijet me autizem perfitojne nga nderhyrje te hershme intensive me programe ABA.
Pergatiti: Autizmi Albania

Femija im me autizem flet, po pse nuk komunikon?


Personat me autizem mund te jene plotesisht joverbale, mund te kene gjuhe shprehese te kufizuar ose mund te flasin shume. Pavaresisht aftesive te tyre verbale, perdorimi i gjuhes ne situata sociale eshte gjithmone nje veshtiresi per ta. Kjo ndodh sepse ata perballen me nje sfide te dyfishte: veshtiresine e tyre per te shprehur idete e tyre ne menyre te qarte dhe veshtiresia e te tjereve per t'i kuptuar dhe per t'i pranuar ata.
Pse has veshtiresi me komunikimin social nje person qe mund ta perdore gjuhen shprehese? Kjo ndodh sepse gjuha sociale perfshin gjuhen trupore (shikimi ne sy, gjestet me duar, statura trupore etj), gjuhen pragmatike (perdorimi i nje gjuhe sociale te kuptueshme), shprehjet metaforike, gjuhen joformale, intonacionin e ndryshem, volumin dhe prozodine (ngritjet dhe uljet e zerit). Po ashtu komunikimi kerkon qe folesi te pershtase llojin e gjuhes shprehese sipas situates (formale ne shkolle, joformale me shoket etj). Personat me autizem zakonisht nuk i kane keto aftesi.
Personat me autizem kane:
-Gjuhe te vonuar apo te pazakonte (gjuhe monotone)
-Ze te larte ose intonacion statik
-Mungese te gjuhes joformale (apo gjuhe femijenore)
- Veshtiresi ne kuptimin e shakave dhe humorit
-Mungese te shikimit me sy
-Mungese empatie (vendosje imagjinare e vetes ne vend te tjetrit)
Pergatiti: Autizmi Albania

4 arsye pse aktivitetet e femijeve tipike nuk funksionojne per femijet me autizem


1. Aktivitetet tipike perfshijne femijet e zhvillimit tipik, prinderit dhe mesuesit. Keta persona rralle here dine dicka rreth autizmit dhe mund te behen te paduruar, te frustruar, dhe madje te pasjellshem kur femija nuk bashkepunon.
2. Aktivitetet tipike zakonisht kerkojne nje nivel te mire te intuites sociale dhe te deshires per tu angazhuar, tipare te cilat nuk i kane femijet autike. Per shembull ne oren e edukimit fizik, mesuesi pret qe nje 3-4 vjecar te kuptoje konceptin e lojes me skuadra, konceptin e fitores nepermjet golave, dhe pranimin e euforise dhe duartrokitjeve te tifozeve. Femijet me autizem, per arsye te ndryshme, nuk i njohin keto koncepte ndaj e gjithe kjo eksperience do t'iu duket nje kaos. Megjithese femijet me autizem mund te gjuajne topin dhe te vrapojne, ata kane nevoje per instruksione ne grupe te vogla apo vetem per vetem me terapistin per te kuptuar keto koncepte dhe per te ndertuar keto aftesi qe bashkemoshataret e tyre i marrin lehtesisht spontanisht.
3. Eksperiencat negative ne aktivitete tipike nuk ndihmojne ne krijimin e eksperiencave pozitive ne nje kohe me te vone. "Provoje perseri" eshte nje keshille e mire ne pergjithesi, por realiteti eshte qe shume pak femije me autizem DESHIROJNE te jene pjese e nje grupi social apo te perfshihen ne nje aktivitet social, ndaj ata nuk kane motivim per te qendruar. Madje, nese ata nuk ndjehen te kenaqur, mundesia e tyre me e mire eshte ta shprehin kete pakenaqesi me zera te larte dhe sjellje te papershtatshme si nje menyre per tu larguar nga ajo situate sa me shpejt te jete e mundur!
4. Shumica e femijeve autike kane fusha te vecanta interesi dhe preferenca me te cilat zbaviten. Keto nuk jane sociale dhe zakonisht nuk perfshijne persona te tjere. Keto mund te mos jene tipike apo te pershtatshme me moshen. Ato nuk pergezohen nga familjare apo bashkemoshatare. Gjithesesi, keto aktivitete, qofshin lego, trena loder, kukulla princesha, apo lojera me uje, mund te sherbejne si baze per ndertimin e marredhenjeve dhe aftesive me femijen tuaj, apo thjesht per tu kenaqur me te.
Pergatiti: Autizmi Albania

Efektet anësore të mjekimeve për sjelljenEfektet anesore tek mjekimet e dhena per te trajtuar axhitimin dhe probleme te tjera te lidhura me sjelljen e femijeve autike jane te shumta dhe shqetesuese. Keto mjekime nuk duhet te konsideriohen pa shqyrtuar te gjitha alternativat e mundshme jomjekesore per te trajtuar problemet e sjelljes.

Shumica e mjekeve duke qene te pafamiljarizuar me autizmin dhe me veshtirsite qe kane keta persona per te shprehur shqetesimet e tyre, tentojne te mos marrin shume kohe per te studiuar shkaqet e sjelljeve problematike.

Eshte e rendesishme qe te perjashtohen te gjitha shkaqet shendetesore, emocionale dhe ambjentale perpara se te konsiderohen mjekimet psikiatrike. Kontrolloni nese femija me autizem eshte ne gjendje te mire shendetesore. Eshte me shume rendesi po ashtu te evidentoni situtat stresuese per te; presioni ne ambjentet shkollore apo parashkollore. Vezhgoni me kujdes ambjentin ne shtepi. Sjelljet sfiduese te femijes mund te jene nje reagim ndaj zhurmave, dritave, apo konflikteve emocionale qe ndodhin ne shtepi. Kini parasysh se femija me autizem i shpreh nepermjet sjelljeve te papershtatshme shqetesimet apo frikerat e tij.
Per ta permbledhur, ka nje sere gjerash te tjera qe ju mund te beni perpara se te mendoni te perdorni mjekime per te trajtuar problemet e sjelljes. Shpesh doktoret nxitohen te japin zgjidhjen me te shpejte per pacientet e tyre. Tregohuni te kujdesshem dhe insistoni te gjeni shkaqet e sjelljes se femijes suaj dhe menaxhimin e tyre me nderhyrje te tjera, pa qene nevoja per mjekimet psikiatrike.
(Christopher McDougle, MD, Drejtues i Qendres Lurie per Autizmin ne Spitalin e Pergjithshem te Massachusetts)
Pergatiti: Autizmi Albania

Prova të qarta se Toka është vizituar nga jashtëtokësorët

Aventura e pilotit me ‘pjatat fluturuese’

Më 24 qershor të vitit 1947, një pilot privat që quhej Kenneth Arnold ka qenë duke e drejtuar aeroplanin e tij në drejtim të Jekimës në Uashington, për një udhëtim pune. Pikërisht gjatë këtij udhëtimi ai kishte vërejtur nëntë objekte të paidentifikuara fluturuese, të cila i ka përshkruar si shumë të shndritshme dhe me ngjyrë metalike. Një tjetër gjë e çuditshme, që i kishte rënë në sy pilotit në fjalë, ka qenë shpejtësia e madhe e objekteve fluturuese, që, sipas tij, fluturonin me rreth 2000 km/orë, që për atë kohë ishte një shpejtësi supersonike. Sipas pilotit, fillimisht ishte shfaqur vetëm njëri nga objektet dhe më pas, në rresht me të, ishin shfaqur edhe tetë objekte të tjera, identike, që fluturonin krahas me aeroplanin e tij. Atëbotë ai kishte thënë që objektet dukeshin sikur pjata, që lundronin mbi ujë, prej kur edhe kishte lindur termi ‘Pjata Fluturuese’.
Image
Vala e madhe e rrëmbimeve nga jashtëtokësorët
Më 10 tetor të vitit 1973, 15 dëshmitarë, dy nga të cilët oficerë policorë, kishin raportuar se kishin parë një fluturake të madhe, me ngjyrë të argjendtë në qiellin e Nju-Orlinsit në SHBA. Të nesërmen, dy kolegë – Charles Hickson dhe Calvin Parker – kishin shkuar për peshkim në lumin Paskagoula në Misisipi. Gjatë kohës kur ata kanë qenë duke peshkuar në afërsi të tyre ishte shfaqur një fluturake shumë e çuditshme, e cila, sipas dëshmitarëve, ishte dukur sikur kishte ardhur nga asgjëja. Pra, ishte materializuar përballë tyre, kur dy kolegët e kishin humbur ndjenjën e kohës dhe nuk kishin qenë në dijeni të asaj se çka ishte duke ndodhur. Një tjetër rast i ngjashëm i kishte ndodhur Travis Walton-it, i cili kishte qenë duke u kthyer në shtëpinë e tij në Arizona bashkë me gjashtë burra të tjerë Mike Roger, Ken Peterson, John Goulette, Steve Pierce, Allen Dallis dhe Dwayne Smith. Papritmas djemtë kishin vërejtur disa drita të forta, jo fort larg tyre dhe Travis-i kishte dalë për të shikuar se çka ishte duke ndodhur. Më t’iu afruar njërës prej dritave, ai ishte rrëzuar përtokë dhe të tjerët, të frikësuar ia kishin mbathur. Travis-i ishte zhdukur për plot pesë ditë, kur ishte gjetur pandjenja në vendin ku ishte rrëzuar, ndonëse ai vend paraprakisht ishte kontrolluar dhjetëra herë. Ngjarjet sikur këto kishin bërë që mesi i viteve të 1970-a të shquhej për valën e madhe të rrëmbimeve nga jashtëtokësorët.
Image
Provat fizike
Më 14 shtator të vitit 1957, gazetari brazilian “0 Globo” Ibrahim Sued kishte marrë një letër nga një person që i tregonte se kishte qenë dëshmitar i rrëzimit të një fluturakeje të çuditshme, disa pjesë të së cilës i kishte mbledhur. I interesuar në maksimum, Sued kishte rënë në kontakt me autorin e letrës dhe menjëherë i kishte dërguar mbetjet për ekzaminim. Më 24 shtator të atij viti kishin dalë rezultatet nga laboratori për ekzaminimin e metaleve dhe ishte bërë e ditur që metalet e përdorura për ndërtimin e fluturakes kishin origjinë të panjohur për njerëzit. Ky, në fakt, ka qenë rasti i parë i gjetjes së provave të prekshme të një fluturakeje të çuditshme, gjë që ishte përcjellë me gjetjen dhe analizimin e shumë provave të tjera, që kishin lënë gojëhapur profesionistët. Këtu përfshihen edhe sferat, origjina e të cilave nuk është identifikuar si dhe rasti i famshëm i zhdukjes së kafshëve, pas shfaqjes së një pjate gjigante fluturuese në qiellin e një ferme.
Image

Shkencëtarët: Toka mbrohet nga një forcë e padukshme

 Shkencëtarët: Toka mbrohet nga një forcë e padukshme

Ndonëse mund të tingëllojë paksa sikur filmat fantazi, mirëpo shkencëtarët nga Universiteti i Kolorados kanë bërë të ditur që pas një studimi të bërë kanë zbuluar që planeti ynë është i mbështjellë nga dy shtresa, në formë të unazës, shtresa të cilat janë të mbushura me protone dhe elektrone, duke mbrojtur kështu tokën.

Barriera e padukshme, që ndodhet rreth 11.600 kilometra mbi tokë parandalojnë futjen e elektroneve me energji të lartë në atmosferën e tokës.

“Duket sikur këto elektrone futen në një hapësirë, të rrethuar nga një xham”, ka thënë profesori Daniel Baker. “Ngjashëm me fushat, të cilat i shohim në “Star Trek”, që përdoren në film për të parandaluar futjen e alienëve në planetin tonë”.

7 mistere e pazgjidhura nga shkenca

7 mistere e pazgjidhura nga shkenca

Pavarësisht evoluimit të shkencës, edhe sot ka gjëra të cilave nuk ju janë dhënë shpjegime nga ana e shkencëtarëve.

Një ndër to është se për krijimin e një domateje duhen 30 mijë gjene, ndërsa njerëzit vetëm 20 mijë, kjo ende mbete një mister.

Ja cilat janë 7 misteret që shkenca nuk u jep dot shpjegim:

Pse duhen më shumë gjene për ta krijuar një domate sesa një njeri?

Domatet kanë më shumë se 30,000 gjene, ndërsa njerëzit kanë mes 20,000 dhe 30,000.

Kjo temë ka ekzistuar tash e sa vite dhe ndryshe njihet edhe si paradoksi C-value.

Në vitin 2003, botanikët kishin vendosur ta quanin këtë ‘enigmë’ dhe asnjëherë nuk është dhënë një definicion i saktë rreth kësaj.

Prandaj është e vërtetë që domatet janë shumë interesante.

Pse më shumë njerëz shkruajnë me dorën e djathtë sesa të majtë?

Statistikat tregojnë se 70-95% e njerëzve shkruajnë me të djathtën, dhe 5-30% të njerëzve shkruajnë me të majtën.

Megjithatë, shkenca ende nuk ka mundur ta jap një definicion të qartë rreth kësaj dukurie.

Pse motrat Pollock janë të çuditshme?

Në vitin 1957 motrat Joana dhe Jacqueline Pollock kishin vdekur gjatë një aksidenti me veturë. Një vit më vonë, nëna e tyre kishte lindur dy binjake, Jennifer dhe Gillian. Jennifer i kishte pasur të njëjtat nishane sikurse Jacqueline, por kjo është vetëm maja e ajsbergut. Misteri është bërë edhe më konfuz kur një ditë motrat binjake i kishin pyetur prindërit e tyre për disa lodra të cilat kishin qenë të motrave të vdekura, dhe gjëja më e çuditshme rreth kësaj është se ato nuk kishin pasur më parë njohuri rreth atyre lodrave. Një tjetër gjë që e bëri situatën edhe më serioze ishte se binjaket kishin kërkuar ta vizitojnë një park për të cilin nuk kishin pasur njohuri por që të dyja vajzat e vdekura kishin qenë më parë aty.

Nëse nuk i kanë bërë alienet atëherë kush?

Këto rrathë kishin filluar të shfaqen para disa dekadave dhe zakonisht shfaqeshin gjatë natës. Disa mendojnë se këto i bëjnë fermerët për të fituar vëmendje, ndërsa disa tjerë thonë që alienet kanë filluar të bëhen më kreativ dhe kjo është një lojë e tyre. Sidoqoftë, ende nuk ka ndonjë dëshmi të saktë se kush i ka bërë këto, fermerët apo alienet. Çfarë mendoni ju?

Pse ka kaq shumë topa të gurit në Kosta Rika?

Topat e gurit në Kosta Rikë janë një gjë shumë misterioze. Këta topa janë të formuar shumë mirë dhe në mënyrë shumë precize. Gjithashtu edhe madhësia e tyre është shumë e madhe, disa metra në lartësi. Duke marrë parasysh formën e tyre perfekte dhe precize është e çuditshme të mendojmë se janë bërë nga njerëzit, apo se si.

Çfarë është puna e Stonehenge?

Pasi që veçse jemi duke diskutuar për gurët, dikush ju lutem shpjegoni se si është bërë ky monument? Stonehenge është një monument parahistorik me lokacion në Ëiltshire, Angli. Ky monument është ndër më të famshmit në botë dhe ende nuk është bërë e ditur se si është ndërtuar duke e marrë parasysh faktin se si kanë mundur njerëzit ti ngritin dhe balancojnë ata gurë aq të rëndë. Disa njerëz nuk e dinë as se si kanë mundur gurët të shkojnë deri në atë vend pasi që ata gurë gjinden në një hapësirë shumë të largët dhe jo të mbushur me gurë.

Si e shpjegoni duhanin dhe kokainën e gjetur në trupin e një mumie?

Në vitin 1992 kur shkencëtarët gjerman ishin duke i testuar mumiet Egjiptiane, ata kishin zbuluar sasi të duhanit, marijuanës dhe kokainës. Këto substanca ishin gjetur në eshtrat, lëkurën dhe flokët e tyre. Kjo nuk dukej gjë aq e pazakontë derisa shkencëtarët më vonë e kanë kuptuar se këto substanca thuajse nuk kanë ekzistuar në botën e lashtë, e sidomos në atë kohë dhe në atë zonë. Bimët e duhanit dhe kokainës janë rritur në vendet Amerikane dhe nuk ka ndonjë dëshmi të tregtisë mes këtyre grupeve, prandaj si mund të shpjegohet kjo?

Krijohet pajisja për leximin e mendimeve

 Krijohet pajisja për leximin e mendimeve

Shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë kanë arritur që me sukses të zhvillojnë harduerin dhe softuerin e një pajisjeje, e cila kap fjalët të cilat ju i dëgjoni dhe për të cilat mendoni.

 Sistemi punon përmes kapjes së aktivitetit të neuroneve në tru, kryesisht të atyre që janë të lidhura me fjalët dhe pastaj këto veprime të neuroneve përkthehen në fjalë. Hulumtuesit kanë shpresa që një ditë programi të përdorët për të komunikuar me njerëzit të cilët nuk mund të flasin.

Hulumtuesit e kanë testuar sistemin duke e përdorur në aktivitetin e trurit të pacientëve, të cilët vuajnë nga epilepsia. Secilit pacientë i janë dhënë detyra që të lexojnë nga një tekst, teksa shkencëtarët kanë vëzhguar aktivitetin e tyre trunor, në përpjekje të leximit të mendimeve, përmes pajisjes në fjalë. Përkundër faktit që pajisja është në fazat fillestare të zhvillimit, shkencëtarët kanë bërë të ditur që kanë arritur që me sukses t’i identifikojnë disa fjalë.

Si të përballohen me sukses katër fazat e dashurisë

image

Nga të magjepsurit e deri te dashuria e sinqertë dhe e fuqishme,  secila lidhje intime kalon nëpër disa faza.

1. Euforia e të dashuruarit

Zakonisht zgjatë rreth 6-9 muaj, ku partnerët përfshihen nga një tërheqje e parezistueshme. Partneri na duket perfekt, defektet e tij na duken të parëndësishme ose të pranueshme, tregojmë anën më të mirë të vetes dhe emocionet që ndjejmë nxisin një energji që na heq gjumin, oreksin dhe lodhjen.

Këshillë: Kjo është një fazë shumë e rëndësishme në ndërtimin e një lidhjeje, sepse dopamina nxit ndjenja të këndshme dhe është neurotrasmetuesi i parë në tru për emocionet, që na lejon të ‘memorizojmë’ ato sjellje pozitive.
***

2. Simbioza e dashurisë romantike

Lidhja nis të stabilizohet. Filloni të ndani çdo gjë edhe momentet dhe emocionet negative. Të dashuruarit tentojnë të izolohen dhe partneri bëhet më emotiv, falë një mirëkuptimi që keni me njëri tjetrin.

Këshillë: Mos idealizoni partnerin duke e ndërtuar atë ashtu siç ju e dëshironi, sepse kjo është një fazë që fsheh zhgënjime të mëdha. Është mirë të mos izoloheni, miqtë qëndrojnë gjithmonë afër dhe respektoni hapësirat për veten tuaj.
***

3. Përballja me realitetin

Kjo fazë është shumë e ndryshueshme dhe mund të zgjasë nga 18 muaj deri maksimumi 4 vjet. Gradualisht frekuenca e aktivitetit seksual ulet ashtu si dhe pasioni, emocionet pre dominuese fillojnë te bëhen besimi, ngrohtësia. Për të ndenjur bashkë nuk mjafton më për të ndezur pasionin. Me kalimin e kohës, partnerët fillojnë të zbulojnë se tjetri nuk është aq perfekt siç besohej.

Këshillë: Nuk duhet të alarmoheni. Shumë shpesh, ky shqetësim emocional është interpretuar si evolucion natyral, e nevojshme për të forcuar lidhjen dhe për të favorizuar zhvillimin e çiftit.
***
4. Afrimi dhe rilindja e dashurisë

Pasi janë larguar, kanë eksperimentuar me botën e jashtme, dy partnerët afrohen sërish. Në këtë fazë secili nga partnerët funksionon si bazë e sigurt dhe e konsoliduar për tjetrin edhe pse krijohet një moment pavarësie reciproke në respekt, e cila të lejon të bashkoni nevojat dhe mbështetjen. Vjen një rilindje e ndjenjave me baza solide, ku marrëdhënia seksuale merr dimensione emocional, besimi rritet.

Këshillë: Shpesh kush arrin këtë fazë, ndjen nevojën dhe dëshirën për të ndërtuar diçka së bashku me partnerin, është momenti i duhur për të bërë projekte të reja. Bazuar në intimitet dhe pasion, një lidhje mund të zgjasë për të gjithë jetën.

Çelësat e lidhjes së suksesshme të dashurisëAsnjë lidhje nuk është krevat me trëndafila. Mosmarrëveshje, zënka, frika dhe dyshime janë disa nga problemet e lidhjeve me të cilat përballen shumë çifte. Çelësi i lidhjeve të suksesshme është të siguroheni se ata janë minimale.
 

Ka shumë çelësa deri te lidhja e suksesshme e dashurisë dhe ata janë:

Komunikimi
 

Komunikimi i mirë është një nga ata çelësa të lidhjes së suksesshme. Kur nuk ka ose ka pak komunikim në një lidhje , atëherë mund të dal në sipërfaqe jolumturia. Si mund të jetë i gabuar komunikimi në një lidhje? Mund të filloj nga diçka negative, që mund të jetë nga thënia e diçkasë sarkastike, ndonjë veprim , që është jashtë normave si sjellja misterioze ose mundimi i tepërt të kënaqet partneri. Nëse këta çështje nuk shprehen haptas, atëherë do të shfaqen dyshimi dhe ndjenjat negative. Të ushtrosh komunikim të mirë do të thotë të flasish haptas për ndjenjat e tuaja pa mos u mëritur se a do të jesh e keqkuptuar nga partneri.
Për shembull nëse nuk dëshiron të shkosh me të te mbrëmja , që e organizojnë shokët e tij, atëherë tregoji arsyet pse nuk dëshiron të shkosh. Ndoshta nuk dëshiron të shkosh për shkak të ndonjërit , që do të jetë në atë mbrëmje. Kur do të flitni për këtë , atëherë dy gjëra mund të ndodhin. E para është se mund të mos ju keqkuptoj dhe të mos e konsideroj si diçka personale. Dhe e dyta mund të ju kuptoj se atë qe e ndjeni është e vërtet dhe partneri juaj do të ju kuptoj juve dhe arsyen tuaj pse nuk dëshironi të jeni atje.


Besimi
 

Një lidhje pa besim është një lidhje e mbushur me dyshime. Besimi nuk do të thotë ta pyetni partnerin për synimet e tij. Besimi do të thotë ti besoni partnerit tuaj. Besimi nuk do të thotë të bëheni të dyshimtë për sjelljen e partnerit tuaj. Ti besoni njëri-tjetrit krijon një lidhje të shëndoshë.

Pranimi
 

Askush nuk është i përsosur dhe të gjithë jemi rritur me një pako të besimeve dhe shprehive. Është me rëndësi të mos përqeshish, por të mësosh ti pranosh besimet dhe shprehitë e tjetrit.

Respekt
 

Është me rëndësi të ketë respekt të dyanshëm në një lidhje. Të gjithë ne jemi të ndryshëm dhe respektimi i dallimeve të njëri-tjetrit është çelësi i lidhjes së suksesshme.

Dëgjo
 

Shumë lidhje dështojnë për shkak se çiftet nuk e dëgjojnë njëri-tjetrin. Kjo nuk do të thotë ta dëgjoni formalisht partnerin tuaj, por me shume kujdes dhe vëmendje.  
Dashuro
 

Krijo dhe mirëmba lidhje dashurie. Gjeni kohë për njëri-tjetrin. Shkoni ecni bashkë, shkoni në kinema bashkë ose thjeshtë bëni një bisedë intime sëbashku. Befasojeni njëri-tjetrin me veprime dhe dhurata të mrekullueshme.
 

Lidhja e suksesshme e dashurisë sjell harmoni në jetën tonë. Ajo nuk na bën vetëm të lumtur si çift, por efekti pozitiv rrjedh edhe në sferat tjera të jetës.

Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adenokarcinoma (1) Adenoma (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Amputacioni (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Anestezioni lokal (1) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhembja e barkut (4) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (2) Dr. Driton Ferizi (1) Dr. Gëzim Galiqi (1) Dr. Imri Vishi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (2) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Fausti (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (15) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (254) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Kaçanikut (1) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (2) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3)