Skip to main content

Prova të qarta se Toka është vizituar nga jashtëtokësorët

Aventura e pilotit me ‘pjatat fluturuese’

Më 24 qershor të vitit 1947, një pilot privat që quhej Kenneth Arnold ka qenë duke e drejtuar aeroplanin e tij në drejtim të Jekimës në Uashington, për një udhëtim pune. Pikërisht gjatë këtij udhëtimi ai kishte vërejtur nëntë objekte të paidentifikuara fluturuese, të cila i ka përshkruar si shumë të shndritshme dhe me ngjyrë metalike. Një tjetër gjë e çuditshme, që i kishte rënë në sy pilotit në fjalë, ka qenë shpejtësia e madhe e objekteve fluturuese, që, sipas tij, fluturonin me rreth 2000 km/orë, që për atë kohë ishte një shpejtësi supersonike. Sipas pilotit, fillimisht ishte shfaqur vetëm njëri nga objektet dhe më pas, në rresht me të, ishin shfaqur edhe tetë objekte të tjera, identike, që fluturonin krahas me aeroplanin e tij. Atëbotë ai kishte thënë që objektet dukeshin sikur pjata, që lundronin mbi ujë, prej kur edhe kishte lindur termi ‘Pjata Fluturuese’.
Image
Vala e madhe e rrëmbimeve nga jashtëtokësorët
Më 10 tetor të vitit 1973, 15 dëshmitarë, dy nga të cilët oficerë policorë, kishin raportuar se kishin parë një fluturake të madhe, me ngjyrë të argjendtë në qiellin e Nju-Orlinsit në SHBA. Të nesërmen, dy kolegë – Charles Hickson dhe Calvin Parker – kishin shkuar për peshkim në lumin Paskagoula në Misisipi. Gjatë kohës kur ata kanë qenë duke peshkuar në afërsi të tyre ishte shfaqur një fluturake shumë e çuditshme, e cila, sipas dëshmitarëve, ishte dukur sikur kishte ardhur nga asgjëja. Pra, ishte materializuar përballë tyre, kur dy kolegët e kishin humbur ndjenjën e kohës dhe nuk kishin qenë në dijeni të asaj se çka ishte duke ndodhur. Një tjetër rast i ngjashëm i kishte ndodhur Travis Walton-it, i cili kishte qenë duke u kthyer në shtëpinë e tij në Arizona bashkë me gjashtë burra të tjerë Mike Roger, Ken Peterson, John Goulette, Steve Pierce, Allen Dallis dhe Dwayne Smith. Papritmas djemtë kishin vërejtur disa drita të forta, jo fort larg tyre dhe Travis-i kishte dalë për të shikuar se çka ishte duke ndodhur. Më t’iu afruar njërës prej dritave, ai ishte rrëzuar përtokë dhe të tjerët, të frikësuar ia kishin mbathur. Travis-i ishte zhdukur për plot pesë ditë, kur ishte gjetur pandjenja në vendin ku ishte rrëzuar, ndonëse ai vend paraprakisht ishte kontrolluar dhjetëra herë. Ngjarjet sikur këto kishin bërë që mesi i viteve të 1970-a të shquhej për valën e madhe të rrëmbimeve nga jashtëtokësorët.
Image
Provat fizike
Më 14 shtator të vitit 1957, gazetari brazilian “0 Globo” Ibrahim Sued kishte marrë një letër nga një person që i tregonte se kishte qenë dëshmitar i rrëzimit të një fluturakeje të çuditshme, disa pjesë të së cilës i kishte mbledhur. I interesuar në maksimum, Sued kishte rënë në kontakt me autorin e letrës dhe menjëherë i kishte dërguar mbetjet për ekzaminim. Më 24 shtator të atij viti kishin dalë rezultatet nga laboratori për ekzaminimin e metaleve dhe ishte bërë e ditur që metalet e përdorura për ndërtimin e fluturakes kishin origjinë të panjohur për njerëzit. Ky, në fakt, ka qenë rasti i parë i gjetjes së provave të prekshme të një fluturakeje të çuditshme, gjë që ishte përcjellë me gjetjen dhe analizimin e shumë provave të tjera, që kishin lënë gojëhapur profesionistët. Këtu përfshihen edhe sferat, origjina e të cilave nuk është identifikuar si dhe rasti i famshëm i zhdukjes së kafshëve, pas shfaqjes së një pjate gjigante fluturuese në qiellin e një ferme.
Image
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Vjershe per 28 nentorin nga Suhejla Topojani - Kaçanik

28 Nëntori

Shumë zemra rënkonin
Shumë lotë pikonin
Shumë fëmijë u vranë
Vetëm se ishin shqiptarë.

Tani erdhi paqja
Tani erdhi liria
Gëzohemi të gjithë
Se erdhi Pavarësia.

Mirë se erdhe Pavarësi
Mirë se erdhe 28 Nëntor
Jemi të gëzuar të gjithë
Të bashkuar e unik

Vjershe apo poezi nga Suhejla Topojani - Kaçanik


vjersha per 28 nentorin,28 nentori vjersha shqip,vjersha dhe poezi per 28 nentorin,28 nentori poezi shqip,vjersha te bukura per 28 nentorin,pavaresine e Shqiperise,shqipnise,

Pranvera në vendin tim

''Pranvera''është një stinë e bukur ku natyra fillon të ngjallet e të gjelbërohet,moti fillon të ngrohet jetë e re fillon të afrohet.

Çdo mëngjes kur zgjohem kënaqem kur shikoj rrezet e diellit që bien në dritare dhe kënaqem poashtu kur dëgjoj cicërimën e zogjve.

Kjo stinë e gëzon çdokënd me gjallërinë dhe bukurinë e saj.

Zogjtëgëzohen shumë sepse tani e kanë më të lehtë jetën,ushqimin dhe strehimin.Disa prej tyre(zogjtë shtegtarë) kthehen nga vendet e largëta si: dallëndyshja,lejleku etj.

Bariu është shumë i gëzuar sepse tani ai ka ku ti kullos bagëtinë dhe ta ruaj më lehtë atë.

Bujku fillon ta mbjellë misrin,domatet,patatet e perime dhe pemë tjera të ndryshme që janë të nevojshme për jetesën e njeriut.

Unë e dua këtë stinë sepse është tejet e bukur dhe në mua ngjall dashuri dhe lumturi shpirtërore.


Lexo edhe nje ese tjeter: Ese per pranveren


Shkruar nga stafi Rapitful.

Ndalohet rreptesisht kopjimi dhe postimi ne nje faqe tjeter


Pranvera në vendin tim .Kjo eshte nje…
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more