Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Gaqo Bushaka(1943- ) Biografia dhe Veprat ~ Rapitful Shqip

Gaqo Bushaka(1943- ) Biografia dhe Veprat

Lindi në Gjirokastër më 1943. 

U diplomua në degën Gjuhë dhe Letërsi Shqipe, në Universitetin e Tiranës. 

Shkroi kryesisht prozë për fëmijë, si: tregime, novela e romane, si dhe krijime për të rritur.
 
Tregimin e parë e botoi më 1963. 

Disa nga veprat e tij letrare janë: ”Te stani në mal” (1967), “Karroca
gazmore” (1969), “Një natë vjeshte” (1972), “Në ishullin e dallëndysheve” (1973), “Ariu artist” (1973),“Gladiatori dhe tigri” (1975), “Arushi që kërkonte babanë” (1975), “Guna e zezë” (1976), “Tregime të zgjedhura për fëmijë” (1976), “Çufoja dhe Bubi kaçurrel” (1978, 1979), “Përralla të zgjedhura” (1979), “Dëshira e Anilës” (1979), “Djaloshi nga Dyrrahu” (1979), “Kalorësit me pishtarë” (1980), “Ngjarje në Tiranë” (1981), “Përralla për vogëlushë dhe gjyshër” (1984), “Çufoja në shtëpinë e çudirave” (1985),“Aventurat e Çufos” (1987), “Le ta quajmë Artur” (1989), “Përralla” (1989), “Një djalë i çuditshëm”(1990), “Udhëkryqet e një jete” (1990), “Filmi i gjeneral Çufos” (1994), “Amaneti i dhelprës” (1997),“Njeriu pa kokë” (1998), “Ariu artist” (1998), “Fati ynë” (2001), Tiranë.

ku lindi Gaqo Bushaka,Biografi Gaqo Bushaka,Gaqo Bushaka Biografia,jeta dhe veprat Gaqo Bushaka
Keni ndonjë pyetje?
Shto pyetje Regjistrohu Bookmark this website Ruaje

Postime të ngjashmeKuizi i javës
  •