Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Syza

RTSH: “Rama: “Reforma në drejtësi sot fillon të zbatohet pikërisht me votimin e Vettingut”” plus 9 more

loading...

RTSH: “Rama: “Reforma në drejtësi sot fillon të zbatohet pikërisht me votimin e Vettingut”” plus 9 more


Rama: “Reforma në drejtësi sot fillon të zbatohet pikërisht me votimin e Vettingut”

Posted: 22 May 2017 01:57 PM PDT

Kryeministri socialist Edi Rama, përshëndeti vendimit e marra nga parlamenti shqiptar në seancën e jashtëzakonshme të së hënës, duke  deklaruar se sot është zhbllokuar vetingu, një kërkesë e kahershme dhe këmbëngulëse e tij. “Reforma në drejtësi sot fillon të zbatohet pikërisht me votimin e Vettingut” tha zoti Rama. “Është një moment shumë emocionues sepse është një moment që të bën të thuash me plot gojë që politika është një forcë për mirë kur përdoret për qëllime të mira" shtoi ai. Zoti Rama shprehu bindjen se në fund të vitit Shqipëria do të çeli negociatat e anëtarësimit me BE.

Kryeministri dhe kreu i PS hodhi poshtë deklaratat e disa kundërshtarëve të tij se pas ndryshimeve të fundit, PS në pushtet po qeveris me PD në opozitë. “Ministrat që janë votuar nuk kanë ardhur për të përfaqësuar Partinë Demokratike, por për të garantuar PD-në si ministra teknikë në mbrojtje të zgjedhjeve” tha zoti Rama.

Ai i bëri këto deklarata në parlament gjatë një shkëmbimi replikash me ish deputetin socialist Ben Blushi, tashmë një kundërshtar i hapur i kryeministrit, por edhe i opozitës. “Të dy palët keni ardhur në një dasëm, sapo votuat një qeveri të përbashkët” tha zoti Blushi. “Pas 27 vitesh, pas shumë kacafytjesh, sharjesh, shtyrjesh dhe vjedhjesh Sali Berisha me Edi Ramën i kemi sot në një qeveri” shtoi  ish deputeti socialist, aktualisht kreu i partise LIBRA, më e reja e spektrit politik shqiptar.

Debati i tensionuar pati edhe momente humori, kur ish kryeministri Sali Berisha i konsideroi deklaratat e zotit Blushi si shenjë e xhelozisë së tij. “Mos harro asnjëherë, është e vërtetë që dashuria lind xhelozinë, por xhelozia shkatërron dashurinë” tha zoti Berisha, ndërsa deputetët e të dy krahëve, midis tyre edhe zoti Blushi qeshnin si rrallë herë.

Parlamenti miraton ndryshimin e qeverisë Rama

Posted: 22 May 2017 10:50 AM PDT

Parlamenti shqiptar ka miratuar në një seancë të jashtëzakonshme shtatë emrat e rinj të kabinetit qeveritar të kryeministrit Rama. Emrat janë propozuar nga PD, por kanë marrë edhe miratimin e kryeministrit. Kandidaturat e paraqitura janë miratuar me mbi 100 vota nga maxhoranca dhe opozita, ndërsa në sallë kanë qenë të pranishëm 126 deputetë. Emrat a rinj janë: Zv/kryeministre Ledina Mandia, Ministër i Brendshëm Dritan Demiraj, Ministër i Financave Helda Vukaj, Ministër i Drejtësisë Gazmend Bardhi, Ministre e Arsimit Mirela Karabino, Ministër i Shëndetësisë, Arben Beqiri dhe ministre e Mirëqenies Sociale Xhulieta Kërtusha.
Kryeministri Rama në komunkimin javor në Fejsbuk tha se “Ministrat e rinj teknikë të votuar me konsensus dhe të propozuar nga opozita do të jenë në detyrë si kujdestar ë të etikës zgjedhore që do të garantojnë mos përdorimin e administratës në zgjedhje dhe ndalimin e çdo forme presioni ndaj punonjësit e shtetit për tu marrë votën”.
Pavarësisht se palët kishin rënë dakord për ndryshimet ka patur mosmarrëveshje për rendin e ditës lidhur me plotësimin e  dy komisioneve të vettingut. Por ka qenë ndërhyrja e kreut aktual të kuvendit Meta që ka zgjidhur situatën.

Kategoria e Parë: Kamza barazon dhe ngjitet në Superiore

Posted: 22 May 2017 09:26 AM PDT

FAZA E TRETË – JAVA 10

GRUPI A

Play-off

DATA ORA NDESHJA REZ
22.05.2017 16:30 * Kamza – Beslidhja 1 – 1
13.05.2017 17:00 Shënkolli – Erzeni 3 – 3

Pushim: Burreli

*RTSH

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Kamza 8 4 4 0 12 6 6 40
2. Beslidhja 8 6 2 0 14 3 11 40
3. Erzeni 8 1 2 5 13 21 -8 24
4. Burreli 8 2 2 4 11 12 -1 21
5. Shënkolli 8 0 4 4 11 19 -8 16

Play-out

DATA ORA NDESHJA REZ
13.05.2017 17:00 Adriatiku – Kastrioti 3 – 0
13.05.2017 17:00 Iliria – Tërbuni 1 – 1

Pushim: Besa

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Besa 8 3 2 3 8 8 0 20
2. Kastrioti 8 3 0 5 9 11 -2 20
3. Iliria 8 4 1 3 10 10 0 20
4. Tërbuni 8 4 2 2 7 5 2 19
5. Adriatiku 8 3 1 4 8 7 1 14

 

GRUPI B

Play-off

DATA ORA NDESHJA REZ
13.05.2017 17:00 Shkumbini – Pogradeci 1 – 1
14.05.2017 16:00 * Lushnja – Bylis 1 – 0

Pushim: Tomori

*RTSH

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Lushnja 8 6 2 0 13 6 7 41
2. Bylis 8 6 1 1 17 5 12 38
3. Pogradeci 8 2 3 3 10 12 -2 24
4. Shkumbini 8 1 2 5 8 18 -10 16
5. Tomori 8 1 0 7 10 17 -7 15

Play-out

DATA ORA NDESHJA REZ
13.05.2017 17:00 Dinamo – Apolonia 1 – 3
15.05.2017 16:00 Sopoti – Elbasani 2 – 0

Pushim: Turbina

NR. SKUADRA NDE. FIT. BAR. HUM. GSH. GPË. + / – PIKË
1. Apolonia 8 4 3 1 17 9 8 26
2. Turbina 8 3 2 3 13 12 1 22
3. Dinamo 8 2 4 2 6 8 -2 19
4. Sopoti 8 2 3 3 8 9 -1 17
5. Elbasani 8 1 4 3 11 17 -6 15

 

Udhëzimet për pranimet në Universitet

Posted: 22 May 2017 07:18 AM PDT

Pas problematikave të shfaqura një vit më parë në lidhje me skemën e pranimeve në universitet, ku shumë student u penalizuan, duke mos fituar degët që kërkonin Ministria e Arsimit nëpërmjet udhëzimi të ri ka vendosur të lehtësoje këto proçedura. Drejtoresha e Agjensisë Kombëtare të Provimeve Rezana Vrapi në një dalje publike për media ka sqaruar se maturantët do ti nënshtrohen proçesit të aplikimit nga dt 20-29 Korrik ndërsa regjistrimi i tyre do të nise në fund të muajit Gusht. "I gjithë proçesi i regjistrimeve do të filloje me 29 gusht. Në momentin kur aplikanti është shpallur fitues dhe duke parë edhe pozicionin e tij në portal është shënuar me atë ngjyrën jeshile, ai menjëherë dhe sigurisht është edhe vullneti i tij domethënë e do këtë program studimi mund të shkoje pranë sekretarisë mësimore me dokumentacionin përkatës të bëjë regjistrimi e duhur. Për ktë ai ka një afat vetëm 48 orë". Raundi i parë do të zgjase 14 ditë, e më pas panorama e plotë për vendet boshe do të krijoje mundësinë për vijimin e fazave të tjera. Këtë vit ndryshe nga i kaluari fituesve do tu jepet mundësia të çregjistrohen për të zgjedhur programin e studimit që preferojnë më shumë. "Është e drejta e tyre që ata të kryejnë një çregjistrim. Do shumë kujdes ky proçes dhe e kupton që ka goxha shanse në një program tjetër atëherë ai duhet të kryeje proçesin e çregjistrimin pasi nuk lejohet që të të jetë në dy programe studimi dhe më pas të presë raundin e dytë që të kryeje regjistrimin" shtoi zonja Vrapi.Për shkak të caktimit të datës së zgjedhjeve me 25 Qershor, Ministria e Arsimit ka ndryshuar një nga datat e provimit të matures. Duke qënë se ambientet e shkollave shërbejnë si qendra votimi, MAS ka vendosur që provimet me zgjedhje të zhvillohen me 23 Qershor.

Stamboll; Samiti i Detit të Zi

Posted: 22 May 2017 06:44 AM PDT

Në Stamboll po mban punimet samiti i vendeve pjesëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi. Me rastin e 25 vjetorit te themelimit të kësaj organizate, presidenti i Turqisë Rexhep Tauip Erdogan kërkoi që ky grupim të shndërrohet në mjet efikas për zgjidhjen e problemeve. Është sukses i madh që organizata jonë ka mbledhur rreth interesave të përbashkëta vendet e rajonit më problematikë në botë. Sa më larg konflikteve të qëndrojmë, aq më të mëdha do të jenë frutet e punës. Mendoj se duhet të hedhim edhe një hap shtesë dhe të bëjmë këtë organizatë instrument të zgjidhjes së të gjitha problemeve në rajon, jo vetëm atyre ekonomike, tha presidenti Erdogan. Organizata e bashkëpunimit ekonomik të detit të zi ka 12 anetarë të përhershëm, mes të cilëve Shqiperinë, Greqineë, Serbinë, Rumaninë e Bullgarinë, por edhe disa shtete partnere, si Italinë, Francën, Gjermaninë dhe Shtetet e Bashkuara ta Amerikës.

Turqi; Hapet seanca për 221 të dyshuarit si organizatorë të grushtit të shtetit

Posted: 22 May 2017 06:41 AM PDT

U hap sot në Turqi seanca e parë e gjyqit për 221 të dyshuarit si organizatorë të grushtit të shtetit te 15 korrikut të vitit të kaluar. Mes të akuzuarve figurojnë edhe anëtarët e të ashtuquajturit Këshilli i Paqes , të cilët do të gjykohen në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Ankara dhe cilësohen nga autoritetet si pjesëtarë të organizatës terroriste gyleniste. Në seancat e sotme u paraqitën 48 të akuzuar, nën masa të rrepta sigurie. Në gjykatë, për ruajtjen e sigurisë, u angazhuan 1.500 pjesëtarë të xhandarmërisë.

Dhoma e tregtisë përshëndet marrëveshjen politike PS-PD

Posted: 22 May 2017 06:40 AM PDT

Arritja e marrëveshjes mes forcave politike është përshëndetur nga Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë . Për Nënkryetarin e kësaj dhome , Arben Shkodra për katër muaj me radhë, bllokimi i dialogut politik dhe bojkoti parlamentar, krijoi një situatë shqetësuese për sipërmarrjen shqiptare. Vëmendja e politikes duhet të kthehet tashmë te ekonomia sipas Shkodres. "Të kthejnë vëmendjen tek ekonomia dhe tek sipërmarrja private me qëllim fillimin e një komunikimi dhe dialogu konstruktiv që kto kërkesat dhe rekomandimet tona të bëhen pjesë e axhendave të tyre ekonomike". I pyetur mbi koston e shkaktuar nga kriza tek sipërmarrja, Shkodra tha se ende nuk mund të flasim me shifra, por sipas tij kjo do të duket më qartë në 6-mujorin e dytë të vitit. "Normalisht 6-mujori duhet të jetë një moment i mirë për sipërmarrjen për të bërë një bilanc 6-mujor të aktivitetit të saj. Natyrisht që ne ndjejmë që ka pasur një shqetësim të madh të sipërmarrjes".
Sa i përket propozimeve konkrete për nivelin e taksave, Shkodra tha se sipërmarrja ka interes të ulet dhe të diskutojë me qeverinë për uljen e taksave, siç mund të jetë ajo progresive, të paktën në ato nivele që nuk cënohet stabiliteti i financave publike.

Dyqani i parë i alkoolit në Mosul, pas çlirimit të vendit

Posted: 22 May 2017 06:29 AM PDT

Shteti Islamik imponoi ndalim të plotë të alkolit ndërkohë që kontrollonte qytetin lindor Mosul në Irak, madje edhe ka ekzuetuar njerëz për konsum alkoli. Por tani që qyteti u çlirua, një dyqan i tillë që shet pije alkolike është hapur në qytet, por pa i bërë shumë reklamë vetes. Dyqani nuk ka asnjë tabelë, por konsumatorët e dinë dhe, prej tij, shihen shpesh njerëz që dalin, me pijet futur nëpër qese të zeza. Nëpër rafte, pronari që nuk dëshiron të bëhet publik, mban birrë nga Turqia, likerin tradicional irakian, uiski të lirë të importuar apo raki të sjellë nga rajonet kurde. Pronari thotë se ka rreth 1 mijë klientë në ditë dhe pohon së alkoli nuk u zhduk kurrë plotësisht nga qyteti as kur Mosuli u shpall kryeqytet i kalifatit të shtetit islamik në vitin 2014. Në atë kohë tregtimi i alkolit ishte punë e rrezikshme dhe shumë e shtrenjtë. Një shishe mund të shkonte mes 50 dhe 100 dollarë. Më parë në qytet ka pasur edhe bare e klube ku lejohej alkoli, por u mbyllen gjatë luftës. Pronari i këtij dyqani qëndron ende i frikësuar pas derës së blinduar dhe banakut me grila hekuri, pasi i druhet ndonjë sulmi nga ekstremistë që mund të kenë mbetur në qytet.

Tramp nis sot vizitën dy ditore në Izrael

Posted: 22 May 2017 06:24 AM PDT

Presidenti amerikan Donald Tramp nisi sot vizitën dy ditore në Izrael. Ai qëndroi së pari në Tel Aviv për bisedime me presidentin izraelit Reuven Rivlin e më pas vizitoi kishën e varrit të krishtit dhe murin e lotëve në Jeruzalem. Opinioni izraelit, por edhe ai palestineze e arab janë të interesuar për çështjen e zhvendosjes së ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem, siç premtoi zoti Tramp gjatë fusahtës, por për të cilin duket se ka një farë tërheqjeje pasi shumë analistë thanë se kjo levizje do të ndizte më tepër gjendjen e acaruar dhe do të bëhej pengesë për bisedimet e paqes në rajon. Megjithatë, zoti Tramp nuk do ti shpëtoje dot kësaj teme gjatë darkës së punës me kryeministrin izraelit Beniamin Netanjahu. Zoti Tramp i quajti bisedime të paqes izrael palestine si një mundësi të rrallë që do të sjellë stabilitet në rajonin e trazuar. Ekziston një ndjesi e gjerë paqeje në gjithë rajonin e lindje së mesme, u shpreh optimist presidenti amerikan. Më herët, presidenti Tramp vizitoi për dy ditë Arabinë Saudite, ku mbajti edhe një fjalim në kuadër të një takimi rajonal , në të cilin u bëri thirrje për unitet vendeve myslimane në luftën kundër terrorizmit, duke e cilësuar atë një luftë midis së mirës dhe së keqes. "Nuk ekziston luftë mes besimeve, sekteve, apo qytetarimeve të ndryshme"- tha Presidenti Trump. "Kjo është një betejë me kriminelë barbarë". “Terrorizmi është përhapur në të gjithë botën, por rruga drejt paqes fillon pikërisht këtu, në këtë tokë të lashtë, në këtë tokë të shenjtë”, shtoi zoti Tramp, duke theksuar se “Amerika është e gatshme të qëndrojë krah tyre në dobi të sigurisë së përbashkët .

PD shpalos listat dhe platformen elektorale

Posted: 22 May 2017 06:18 AM PDT

Pas marrëveshjes me Kryeministrin Edi Rama, opozita do të thyeje bojkotin disa mujor parlamentar. Para seancës plenare Lulzim Basha mblodhi grupin parlamentar demokrat ku i ka bërë me dije anëtarët e opozitës për komisionet e vettingut, pjesë e reformës në drejtësi.Oerd Bylykbashi ,Flamur Noka dhe Fatmir Mediu do të jenë anëtarët e komisionit ad Hoc për verifikimin e kandidateve për institucionet e rivlerësimit. Në komisionin me 12 anëtarë të përzgjedhjes së kandidatëve për institucionet e rivlerësimit janë caktuar nga opozita Bylykbashi, Dhurata Cupi, Fatmir Mediu, Genti Strazimiri Jorida Tabaku dhe Aldo Bumçi . Ndërsa në komisionin prej 6 anëtarësh opozita do të propozoje deputetet Halimi, Noka dhe Vokshi. Gjithashtu në mbledhjen e grupit parlamentar, Basha ka njohur deputetët me propozimet që do të bëje Partia Demokratike për ligjin zgjedhore, që mund të çoje edhe në ndryshime të kodit penal, pasi do të kërkohet dënimi me burg për këdo që blen apo shet votën në ditën e zgjedhjeve. Në mbledhjen e grupit parlamentar zhvilluar me dyer të mbyllura, nuk ka diskutuar asnjë deputet. Para nisjes së mbledhjes dhe në përfundim të saj , Basha është takuar me ish Kryetarin e PD-së Sali Berisha si edhe me Kryetarin e Partisë Republikane Fatmir Mediu. Basha mësohet të jetë takuar edhe me anëtarët e Qeverisë të propozuar nga Partia Demokratike, që do të jenë sipas marrëveshjes me Kryeministrin, garantet e standarteve të zgjedhjeve të 25 qershorit.

loading...

Albeu: “Tuna dhe Patrisi nxjerrin vogëlushin e tyre në shëtitje” plus 19 more

loading...

Albeu: “Tuna dhe Patrisi nxjerrin vogëlushin e tyre në shëtitje” plus 19 more


Tuna dhe Patrisi nxjerrin vogëlushin e tyre në shëtitje

Posted: 22 May 2017 01:30 PM PDT

Tuna dhe Patris Berisha u bënë prindërit më të rinj dhe njëherësh më të përfolurit në shoubizin shqiptar. Prindërit e Tianit, Tuna dhe Patrisi pothuajse që nga momenti i ardhjes në jetë e birit të tyre, çdo lëvizje të tij mundohen ta fotografojnë dhe më pas këto foto i ndajnë me ndjekësit e tyre

Paloka i përvishet Blushit: Na vjen këtu e na bën si i virgjër

Posted: 22 May 2017 01:29 PM PDT

Në seancën e jashtëzakonshme parlamentare, salla është ?veshur? pas 3 muajsh mungesë, me debate e replika mes palëve. Ben Blushi ka kritikuar opozitën duke thënë se çadra e PD-së nuk arriti të bëjë dot realitet asnjë kauzë të saj, por nuk ka vonuar kundërpërgjigja ndaj tij. Kreu i grupit parla

Blushi sulmon ashpër: Luli mori biberonin në gojë, nuk qan më

Posted: 22 May 2017 01:16 PM PDT

Seanca e jashtëzakonshëm në Kuvend nisi për të votuar komisionet e vettingut, por menjëherë fjalën e ka kërkuar kreu i LIBRA-s, Ben Blushi, i cili shpërtheu ndaj kryeministrit Rama, ish-kryeministrit Sali Berisha, kryedemokratit Lulzim Basha, por edhe Presidentit të zgjedhur Ilir Meta kur tha se tre

Disa mënyra si të hiqni bojën e stilolapsit nga veshja

Posted: 22 May 2017 01:11 PM PDT

Për të hequr një njollë boje nga xhinset përdorni një sfungjer të lagur me uthull dhe alkool. Kur veshja është sintetike: Njolla e bojës së stilolapsit nga një veshje sintetike hiqet duke përdorur një leckë të njomur me qumësht të ngrohtë. Më pas shpëlajeni veshjen me ujë të bollshëm. Pas

Patozi kritikon Ramën: Ka shkelur etikën e veshjes në Kuvend

Posted: 22 May 2017 01:00 PM PDT

Deputeti i PD-së, Astrit Patozi ka marrë fjalën sot në darkë në Kuvend, teksa zhvillohet seanca e jashtëzakonshme pas paktit Rama-Basha. Patozi i tërhoqi vëmendjen kryeministrit Rama për veshjen, e cila sipas tij thyen etikën. Rama është veshur me një xhaketë dhe poshtë saj ka një bluzë të bardhë

Konflikt i armatosur për larje hesapesh në Kondovë të Shkupit

Posted: 22 May 2017 12:57 PM PDT

Një konflikt i armatosur ka ndodhur në fshatin Kondovë të Komunës së Sarajit ditën e sotme por për fat të mirë nuk raportohet për të plagosur. Nga MPB thanë se incidenti i ka ndodhur kur 5 persona kanë filluar të hapin zjarr mbi një makinë në lëvizje ku ndodheshin tre persona tjerë. ?Në fshati

Ja për çfarë diskutuan Zaev dhe Kasami në takimin e radhës (VIDEO)

Posted: 22 May 2017 12:48 PM PDT

Ka përfunduar edhe takimi ndërmjet liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, dhe atij të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami. Ky i fundit bëri të ditur se komunikimi ndërmjet partive vazhdon më tutje. ?Sot kishim takim me kryetarin e LSDM-së ku biseduam për parimet e një bashkëqeverisje, parime të cilat do të

Zidane: Ky është prioriteti kryesor i Realit

Posted: 22 May 2017 12:41 PM PDT

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane dëshiron të transferojë të paktën edhe dy lojtarë, pasi beson se ende ka vend për përmirësim. Francezi dëshiron që të zëvendësojë Pepen, Fabio Coentraon, James Rodriguezin dhe Alvaro Moratan, të cilët pritet të largohen nga Santiago Bernabeu. Përveç zë

Ja çfarë u bisedua në takimin Ahemi-Zaev

Posted: 22 May 2017 12:34 PM PDT

Kreu i Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë Zoran Zaev është takuar sot me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në selinë e këtij të fundit në Reçicë të Vogël. Në takim është diskutuar rreth formalizimit të procesit të formimit të Qeverisë së re reformuese të Maqedonisë dhe

Ministrat e rinj betohen te Presidenti, nesër nisin detyrat

Posted: 22 May 2017 12:29 PM PDT

Ministrat dhe zv/kryeministri i ri janë betuar sot në mbrëmje te Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe kështu, ata do të nisin detyrën duke filluar nga dita e nesërme. Pas votimit në Kuvend ditën e sotme, seancë që shënoi edhe rikthimin e opozitës pas 3 muajsh në Kuvend, ministrat e rinj sh

Nesër, "sulm terrorist" me armë kimike në Tiranë, policia merr masat

Posted: 22 May 2017 12:18 PM PDT

Ministra e Punëve të Brendshme në kuadër të reagimit kundër një incidenti me lëndë kimike, nesër pritet që të zhvillojë një stërvitje për sulmet kimike. Stërvitja do të zhvillohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile, dhe në të do të marrin pjesë një sërë forcash të tjera nga Zjarr

?Ekskursioni diplomatik? i Trumpit, ikje nga problemet në vend

Posted: 22 May 2017 12:12 PM PDT

Donald Trump e nisi rrugëtimin e parë si president jashtë kufijve në një kohë të trazuar në shtëpi. ?Politico?, këtë turne e sheh si mënyrë që kreu i Shtëpisë së Bardhë të rrisë kredencialet e tij. ?Udhëtimi mund ta ngrejë humorin e Trump, - shkruan Josh Dawsey, - por mbetet e paqartë nëse ekskur

Dënohet me burg shqiptari, vodhi në market një kuti qumësht panda

Posted: 22 May 2017 12:08 PM PDT

Një ri është dënuar me 3 muaj burg nga Gjykata në Tiranë, pasi është kapur duke vjedhur në një supërmarket. Mësohet se i riu ka marrë vetëm një kuti qumështi panda. Ai është konstatuar nga punonjësit e marketit, të cilët kanë lajmëruar policinë. Bazuar në pamjet filmike, F.M. ka marrë kutinë e

Temperaturat e larta sjellin me vete edhe zvarranikët në Tetovë (FOTO LAJM)

Posted: 22 May 2017 11:55 AM PDT

Ngritja e temperaturave në këtë periudhë ka bërë që gjithnjë e më shumë të shtohen paraqitjet e gjarpërinjve në rajonin më të gjerë të Tetovës. Së fundmi kanë qenë zjarrfikësit e Tetovës që kanë ndërhyrë në largimin e këtyre zvarranikëve nga rrugët, oborret dhe prona tjera që janë denoncuar nga v

Mustafa: ?Koalicioni i mesnatës? po mashtron me liberalizmin e vizave

Posted: 22 May 2017 11:50 AM PDT

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa, duke komentuar takimin me strukturat e degës së parë të LDK-së në Prishtinë, ka akuzuar rivalët politikë nga koalicioni PDK-AAK-NISMA, se po mashtrojnë qytetarët lidhur me liberalizmin e vizave. Mustafa ka thënë se ?Qytetarët e kanë të qartë se liberalizimi i vizave

"Balena blu", kurthi i rrjeteve sociale që po merr jetën e qindra të rinjve

Posted: 22 May 2017 11:42 AM PDT

Një 14-vjeçar shqiptar, që banon në Kilkiz të Greqisë veriore, dhe një bashkëmoshatare e tij në Katerinë, janë dy nga rastet tashmë të vërtetuara edhe nga policia greke, të adoleshentëve që kanë filluar të luajnë lojën e rrezikshme vdekjeprurëse ?Sfida e balenës blu? në Greqi, ndërsa mediet iu refer

Kjo makineri e re bën dekompozimin e trupave të pajetë të njerëzve

Posted: 22 May 2017 11:41 AM PDT

Për dekada me radhë kanë ekzistuar dy mënyra se si të bëhet organizimi funeral. Njerëzit kanë mundësi të zgjedhin ose mbylljen në arkivol dhe varrosjen e trupit nën tokë ose me djegie. Në SHBA dhe Kanada ekziston edhe një opsion i tretë, dekompozimin e trupit në mënyrë alkaline. Së shpejti kë

Ja çfarë dëmi i shkaktojnë shëndetit tuaj qirinjtë aromatikë

Posted: 22 May 2017 11:27 AM PDT

Qirinjtë aromatikë mund të jenë një zgjidhje shumë e mirë për të rregulluar ajrin e shtëpisë suaj, por është vërtetuar se janë shumë të dëmshme. Disa studiues në Universitetin San Diego hetuan disa faktorë që kontribuojnë në ndotjen e ajrit brenda shtëpisë. Studimi përfshiu 300 familje që kish

Monaco: Mbappe ka vendosur për të ardhmen

Posted: 22 May 2017 11:26 AM PDT

Kylian Mbappe ka vendosur për t?u larguar nga Monaco në fund të këtij edicioni Drejtori Sportiv i Monacos, Dmitry Rybolovlev ka thënë se skuadra e tij nuk ka nevojë që të shes lojtarë gjatë kësaj vere. Por, insistoi se nëse trajneri ose ndonjë lojtar dëshiron të largohet, atëherë ne nuk do t?i n

Pas Selës, Zaev nis takimin me Kasamin e Besës

Posted: 22 May 2017 11:12 AM PDT

Para pak çastesh ka filluar takimi mes liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe atij të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami. Takimi po mbahet në selinë e LSDM-së, ndërsa është i treti me radhë menjëherë pasi Zoran Zaev mori mandatin nga Presidenti Ivanov për formimin e Qeverisë. Kujtojmë se takimi i parë m
loading...

“Dy serbë të dyshuar për krime lufte urdhërohen të kthehen në burg para rigjykimit” plus 19 more Radio Evropa e Lirë

loading...

“Dy serbë të dyshuar për krime lufte urdhërohen të kthehen në burg para rigjykimit” plus 19 more Radio Evropa e Lirë


Dy serbë të dyshuar për krime lufte urdhërohen të kthehen në burg para rigjykimit

Posted: 22 May 2017 09:42 AM PDT

Një gjykatë e Kombeve të Bashkuara, sot ka urdhëruar që dy ish-zyrtarë të sigurisë shtetërore të Serbisë, të bahen në burg derisa të rigjykimi i tyre, të nisë muajin e ardhshëm. Tribunali Ndërkombëtar për ish-Jugosllavi, ka thënë se ka kërkuar që Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë, të rikthejë Jovica Stanishiq, 66-vjeç, dhe zëvendësin e tij, Franko Simatoviq, 67-vjeç, në qendrën e paraburgimit në Hagë të Holandës, deri më 30 maj. Të dy u liruan në gjyqin e tyre të parë, për akuzat për krime të luftës të kryera gjatë konflikteve në Ballkan në vitet 1990, por ai vendim u anulua në fund të vitit 2015 nga Apeli, teksa gjykatësit kanë thënë se disa gabime ligjore ishin bërë gjatë gjykimit, që zgjati nga qershori i vitit 2009 deri në janar të vitit 2013. Gjykata e Apelit urdhëroi që Stanishiq dhe Simatoviq, të rigjykohen për katër akuza për krime kundër njerëzimit dhe një për krime lufte të kyera nga skuadrat e vdekjes të Serbisë në Bosnje dhe Kroaci, pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë më 1991. Rigjykimi ndaj tyre do të riflloi më 13 qershor.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kryeministri i ardhshëm i Kosovës: Karizmatik, dinamik, apo teknokrat?

Posted: 22 May 2017 09:02 AM PDT

Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të Kosovës, tre kandidatë vlerësohet të jenë "kryesorët" për të fituar postin e kryeministrit: Ramush Haradinaj nga koalicioni parazgjedhor ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën; Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, në koalicion me Aleancën për Kosovën e Re dhe Alternativën; Albin Kurti nga Lëvizja Vetëvendosje.  Por, sa në të vërtetë dallojnë apo ngjasojnë këta kandidatë mes vete?  Imer Mushkolaj, analist politik, duke folur për Radion Evropa e Lirë, tha se dallimet në mesin e kandidatëve janë evidente. "Në garë nga tre pretendentët për kryeministër, kemi ndër ata që janë njerëz që kanë qenë në pushtet, në menaxhimin e qeverisë ose të institucioneve qeveritare në periudha të caktuara, në ndërkohë që kemi edhe nga ata që nuk e kanë pasur këtë mundësi. Po ashtu nëse flasim me terma të tjerë, kemi kandidatë karizmatikë, kemi kandidatë që janë shumë dinamikë dhe kemi kandidatë që janë shumë teknokratë, të cilët nuk është se reflektojnë dinamizëm, por kjo nuk do të thotë se nuk e kryejnë punën në mënyrën më të mirë të mundshme", tha Mushkolaj. Qytetarët thonë se nuk shohim shumë dallime. Hajdar Pasha, profesor i pensionuar, tha për Radion Evropa e Lirë se të gjithë janë të njëjtë, përfshirë edhe kandidatët që garojnë për postin e kryeministrit. "Si t'ju them, këta janë lojtarë të vjetër në lojë. Nuk e di se si do ta çojnë përpara vendin. Kosova pa ekonomi e pa fabrika. Unë nuk kam besim tek asnjëri, veç te të rinjtë, të cilët ende nuk po vijnë në shprehje. Të rinjtë nuk po i lenë të vinë në pah [ata të vjetrit], i kanë shpërndarë në disa parti dhe i kanë lënë të pafuqishëm", tha Pasha. Antigona Shala, studente në Universitetin e Prishtinës, tha se është pak optimiste për ndryshimet politike në të ardhmen dhe se kandidatët e partive politike për kryeministër kanë dallime. "Bëjnë dallime; Albin Kurtin nuk e kemi parë kurrë në krye të qeverisë dhe nuk do të thosha për të. Por, po mundohem të bëj një dallim ndërmjet Haradinajt dhe Hotit. Hoti e përfaqëson LDK-në dhe LDK-ja nuk ka bërë diçka deri tash. Kurse, te Ramush Haradinaj kam besim, duke u bazuar në 100-ditëshin që ka punuar në kohën e Rugovës", tha Shala. Qëllimet politike nuk arrihen me emocione, por me vizion të qartë, shkathtësi dhe guxim politik, tha Kushtrimi, një banor i Prishtinës me profesion inxhinier i ndërtimtarisë. "Sa i takon shkollimit, Avdullah Hoti është më i ngritur se dy kandidatët e tjerë, Ramushi është më trim dhe Kosovës tash për tash i duhet një trim për t'i shtyrë përpara disa procese dhe pastaj duhet të ecim përpara. Kurse, Vetëvendosje e ka pasur mundësinë që ta tregojë veten në Komunën e Prishtinës; thuhet se e ka ndalur korrupsionin, por qytetarët duan t'i shohin gjërat", u shpreh Kushtrimi. Partitë politike nuk dihet ende se çfarë kanë në programet e tyre qeverisëse, pasi që ende nuk ka nisur fushata elektorale dhe prezantimi i programeve. Në fakt, të tre kandidatët kanë dallime në idetë e tyre mbi demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, në dialogun që duhet zhvilluar ose jo me Serbinë, por kur bëhet fjalë për luftën kundër korrupsionit, sundimin e ligjit, zhvillimin ekonomik dhe çështje tjera, që kryesisht karakterizojnë çdo fushatë zgjedhore në Kosovë, fjalori midis tyre tingëllon pak a shumë njësoj. Zgjedhjet e parakohshme parlamentare pritet të mbahen më 11 qershor të këtij viti.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Rohani kritikon samitin në Arabinë Saudite

Posted: 22 May 2017 08:59 AM PDT

Presidenti iranian, Hassan Rohani ka kritikuar samitin e shteteve myslimane, ku ka marrë pjesë presidenti i SHBA-së, Donald Trump, duke e quajtur takimin në Arabinë Saudite "një shfaqje pa kuptim". Rohani sot ka folur në një konferencë për media, tri ditë pasi ka fituar edhe një mandat në zgjedhjet, të cilat sipas tij, treguan se iranianët favorizojnë "moderimin" dhe angazhimin me botën. Trump mbajti një fjalim para dhjetëra udhëheqësve të shteteve myslimane në Riad më 21 maj, ku iu bëri thirrje të luftojnë ekstremizmin islamik dhe izolimin e Iranit, shtet të cilin e akuzoi për "nxitjen e konflikteve sektare dhe terrorit". "Takimi në Arabinë Saudite ishte vetëm një shfaqje pa asnjë vlerë praktike apo politike", ka thënë Rohani. "Nuk mund ta zgjidhni problemin e terrorizmit vetëm duke i dhënë para njerëzve të një superfuqie", tha Rohani, duke iu referuar marrëveshjeve multimiliardëshe, të nënshkruara në Riad, në mes të Uashingtonit dhe Riadit, gjatë vizitës së Trumpit. Komentet e Rohanit vijnë pas kritikave të Trumpit, i cili tha se Teherani duhet të ndalojë mbështetjen e "terroristëve dhe milicive" dhe nuk duhet kurrë të kërkojë që të posedojë armë bërthamore.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Turqia dhe Rusia pajtohen të heqin disa sanksione

Posted: 22 May 2017 08:28 AM PDT

Rusia dhe Turqia kanë ndërmarrë hapa drejt normalizimit të marrëdhënieve, duke nënshkruar një memorandum, ku janë pajtuar që të heqin disa sanksione. Raportet mes Rusisë dhe Turqisë, vende këto që mbështesin palë të kundërta në luftën siriane, janë përkeqësuar që prej se një avion luftarak turk, rrëzoi një avion luftarak rus, në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë më 2015. Memorandumi i nëshkruar sot vjen pas takimit më herët gjatë këtij muaji, të presidentit rus, Vladimir Putin me homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan, ku dy liderët u zotuan se do të përmirësojnë marrëdhëniet. "Vendimet do të zbatohen në përputhje me rregulloret e qeverisë, kolegët do të përgatisin ndryshimet përmes akteve të caktuara qevetiare dhe unë do t'i nënshkruaj ato. Sigurisht, ashtu siç jemi pajtuar me palën turke, kjo do të jetë reciproke", citohet të ketë thënë kryeministri rus, Dmitry Medvedev. Nuk është ende e qartë se cilat mallëra do të përfshihen në heqjen e këtyre sanksioneve. Turqia së fundmi ka vendosur një taksë efektive prej 130 për qind për produktet ruse, përfshirë këtu edhe grurin, një përpjekje kjo për të ndihmuar importuesit e saj. Turqia është inportuesi më i madh i grurit rus pas Egjiptit.    

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Macron dhe Putin do të takohen javën e ardhshme

Posted: 22 May 2017 07:34 AM PDT

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të takohet me homologun e tij rus, Vladimir Putin në Pallatin e Versajës, më 29 maj. Kështu ka njoftuar presidenca franceze, duke thënë se takimi Macron-Putin është aranzhuar që të përkojë me inagurimin e një ekspozite, që shënon 300 vjetorin e lidhjeve diplomatike mes dy vendeve. Zgjedhjet presidenciale franceze u organizuan nën shqetësimin për ndërhyrjen Rusisë, pasi inteligjenca në SHBA erdhi në përfundim se Putin ka urdhëruar një fushatë propagandës dhe hakimeve, gjatë fushatës presidenciale më 2016, me qëllim që të ndikojë në zgjedhje. Putin dhe Macron javën e kaluar kanë biseduar përmes telefonit për konfliktet në Ukrainë dhe Siri. Macron ka mposhtur në zgjedhjet presidenciale, kandidaten e ekstremit të djathtë Marine Le Pen, e cila ka shprehur admirimin për Putinin dhe ka kundërshtuar sanksionet e vendosur ndaj Rusisë, për përfshirjen e saj në konfliktin në Ykrainë. Putin dhe Macron, javën e kaluar kanë zhvilluar një bisedë telefonike, ku kanë diskutuar për konfliktet në Ukrainë dhe Siri.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zhvillimi ekonomik gjatë qeverisjes PDK-LDK

Posted: 22 May 2017 06:56 AM PDT

Zhvillimi ekonomik në Kosovë, gjatë qeverisjes së fundit nga partnerët e koalicionit: Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, është thënë se ka shënuar përmirësim. Jo rrallë është dëgjuar për rritje ekonomike, ulje të shkallës së papunësisë, miratim ligjesh për sigurinë e investitorëve të huaj, rritje të buxhetit e përmirësim të mirëqenies sociale. Por, që prej shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilave u ka paraprirë një mocion mosbesimi ndaj qeverisë së kryeministrit në largim, Isa Mustafa - mocion ky i ngritur nga partitë opozitare dhe i mbështetur nga partneri në koalicionin qeverisës, PDK - rezultatet e përmendura në ekonomi kanë filluar të ndryshojnë, të paktën sipas Partisë Demokratike. Një postim i kryeministrit në largim, Isa Mustafa, në Facebook, më 12 maj: Përderisa Lidhja Demokratike e Kosovës vazhdon t'i numërojë të arriturat ekonomike gjatë qeverisjes, anëtarë të Partisë Demokratike të Kosovës thonë se në Qeverinë Mustafa ka munguar fuqia e vendimmarrjes. Besim Beqaj, nga kjo parti, thotë për Radion Evropa e Lirë se ka pritur që gjatë kësaj qeverisjeje të përmirësohen kushtet e sektori privat, ambienti për investitorë të huaj, të ketë rritje të shkallës së punësimit, pushime tatimore dhe në përgjithësi zhvillim ekonomik, pasi, siç thotë ai, programi qeverisës ka qenë i përmbushur me projekte. "Të gjitha këto që po i them, kanë qenë suksese potenciale, të cilat i kemi pritur edhe ne si koalicion, por për të cilat ka rezultuar se nuk ka fuqi të vendimmarrjes. Andaj, ka ardhur deri te shkëputja e bashkëpunimit në mes të dy partive dhe kthimi i besimit të sovranit, te qytetari i Kosovës", thotë Beqaj. Përfaqësues të Lidhjes Demokratike të Kosovës thonë se Qeveria e Kosovës, nën udhëheqjen e zotit Mustafa, ka bërë kthesë të rëndësishme pozitive në aspektin ekonomik. Muhamet Mustafa, nga kjo parti, thotë se rezultatet nuk kanë munguar, përkundër një situate të ashpër politike "me një luftë primitive politike për pushtet".  "Kemi arritur të dinamizojmë zhvillimin ekonomik apo rritjen ekonomike prej 2 -3% në vite të caktuara... Kemi arritur që me pakon fiskale të përmirësojmë gjendjen e bizneseve në Kosovë. Janë rritur investimet vendore dhe ndërkombëtare. Buxheti është konsoliduar. Dhe, ajo që është me rëndësi, kjo qeveri ka mbuluar një borxh prej 140 milionë eurosh", thotë Mustafa. Zgjedhjet e parakohshme ia ndalin 'hovin' zhvillimit ekonomik Por, Besim Beqaj thotë se këto rezultate janë arritur duke u bazuar në dokumentacionin e hartuar gjatë, siç shprehet ai, "Qeverisë Thaçi 2" . Qeveria "Thaçi 2" është krijuar pas zgjedhjeve të vitit 2010, me koalicion midis Partisë Demokratike të Kosovës dhe Aleancës Kosova e Re. "Kemi pritur se Qeveria Mustafa në mënyrë profesionale do t'i qaset vazhdimit të reformës dhe vendimeve që do të bëjnë 'bum' në ekonomi. Por, realisht ka dalë që, tërë kohën, qeveria ka punuar mbi bazën e dokumenteve, të cilat janë hartuar dhe analizuar në Qeverinë Thaçi 2 dhe ka munguar vendimmarrja", thotë Beqaj. Muhamet Mustafa, nga LDK-ja, e quan këtë retorikë boshe dhe thotë se gjatë kësaj qeverisjeje janë adresuar shumë çështje, të cilat as që janë përmendur në qeverisjen Thaçi 2.  "Retorikë e paargumentuar, në mënyrë që të krijohet një pretekst që gjoja duhet të bie qeveria. Natyrisht që ata (PDK) nuk kanë asnjë argument t'i arsyetojnë këto thënie", shprehet Mustafa. Zhvillimi ekonomik në Kosovë, që nga shpallja e pavarësisë më 17 shkurt të vitit 2008, ka qenë një nga çështjet kryesore me të cilat janë marrë partitë politike, veçanërisht në periudhë zgjedhjesh.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

BE jep dritën jeshile për të nisur bisedimet për Brexit

Posted: 22 May 2017 06:14 AM PDT

Ministrat e BE-së në mënyrë unanime, i kanë dhënë Michel Barnier dritën jeshile për të nisur, atë që ata paralajmëruan se do të jenë bisedime "shumë të vëshira" me Britaninë, për daljen nga blloku. "Anëtarët e BE-së sapo kanë miratuar vendimin për të autorizuar Artikullin e 50 për negociatat. Një mandat i qartë dhe i fortë për Michel Barnier", ka shkruar në Twitter zëvendësja e Barnier, Sabine Weyand. Barnier, kryenegociatori i BE-së për Brexit, ka thënë sot se pret që bisedimet e para me Londrën në lidhje me daljen e Britanisë nga BE-ja, do të nisin më 19 qershor. Ai do të takohet me ministrin britanik për Brexit, David Davis, i cili ka paralajmëruar gjatë fundjavës se Londra, mund të tërhiqet nga bisedimet nëse Brukseli paraqet një pagesë prej 100 miliardë dollarësh, për të cilën është raportuar në media, në mënyrë që Britania të dalë nga BE-ja.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Partia e Gruevskit hetohet për shpërdorim të miliona eurove

Posted: 22 May 2017 05:52 AM PDT

Prokuroria Speciale e Maqedonisë ka nisur hetime të reja kundër zyrtarëve në largim për shpërdorim të miliona eurove në afera të ndryshme, si në infrastrukturë, ndërtime të paligjshme të objekteve të banimit, financime partiake e të tjera.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Zyrtarizohet vendimi i BE-së për udhëtimin pa viza për ukrainasit

Posted: 22 May 2017 05:34 AM PDT

Vendimi i Bashkimit Evropian për të liberalizimin e vizave për Ukrainën, është publikuar në gazetën zyrtare të BE-së, duke i hapur rrugë kështu regjimit pa viza për ukrainasit, që pritet të hyjë në fuqi më 11 qershor. Dokumenti është nënshkruar më 17 maj në Strasburg nga përfaqësuesit e Parlamentit Evropian dhe Këshillit të Evropës. Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, i cili ka marrë pjesë në cerenomoninë e nënshkrimit, kishte thënë se kjo është ditë historike për vendin e tij. "Është absolutisht ditë historike për Ukrainën, për shtetin tij me popullsi 45 milionëshe dhe unë jam absolutisht i bindur se kjo ditë është po ashtu historike për Bashkimin Evropian", kishte thënë atëbotë Poroshenko, duke shtuar se "Ukraina rikthehet në familjen evropiane. Ukraina po i jep lamtumirën e fundit Bashkimit Sovjetik dhe Perandorisë ruse". Ukrainasit që posedojnë pasaporta biometrike do të kenë të drejtë të udhëtojnë në vendet anëtare të BE-së, përveç Irlandës dhe Mbretërisë së Bashkuara, ku kërkohet që të kenë viza. Regjimi pa viza gjithashtu përfshinë edhe shtetet që janë në kuadër të Shengenit por që nuk janë pjesë e BE-së, si Norvegjia, Islanda, Litenshtajni dhe Zvicra.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Macron bisedon me Tsipras për borxhin e Greqisë

Posted: 22 May 2017 04:48 AM PDT

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka thënë se administrata e tij do të shtyjë përpara një marrëveshje lehtësuese të borxhit për Greqinë. Zyra e Macron ka thënë se presidenti ka folur në telefon me kryeministrin grek, Alexis Tsipras, dhe ka theksuar "vendosmërinë e tij për të gjetur një marrëveshje shumë shpejt, për të ulur barrën e borxhit grek, për një periudhë të gjatë". Kjo është biseda e parë në mes të dy liderëve, që prej se Macron është zgjedhur president, më herët gjatë këtij muaji. Ministri i Financave i Francës, Bruno Le Maire, do të bashkohet me ministrat e Financave të BE-së, gjatë 22 dhe 23 majit, ku pritet që bisedimet të kenë në fokus problemet e Greqisë me borxhin. Tsipras shpreson që ministrat e Financës të eurozonës do të pajtohen gjatë kësaj jave, për një marrëveshje që do të lehtësojë kushtet e pagesës së borxhit të Greqisë. Le Maire më 22 maj ka biseduar në Berlin me homologun e tij gjerman, Ëolfgang Schaeuble, për të përshpejtuar integrimin në eurzonë. Le Maire ka thënë pas takimit se një panel dypalës do të shqyrojnë propozimet konkrete për nisjen e këtij procesi.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Presidenti kazak takohet me Tillersonin

Posted: 22 May 2017 04:12 AM PDT

Presidenti kazak, Nursultan Nazarbaev është takuar me Sekretarin amerikan të Shtetit, Rex Tillerson, ku ka thënë se shpreson për bashkëpunim më të ngushtë mes dy shteteve. Nazarbaev ka folur me Tillersonin në margjinat e samitit të vendeve myslimane, ku ka marrë pjesë edhe presidenti Donald Trump, në Arabinë Saudite më 21 maj. Zyra e presidentit kazak, ka thënë përmes një njoftimi se Nazarbaev "ka shprehur shpresën për bashkëveprimi mes Kazakisatanit dhe Shteteve të Bashkuara, do të hyjë në një nivel të ri, më cilësor të zhvillimit në shumë fusha". Në njoftim po ashtu thuhet se presidenti kazak dhe Sekretari Tillerson kanë diskutuar për mundësinë e forcimit të bashkëpunimit dhe kanë shkëmbyer mendimet për çështjet ndërkombëtare. Kazakistani ka raporte të ngushta me Rusinë por gjithashtu ky shtet ka kërkuar që të ndërtojë raporte me vendet perëndimore.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Lufta e humbur kundër korrupsionit

Posted: 22 May 2017 03:58 AM PDT

Lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit ka dominuar shpesh deklaratat e zyrtarëve të lartë të Qeverisë së Kosovës. Gati në të gjitha takimet ata kanë folur për një shtet ligjor dhe për zero tolerancë ndaj korrupsionit. Në një rast, kryeministri në largim, Isa Mustafa, mesh tjerash, ka thënë se lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar po bëhet më e ashpër dhe se angazhimi në këtë drejtim është marrë seriozisht. "Më përgjegjësi mund të them se gjatë këtyre viteve kemi punuar me përkushtim të plotë që të zbatojmë ligjin dhe të eliminojmë korrupsionin. Ne kemi fuqizuar kapacitetet tona institucionale për luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar me themelimin e ekipeve hetuese shumë disiplinore, me krijimin e mekanizmave përcjellës për rastet e korrupsionit të nivelit të lartë, si dhe me forcimin e departamentit për krime të rënda", ka thënë Mustafa. Por, përfaqësues të shoqërisë civile thonë se zotimet për një shtet ligjor dhe zero-korrupsion nuk u përmbushën në nivelin e duhur nga Qeveria në largim e Kosovës, e cila për afro tre vjet është udhëhequr nga koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. Artan Canhasi, nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se problemi më i madh në luftën kundër korrupsionit është paraqitur te mungesa e vendimeve finale të gjykatave. "Kemi vërejtur një trend të shtimit të aktakuzave, por nuk kemi ende vendime finale të gjykatave, sidomos për raste të nivelit të lartë... Kur kemi zhvilluar një anketë, ka dalë se 46 për qind e të anketuarve mendojnë se zyrtarët qeveritarë dhe deputetët janë të përfshirë në dukurinë e korrupsionit. Dhe, në shumë raste, perceptimi është një pasqyrim i realitetit", thotë Canhasi, i cili, megjithatë, sheh edhe disa gjëra pozitive. "Jo gjithçka është e zezë në këtë drejtim; duhet të ceket një trend pozitiv: ministrat janë larguar nga pozitat me fillimin e aktakuzave dhe uroj që edhe qeveria e ardhshme ta aplikojë të njëjtën gjë", shprehet Canhasi. Dëmet që kriza politike ia shkaktoi ekonomisë Kryeministri në largim i Kosovës, Mustafa, pati liruar nga detyra ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, pasi Kryeprokurori i Shtetit pati ngritur akuza kundër tij për shpërdorim detyre. Zyra e Kryeprokurorit të Kosovës, në akuzën ndaj Aganit, pati përfshirë edhe dhjetëra persona të tjerë, kryesisht mjekë të Qendrës Klinike Universitare në Prishtinë, nën dyshimet se kanë keqpërdorur fondet për dërgim të pacientëve për shërim jashtë Kosovës. Dukuria e korrupsionit ka pasur ndikimin e vet edhe në ekonomi. Duke folur për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini, thotë se zhvillimi ekonomik e ka pësuar. "Kemi dy raporte të institucioneve ndërkombëtare ku thuhet se ekonomia joformale është rritur nga 35 në 38 për qind, ndërsa edhe krimi i organizuar dhe korrupsioni janë në rritje", thekson Shahini. Korrupsioni i lidhur me moszbatimin e ligjeve dhe gjyqësorin jo efikas Organizata Transparency International, në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2016, e ka radhitur Kosovën në vendin e 95-të - me 36 pikë - në mesin e 176 vendeve të përfshira në raport. Krimi ekonomik dhe korrupsioni janë cilësuar si sfida për Kosovën edhe në Raportin e fundit të Progresit të Komisionit Evropian.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Turqi: Nis gjykimi ndaj personave që dyshohet se morrën pjesë në përpjekjet për puç

Posted: 22 May 2017 03:55 AM PDT

  Në Turqi ka nisur gjykimi ndaj 220 të dyshuarve, që akuzohen se kanë qenë në krye të grushtshtetit të dështuar, të vitit të kaluar. Njëzetëegjashtë ish-gjeneralë janë në mesin e të pandehurve në këtë gjykim, i cili ka nisur në gjykatën e një burgu, jashtë Ankarasë. Qeveria e presidentit, Recep Tayyip Erdogan pretendon se grushtshteti i dështuar i 15 korrikut është orkestruar nga kleriku Fethullah Gulen, i cili mohon çdo përfshirje. Gulen, i cili jeton në Pensilvani të Shteteve të Bashkuara, është njëri prej 221 të dyshuarve që përmendet në aktakuzë. Megjithatë, ai është në mesin e 9 personave që nuk janë në paraburgim, ndërkaq të tjerët janë paraqitur para gjykatës. Të pandehurit janë sjell në gjykatën që gjendet në burgun në Sincan, nga forcat e sigurisë. Dhjetëra protestues, të cilët bartnin flamurin e Turqisë kanë bërtitur "duam dënim me vdekje", teksa të dyshuarit janë futur në gjykatë. Në mesin e të akuzurvae janë ish-shefi i forcave ajrore Akin Ozturk dhe Mehmet Disli, që është vëllai i një zyrtari të lartë të partisë në pushtet, Saban Dislin. Që prej grushtshtetit të dështuar, mbi 47 mijë persona janë arrestuar në Turqi, nën dyshimin se kanë lidhje me lëvizjen e Gulenit. Zyra e Erdoganit ka thënë se në përpjekjet për grushtshtet janë vrarë 248 persona- një shifër kjo që nuk përfshinë 24 puçistët e dyshuar, që janë vrarë gjatë dhunës.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Edhe një sulm vdekjeprurës në Pakistan

Posted: 22 May 2017 02:07 AM PDT

Së paku pesë njerëz, përfshirë një ushtar, janë vrarë në veriperëndim të Pakistanit, pasi automojeti me të cilin udhëtonin, ka hasur në një bombë, të vendosur në anë të rrugës. "Incidenti ka ndodhur në Luginën Tirah, pranë kufirit me Afganistanin", tha zyrtari i administratës lokale, Manzoor Bukhari. Makina është shkatërruar krejtësisht dhe nuk ka të mbijetuar, shtoi ai. Në fundjavë, në të njëjtin rajon, janë vrarë katër policë pakistanezë nga të shtënat me talibanët. Lugina Tirah dikur ka shërbyer si strehë për militantët islamikë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dhjetëra të plagosur nga shpërthimi në një spital në Tajlandë

Posted: 22 May 2017 01:52 AM PDT

Njëzetekatër veta janë plagosur nga shpërthimi i bombës në një spital në Bangkok. Policia tajlandeze konfirmoi se shpërthimi ka ndodhur në spitalin Phramongkutklao, i popullarizuar për oficerët ushtarakë në pension. Përgjegjësinë për sulmin nuk e ka marrë ende asnjë grup. Shpërthimi ndodh në përvjetorin e tretë të grushtshtetit ushtarak në Tajlandë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Në Jemen ekziston rreziku nga një "epidemi e madhe" e kolerës

Posted: 22 May 2017 01:15 AM PDT

Organizata bamirëse Save the Children u shpreh e shqetësuar me mundësinë e shpërthimit të një "epidemie të madhe" të kolerës në Jemen. Gati 250 njerëz kanë vdekur nga sëmundja vetëm këtë muaj, ndërsa raste të dyshuara raportohen çdo ditë. Save the Children tha se mijëra njerëz mund të vdesin nga kolera dhe se mbi dy milionë fëmijë të kequshqyer janë veçanërisht në rrezik. Organizata Botërore e Shëndetësisë tha po ashtu se kolera po përhapet në shkallë alarmante në vendin e shkatërruar nga lufta. Kryeqyteti Sana është zona e prekur më së keqi. Kolera është sëmundje që bartet nga uji i ndotur dhe ushqimi. Simptomat përfshijnë diarre akute dhe vjellje.  Save the Children tha se të gjitha palët në konflikt duhet t'iu japin fund kufizimeve mbi importin e ndihmës. Më shumë se tetë milionë njerëz në Jemen nuk kanë qasje në ujë të pijshëm.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

AI kritikon “shkarkimet arbitrare” në Turqi

Posted: 21 May 2017 11:49 PM PDT

Organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International akuzoi Turqinë për, siç tha, "shkarkime arbitrare" të punonjësve në sektorin publik. "Mbi 100,000 njerëz nga sektori publik, përfshirë anëtarë të gjyqësorit dhe ushtrisë, janë shkarkuar që nga përpjekja për rrëzimin e presidentit Recep Tayyip Erdogan, vitin e kaluar", tha Amnesty International në raportin e publikuar sot. Raporti thekson se shkarkimet janë bërë mbi baza të paqarta dhe të përgjithësuara të "lidhjes me organizatat terroriste". Amnesty tha se të gjithë ata janë shkarkuar me një dekret, të fuqizuar disa ditë pas përpjekjes për puç. Amnesty i bëri thirrje Ankarasë që të vendosë një mekanizëm efektiv të apelit për të shkarkuarit nga puna. Përveç të shkarkuarve, Ankaraja ka arrestuar mbi 47,000 veta, nën dyshimet se kanë lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen. Sipas autoriteteve turke, Gulen ka organizuar përpjekjen për grushtshtet. Por, Gulen, i cili jeton në mërgim në SHBA, mohon çdo përfshirje.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mbi 140 të arrestuar në Indonezi pasi ndoqën një festë homoseksualësh

Posted: 21 May 2017 11:19 PM PDT

Policia në Indonezi arrestoi 141 burra që kanë ndjekur një festë homoseksualësh në një saunë, në kryeqytetin Xhakarta. Policia tha se pjesëmarrësit në festë kanë përfshirë një shtetas të Britanisë dhe një të Singaporit. Homoseksualiteti nuk është i paligjshëm me ligjin indonezian, përveç në provincën konservatore Açeh. Por, zëdhënësi i policisë, Raden Argo Yuwono, tha se disa prej të arrestuarve mund të akuzohen në bazë të ligjit anti-pornografi, për shkak të "veprimeve ngacmuese" në vendin e ngjarjes.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Studentët braktisin fjalimin e nënpresidentit Mike Pence

Posted: 21 May 2017 11:02 PM PDT

Dhjetëra studentë dhe familjarë të tyre braktisën një ceremoni në Universitetin Notre Dame në Indiana, kur nënpresidenti amerikan, Mike Pence, nisi fjalimin. Protestuesit ishin në mesin e mijëra të të diplomoarve dhe të ftuarve në stadiumin e futbollit të universitetit. Ata u ngritën në heshtje kur Pence, ish-guvernator i Indianas, nisi fjalimin. Organizatorët e protestës thanë se ata donin të shprehnin kundërshtimin e tyre ndaj politikave të administratës amerikane, përfshirë një propozim të presidentit Donald Trump për t'iu pezulluar hyrjen në SHBA vizitorëve dhe migrantëve nga vendet me shumicë myslimane. Por, Pence gjithashtu mori duartrokitje kur tregoi se si Trump ka folur kundër persekutimit fetar të njerëzve të "të gjitha besimeve" gjatë një fjalimi në Arabinë Saudite.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Koreja V. konfirmon kryerjen e provës së re raketore

Posted: 21 May 2017 10:49 PM PDT

Koreja e Veriut konfirmoi se ka testuar "me sukses" një tjetër raketë balistike, me rreze të mesme veprimi. Agjencia shtetërore e lajmeve KCNA tha sot se arma, e testuar të dielën, është e gatshme për veprim ushtarak. Shtëpia e Bardhë tha se raketa ka pasur rreze më të shkurtër se ato që janë përdorur në tre testet e fundit të Koresë së Veriut. Të hënën e kaluar, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka kërkuar sërish nga Phenjani të ndalojë provat e tilla dhe të tregojë "angazhim të sinqetë" për çarmatim. Muajve të fundit, Koreja e Veriut ka intensifikuar kërcënimet, duke thënë se ka kapacitet për të goditur SHBA-në me raketa që mund të bartin koka bërthamore.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

loading...

Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (1) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (14) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (253) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (1) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompetenca (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (3) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronika (1) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kseroderma (1) Kseroftalmia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (11) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (2) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libraria (1) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligjet (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i efektit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Lindje (5) Lipaza (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Madhësit dalëse (1) Madhësit hyrëse (1) Magjia (3) Magjia e dashurisë (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (11) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekësia (1) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërmarrjet (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (2) Nervat kranial (2) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (35) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngërçi (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Nitroglicerina (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njerëzit (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (166) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (2) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (1) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (3) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (5) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (16) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (2) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qeverisja (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referenca (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrjeti kompjuterik (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Sharri (1) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (8) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (3) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i komunikimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi informatik (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (3) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (7) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Teknologjia informative (1) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (4) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Tremori (1) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (4) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (10) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (3) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Visar Ymeri (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (3) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (2) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (2) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve