Shkarko kuizin ''Matura Shtetërore kliko këtu'' Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Tirana Observer: “Demi Rose shkëlqen edhe pa bikini” plus 9 more

loading...

Tirana Observer: “Demi Rose shkëlqen edhe pa bikini” plus 9 more


Demi Rose shkëlqen edhe pa bikini

Posted: 18 Aug 2017 10:30 AM PDT

Demi shkëlqen edhe pa bikini (FOTO)

U shkëput për pak kohë nga Ibiza për t'u rikthyer në vendlindje, ku sërish tërhoqi vëmendjen.

Demi Rose nuk mahnit vetëm me rroba banjoje. 22-vjeçarja shkëlqeu me një fustan të verdhë në Londër, ku u shfaq si e ftuar në një mbrëmje gala.

Kjo verë ka qenë e ngarkuar për të si në fushën e modelingut, ku është shfaqur në një sërë setesh, ashtu edhe në atë të muzikës, pasi testoi veten si DJ në plazhet spanjolle.

Turi dhe Orinda i habisin të gjithë nga Tajlandë, ja pse…

Posted: 18 Aug 2017 10:05 AM PDT

Në qoftë se po pyesni veten se kur do të kthehen Turi dhe Orinda, duhet të prisni edhe pak pasi muaji i tyre i ëmbël i mjaltit jo vetëm që nuk ka ndërmend të mbarojë, por po u rezervon surpriza nga të bukurat dhe të guximshmet. Çifti simpatik i moderatorëve aq shumë dashur për teleshikuesit po shijojnë deri në çmenduri ditët si të porsamartuar duke provuar eksperienca të reja, por edhe duke na habitur me disa zgjedhje të tyre. Fillimisht Turi do të na habiste të gjithë me ndryshimin e modelit të flokëve, duke u shndërruar në tullac, për të vijuar më pas me ankesat se bashkëshortja e tij po ”e shfrytëzonte si fotografin e saj personal dhe deri tek dhuratat e pazakonta të para disa ditëve, por nuk mbaron me kaq. Përveçse po mësojnë nga kultura tajlandeze dhe po provojnë eksperienca të reja, sot çifti ka realizuar edhe foton që jo të gjithë do të guxonin ta bënin. Ata kanë pozuar me një leopard dhe mesa duket janë miqësuar me të pasi në foto shihen ulur pranë tij. “Proverb tajlandez-“Tigri, tigri por shqiptari bën kërdinë”, shkruan Turi me humor krah fotos së postuar në Instagram duke sqaruar në komente që nuk i dilte bukur proverbi me “leopard”.

kafsha

Nuancat e hirta të kafes , ky është trendi më i fundit i këtij sezoni

Posted: 18 Aug 2017 09:45 AM PDT

ashbronewsr

Nuanca e hirtë është ngjyra protagonist e këtij sezoni ! Duket se hijëzimet e bjondes po zbehhen gjithnjë e më shumë e vajzat po fiksohen gjithnjë e më shumë pas ombreve të hirta. 
Kjo ngjyrë është më pranë natyrales dhe nuk i dëmton flokët sa mund t'i dëmtojë platini.
Mrekullisht këto nuanca duket se i shkojnë çdo tonalitetit të lëkurës, falë përzierjes së ngjyrave të ngrohta me ato të ftohta. Shfletoni fotogalerinë e mëposhtme për të parë modelet më të bukura

6e8886ed279a598b65e5d54336f2169a

2c0fb8138d5fdd092d611550f5ffa269

Pellgjet e Kripës në Peru, një nga vendet më të bukura në botë

Posted: 18 Aug 2017 09:30 AM PDT

Ka disa vende në këtë planet magjik që na lënë me gojëhapur. Hurdhat e Kripës në Maras, në luginën e shenjtë Inkase, është një nga ato vende. "Gjatë tre viteve të fundit kemi udhëtuar në 41 vende dhe kemi qenë me fat duke mbetur të magjepsur për shumë herë. Udhëtimi në Namibi, ujëvarat e Islandës apo shpella Benagil në Portugali e kalojnë imagjinatën e njeriut. Megjithatë kësaj here nuk e prisnim të shihnim këtë peizazh unik të na shfaqej përballë, ndërsa po vozitnim në rrugën kryesore nga qyteti modern Cusco"- shprehen blogger-ët e udhëtimit, të cilët gjenden në rrjetin Instagram si "howfarfromhome".

Peru S12 LR 5986e34e4540b 880
Përshtypja e parë e këtyre pellgjeve të vjen nga një pikë ku mund të përfitosh duke parë më shumë se 3 mijë pellgje në lavdinë e tyre. "Na u tha se secila prej këtyre hurdhave ishte në pronësi të një familjeje të ndryshe. Sesi arrijnë t'i ndajnë nga njëri-tjetri, mundemi vetëm tamarrim me mend".
Ndërsa zbret në luginë dhe i sheh më nga afër, nis të shohësh detajet e strukturës, që ushqehen kryesisht nga një burim i vetëm nëntokësor, që është shumë po shumë i kripur.

PIC 4 5986de582aa8c 880 1
Procesi i krijimit të kripës është shumë i thjeshtë ; uji i shenjtë rrjedh në këto pishina (që nuk janë fare të thella) dhe më pas avullon duke lënë një kore të hollë të asaj që është bërë kripa më e dëshirueshme në botë.
"Kaluam disa orë duke lundruar mes labirinteve të shtigjeve dhe tashmë bën pjesë në listën e një prej vendeve tona të preferuara".

Këngëtarja Aida Doçi ftohet për performancë nga aktori turk

Posted: 18 Aug 2017 09:10 AM PDT

Këngëtarja Aida Doçi njihet për zërin e saj të ëmbël.

Pasi kishte dëgjuar disa prej këngëve të saj, aktori turk Okay Kaynarca e ka ftuar atë për performancë "live".

Vet këngëtarja ka falënderuar aktorin për mesazhin e mirë dhe ftesën që i është bërë.

Aktori Kaynarca njihet për rolet e tij në serialet turke.

Mihrje Braha si Marilyn Monroe, këngëtarja sfidon vitet në setin e ri fotografik

Posted: 18 Aug 2017 08:55 AM PDT

TIRANE –  Mihrije Braha ka qenë mjaft aktive këtë verë. Fillimisht këngëtarja e njohur solli këngën e saj më të re me titull "Jam nxonë", e cila u pritë mirë nga publiku, ndërsa më pas vazhdoi aktivitetet e saj muzikore duke u angazhuar nëpër koncetre, dasma, e ahengje të ndryshme.

Mirhrija është shumë aktive edhe në rrjetet sociale, përmes së cilave ndan me fansat imazhe të ndryshme nga jeta e saj. Ajo i pëlqen shumë fotografitë, ndërsa ka befasuar disa herë fansat me paraqitjet e saj ekstravagante dhe provokuese në bikini, duke sfiduar vitet, pa e pasur problem paragjykimin nga të tjerët.

E tillë, këngëtarja vjen edhe në setin e saj më të fundit fotografik, imazhet e të cilit i ka siguruar ekskluzivisht Telegrafi.Këtë radhë, Braha vjen si një version i të famshmes Marilyn Monroe, teksa merr pozat në timonin e një veture të bardhë.

E veshur në të zeza dhe mjaft proovkuese, mund të thuhet lirshëm se Mihrije Braha është këngëtarja shqiptare, për të cilën mosha është vetëm numër.

Kështu dukeshin motrat Vjollca para 10 vitesh

Posted: 18 Aug 2017 08:40 AM PDT

Marina dhe Luana Vjollcën i shohim prej shumë vitesh në ekran dhe e kemi idenë sesi kanë qenë.

Luana brune, Marina bionde.

Më pas Luana me flokë të kuqe dhe më pas akoma, bionde. Edhe Marina i ka errësuar një herë flokët, por kjo zgjati pak. Ndërkohë Luana vazhdoi ndryshimet duke i lyer, dhe ajo, gjithmonë e më të verdha flokët dhe sot është një bionde e vërtetë.

Kaq shumë ndryshime në vite, edhe pse i kemi parë në ekran, na e kanë larguar disi nga mendja pamjen e dikurshme të dy prej motrave më të pëlqyera të televizionit shqiptar, por kjo foto e 10 viteve më parë na e sjell atë.

Dhe ja ku është sërish Luana brune dhe Marina bionde, siç vazhdon të jetë. Është edhe pjesa tjetër e familjes, e ëma, motra e madhe me tri vajzat e saj dhe motra tjetër që duket si një Luana apo Marina e dytë.

Me siguri ndryshimin më të madh e kanë mbesat që atëherë kanë qenë fëmijë dhe tani janë rritur sepse femrat e tjera të familjes, mbeten gjithmonë njëlloj të bukura. Ah, edhe Luana që tani ka ca kile më shumë dhe është bërë një bionde fatale…

Topalli sulmon Bashën: Pasi shite dhe vodhe partinë…

Posted: 18 Aug 2017 08:27 AM PDT

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, dhe një nga zërat më kritikë të Luzlim Bashës, e ka sulmuar këtë të fundit me anë të një statusi në Facebook. Sipas saj, askush nuk di asgjë për kryetarin e PD prej disa javësh. Topalli gjithashtu shpërfilli raportin e djeshëm të 7 ministrave teknikë  pasi sipas saj kanë qenë paratë e drogës që kanë blerë vota.

"Por po ashtu di qe kjo nuk permbys rezultatin skandaloz te Bashes me 25 qershor.

Kisha kuptuar prej kohesh se ai nuk kishte ndonje preokupim te madh per kauzen e zgjedhjeve, ndaj gjate 4 viteve te shkuara , bashke me disa kolege i perseritnim dhe sugjeronim qe te mendonte seriozish per te, por ne fakt vetem mihnim ne uje," shkruan Topalli për Bashën.

Statusi i plotë i Jozefina Topallit 

Ka Disa jave qe askush nuk din ku eshte Lulzim Basha. Gjeja duket eshte shume sekrete.
Por sot edhe pse prap me pushime, ai u shfaq ne fcb duke komentuar raportin per zgjedhjet te ministrave te tij teknike.
Une nuk kam nevoje te lexoj raporte teknikesh, sepse kam bindjen se ne zgjedhjet e fundit politike, jo punesimet por parate e droges kane blere edhe vota.
Por po ashtu di qe kjo nuk permbys rezultatin skandaloz te Bashes me 25 qershor.

Kisha kuptuar prej kohesh se ai nuk kishte ndonje preokupim te madh per kauzen e zgjedhjeve, ndaj gjate 4 viteve te shkuara , bashke me disa kolege i perseritnim dhe sugjeronim qe te mendonte seriozish per te, por ne fakt vetem mihnim ne uje.

Natyrisht ai e kishte nje plan ne koke.
I vetmi koncept qe ai ka ishte: ose te mos hynte ne zgjedhje nese nuk ishte fitorja e garantuar ose Pazari.

Me kete gje ne krye, ai hyri ne cader ne fillim duke kerkuar doren e Metes dhe doli nga çadra duke rrokur Ramen.

Pas 18 majit nuk pat asnje fjale , asnje shqetesim dhe asnje vrejtje per zgjedhjet.
Ne fushate asnje fjale kundra Rames, dhe asnje fjali per blerje votash.
Pas 25 qershorit asnje ankese, asnje fakt, asnje prove nuk dorezoi as ne KQZ dhe as tjeterkund.
Antaret e opozites ne KQZ votuan unanimisht rezultatin e 25 qershorit.

Ne asnje qender votimi, ne asnje zone elektorale nuk pat asnje shenim , asnje vrejtje nga anetaret ( numruesit) e opozites.
Perkundrazi, LB dhr ER permes te besuarve te tyre kishin urdheruar Administraten zgjedhore qe te mos kishte asnje debat dhe asnje kundershti mes tyre. Me urdher nga dyshja Rama- Basha ata duhej te votonin me unanimitet. Dhe ashtu u be.
Rama mori me shume nga cfare mendonte dhe basha me pak nga cfare kishte llogaritur.
74 mandatet e Rames hodhen ne ere projektin per te bashkeqeverisur, por Lulzim Basha qendroi deri ne fund me shprese se Rama do e fuste ne qeverii.
Deri ketu s ka asgje qe nuk dihet.
Shitja e opozites eshte njera ane e Bashes .Ana tjeter eshte manipulimi i zgjedhjeve vete brenda PD prej tij.Ndaj dhe ndoshta do kishte qene ma mire qe edhe sot te pushonte.

Lulzim Basha ka vjedhur karrigen e kryetarit te PD permes manipulimit te pjesemarrjes se antaresise se PD me 22 Korrik. Me 22 korrik mbi 70% e antaresise se PD kane bojkotuar Bashen sepse kane kuptuar se ai i kishte shitur interesat e demokrateve dhe te vendit.
Dhe kjo jo me fletrrufe si te teknikeve te Lulit, por me prova , fakte e video.

Manipulimi ishte aq i madh sa u be dhe qesharak. Sipas vete shifrave te tij i binte qe me 22 korrik te kishin votuar per 12 ore rresht pa nderprerje cdo 18 sekonda nga nje democrat.
Shkodranet thonin se Luli e mbajti premtimin . Me 22 korrik ai realizoi votim elektronik.
Ne fakt me ate shpejtesi i binte votim supesonik, si ata qe vetem luli din t' i beje.

 

Era Istrefi në SHBA, në prag të lancimit të duetit me French Montanën

Posted: 18 Aug 2017 08:25 AM PDT

SHBA – Era Istrefi, është rikthyer në SHBA për angazhimet e saj muzikore. Bukuroshja nga Prishtina pritet t'i përvishet punës në studio për projekte të reja.
eraaa
Nga ana tjetër është në prag të lancimit të duetit të madh me reperin më në formë të momentit, French Montana, këngë që pritet të dalë më 30 gusht raportojnë mediat kosovare.

Era Istrefi së fundmi ishte intervistuar nga revista e njohur Forbes, e cila e ka cilësuar atë si një top artiste. Këngëtarja ka treguar se priten disa bashkëpunime të mëdha në muajt në vijim.

 

“Gusht e gunë”, meteorologët: Harrojeni plazhin për disa ditë, ja çfarë pritet të ndodh

Posted: 18 Aug 2017 08:10 AM PDT

Shprehja "gusht e gunë" do të marrë kuptim të dielën e kësaj jave, kur temperaturat jo vetëm pritet të bien, por i gjithë territori i vendit do të përfshihet nga rrebeshe shiu dhe erëra të forta.

Sipas Meteoalb, të shtunën moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta gjatë orëve të mbrëmjes ndërsa të dielën në mbrëmje pritet ndryshim i situatës sinoptike në vend.

Pritet që të nisin vranësirat shoqëruar me stuhi ere, të cilat do të gjenerojnë rrebeshe afatshkurtra shiu në pjesën më të madhe të vendit. Meteoalb bën me dije se më të rrezikuara paraqiten zonat veriore dhe ultësira perëndimore ndërsa më pak të rrezikuara paraqiten zonat juglindore. Në të njëjtat kushte atmosferike territori mbetet të dielën gjatë natës dhe orët e para të së hënës.

"Temperaturat e ajrit mbeten të larta të shtunën por me një rënie të lehtë të dielën duke variuar gjatë mesditës në vlerat 36 – 37°C.

Gjatë së hënës pritet një rënie e theksuar e temperaturave në të dy vlerat ekstremale ditore duke bërë që mëngjesi të regjistrojë minimalisht 13 – 14°C në zonat verilindore ndërsa mesdita e së hënës të ngjitet deri në 31°C. Fusha termike në Shqipëri ruhet konstante edhe ditën e martë ku maksimumi mbetet në vlerat 31 – 32°C ndërsa nga e mërkura dhe deri fundjavën tjetër do të ketë rritje të lehtë e graduale të temperaturave duke kulmuar në 35 – 36°C të premten që vjen (dt. 24 gusht 2017).

 

INSAJDERI: “Rritet numri i të vdekurve nga sulmi në Finlandë” plus 19 more

loading...

INSAJDERI: “Rritet numri i të vdekurve nga sulmi në Finlandë” plus 19 more


Rritet numri i të vdekurve nga sulmi në Finlandë

Posted: 18 Aug 2017 09:46 AM PDT

Dy vetë janë vrarë dhe të paktën gjashtë të tjerë janë plagosur nga sulmi me thika në Finlandë, thonë zyrtarët e policisë.

Policia tha se ata qëlluan të dyshuarin që sulmoi disa njerëz në qytetin jugperëndimor të Turkut.

Ai është marrë në paraburgim pasi u qëllua në këmbë.

Incidenti thuhet se u zhvillua në zonën Puutori-Market. Policia ka paralajmëruar se sulmuesit e tjerë mund të jenë të lirë dhe u kërkoi njerëzve të qëndrojnë larg qendrës së qytetit.

Drejtori i Spitalit të Universitetit të Turku, Petri Virolainen u tha gazetarëve se së paku tetë vetë ishin dërguar me lëndime dhe një person kishte vdekur.

The post Rritet numri i të vdekurve nga sulmi në Finlandë appeared first on INSAJDERI.

Facebook teston tematikat e personalizuara në “news feed”

Posted: 18 Aug 2017 09:42 AM PDT

Facebook filloi testime një opsion të ri në News Feed i cili sjell tematika dhe lajme bazuar në interesat e përdoruesve individuale, ndërsa kompania ka shtuar kërkimet në rritjen e kohës së shpenzuar nga përdoruesit në rrjetin social më të madh në botë.

Oferta më e re quhet "Featured Topic," dhe është duke u testuar në News Feed, esencën e Facebook. Çdo temë përmban ca rreshta tekst, një lidhje që drejton tek një lajm dhe një foto shkruante agjencia e lajmeve Reuters.

Facebook konfirmoi se në të vërtetë po testonte diçka të tillë dhe qëllimi i saj është gjetja e përmbajtjeve dhe historive më të përshtatshme për përdoruesit.

News Feed përbëhet nga përmbajtje të publikuara nga miqtë dhe familja e përdoruesve ku secila prej tyre radhitet sipas algoritmave në funksion të Facebook, si dhe postime e reklama nga burime të ndryshme që përdoruesi pëlqen.

Megjithatë kohët e fundit janë shtuar praktikat e kompanive mediatike ku përdoruesve u serviren përmbajtje sipas historikut të përdorimit të sajteve.

Ofrimi i përmbajtjeve me interes për përdoruesit ka qenë një prej sfidave më të vështira për rrjetin social. Në Maj të 2016-ës rrjeti social ndryshon procedurat pas "Trending Topics" pas akuzave se kishte favorizuar lajmet e mediave liberale në kurriz të atyre konservatore. /PCWorld Albanian

The post Facebook teston tematikat e personalizuara në “news feed” appeared first on INSAJDERI.

Zyrtare: Tottenham kryen transferimin e parë, shpenzon 46 milionë euro

Posted: 18 Aug 2017 09:36 AM PDT

Skuadra angleze, Tottenham ka transferuar për 46 milionë euro mbrojtësin e Ajax Amsterdamit, Davinson Sanchez.

Kolumbiani, i cili u dallua me paraqitje te mira tek Ajaxi vitin e kaluar, është bërë blerja e parë e londinezëve gjatë kësaj vere.

Tottenham, më parë gjatë këtij tregu të transferimeve, ka shitur katër futbollistë: Federico Fazion tek Roma, Clinton N’jie tek Marsielle, Kyle Walkers tek Manchester City dhe Nabil Bentaleb tek Schalke 04. /Insajderi.com 

The post Zyrtare: Tottenham kryen transferimin e parë, shpenzon 46 milionë euro appeared first on INSAJDERI.

Pas Finlandës, sulm me thikë edhe në Gjermani

Posted: 18 Aug 2017 09:30 AM PDT

Tre persona kanë gjatur vdekjen nga dy sulme me thikë të ndodhur në një distancë kohore të shkurtër nga njëri-tjetri në Finlandë dhe Gjermani.

Sulmi i parë ndodhi në qytetin Turku të Finlandës, ku një person i armatosur me thikë ka sulmuar kalimtarë të rastësishëm. Për pasojë, dy persona kanë gjetur vdekjen dhe tetë të tjerë janë plagosur.

Policia neutralizoi agresorin duke e qëlluar atë në këmbë. Ai është ndaluar dhe kanë nisur hetimet, ndërkohë që autoritetet u bënë thirrje qytetarëve në qytetin jug-perëndimor të vendit që të shmangin qendrën e qytetit deri në një njoftim të dytë.

Pak orë më vonë, në Dusseldorf të Gjermanisë një u raportua një sulm i ngjashëm. Sipas mediave vendase, një 31-vjeçar është goditur disa herë me thikë para një dyqani rrobash në lagjen Elberfel dhe për pasojë ka gjetur vdekjen, ndërkohë që nga sulmi dyshohet edhe për dy të plagosur.

Autoritetet janë duke hetuar si në Gjermani ashtu dhe në Finlandë dhe paraprakisht nuk përjashtojnë mundësinë e një sulmi të ekstremistëve xhihadistë.

Ngjarjet mbërrijnë vetëm një ditë pas sulmeve terroriste në Spanjë, ku 14 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë u plagosën në dy incidente, një përplasje me makinë në Las Ramblas të Barcelonës dhe një incident në Cambrils.

The post Pas Finlandës, sulm me thikë edhe në Gjermani appeared first on INSAJDERI.

Mbi 30 mijë biznese shqiptare në Itali

Posted: 18 Aug 2017 09:22 AM PDT

Unioni i Dhomave italiane të Tregtisë në raportin vjetor për ecurinë e ndërmarrjeve të huaja tregon se mërgimtarët shqiptarë në këtë vend janë pronarë të rreth 32 mijë bizneseve.

Sipas Unionit italian të Dhomave, fusha më e preferuar e shqiptarëve për të bërë biznes është tregtia por edhe sektori i ndërtimtarisë.

Në Itali jetojnë rreth 450 mijë shtetas shqiptarë.

Sipas këtij raporti  në vendin e parë janë emigrantët marokenë, pastaj janë kinezët e rumunët, ndërsa shqiptarët rezultojnë komuniteti i katërt i huaj me numrin më të madh të ndërmarrjeve në Itali.

TCH raporton se shifra prej 32 mijë biznesesh sa kanë shqiptarët në Itali është gati sa 20 për qind e të gjithë bizneseve aktive në Shqipëri.

The post Mbi 30 mijë biznese shqiptare në Itali appeared first on INSAJDERI.

SEEMO kërkon zbardhjen e rastit të Ollurit, kritikon autoritetet e Kosovës

Posted: 18 Aug 2017 09:20 AM PDT

Organizata e Mediave të Evropës Juglindore (SEEMO) e ka dënuar sulmin ndaj drejtorit të Gazetës Online Insajderi, Parim Olluri, derisa i ka kërkuar organeve kompetente në Kosovë që ta zbardhin sa më shpejtë rastin

Parim Olluri u rrah në Prishtinë nga tre sulmues të panjohur të mërkurën, më 16 gusht, kur po shkonte në shtëpi me partnerën e tij.

Sulmi erdhi pasi Olluri raportoi për tenderë dhe në raportimet e tij akuzoi disa politikanë dhe disa ish-komandantë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) për korrupsion.

Sekretari i Përgjithshëm i SEEMO-s ka kritikuar autoritetet kosovare për moszgjidhjen e rasteve të sulmeve ndaj gazetarëve, duke thënë se “autoritetet e Kosovës duhet t’i mbrojnë më mirë gazetarët”.

“SEEMO është alarmuar për kërcënimet ndaj gazetarëve në Kosovë. Ne i kërkojmë autoriteteve në Prishtinë të hetojnë këtë rast, si dhe të gjitha rastet e pazgjidhura të sulmeve nga e kaluara. Vetëm tre muaj më parë, më 12 maj, autorë të panjohur sulmuan Arbana Xharrën, ish-kryeredaktore e së përditëshmes Zëri në një vend parkimi para shtëpisë së saj në Prishtinë. Ne kemi në bazën tonë të të dhënave 22 raste të kërcënimeve, presioneve ose sulmeve ndaj gazetarëve dhe punëtorëve të medias në Kosovë në vitin 2016. Autoritetet e Kosovës duhet t’i mbrojnë më mirë gazetarët “, tha Sekretari i Përgjithshëm i SEEMO-s, Oliver Vujoviç.

SEEMO është një rrjet redaktorësh, drejtuesish mediash dhe gazetarësh kryesorë në Evropën Jugore, Lindore dhe Qendrore dhe puna e saj për lirinë e shtypit mbështetet nga Qendra Evropiane për Lirinë e Medias dhe Mediave (ECPMF), si pjesë e një granti nga Komisioni Evropian. /Insajderi.com

The post SEEMO kërkon zbardhjen e rastit të Ollurit, kritikon autoritetet e Kosovës appeared first on INSAJDERI.

Putin viziton Krimenë e aneksuar nga Moska

Posted: 18 Aug 2017 09:17 AM PDT

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nisur një vizitë pune në qytetin Sevastopol në Krime, pjesë të cilën e ka aneksuar Moska, më shumë se 3 vite më parë.

Putin pritet të vizitojë një muze, ekspozita me artefakte rreth historisë së Krimesë dhe një kompeks memorial, të personave që e kanë mbrojtur Sevastopolin, gjatë Luftës së Dytw Botërore.

Kjo është vizita e tij e nëntë në Krime, prej periudhës kur Moska e ka aneksuar paligjshëm këtë pjesë, në mars të vitit 2014, hap i cili u ndëshkua me sanksione amerikane dhe ato të Bashkimit Evropian.

Kombet e Bashkuara me anë të një rezolute, kanë përcaktuar se aneksimi është i paligjshëm, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar, "të mos e njoh ndonjë status" të këtij gadishulli, njofton REL.

Ukraina ka protestuar më herët ndaj vizitave të Putinit në Krime, duke i cilësuar si "shkelje të madhe të pavarësisë dhe integritetit territorial".

 

The post Putin viziton Krimenë e aneksuar nga Moska appeared first on INSAJDERI.

Dëmtohet përsëri parku “1 Tetori”

Posted: 18 Aug 2017 08:54 AM PDT

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, kishte angazhuar 4 roje në parkun e ri "1 Tetori", pasi pati dëmtime vetëm pak ditë pas ndërtimit, por kjo gjë si duket nuk ka mjaftuar pasi ky park është dëmtuar përsëri.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu, përmes një postimi në Facebook ka treguar se sot janë thyer dyert e tualetit publik te ky park.

Megjithatë, ai ka njoftuar se ekipet e Komunës kanë intervenuar dhe janë rregulluar përsëri.

"Prishtina nuk mund të shkatërrohet, as nuk kthehet më në vend pa zot shtëpie. Prishtina ka edhe qytetari e edhe guxim që ti kundërvihet çdo tentimi për shkatërrim", ka shkruar ai.

Kujtojmë se vetëm pesë ditë pasi parku u inaugurua, ai u mbush me plotë mbeturina derisa u demoluan edhe shumë pjesë të lojërave të tij.

Sot përsëri u vandalizua hapsira te parku i ri te 1 Tetori. U thyen dyert e tualetit publik. Megjithate ekipet e Komun…

Опубліковано Dardan Sejdiu 18 серпня 2017 р.

The post Dëmtohet përsëri parku "1 Tetori" appeared first on INSAJDERI.

INPO kritikon Ahmetin për buxhetin komunal të vitit të ardhshëm

Posted: 18 Aug 2017 08:54 AM PDT

Organizata joqeveritare INPO reagon ashpër ndaj moszbatimit të obligimeve ligjore për hartimin e buxhetit të komunës së Prishtinës për vitin 2018 nga kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti

Në një komunikatë për media, INPO përkujton se kryetari Ahmeti ka vetëm edhe 10 ditë afat ligjor që t'i dorëzojë Kuvendit Komunal buxhetin e propozuar për vitin 2018 dhe vlerësimet për dy vitet e ardhshme fiskale, ndërkaq deri më sot qytetarëve nuk u është prezantuar asnjë informatë rreth përmbajtjes së draft buxhetit për vitin e ardhshëm.

Për më tepër, INPO thekson se nuk janë mbajtur dëgjimet buxhetore me qëllim të përfshirjes së qytetarëve në procesin e hartimit të buxhetit të komunës.

"Komuna e Prishtinës ka dështuar të respektojë obligimet ligjore që dalin nga Ligji për Financat Publike dhe përgjegjësitë e Republikës së Kosovës dhe rregulloreve komunale rreth ciklit të përgatitjes të politikave fiskale për vitin e ardhshëm. Mos angazhimi i kryetarit të Komunës në këtë proces është reflektuar qysh në muajin qershor, ngase komuna nuk ka miratuar as Kornizën Afatmesme Buxhetore", thuhet në reagim.

INPO po ashtu konsideron se kryetari Ahmeti ka dështuar që këtë dokument strategjik ta dorëzojë në kuvend.

Sipas ligjit respektiv, statutit të komunës, rregullores për transparencë dhe planit të veprimit për transparencë të komunës, kryetari obligohet që të konsultojë publikun gjatë gjithë muajit gusht, në mënyrë që të merren parasysh kërkesat dhe propozimet e qytetarëve dhe grupeve të interesit në prioritizimin e politikave investuese  për vitin e ardhshëm.

INPO shpreh shqetësim rreth për moszbatimin e obligimeve ligjore, cenimin e parimit të transparencës dhe mos përfshirjen e qytetarëve në procesin e hartimit të këtij dokumenti.

Po ashtu, INPO vlerëson se këto shkelje ndikojnë drejtpërdrejt në cilësinë e planifikimit të mirëfilltë buxhetor, i cili do të garantonte efikasitet dhe efektivitet të shpenzimit të parasë publike.

"Ia rikujtojmë kryetarit Ahmeti se sipas indeksit të kënaqëshmërisë së qytetarëve me shërbimet komunale në Prishtinë të publikuar nga INPO, 92% e qytetarëve janë deklaruar se nuk kanë marrë pjesë asnjëherë në dëgjimet publike që organizon komuna për hartimin e buxhetit. Ky rezultat do të duhej të ishte alarm për komunën e Prishtinës që me të gjitha kapacitet e saj të angazhohej në krijimin e urave të komunikimit me qytetarë dhe përfshirjes së tyre në proceset vendimmarrëse", thuhet më tej në reagim, përcjell Rtklive.

INPO kërkon nga komuna e Prishtinës që sa më parë të bëjë publik dhe të qasshëm draft buxhetin e komunës për vitin 2018, si dhe të organizojë dëgjimet buxhetore me qytetarë.

Gjithashtu, i bën thirrje Kuvendit Komunal që të jetë më azhur në mbikëqyrjen e punës së kryetarit të Komunës dhe të ushtrojë me përpikëri detyrat dhe kompetencat ligjore në zbatimin e mekanizmave të kontrollit dhe llogaridhënies.

 

 

The post INPO kritikon Ahmetin për buxhetin komunal të vitit të ardhshëm appeared first on INSAJDERI.

Policia konfirmon numrin e të vdekurve nga sulmi në Finlandë

Posted: 18 Aug 2017 08:51 AM PDT

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në Finlandë, në një sulm me thikë që ndodhi në qytetin perëndimor të Turkut.

Policia ka konfirmuar se një person të dyshuar për kryerjen e sulmit me thikë, që ndodhi të premten, raporton Reuters.

Spitali i Turkut konfirmoi vdekjen e një personi, duke thënë se të paktën tetë të tjerë janë duke u trajtuar në spital. /Insajderi.com

The post Policia konfirmon numrin e të vdekurve nga sulmi në Finlandë appeared first on INSAJDERI.

Mustafi “vendos” flamurin e Kosovës për Xhakën, e të Shqipërisë për veten

Posted: 18 Aug 2017 08:46 AM PDT

Postimi i fundit i Shkodran Mustafit në Twitter mund t’i hidhërojë tifozët gjermanë dhe tifozët zviceranë të futbollit.

Mbrojtësi i kombëtares gjermane, por me origjinë shqiptare, ka postuar në rrjetin social një fotografi së bashku me shokët e tij të skuadrës: Granit Xhakën, Mesut Ozil, Mohammed El Neny, Per Mertesacker dhe Sead Kolasinaç.

Mustafi i vendosi flamujt e secilit vend prej nga vijnë të gjashtë futbollistët që kishin dalë në foto. Për veten e tij, ai vendosi flamurin shqiptar, ndërsa për shokun e tij të skuadrës, Granit Xhakën, mbrojtësi vendosi flamurin e Kosovës.

Ndërsa për futbollistët e tjerë të paraqitur në fotografi, Mustafi vendosi flamujt e Egjiptit për Mohammed El Nenyn, të Turqisë për Mesut Ozil dhe të Gjermanisë për Per Mertesacker.

Paraqitja e Granit Xhakës si shqiptar i Kosovës i ka shkaktuar “përplasje” me mediat zvicerane më parë mesfushorit të Arsenalit. Mediat zvicerane e kishin kritikuar Xhakën, në kohën kur luante me Borussia Monchengladbach, për arsye se kishte bërë me duar simbolin e shqiponjës. /Insajderi.com

The post Mustafi “vendos” flamurin e Kosovës për Xhakën, e të Shqipërisë për veten appeared first on INSAJDERI.

Mustafa: Qeveria e Kosovës nuk duhet të krijohet me Radoçiqat e Veselinoviqat

Posted: 18 Aug 2017 08:43 AM PDT

Kryeministri në detyrë Isa Mustafa, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk duhet të krijohet "me Radoçiqat e Veselinoviqat e as me kumari me ta dhe me krimin".

Ai ka thënë se Kosovës i nevojitet një qeveri me shumicë shqiptare e cila respekton të drejtën e të gjithëve.

"Nuk bëhet Qeveria e Kosovës me Radoiçiqat e Veselinoviqat, as me kumari me ta dhe me krimin. Kosovës i nevojitet një qeveri me shumicë shqiptare, e cila respekton plotësisht të drejtat e popullatës joshumicë", ka shkruar Mustafa.

Ramush Haradinaj kandidati i PAN-it për kryeministër ditë më parë kishte kërkuar mbështetje për kryeministër edhe nga njëri prej kriminelëve kryesor të veriut të Kosovës. Haradinaj, kishte takuar Milan Radojiçiq – babanë e gruas se Zvonko Veselinoviqit, i hetuar një kohë të gjatë në Kosovë dhe i dënuar në Serbi. Pas burgosjes së Veselinoviqit në Serbi, kontrollin në veri të Kosovës e ka marrë Radioçiq

Mutafa më tej ka thënë se LDK do të bashëqeverisë për sic ka thënë ai vetëm me ata të cilët nuk diktohen nga krimi dhe nga Lista Serbe.

"LDK nuk do të bashkëpunojë me ata që nuk zgjedhin mjete për të ardhur në Qeveri, por do të bashkëpunojë dhe do të bashkëqeverisë vetëm me ata të cilët nuk diktohet nga krimi dhe nga Lista Serbe për të qeverisur Kosovën", ka shkruar Mustafa./Insajderi.com

Ramush Haradinaj ka kërkuar mbështetje për kryeministër nga krimineli serb i veriut

The post Mustafa: Qeveria e Kosovës nuk duhet të krijohet me Radoçiqat e Veselinoviqat appeared first on INSAJDERI.

Nënkryetari i LDK-së flet për propozimin e Albin Kurtit

Posted: 18 Aug 2017 08:37 AM PDT

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri thotë se do ta shqyrtojnë propozimin e ish- liderit të Vetëvendosjes Albin Kurti. Ky i fundit përmes një letre të hapur sot u ka bërë kërkesë deputetëve që janë të rregullt në seanca, të propozojnë një kandidat të përbashkët, nëse PAN nuk mund ta bëjë këtë.

Propozimi i deputetit të Vetëvendosjes Albin Kurti do të shqyrtohet të hënën nga Kryesia e Lidhjes Demorkatike të Kosovës. Kështu bën të ditur për Express, zëvendëskryetari i LDK-së Lutfi Haziri.

"Kryesia e LDK të hënën mund ta shqyrtojë çdo propozim që dërgon në krijimin e institucioneve të vendit sipas Kushtetutës së Republikës dhe në bazë të rezultateve të 11 qershorit.. kriza që ka hy Kosova në pamundësi me implementu rezultatet e zgjedhjeve te fundit", është shprehur Haziri.

Ish lideri i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti sot, përmes një letre të hapur ka propozuar që deputetët pjesëmarrës, të rregullt të seancës konstituive të përzgjedhim një kandidat të përbashkët për Kryetar të Kuvendit për datën 24 gusht.

The post Nënkryetari i LDK-së flet për propozimin e Albin Kurtit appeared first on INSAJDERI.

Zbatimi i “Modelit Qipriot” në Kosovë? Flet Aleksandar Vuçiq

Posted: 18 Aug 2017 08:34 AM PDT

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili po qëndron për vizitë në qytetin Vlladiçin Han, duke iu përgjigjur interesimit të gazetarëve, tha se ndryshimet kushtetuese në Serbi do të ndodhin nëse arrihet konsensusi.

Në pyetjen për Kosovës dhe të ashtuquajturin "Model i Qipros", Vuçiq u shpreh se do t'i pëlqente t'i sqarohej cili është "Modeli Qipriot" dhe a është në interes të Serbisë të ketë konflikt të ngrirë.

"Më sqaroni çyshtë Modeli Qipriot. Konflikt i ngrirë për 100 ose 200 vjet, a është kjo zgjidhja?" – ka pyetur Vuçiq, raportojnë mediat e Beogradit.

Vuçiq tha se në rastin e konfliktit midis Greqisë e Turqisë rreth Qipros nuk ka zgjidhje dhe nuk beson të ketë në 100 vjetët e ardhshme.

Për mua është më së lehti të mos e zgjidh problemin e Kosovës, por kjo do të thoshte që përgjegjësinë ta bart në ata që do të vijnë, është shprehur Vuçiq, duke konstatuar se konflikti i ngrirë mund të shkrihet.

Siç citohet të ketë thënë Vuçiq, ithtarët e konfliktit të ngrirë njëkohësisht "vajtojnë në të gjitha anët" kur shfaqen "dy zarfe" me të cilat ftohen obliguesit për ushtrime ushtarake, për të parë nëse mund të çmontojnë e montojnë pushkën.

The post Zbatimi i “Modelit Qipriot” në Kosovë? Flet Aleksandar Vuçiq appeared first on INSAJDERI.

“Prishtina ishte në gjendje kome, e kthyem në jetë” – Ahmeti flet për qeverisjen e VV-së në Prishtinë

Posted: 18 Aug 2017 08:22 AM PDT

Shpend Ahmeti ka thënë se është optimist se do të fitojë edhe një mandat në Komunën e Prishtinës, teksa ka kritikuar qeverisjen e kaluar të LDK-së në kryeqytet.

Ahmeti, në një intervistë për emisionin 038 të Kohavisionit, ka thënë se në mandatin e dytë do të punojë në zhvillim të qytetit.

"Prishtina ishte në gjendje kome, ne e kthyem në jetë dhe tash ne mandatin e dytë është koha të r zhvillojmë. Mandatin e dytë e quaj Prishtina 2.0", ka thënë Ahmeti.

Ahmeti ka pranuar kritika të ashpra nga opozita në Prishtinë, pasi LDK dhe PDK pretendojnë se Ahmeti ka keqeverisur në kryeqytet. /Insajderi.com

The post “Prishtina ishte në gjendje kome, e kthyem në jetë” – Ahmeti flet për qeverisjen e VV-së në Prishtinë appeared first on INSAJDERI.

Oferta marramendëse e Barcelonës për Coutinhon që Liverpooli e refuzoi

Posted: 18 Aug 2017 08:07 AM PDT

Liverpooli ka refuzuar një ofertë të tretë nga skuadra e Barcelonës, në shumën e 125 milionë eurove për Philippe Coutinho.

Gjigantët spanjollë pritej të bënin një ofertë të përmirësuar për 25-vjeçarin, pasi ai bëri kërkesë për tu larguar nga Liverpooli, raporton gazeta britanike The Guardian.

Kjo pasoi një deklaratë nga pronarët e Liverpoolit, Fenway Sports Group, se Coutinho do të qëndronte në Anfield pavarësisht ofertave të Barcelonës. /Insajderi.com

The post Oferta marramendëse e Barcelonës për Coutinhon që Liverpooli e refuzoi appeared first on INSAJDERI.

Haradinaj tregon përse ka hequr dorë nga kandidimi për kryetar të Deçanit

Posted: 18 Aug 2017 08:05 AM PDT

Daut Haradinaj nga AAK nuk do të jetë kandidat për kryetar të komunës së Deçanit, por Bashkim Ramosaj. Haradinaj ka sqaruar arsyen për mos kandidimin e tij në zgjedhjet lokale.

Haradinaj thotë se mos kandidimi për kryetar të Deçanit ka qenë një vullnet i tij dhe i gjithë strukturave të Aleancës.

"Është vullnet i përbashkët i imi dhe i gjithë strukturave të Aleancës. Me një dakordim edhe në nivelin qendror e atë lokal, Ramosaj ka marrë mbështetjen e të gjitha strukturave të Aleancës që të jetë kandidat i joni dhe kryetar i Komunës nga 22 tetori" tha Haradinaj derisa është shprehur i sigurt se fitorja do të jetë e tyre sikurse edhe në shumë komuna të tjera.

Haradinaj i cili e ka fituar edhe një mandat për të qenë pjesë e legjislaturës së re mohon në mënyrë kategorike se do të jetë pjesë e ekzekutivit nëse Qeveria Haradinaj arrin të formohet, njofton Gazeta Express.

Ai thotë se do të shërbejë vetëm si deputet. " Në asnjë mënyrë unë nuk jam dhe as që pretendoj të jem pjesë e ekzekutivit", ka theksuar ai.

The post Haradinaj tregon përse ka hequr dorë nga kandidimi për kryetar të Deçanit appeared first on INSAJDERI.

Goditja e vëllezërve Buja ndaj partisë që dikur u mundësonte poste të larta

Posted: 18 Aug 2017 08:03 AM PDT

Partia Demokratike e Kosovës ka marrë një goditje në Komunën e Lipjanit vetëm pak muaj para zgjedhjeve lokale. Dy politikanët me ndikim të kësaj komune kanë braktisur partinë, për të cilën thonë se është duke degraduar në vazhdimësi.

Vëllezërit Ramë dhe Shukri Buja, të cilët për shumë vite kanë mbajtur pozita të larta shtetërore si pjesë e PDK-së, kanë vendosur të largohen nga partia e drejtuar nga Kadri Veseli.

Shukri Buja, ish-deputet dhe kryetar i Lipjanit, ka zgjedhur të vazhdojë aktivitetin tek Nisma për Kosovën, parti që ishte formuar pikërisht nga ish-drejtuesit e lartë të PDK-së, Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj. Nisma ka mbledhur afër vetes një numër të ish-anëtarëve të PDK-së, dhe në zgjedhjet e fundit është rritur për një deputet në Kuvendin e Kosovës, me gjithsej shtatë deputetë.

Ai ka qenë kritik ndaj vendimit të ish-partisë për t'ia dhënë postin e kryeministrit kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, dhe e sheh pikërisht këtë lëvizje si arsye për rënien e PDK-së në zgjedhjet e 11 qershorit.

Në anën tjetër, vëllai i tij, Rama, zyrtarizoi dorëheqjen të premten, duke thënë se në PDK është duke ndodhur degradim "që do ta trazojë e çorientojë akoma më shumë këtë subjekt politik". Dorëheqja e tij vije vetëm dy ditë pas largimit të vëllait të tij.

Rrjedhimisht, PDK ka mbetur pa mbështetjen e tyre vetëm pak kohë para zgjedhjeve të 22 tetorit, dhe Shukri Buja tashmë e ka bërë të qartë se PDK është e kaluar dhe nuk dëshiron të merret me të. I pyetur nëse ardhja e Kadri Veselit në krye të partisë  shkaktoi rënien në zgjedhjet e fundit, ai shkurtimisht thotë se kjo është çështje e brendshme e tyre.

"Nuk dëshiroj të merrem me PDK-në, sepse kjo është çështje e tyre. Normalisht ajo duhet ta analizojë këtë, por nuk e ka bërë këtë", ka thënë ai.

Megjithatë, para se të braktistin partinë, ata kanë mbetur pa postet e rëndësishme që dikur i mbanin. Ramë Buja nuk ishte përfshirë në kabinetin qeverisës në mandatin e fundit, kurse Shukri Buja as nuk ka qenë kandidat i PDK-së për zgjedhjet parlamentare të qershorit.

Pozitat e larta që ua mundësoi PDK-ja ndër vite

Historia e bashkëpunimit të vëllezërve Buja me PDK-në ka filluar para shumë viteve. Ramë Buja, ish-pjesëtar i UCK-së, që kishte marrë pjesë edhe në Konferencën e Rambujesë, ishte bërë Ministër qysh në vitin 1999, në Qeverinë e Përkohshme, që udhëhiqej nga ish-kryetari i partisë, Hashim Thaçi.

Nga prilli i vitit 1999 deri në prill të vitit 2000, ai shërbeu si ministër i i Qeverisjes Lokale.

Buja, që ka doktoraturë në Shkencat Politike, ka qenë edhe deputet i PDK-së, dhe në legjislaturën e tretë të Kuvendit ka mbajtur pozitën e shefit të Grupit Parlamentar të kësaj partie.

Poashtu, ai ka qenë edhe Ministër i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.

Në anën tjetër, edhe karriera politike e Shukri Bujës tek PDK ka filluar shumë herët.

Në vitin 2005 ai ishte zgjedhur kryetar dege në Lipjan, për t'u bërë më vonë kryetar i Komunës në dy mandate: nga viti 2007 deri në vitin 2013, kur në Lipjan fitoi Lidhja Demokratike e Kosovës me Imri Ahmetin.

Në vitin 2014, Shukri Buja arriti të mbledhë votat e mjaftueshme për t'u bërë deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e PDK-së.

Ai ka qenë edhe në kryesinë e PDK-së, që për disa vite ka qenë partia më e madhe në vend.

I akuzuari për korrupsion i bashkohet partisë që udhëhiqet nga një i akuzuar tjetër

Aktualisht, Shukri Buja, ka probleme me drejtësinë. Ai akuzohet nga Prokuroria Speciale e Kosovës se gjatë kohës sa ka qenë kryetar i Komunës së Lipjanit ka favorizuar një biznesmen.

Insajderi ka raportuar në fillim të këtij viti rreth një trualli në Komunën e Lipjanit, e cila paraprakisht ishte destinuar pronë si industriale, para se të ndërrohej plani urbanistik nga Komuna, për t'ia mundësuar një biznesmeni, Fahri Retkocerit, të ndërtojë një objekt në atë lokacion.

Biznesmeni dëshironte që të ndërtonte objekt të banimit kolektiv në vendin e quajtur "Rupçinë", në sipërfaqe prej 8 mijë e 437 metrave katror, raporton Insajderi.

Komuna e Lipjanit, e cila asokohe udhëhiqej nga Buja, fillimisht refuzo kërkesën e biznesmenit duke thënë se "Plani zhvillimor komunal ka mospërshtatje me destinimin" dhe se "Rishqyrtimi i zonës apo revidimit të një zone mund të bëhet vetëm me pëlqimin dhe kërkesën e komplet zonës".

Mirëpo, një vit më vonë, Komuna vendosi që të ndryshonte planin zhvillimor urban të qytetit. Përmes një aktvendimi të datës 3 tetor 2011, Komuna vendosi që t'i jap dritë të gjelbër kërkesës së Retkocerit për ndërtimin e të njëjtit objekt banesor.

E përbashkëta e tij tjetër me kryetarin e partisë së tij të re, Fatmir Limaj, – përveç faktit që kanë qenë së bashku në PDK – është se që të dy kanë problem me ligjin.

Edhe Fatmir Limaj vazhdon përballjen me drejtësinë për keqpërdorime të supozuara që kanë ndodhur gjatë kohës sa ai ka qenë Ministër i Transportit.

Përplasja e Bujës me Grabovcin  për të "sistemuar" njerëzëit në pozita

Tashmë ish-zyrtari i lartë i PDK-së, Ramë Buja, kishte pasur një përplasje më herët me ish-shefin e Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci.

Mosmarrëveshja mes tyre kishte të bëjë me sistemimin e njerëzve të tyre në Agjencinë e Kosovës për Akreditim.

Insajderi kishte publikuar vitin e kaluar një përgjim telefonik në mes të dy palvë, ku dëgjohen edhe fyerje mes tyre.

Buja, atëkohë ministër i Arsimit e kishte shpallur një konkurs formal për mikun e tij, Fatmir Arifi, derisa Grabovci, shef i Grupit Parlamentar në PDK, donte që në këtë pozitë të vendosej, Ramadan Gashi, ish – kryetar i Komunës së Skenderajt.

Kjo përplasje për interesa të dy krerëve të lartë të Partisë Demokratike të Kosovës dëshmohet nga dy përgjime telefonike të kryera në nëntor të vitit 2011, të cilat i sjell Insajderi në kuadër të hulumtimit "Dosja e Shefave".

"Adem… po ta them mënyrën ma të qetë të mundshme, pa hiç hajgare, unë e lëshoj venin, ja lëshoj Ramdan Gashit, po mu bo poçaver, e me lujtë koqe, nuk ka mundësi me ndodhë", i thotë Buja Grabovcit në një telefonatë të shkurtër./Insajderi.com

The post Goditja e vëllezërve Buja ndaj partisë që dikur u mundësonte poste të larta appeared first on INSAJDERI.

“Reporterët Pa Kufi” dënon sulmin fizik ndaj Ollurit

Posted: 18 Aug 2017 08:01 AM PDT

Për sulmin fizik ndaj drejtorit te Gazetës Online Insajderi ditën e martë, ka reaguar edhe organizata Reporterët Pa Kufi (Reporters Without Borders) – një organizatë ndërkombëtare jofitimprurëse dhe joqeveritare që promovon dhe mbron lirinë e shtypit.

Përmes një komunikate për media, kjo organizatë ka thënë se dënon sulmin ndaj drejtorit të Insajderit, Parim Ollurit dhe se u bën thirrje autoriteteve kompetente në Kosovë që të zbardhet rasti.

"RSF dënon sulmin ndaj Parim Ollurit, drejtorit të gazetës se respektuar të lajmeve Insajderi.com, dhe i bën thirrje autoriteteve të Kosovës që të zbulojnë kush janë prapa sulmit", thuhet në reagim, raporton Insajderi

Organizata “Reporterët Pa Kufi” ka shpjeguar për artikullin e fundit të publikuar të Ollurit, para se të ndodhte sulmi, në lidhje me komandantët e luftës.

"Olluri u rrah nga tre burra që e pritën atë jashtë shtëpisë së tij në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, në mbrëmjen e 16 gushtit. Ai tha se mendonte se sulmi, në të cilin pësoi lëndime të lehta, ishte i lidhur me punën e tij gazetareske", thuhet në komunikatën e lëshuar nga RSF.

Organizata më tutje ka theksuar se kjo nuk është hera e parë që Gazeta Online Insajderi është kërcënuar.

"Kjo nuk është hera e parë që Insajderi.com ka qenë objekt i ngacmimeve dhe kërcënimeve. Pas botimit të përgjimeve të vitit të kaluar ku zbuloi përfishrjen e krerëve të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në rastet e supozuara të korrupsionit, si rezultat disa reklamues të lidhur me zyrtarët e PDK-së papritmas kanë tërhequr reklamat e tyre nga gazeta e internetit", thuhet në njoftimin e RSF-së. /Insajderi.com

The post “Reporterët Pa Kufi” dënon sulmin fizik ndaj Ollurit appeared first on INSAJDERI.

LDK: Nuk e kemi pritur një dështim kaq të madh të VV-së në Prishtinë

Posted: 18 Aug 2017 07:53 AM PDT

Ish-asamblisti i LDK-së në Prishtinë, Flamur Shala, ka kritikuar qeverisjen në kryeqytet, duke hedhur akuza ndaj kryetarit Shpend Ahmeti dhe tashmë ish-nënkryetarit Dardan Sejdiut.

Në një komunikatë për media, Shala thotë se edhe pse janë kundërshtarë politikë, nuk ka pritur asnjë herë se dështimi i Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë të ishte kaq i madh.

"Dështimet e askujt nuk i mbulon as justifikon asnjë gjë, as dështimet për 4 vjet të VV në Prishtinë. Udhëheqja e Prishtinës ka pasur dhe ka një mal dështimesh në qeverisje, për të cilat kam folur, debatuar e shkruar për to për gati 4 vjet".

"Të gjitha kanë ndodhur nga keqadministrimi i resurseve, deri te planifikimi e keqmenaxhimi i buxhetit. Përgjegjës janë dy njerëz, kryetari dhe nënkryetari i Prishtinës, punën e të cilëve e kam përcjellë në vazhdimësi, për gati 4 vjet të udhëheqjes së tyre. Edhe pse jemi kundërshtarë politikë, nuk kam pritur asnjë herë se dështimi i tyre mund të jetë kaq i madh", thuhet në komunikatë.

The post LDK: Nuk e kemi pritur një dështim kaq të madh të VV-së në Prishtinë appeared first on INSAJDERI.

“Putin viziton Krimenë e aneksuar nga Moska” plus 17 more Radio Evropa e Lirë

loading...

“Putin viziton Krimenë e aneksuar nga Moska” plus 17 more Radio Evropa e Lirë


Putin viziton Krimenë e aneksuar nga Moska

Posted: 18 Aug 2017 09:02 AM PDT

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nisur një vizitë pune në qytetin Sevastopol në Krime, pjesë të cilën e ka aneksuar Moska, më shumë se 3 vite më parë. Putin pritet të vizitojë një muze, ekspozita me artefakte rreth historisë së Krimesë dhe një kompeks memorial, të personave që e kanë mbrojtur Sevastopolin, gjatë Luftës së Dytw Botërore. Kjo është vizita e tij e nëntë në Krime, prej periudhës kur Moska e ka aneksuar paligjshëm këtë pjesë, në mars të vitit 2014, hap i cili u ndëshkua me sanksione amerikane dhe ato të Bashkimit Evropian. Kombet e Bashkuara me anë të një rezolute, kanë përcaktuar se aneksimi është i paligjshëm, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar, "të mos e njoh ndonjë status" të këtij gadishulli. Ukraina ka protestuar më herët ndaj vizitave të Putinit në Krime, duke i cilësuar si "shkelje të madhe të pavarësisë dhe integritetit territorial".

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dy të vdekur nga sulmi me thikë në Finlandë

Posted: 18 Aug 2017 08:04 AM PDT

Policia finlandeze, ka thënë se dy persona janë vrarë dhe të paktën gjashtë të tjerë janë lënduar, pasi janë sulmuar me thikë në perëndim të qytetit Turku. Ende nuk janë bërë të ditura detajet e sulmit, që ka ndodhur afër sheshit Puuori. Gazeta finlandeze, Helsingin Sanomat, ka raportuar se tetë persona janë dërguar në spital, për shkak të sulmit, disa prej tyre në gjendje të rëndë. Policia, është duke paralajmëruar njerëzit të qëndrojnë larg kësaj zone, derisa kanë shtuar forcat e sigurisë. Policia e ka arrestuar një person, pasi fillimisht ka shtënë në të. "Qeveria është duke e përcjellur me kujdes ngjarjet në Turku dhe operacionin policor. Ju njoftojmë më vonë", ka thënë kryeministri, Juha Sipila, përmes llogarisë së tij në Twitter.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Me apo pa institucione javën tjetër?

Posted: 18 Aug 2017 08:01 AM PDT

Analistët politikë kërkojnë një kompromis ndërmjet partive politike në mënyrë që, siç thonë ata, të mos thellohet edhe më tej kriza politike për krijimin e institucioneve të reja. Analistët shprehen skeptikë që Kosova në javën e ardhshme do të mund të ketë institucionet e reja. Petrit Zogaj, analist dhe drejtor ekzekutiv i organizatës "Fol", tha për Radion Evropa e Lirë se që nga data 3 gusht nuk ka ndryshuar asgjë në qëndrimet e partive politike dhe koalicioneve për të konstituuar Kuvendin dhe votuar Qeverinë. "Nuk ka një lëvizje e cila do të garanton një lloj sigurie që seanca e 24 gushtit do të jetë seance konstituive, që Kuvendi të konstituohet e Qeveria të vij në rend të ditës. Po e shoh me një dyshim shumë të madh, që në javën e ardhshme mund të kemi institucione, për shkak të një papërgjegjshmërie minimale që subjektet politike do të duhej ta kishin në cilindo variant", tha Zogaj. Kryesuesi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, deputeti Adem Mikullovci, të mërkurën pas një takimi konsultativ me shumicën e partive politike, caktoi datën 24 gusht për vazhdimin e seancës. Deri më tash, asnjë nga partitë politike nuk ka refuzuar caktimin e kësaj date për vazhdimin e seancës, por kanë vazhduar duke akuzuar njëri-tjetrin për bllokim të institucioneve të vendit. Analisti Ismail Hasani po ashtu thotë se sjelljet dhe kalkulimet e partive politike, që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës, karshi ndërtimit të institucioneve janë të papranueshme dhe sipas tij, data 24 gusht nuk do të sjell ndonjë rezultat. "PAN-i nuk i ka numrat. Po t'i kishte do të ishte kryer ky proces. Në anën tjetër, kemi tash përplasje midis partive politike Vetëvendosje Lidhje Demokratike, Aleancës Kosova e Re, do të thotë nuk shihet asnjë mundësi që do të ketë pajtim që të fitohet shumica parlamentare për të zgjedhur kryetarin e Parlamentit dhe nënkryetarët dhe për të shkuar në hapin tjetër në mandatimin e kryeministrit", tha Hasani. Analisti Zogaj konsiderojnë se një sfidë e madhe për seancën e radhës pritet të jetë çështja e votave, të cilat koalicioni fitues [PAN] nuk ka arritur të dëshmojë se i ka. Ai megjithatë thotë se në momentet e fundit mund të ketë ndryshime të qëndrimeve të deputetëve, por gjasat janë të vogla. "Pritjet e mija janë minimale që ne ta kemi Kuvendin e Kosovës të konstituuar në javën e ardhshme, kjo për shkak të mungesës së marrëveshjeve dhe për shkak të klimës që këto subjekte e kanë krijuar, e kjo klimë është përçarëse. Por, mund të ndodh që në momente e fundit të ndërrohet mendja e një grupi të caktuar të deputetëve por me pak gjasa që një gjë e tillë të ndodh", tha Zogaj. Kuvendi edhe pse ka mbajtur më shume se katër vazhdime të seancës konstituive, nuk ka arritur të zgjedhë kryeparlamentarin dhe nënkryetarët. Koalicioni ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës [PAN] që është koalicion fitues po synon që të ketë 61 vota e më tepër, si për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit, ashtu edhe për Qeverinë e re. Sipas Kushtetutës, "Kryetari i Kuvendit propozohet nga grupi më i madh parlamentar dhe zgjidhet me shumicën e votave të të gjithë deputetëve të Kuvendit". Në këtë rast i takon koalicionit PAN që të propozojë kandidatin për kryetar të Kuvendit. Partia Demokratike e Kosovës ka vendosur që për të parin e Kuvendit të kandidojë kryetarin e partisë, Kadri Veselin që deri tani ka qenë kryetar i Kuvendit të Kosovës. Kadri Veseli, si kandidat i PDK-së, për Lëvizjen Vetëvendosje është kandidat i papranueshëm dhe siç janë deklaruar ata nuk do ta votojnë në asnjë rast. Ndryshe, Albin Kurti, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, ka propozuar që, nëse PAN e bojkoton seancën apo nëse refuzon të paraqesë kandidatin e saj për kryetar të Kuvendit më 24 gusht , atëherë do të propozohet një kandidat tjetër nga parti politike që do të marrin pjesë në seance dhe të votojnë atë. "Nëse kandidati i paraqitur nga PAN nuk do të marrë votat e duhura, atëherë, kandidati i përbashkët do të mund të votohet në të njëjtën seancë", ka shkruar Kurti në një letër publike të titulluar "Si të dalim nga bllokimi".  Kurti ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje i propozon të gjitha partive politike që udhëhiqen prej interesit publik dhe që synojnë ta mbrojnë e jo ta dëmtojnë demokracinë e Kosovës, që të bashkohen në këtë nismë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Maqedonia feston 25 vjetorin e Armatës

Posted: 18 Aug 2017 07:31 AM PDT

Përvjetori i 25-të i Armatës maqedonase, e gjen Maqedoninë si shtet jashtë strukturave të Aleancës Veri-Atlantike. Me formimin e Armatës maqedonase para një çerek shekulli, numri i të punësuarve shqiptarë ishte në nivelin më të ulët krahasuar me të gjitha dikasteret e tjera duke shënuar përfaqësimin e shqiptarëve me numra simbolik. Por, pas Marrëveshjes së Ohrit, përfaqësimi i shqiptarëve ka shënuar rritje vit pas viti. Gjeneral Major Muhamed Raca, i cili është zëvendës i Shtatmadhorisë së Armatës për Radion Evropa e Lirë thotë se shqiptarët janë të përfaqësuar në nivel të kënaqshëm, sa i përket numrit të ushtarëve të paguar dhe nënoficerëve, por mbetet për të dëshiruar numri i shqiptarëve në nivel oficerësh. "Përfaqësimi i shqiptarëve në Armatën e Republikës së Maqedonisë është i kënaqshëm, përfaqësimi i shqiptarëve sa i përket ushtarëve profesionalë arrin 22.3 për qind, sa i përket nënoficerëve ky numër arrin në 21 për qind, përderisa përfaqësimi i shqiptarëve në nivel të oficerëve është 12.6 për qind, dhe në sektorin civil të dikasterit të mbrojtjes shqiptarët janë të përfaqësuar me 8.2 për qind". "Mbetet shqetësues fakti se niveli më i ulët i përfaqësimit të shqiptarëve mbetet në nivel oficerësh, vetëm 12.6 për qind. Nevojitet përfshirja e një numri më të madh të oficerëve shqiptarë për të arritur ai 25 përqindëshi që e garantin ligji. Në këtë drejtim, do të theksoj se është shqetësuese se të rinjtë shqiptarë nuk tregohen të interesuar për të konkurruar në Akademinë Ushtarake të Maqedonisë", thotë Gjeneral Majori Muhamed Raca, i cili njëherësh është dhe ligjërues në Akademinë Ushtarak në Shkup, duke iu bërë thirrje shqiptarëve të konkurrojnë në këtë institucion. Problem më vete për Armatën e Maqedonisë paraqet dhe mungesa e mjeteve financiare. Maqedonia si shtet në vazhdimësi ka ulur buxhetin e dikasterit të mbrojtjes, përderisa deri në vitin 2008, para samitit të NATO-s në Bukuresht, ky dikaster thithte dy për qind nga buxheti përgjithshëm i shtetit, por pas dështimit për tu anëtarësuar në Aleancën Veri-Atlantike në vazhdimësi pas këtij viti janë zvogëluar mjetet për dikasteri e mbrojtjes. Buxheti tani është më pak se një për qind e buxhetit të përgjithshëm të shtetit. Ekspertët e mbrojtjes thonë se Maqedonia si shtet duhet të ndajë më shumë mjete për Ministrinë e Mbrojtjes, që të arrijë të plotësojë standardet që kërkohen nga Aleanca Veri-Atlantike për t`u bërë pjesë e saj. "Jo vetëm në aspektin e thithjeve nga buxheti i shtetit, por edhe sa i përket realizimit të reformave, Armata e Maqedonisë shënon regres sa i përket përmbushjes së standardeve që kërkohen nga Aleanca Veri-Atlantike", thotë Nano Ruzhin, ish-ambasador i Maqedonisë në NATO. "Mungesa e mjeteve ka bllokuar edhe procesin e transformimit si dhe përgatitjes së Armatës maqedonase për të qenë pjesë përbërëse e strukturave të Aleancës Veri-Atlantike". "Shpresoj se me ndryshimin e pushtetit do t'i kushtohet më shumë kujdes këtij dikasteri, që ka një rol shumë të rëndësishëm sa i përket anëtarësimit të Maqedonisë në NATO", thotë tutje Ruzhin. Ndërkaq, kryetari i sindikatës së Armatës maqedonase, Riste Ajtov për Radion Evropa e Lirë thotë se kujdes i veçantë duhet t'i kushtohet dhe ngritjes së standardit të të punësuarve në Armatë. Ajdov thotë se nëse Maqedonia merr ftesë për tu anëtarësuar në NATO, atëherë ky vendim do të jetë politik sepse Maqedonia është shumë larg standardeve që kërkohen nga struktura Veri-Atlantike. "Shënimi i jubileut të 25-të të Armatës së Maqedonisë nuk solli zgjidhjen e shumë problemeve me të cilat përballen pjesëtarët e Armatës së shtetit, e ato janë: pagat e ulëta, pajisja e dobët me mjete profesionale e pjesëtarëve të armatës, si dhe përgatitja e dobët teknologjike e njësive të Armatës së Maqedonisë", thekson Risto Ajtov, kryetar i sindikatës së Armatës së Maqedonisë. Ministrja e Mbrojtjes së Maqedonisë, Radmilla Sehkerinska në vazhdimësi ka theksuar se pavarësisht zvogëlimit të mjeteve për dikasterin që drejton edhe me rebalancin e fundit të buxhetit të shtetit, janë ndarë më shumë mjete për pagat, ndonëse për problemet e shumta me të cilat përballet mbrojtja ajo ka theksuar se do të zgjidhen që nga viti i ardhshëm. Ndryshe, me rastin e 25 vjetorit të Armatës së Maqedonisë gjatë ditës në stadiumin ushtarak në Parkun e Qytetit në Shkup, janë ekspozuar mjeteve luftarake, teknike dhe pajisje ushtarake me të cilat disponon Armata maqedonase.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Tregtia, sektor i preferuar apo i imponuar?

Posted: 18 Aug 2017 06:37 AM PDT

Në Republikën e Kosovës sektori më i preferuar dhe fitimprurës, vazhdon të mbetet tregtia. Sipas ekspertëve të ekonomisë, orientimi i afaristëve në këtë sektor, pas përfundimit të luftës, ka qenë, siç thonë, i "imponuar" për të krijuar të hyra për familjet e tyre. Pasi, thonë ata, zhvillimi i kësaj veprimtarie është më i lehtë dhe fillimisht kërkon më pak mjete financiare. Tregtia është një lloj aktiviteti ekonomik që kryhet nga individ apo kompani që merren me shitblerjen dhe shpërndarjen e prodhimeve të ndryshme, me qëllim të furnizimit të popullsisë. Por, ekspertë për çështje ekonomike, pohojnë se autoritetet kompetente në Kosovë duhet të krijojnë kushte që ky sektor të zëvendësohet me industri të prodhimit, pasi me sektorin e tregtisë, sipas tyre, eksportohen mjetet e gatshme financiare jashtë Kosovës. Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi, tashmë deputet në Kuvendin e Kosovës, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, thotë se tregtia nuk është sektori më i preferuar, por sektori i parë i mundshëm që zhvillohet pas tranzicionit ekonomik. "Ne e dimë që ekonomia prodhuese në Kosovë ka pasur një rënie të madhe për shkak të formës se biznesit socialist dhe pengimit të procesit të prodhimit për vite të tëra". "Dhe kjo ka ndikuar që ekonomia e Kosovës me qenë gati në nivelin zero. Dhe menjëherë pas përfundimit të luftës, filloi procesi i zhvillimit të tregtisë, për arsye se kërkesat dhe nevojat e qytetarëve për mallra të ndryshme u paraqiten menjëherë", thotë Kelmendi. Ndryshe, të dhënat zyrtare të tregtisë së jashtme në Kosovë tregojnë se gjatë vitit 2016, eksporti i produkteve të Kosovës në vendet e rajonit dhe të botës, ishte 309 milionë euro, përderisa vlera e mallrave të importuara në Kosovë nga vende të ndryshme ka arritur në mbi 2.7 miliardë euro. Eksperti i ekonomisë, Naim Gashi, ndërkaq shprehet se sektori i tregtisë konsiderohet sektori më i lehtë nga të gjithë sektorët ekonomikë, pasi kërkon më pak shkathtësi biznesi dhe më pak investime për bizneset fillestare, kurse më lehtë vjen tek profiti. "Kjo është arsyeja kryesore pse pjesa dërmuese në Kosovë merret më sektorin e tregtisë". "Sektori i prodhimtarisë është sektor më i ndërlikuar, i cili kërkon lokacion të përshtatshëm, kërkon investime, mjete pune, fuqi të profesionalizuar punëtore, madje edhe gjetjen e tregut, përballimi me konkurrencën, pagesën e taksave dhe tatimeve dhe transportit e të tjera", tha Gashi për Radion Evropa e Lirë. Por, Ramiz Kelmendi i cili njëherësh është pronar i kompanisë tregtare dhe prodhuese "Elkos Group", thotë se sektori tregtar duhet të jetë tregues për autoritetet kompetente dhe afaristët potencialë, se cilat mallra importohen më tepër në Kosovë, në mënyrë që të mundësohet prodhimi i tyre. "Tregtia tash mundëson krijimin e numeracioneve se çka në Kosovë konsumohet më tepër. Në mënyrë që prodhuesit t'i qasen këtyre informatave duke i marrë shënimet në Doganën e Republikës seKosovës që të fillojnë prodhimin, rrjedhimisht zëvendësimin e atyre produkteve që mund të prodhohen dhe përpunohen në Kosovë. Por, për të arritur këtë nuk mjafton vetëm ideja, por nevojitet edhe forma dhe mënyra e financimit të këtyre veprimtarive ekonomike", thotë Kelmendi. Sipas të dhënave zyrtare, mjetet ndryshme të transportit, produktet e drurit dhe plastikës, janë mallrat me vlerën më ta madhe që nga vende të ndryshme importohen në Kosovë. Kurse Naim Gashi, thotë se pavarësisht se në viteve të fundit janë bërë disa përmirësime për sektorin e prodhimit, Qeveria e ardhshme duhet që të gjejë mënyra që të stimulojnë këtë sektor. "Mirëpo, besoj se Qeveria e re duhet ta miratojë pakon e re fiskale dhe të heqë barrën fiskale, sa i përket importit të lëndës se parë, makinerisë dhe teknologjisë, e cila përdoret në sektorin e prodhimtarisë në Kosovë. Në këtë mënyrë do të stimulohet sektori i prodhimit", shprehet Gashi. Sipas të dhënave zyrtare, numri më i madh i ndërmarrjeve të regjistruara në Kosovë, i takon tregtisë me mbi 50 për qind, po ashtu edhe numri më i madh i qytetarëve është i punësuar në sektorin e tregtisë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Erdogan: Partia e Merkelit, armike e Turqisë

Posted: 18 Aug 2017 05:22 AM PDT

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë të premten se partia e kancelares gjermane, Angela Merkel, Partia Kristian - Demokrate dhe aleatët e saj, janë armiq të Turqisë, duke ju bërë thirrje votuesve turq në këtë vend, që të mos i votojnë ata, në zgjedhjet e muajit të ardhshëm.   "Po ju bëj thirrje të gjithë bashkëvendasve të mi në Gjermani, Kristian- Demokratët, SDP, Partia e Gjelbër, të gjithë janë armiq të Turqisë. Mbështetni partitë politike që nuk janë armike të Turqisë", ka thënë ndë të tjera Erdogan.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kosova dënon sulmin në Barcelonë

Posted: 18 Aug 2017 05:21 AM PDT

Përfaqësues të lartë të institucioneve te Kosovës si dhe qytetarë të Kosovës kanë dënuar sulmin i cili ndodhi ditën e enjte në Barcelonë, ku u vranë të paktën 14 persona dhe u plagosën 100 të tjerë, pasi një furgon goditi këmbësorët në Las Ramblas të Barcelonës. Të anketuar për Radion Evropa e Lirë, qytetarët e Kosovës kanë shprehur keqardhje për humbjen e jetëve të njerëzve të pafajshëm. Miranda Dula 24-vjeçare, e cila studion ne Akademinë e Arteve në Universitetin e Prishtinës thotë se askush nuk ka të drejtë të marrë jetën e tjetrit, andaj ajo e dënon sulmin e fundit që ndodhi në Barcelonë të Spanjës. "Qofshin njerëzit e fajshëm ose të pafajshëm, askush nuk ka të drejtë të marrë jetën e tjetrit. Si e vranë një person sikur dhjetë, dënimi duhet ekzistuar dhe shkojë në vend, për kryesit e aktit", tha Kelmendi. Edhe Sadik Morina, ekonomist me profesion thotë se dënon sulmin e ditës së enjte që ndodhi në Barcelonë. "Na vjen keq që ka ndodh kjo tragjedi, dhe kudo që ndodhin këto raste në botë duhet të dënohen. Është dhimbje e madhe", tha Morina. Edhe një tjetër qytetare, dramaturge me profesion, Kaltrina Berisha i tha Radios Evropa e Lirë se marrja e jetëve të pafajshme është e tmerrshme. "Ajo çka po ndodhë në botë është e tmerrshme, dhe sulmi në Barcelonë është jashtëzakonisht e dhimbshme, pasi viktimat kanë qenë të pafajshëm, besoj ka pasur edhe njerëz që kanë shkuar për pushime atje", tha Berisha. Sulmin në Barcelonë e ka dënuar presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, u cili ka thënë se populli i Kosovës bashkëndjenë me familjet e viktimave si pasojë e sulmit terrorist në Barcelonë. "Ne dënojmë ashpër këtë sulm dhe, së bashku me aleatët tanë, mbesim të palëkundur në luftën e përbashkët dhe të pa kompromis kundër terroristëve kudo në botë". "Vlerat demokratike që shoqëritë tona i kanë ndërtuar, nuk do të mund të përdhosen nga sulme të tilla qyqare kundër qytetarëve të pafajshëm'',ka shkruar presidenti Thaçi në llogarinë e tij në Facebook . Edhe liderë të tjerë reaguar pas sulmit në Barcelonë. Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka shkruar në Twitter se është ''thellësisht i shqetësuar me zhvillimet dramatike në Barcelonë. Kosova qëndron përkrah popullit spanjoll dhe gjithë atyre që janë prekur nga ky akt terrorist''. Ndërkohë edhe eksperti për çështje të sigurisë nga Qendra Kërkimore për Politika të Sigurisë - SPRC, Burim Ramadani ka dënuar sulmin e fundit në Barcelonë. "Çmenduria e mbrëmshme në Barcelonë tregon sa thellë e rrezikon sigurinë terrorizmi global'', ka shkruar në Facebook Ramadani. Sidoqoftë, policia spanjolle kanë thënë se e kanë parandaluar sulmin e dytë terrorist, në qytetin bregdetar, Cambrils, në jug të Barcelonës. Ndërkohë është duke vazhduar aksioni nga policia spanjolle, pas sulmit në Las Ramblas, të pasdites së djeshme, në të cilin kanë vdekur 14 persona dhe rreth 100 të tjerë janë lënduar. Ndryshe, që nga korriku i vitit 2016, furgonat dhe mjete të tilla përdoren për sulme në qendra të ndryshme të Evropës, duke përfshirë, Nicën, Berlinin, Londrën dhe Stokholmin. Deri më tash nga këto sulme me furgona kanë vdekur më shumë se 100 persona.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kryetari i Nicës kërkon rritje të sigurisë

Posted: 18 Aug 2017 04:23 AM PDT

Kryetari i qytetit Nicë në Francë, qytet i cili një vit më parë përjetoi një sulm terrorist me kamion, ka thënë se muajin e ardhshëm, ai do të mbledhë homologët evropianë, për të diskutuar se si mund të përmirësojnë sigurinë, pas sulmit terrorist në Barcelonë. Tetëdhjetë e gjashtë persona u vranë nga një sulm me kamion në qytetin e Nicës vitin e kaluar, dhe që atëherë disa qytete evropiane kanë përjetuar sulme të ngjashme. "Jam i bindur se jeta do të triumfojë mbi vdekjen dhe se ne do të triumfojmë mbi barbarizmin dhe terrorin", u ka thënë gazetarëve Christian Estrosi, teksa ka nderuar viktimat nga sulmet në Barcelonë. "Është e qartë se kryebashkiakët – qoftë të Berlinit, Londrës, Parisit, Nicës, Barcelonës apo Stokholmit- janë të parët që ballafaqohen me këtë dhunë dhe ata menaxhojnë këto zona publike... po ne nuk jemi ata persona që marrim pjesë në reformat e mëdha kombëtare dhe evropiane", ka thënë ai. Estrosi ka thënëse ka marrë vendim që të shpenzojë 30 milionë euro nga buxheti i Komunës, për të mbrojtur zonat që potencialisht mund të jenë në shënjestër për sulme me makina në Nicë. Ai ka shtuar se qyteti që ai udhëheq, ka nevojë për më shumë para, që të përballojë kërcënimet e reja. Sa i përket takimit me kryetarët e komunave të qyteteve evropiane, Estrosi ka thënë se ky takim do të zhvillohet më 28-29 shtator në Nicë, ku pritet të marrë pjesë edhe përfaqësues të BE-së, përgjegjës për çështje të sigurisë. Në këtë takim pritet të diskutohet për mënyrat e reja se si mund të përmirësohet situata e sigurisë dhe legjislacioni evropian. "Ne nuk do ta fitojmë këtë luftë me rregullat e paqes", ka thënë Estrosi.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Trump diskuton sot për strategjinë në Afganistan

Posted: 18 Aug 2017 03:25 AM PDT

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, do të takohet sot me ekipin e tij të Sigurisë Kombëtare, në Kampin David, në veri të Uashingtonit, për të diskutuar strategjinë amerikane në Afganistan dhe Azinë Jugore. Sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis, ka thënë ditë më parw se pas disa muajsh debate, administrata e presidentit Trump, pothuajse ka marrë një vendim, për një qasje të re ndaj luftës 16 vjeçare në Afganistan, njëherësh luftën më të gjatë në historinë amerikane. Mattis, u ka thënë gazetarëve se stregjia e re do të marrë formë "në një të ardhme të afërt". Sipas raportimeve të mediave, Mattis, i ka rekomanduar presidentit Trump, rritjen e trupave për 4,000 më shumë në ndihmë të ushtrisë afgane, mirëpo ende nuk është konfirmuar asgjë. Po ashtu, po raportohet se Mattis, i ka bërë thirrje Trumpit të përfshijë luftën në Afganistan, në kuadër të një strategjie për rajonin, duke përfshirë edhe Pakistanin, vend në të cilin disa grupe militante afgane i kanë krijuar bazat e tyre rreth kufirit.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kina dhe Rusia kundër opsioneve ushtarake ndaj Koresë V.

Posted: 18 Aug 2017 02:57 AM PDT

Rusia i është bashkuar Kinës, duke i bërë thirrje Shteteve të Bashkuara, që të mos marrin aksion ushtarak kundër Koresë Veriore, duke thënë se kërcënimet e përshkallëzuara për luftë në mes të këtyre dy vendeve, mund të dërgojnë, "në një pikë pa kthim mbrapa". Deklaratat e ndara të Moskës dhe Pekinit kanë ardhur pasi liderët ushtarakë të Shteteve të Bashkuara, kanë përsëritur dhe një herë se kanë përgatitur "opsione" ushtarake, në rast se dështojnë negociatat për eliminimin e programit bërthamor të Koresë Veriore. "Mund të ketë pasoja të mëdha ushtarake në rast se Koreja Veriore inicion armiqësi", ka thënë Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, pasi ka mbajtur një takim rreth sigurisë me ministrat japonezë në Uashington. Deklarata e Mattis, e ka pasqyruar paralajmërimin e javës se kaluar të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, se Penjani do të përballet me "zjarr dhe tërbim", në rast se kërcënon SHBA-në. Deklaratat e Trumpit kanë ardhur pas njoftimeve të Koresë Veriore, e cila pati thënë se është duke e shqyrtuar mundësinë e sulmit me raketa në ishullin Guam, territor amerikan në Oqeanin Paqësor. Derisa, ministri i Jashtëm i Japonisë, Taro Kono ka treguar për bashkëpunim mes SHBA-së dhe Japonisë. "Sa i përket Koresë Veriore, ne jemi pajtuar për të rritur presionin. I bëjmë thirrje Kinës të marrë masa specifike, të cilat do të ndryshonin qasjen e Koresë Veriore. Nën kërcënimet e raketave balistike, si aleancë ne do të rrisim pozicione mbrojtëse, ne jemi pajtuar në këtë çështje. Po ashtu jemi pajtuar për rëndësinë e rritjes se sigurisë ne mes të Japonisë dhe SHBA-së", ka thënë Kono. Këto reagime kanë alarmuar Moskën dhe Pekinin. "Çdo përpjekje për ta zgjedhur problemin e gadishullit korean me anë të forcës, do të shkaktojë tragjedi të madhe dhe humbje enorme të jetëve", ka thënë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova. "Nuk ka mundësi tjetër përveç marrëveshjes paqësore", ka thënë ajo. Një mesazh i ngjashëm është përsëritur edhe nga Pekini, pasi nënpresidenti i Komisionit Ushtarak të Kinës, Fan Changlong, ka takuar kreun e Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë amerikane, gjeneralin, Joseph Dunford,për të diskutuar rreth situatës në Korenë Veriore. Fan i ka thënë gjeneralit amerikan, Dunford, se ka beson që mënyra e vetme efektive për të zgjedhur konfliktin, është përmes negociatave. "Kina beson se dialogu dhe konsultimet, janë mënyra e vetme efektive për të zgjedhur çështjen e gadishullit korean, që i bie se çështjet ushtarake nuk duhet të jenë mundësi", është cituar të ketë thënë Fan. Sot gjatë ditës, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka biseduar në telefon me homologun e tij gjerman, Sigmar Gabriel, për të diskutuar rreth Koresë Veriore, ka thënë Ministria e Jashtme e Rusisë. Ndërkohë, Koreja Veriore ka thënë se është duke vëzhguar përgatitjet ushtarake të SHBA-së, derisa Kina i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të ndalojë ushtrimet ushtarake, në këmbim të ndalimit të testimeve të armëve bërthamore dhe raketave balistike nga Koreja Veriore. Mirëpo gjenerali Dunford, nuk është pajtuar me një gjë të tillë. "Këshilla ime për udhëheqësinë tonë është se nuk duhet t'i ndalim përgatitjet. Ushtrimet janë shumë të rëndësishme për të qenë të aftë në mbrojtjen e vendit tonë", ka thënë Dunford. "Për sa kohë të ekzistojë kërcënimi nga Koreja Veriore, ne duhet të jemi në gjendje të lartë gatishmërie, në mënyrë të t'i përgjigjemi këtij kërcënimi", ka thënë tutje ai. Koreja Veriore ka njoftuar se nuk do të pezullojë testimet e armëve të saj. "Për aq kohë sa vazhdon politika armiqësore dhe kërcënimi bërthamor, Penjani nuk do të negociojë kurrë për programin e saj raketor për mbrojtjen e vendit" është cituar t'i ketë thënë përmes telefonit, ambasadori i Koresë Veriore në OKB, Song Nam, Sekretarit të Përgjithshëm të kësaj organizate, Antonio Guterres. Paralajmërimi dramatik i Rusisë, kundër konfliktit mes këtyre dy vendeve, është bërë, pas një interviste të shefit politik të presidentit Trump, Steve Bannon, i cili ka thënë se shqyrtimi i një aksioni ushtarak nuk është opsion real i Shteteve të Bashkuara në Kore. "Derisa dikush të zgjedhë pjesën e ekuacionit, e cila më tregon se 10 milionë persona në Seul, nuk vdesin në 30 minutat e parë nga armët konvencionale, nuk e di se për çka jeni duke diskutuar, nuk ka zgjidhje ushtarake këtu", i ka thënë Bannon, revistës, American Prospect. Përgatiti: Krenare Cubolli

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

OKB: Mbi 400 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Sierra Leone

Posted: 18 Aug 2017 02:01 AM PDT

Mbi 400 trupa të pajetë janë nxjerrë pas rrëshqitjeve të dheut në Sierra Leone, teksa ekipet e shpëtimit janë duke vazhduar kërkimet për persona të tjerë. Agjencia humanitare e OKB-së ka thënë se 409 persona kanë vdekur pas vërshimeve dhe rrëshqitjeve të dheut, që filluan të hënën në kryeqytetin e Sierra Leone, Freetown. Varrimet për personat që kanë humbur jetën kanë filluar, ndërkaq rreth 600 persona të tjerë ende vazhdojnë të jenë të zhdukur. Njerëzit, po vazhdojnë që të kërkojnë për të mbijetuar, të cilët mund të jenë bllokuar nën gërmadhat e ndërtesave të shkatërruara. Qeveria ka paralajmëruar banorët që të evakuohen në pjesët malore. Sipas parashikimeve të motit, reshje në këtë vend të Afrikës Perëndimore do të ketë edhe në ditët në vijim, gjë që mund të ngadalësojë përpjekjet për shpëtim por edhe e rritë kërcënimin për rrëshqitje të mëtejshme të dheut.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dëshmitarët rrëfejnë për sulmin në Cambrils

Posted: 18 Aug 2017 01:41 AM PDT

Policia spanjolle po përgatitej që të largonte makinën, e cila ishte përdorur nga pesë persona për të goditur këmbësorët në qytetin Cambrils më 18 gusht. Dëshmitarët kanë rrëfyer se si kanë parë trupa të pajetë të shtrirë në tokë, të cilët kishin rripa me eksplozivë. Policia ka thënë se ka vrarë pesë "terroristë" gjatë këtij sulmi, vetëm disa orë pasi një furgon la të vdekur 13 persona në Barcelonë. (Video: AFP/AP)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Corker: Trump mund ta rrezikojë kombin amerikan

Posted: 18 Aug 2017 12:31 AM PDT

Kreu i Komitetit të Senatit për Marrëdhënie me Jashtë, Bob Corker, i ka vënë në dyshim, kompetencat e presidentit Donald Trump për të shërbyer në zyrën më të rëndësishme të shtetit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, pati planifkuar më herët që ta emërojë Corker, në pozitën e Sekretarit të Shtetit. Nëse presidenti Trump nuk bën "ndryshime radikale", ai mund ta dërgojë kombin " në një rrezik të madh", ka thënë senatori Corker. Ai i ka bërë këto komente, pasi presidenti Trump reagoi me një varg postimesh në Twitter për deklaratat e tij të mëparshme rreth dënimit të dhunës dhe racizmit në protestat në Virxhinia, dhe duke propozuar se ekzekutimi brutal i islamistëve, është mënyra më e mirë për t'i penguar këto sulme, pas njoftimit për sulmin terrorist në Barcelonë, në të cilin kanë vdekur 13 persona. "Duhet të bëhen disa ndryshime radikale", ka thënë Corker në Tenese. "Presidenti nuk ka qenë i gatshëm të demostrojë stabilitet dhe kompetencë, në mënyë që të jetë i suksesshëm", ka shtuar ai. "Dhe ne kemi nevojë që ai të jetë i sukseshëm. Kombi ynë ka nevojë për suksesin e tij, pavarësisht se a jemi demokratë apo republikanë", ka thënë ndër të tjera Corker.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Lansohet sateliti i krijuar nga printeri 3-D

Posted: 17 Aug 2017 11:14 PM PDT

Kozmonautët rusë e kanë prezantuar një satelit të krijuar pothuajse tërsisht nga printeri i formatit 3-D, i pari deri më tash për programin hapësinor. Fyodor Yurchikhin dhe Sergei Ryazanskiy, kanë nisur në orbitë, pesë satelitë të vegjël, gjatë një rrugëtimi në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë, njëri prej të cilëve ishte i pajisur me bateri të krijuara me printer 3-D. Eksperimenti është dizajnuar për të kuptuar nëse pjesët e krijuara nga ky format i printerit mund të mbijetojnë në ambient hapësinor. Sateliti 3-D, ka aftësi të përshëndetjes në disa gjuhë të botës. Ai është krijuar nga studentet e Universitetit Tomsk, në Siberi. Secili prej tyre shënon një përvjetor specifik të aktiviteteve të mëparshme të kozmonautëvë rusë në hapësirë. Satelitët pritet të qëndrojnë në orbitë për pesë apo gjashtë muaj.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Saakashvili pranifikon kthimin në Ukrainë

Posted: 17 Aug 2017 10:36 PM PDT

Ish presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili, i cili ka qenë edhe guvernator në rajonin e Ukrainës, Odesa, ka deklaraur se tani është në Poloni dhe se pavarësisht pse muajin e kaluar i është tërhequr shtetësia ukrainase, ai po planifikon të kthehet në këtë vend. Saakashvili, ka konfirmuar gjatë një interviste për Associtaed Press, se ai do të tentojë të kalojë përmes Polonisë në Ukrainë, për të luftuar në kthimin e shtetësisë së tij. "Krejt çka jam duke kërkuar, është që të kem mundësi të kthehem në gjykatë dhe të mbrojë të drejtat e mia", ka thënë ai. Autoritetet ukrainase kanë thënë, se nëse ai tenton të hyjë në këtë shtet, do ta ndalojnë dhe do t'i konfiskojnë pasaportën. Saakashvilli, 49 vjeçar, i njohur si reformist, ka shërbyer për dy mandate si president i Gjeorgjisë. Mirëpo popullariteti i tij ka rënë pasi hoqi dorë nga shtetësia gjeorgjiane më 2015, sepse presidenti ukrainas, Petro Poroshenko i ofroi atij shtetësi të Ukrainës dhe më pas u emërua si guvernatori i rajonit Odesa. Saakashvili ka prishur raportet me Poroshenkon, pas dorëheqjes së tij për shkak të çështjeve të korrupsionit. Poroshenko vendosi gjatë muajit të kaluar për largimin e shtetësisë për të, derisa Saakashvili ishte jashtë Ukrainës

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Arrestohen tre marokenë dhe një spanjoll pas sulmeve në Spanjë

Posted: 17 Aug 2017 10:00 PM PDT

Policia spanjolle ka thënë se tre persona me shtetësi marokene, dhe një spanjoll janë arrestuar, me dyshimin se kanë lidhje me sulmin e pasdites së ditës së enjte, në të cilin kanë vdekur 14 persona. Sulmi ka ndodhur në qendër të Barcelonës, Las Ramblas, derisa autoritetet kanë thënë, se rreth 100 persona janë lënduar, por numri mund të rritet. Policia në rajonin e Katalunisë, ka thënë se drejtuesi i furgonit që është përplasur në njerëz, në qendër të Barcelonës, mund të jetë në mesin e pesë të dyshuarve të vrarë nga policia, gjatë një sulmi tjetër në qytetin bregdetar, Cambrils. Udhëheqësi i policisë së Katalonisë, ka thënë sot përmes një konference për media, se ndonëse "kanë gjurmë", ende nuk kanë, " fakte konkrete". Të arrestuarit e dyshuar janë të moshës 21-34 vjeçare. Policia ka thënë se incidenti në Cambrils ka qenë i lidhur më sulmin në Barcelonë. Zyrtarë spanjollë kanë thënë se e kanë parandaluar sulmin e dytë terrorist, në këtë qytet, në jug të Barcelonës. Ndërkohë është duke vazhduar aksioni nga policia spanjolle, pas sulmit në Las Ramblas, në kërkim të autorëve të sulmit. Mijëra persona, në mesin e tyre edhe Mbreti Felipe VI dhe kryeministri Mariano Rajoy, kanë mbajtur një minutë heshtje, sot në mesditë, në sheshin kryesor të Barcelonës "Plaza de Catalunya", për të nderuar viktimat e sulmit terrorist. "Minutë heshtje në Plaza de Catalunya në homazh për viktimat e sulmeve në Barcelonë dhe Cambrils. Të bashkuar kundër terrorit", ka shkruar Rajoy në Twitter. Policia ka dyshime se ky sulm ka qenë vetëm njëri prej disa sulmeve tjera të planifikuara. Disa orë pas sulmit, policia ka thënë se i ka vrarë pesë "terroristët", të cilët kanë tentuar të kryejnë një sulm të ngjashëm. Policia, ka thënë, se gjashtë civilë dhe një zyrtar policor janë lënduar në Cambrils. Rripat me eksplozivë, të cilët janë gjetur në trupat e personave të vrarë nga policia në qytetin bregdetar, Cambrils, nuk kanë qenë të vërtetë, ka thënë kreu i këtij rajoni, Carles Puigdemont, për radion RAC1. Grupi militant, Shteti Islamik e ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, ka marrë pjesë në një takim emergjent në Barcelonë për të koordinuar hetimet rreth sulmit terrorist. Rajoy ka udhëtuar drejt Barcelonës, të enjtën në mbrëmje, pas sulmit në qendër të këtij qyteti. Ai është takuar sot në mëngjes me ministrin e Brendshëm të Spanjës dhe me zyrtarë të policisë dhe emergjencës. Kryeministri, ka thënë përmes Twitterit, se takimi ka pasur për qëllim, "analizimin e detajeve të fundit të ngjarjeve në Barcelonë dhe Cambrils". Autoritetet spanjolle kanë thënë se personat nga të paktën 24 shtete, kanë qenë në mesin e viktimave. Pak kohë pas sulmit, policia ka arrestuar dy persona, njëri me nacionalitet spanjoll dhe tjetri maroken, mirëpo ka thënë se drejtuesi i furgonit është larguar dhe ende është në kërkim. Policia ka thënë se sulmi me furgon ishte i lidhur me një shpërthim në një shtëpi në Alcanar, më herët gjatë ditës së djeshme, nga i cili një person ka vdekur dhe një tjetër është lënduar, derisa personat ishin duke krijuar eksplozivë. Më herët, kryeministri spanjoll, Rajoy, ka thënë se "terroristët kurrë nuk do të mund të shkatërrojnë njerëzit e bashkuar, të cilët e duan më shumë lirinë sesa barbarizmin". Vetëm gjatë vitit të kaluar, furgonat janë përdorur në shumë sulme të ndryshme në Evropë, dukë lënë të vdekur më shumë se 100 persona, në Nicë, Berlin, Londër dhe Stokholm.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Pamje nga sulmi terrorist në Barcelonë

Posted: 17 Aug 2017 10:53 AM PDT

Një furgon ka goditur këmbësorët në Barcelonë, në atë që policia po e cilëson si "sulm terrorist". Incidenti ndodhi në qarkun Las Ramlas, një zonë mjaft e vizituar nga turistët. (Video: AP/AFP/Media sociale)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Senatorja australiane veshë burka në Parlament 

Posted: 17 Aug 2017 10:27 AM PDT

Senatorja australiane, Pauline Hanson, ka veshur burka, një veshje islame ku mbulohet krejtësisht fytyra, teksa ka dalë në foltoren në Dhomën e Lartë të Parlamentit. Me këtë gjest, ajo është  përpjekur që të shtyjë përpara kërkesën e partisë së saj të ekstremit të djathtë, që të ndalojë veshjen e burkas në publik. Hanson e mbajti të veshur burkan për më shumë se 10 minuta dhe më pas e hoqi dhe tregoi, pse sipas saj, duhet ndaluar mbulimi i plotë i fytyrës. "Askush nuk duhet të lejojë që dikush të fshihet pas një velloje, përderisa ka shqetësime për sigurinë", tha ajo. Prokurori i Përgjithshëm në Australi, George Bradis ka thënë se Qeveria nuk do ta ndalojë veshjen e burkas. Ai ka thënë se veprimi i senatores Hanson rrezikon të zemërojë rreth 500 mijë australianë, të cilët i përkasin fesë islame.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Amputacioni (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (2) Dr. Driton Ferizi (1) Dr. Gëzim Galiqi (1) Dr. Imri Vishi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (2) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (15) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (253) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (1) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompetenca (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (3) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronika (1) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kseroderma (1) Kseroftalmia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (11) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (2) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libraria (1) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligjet (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i efektit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Lindje (5) Lipaza (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Madhësit dalëse (1) Madhësit hyrëse (1) Magjia (3) Magjia e dashurisë (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (11) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekësia (1) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërmarrjet (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (2) Nervat kranial (2) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (35) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngërçi (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Nitroglicerina (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njerëzit (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (166) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligarkia (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (2) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (2) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (3) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (5) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (16) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (2) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qeverisja (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referenca (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrjeti kompjuterik (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Sharri (1) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (8) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (3) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i komunikimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi informatik (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (3) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (7) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Teknologjia informative (1) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (4) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Tremori (1) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (4) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (10) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (3) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Visar Ymeri (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (3) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (2) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (2) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve