Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Cilat janë funksionet më të rëndësishme të mëlçisë ? ~ Rapitful Shqip

Cilat janë funksionet më të rëndësishme të mëlçisë ?


Funksionet më të rëndësishme të mëlçisë janë: metabolizmi i karbohidrateve dhe i yndyrërave, sinteza dhe zbërthimi i proteinave, metabolizmi dhe zbërthimi i materieve të huaja për organizmin (detoksikimi i ksenobiotikëve), i hormoneve, bilirubinës dhe amoniakut si dhe formimi i bilës.

Cilat janë funksionet më të rëndësishme të mëlçisë ?,cfare roli ka melcia,kush jane rolet e melcise,melcia cfare roli ka,cilet jane funksionet e melçisë,melcia dhe funksionet,cfare roli ka melcia,melcia dhe roli i saj 
Share/Bookmark
       
   

Postime të ngjashme  •