Merrni njoftime per postimet e reja

Search This Blog

Dritëro Agolli(1931- ) Biografia dhe Veprat

Dritëro Agolli lindi në Menkulas të Devollit. 

Pasi mori mësimet e para në vendlindje, vazhdoi gjìmnazin e Gjirokastrës, ndërsa studimet e larta për Letërsi i mbaroi në Petërburg të Rusisë. 

Për shumë vjet ka qenë kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë. 

Krijimtaria e tij letrare është mjaft e pasur në gjini e lloje të ndryshme: poezi, poema, tregime, novela, romane, drama, skenarë filmash etj. 

Është fitues i disa çmimeve dhe i nderimeve të tjera. 

Disa prej veprave më të rëndësishme të tij janë përkthyer në Perëndim e në Lindje. 

Dritëro Agolli hyri që në fillim në letërsinë shqiptare si një protagonist i saj, duke i ndryshuar përmasën e së ardhmes. 

Në veprën e Agollit e pa veten si protagonist bujku dhe bariu; fshatari dhe studenti; malësori dhe fusharaku. 

Agolli i bë poeti i tokës dhe i dashurisë për të; shkrimtari i filozofisë dhe i dhimbjes njerëzore.

Ku lindi Dritero Agolli,Dritero Agolli,Dritero Agolli lindja,Dritero Agolli veprat,Dritero Agolli Biografia
loading...

Related Posts :Namazi

Syzat