Skip to main content

Posts

Showing posts from March, 2016

Nëse ankohesh, ligji i tërheqjes do të sjellë në jetën tënde...

“Nëse ankohesh, ligji i tërheqjes do të sjellë në jetën tënde më shumë situata të ngjashme që ti të VAZHDOSH të ankohesh. Nëse je duke dëgjuar dikë që ankohet, dhe ti përqëndrohesh aty – duke treguar keqardhje për atë njeri dhe duke rënë dakord me të – në atë çast je duke TËRHEQUR drejt vetes situata të tjera të ngjashme. Ligji i tërheqjes po pasqyron dhe po ta kthen PIKËRISHT atë gjë në të cilën ti je duke u PËRQËNDRUAR me mendimet e tua. Me këtë njohje të fuqishme të LIGJIT TË TËRHEQJES – ti mund të NDRYSHOSH plotësisht çdo rrethanë dhe ngjarje në jetën tënde, thjesht duke ndryshuar mënyrën e të MENDUARIT!” Për Ju, me shumë dashuri, Daut Demaku

Cilat sjellje jane te autizmit dhe cilat jane te femijerise?

Cilat sjellje jane te autizmit dhe cilat jane te femijerise? Diagnoza e autizmit eshte e veshtire per tu perballuar nga femija dhe nga pjestaret e familjes. Nje nga gjerat me te veshtira ne autizem eshte dallimi mes sjelljeve qe lidhen me autizmin dhe atyre qe lidhen thjesht me faktin e te qenurit femije. Cdo femije ka tantrume, reagon keq apo perfshihet ne sjellje te rrezikshme ndonjehere. Por si te dallojme se per cilat sjellje duhet te shqetesohemi vertet? Ketu jane disa pyetje qe mund t’i beni vetes per te vendosur cilat sjellje te trajtoni: 1. A eshte sjellja e rrezikshme? 2. Sa shpesh dhe ne cfare kohezgjatje ndodh kjo sjellje? 3. Sa e ndryshme eshte kjo sjellje ne krahesim me ato te bashkemoshatareve? 4. Si ndikon kjo sjellje ne aftesine e femijes per te mesuar? 5. Si ndikon kjo sjellje ne aftesine e femijes per tu perfshire me bashkemoshataret apo pjestaret e familjes? 6. A ka lidhje kjo sjellje me ndonje aftesi? ( per shembull perplasja e kraheve dhe vrap

ÇFARË NDODHË NË VARR?!

FAIK KONICA ( si i thonin: enciklopedia që ecën), ka thënë:

FAIK KONICA ( si i thonin: enciklopedia që ecën), ka thënë: "Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën të mbyllur kur s’kemi gjë për të thënë; falna durimin të thellojmë një punë me parë se të shkruajmë përmbi të: frymëzona me një ndjenjë të mprehtë të drejtësisë që jo vetëm të flasim me paanësi, por edhe të sillemi si të paanshëm..." Për ju, me dashuri, Daut Demaku

Mendimet janë magnetike dhe kanë frekuencë

Mendimet janë magnetike dhe kanë frekuencë. Kur mendon, këto mendime dërgohen në univers dhe tërheqin në mënyrë magnetike të gjitha gjërat e ngjajshme që janë në të njëjtën frekuencë. Gjithçka që dërgohet, kthehet në origjinën e vet. Dhe ajo origjinë je Ti. Mendimet e tua aktuale krijojnë jetën tënde të së ardhmes.

Hollywood's Satanic Agenda - VERY Eye Opening!

KOSOVO: ETNIC ALBANIANS REFUSE TO END RUSSIAN BLOCKADE

Çka është Noteri?

Noteri është jurist profesional, zyrtarë publik, i emëruar nga Ministria e Drejtësisë, për ta ushtruar veprimtarinë e përcaktuar me ligj. Noteri në punën e tij udhëhiqet nga këto parime: parimi i pavarësisë dhe paanshmërisë; parimi i ndalimit të publicitetit personal; parimi i së vërtetës dhe i ruajtjes së fshehtësisë; parimi i bashkëpunimit në mes noterëve; parimi i detyrimit për noterizim; parimi i besueshmëria, nderit dhe dinjiteti; parimi i kompetencës profesionale. qka eshte noteri, cfare eshte noteri, cka quajm noter, noteri kuptimi, noteri definicioni, cka eshte noteri

Çka është orgazma?

Më shumë sesa për një orgazëm bëjmë mirë të flasim për orgazmat . Sepse ekziston më shumë sesa një, si për mënyrën se si shpërthejnë si për mënyrën se si një person që e përjeton. Orgazmat janë si një mister disi i patreguar. Askund tjetër më shumë se në shtëpi, nuk është i ndjeshëm ky fakt, kur ju filloni ta përjetoni e të kërkoni deri të fillojmë të shikojmë deri përkufizimin e saj dhe të kuptoni se ka gati 30 mënyra të ndryshme për të përshkruar vetitë e saj fizike dhe emocionale. Ju ndoshta i dini tashmë rezultatet e orgazmës në kontraktimet e muskujve, zemrës, rritet norma, niveli i tensionit të gjakut, janë të lidhura me kënaqësinë intensive dhe mund të jetë me përvojë nga të dy gjinitë si te meshkujt dhe femrat. Por cilat janë disa gjëra që ju nuk mund të dini rreth orgazmës. 1. Ju jeni gjithmonë i ri Masturbim është vënë në dukje me imazhe me ultratinguj tek gratë shtatzëna, sidomos tek bebet meshkuj, ku duart e tyre duket të jetë përfunduar rreth apendisit të tyre dhe

What Women Want In A Man - 5 Factors That Hook Women Like Crack

TË PREKURIT ME SINDROMËN "DOWN"- SI I TRAJTON SHOQËRIA?

Nora Istrefi - Sa t'kom dasht

A e dini se truri i fëmijës absorbon shumë më tepër rrezatim se sa returi e një të rrituri? Dr. Martin Blank, nga Departamenti i Fiziologjisë dhe Celularit në Universitetin e Kolumbias, i është bashkuar një grupi shkencëtarësh nga e gjithë bota të cilët janë duke bërë një apel ndërkombëtar në lidhje me rreziqet që lidhen me përdorimin e pajisjeve elektromagnetike si interneti apo telefonat celularë. Studimet e shumta kanë zbuluar se rrezatimi i telefonit celular mund të shkaktojë kancer. A e dini se Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi kancerin (IARC) klasifikon fushat e radio frekuencave (edhe nga telefonat celularë) si kancerogjen të mundshëm në 2011? Rreziqet e përdorimit të telefonit celular kanë fituar shumë kredibilitet në vitin 2011, kur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka pranuar se rrezatimi i telefonit celular mund të shkaktojë kancer. Deklarata është e bazuar nga një hulumtim i një ekipi prej 31 shkencëtarëve, nga 14 vende të ndrys

Ese per 7 marsin diten e mesuesit

Ese per 7 marsin diten e mesuesit 7 marsi eshte dita e vetme e cila i kushtohet mesuesit, kjo me te vertete e nje dite me vend dhe nje dite qelluar, me vjen mire qe ne kemi nje dite qe ta falemnderojme mesuesin per te gjitha te mirat dhe veshtiresite qe i kalon dhe i ka kaluar per te na mesuar neve. Mesuesi eshte sikur babai/nëna jonë i/e dyte, ai/ajo na mesoi shkronjat A,B,C... dhe numrat 1,2,3... Ne per 7 mars shfrytezojme rastin qe si per falenderim mesuesit ti japim dhurata, ku zakonisht i dhurojme lule si simbol lumturie dhe dashurie ndaj tij. Burimi: http://www.mesoshqip.org/2013/02/ese-per-7-marsin-diten-e-mesuesit.html#ixzz4296FqRjS ese per 7-8 marsin ese per 7 dhe 8 marsin ese per 7dhe8 marsin ese per 7 marsin shqip per 8 mars poezi urime per 8 mars ese per 7 marsin 7 marsi poezi

Ese per 8 marsin diten e nenes

Nje dite qe mbart respekt,dashuri te pafund,per ato qe na dhane jete nga jeta e tyre.Per ato qe naten e bene dite dhe na mekuan me qumesht nga gjiri i tyre. Per ato qe gjenden prane sado larg qe te jemi ,sa here zemrat tona deshperohen,sa here shpirtrat tane renkojne. Per ate krijese te Zotit,mbushur me kaq dashuri,me kaq miresi.Ndaj sot ne kete dite te shenuar po mbeshtes koken dhe mendimet e mija ne prehrin e nenes sime,ne prehrin e nenave tuaja,ne ate preher ku loti thahet si me magji,dhe brengat dhe trishtimet largohen. Aty ku paste diell, drite, paqe, lumturi, qofshin ngahera nenat tona. Gezuar festen e 8 Marsit per te gjitha nenat e botes,per ato me te dhemshurat,me te mirat, me te shtrenjtat. Dera e urimeve eshte e hapur, se ne shpirtin e nje nene nuk ka nevoje te trokasesh. Burimi: http://www.mesoshqip.org/2013/02/ese-per-8-marsin-diten-e-nenes.html#ixzz4295n81u9 ese per 7-8 marsin ese per 7 dhe 8 marsin ese per 7dhe8 marsin poezi per nenen per 8 mars

Shëndetësi Sëmundjet e gojës, 90% e shqiptarëve vuajnë prej tyre

Dhëmbët luajnë rol të rëndësishëm tek njeriu. Përveç copëtimit të ushqimit, ato na sigurojnë një buzëqeshje të bukur, ndërsa dëmtimi i tyre sjell probleme të mëdha. Sipas statistikave, rreth 90% e shqiptarëve vuajnë nga sëmundjet e gojës dhe një pjesë e madhe, i dedikohet mungesës së kujdesit për shëndetin oral. Më poshtë do të gjeni disa fakte të rëndësishme lidhur me dhëmbët, si dhe kuriozitete të ndryshme që do t’ju bëjnë të jeni më të kujdesshëm ju vetë, por edhe familjarët tuaj në lidhje me dhëmbët. A e dini se: Sëmundjet e gojës ndikojnë në cilësinë e jetës së njeriut. Larja e dhëmbëve duhet të fillojë menjëherë pas daljes së dhëmbit të parë të qumështit. Pastat e dhëmbëve kanë në përbërje disa substanca që kanë rolin e tyre specifik. Numri i baktereve në gojë mund të jetë më i madh se popullsia e botës. Era e keqe e gojës mund të jetë shenjë e disa sëmundjeve. Higjiena e gojës është shumë e rëndësishme, sidomos gjatë shtatzënisë. Një person i rritur ka

Beauty, Love & Harmony Alpha Waves Binaural Beats & Meditation

SHPJEGIMI I ËNDRRAVE

Makin per misër Gjurkovc Shtime

A ka mat meqëm?

A ka mat meqëm? Aka më të menqur se ju që ndani pleqni, e kishin pas vet një plak. Po tha plaku. Më i menqur se na është ai që nuk vjen para nesh me ia pleqnu punët, por punët e veta i pleqnon vet. Xhemajl Abria    

Gold AG ft Shyhrete Behluli - Dashnia e nanes

Çka është vlera?

1. Shuma e të hollave që shpreh sa vlen diçka (një send, një mall a një punë); çmimi. Vlera e një sendi. Vlera e ditës së punës. 2. ek. Puna shoqërisht e domosdoshme që harxhohet për prodhimin e një malli. Vlera e mallit. Vlera e këmbimit (e përdorimit). Ligji i vlerës.  3. E mira, dobia e rëndësia që ka diçka për shoqërinë, për njerëzit a për kafshët. Vlerë ushqyese. Vlerë shoqërore. Vlerë njohëse (edukuese). Vlera e letërsisë. Vlera e një romani (e një vepre). Humbet vlerën. I bie vlera. Ia rrit vlerën. Ia di vlerën. Me (pa) vlerë.  4. zakon. sh. Sende e pasuri të çmueshme për një popull ose për një vend; të mirat e jetës materiale a shpirtërore që ka grumbulluar njerëzimi ose që arrihen me zhvillimin e mëtejshëm të shoqërisë; pasuri. Vlera kombëtare. Vlera materiale. Vlera shpirtërore (kulturore, letrare, artistike, estetike, historike).Vlerat e popullit. Krijues i vlerave të mëdha. 5. mat. fiz. Masë e një sasie a e një madhësie të ndryshueshme. Vlerë e nje

Afirmimet pozitive është mirë të përdorën për EMRA TË FËMIJËVE

Afirmimet pozitive është mirë të përdorën për EMRA TË FËMIJËVE. Në postimin e mëparshëm kam thënë se duhet të përsëritet fjalia e thjeshtë hipnotike JAM MIRË. Madje kam thënë se kjo fjali duhet të përsëritet të paktën tri herë në ditë, para pasqyrës, sepse nuk ka negacion dhe “flenë” shumë mirë në nënvetdije duke e ndërtuar shëndetin e mirë. Emri më i bukur për vajza është - MIRËJAM! Sa herë ta thërrasin këtë vajzë: ku je MIRËJAM, ose: eja këtu MIRËJAM e të tjera…gjithnjë do ta thërrasin SHËNDETIN E MIRË. Mos harroni se: përdorimi i AFIRMIMEVE POZITIVE, në Amerikën e sotme, vlerësohet si baza më e sigurtë për ndërtimin e jetës cilësore. Për Ju, me shumë dashuri, Daut Demaku

Afirmimet pozitive janë fjali shumë të fuqishme

Afirmimet pozitive janë fjali shumë të fuqishme. Duhet të përdorën vetëm fjali të shkurtëra, fjali të thjeshta – pa negacion! P. Sh. JAM MIRË! Ose: JAM E/I SUKSESSHËM! Këto afirmime pozitive duhet të thuhen para pasqyrës, me një buzëqeshje të lehtë, natyrshëm. Me shumë dashuri, Daut Demaku

Çka është fjalia?

Fjalia është një grup fjalësh të lidhura në mes vete sipas kuptimit dhe rregullave gramatikore të gjuhës. Fjalia kumton diçka. Në gjuhën e folur fjalitë karakterizohen nga një intonacion ose vijë melodike e veçantë (zbritëse, ngjitëse etj.). Në gjuhën e shkruar ato përcaktohen nga shenjat e pikësimit (pikë, pikëpyetje, pikëpresje, pikëçuditje). Një fjali mund të jetë e thjeshtë ose e përbërë. Fjalia është e thjeshtë kur ka vetëm një folje. Fjalia është e përbërë kur ka më shumë se një folje. qka eshte fjalia, cka eshte fjalia, fjalia shqip, cka jane fjalite, fjalia shqip

Studimi francez: Virusi Zika shkakton paralizë të përkohshme

    Kërkimet më të fundit kanë vërtetuar një lidhje mes virusit Zika dhe një sindrome të njohur Guillain-Barré . Kjo sindromë bën që sistemi imunitar i trupit të sulmojë pjesët e sistemit nervor duke shkaktuar paralizë të përkohshme. Virusi Zika tashmë është shpallur një emergjence globale.

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more