Skip to main content

Posts

Showing posts from January, 2013

Cpm fun is scam company

Cpm fun is scam company dont use this ad network they are scam.They are totally Scammers! Horrible network that scammed us out of impressions and force displayed pop up ads on our sites and doesnt pay. So dont use them. Use chitika, adhitz or adsense.  Total unpaid earnings from cpmfun is $112.94

Pesë sjellin pesë

1. Istigfari (kërkimi i faljes) sjell riskun. 2. Ulja e shikimit sjell virtytin. 3. Turpi sjell të mirat. 4. Të folurit e butë sjell kërkesën. 5. Hidhërimi sjell keqardhjen. Ibn Kajjim, Allahu e Mëshiroftë!

Pendimi

“Pendimi është gjëja më e pavlerë në botë. Asgjë nuk mund të kthehej që nga atje ku ka shkuar. Asgjë nuk mund të ndreqet më. Ndryshe ne të gjithë do ishim shenjtorë. Jeta nuk ka pasur ndërmend të na bënte të përsosur. Ai që është i përsosur e ka vendin në ndonjë muzeum.”

Një nënë mund të kujdeset për dhjetë fëmijë por...

Një nënë mund të kujdeset për dhjetë fëmijë por nganjëherë dhjetë fëmijë nuk mund të kujdesen për një nënë.

Njerezit e sinqerte nuk jane...

Njerezit e sinqerte nuk jane...

Populli dhe fuqia e tij

Populli dhe fuqia e tij

Ndonjëherë duhet të...

'Ndonjëherë, duhet të largohesh për t’u afruar... Ndonjëherë, duhet të kujtosh, për t'u kujtuar... Ndonjëherë, duhet të qash, për t'u lehtësuar... Ndonjëherë, duhesh të përmendësh, për t’u përmendur... Ndonjëherë, duhet të heshtësh, për të dëgjuar...'' (Shems-i Tebrizi)

Të qenit prind

Të qenit prind është një aventurë pa fund,mbetemi prindër deri ne çastin e fundit te jetës dhe deri ne ate çast nuk reshtim se projektuari nevoja,ndjenja dhe te gjitha llojet e karakteristikave vetiake te femijet. Te shpresonim se "kjo gjë nuk do te ndodhte" do te ishte sikur të mos ishim më qenie njerëzore.

Njeri jam dhe une - Poezi nga Agnesa Mahalla

Pse me shikon ashtu? Pse me shikon si me perbuzje? Jam njeri dhe une Kam jet dhe une Mos me shiko ne ate menyre Me perbuzje mos me shiko.. Loti im do te te vraje Mos me mallko Shikimi yt me mallkon O po te lutem Mos me mallko Mos me shiko Me mire mos me shiko Jam njeri dhe une Kam ndjenja dhe une Edhe une di te dua  O i mallkuar Edhe un di c'esht te qash  O i mallkuar C'esht te mbesesh vetem te kerkosh drit ne erresir  te kerkosh yje ne qiellin e vrejtur me re Te krijosh familje imagjinare kur tersisht i vetem je Edhe un dua te qeshi si ti Se di sa qerpiket kam shkulur nga syt vetem te shpreh deshira te mund te qeshi njehere Te pakten nje here Te qeshi si ti... Te jem i perqafuar Te jem i gezuar Te harroj si esht te jesh i vetmuar Te harroj si esht te jesh i mallkuar... Te harroj si esht te te shikojn me dhimbje Te harroj si esht te qeshesh kur brenda digjesh Te harroj si esht te kesh probleme shume T

Sikur gjerat qe ndodhen t'mos kishin ndodhur - Agnesa Mahalla

Sikur gjerat qe ndodhen t'mos kishin ndodhur - Agnesa Mahalla Do ktheja dhe vitet per nje perqafim per perqafimet qe mi morri i mallkuari mergim Do doja ti ktheja shum e shum buzeqeshje qe tani u shuan ,gjithqka esht ne heshtje.. Valle pse u harruan? Pse u harruan fjalet? Pse u harruan veprat? Pse u harruan lotet qe per njeri tjetrin derdhem? Pseee, e pse deri ketu erdhem? Ne fund,ne fund te gjithqkaje ne fund te pafundesise aty ku she fillimin e merzis aty ku lotet te behen si te shtepis aty ku sdua te qendroj me.. Dua tme vin tme marrin lejleket ku besoja se mkishin sjellur dikur Dua tme marrin sdua tmbehet zemra gur Le te vije dikush, le te vije te me marri sdua ta vras veten,sdua veten ta vari Ejani me shpejt ,mshiren kerkoj dikush dike tma dergoj.. dikush tme shpejtoj.. Kohen ta ndaloj ta rikthej si ishte dikur kete qe po jetoj tmos e jetoj me kurr..

Fasulja dhe dobite e saj kuruese

Zbutes, pastrues i gjakut, nxites i urinimit, pakesues i sheqerit ne gjak, stimulues, gjallerues. Perdoret per urinimin e pavullnetshem, arteriosklerozen, djegiet, rimarrjen e vetes pas semundjes, diabetin, melçine, insektet, kafshimin e kafsheve, reumatizmen, urene e gjakut.

Vaji i avokados dhe lëkura

Ky vaj e mban lëkurën të re, elastike, të fortë dhe në të njëjtën kohë e bën atë të butë, të mëndafshtë dhe të shndritshme. Vaji i avokados ngadalëson procesin e plakjes dhe formimin e parakohshëm të rrudhave. Eshte ideal per lekurat ne moshe te madhe, largon thatesine e lekures, por edhe kruarjet qe vine nga ekzemat apo aknet.

Ju lutemi ndihmoni Naronit

Ju lutemi ndihmoni dhe SHPERNDAJENI kete ne profilet e juaja ne facebook ose ne twiter apo ne faqet tuaj.  Quhet Naron (5 muajsh) qe vuan nga melcija mirepo ka nevoje per transplatimin e melçise se dhuruar nge e ema e tije, ekspertet shendetesor nga Gjermania shprehen te sigurte ne transplatimin e tije mirepo operacioni kushton jo me pak se 150 mije euro, per te shpetuar jeten e vogelushit , ju lutemi pasi sherimi eshte pak kompleks dhe kerkon nje terapi qe ka koston e vete Naron Kqiku duhet te qendroje me se paku 1 vjet nen kontrollin e eksperteve gjerman, ta ndihmojme kete vogelush ! Konto per donacione: Fjolla Gjonbalaj Account No: 170 100 401 012 8139 Banka : NLB Prishtina Ju lutemi Shperndajen ne profilet tuaja ndoshta ti nuk ke mundsi te ndihmosh mirpo te tjeret ndoshta do te mund te ndihmojn. Faleminderit.

Martesa eshte Sunet

I Derguari i Allahut - Muhamedi as. - ka thene: "Martesa eshte Sunet (veprim i rekomanduar nga Profeti) dhe ai qe nuk e ndjek Sunetin tim nuk eshte pasues i vertete i imi."

Rruga e Zotit të madhërishëm

'' - Rruga e Zotit të madhërishëm është e gjatë, e ne ecim në të sikurse breshka, nuk është qëllimi të arrijmë në fund, porse qëllimi është të vdesim duke qenë në rrugë, pa rënë ". - Shejh Albani Allahu e meshirofte.

Mendimi pozitiv është

Mendimi pozitiv është fillimi i udhëtimit drejt QETËSISË.  Është nëna e jetës së lumtur.  Depërton nëpër tërë qenien e njeriut, sjell dritë, ngrohtësi, energji dhe kurrë nuk thyen, as nuk lëndon gjë.  Është barra më e lehtë në jetë, askush deri më sot nuk ka ndier lodhje prej tij. --Nuk shkakton ngopje, natë e ditë mbill mendime pozitive në qenien tënde dhe, prapë, do të kesh nevojë për mbjellje të reja.

Dashuria!

Ne botë mund të ketë tepër urrejtje,tepër vuajtje, tepër mjerim por kurre nuk do te kete teper dashuri. Sado qe ta duash njeriun, prap do te kesh vend ta duash edhe me shume.

E dini që ne munges të drites vjen errësira

E dini që ne munges të drites vjen errësira;- Ne munges të nxetit (ngrohtit) vjen acari (ftohtit). E njejta është edhe me mendimet tona. Ne mungese të mendimeve frymzuese (pozitive) , lind ai negativ qe edhe pasojat jane te tilla. Prandaj mjafton nje pike misterioze një vendosëshmeri per të ndryshuar at që nuk e don. Duke anuar nga ajo qe e don. "Ndezi Dritat e mendjes që nga ky moment, dhe largo Acarin"

Sikurse kristalet e pastra të fjollave të borës

Sikurse kristalet e pastra të fjollave të borës, që shkëlqejnë dhe i japin bardhësi natyrës, ashtu dëshirojmë që të shkëlqej dhe të jetë i bardhë, edhe universi shpirtëror i çdo qenie hyjnore që frymon në këtë hapësirë të madhërishme plot jetë. 2013 e kemi ne dorë, ashtu sikurse çdo moment të jetës. Mos lejoni qe asnje sekond te ju ik ne medyshje ... JETO MOMENTET, Dhuroni dashuri nga zemra me shume se te rrahurat e saj...

Mos mendo keq për askënd

Mos mendo keq për askënd, sepse ai mendim negativ që lind në kokën tënde, askujt s’i bën keq. përveç - vetes sate. Librat e vjetër thonë: Gjithçka që dëshironi t’ju bëjnë juve njerëzit, bëjuni edhe ju atyre.

Mendo pozitivisht

Mendo pozitivisht Edhe atëherë kur dëgjon histori të dhimbshme Edhe atëherë kur përjeton ngjarje të frikshme Edhe atëherë kur merr kritika Edhe atëherë kur ke merita. Edhe atëherë kur s’ke kohë për vetën Edhe atëherë kur e sheh bardh e zi jetën Edhe atëherë kur s’mund të bësh gjithçka që do Edhe atëherë kur në shpirtin tënd bën ftohtë

Mendo pozitivisht

Mendo pozitivisht për njerëzit dhe jetën Mendo pozitivisht është mirë për shëndetin Mendo poziitivisht për gjithçka që të rrethon Mendo pozitivisht se jeta vazhdon Mendo pozitivisht dikush atje lartë të vëzhgon Është Zoti me ty që kurrë s’të harron.

Ese - Dashuria ndaj nënës

Nënë është një fjalë që ka një tingull shumë të ëmbël,ku çdo fëmijë qysh në belbëzimin e tyre të parë mësojnë fjalën nënë. Nëna për çdo fëmijë është shumë e rëndësishme dhe i kushton një respekt të veçant. Shih edhe: Ese të ndryshme shqip Dashuria më e madhe që ekziston në botë,është dashuria ndaj nënës . Nëna na solli në jetë,na mësoi,edukoi në mënyrën më të mirë dhe ne duhet t'a duam nënën më shumë se çdo qenie tjetër. Dhe për çdo nënë fëmijët e tyre janë çdo gjë në botë. Nëna mundohen me mish e shpirt që t'ia ofron të gjitha kushtet e nevojshme për jetë,mësim dhe edukim fëmijëve të tyre.  Ese - Dashuria ndaj nënës,nje ese ku pershkruhet dashuria ndaj nenes apo Nena si qenia me e dashur ne bote,ese per nenen,nena ese shqip,ese per  dashurine ndaj nenes,dashuria e nenes ese shqip

Ese - Një lektyrë e lexuar

Lektyrën që unë e kam lexuar është Vjollca Magjike. Këtë lektyrë e shkroi Rifat Kukaj. Kjo lektyrë shumë më ka pëlqyer. Në këtë lektyrë bëhet fjalë për Lushin e vogël i cili u sëmurë.Lushi ishte vetëm një djalë për mallë,nuk kishte as motër as vëlla. Duke e parë Lushin në atë gjendje të sëmurë, shoku i tij i ngushtë mori rrugën për t'a gjetur ilaqin.Ai udhetoi shumë gjatë,derisa më në fund e gjeti ilaqin e kërkuar. Dhe kur e gjeti ilaqin ai shkoi tek shtëpia e Lushit,ia dha ilaqin dhe pas një kohe Lushi e mori veten dhe u shërua. Pas kësaj këta dy shokë të ngushtë filluan të lozin si dikur,të lirë në hapsirë sikur zogjët. Dhe kështu përfundon lektyra. Ese Një lektyrë e lexuar, ne kete ese pershkruhet nje lektyre e lexuar e ajo eshte Vjollca Magjike shkruar nga Rifat Kukaj,ese per lektyra,ese per nje lektyre te lexuar,nje lektyre e lexuar ese

Libri, miku im më i mirë

Libri është miku im më i ngushtë. Libri të jep njohuri,të ndihmon në detyra,me vjersha,tregime,përralla,romane etj. Në libra gjen jetën apo biografinë e shkrimtarëve,aktorëve,VIP-ve,futbollistëve,luftëtarëve të lirisë,muzikantëve etj. Të gjitha të arriturat e teknologjisë kanë qenë së pari në libër. Shumë njerëz e duan librin sepse nga libri marrin njohuri dhe dituri. Në ditët e sotme libri lexohet shumë më pak se ç'është lexuar më herët,sepse të arriturat e shkencës kanë shtyrë njeriun që të dhënat t'i gjejnë në internet apo TV. Për mua interneti është arritje e madhe sepse mundëson komunikimin e njerëzve në largësi të mëdha. Edhe pse qëndroj dhe i marr të dhënat në internet, për mua libri do të jetë shoku im i ngushtë deri në vdekje. Shkruar nga: Blertina Bislimi ese per libra,ese per librin,libri ese,hartim per librin,nje liber i lexuar,libra te lexuar ese,ese shqip per librin

Mbreti dhe bujku

Një mbret kishte dalë për të shëtitur dhe pa një bujk që po lavronte tokën. Ai vërejti se bujku ishte i gëzuar dhe i lumtur. Ai pyeti bujkun dhe i tha: -O ti njeri, po të shoh, se je i gëzuar me punën tënde në këtë tokë, a është kjo toka jote?- Bujku iu përgjigj: -Jo, o zotëria im, unë këtu punoj me para.- Mbreti i tha: -Sa merr për punën që bën? -Katër para për çdo ditë.- Mbreti e pyeti përsëri: -A të mjaftojne ty këto para? -Po, më mjaftojne dhe më teprojnë. Një pare e shpenzoj për nevojat e mia, me një paguaj borxhin, një tjetër e jap hua, dhe një e harxhoj në rrugë të Allahut.- Mbreti i tha: -Kjo është një enigëm, që unë nuk e kuptoj?!... -Bujku i thotë: -Ta shpjegoj unë, o zotëria im: Paranë që e shfrytëzoj për nevojat e mia, kjo është paraja me të cilën jetoj unë dhe bashkëshortja ime, ndërsa paraja me të cilën paguaj borxhin është ajo para që e jap për babën dhe nënën time. Ata më kanë edukuar dhe janë kujdesur për mua sa kam qenë i vogël, ndërsa ata tashti janë të sht

Sa pjesë ka vepra '' Komedia Hyjnore'' ?

Sa pjesë ka vepra '' Komedia Hyjnore'' ? Vepra ''Komedia Hyjnore'' ka tri pjesë:ferrin,purgatorin dhe parajsën. Lexo me shume:  Komedia Hyjnore Sa pjesë ka vepra '' Komedia Hyjnore'' ?,cilat jane pjeset e komedise hyjnore,kush jane pjeset e vepres komedia hyjnore

Arra dhe dobitë kuruese të saj

Fuqizues, pastrues, anti-infeksion, anti-mykotik, fuqizues i sistemit imun, nxites i melçise dhe shpretkes, largues i krimbave te barkut, ndihmues ne varferimin e gjakut (anemi), per infeksionet e stomakut, per infeksionet e bajameve, per infeksionet e brendshme kronike te sistemit riprodhues, per diabetin, per semundjet e grave (sekrecionet e bardha vaginale).  Levorja e arres i jep butesi dhe shkelqim flokut.

Ruhuni nga mallkimi i historisë

“Dhe, para se gjithash, ruhuni nga mallkimi i historisë dhe mos e harroni atë kur të jepni mendimin tuaj!”                                                   Hasan Prishtina

Fragment - Kronike ne Gur

 Shih edhe analizen e ketij romani: Kronike ne gur Ndërsa Japonia përgatitet t'i bjerë Indisë dhe Australisë. Gjyq. Përmbarim. Pronë. Thirret në gjyq për mosshlyerje borxhesh Gole Balloma nga lagjja Varosh. Ankandi i plaçkave të shtëpisë së L.Xuanos bëhet të dielën. U lëshuan fletarrestimi për plakat H.Z. dhe C.V të cilat akuzohen se kanë bërë magji . Lajmëroj lexuesit se shkaku që numri i kaluar i gazetës doli i dobët dhe me gabime ishte se kam qenë sëmurë nga stomaku. Kryeredaktori. Përjashtohen nga gjimnazi elementë të tjerë turbullues. Na kanë ardhur një numër ankesash nga prindërit për mësuesin Qani Kekezi. Sistemi pedagogjik i zotit Kekezi është me të vërtetë i babitshëm. Gjatë mësimit të anatomisë ky njeri ther mace në sytë e nxënësve, duke tmerruar kalamajtë e shkretë. Herën e fundit majia e masakruar i shpëtoí nga duart dhe u hodh sipër bankave të nxënësve me zorrët përjashta. Zojiusha Lejla Karllashi, vajza e pronarit të nderuar të fabrikës së lëkurëve

Ishte dimër !

Të sigurt që kishte rënë dëborë, ngarkuam gjërat e nevojshme në makinë dhe u nisëm për në mal. Afër pikës së mbërritjes,pamë që kishte shumë trafik, dhe menduam se do të ktheheshim vonë, pasi pista do ishte e zënë, e mbushur plot për plot me njerëz. Dikur më në fund mbëritem! Zbritëm nga makina e po shikonim njëri-tjetrin në sy. Dëbore s'kish gjëkundi. Shkruar nga : Blertina Bislimi  Ese Ishte dimër!,ese ishte dimer,dimri ese,ese per dimrin,ese ne dimer,

Hipokritja

E pashë një mëngjes tek ecte me shpejtësi me flokët bojë mjalti, qe ia merrte era dhe mendova: "Kësaj femre nuk ja vlen t'i flasësh, është veçse një hipokrite, që jeton në vetmi dhe që i pëlqen vetmia" I kalova pranë dhe mendova mos isha gabuar, por jo, sytë e saj flisnin më tepër se shumë gojë llafazane. Ata sy vështronin rreth e rrotull, si për të zbuluar kush tjetër ishte duke e parë atë në këtë moment. Sa sy të çuditshëm dhe te turbullt. Jo ishte e kotë t'i flisja, megjithëse kishim kaq kohë që shkëmbenim e-maile dhe mesazhe shkrimesh, ajo nuk ishte gjë tjetër, veçse një plazmë fallco që donte të ishte gjithmonë sa më larg njerëzve........... Shkruar nga: Blertina Bislimi ese shqip,hipokritja,ese per hipokriten,hipokritin,ese

Ku gjendet vitamina E ?

Vitamina E gjendet në: zarzavatet e gjelbërta gjethore, drithërat (sidomos elbi,misri, orizi dhe gruri). Sasi më të vogla gjenden në produktet me origjinë shtazore , dhe veçanerisht në organet parenkimatoze ,yndyrëra, vezë, qumësht dhe prodhime të mishit.  Lexo më shumë: Vitamina E Ku gjendet vitamina E ?,ku ndodhet vitamina E,ne cilat ushqime gjendet apo ndodhet vitamina E  

MOS I BËN PADREJTËSI ASKUJT ...!

- Një njeri ulet në një skaj të restorantit dhe në dorën e tij e mbanë një letër dhe një laps. Plaku ... mendoi se njeriu i shkruan letër nënës së tij. Vajza ... mendoi se njeriu i shkruan letër të dashurës së tij. Fëmija ... mendoi se njeriu vizaton në letër. Tregtari ... mendoi se i shkruan kontratat dhe bizneset e tij. Punëtori ... mendoi se njeriu i numëron borxhet e tij. - "Çdo njeri i komenton veprimet e të tjerëve nga këndvështrimi i përkujdesjeve të tij, dhe çdo njeri i sheh njerëzit sipas syrit të natyrshmërisë së tij". Për këtë arsye, mos i bën padrejtësi askujt ... Nga arabishtja: Irfan JAHIU

Kur ju jeni në një vend të ngushtë

" Kur ju jeni në një vend të ngushtë dhe gjithçka shkon kundër jush, derisa ju duket se nuk mund të qëndroni asnjë minutë më gjatë aty, atëherë mos hiqni dorë, për shkak se është pikërisht vendi dhe koha kur batica do të largohet." - Harriet Beecher Stowe

Ekziston një pikturë madhështore

“Ekziston një pikturë madhështore, e bukur, e mrekullueshme para jush! Ajo është e ndërlikuar, e detajuar, një punë e përpiktë e përkushtimit dhe dashurisë! Ngjyrat janë si asnjë tjetër, ato notojnë dhe kërcejnë, ato rrjedhin dhe zbukurojnë! Dhe ende ju zgjidhni të fiksoni sytë tek miza e vogël e cila është ulur mbi të! Pse e bëni një gjë të tillë?" - C. JoyBell C.

Kurrë mos u dorëzo

Nëse ju doni të jeni të suksesshëm në krijimin e jetës

"Nëse ju doni të jeni të suksesshëm në krijimin e jetës së ëndrrave tuaja, ju duhet të besoni se jeni të aftë për të bërë atë që të ndodhë. Nëse ju e quani atë vetë-respekt, vetë-besim, ose vetë-siguri, kjo është një besim i ngulitur thellë se ju keni atë që duhet, aftësitë, burimet e brendshme, talentet dhe aftësitë për të krijuar-rezultatet e dëshiruara ". - Jack Canfield

Unë kam ardhur në përfundimin...

"Unë kam ardhur në përfundimin se ne kemi nevojë për të ndërtuar urën, ne duhet të mësojmë të krijojmë lidhje. Ne shpenzuam aq shumë kohë duke u përpjekur për të bërë ata që janë ndryshe nga ne të përshtaten në tokë tonë, ndoshta ne duhet të mësojmë që të përshtatemi në tyren pak më shumë ". - Rachel Pastiloff.

Kultivonin zakonin e të qenit mirënjohës

"Kultivonin zakonin e të qenit mirënjohës për çdo gjë të mirë që vjen për ju, dhe jepni falenderime të vazhdueshme. Dhe për shkak se të gjitha gjërat kanë kontribuar në avancimin tuaj, ju duhet të përfshini të gjitha gjërat në mirënjohjen tuaj. " - Ralph Waldo Emerson

Propagandë e hatashme, propagandë e rrezikshme

"Propagandë e hatashme, propagandë e rrezikshme, 236 shoqata humanitare krishtere funksionojnë në mesin e popullit tonë me respekt, me respekt, vetëm mulla Jakupi, i ngrati, kur të shkoj në Shqipëri te vëllezërit, kryetari i komunitetit thotë: "Me këtë si të shoh t'u hy në Shqipëri, mbaju mirë!" Po pse kështu? Sepse na qenka një hoxhë në Shqipëri". (Mulla Jakup Asipi, pjesë nga një ligjeratë e vjetër)

SHTATË RREGULLAT E LUMTURISË

1. Mos e urrej askënd sado që gabon ndaj teje 2. Mos u shqetëso kurrë 3. Jeto i thjesht sado që je i ngritur 4. Shpreso të mirën sado e keqe që të godet 5. Jep shumë edhe nëse privohesh 6. Buzëqesh edhe nëse zemra të pikon gjak 7. Mos e ndërpre lutjen për vëllain tënd pas shpine Përktheu: Valdet Kamberi

Ai la të lirë të bashkohen dy det

Furkan:53 Ai la të lirë të bashkohen dy dete, ky (njëri) i pijshëm e i shijshëm, e ky (tjetri) i njelmët e i idhët, e mes tyre bëri si të jetë ndonjë pendë, pritë që të mos përzihen. pengesa ne mes te dy deteve,dy dete pengesa ne mes tyre

Disa fjalë të bukura të këshillave nga Hoxha M. Khan

"Paqja dhe Mëshira qofti mbi ju Hoxhë Khan, unë kam një problem kënaqësisë me gruan time, kam provuar të gjitha pilulat, medikamentet dhe mjekët dhe nuk kryen punë asgjë, Ju lutem më ndihmoni, çfarë mund të bëj për të shpëtuar martesën time? E Dua gruan time, me gjithë zemrën time." Përgjigja ime: ". Zgjidhni një kohë të ditës, merrni Kur'anin dhe të filloni lexoni. Kryeni namazin tuaj dhe du'a në sexhden tuaj, pastaj më lejoni të di se çfarë ndodhi" M. Khan Përgjigja e tij: ". Hoxhë Khan, unë falënderoj Allahun, pastaj unë ju falënderoj juve. Zemra ime është e bashkangjitur me gruan time dhe unë e mora këshillën tuaj. Pas një ditë leximi Kur'ani, Allahu vendosi një dashuri të thellë në zemrën time për të dhe unë.. ishte në gjendje për të ringjallur intimitetin tim. Tani, unë ndjehem shkëlqyeshëm dhe martesa ime është më e frytshme se kurrë më parë. Unë falënderoj Allahun, dhe unë patjetër ju falënderoj juve për shpëtimin martesën

Mirësjellja në Xhami

Mirësjellja në Xhami,keshilla per xhami,xhamija keshilla,si te sillemi ne xhami,xhamia dhe sjellja ne te

Lutjet për kapërcimin e frikës, druajtjes dhe pagjumësisë

Imam Tirmidhi në Xhamiun e vet ka shënuar se njëherë Halidi i ishte ankuar të Dërguarit të All-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem., për pagjumësi dhe ankthe. I Dërguari i All-llahut , sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem., i kishte thënë: “Kur shkon për të fjetur, thuaj: ‘O All-llah, Ti je Zot i shtatë qiejve dhe i asaj që ato përfshijnë, i dy tokëve dhe jetëve që i mbajnë ato, i Zotëriut të shejtanëve dhe i atyre që ata i mashtrojnë. Zot, bëhu mbrojtësi dhe fqinji im. Më ruaj nga çfarëdo e keqe që mund të më shkaktojnë krijesat e tua në mënyrë që asnjëra prej tyre mos të mundet të më sulmojë kur jam duke pushuar ose të ma prishë jetën time private. Vërtet, fqinjët e Tu janë të fuqishëm dhe të sigurt kur Ti i mbron. Kujtimi Yt është i thellë. Vërtet, vetëm Ti je All-llah. Në të njëjtën përmbledhje thuhet se ‘Amir bin Shu’ajbi kishte mësuar nga gjyshi i vet se i Dërguari i All-llahut , sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem., e kishte zakon t’iu mësonte një lutje për mpos

Alkooli dhe shtatzënia

Mbani mend se gjithçka që hani dhe pini shkon në mënyrë të drejtpërdrejtë edhe tek fryti apo foshnja. Prandaj duhet të shmangni rreptësisht alkoolin, sepse është shumë e sigurt se do të ndikoj negativisht në zhvillimin e fetusit dhe paraqitjen e çrregullimeve në zhvillim tek fëmija. qka ndikon alkooli ne shtatzani,a ndikon alkooli ne shtatzani

Kafeina dhe shtatzënia

Kafeina është gjëja më e keqe që mund t'i ofroni sistemit delikat të frytit apo foshnjës së ardhshme, i cili fillon zhvillimin. Kafeina gjatë shtatzënisë ndikon në mungesën e peshës së duhur të porsalindurit, e madje në disa raste mund të ndikojë edhe me abort. Nëse kurrsesi nuk mund t'i rezistoni, atëherë dijeni se nuk guxoni të konsumoni më shumë se dy gota, përkatësisht 200 mg në ditë.

Çka janë tumor markerët apo markerët tumoral ?

  Tumor markerët apo markerët tumoral janë substanca që prodhohen nga indi tumoral përkatësisht nga qelizat kancerogjene apo edhe nga vetë organizmi si përgjigje ndaj këtyre qelizave. Çka janë tumor markerët apo markerët tumoral ?,qka jane markeret tumoral,pse krijohen markeret tumoral

Një ngjarje interesante

You need a Frames Capable browser to view this content. Një ngjarje interesante në jetë e tre shokeve,shoket dhe ngjarjet e tyre interesante,jeta interesante,jeta interesante e tre djemeve,shoket dhe tre djemt,

Mjalta dhe shëndeti

Mjalta dhe shëndeti,mjalta dhe vetite e saj sheruese,qka ndikon mjalta ne shendetin e njeriut,cilat jane vetite sheruese te mjaltes, ndikimi i mjaltes ne shendetin e njeriut,njeriu dhe shendeti,mjekesi mjalti dhe shendeti,keshilla per mjalten,perdorimi i mjaltes dhe shendeti,qka permban mjalta,cilat elemente i permban mjalta

Sëmundja dhe ilaçi

Në dy Sahih-ët është rrëfimi prej Atait, i cili përcjell prej Ebu Hurejrës, se Pejgamberi alejhi selam ka thënë: “Allahu i Lartësuar për çdo sëmundje ka zbritur ilaçin e saj!”

Dituria dhe Malli

Dituria ka me shume vlere se sa malli. Dituria te ruan ty, ndersa mallin e ruan ti. Rojtaret e mallit vdesin, ndersa rojtaret e diturise jetojne ne zemrat e njerezve.

Rukja qe ua lexojme te semureve dhe ilaçi

Transmetohet se nje sahabi e kishte pyetur Pejgamberin salAllahu alejhi ue selem: " Rukja qe ua lexojme te semureve dhe ilaçi me te cilin sherohemi, a kundershton diçka ne percaktimin e Allahut? " Pejgamberi alejhisSelam i tha: " Kerkimi i ilaçit eshte nga Kaderi, percaktimi i Allahut. "

Zoti im!

Zoti im!.. Nëse ka nga ata që e urrejnë t'më shohin mua të lumtur, atëherë jepu atyre lumturi që i bën ata të harrojnë lumturinë time.

Duaja në rrezik fatkeqësie

Tregohet se njëri prej ensarëve, i cili ishte shok i pejgamberit s.a.v.s. që quhej Eba Muglik, ishte tregtar, dhe tregtonte me mallin e tij dhe mallin e të tjerëve në vende të largëta. Ishte mistik, i devotshëm. Njëherë shkon për tregti dhe në mes të rrugës e ndalon një hajn kriminel, me armë në dorë. Hajni i thotë: “Gjithçka që ke lëshoji në tokë se përndryshe të vras!” Ai i thotë: “Çka dëshiron: pasurinë apo pasurinë dhe jetën time?” Ai i përgjigjet: “Pasurinë veç do të ta marr, por edhe dotë të vras”. Ai i thotë: “ Më lejo që para ekzekutimit tim t’i fali katër rekate namaz”. Hajni i thotë: “Po”. Ai mori abdest, pastaj i fali katër rekate. Në fund të namazit në sexhden e fundit u lut: “O Zoti im i dashur, o Mbajtës i Arshit famëlartë! O Ai, i Cili vepron ç’të duash, - të lutem për hir të madhërisë Tënde të pakufishme dhe për hir të dritës Tënde, e cila përfshinë arshin Tënd, që të më mbrosh nga e keqja e këtij krimineli hajn; O ndihmëtar më ndihmo, o ndihmëtar më ndihmo, o ndihmët

Gjimnazi "Kuvendi i Arbërit" Ferizaj

Historiku i gjimnazit ''Kuvendi i Arbërit'' Gjimnazi "Kuvendi i Arbërit" është themeluar në vitin 1967. Në vitin e parë të veprimit si gjimnaz kishte 7 paralele. Gjatë historisë së tij ky gjimnaz disa herë ka pësuar ndryshime në strukturën organizative dhe përmbajtësore. Një kohë ishte shëndrruar në Qendër shkollore, pastaj në kohën e shuvarizmit, në vitin shkollor 1975/76 ishte shëndrruar në arsimin e mesëm të orientuar dhe bënte përgatitjen e nxënësve për arsimimin e përgjithshëm në Fazën e Parë të Bazave të Përbashkëta. Ishte ndër shkollat e para të mesme ku është eksperimentuar me këtë reformë, pastaj një vit më vonë arsimi i mesëm i orientuar është aplikuar edhe në shkollat tjera të mesme të Kosovës. Gjimnazi "Kuvendi i Arbërit" rritej së bashku me numrin e nxënësve. Kështu në vitin shkollor 1990/91 në këtë gjimnaz ishin përfshirë gjithsej 1.394 nxënës, shkolla kishte një ndërtesë shkollore me 27 mësonjëtore me

Çka eshte Lapidari ?

Çka eshte Lapidari ? Lapidari është përmendore e ngritur për të përjetësuar një ngjarje të shënuar ose kujtimin e një njeriu të rënë për atdhe. Çka eshte Lapidari ?,qka eshte lapidari,cfare eshte lapidari,lapidari shqip

Pranë Lapidarit

Pranë Lapidarit (Luan Gurit, Ushtarit të radhëve të para-koshare) Pranë Lapidarit kam ardhur me lot në sy E me zemër Të ngrirë Të sjell trëndëfilë të kuq Pranë Lapidarit Kam ardhur por ndjej ngrohtësinë e ëndërrave tona-Lirinë Shokët të panë në betejë kur Kosharja me gjemba ishte e ndarë RSJ-AL Rrafshuat ato gurë Shkatërruat ato gjemba të larë me gjak E sot ju nderon Kosova e Tetova Presheva e Çamëria, Ulqini e Kumanova Edhe Kaçaniku e guri i shpuem Me zemër të përvluar Po ju ecët e ecët Ka vatra atrore Gjermaninë e le dhe u fute përjetshëm në Histori Poezi nga Faton Bislimi Pranë Lapidarit - poezi nga Faton Bislimi

Gjumi diten i demshem?

Gjumi ditën është i dëmshëm, shkakton sëmundje , e bën njeriun përtac prandaj duhet shmangur ,përvec kur ësht fjala për vapët e mëdha, n ë baze të fjalëve të Pejgamerit: "Flini në drekë,sespe shejtanët nuk flenë në drekë."   I Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam ka thënë : "Përdoreni syfyrin për ta agjëruar ditën, dhe gjumin e drekës për ta falur namazin e nates."   Transmetohet nga Pejgameri salallahu alejhi ue selam të ket thënë : " Gjumi pas sabahut e pengon furnizimin

Qumështi i bletës

Qumështi i bletës duke qenë një superushqim mund të përdoret nga cdo person që dëshiron që nga shtatëzania deri në moshat e thyera. Dozat e përdorimit në këto raste shkojnë për moshat mbi 14 vjec, 300-400mg në ditë, ndërsa për moshat nën 14 vjec rekomandohet të përdoret 5 mg qumësht për 1 kg peshë trupore. Për rastet kur qumështi përdoret nga të sëmurë atëherë, dozat minimale rekomandohen 100-400 mg, ato mesatare 400-800 mg dhe doza e sulmit deri në 1 gr. Përdorimi i tij rekomandohet të bëhet esëll në mëngjes duke e marrë nën gjuhë.Arsyeja e marrjes nën gjuhë është se aty ka mjaft enë gjaku që bëjnë thithjen e menjëhershme dhe kalimin në gjak. Mënyra e marrjes bëhet me anë të lugës plastike. Zgjatja e kurimit është e ndryshme dhe varet nga shkalla e sëmundjes ose qëllimi për të cilin përdoret, por asnjëherë më pak se një muaj! Qumeshtin e bletes mund ta gjeni ne Oder-Tetove tel. +38970628526,dini_975@hotmail.com Bletaria A&M,Nuredin Ismani

THAQI edhe DJALI I VET

Thaqi : Qysh bre bir pe pin cigaren nklas t'par,a e din qe je i ri e t'shkatrron ? Djali : Po ani bre bab mos bertit se edhe ti e ke pi n'klas t'dyt ! Thaqi : Po bre bir por veq baba nklas t'dyt i ka pas 20 vjet

Gjithmonë kujtoni

Kur’ani është më i mirë se muzika, Sunneti është më i mirë se tradita, Namazi është më i mirë se gjumi, Heshtja është më e mirë se fjala e keqe, dhe vetmia është më e mirë se shoqëria e keqe. www.facebook.com/NamaziMuslimanit (- Namazi -)

Dymbëdhjetë rregulla gjatë të ushqyerit

Katër janë obligim: të fillosh me bismilah, ushqimi hallall, të jesh i kënaqur me atë që ke përpara prej ushqimit dhe falënderimi për dhuntinë. Katër janë sunet: drejtimi këmbës së djathtë dhe ulja mbi të majtën, ngrënia para vetit, ngrënia me tre gishtërinjtë e dorës se djathtë (nëse ushqimi është prej atyre ushqimeve që hahet me dorë) dhe lepirja e gishtërinjëve në fund të ushqimit . Katër janë nga edukata: pastrimi i duarve para dhe pas ushqimit, ngrënia me kafshata te vogla, përtypja e ushqimit dhe mosshikimi në fytyrë ndaj atyre që hanë para teje . Hasen Basri- Allahu e mëshiroftë. Shqipëroi: Valdet Kamberi

Sheiku dhe çifuti

Një sheik u sëmur shumë dhe kishte nevojë për transfuzion gjaku. U paraqit një çifut për t'i dhuruar gjak. Në shenjë falënderimi sheiku i dhuron shtëpi, makinë, ar... Pas një kohe, sheikut prapë i nevojitej gjak, dhe prapë paraqitet ky çifuti. Kësaj radhe, sheiku i dhuroi vetëm një pako me çokollata. I indinjuar, çifuti e pyeti: "Herën e kaluar më dhuruat shtëpi, makinë, ar..., ndërsa kësaj radhe vetëm një kuti çokollatash. Çfarë është puna kështu?!!" -"Ehhh... herën e parë nuk rridhte në damarët e mi gjak çifuti!" - u pergjigje sheiku E kupton

Provimet jane njesoj si femrat

Provimet jane njesoj si femrat: - shume pyetje, -te veshtira per tu kuptuar, -kerkojne gjithmone shpjegime, -nuk te lejojne te flasesh me te tjeret, -kerkojne vemendje, -te lodhin koken, -me gjithe kete serish rezultati le per te deshiruar...

Ku buron lumi Lepenc ?

Lepenci buron në shpatet veriore të malit Sharr tek Oshllaku (2.212 m). Lumi Lepenc apo Lepenci buron në shpatet veriore të malit Sharr tek Oshllaku (2.212 m). Ku buron lumi Lepenc ?,ne cilin vend buron lumi lepenc,lumi lepenc dhe burimi i tij

Lutu per te dashurit e tu

Duke kaluar prane xhamise e degjojne ezanin.Shoferi i drejtohet punedhenesit te vete dhe kerkon nga ai qe te ndaleshin ne xhami deri sa ai t'a falte namazin, e pastaj t'a vazhdonin rrugen. Padronit edhe pse nuk i pelqeu shume ky propozim, megjithate e pranon edhe pse me zemer te thyer. Shoferi hyne ne xhami, ndersa punedhenesi e priste ne makine. ...Namazi kryhet, xhemati dele nga xhamia, ndersa shoferi ende nuk kishte dal. Padroni fillon te nervozohet dhe merzitet nga vonesa e shoferit tij. Dele nga makina dhe shkon afer dritares xhamise per te shiquar a ishte ende shoferi i tij brenda. E veren se shoferi i tij ishte ende ne xhami ... I kishte ngritur duarte e tij larte dhe me sy te perlutur i lutej Allahut. Padroni kur e sheh se ende ishte brenda, i troket ne dritare dhe me ze te larte i thote: - "Te gjithe kane dal jashte,ndersa ti ende brenda, cfare po pret, eja, po te pres jashte! " Shoferi i pergjigjet shkurte: - "Nuk po me lejon!&quo

Vlera e ujit zem zem lexoni ngjarjet e verteta

Ka thënë Ibnu’l Kajjimi: Kur isha në Mekke u sëmura dhe meqë nuk gjeta mjek e ilaç merrja ujë të zemzemit dhe këndoja disa herë kaptinën el-Fatiha në të e pastaj e pija. Me këtë arrita të shërohem tërësisht dhe fillova të mbështetem në të sa herë që ndieja dhimbje. Përfitoja shumë nga kjo metodë shërimi. Në një rast tjetër thotë: Unë dhe të tjerë kemi provuar gjëra të çuditshme kur kërkuam mjekim nga uji i Zemzemit. Kam provuar të mjekohem nga disa sëmundje nëpërmjet kësaj metodë dhe, me lejen e All-llahut, jam mjekuar. Të gjithë ne e kemi dëgjuar tregimin e gruas marokiane e cila vuante nga kanceri. Pasi që mjekët mbetën në konfuzion përkitazi me shërimin e saj dhe lehtësimin sadopak të dhimbjeve, ajo udhëtoi në Mekke dhe filloi terapi të re shërimi duke përdorur ujë zemzemi dhe nga një bukë të vogël dhe një vezë gjatë ditës. Lutej, falej dhe qante shumë. Befasisht, ajo u shërua tërësisht dhe sëmundja shkoi pa lënë asnjë gjurmë. Me lejen e All-llahut Zemzemi mundi kancerin. 26.

Ku buron lumi Vardar ?

Ku buron lumi Vardar ? Lumi Vardar ose Vardari, buron pranë fshatit Vrutok afër Gostivarit. ku buron vardari,ne cilin vend buron vardari