Skip to main content

Posts

Showing posts from December, 2015

Sheqeri, një vrasës i heshtur ....

Shijen e ka aq te mirë, por .... A e dini se ... Sheqeri është për shëndetin aq i dëmshem sa alkooli ? Në revistën britanike '' Natyra '', tre shkencëtarë theksojnë lidhjen mes konsumimit të sheqerit dhe sëmundjeve të tilla si hipertensioni, diabeti, sëmundjeve të zemrës, crregullimet në mëlçi dhe kancereve që kontribuojnë ne vdekjen e 35 milion njerëzve në vit në mbarë botën, pra më shumë se sëmundjet infektive. Efektet e konsumimit të tepërt të sheqerit janë të ngjashme me ato të abuzimit të alkoolit, për këtë arsye, mundohuni sa te mundeni qe te mos e teproni me sheqerin.

Kujdes: Trupi ju flet

Mesoni te njihni sinjalet e derguara nga trupi ne rast mungese vitaminash e mineralesh. Ushqim joadekuat dhe lodhja e medha psikofizike con deri tek mungesa e vitaminave dhe mineraleve te caktuara ne organizem, dhe kjo con deri tek renia e imunitetit, dhe ne fund deri te semundjet e ndryshme. Si ta mesoni nese ju mungon ndonje vitamine: Vitamina A: Lekura e thate dhe e irrituar, humbja e apetitit, lodhja, floku pa shkelqim, thonjte e thyeshem, aknet, ndersa ekspertet theksojne qe deficiti i saj me se shumti pasqyrohet ne ndryshimet ne sy. Vitamina B1: Problemet neurologjike, konvulsioni i muskujve, humbja e kujteses, apetitit, nervozizmi dhe tretja e keqe jane simptomat me te shpeshta, ndersa tek deficiti i plote krijohet semundja beri-beri. Vitamina B2: Plaget sherohen me veshtire, alergjite shpeshtohen, ndersa syte jane te irrituar dhe shume te ndjeshme ne drite. Mungesa e kesaj vitamine vihet re ne qoshet e buzeve, rreth te cilave shpesh shfaqen plage. Vi

Doni të eleminoni aknet? Ja një maskë natyrale ..…

Kjo maskë është shumë e mirë, për zhdukjen e akneve. Personat me lëkurë të ndjeshme (që iu skuqet lëkura lehtësisht) mund ta përdorin gjithashtu. Mënyra e përgaditjes : Ne një enë hidhni 2 lugë kos të bardhe dhe 2 luge mjaltë. Me pas në një mikser kuzhine grini gjysme fete ananasi. I bashkoni dhe i aplikoni ne fytyrë. E mbani për rreth 25 minuta dhe me pas e shpani me ujë të ftohtë. Në këtë maskë mjalti është ingridienti kryesor pasi është antibiotik natyral (ka efekt kundër viruseve, baktereve dhe mukozave). Ndihmon në shërimin e skuqjeve të lëkurës irritimeve të ndryshem

Misteret që mbajnë peng zbërthimin e ëndrrave

Qysh në vitet 1950, kërkuesit shkencorë arritën të krijojnë ‘pyetësorin e ëndrrave tipike’, për të gjetur imazhe klasike që riktheheshin në ëndrrat e njerëzve në botë Të vraposh, vetëm të vraposh, sa më shumë të jetë e mundur! Përndjekësi të është vënë pas këmba-këmbës. Në çdo frymëmarrje që shtohet, ai afrohet dhe më shumë, ndërsa para tij ngrihet një zulm që gulçon si valë lumi. Qindra metra në thellësi. Ajo rrëzohet e bie në grackë, situata bëhet pa rrugëdalje – por ja … nuk vonon shumë dhe … brrr … bie zilja e zgjuesit automatik. Ishte vetëm një ëndërr e keqe. Edhe një herë, e njëjta histori. “Skenarët e përndjekjes janë të zakonshëm në ëndrrat me ankth. Qenë, njerëz, të shpërndarë e të çoroditur, ndjenja e një filmi horror që na thotë se aty ka diçka”, thotë dr. Walter Smith, kërkues shkencor rreth ëndrrave në Universitetin e Auckland-it, në Zelandën e Re. “M. Night Shyamalan, regjisori, ai e ka kuptuar më së miri këtë dhe nga këto elemente, ka ar

Thënie për altruizmin

"Dashuria amërore është ndjenja më e shquar egoiste, ose, të themi ndryshe, ndjenja më energjike altruiste." (Alain)   "Egoist nuk është ai që jeton si ia kënda por ai që kërkon nga tjerët të jetojnë si i pëlqen atij,; altruist është ai që len të tjerët pa intervenuar aspak, të jetojnë jetën e tyre." (Oscar Wilde)*   "Bëre të mirën, hudhe në det se e gjen në krypë." (shqiptare)   Altruizmi shpesh është alibi (Jean Rostand) thenie per altruizmin, altruizmi thenie, citate per altruizmi

Qeverisja dhe altruizmi

Qeverisja dhe altruizmi   Shpesh qeveria apo organizmat qeveritare e shfrytëzojnë altruizmin në shërbim të vet, duke pretenduar se çdo program qeveritar, pavarësisht se cila është kostoja në para apo mbi liritë themelore të individëve, është altruist dhe që i shërben interesit të fëmijëve, të ambientit, të të varfërve, të të pastrehëve, të sëmurëve etj.

Çka është Altruizmi?

Altruizmi është devocioni ndaj nevojave të të tjerëve duke flijuar apo hequr dorë ng ainteresi dhe e mira vetjake. Megjithatë, shpesh altruizmi mund edhe të jetë një sjellje në ndjekje të interesit personal - vetëm se në këtë rast kënaqësia personale fitohet duke ndihmuar të tjerët në vend të të ndihmuarit ekskluzivisht veten. qka eshte altruizmi, cka eshte altruizmi

Molla dhe shëndeti - Të mirat shëndetësore të mollës

SHQIPTARET DHE SEKSI

Reiki for Hope

Reiki for Clarity and Focus

Mendimi pozitiv

Kush është vrasësi i Donjeta Pajazitajt

Djaloshit që rruga ia heq mërzinë

Hapja e Syrit të Tretë: Çfarë Illuminati nuk dëshiron që ju të dini

    Nga: Mystik Banana Ka një fuqi brenda jush që mund të ndryshojë mënyrën si ju shihni botën. Kjo është shqisa juaj e gjashtë; syri yt i tretë. Syri i tretë nuk është me të vërtetë një pjesë e trupit fizik. Kjo është pjesë e trupit të dytë i cili është trupi eterik (trupi delikat ose sharir sukshma). Trupi juaj eterik është një trup i cili është i ngjashëm me trupin tuaj fizik mbi të cilin ai është i mbivendosur, ai ka një vend përkatës në trupin fizik, por ai nuk është pjesë e tij. Kjo është arsyeja se pse fiziologjia nuk mund të besoj se ekziston një sy i tretë, ose asgjë si ai, sepse kafka juaj mund të analizohet, depërtohet, të shihet në rezet X, pasi që nuk ka entitet fizik që mund të thuhet se është syri i tretë, deri tani referencë më e afërt shkencërore që është zbuluar në trupin fizik është gjëndra pineale. Ky Sekret është diçka që shoqëritë sekrete dhe Illuminati e kanë ditur shumë shumë vite më parë. Syri i tretë është pjesë e trupit delikat, të

7 historitë më frikësuese por që janë të gjata vetëm 2 fjali

7 historitë më frikësuese por që janë të gjata vetëm 2 fjali 1) Endacaku Gruaja ime më zgjoi nga gjumi natën e kaluar për të më treguar se është një endacak në shtëpinë tonë. Ajo është mbytur nga një endacak 2 vjet më parë. 2) I çuditshmi Kur u zgjova në mëngjes e pashë në telefonin tim një foto ku shihesha unë duke fjetur. Unë jetoj vetëm! 3) I vdekur apo i gjallë? Unë nuk mund të lëviz, marrë frymë, flas apo dëgjoj dhe është errësirë gjatë gjithë kohës. Po ta dija se do të isha kaq i vetmuar, do kisha zgjedhur të digjesha e jo të varrosesha. 4) Gërvishtjet në derë Gjatë fëmijërisë sime kam pasur qen dhe mace, dhe isha mësuar me zërin e gërvishtjeve në derën time gjatë kohës kur unë flija. Por tani që jetoj vetëm është më shqetësuese. 5) Mos shiko poshtë krevatit Shkova në dhomë të djalit për të kontrolluar se a kishte fjetur, dhe ai papritmas më thotë “Babi,

Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

    Një asteroid gjigant do t’i afrohet tokës natën e Krishtlindjeve. Guri i madh është fotografuar nga Nasa, ai nuk është i panjohur për planetin tonë, 3 vite më parë ai ishte pikasur rreth 28 milionë km larg nga Toka. Ai tani gjendet më pranë, gjithsesi studiuesit e hapësirës shprehen se nuk ka vend për alarm pasi asteroidi ndodhet rreth 28 herë sa largësia e Tokës me Hënën.

Mysafiri i Mengjesit Albrecht Kerschbaumer, Denada Zaimi & Fisnik Latifi...

NJË KOHË E PA KOHË - poezi nga Maki Maqedonci - Canolli

NJË KOHË E PA KOHË Një kohë e tmerrshme ku të mirës i thuhet e keqe, ku me dy këmbët shkilet miku e nderohet mynafiku Ku gjërat me vlera hidhen aty ku ka plehra, ku atdhetarit i vihen prangat e tradhëtarit dekoratat! Një kohë e pa kohë qe askush nuk e kupton, një kohë e turbulluar qe shqiptaria s'e ka përjetuar! ©Maki M Canolli

Top 4 (slightly unethical) tricks on how to persuade anyone

“Mos bëni dush çdo ditë!” Sipas shkencës, është i dëmshëm

Shëndeti na “këshillon” të mos ekzagjerojmë duke bërë një dush, apo më shumë brenda ditës. Madje si në verë, edhe në dimër. Joshua Zeichner, asistent i dermatologjisë në spitalin Mount Sinai të New York dhe dermatologia nga Bostoni Ranella Hirch, kanë lëshuar një apel duke paralajmëruar mbi rreziqet që mund të shkaktojnë dushet e tepërta. “Uji i nxehtë i dushit – shpjegojnë – në një afat të gjatë mund të thajë dhe irritojë lëkurën, duke larguar edhe bakteret pozitive, deri sa mund të shkaktojë infeksione”. Zeichner e Hirsch sugjerojnë bërjen e një dushi çdo dy ditë, por edhe larjen në mënyrë të përditshme të pikave kryesore të trupit si fytyra, sqetullat, pjesët e organeve gjenitale, të pasmet dhe këmbët. Ndërkohë që japin këshillë edhe për nënat e reja: “Fëmijët nuk duhet të lahen në mënyrë të përditshme. Nëse ekspozohen pak ndaj baktereve, lëkura e tyre në të ardhmen do të bëhet më pak e ndjeshme dhe kjo mund të parandalojë alergji dhe infeksione, si ekzema”.

Meditim i relaksimit te trupit dhe trurit - Te largon nga mendimet per d...

Zijadin Kokaj (Hipnoza ne emisionin Paradox)

Çudira Shqiptare - Hipnoza

Binaural Beat Sleep Meditation: Heart Chakra ANAHATA Cleansing, Positive...

1 Hour Sleep Hypnosis: Higher Self Healing for Depression & Anxiety

FREE Can't Sleep-Insomnia Relief Hypnosis

How to send a person you love telepathic or mental messages, wed 8th aug...

Një “super tokë” në sistemin tonë diellorë?

Astronautët besojnë se kanë zbuluar dy nga objektet më të largëta të gjetura ndonjëherë në sistemin tonë diellor, transmeton koha.net. Njëri nga objektet, ata thonë se mund të jetë një “super tokë”, e cila ndodhet gjashtë herë më larg se Plutoni.Duke përdorur teleskopin Alma, hulumtuesit nga Suedia dhe Meksika kanë vënë re këto objekte misterioze gjatë kërkimeve të tyre. Është e vështirë të thuhet se sa larg janë objektet, por shpejtësia e tyre dhe drita, sugjerojnë se ato nuk mund të jenë yje. Teleskopi Alma është më i madhi në botë, i cili ka kushtuar pothuajse 1 miliard dollarë, edhe është në punë gjithmonë për kërkimin e objekteve të reja.

Dielli mund ta shkatërrojë tokën

Dielli mund të lëshojë rreze jashtëzakonisht të fuqishme që do të shkaktonin kaos në Tokë, varësisht nga teknologjia. Këtë e tregon një hulumtim i ri. Dielli lëshon rreze me energji të lartë, por mund të lëshojë edhe super-rreze të cilat vijnë nga yjet e largëta. Këto super-rreze janë me mijëra herë më të fuqishme se rrezet e rëndomta."Rezultati mbështet hipotezën që Dielli ka aftësinë të prodhojë super-rreze me rrezik potencial", deklaroi për mediat njëra nga autoret e hulumtimit, En Mari Brumhal nga Universiteti në Uaruik, Angli. Hulumtuesit  kanë mbikqyrur yje më të largëta, duke përdorur teleskopin "Kepler" dhe kanë vënë re ngjashmëri të rëndësishme me erupcionet e Diellit tonë. Erupcionet e fuqishme diellore do të mund të shkaktojnë pengesa të përkohshme të radiovalëve dhe shpesh ndiqen nga eksplozione gjigante të plazmës solare, që mund të nxisë stuhi gjeomagnetike të cilat ndikojnë mbi navigacionin GPS, radiolidhjet dhe energjisë e

Fenomeni acarues: Ja pse na bëhen bluzat me vrima

    E kush nuk e ka provuar: Ke blerë një bluzë të re, e ke veshur disa herë dhe krejt papritur të shfaqet një vrimë. Përse? Kjo pyetje është shtruar në rrjet. Shumëkush mendon se fajin e kanë ose lavatriçet, ose insektet. Por në shumicën dërrmuese kjo vjen për shkak të materialit të bluzës. Shkaku: Një t-shirt përbëhet nga disa rrjetëza të vogla, që fërkohen vazhdimisht me lëkurën. Nëse materiali ka cilësi të dobët, krijohet një vrimë. Por nëse mendoni se çmimi ndikon tek cilësia e bluzës që blini, gaboheni. Sipas të përditshmes gjermane, Bild, një investigim i gjerë ka zbuluar se prodhuesit e rrobave përdorin qëllimisht material të dobët, në mënyrë që të shesin sa më shumë bluza të reja.

Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë

  Stinët e vitit Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë Janë katër motra, Fare nuk ngjasojnë, Edhe njëra-tjetrën, Kurrë s’e ngatërrojnë. Këto katër motra, Janë stinët e vitit, Pranvera , vera , Vjeshta edhe dimri . Vjershë për stinët e vitit - Vjersha për fëmijë , vjershe per stinet, poezi per stinet, poezi shqip, vjersha shqip, stinet, pranveren, veren, vjeshten, dimrin

Poezi per dimrin - Erdhi Dimri !..

Poezi për dimrin Erdhi Dimri !.. Erdhi dimri, erdhi dimri derën dimrit mos ia hap po të thotë se është më i mirë të bjen të ftohtin e ta lë në prag! Nuk të ftoh veq duar a faqe por në shpirt ta bjen ftohtësinë vjen me zhurmë por dhe pa llafe e të qorron me bardhësinë! E mërzinë dhuratë të sjell dashurinë e lanë me stres si llafazane llafe mbjell dhe të përqesh plot me serbes! Erdhi dimri, erdhi dimri dhe nga puthja ai veç ngrinë mërzinë dhe stresin i merr me vete kur se ftoh dot dashurinë!... vjersha per dimrin, poezi per dimrin, dimri poezi, vjersha shqip, poezi dimri, dimri shqip, vjersha dimri poezi per ditelindje proze per dimrin poezi per nenen e vdekur poezi per babin poezi per mesuesen poezi per atdheun poezi per 28 nentorin poezi per femije

Rasti i Kumanovës u bë nga shërbime sekrete

    Publicisti maqedonas, Branko Geroski në komentin e tij të fundit më rastin e nxjerrjes para drejtësisë të Grupit të Kumanovës, shkroi se lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, ka kundërthënie në lidhje me deklaratat e tij për ngjarjet e Kumanovës Sipas Geroskit, në ngjarjet e Kumanovës janë të përfshira shërbimet sekrete nga rajoni, por edhe ato maqedonase, transmeton zhurnal.mk “Pa marr parasysh kundërthëniet në deklaratat e Zoran Zaevit për ngjarjet në Lagjen e trimave në Kumanovë, deklarata të cilat janë pasojë e kontekstializimit të gabuar, unë i besoj vetëm fakteve. Dhe ato, faktet, padyshim, dëshmojnë se në incidentin në Kumanovë janë të përzier edhe shërbimet sekrete të huaja në rajon, duke e përfshirë edhe atë maqedonas. “ shkroi Geroski, transmeton zhurnal.mk. Geroski përkujton ftesën që iu është bërë Sasho Mijalkovskit dhe Gordana Jankulloskës nga ana e ambasadës amerikane. Dhe një ditë pas vizitës së tyre në këtë ambasadë, të nesërmen këto dy persona detyr

Me Microsoft PowerApps çdokush mund të jetë një zhvillues aplikacionesh

Familjes së suitës së produktivitetit Microsoft Office do ti bashkohet një anëtar i ri. Microsoft PowerApps bën të mundur virtualisht për çdo punojës kompanie të jetë i aftë të krijojë aplikacione mobile dhe ueb pa pasur nevojë të shkruajë qoftë edhe një linjë të vetme kodi. Aktualisht gjendemi përballë një sfide të vërtetë falë etjes së tregut për aplikacione mobile. Aplikacionet për konsumatorët kanë ruajtur ritëm të kënaqshëm rritjeje por nuk ka ndodhur e njëjta me aplikacionet e biznesit. “Ku është shpërthimi i aplikacioneve të biznesit?” tha zv. Presidenti i Platformës së aplikacioneve pranë Microsoft Bill Staples gjatë një komunikate për shtyp. Falë Microsoft Power Apps të dhënat e ruajtura në shërbimet cloud të Office 365, Dropbox, Salesforce, Oracle, SAP dhe të tjera sistemeve mund të aksesohen thjeshtë përmes një aplikacioni ndërtuar nga një përdorues që sja ka idenë çfarë do të thotë të jesh zhvillues. Të gjithë mund të dizenjojnë një aplikacion dh

Plaka 104 vjet kallxon mendimin e vet

Këshilla për të gjithë Vajzat - Martesa e Muhamedit a.s

Mrekullia e Allahut - Te Qeniet E Gjalla

Mrekullia tek zogjte - Harun Yahya

Per njerezit qe mendojne - I -udhetimi i mahnitshem i Salmonit - Harun Y...

Ja si ta kuptoni nëse ju kanë bërë magji

  Misteret e magjisë e cila i tejkalon kufinjte e dijes në të cilën shumica e njerëzve jeton, asnjëherë nuk është zgjidhur. Magjia duket që ka ekzistuar prej mijra vitesh duke përdorur energjinë negative për t'i bërë keq njerëzve që nuk i duam. Megjithatë magjestarët përdorin aftësitë e tyre për dy lloje magjish, e bardha dhe e zeza. Magjia vepron me anë të simboleve, fjalëve, kërcimeve apo edhe tingujve.Shpesh herë për gjithçka që na ndodh e që nuk mund ta shpjegojmë themi se mund të na kenë bërë magji.Personat që besojnë tek magjitëshprehen se disa nga shenjat e saj janë: Mpirje të disa pjesëve të trupit. Nxehtësi në trup, ose ftohje e pashpjegueshme. Shpuarje në pjesët e trupit. Vështirësi në të ecur. Dhimbje në fund të shpinës. Dhimbje në shputat e këmbëve. Dhimbje koke të vazhdueshme. Vështirësi në frymëmarrje. Shkëlqim i lartë në sy. Dëgjimi i zërave të pakuptueshëm. Ndjesia që po kontrollohesh. Ndjesia se po të thërrasin. Ëndrra të trishtueshme, veçanërish

Një profesor në fakultet nxori 500 Euro dhe pyeti studentët: "Kush e dëshiron këtë para?"

Një profesor në fakultet nxori 500 Euro dhe pyeti studentët: "Kush e dëshiron këtë para?" Shumica e studentëve ngritën duart.   Profesori tha: "Do t'ia jap njërit nga ju, por pasi ta ndrydhi.   Përsëri pyeti: "Kush e dëshiron këtë?"   Duart përsëri u ngritën."Por çfarë do të bëni nëse e bëj kështu?" E hodhi në tokë dhe filloi ta shkelë me këmbë, duke e njollosur, pastaj mori 500 Euron e ndrydhur, të për lyer, të shkelur dhe përsëri i pyeti : "A e dëshiron përsëri dikush nga ju këtë 500 Euro?"   Përsëri të gjithë ngritën duart.   Atëherë profesori tha: "Mendoj se tani keni mësuar diçka të rëndësishme". Çfarë do që bëra me këtë 500 Euro ju përsëri e dëshironi sepse nuk e ka humbur vlerën e saj, edhe pas ndrydhjes edhe pas shkeljes mbetet përsëri 500 Euro".   Kështu edhe ne, ndonjëherë demoralizohemi, gjunjëzohemi,shkelemi , ndrydhemi për shkak të gabimeve, veprimeve të këqija te tjerve, përvojave të ith

7 misteret më të çuditshme që ndodhën në Shqipëri

Cërriku, 2 orë nën vëzhgimin e një disku në 1993-shin Banorë të qytetit të Cërrikut panë për rreth dy orë një objekt fluturues të rrallë, të cilin e identifikuan si UFO. Për 2 orë me radhë qyteti u përfshi nga paniku dhe kurioziteti. Një gazetë e kohës lajmëron se policisë asaj nate iu desh të qetësonte qytetarët, të cilët ishin habitur pas pamjes së objektit, që, sipas dëshmive ishte ndriçues dhe fluturonte. Gazeta raporton se objekti qëndroi në qiell nga ora 20:00 e mbrëmjes deri në orën 22:00 dhe u largua vetëm pasi ishte parë nga dhjetëra dëshmitarë. Gazetat në atë kohë përmend një objekt të ngjashëm të parë në afërsi të kësaj zone në vitin 1963, por që atëherë debati ishte mbyllur me pohimin e përfaqësuesve të sistemit se bëhej fjalë për një avion të ri të hedhur në ajër nga Shqipëria. Disku fluturues në Roskovec Ka qenë viti 2006, kur banorët betoheshin se UFO-t kishin vizituar qytetin e tyre. Fillimisht u pa si një hipotezë, por pas shenjave që kishte lënë d

Çka është Dielli?

Dielli ynë është yll i klasifikuar në kategorinë G2, një prej më shumë se 100 miliard yjeve në galaksinë tone. Diametri : 1.390.000 km. Masa : 1.989e30 kg Temperatura : 5537 °C në sipërfaqe Temperatura : 15.000.000 °C në bërthame Dielli është quajtur në mitologji me emra të ndryshëm : Greket e quajtën atë Helios kurse Romaket e quajtën atë Sol. Dielli është objekti më i madh në sistemin diellor. Ai përmban më shumë se 99,8 % të masës totale të Sistemit Diellor (Jupiteri përmban pjesën tjetër). Është thëne shpesh se Dielli është një yll. Kjo është e vërtete në kuptimin, që ka shumë të tjerë të ngjashme me atë. Kuptimi dhe Jeta e Diellit në të kaluarën + ardhmen e tije 1: Lindja 4,5 Miliard Vjet më Parë 4.5: Dielli i kohëve të tanishme 5/8: Rritje e vogël Graduale 9: Rritje e dukshme 10: Transformim në Gjigant të Kuq 11: Transformim në Re Molekulare [Nebula Cloud = Mjegullnaje Molekulare Gazi] 12: Transformim në Xhuxh të Bardhe [White Dwarf = xhuxh i bardh

Çka është sistemi diellor?

Sistemi diellor është sistem i organizuar planetësh, të cilët sillen rreth Diellit. Sistemi diellor është një sistem planetar i përbërë nga trupa qiellorë të ndryshëm që mbahen në orbita nga forca e gravitetit të yllit tonë, Diellit. Është i përbërë nga nëntë planetë (dhe 166 hënat e tyre), nga tre planetë xhuxhë (Ceresi, Plutoni, Erisi dhe katër hënat e tyre), dhe miliarda trupa të vegjël. Këtu bëjnë pjesë trupat e Rripit të Kuiperit, disa dhjetëra mijëra asteroidë, një numër i pacaktuar por me siguri shumë të madh kometash, meteoritësh, dhe pluhuri ndëryjor. Planetët e sistemit diellor sipas largësisë nga dielli janë: Mërkuri, Afërdita, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani , Neptuni dhe Plutoni. Prej këtyre tetë planetëve gjashtë prej tyre kanë satelitë natyrorë të emërtuar zakonisht "hëna" sipas emrit të Hënës së Tokës, dhe secili prej planetëve të jashtëm është i rrethuar nga rrathë planetarë prej pluhuri dhe grimcash të tjera. Të gjithë planetet, përveç Tokës, janë emë

Ndërtimi i sistemit diellor

Dielli është ylli në qëndër të sitemit diellor që prodhon dritë e nxehtësi (elmente të domosdoshme për jetën në tokë). Toka dhe trupat e tjere qiellore të sistemit diellor (duke përfshirë planetet, asteroidet, meteoritet, kometat dhe pluhurin kozmik) rrotullohen rreth diellit (revolucioni) dhe boshtit te vet (rrotacioni). Dielli përbën 99% të masës së sistemit diellor. Energjia diellore mbështet pothuaj të gjithë jetën në tokë nëpërmjet fotosintezës që nga shfaqja e organizmit të parë. Njerëzit e përdorin energjinë diellore për ndriçim, ngrohtësi, rritjen e të korrave dhe për shndërrimin e fuqisë diellore në energji elektrike. Nxehtësia e krijuar nga dielli përcakton klimën (moti) dhe ndërrimin e stinëve në tokë, pra dielli është element i cili mundëson jetën dhe zhvillimin e saj normal në tokë. Rreth 71% e masës së diellit është hidrogjen, 27% është helium, dhe pjesa tjetër 2% përbëhet nga sasi të vogla elementesh të rënda. Mosha e diellit është rreth 4.6 miliardë v

Planetët dhe Toka

Planetet ne Sistemin Diellor ndahen ne dy kategori: planete te ngurte (Merkuri, Aferdita, Toka dhe Marsi) te cilet jane masa shkembore dhe planete te gazte (Jupiteri, Saturni,Urani dhe Neptuni) te cilet kane permasa me gjigande dhe kane perberje te gazte.(psh. helium, hidrogjen etj) Planetet tokësore ndodhen me afer Diellit dhe jane relativisht te vogla. Ato mbeshtillen nga nje qender e ngurte "trualli" qe u jep kuptim emertimit te tyre. Jane mjaft te dendura dhe permbajne shume pak hidrogjen dhe helium.

Çka janë satelitët natyrorë?

Satelitet natyrore jane trupa qe rrotullohen rreth planeteve. Deri ne vitin 1970 njiheshin vetem 32 stelite, sot numri i tyre eshte mbi 60. Hena eshte sateliti natyror i Tokes. Ajo nuk ka atmosfere dhe nuk ka aktivitet gjeologjik. Ne diskun e henes dallohen dy tipa siperfaqesh: zonat e ndricuara "kontinentet" qe jane zona me kratere te madhesive e thellesive te ndryshme dhe zonat e erreta, "detet" qe jane zona te sheshta. Faqja e fshehur henes eshte eksploruar me sonda hapesinore. Dy satelitet e vetem te Marsit quhen Fobos dhe Deimos. Jane shume te vegjel kane forma te parregullta, gjenden shume afer Marsit, nuk kane atmosfere dhe asnje aktivitet gjeologjik, kane ngjyre shume te erret. Jupiteri ka 17 satelite, nder me te medhenjte jane kater, Io, Europe, Ganimed dhe Kalisto, zbuluar nga Galileu. Io eshte shume aktiv nga pikepamja gjeologjike, tete vullkane jane ende ne aktivitet. Europa perkundrazi, eshte nje satelit shume i lemuar. Ganimed eshte me i madhi nga sat

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more