Skip to main content

Posts

Showing posts from April, 2016

Blej gjëra të ndryshme

Mbushës për bateri në formë të USB -së Rregullojm syza me dioptri me porosi   Fjalori Gjermanisht - Anglisht   Risi...Risi...Mjeku në shtëpi   Edhe të dielën kontrolla mjekësore   Këmbë mbajtëse profesionale për kamerë     Miksetë në gjendje të rregullt Drita solare rezistuese ndaj ujit për mure kopsht Mikrofon Sound Studio Dynamic   Termometër ballor   Set kupash për hixhame

Himmelsrichtungen - Pikat e busullës

Norden - veri Nordosten - verilindje Osten - lindje Südosten - juglindje Süden - jug Südwesten - jugpëndim Westen - perëndim Nordwesten - veriperëndim  Lexo edhe: Koha e tashme e foljes ''sein'' Koha e tashme e foljeve të rregullta Përdorimi i shkronjës së madhe Rasa kallëzore e emrave  Koha e tashme e foljes ''haben'' Përemrat pronorë Gjinorja e emrave personal      Historia e gjuhës gjermane Gjuha gjermane me foto - 1   Das deutsche ABC Personalpronomen - Përemrat vetor Die Farben auf Deutsch    

Die Farben auf Deutsch

Personalpronomen - Përemrat vetor - Gjuha gjermane

Kantarioni (Lule Basani) sheron depresionin

Një hulumtim në Gjermani ka treguar se kantarioni është efikas për forma të rënda dhe të ndryshme të depresionit. Sipas doktorit Klaus Linde nga Universiteti i Munihut, ky përfundim ka ardhur si rezultat i krahasimit të efekteve të kantarionit në 5.500 pacientë që vuanin nga depresioni i rëndë. Kantarion jo vetëm që është treguar më i efektshëm ses a placebo, por gjithashtu aq i efektshëm sa anti-depresivët të cilët përdoren në shërimin e depresioneve të rënda, shkruan Telegraf. Kantarioni ka shumë më pak efekte sekondare sesa ilaçet, të cilat zakonisht përshkruhen kundër depresionit, kanë theksuar autorët e hulumtimit. Në Gjermani kantarioni rregull isht u rekomandohet të sëmurëve nga depresioni.

Shenjat e Diabetit

Shenjat e hershme paralajmëruese të diabetit që nuk duhet t’i injoroni Diabeti është një sëmundje kronike. Ai fillimisht paraqitet me pak simptoma, të cilat mund të anashkalohen lehtë, në një në tre njerëz që e kanë atë. Diabeti është një sëmundje serioze që mund të shkaktojë komplikime të rrezikshme –duke përfshirë kardiovaskulare dhe dëme neurologjike – prandaj është e rëndësishme për ta zbuluar atë sa më shpejt të jetë e mundur. Me dietën e duhur dhe, nëse është e nevojshme me regjim ushtrimi, diabeti mund të mbahet nën kontroll. Zbuloni më shumë rreth disa nga shenjat paralajmëruese të hershme të diabetit, kështu që ju mund të veproni për të mbrojtur shëndetin tuaj. Shenja paralajmëruese të diabetit Në vitin 2013, më shumë se 382.000.000 njerëz në mbarë botën kanë pasur diabet, dhe 90% e tyre kishin diabet të tipit 2. Kjo eshte nje semundje metabolike, e karakterizuar nga nivele të larta të sheqerit (glukozës) në gjak. Prodhimi i insulinës –një hormon i pank

Das deutsche ABC

Gjashtë gjёra qё kanё të bёjnё me namazin konsiderohen shenja tё hipokrizisë

"Gjashtë gjёra qё kanё të bёjnё me namazin konsiderohen shenja tё hipokrizisë: 1. Përtacia për tё falё namaz; 2. Syefaqёsia gjatё faljes sё namazit; 3. Vonimi i namazit; 4. Falja e namazit me nxitim; 5. Pёrmendja e paktё e Allahut gjatë faljes sё namazit; 6. Braktisja e namazit me xhemat." -Ibn Kajjim El-Xhevzije

Çrregullimet në të folur - Luljeta Kabashi Logopede

20 Top German Verbs

Humbisni 3 kilogramë në vetëm tri ditë

E pabesueshme! Prifti zgjohet nga koma, shndërrohet në besimtar islam

Një prift 87 vjeçar nga Spanja jeton dhe predikon në ishullin Java më shumë se 43 vite. Flet rrjedhshëm në gjuhën Javanese dhe dialekte të grupeve të ndryshme etnike të ishullit. Po ashtu është figurë mjaft e njohur në mesin e grupeve religjioze në atë zonë. Ai kishte përjetuar atak në zemër dhe më shumë rrinte në shtëpi, por kjo nuk e pengoi t’u ndihmonte vullnetarëve për ta riparuar çatinë e kishës ku shërbente. Duke punuar ra nga lartësia, por ia arriti të rikuperohet nga koma, por tashmë si njeri i ndryshuar. “Plaku i cili i shpëtoi mrekullisht lëndimeve në shpinë, tani është në gjendje të ecë më shpejt”, ka pohuar fizeoterapeuti që është përkujdesur për shëndetin e tij në Qendrën Mjekësore në Jug të Xhakartës,  raporton Telegrafi.  “Është ky ndoshta plaku më i fortë 80 vjeçar që kam parë ndonjë herë. Siç ka rënë, do të duhej t’i thyente eshtrat e tij në copa”, ka theksuar Xhim Von Mej, që praktikon mjekësinë për më shumë se njëzet vite.

Sukhoi Su-30SM Aerobatics & Cockpit View (Extended ver.)

Gjuha gjermane me foto - 1

Tom & Jerry Mufti Ismail Menk (Me perkthim Shqip) Keshilla te dobishme.

Historia e gjuhës gjermane

Gjuha gjermane ose gjermanishtja (origjinal Deutsch) i takon degës se gjuhëve perendimore gjermane. Ajo është gjuha më e folur ne Unionin Evropian dhe renditet ndër gjuhët botërore. Dialektet e gjermanishtes ndahen sipas ndryshimit të tingujve në dy kategori të ashtuquajtura dialektet e gjermanishtës së epërme dhe dialektet e gjermanishtës së poshtme. Këto janë reformuar në gjuhën letrare ose gjuhen standarde gjermane e cila bazohet në dialektet e gjermanishtës së Epërme.   Historia e gjuhës gjermane Që nga koha e Jakob Grimit, për një kohë të gjatë gjuha gjermane studiohej nga këndvështrimi i historisë së gjuhëve indo-evropiane. Për një klasifikim të tillë kishte pikënisje të mjaftueshme. Më vonë, pas degëzimit të studimeve për gjuhët veç e veç, sipas një trungu, gjermanishtja paraqitej në një degë të gjuhës perëndimore të familjes gjermane, pranë anglishte së vjetër dhe frizishtes. Kjo degë ndahej me tej në gjermanishten veriore dhe atë lindore. Sot, kjo gjuha gjermane shihet më

Dashuria e parealizuar e Tukulukave

How Does Onion Juice Helps For Fast Hair Growth?

Gjinorja e emrave personal - Gjuha gjermane

Përemrat pronorë - Gjuha gjermane

Koha e tashme e foljes ''haben'' - Gjuha gjermane

Rasa kallëzore e emrave - Gjuha gjermane

Përdorimi i shkronjës së madhe - Gjuha gjermane

Koha e tashme e foljeve të rregullta - Gjuha gjermane

Koha e tashme e foljes ''sein''

Ese për jetën

Mundohesh të bindësh veten se dita më e bukur nuk ka ardhur ende. Jeton me këtë ndjenjë për muaj e vite të tëra. Sa më shumë që kalon koha aq më tepër e kupton se mbase ajo as që do të vij më. Heshturazi diçka të shtyn të besosh se ajo tashmë kishte ardhur por ti nuk e kishe vëne re. Atëherë fillon të vrasësh mendjen se cila ka mundur të jetë ajo ditë. Ndoshta kur si fëmijë kishe vizatuar një hartë në të cilën i kishë bërë bashkë të gjitha kontinentet që njihje, duke i derdhur detërat në gotën e çajit mbi tavolinë. I madh e i vogël ishin mahnitur nga ajo pamje, që disa e quajtën tabllo e ftohtë, sa që për të shkruan dhe gazetat në kryeqendër dhe emri yt për herë të parë u lexua edhe nga njerëzit që nuk i njihje as të njihnin. Mbase një e tillë do të mund të ishte dhe dita kur për herë të parë puqite buzët me një vashëz, e cila të bëri të mendosh se tashmë je një ‘‘macho’’ i vërtetë. Plot vetbesim, ende pa pritur as të kalonin njëzet e katër orë për këtë ‘‘ngjarje të she

What are Spirit Guides?

Cila është femra më e bukur shqiptare?

Cila këngëtare është më seksi? Përgjigjen qytetarët!

Plaku që shanë Hashim Thaçin, Ramush Haradinajn dhe politikanët e tjerë.

Plaku diss Hashim Thaqit

MARTESA DHE FEMIU I DYTE I TEUTA KRASNIQIT

Të Pathënat e Robert Berishës!

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more