Skip to main content

Posts

Showing posts from August, 2014

Çartet Fisnik Ismaili: e quan Gazetën Express puff i kuçkave?

More, unë Kryeministrin e Republikës së Kosovës e pata shajtë me nanë, qetu në Facebook publikisht, kur i la shqiptarët e Luginës së Preshevës në mëshirën e xhandarmërisë që ua hoqi lapidarin, e po kujton dikush që po mërzitna pse e kam quejtë atë kastravecin që mendon se është gazetar, Visar Duriqin, kuçkë, e Gazetën Express puff, a? Deputet apo çdeputet, unë fillimisht jam qytetar, edhe ata qytetar aktiv, bile, i cili ka me qenë përherë armiku ma i madh i hajnisë, dallavere s, së padrejtës, shpifjes edhe dhunës. Duke qenë se po jetojmë në një shtet me sistem të shkërrdhyem, ku s'respektohet as qytetari, as ligji, as privatësia, as puna e ndershme e dikujt, sepse e kanë zaptue hajnat, shpifësat edhe dallaverexhinjtë, atëherë s'asht çudi që ka tepër pak profesionista të secilës fushë, përfshi këtu edhe gazetarinë, meqë ra fjala. E përderisa AGPK-ja krejt gazetarët i konsideron të njajtë, si atë që vertet mundohet, ka etikë gazetarie, punon shumë edhe lufton

Fisnik Ismaili thotë: Ka vdekë burrnia

 Në  një postim në facebook Fisnik Ismaili shkruan: Ka vdekë burrnia. Kur po e shoh njanin kah ia mbytë grues fëmijën në bark, e tjetrin kah e grabitë djalin për me luftue në anën e bishave, po e kuptoj që sot burrni po është me i rrehë policët veç pse je bir deputeti, kur po vjedhë e s'po t'zë kush, ose kur po çon tym/pluhun tuj e shllajfitë be-em-vecin. Burrni s'ka mbetë ma. E mue po m'dhemb që po lejojmë vendit tonë me ia çoroditë vlerat.

Mistere mbi trupin e njeriut

  1. Truri është aktiv deri ne 7 minuta pas vdekjes se një personi te afërt. Kjo kohe përdoret prej trurit për te rithirur ne kujtese te gjitha ngjarjet qe e lidhin me te 2. Truri i njeriut është i prirur drejt negativitetit, duke qene kështu gjithmonë ne kërkim te lajmeve te këqija 3. Ne Kili ndodhet pishina me e madhe ne bote. Ajo është 1.013 metra e gjate dhe mban 250 litra ujë 4. 23 vjeçari Gregory McCalium nga Oxford, pas hyri i armatosur me thike për te vjedhur ne shtëpinë e 73 vjeçarit Frank Corti, u përball me këtë te fundit, i cili e goditi atë duke e neutralizuar. Për fatin e keq te hajdutit, 73 vjeçari kish qene një boksier ne pension. Veç kësaj hajduti i dënua edhe me 4.5 vjet burg 5. Biznesmeni turk Mehmet Ali Gökçeoglu, zëvendësoi gardhin e shtëpisë se tij me një akuarium 500 metra te gjate 6. Biseda dhe përqafimi me mamanë redukton nivelin e stresit 7. “Linjat Blaschko”, janë disa viza te cilat i ka çdo njeri ne trup, por ato janë te dukshme vetëm

Gjermania blen mbi 2 mijë celularë kundër përgjimit

Sipas së përditshmes Bild, Qeveria e Gjermanisë po përgatitet për t’u mbrojtur nga shërbimet amerikane të inteligjencës, duke u pajisur me një sistem të sofistikuar kundër përgjimeve. Bëhet fjalë për mbi 2 mijë celularë shumë të kushtueshëm dhe të pajisur me një mekanizëm sigurie të veçantë, të cilët do të blihen nga institucionet më të larta në Gjermani. Këto masa vijnë si pasojë e planit mbrojtës kundër shërbimeve amerikane të inteligjencës. Pas publikimeve të shumta të kryera nga Edward Snowden, u zbulua se edhe celulari i Angela Merkel ishte nën përgjim të agjentëve të SHBA-ve. Kjo bëri që Gjermania të merrte disa masa.  “Duhet të ketë më shumë disiplinë në bisedat telefonike dhe shumë gjëra mund të shpjegohen në takime individuale, pa pasur nevojë për përdorimin e telefonit”, u shpreh presidenti i Kundërzbulimit, Hans Georg Maassen, nëpërmjet faqeve të gazetës Frankfurter Allgemeine Zeitung, transmeton gazeta Shekulli. Në javët e fundit, zbulimi i dy agj

5 arsye pse duhet ta mbyllni Facebook-un

  Të gjithë personat që janë ‘të varur’ pas Facebook-ut, duhet ta pranojnë, Facebook-u është një problem. Të kesh një adresë në Facebook mund të jetë një gjë e mirë, pasi lidhesh me miqtë e tu që ndodhen afër dhe larg. Por nga ana tjetër mund të jetë tepër e bezdisshme kur sheh postime të të tjerëve, jeta e të cilëve duket me e bukur se e jotja. Kështu që ne po ju japim disa arsye, që vërtetojnë se përse të mbyllësh një adresë në Facebook është një gjë e mirë. Më tepër kohë për veten Ideja për të mbyllur Facebook-un është gjëja e duhur për të bërë. Varësia ndaj këtij rrjeti social, bën që në çdo kohë e në çdo moment të jesh i varur pas manisë për të kontrolluar mesazhet, lajmet dhe komentet. Të mbyllësh një adresë në Facebook, do të thotë të kesh më tepër kohë për veten dhe për të tjerët. Shpëton nga statuset ‘e lumtura’ të të tjerëve Ajo që tek Facebook është pozitive, është mënyra për të të kujtuar mbi ditëlindjet e shokëve dhe shoqeve apo edhe kohën dhe

Njohje e shkurtër rreth cilësive të havarixhëve.

Shkëputur nga broshura me titull: " El Mesailul Muntekah min sifatil hauarixhil gula " Broshurën e ka lexuar dijetari i madh Salih el Feuzan dhe Muhamed el Humejis. Përkufizimi i havarixhëve: Havarixh është shumësi i fjalës harixhij (i dalur) që do të thotë: Ai i cili ka hequr dorë nga bindja e prijësit të muslimanëve, duke shfaqur mosbindjen, kundërshtimin dhe duke ngritur krye ndaj tij. Ose në një peërkufizim tjetër: Havarixhët janeë ata që i konsiderojnë muslimanët kafira n.q.s. bëjnë gjynahe të medha si dhe dalin kundra prijësve muslimanë. Si t’i njohim havarixhet? Shejh Salih El Feuzani thotë: N.q.s. shfaq mosbindjen dhe ngre krye ndaj prijësve musliman ose i konsideron muslimanët jobesimtarë, n.q.s. bëjnë gjynahe që nuk e arrijne gradën e shirkut ose e aprovon dhe e sheh si te saktë rrugën e havarixhëve, ose e bën të lejuar gjakun e muslimanëve (vrasjen e tyre) në emër të xhihadit ose në emër të ndryshimit të së keqes. Ky sekt i humbur njihet me d

100 pyetje me zgjidhje nga Kimia - Test nga Kimia me zgjidhje

Kliko mbi:  100 pyetje me zgjidhje nga Kimia Test nga Kimia, Pyetje nga Kimia, Kimia pyetje online, Pyetje nga Kimia dhe Biologjia, Teste online, Teste shqip, Teste nga Kimia shqip, Pyetje me pergjigje nga Kimia, Matura shtetërore, Teste të Maturës, Teste të mjekësisë, Matura shtetrore teste, Shkarko Teste, Teste me zgjidhje, Teste te zgjidhura,Teste për provim pranues në mjekësi, Teste për provim pranues, Teste per provim pranues ne Mjekesi

KUR GAZETARI E "HAN" FOREN

KUR GAZETARI E "HAN" FOREN ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• ‪#‎ Gazetari‬ Klan Kosovës: Hoxhë a keni pasur punë me Amerikanët?. ‪#‎ Hoxha‬ Ekrem Avdiu: Po, e ndajm të njëtin qieill.

Trajtimi jo medikamentoz dhe medikamentoz i tonsillitit bakterial

Trajtimi jo medikamentoz është i njejtë sikurse tek faringjiti viral pra: Shpërlarja e fytit me ujë të kriposur mund të ndihmoj shumë. Në një gotë me ujë të vakët, çitet 1/2 lugë të kafës kripë të kuzhinës, përzihet gjersa të tretet, e pastaj shpërlahet fyti(bëhet gargare) gjatë një minute, shumë herë në ditë. Gjithashtu ndihmon shumë edhe shpërlarja e fytit me tretje të aspirinës. Duhet të mirren lëngje në sasi të konsiderueshme(në forma të çajrave ose lëngje të freskëta). Ambientet e banimit duhet të jenë të ajrosura mirë dhe të pastërta. Trajtimi medikamentoz Amoxicillin oral ë çdo 8 orë, përgjatë 10 ditëve (për të parandaluar ethet reumatike dhe glomerulonefritin). -fëmijët prej 5-10 kg: 62.5 mg. -fëmijët prej 10-30 kg: 125 mg. -fëmijët më të rëndë se 30 kg: 250 mg. -të rriturit: 500 mg. Ose Nëse trajtimi oral përgjatë 10 ditëve është i pamundshëm, i vështirë apo kompromituar, atëherë ipet një dozë e vetme e Benzathine penicilinës i.m menjëherë: -fë

Trajtimi jo medikamentoz dhe medikamentoz i faringjitit viral

Faringjiti trajtohet në dy mënyra: Trajtimi jo medikamentoz Shpërlarja e fytit me ujë të kriposur mund të ndihmoj shumë. Në një gotë me ujë të vakët, çitet 1/2 lugë të kafës kripë të kuzhinës, përzihet gjersa të tretet, e pastaj shpërlahet fyti(bëhet gargare) gjatë një minute, shumë herë në ditë. Gjithashtu ndihmon shumë edhe shpërlarja e fytit me tretje të aspirinës. Duhet të mirren lëngje në sasi të konsiderueshme(në forma të çajrave ose lëngje të freskëta). Ambientet e banimit duhet të jenë të ajrosura mirë dhe të pastërta. Trajtimi medikamentoz Ordinohen antipiretik si Paracetamoli Paracetamol oral çdo 4-6, nëse është e nevojshme (max. 4 doza gjatë ditës) -fëmijët 3 muaj - 1 vjet 2.5ml(120 mg./5 ml shurup) -fëmijët 1-5 vjet: 5-10 ml -fëmijët 5-12 vjet: 1/2 tabl. (500 mg) -fëmijët më të mëdhenjë se 12 vjet dhe të rriturit 1-2 tabl.(500 mg) Mund të ordinohen edhe edhe barna antiinflamatore josteroide si Brufen, Diklofen etj.

BËHU ME ALLAHUN!!

Gjatë jetës do ta kuptosh, se çdo njeri e ka rolin e vet me të cilin do të ballafaqohesh!! Do të ketë nga ata që do të dojnë!! Do të ketë nga ata që do të mësojnë!! Do të ketë nga ata që do të përfitojnë nga ti!! Do të ketë nga ata që do të shërbejnë!! Do të ketë nga ata që do të urrejnë!! Do të ketë nga ata që do të kenë zili!! Do të ketë nga ata që do të bëhen mësim për ty!! Mirëpo ti, bëhu me Allahun gjithmonë dhe mos u mërzit, se Ai do të jetë me ty!! Nga arabishtja: Irfan JAHIU

SËMUNDJET QË SHËROHEN ME AKUPUNKTURË

-Kokëdhembjet [migrena] -Paralizat e ndryshme -Sëmundjet reumatike -Ishiasi -Lumbago -Alergjitë -Astma -Pagjumësia -Urinimi te fëmijët gjatë natës -Sëmundjet e lëkurës -Trashësia [zvogëlimi i peshës trupore] -Kozmetikë [menjanimi i njollave,rrudhave] -Probleme të ndryshme shëndetësore

Për ata që nuk e falin namazin, ka pasoja..

  1- Përderisa të mos falesh Allahu e tërheq bereqetin nga jeta jote. 2- Përderisa të mos falesh fytyra jote do të jetë përherë e zezë. 3- Përderisa të mos falesh për çdo punë që bën nuk shpërblehesh nga Allahu. 4- Përderisa të mos falesh nuk ngrihen lutjet e tua në qiell (d.m.th. nuk pranohen). 5- Përderisa të mos falesh lutjet e të tjerëve për ty nuk pranohen. 6- Përderisa të mos falesh të urrejnë të gjitha krijesat në këtë botë.

UFO-t vizitojnë Sarandën?

Një disk fluturues është parë në qytetin e Sarandës, teksa po lëvizte me shpejtësi pak metra sipër ndërtesave. Foto-Lajmi është dërguar nga një banor vendas në redaksinë e portalit Opozita. Ai dëshmon që fragmenti është kapur nga kamerat e sigurisë së një subjekti biznesi. Nuk dihet ende që ky objekt fluturues i paindetifikueshëm të jetë kapur nga radarët ushtarak ose civil.

Zbulimi i këpucës së zgjuar si shenjë që simbolizon afërsinë e Kijametit

Ing. Abdudaim el-Kehil Ndër zbulimet e fundit të këtij viti janë dhe këpuca e zgjuar (smart shoes), e cila, nëpërmjet lidhjes me satelitët (shfrytëzon sistemin GPS), ia tregon njeriut rrugën e duhur që duhet ta përshkoj. Le ta meditojmë për një çast një mrekulli profetike impozante! Pas telefonit të zgjuar, në skenë ka dalë edhe këpuca e zgjuar, por cili është funksioni i saj dhe përse quhet e zgjuar? Kjo këpucë është dizajnuar për t’ia treguar njeriut drejtimet, veçanërisht gjatë udhëtimit –ecjes. Ajo shkakton disa drithërima nga të cilat njeriu mëson se cilën kahe ose cilin drejtim duhet ta trasoj. Këto këpuca lidhen me satelitët ndërsa nëpërmjet lidhjes me telefonin e dorës shfrytëzojnë teknikën e komandimit nga largësia të njohur si GPS. Këpuca e zgjuar e informon njeriun për shumë gjëra, si: drejtimin e duhur, etj. Kompanitë janë duke e marrë shumë seriozisht punën e kësaj këpuce për shkak të këtyre karakteristikave që ka. Ajo lidhet me telefonin n

Dosjet italiane të UFO-ve, Alienët i kemi pasur afër Shqipërisë

                     Në mos e kanë vizituar Shqipërinë dhe nuk e ka pasur mendjen njeri, afër nesh mendohet se UFO-t kanë kaluar. Bëhet fjalë për fqinjin tonë, Italinë. Shumë shpejt do të hapen dosjet “X” italiane.  Bëhet fjalë për 12 mijë raste të shfaqjes së UFO-ve, nga viti 1900 e deri më sot, duke u përqendruar dhe në vitet e udhëheqjes së Mussolini-t. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta italiane “Corriere della Sera”. Roberto Pinotti, drejtor i Qendrës Kombëtare Ufologjike (CUN) dhe Alfredo Lissoni, një tjetër studiues dhe shkrimtar i kësaj qendre, kanë mbajtur një konferencë për shtyp në San Marino, mbi zbulimin e quajtur sensacional të dosjeve “X” Kopjet e 18 dokumenteve sekrete të erës fashiste (shënime të shkruara me dorë dhe telegrame, si dhe raporte të ligjshme (në një prej dokumenteve shfaqet vizatimi i një UFO-je) janë bërë publike pak kohë më parë për publikun, por vetëm tani dokumentet e UFO-ve të kohës së Mussolini-t kanë marrë vëmendje ndërkombëtare. An

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more