Skip to main content

Posts

Showing posts from October, 2015

Të kam Ënderruar - poezi dashurie

Mbi dritare nata derdh qetsine dhe shiu i furishem shoqeron vetmine. Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne një zemër te vetmuare mbushin shprese. Heshtja mbreteron… Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen… një buzeqeshje e ëmbël vjedhurazi shikon dhe niset ne kerkim te endrres se saje. Ngadale lundron ne det dhe ngritet e fluturon ne qiell me dy sy që shkelqejne atje lartë buzeqeshja flet. Nata kalon… Buzeqeshja mbledhe krahet dhe kthehet ne qerdhen e vet… Serish heshta mbreteron… dhe sytë e vegjel hapen me nxitim Tani dielli i posalindur ndriqon ” Të kam enderruar,” një ze tingellon dhe… sërish heshtja mbreteron…

13 arsye për të bërë seks me gruan çdo natë

  Kur jeta na vë para shumë impenjimeve, gjëja e para q ndjen është jeta seksuale. Çiftet janë shumë të lodhura, shumë të stresuara, tepër të çoroditura. Domethënë nuk janë kurrë në humorin e duhur. Huffington Post ka pyetur lexuesit e martuar që bëjnë seks çdo natë në çfarë mënyre kjo ka përmirësuar jetën dhe marrëdhënien e tyre. 1. Do të arrini të rindërtoni kohën e lirë ashtu siç ju duhet 2. Përkushtimi ndaj njeri-tjetrit do të rritet edhe jashtë krevatit. 3. E bërë siç duhet, mund të jetë edhe një stërvitje e vërtetë 4. Të çon në një nivel tjetër, të paktën për pak kohë. 5. Do të rrisë besimin. 6. Është një mënyrë për të hyrë në lidhje pa folur 7. Sherret zvogëlohen. 8. Të shtyn të jesh më krijues. 9. Programohet më lehtësisht një natë jashtë. 10. Një fjalë e vetme: Orgazmë. 11. Përmison vetëvlerësimin. 12. Përmirëson Humorin 13. Bëjeni… dhe nuk do të keni asnjë problem

Shkencëtarja shqiptare: Big Bangu dhe ‘vrimat e zeza’, gjepura!

Dr. Laura Mersini-Houghton, nga Universiteti i Karolinës së Veriut, në Chapel Hill, mbështetet në teorinë e saj frymëzuese nga një matematikë brilante, që provon se Teoria e Big Bang-ut dhe e ‘vrimës së zezë’ është e pamundur 100 vite të shkuara, Mari Kyri, ishte një grua e vetmuar në mes të “klubit” shkencor të mbushur plot me burra. E megjithatë, kjo grua polake “arriti të shihte” më qartë se kushdo tjetër çfarë po ndodhte në fushën e kimisë. Por ajo ishte grua, e si pasojë iu desh të punonte shumë që t’i tejkalonte burrat, nëpërmjet një matematike më të mirë e një mendimi më elegant. Ajo e fitoi çmimin “Nobel” në kimi, në vitin 1911. “I mundi” burrat. Por nuk ishte ky motivi. Motivi ishte kurioziteti për dijen dhe botën. Ekziston një grua shqiptare gjeni, Mari Kyrija e sotme e fizikës së kozmosit. Mësojeni emrin e saj: ajo është Dr. Laura Mersini-Houghton, nga Universiteti i Karolinës së Veriut, në Chapel Hill. Jo vetëm që ajo është më e mprehta nga të gjithë fizi

Planeti Pluto me qiell të kaltër dhe ujë të akullt

Bazuar në të dhënat më të reja të sondës së agjencisë amerikane, NASA, planeti i vogël Pluto e ka qiellin e kaltër dhe rripa të ujit të akullt.  Pluto është i vendosur në Brezin Kuiper të largët, që është një rajon i ftohtë në sistemin diellor përtej Neptunit dhe në të ka shumë kometa dhe asteroide. Alan Stern, njëri nga udhëheqësit kryesor të projektit, New Horizons, tha se “kjo është madhështore”, pasi askush nuk do të priste “qiell të kaltër” në këtë pjesë të largët të universit. NASA ka publikuar një pamje ku shihet një shtresë e kaltër e mjegullës rreth Plutos, që është fotografuar nga kamera në sondën New Horizons. Kjo sondë e ka bërë një fluturim historik në muajin korrik, por të dhënat janë transmetuar ngadalë në Tokë. Qielli i kaltër në Tokë shihet për shkak të shpërndarjes së dritës së Diellit nga grimcat shumë të vogla të azotit. Në Pluto, këto grimca janë diçka më të mëdha dhe sikur me blozë. Temat:

Ongsono

Duaja e Istihares

Mbërrijnë virozat e stinës, Mjekët: Ja si mbrohen të vegjlit

Gjatë këtyre ditëve janë vëne re ndryshime të shpeshta të temperaturës. Sa janë të rrezikuar fëmijët për t'u prekur nga virozat? Më ndryshimin e shpeshtë të temperaturave jemi të gjithë të riskuar të prekemi nga virozat, duke qenë se luhatjet e temperaturave janë goxha të mëdha. Përveç kësaj jemi edhe në sezonin e virozave. Kështu që ekziston mundësia për t'u prekur nga virozat e stinës.   Cilat janë rrugët që mund t'i marrim këto viroza?  Rrugët që mund ti marrim janë nëpërmjet ajrit, sepse viruset qarkullojnë ajrin që ne thithim. Vendet më të rrezikshme janë vendet e mbyllura, si baret, lokalet ku qëndrohet për një kohë të gjatë dhe ka shumë persona. Por edhe qëndrimi në një ambient më personat që janë të prekur nga virozat. Nëntori njihet si muaji i shpërthimit të virozëve, a është përcaktuar se cili tip po qarkullon? Jemi në sezonin e virozave. Por nuk mund të përcaktoj se cili grip. Normalisht ai që ekziston çdo vit, pavarësisht mutacioneve që virusi pëso

5 arsye se pse duhet ta deaktivizoni Facebook-un menjëherë

    Facebook gjatë gjithë kohës është duke shtuar vizitorë të ri, por edhe duke humbur shumë nga vizitorët e saj Pos që Facebook i fshin llogaritë dublikate apo të rrejshme, ka edhe shumë njerëz të cilët me vullnetin e plotë janë duke i mbyllur llogaritë e tyre. Disa këtë e bëjnë për një periudhë të shkurtë kohore, disa edhe e bëjnë përgjithmonë. Megjithatë, lajmi.net më poshtë i transmeton për ju 5 arsyet se pse është mirë ta mbyllni Facebook: 1) Facebook të bën të mjerueshëm Përdorimi i Facebook-ut mund të shkaktoj që ju të krijoni inat ndaj të tjerëve si dhe të ndiheni të vetmuar, sipas disa studimeve të Chicago Tribune në janar të vitit 2013. Raportet shkruanin se një e 3-ta e përdoruesve të Facebook-ut ndihej më keq pasi që shikonte fotot e të tjerëve. Fotot e të tjerëve në pushime, dasma etj., shkaktonte që të tjerët të depresionohen dhe të kenë zili. 2) Çdo gjë rreth jush regjistrohet aty Përveç nëse privatësia juaj është shumë e siguruar, gjasat janë të mëdh

Shkencëtarët në NASA thonë se ne jetojmë në një hologram të krijuar nga jashtëtokësorët

  Kush po thotë, që nuk ka shkencëtarë mendje hapur në NASA? Në gjetjet e NASA-as del se ne jetojmë në një hologram, që është dizajnuar nga krijesa të avancuara jashtëtokësore. Çka sikur çdo gjë që kemi apo duam, është e varur nga një kod i avancuar kompjuterik? Madje, çdo marrëdhënie, ndjenjë, mendim apo kujtim, të jetë i varur nga super-kompjuterët? Kjo teori intriguese, fillimisht është propozuar nga Nick Bostrom, profesor në Fakultetin e Filozofisë në Universitetin e Oxfordit, themelues i “Director of the Future of Humanity Institute”, si dhe “Programme on the Impacts of Future Technology”, dhe “Oxfort Martin School”, së bashku me disa shkencëtarë të tjerë, e kanë përshkruar këtë teori. MessageToEagle.com më herët kishte raportuar se si Rich Terrile, drejtues i “Centre for Evolutionary Computation and Automated Design” në NASA, ka pretenduar se krijuesi ynë, është një program kozmik për kompjuter. Kjo lë të kuptohet, se jemi duke jetuar në hologram dhe e tëra që na rret

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more