Skip to main content

Posts

Showing posts from May, 2015

Qysh me fitu para online nga shorte.st?

Shorte.st   është shërbim online për shkurtimin e linqeve që paguan për çdo klikim në linkun e shkurtuar. Procedura është e thjeshtë, regjistrohuni ne   http://www.shorte.st   dhe më pas konfirmoni regjistrimin nëpërmjet email-it. Vendosni linkun që dëshironi ta shkurtoni dhe klikoni   SHORTEN .  Linku i shkurtuar pas 5 sekondave ju dërgon tek linku origjinal që dëshironi ta shpërndani. Pagesa nga   shorte.st   bëhet pasi të arrini shumën $5. Pagesën mund ta pranoni në llogarinë tuaj   Payoneer ose në Paypal. Shembull i një linku të shkurtuar:  http://sh.st/rEkYB

Wrong Turn 1 - Me titra shqip

Një grup prej 6 personash e gjejne veten të bllokuar në pyjet e Virxhinias perendimore, pre të kanibalistëve të maleve. Kliko këtu për ta parë filmin.

The Son of No One - Me titra shqip

  Një polic i ri në detyrë caktohet të punojë në zonën e vendlindjes së tij dhe një sekret i vjetër kërcënon të shkatërrojë jetën dhe familjen e tij. Kliko këtu për ta shikuar filmin

Nuk kam parë grupe(xhematë) në islam që shfrytëzohen nga prijësit Tagut

Nuk kam parë grupe(xhematë) në islam që shfrytëzohen nga prijësit Tagut, sikurse është shfrytëzimi i këtyre dy, dhe atë si shkak i ndikimit të tyre: ❶ Ekstremistët (Gulatët) - duke prishur imazhin e Islamit dhe luftës në rrugën e Allahut, me ç ‘rast i largojnë njerëzit nga Islami dhe dashuria për të. ❷ Xhemati i mbretërve - duke i mbrojtur ato prijës dhe duke ia humbur legjitimitetin luftës në rrugën e Allahut vetëm me qëllim të mbrojtjes së parisë së tyre. Andaj mos u habit kur do i gjesh mu këta dy grupe, por edhe prijësit Tagut, të gjithë njëzëshëm -edhe pse të ndarë- duke kundërshtuar, akuzuar, apo edhe luftuar mesatarët, ata që pasuan sunetin e të dërguarit alejhi selam. Burimi: Senad Ramadani

7 fobitë autoktone të shqiptarëve

Ripost ka përzgjedhur disa nga fobitë tipike vetëm për shqiptarët (shumica). Pasi që këto fobi nuk janë prezente në botë dhe si pasojë kanë mbetur të diskriminuara – të paemërtuara, ne kemi vendosur ta zgidhim këtë problem. Tani fobitë tona, kanë nga një emër specifik. 1. Promaja    Kemi konsideruar se si em ërtim i përshtatshëm për këtë fobi të jetë i thjeshtë - promajofobia. Një prej fobive më të mëdha. Gjithashtu promaja i rrokë  vetëm shqiptarët (po flitet që edhe gjermanët). “Mbylle xhamin se ka me të dalë goja mas veshit!” 2. Të mbetesh pa u martuar  Duke i analizuar rr ënjët latine të fjalës "martesë", kemi ardhur në përfundim që duhet të emërtohet demaritusofobia. Kjo frikë e çuditshme fillon që nga mosha 16 vjeçare, dhe po kaluam këtë moshë e nuk u martuam puna nuk është mirë, sepse përndryshe “nuk të merr kush”. 3. Babaroga (apo siç njihet me terme të tjera: lugati apo dhampiri)  Eksipratusofobia  është konsideruar si emërtim i përshtatshëm p

9 sjelljet e njerëzve me inteligjencë emocionale

1. Ju keni fjalorë të fuqishëm emocional. Të gjithë njerëzit përjetojnë emocione, por janë të pakët ata të cilët mund t’i identifikojnë ato kur janë duke ndodhur. Sipas disa kërkimeve vetëm 36% e njerëzve mund ta bëjnë këtë, gjë e cila është problematike sepse emocionet e pa emërtuara shpesh keqkuptohen, i cili keqkuptim mund të na bëjë të marrim vendime të paarsyeshme dhe veprime jo produktive.  2. Jeni kurioz për njerëzit. Nuk ka rëndësi nëse janë introvert apo ekstrovert, njerëzit emocionalisht inteligjent janë kurioz për të gjithë njerëzit rreth tyre. Ky kuriozitet është rezultat i ndjeshmërisë, një nga rrugët më të rëndësishme për një inteligjencë emocionale të lartë. 3. Ju i përqafoni ndryshimet. Njerëzit emocionalisht inteligjent janë fleksibil dhe në vazhdimësi adaptohen ndaj ndryshimeve. Ata e dinë që frika nga ndryshimi është paralizuese dhe kërcënim i madh i suksesit dhe lumturisë së tyre. 4. Ju i dini pikat e juaja të forta dhe dobësitë. Njerëzit emo

11 vende të çuditshme dhe të bukura në botë

1.Hidden Beach, Meksika 2. Sentinels of the Arctic, Finlanda 3. Reed Flute Caves, Kina 4.  Skaftafell Ice Cave, Islanda 5. Grand Prismatic Hot Spring, Wyoming 6. Turquoise Ice, Lake Baikal, Rusia 7. Glowworm Caves, Waitomo, Zelanda e Re 8.  Caño Cristaler River, Kolumbia 9.  Zhangye Danxia Landform, Gansu, Kina 10.  Lake Natron, Tanzania 11 Fingal’s cave, Skocia

11 zbulime më të panevojshme

Zbulimet që janë krijuar nga idetë e njerëzve, ndihmojnë që të jenë më të dobishme për njerëzit. Por këto zbulime poshtë edhe më shumë e kanë vështirësuar jetesën. 1. Shtypësi Ctrl+Alt+Delete 2. Rroba tharëse mbi veturë 3. Ndezja e cigares me energji të diellit 4. Mbajtës i letrave tualeti në kokë 5. Ndihmës për lyerjen e buzëve 6. Lyrës të bukës 7. Këpucë me çadër 8. Lopata zvicerane, 9 në 1 9. Ftohës të makaronave 10. Çadër për trupi 11. Ujë dietale

6 mënyrat më të lehta për t'i qëruar frutat

1. Dredhëza Përdorni një pipëz për ta hequr bishtin e dredhëzës. 2. Molla Burmashinën mund ta përdorni edhe për të qëruar molla.   3. Kivi Një gotë do të ju ndihmonte shumë. 4. Avokadon Edhe në avokado fota do të ju kryej punë. 5. Hudhra Nuk është se duhet sqarim. 6. Bananën Më e thjeshtë se që mund të imagjinoni.

Vëllau i Liburn Aliut formon parti, pasi largohet nga Vetëvendosje

Një grupi i pakënaqur i anëtarëv të Lëvizjes Vetëvndosje po formojnë një parti të re, të cilën e kanë quajtur “Fraksion +”. Po përflitet se në pozitat udhëheqëse të kësaj parite do të jenë vëllau i Liburn Aliu-t – Fatos Aliu, Ajnishahe Halimi, Arben Gecaj (koordinator i VV-së në Deçan), Leon Duhanaj dhe Agim Lajthiza. Disa prej tyre, si Ajnishahe Halimi tash e sa muaj kanë pasur debate dhe polemika të rënda me Vetëvendosjen, por asnjëherë nuk janë deklaruar se do të formojnë parti të re. 

Kuizi nga mjekësia ''Rapitful Medika''

Ky është një kuiz nga mjekësia. Testoni njohuritë tuaja në lëndët mjekësore paraklinike dhe klinike apo mësoni ato gjëra që nuk i keni ditur. Kuizi do të freskohet vazhdimisht me pyetje të reja. Edhe ju mund të dërgoni pyetje. Dërgo pyetje të këtë email: adrapitful@hotmail.com Nëse dëshironi të merrni njoftime për freskimet e kuizit atëherë bashkohuni në grupin në facebook: https://www.facebook.com/groups/rapitfulmedika/ Nëse dëshironi ta luani edhe kuizin tjetër enciklopedik kliko mbi: Kush do të bëhet yll

Avionët luftarak turq rrëzojnë një avion të regjimit sirian

Mediat turke sot që kanë raportuar se një avion gjyetar turk F-16 ka rrëzuar një avion sirian. Por, televizioni sirian ka mohuar këtë pohim, duke thënë se ajo ishte një dron të vogël për mbikëqyrje. Avioni turk F-16 sot ka rrëzuar avion nga Siria i cili kishte kaluar hapësirën ajrore turke në provincën jugore Hatay, transmeton TetovaSot. Qeveria turka ka bërë një deklaratë zyrtare dhe ka konfirmuar se në drejtim të fluturakes janë lansuar dy raketa. Fluturaken e kanë vërejtur disa avionë luftarakë turq. “Kërkimi është në vazhdim për mbetjet e fluturakes dhe së shpejti do të dihet nëse ka qenë avion apo helikopter,” tha një nga zyrtarët e qeverisë për të përditshmen Hurriyet.

Postimet e fundit


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more