Skip to main content

A është e sigurt marrja e aspirinës gjatë shtatzënisë?

A është e sigurt marrja e aspirinës gjatë shtatzënisë?


A është e sigurt marrja e aspirinës gjatë shtatzënisë?

Posted: 25 Jul 2022 05:22 AM PDT

Në përgjithësi, aspirina nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë nëse nuk keni kushte të caktuara mjekësore.

Përdorimi i aspirinës me dozë të ulët – 60 deri në 100 miligramë (mg) në ditë – nuk është gjetur të jetë i dëmshëm gjatë shtatzënisë dhe ndonjëherë rekomandohet për gratë shtatzëna me humbje të përsëritura të shtatzënisë, çrregullime të koagulimit dhe preeklampsi, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Megjithatë, përdorimi i dozave më të larta të aspirinës paraqet rreziqe të ndryshme në varësi të fazës së shtatzënisë.

Gjatë tremujorit të parë, përdorimi i dozave më të larta të aspirinës përbën një shqetësim për humbjen e shtatzënisë dhe defektet kongjenitale.

Marrja e dozave më të larta të aspirinës gjatë tremujorit të tretë rrit rrezikun e mbylljes së parakohshme të një ene në zemrën e fetusit.

Përdorimi i dozave të larta të aspirinës për periudha të gjata – gjatë shtatzënisë gjithashtu rrit rrezikun e gjakderdhjes në trurin e foshnjave të lindura para kohe.

Nëse keni nevojë të merrni aspirinë gjatë tremujorit të tretë të shtatzënisë, ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor ka të ngjarë të monitorojë nga afër juve dhe fëmijën tuaj.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA), rekomandon gjithashtu shmangien e përdorimit të barnave anti-inflamatore josteroide (NSAIDs) pas javës së 19-të të shtatzënisë, përveç nëse ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor e këshillon këtë.

Aspirina është një lloj i grupit NSAID. Shqetësimi është se përdorimi i aspirinës mund të shkaktojë probleme të rralla, por serioze të veshkave tek foshnjat e palindura. Kjo mund të çojë në nivele të ulëta të lëngut amniotik që rrethon një fëmijë dhe në komplikime të mundshme. /Gazeta Shneta/

 

The post A është e sigurt marrja e aspirinës gjatë shtatzënisë? first appeared on .

Dyfishimi i dozës së barit emergjent 72-orësh nuk ishte efektiv te gratë me indeks të lartë trupor

Posted: 25 Jul 2022 05:18 AM PDT

Një indeks më i lartë i masës trupore mund të jetë një faktor rreziku se sa efektive është pilula emergjente 72-orëshe në parandalimin e shtatzënisë.

Një hulumtimi i ri nga Universiteti Oregon zbuloi se dyfishimi i dozës standarde nuk përmirësoi rezultatet në parandalimin e shtatzënisë së dëshiruar, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Në studimin i botuar së fundi në revistën Obstetrics & Gynecology, një dozë e dyfishtë e kontraceptivëve urgjent pa recetë – i njohur zakonisht si Plani B ose pilula emergjente – nuk ishte më efektive në pjesëmarrëset me një indeks të masës trupore më të lartë se 30.

“Kontracepsioni emergjent është një terapi kritike për pacientët tanë. Ne duhet të sigurojmë që bari të funksionojë në mënyrë efektive për të gjithë, pavarësisht indeksit trupor apo peshës së tyre,” tha autori kryesor, profesor Dr. Alison Edelman nga Universiteti Orgeon.

Mes tjerash, kontracepsioni emergjent ofron një linjë të rëndësishme mbrojtjeje në parandalimin e shtatzënisë kur merret sa më shpejt që të jetë e mundur pas marrëdhënies intime.

Të gjitha metodat e disponueshme të kontracepsionit emergjent janë të sigurta dhe efektive, por pilulat si Plani B që përmbajnë barin levonorgestrel janë më të arritshme, pasi ato janë të disponueshme pa recetë.

Hulumtimet e mëparshme kanë zbuluar se gratë me një indeks trupor të masës prej 30, përjetuan një dështim të efektivitetit të pilulës – katër herë më shpesh se ato me një indeks më të vogël se 25.

Studiuesit supozuan se strategjia e thjeshtë e dyfishimit të dozës së kontracepsionit emergjent me levonorgestrel mund të rezultojë në arritjen e nivelit të pikut kritik të barit në kohën e duhur, pavarësisht indeksit më të madh trupor.

Studimi përfshiu një provë kontrolli të rastësishme që përfshiu 70 individe të shëndetshme, në moshë riprodhuese me cikle menstruale të rregullta, indeks trupor më të lart se 30.

Studiuesit matën numrin e pjesëmarrësve që përjetuan vonesë ose frenim të ovulacionit kur merrnin dozën e rregullt kundrejt dyfishit të dozës së kontracepsionit emergjent.

Rezultatet e tyre nuk treguan asnjë ndryshim në efektivitetin midis grupit që mori dozën e vetme ose të dyfishtë të levonorgesterit.

Dr. Edelman theksoi se megjithëse rregullimi më i thjeshtë nuk funksionoi, studimi i tyre do të ndihmojë në drejtimin e kërkimit për të gjetur strategjinë më efektive. /Gazeta Shneta/

The post Dyfishimi i dozës së barit emergjent 72-orësh nuk ishte efektiv te gratë me indeks të lartë trupor first appeared on .

Studim: Mungesa e vitaminës B12 lidhet me obezitetin gjatë shtatzënisë

Posted: 25 Jul 2022 05:06 AM PDT

Mungesa e vitaminës B12 dëmton metabolizmin e yndyrës dhe mund të lidhet me obezitetin gjatë shtatzënisë, sipas gjetjeve të paraqitura në konferencën vjetore të Shoqatës për Endokrinologjinë.

Gratë shtatzëna me nivele të ulëta të vitaminës B12 kishin shënues metabolikë që tregojnë për rritjen e prodhimit të yndyrës dhe zvogëlimin e zbërthimit, gjë që sugjeron se nivelet e ulëta të vitaminës B12 mund të predispozojnë gratë shtatzëna për obezitet, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Këto gjetje theksojnë rëndësinë që gratë shtatzëna të konsumojnë një dietë të pasur me vitaminë B12 për të ndihmuar në parandalimin e obezitetit dhe ndërlikimeve të pafavorshme shëndetësore të lidhura me të në afat të gjatë.

Vitamina B12 është një mikronutrient që gjendet në ushqimet e detit, mishin dhe produktet e qumështit që është thelbësor për shumë reaksione metabolike që mbajnë trupin tonë të funksionojë normalisht.

Përafërsisht 25% e grave shtatzëna në mbarë botën kanë mungesë të vitaminës B12, pasi një konsum edhe më i lartë nevojitet për rritjen dhe zhvillimin e foshnjës.

Studimet e mëparshme sugjerojnë se mungesa e B12 rrit rrezikun për komplikime metabolike si obeziteti ose diabeti, por mekanizmat themelorë që ndikojnë në metabolizmin e yndyrës mbeten pak të kuptuara.

Në këtë studim, Jinous Samavat nga Universiteti Warwick, hetoi se si nivelet e ulëta të vitaminës B12 ndikojnë në funksionin e qelizave yndyrore në mostrat e qelizave të kultivuara dhe në mostrat e marra nga gratë shtatzëna.

Shënuesit e metabolizmit të yndyrës në qelizat dhjamore të rritura në laborator, me përmbajtje të ulët të vitaminës B12 dhe mostrat nga gratë shtatzëna me mungesë të vitaminës B12 treguan se funksioni i indit dhjamor ishte jonormal, me rritjen e prodhimit të yndyrës, aftësinë e reduktuar për të shpërbërë yndyrën për energji dhe rritjen e inflamacionit.

Jinous Samavat komenton këtë analizë si:

“Të marra së bashku, të dhënat tona tregojnë se nivelet e ulëta të B12 mund të dëmtojnë metabolizmin e qelizave yndyrore, gjë që mund të çojë në rritjen e akumulimit të yndyrës, metabolizmin e dëmtuar të yndyrës dhe dëmtimin inflamator, të cilat të gjitha predispozojnë për shtim në peshë.”

“Gjetjet tona përforcojnë nevojën për plotësimin e vitaminës B12 gjatë shtatzënisë dhe përbëjnë një rast të fortë për financimin e studimeve të mëtejshme dhe prezantimin e politikave të shëndetit publik, për të ndihmuar në trajtimin e obezitetit.”/Gazeta Shneta/

The post Studim: Mungesa e vitaminës B12 lidhet me obezitetin gjatë shtatzënisë first appeared on .

Pse të porsalindurit duhet të marrin vitaminë K

Posted: 25 Jul 2022 04:23 AM PDT

Shumica e të porsalindurve marrin vaksinën e parë të hepatitit B në spital, dhe ata gjithashtu marrin në mënyrë rutinore një vaksinë të vitaminës K.

Vitamina K është një lëndë ushqyese e tretshme në yndyrë që ndihmon trupin tonë të formojë mpiksjen e gjakut, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Ne kemi nevojë për mpiksje për të ndaluar gjakderdhjen. Vitamina K është gjithashtu e rëndësishme për mbajtjen e kockave të shëndetshme.

Të rriturit dhe fëmijët e marrin vitaminën K nga ushqimet si perimet jeshile, me gjethe, mishi, bulmeti dhe vezët.

Bakteret e shëndetshme në zorrët tona, të cilat përbëjnë mikrobiomën tonë, prodhojnë gjithashtu vitaminë K.

Megjithatë, foshnjat kanë shumë pak vitaminë K në trupin e tyre në lindje. Kjo i vë ata në rrezik për gjakderdhje.

Për fat të mirë, është e lehtë për të parandaluar gjakderdhjen nga mungesa e vitaminës K me një injeksion të vitaminës K. Injeksioni bëhet në kofshën e fëmijës suaj brenda gjashtë orëve nga lindja.

Foshnjat kanë nevojë për vitaminë K sepse nuk marrin shumë nga nëna gjatë shtatzënisë.

Ndryshe nga shumë lëndë të tjera ushqyese, vitamina K nuk kalon shumë lehtë përmes placentës.

Zorrët e foshnjave nuk kanë ende shumë baktere, kështu që trupi i tyre nuk mund të prodhojë mjaftueshëm vitaminë K. /Gazeta Shneta/

 

 

 

The post Pse të porsalindurit duhet të marrin vitaminë K first appeared on .

Një studim i ri sqaron përfitimet e suplementeve të magnezit në shtatzëni dhe çrregullimet hormonale

Posted: 25 Jul 2022 02:18 AM PDT

Një profesoreshë e Universitetit RUDN dhe kolegët e saj nga Franca vërtetuan se marrja më e lartë e magnezit dhe vitaminës B6 i ndihmon shtatzënat të përballen me pasojat e mungesës së magnezit gjatë shtatzënisë dhe me kushtet e lidhura me hormonet.

Brenda katër javësh, simptomat e dhimbshme bëhen më pak të rënda, cilësia e jetës përmirësohet dhe rreziqet e abortit zvogëlohen.

Rezultatet e studimit janë publikuar në Scientific Reports.

Magnezi është i përfshirë në procese të rëndësishme në trupin e njeriut – nga sinteza e proteinave deri në frymëmarrje.

Shkaqet më të zakonshme të çekuilibrit të magnezit janë mungesa e këtij elementi në dietë, diabeti dhe hipertensioni, transmeton Gazeta Shneta.

Problemi i mungesës së magnezit është më i mprehtë për shtatzënat, sepse magnezi është më i kërkuar gjatë shtatzënisë.

Mungesa e magnezit çon gjithashtu në kushte të lidhura me çrregullime hormonale – endometrioza ose sindroma e vezores policistike.

“Studimi ynë kishte për qëllim të vlerësonte efektivitetin e marrjes së magnezit-vitaminës B6 në arritjen e normalizimit të Mg totalit të serumit për pacientet me nivele të ndryshme fillestare të mungesës.

Ishte gjithashtu e rëndësishme të përcaktohet se në çfarë niveli Mg eliminon simptomat e dhimbshme dhe pacientet vëreni ndryshimet dhe cilësinë e jetës", tha Svetlana Orlova, doktoreshë e mjekësisë, nga Universiteti RUDN.

Studimi përfshinte 869 shtatzëna, me një moshë mesatare 28 vjeç dhe 957 gra me sëmundje të lidhura me hormonet.

epilepsia

Mosha mesatare në këtë grup ishte më e lartë – 44 vjeç. Testet laboratorike treguan se ato kishin një nivel më të ulët të magnezit në serum (më pak se 0.8 mmol për litër).

Shtatzënat kanë përjetuar simptoma të lidhura me rrezikun e abortit, si presioni i lartë i gjakut dhe aktiviteti i tepërt i muskujve të mitrës.

Pacientet në grupin me gjendje të lidhura me hormonet, së bashku me simptomat kryesore ishin të shqetësuar për osteoporozën, sindromat premenstruale dhe menopauzë.

Pjesëmarrëset morën suplemente të magnezit dhe vitaminës B6 në dozën standarde për gjininë, moshën dhe peshën e tyre për katër javë.

“Së bashku me gjendjen fiziologjike, ne monitoruam cilësinë e jetës së pacienteve. Gjatë studimit, rezultatet u rritën dhe efekti më i dukshëm ishte tek grupi i grave që arritën nivelet normale të Mg duke filluar nga një mungesë e moderuar.

Kështu, ne kemi treguar se pasojat e një mangësie të vogël të magnezit mund të eliminohen duke marrë suplement", tha doktoreshë Orlova. /Gazeta Shneta/

The post Një studim i ri sqaron përfitimet e suplementeve të magnezit në shtatzëni dhe çrregullimet hormonale first appeared on .

Pilulat kontraceptive orale mund të ndikojnë në çrregullim të humorit në mesin e grave

Posted: 25 Jul 2022 02:14 AM PDT

Gjetja e llojit të duhur të kontracepsionit është e rëndësishme. Kontracepsioni oral i përfaqësuar në formë pilule – është metoda më e popullarizuar dhe e përdorur gjerësisht.

Dr. Eveline Mu dhe profesor Jayashri Kulkarni nga Qendra Kërkimore e Psikiatrisë 'Monash Alfred' në Melburn, shkruajnë se si pilulat kontraceptive mund të ndikojnë në disponimin e disa grave, përcjell Gazeta Shneta.

“Gjetja e kontracepsionit që ju përshtatet varet nga një sërë gjërash. Mosha juaj, çfarë keni provuar më parë, shëndeti juaj i përgjithshëm dhe gjithashtu shëndeti juaj mendor”, thotë profesor Kulkarni.

"Një nga arsyet më të zakonshme për ndalimin e pilulës nga gratë është ndryshimet në humor, siç është ndjenja e depresionit".

Provat sugjerojnë se këto ndryshime të humorit mund të lidhen me hormonet e përdorura në pilulat kontraceptive, ku disa hormone ndikojnë në humor më shumë.

Pilulat përfshijnë përbërës të quajtur progestogjenë, ose një përzierje progestogjenësh dhe estrogjenesh.

"Nëse keni depresion ose e keni pasur në të kaluarën, disa pilula mund t’ju përshtaten më mirë se të tjerat.

“Lajmi i mirë është se ka shumë zgjedhje. Flisni me mjekun tuaj për të gjetur një metodë kontracepsioni që ju përshtatet,” thotë profesor Kulkarni. /Gazeta Shneta/

The post Pilulat kontraceptive orale mund të ndikojnë në çrregullim të humorit në mesin e grave first appeared on .

OBSH rreth shpalljes së alarmit më të lartë për linë e majmunëve, flet kryesuesi i fushës shëndetësore

Posted: 25 Jul 2022 01:55 AM PDT

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), deklaroi të shtunën shpërthimin e lisë së majmunëve, i cili ka prekur afro 17,000 njerëz në 74 vende, si një emergjencë globale shëndetësore – duke ngritur alarmin më të lartë.

“Kam vendosur që shpërthimi global i lisë së majmunit të përfaqëson një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar,” tha shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë për shtyp, shkruan MedicalxPress transmeton Gazeta Shneta.

Ai tha se një komitet ekspertësh që u mblodhën të enjten nuk ishte në gjendje të arrinte një konsensus, kështu që i takoi atij të vendoste nëse do të shkaktonte alarmin më të lartë të mundshëm.

"Vlerësimi i OBSH-së është se rreziku i lisë së majmunëve është i moderuar globalisht dhe në të gjitha rajonet, me përjashtim të rajonit evropian ku ne e vlerësojmë rrezikun si të lartë", shtoi ai.

Lija e majmunëve ka prekur më shumë se 16,800 njerëz në 74 vende, sipas një raporti nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), të publikuar më 22 korrik.

Uashingtoni e mirëpriti deklaratën e OBSH-së si “një thirrje për veprim për komunitetin botëror për të ndaluar përhapjen e këtij virusi”.

“Një përgjigje e koordinuar, ndërkombëtare është thelbësore për të ndaluar përhapjen e lisë së majmunëve, për të mbrojtur komunitetet me rrezik më të madh të kontraktimit të sëmundjes dhe për të luftuar shpërthimin aktual,” tha Raj Panjabi, nga Shtëpia e Bardhë.

Një rritje e infeksioneve nga lija e majmunëve është raportuar që nga fillimi i majit jashtë vendeve të Afrikës Perëndimore dhe Qendrore, ku sëmundja ka qenë prej kohësh endemike. /Gazeta Shneta/

 

The post OBSH rreth shpalljes së alarmit më të lartë për linë e majmunëve, flet kryesuesi i fushës shëndetësore first appeared on .

Mbi 9 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Posted: 25 Jul 2022 01:13 AM PDT

Nga 2,546 testime të kryera gjatë ditës së djeshme, janë konfirmuar 978 raste pozitive me Covid-19, njofton Ministria e Shëndetësisë (MSh).

Sipas njoftimit të fundit, MSh-ja ka raportuar se kanë ndërruar jetë edhe tre viktima si rezultat i përkeqësimit të gjendjes shëndetësore nga infeksioni.

Brenda kësaj periudhe janë shëruar 1,083 pacientë, kurse numri aktual i rasteve aktive me Covid në vendin tonë është 9,300. /Gazeta Shneta/

The post Mbi 9 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë first appeared on .

Gratë të cilat janë të ekspozuara në këta faktorë mund të përballen me abortin

Posted: 24 Jul 2022 02:25 PM PDT

Fillimi i një shtatzënie, po që gërsheton në vete emocione të ndryshme, shqetësime e copëza lumturie në njejtën kohë.

Gratë shtatzëna janë ato të cilat përjetojnë më shumë këto emocione, duke u përkujdesur që shtatzënia e tyre të shkojë mbarë deri në fund.

Mirëpo, padyshim se frikat gjatë këtij rrugëtimi shtohen dita e ditës. Aborti, i cili në tremujorin e parë shfaqet në 50% të rasteve, ai mund të jetë një nga shqetësimet në fillimet e shtatzënisë.

Sipas Verywell Family, aborti në tremujorin e parë mund të jetë si rezultat i anomalive kromozomale, transmeton Gazeta Shneta.

Kromozomet janë ato që përmbajnë të gjitha informacionet që i nevojitet trupit për zhvillim. Gjatë konceptimit, kur gamete takohen, ndonjëherë rezultojnë më shumë ose më pak kromozome.

Por, përvec anomalive kromozomale, ekzistojnë edhe disa faktorë tjerë që ndikojnë në abort:

-droga;

-infeksionet;

-obeziteti, presioni i gjakut, diabeti, sëmundjet autoimune;

-problemet me placentën;

-duhani. /Gazeta Shneta/

The post Gratë të cilat janë të ekspozuara në këta faktorë mund të përballen me abortin first appeared on .

Temperatura të larta do të mbizotërojnë edhe javën e fundit të muajit korrik

Posted: 24 Jul 2022 01:09 PM PDT

Mot i nxehtë do të mbizotërojë edhe në javën e fundit të muajit korrik. Nga mesi i javës pritet të ketë rrebeshe të shiut, me bubullimë.

Temperaturat minimale në këtë javë do të jenë 18C e 22C, kurse maksimalet mes 32C e 36C shkruan Prishtina Weather, transmeton Gazeta Shneta.

"25.07 – Nxehtë, kryesisht me diell.

26.07 – Kryesisht me diell e shumë nxehtë.

27.07 – Mbetet nxehtë, kryesisht me diell.  Pasdite më vonë priten edhe zhvillime të rrebesheve me bubullima.

28.07 – Nxehtë dhe zagushi, me diell e vransira.  Pasdite rrebeshe shiu me bubullima.

29.07 – Kryesisht me diell e nxehtë.", thuhet në njoftim. /Gazeta Shneta/

The post Temperatura të larta do të mbizotërojnë edhe javën e fundit të muajit korrik first appeared on .

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit

  Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit Trajta themelore e emrit është rasa emërore e pashquar.  Nga trajta themelore ose parësore i fitojmë format e tjera gramatikore të emrit (trajtat). Emrat , si në njëjës ashtu edhe në shumës, përdoren në dy trajta: a) në trajtë të pashquar dhe b) në trajtë të shquar shquar. Emri në trajtën e pashquar tregon qenie, sende ose dukuri në përgjithësi, në mënyrë të papërcaktuar. P.sh.: një nxënës, një punëtor, një mendim , një mace, një laps etj. Emri në trajtën e shquar tregon qenie, sende ose dukuri të tjera, të veçuara nga gjërat e tjera të llojit të vet. P.sh.: nxënësi, punëtori, mendimi, macja, lapsi etj.   Formë përfaqësuese (bazë) e emrit është trajta e pashquar, numri njëjës, rasa emërore : djalë, vajzë, shkollë, lule, letër, njeri, kompjuter, lepur, qen, piano etj. Trajta e shquar e emrit formohet duke i pasvendosur formës përfaqësuese nyjën shquese, përkatësisht mbaresën: a) për emrat e gjin

Ese të ndryshme shqip

Ese dhe Hartime '' Ese dhe hartime të ndryshme shqip dhe anglisht '' Ndalohet rreptësisht kopjimi dhe postimi në një faqe tjetër.  Redaksia Rapitful ka lexuar disa ankesa në emailin e saj të bëra nga disa arsimtarë dhe profesorë ku janë ankuar se nxënësit po i kopjojnë esetë dhe hartimet nga faqja Rapitful dhe me ato ese apo shkrime po prezantohen gjatë shkrimit të eseve dhe hartimeve. Pra redaksia Rapitful kërkon nga nxënësit që të mos kopjojnë esetë dhe hartimet dhe me to të prezantohen para mësimdhënësve por le të jenë këto ese vetëm si një udhërrëfyes se si duhet të shkruhet një ese apo hartim dhe asesi të kopjohen. Ju faleminderit për mirëkuptim. Ese dhe hartime do te shtohen vazhdimisht keshtuqe na vizitoni prap. Nëse dëshironi Analiza letrare të veprave të ndryshme kliko mbi Analiza Letrare Kliko mbi titullin që ju intereson Ese për Diturinë   Për Mjekët! Fakultetet e sotme po kryhen me teste 6 arsye për të mos studiuar mjekësinë P

Ese për Verën

Ese për Verën Vera fillon me 21 qershor dhe mbaron me 21 shtator Vera është periudha më e nxehtë e vitit që bashkë me ngrohtësinë e saj sjell edhe dashurinë për natyrën dhe bukuritë e saj. Në verë , ditët bëhen më të gjata ndërsa netët më të shkurta. Njerëzit mund të punojnë më shumë dhe mund të jenë jashtë për një kohë më të gjatë nëse kanë për të punuar me orë të tëra. Njerëzit në këtë stinë pëlqejnë të dalin dhe të kënaqen me bukuritë e natyrës dhe kjo sigurisht se mund të ndodhë më së miri në stinën everës . Vera është stina më e pëlqyer nga të gjithë. Çdokush e pret verën me muaj për t’i shijuar të mirat që i sjell me ardhjen e saj. Shumë njerëz gjatë verës preferojnë t’i vizitojnë vendet turistike për të kaluar pushimet e tyre verore dhe për t’i shijuar bukuritë natyrore të krijuara nga Zoti . Gjatë verës ekziston mjaft kohë e lirë për të bërë vizita edhe në farefisin tonë,për të lexuar ndonjë përrallë , tregim , nov
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more