Skip to main content

Zbulimi i foshnjave të vogla gjatë shtatzënisë, lidhur me potencialin e rritjes dhe shkaqet

Zbulimi i foshnjave të vogla gjatë shtatzënisë, lidhur me potencialin e rritjes dhe shkaqet


Zbulimi i foshnjave të vogla gjatë shtatzënisë, lidhur me potencialin e rritjes dhe shkaqet

Posted: 22 Jun 2022 02:47 PM PDT

Foshnjat e vogla ose ato që nuk arrijnë potencialin e tyre të rritjes janë në rrezik të shtuar të shtatzënisë dhe rezultateve të rënda të lindjes.

Rritja e foshnjës në mitër ndikon edhe në mirëqenien e nënës gjatë shtatzënisë dhe lindjes.

Megjithatë, aktualisht, vetëm rreth 1 në 4 prej këtyre foshnjave të vogla identifikohen në shtatzëni, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Një nga strategjitë kryesore për të reduktuar incidencën e lindjes së vdekur të foshnjave është fokusuar në përmirësimin e zbulimit të këtyre foshnjave të vogla. Zbulimi më i mirë ofron mundësinë për mbikëqyrje dhe kujdes të përmirësuar, duke reduktuar kështu rezultatet e dobëta.

Hulumtimi i udhëhequr nga King’s College në Londër dhe i publikuar nga 'PLOS Medicine' ka vlerësuar dobinë klinike të Protokollit të Vlerësimit të Rritjes (GAP) në përmirësimin e zbulimit të foshnjave të vogla gjatë shtatzënisë.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Shkalla e zbulimit të foshnjave të vogla me ultratinguj u mat dhe u krahasua midis spitaleve që zbatonin GAP me ato që nuk ishin duke e zbatuar atë. Studimi vlerësoi gjithashtu ndikimin e programit në rezultatet përkatëse për foshnjën dhe nënën.

Gjetjet kanë treguar se futja e GAP nuk përmirësoi përqindjen e foshnjave të vogla që u identifikuan gjatë shtatzënisë.

Gjithashtu nuk kishte dallime ndërmjet njësive të maternitetit që përdorin GAP dhe atyre që vazhdojnë kujdesin e tyre ekzistues, për sa i përket gjërave të tilla si lindja e grave (lindje vaginale ose cezariane), nëse gratë kanë lindje të komplikuara ose nëse foshnjat duhet të qëndrojnë në njësinë neonatale pas ato lindin.

“Rezultatet e këtij testi, i pari i këtij lloji në Mbretërinë e Bashkuar, kanë potencialin real për të informuar mbi udhëzimet klinike dhe politikat mbi qasjet më të mira për të përmirësuar zbulimin e foshnjave të vogla,” thotë profesoresha Dharmintra Pasupathy, autorja kryesore e hulumtimit.

Si rezultat, gjetjet sugjerojnë se GAP nuk ofron përfitime shtesë për rekomandimet aktuale të MB – të cilat duhet të vazhdojnë të konsiderohen si një praktikë më e mirë. /Gazeta Shneta/

 

The post Zbulimi i foshnjave të vogla gjatë shtatzënisë, lidhur me potencialin e rritjes dhe shkaqet first appeared on .

Danimarka do të ofrojë dozën e katërt anti- COVID, për kategoritë e ndjeshme ndaj infeksionit

Posted: 22 Jun 2022 01:42 PM PDT

Një dozë e katërt e vaksinës anti- COVID do t’u ofrohet banorëve të shtëpisë së të moshuarve dhe njerëzve të moshës 50-vjeç e sipër në Danimarkë brenda këtij viti, tha kryeministrja, të mërkurën.

Arsyeja e lëvizjes është një rritje e rasteve të variantit të koronavirusit BA.5 në Evropë dhe qeveria e Danimarkës thotë se dëshiron të lëvizë me shpejtësi për të shmangur kufizimet e mundshme ose një bllokim eventual, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

“Infeksioni ka qenë në rritje për tre javët e fundit,” tha kryeministrja Mette Frederiksen. “Kjo është arsyeja pse ne po veprojmë tani.”

Ajo shtoi se masat e shpejta kishin për qëllim kujdesin për të moshuarit dhe të cenuarit dhe për të shmangur bllokimin e spitaleve, mbylljet dhe kufizimet dhe për të mbajtur ekonominë në këmbë.

Javën e kaluar, varianti BA.5 përbënte 59% të rasteve pozitive, njoftoi Ministri i Shëndetësisë, Magnus Heunicke.

Që nga e mërkura, 1,958 raste u raportuan në Danimarkë dhe 249 njerëz u shtruan në spital.

"Këto janë shifra marramendëse, por janë shifra të ulëta në krahasim me atë që kemi provuar më parë", tha Heunicke, duke shtuar se megjithëse varianti është më ngjitës, ai nuk shkakton sëmundje më të rënda.

Doza e katërt, fillimisht do t’u jepet atyre që jetojnë në shtëpi pleqsh duke filluar nga 15 shtatori dhe më pas atyre mbi 50 vjeç nga 1 tetori. Njerëzit e cenueshëm gjithashtu mund të marrin një vaksinë duke kontaktuar mjekun e tyre të përgjithshëm, tha kreu i Autoritetit Shëndetësor Danez, Søren Brostrøm.

“Gjithçka që bëjmë tani është të shmangim mbylljet,” tha Heunicke. /Gazeta Shneta/

 

The post Danimarka do të ofrojë dozën e katërt anti- COVID, për kategoritë e ndjeshme ndaj infeksionit first appeared on .

Studime: Pse të gjithë duket se kanë intolerancë ushqimore, kohëve të fundit

Posted: 22 Jun 2022 01:36 PM PDT

Intolerancat ushqimore janë reagime ndaj ngrënies së ushqimeve, në sasi normale, që nuk përfshijnë sistemin imunitar.

Ato janë shumë të ndryshme nga alergjitë ushqimore që ndodhin kur trupi zhvillon një përgjigje imune ndaj një ushqimi që ose gëlltitet ose prek lëkurën. Kjo përgjigje imune është shumë e shpejtë (brenda 20 minutave deri në dy orë) dhe çliron kimikate që mund të ndikojnë në frymëmarrjen e personit, traktin gastrointestinal dhe zemrën, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Alergjitë e zakonshme ushqimore përfshijnë vezët, kikirikët, grurin dhe butakët. Mes tjerash, alergjitë ndryshojnë nga intolerancat në atë që alergjitë më të rënda shkaktojnë anafilaksinë: reaksione të rënda alergjike që janë kërcënuese për jetën.

Mekanizmat pas intolerancës ushqimore mund të ndryshojnë shumë. Një mekanizëm i zakonshëm është kur njerëzve u mungojnë enzimat që nevojiten për zbërthimin e lëndëve ushqyese.

Në një nga intolerancat ushqimore më të zakonshme, intolerancën ndaj laktozës, njerëzve u mungon enzima “laktazë” e cila përdoret për të zbërthyer karbohidrate që gjendet natyrshëm në qumësht dhe në disa produkte të tjera të qumështit. Laktoza zbërthehet në glukozë dhe galaktozë në zorrën e hollë dhe më pas përthithet.

Pa laktazë, fillimisht kjo gjendje çon në diarre, dhe më pas kur laktoza hyn në zorrën e trashë fermentohet nga bakteret në zorrën tonë, gjë që rezulton në gazra që shkaktojnë fryrje barku, dhimbje dhe parehati.

Intoleranca të tjera ushqimore për shkak të mungesës së enzimave përfshijnë intolerancën ndaj histaminës dhe kafeinës. Disa njerëz nuk janë në gjendje të shpërbëjnë histaminën, e cila gjendet në verën e kuqe, djathërat e fortë dhe blu, tonin, domatet dhe produktet e derrit.

Kjo mund të çojë në simptoma të tilla si kruajtje, skuqje në lëkurë, dhimbje barku, vjellje, marramendje, dhimbje koke dhe migrenë. Në mënyrë të ngjashme, njerëzit gjithashtu mund të kenë një ndjeshmëri ndaj kafeinës (që gjendet në kafe dhe kakao).

Pra, a po rriten intolerancat ushqimore?

Ndërsa mund të duket sikur intolerancat ushqimore po rriten, ne nuk kemi asnjë provë të mirë se kjo është në të vërtetë rasti. Mungojnë të dhënat për numrat aktualë, ndoshta pasi intolerancat ushqimore në përgjithësi nuk çojnë në kërkesën për të marrë medikamente ose për të kërkuar trajtim urgjent mjekësor.

Një raport i vitit 2009 sugjeron se rreth 20% e popullsisë ka një ose më shumë intolerancë ushqimore, pa asnjë ndryshim të dukshëm që nga viti 1994. Një studim më i fundit nga viti 2020 i intolerancës së vetë-raportuar në përdoruesit e internetit tregoi rreth 25% të popullsisë me këtë gjendje. /Gazeta Shneta/

The post Studime: Pse të gjithë duket se kanë intolerancë ushqimore, kohëve të fundit first appeared on .

Numri i lisë së majmunëve në Francë rritet në 277, një grua e infektuar në mesin e tyre

Posted: 22 Jun 2022 12:37 PM PDT

Franca ka zbuluar 277 raste të lisë së majmunëve, thanë autoritetet shëndetësore të martën, duke përfshirë rastin e parë në vend – të një gruaje të infektuar me virusin.

Numri i rasteve është rritur ndjeshëm që nga shifra e fundit zyrtare prej 183 rastesh – pesë ditë më parë. Por në Francë nuk ka pasur vdekje që i atribuohen lisë së majmunëve, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Simptomat fillestare normale të lisë së majmunit përfshijnë temperaturë të lartë, ënjtje të nyjeve limfatike dhe skuqje të lëkurës.

Deri kohët e fundit, sëmundja virale në përgjithësi ishte e kufizuar në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore, por tani është e pranishme në disa kontinente, veçanërisht në Evropë.

lija e majmuneve

Ndër rastet e fundit të regjistruara në Francë, “është konfirmuar një rast i parë femër, mënyra e transmetimit të të cilës është aktualish duke u hetuar, dhe të gjithë të tjerët janë meshkuj”, tha në një deklaratë agjencia kombëtare franceze e shëndetit publik.

Deri më tani, shpërthimi i fundit i lisë së majmunëve, i cili aktualisht po prek rreth 40 vende në botë, ka prekur kryesisht burrat.

Organizata Botërore e Shëndetësisë do të mbajë një takim urgjent të enjten për të përcaktuar nëse do të klasifikohet shpërthimi global i lisë së majmunëve si një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar.

Rasti i parë i lisë së majmunit në Francë u zbulua më 20 maj, në të njëjtën ditë që virusi u zbulua në Gjermaninë fqinje. /Gazeta Shneta/

The post Numri i lisë së majmunëve në Francë rritet në 277, një grua e infektuar në mesin e tyre first appeared on .

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit

  Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit Trajta themelore e emrit është rasa emërore e pashquar.  Nga trajta themelore ose parësore i fitojmë format e tjera gramatikore të emrit (trajtat). Emrat , si në njëjës ashtu edhe në shumës, përdoren në dy trajta: a) në trajtë të pashquar dhe b) në trajtë të shquar shquar. Emri në trajtën e pashquar tregon qenie, sende ose dukuri në përgjithësi, në mënyrë të papërcaktuar. P.sh.: një nxënës, një punëtor, një mendim , një mace, një laps etj. Emri në trajtën e shquar tregon qenie, sende ose dukuri të tjera, të veçuara nga gjërat e tjera të llojit të vet. P.sh.: nxënësi, punëtori, mendimi, macja, lapsi etj.   Formë përfaqësuese (bazë) e emrit është trajta e pashquar, numri njëjës, rasa emërore : djalë, vajzë, shkollë, lule, letër, njeri, kompjuter, lepur, qen, piano etj. Trajta e shquar e emrit formohet duke i pasvendosur formës përfaqësuese nyjën shquese, përkatësisht mbaresën: a) për emrat e gjin

Ese të ndryshme shqip

Ese dhe Hartime '' Ese dhe hartime të ndryshme shqip dhe anglisht '' Ndalohet rreptësisht kopjimi dhe postimi në një faqe tjetër.  Redaksia Rapitful ka lexuar disa ankesa në emailin e saj të bëra nga disa arsimtarë dhe profesorë ku janë ankuar se nxënësit po i kopjojnë esetë dhe hartimet nga faqja Rapitful dhe me ato ese apo shkrime po prezantohen gjatë shkrimit të eseve dhe hartimeve. Pra redaksia Rapitful kërkon nga nxënësit që të mos kopjojnë esetë dhe hartimet dhe me to të prezantohen para mësimdhënësve por le të jenë këto ese vetëm si një udhërrëfyes se si duhet të shkruhet një ese apo hartim dhe asesi të kopjohen. Ju faleminderit për mirëkuptim. Ese dhe hartime do te shtohen vazhdimisht keshtuqe na vizitoni prap. Nëse dëshironi Analiza letrare të veprave të ndryshme kliko mbi Analiza Letrare Kliko mbi titullin që ju intereson Ese për Diturinë   Për Mjekët! Fakultetet e sotme po kryhen me teste 6 arsye për të mos studiuar mjekësinë P

Ese për Verën

Ese për Verën Vera fillon me 21 qershor dhe mbaron me 21 shtator Vera është periudha më e nxehtë e vitit që bashkë me ngrohtësinë e saj sjell edhe dashurinë për natyrën dhe bukuritë e saj. Në verë , ditët bëhen më të gjata ndërsa netët më të shkurta. Njerëzit mund të punojnë më shumë dhe mund të jenë jashtë për një kohë më të gjatë nëse kanë për të punuar me orë të tëra. Njerëzit në këtë stinë pëlqejnë të dalin dhe të kënaqen me bukuritë e natyrës dhe kjo sigurisht se mund të ndodhë më së miri në stinën everës . Vera është stina më e pëlqyer nga të gjithë. Çdokush e pret verën me muaj për t’i shijuar të mirat që i sjell me ardhjen e saj. Shumë njerëz gjatë verës preferojnë t’i vizitojnë vendet turistike për të kaluar pushimet e tyre verore dhe për t’i shijuar bukuritë natyrore të krijuara nga Zoti . Gjatë verës ekziston mjaft kohë e lirë për të bërë vizita edhe në farefisin tonë,për të lexuar ndonjë përrallë , tregim , nov
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more