Skip to main content

“Qeveria Kurti kundër Open Balkan pasi ia ka frikën dominimit të Ramës si lider i gjithë shqiptarëve” plus 9 more Ekonomia Online

“Qeveria Kurti kundër Open Balkan pasi ia ka frikën dominimit të Ramës si lider i gjithë shqiptarëve” plus 9 more Ekonomia Online


Qeveria Kurti kundër Open Balkan pasi ia ka frikën dominimit të Ramës si lider i gjithë shqiptarëve

Posted: 22 Jun 2022 03:59 PM PDT

Duke ditur se Kosova po refuzon pjesëmarrjen në Open Balkan për shkak se Është “iniciativë” e Serbise dhe se pjesëmarrja do të ishte e pabarabartë (pa dhënë argumente për këtë) Dhe duke ditur se Marrëveshja e sotshme për implementimin e marrëveshjes së 2015 që për VV ishte legjitimim i Serbisë në Kosovë dhe definitivisht është e pabarabartë Konkludojmë se për Qeverinë e Kosovës më problem është...

Source

I dashur Albin, realiteti duhet pranuar në tërësi

Posted: 22 Jun 2022 02:06 PM PDT

I dashur Albin, Nuk kemi problem me pranimin e realitetit, pa fare minimum. Në fakt, logjikisht, realiteti duhet pranuar në tërësi, siç është, përndryshe jemi në mohim të së vërtetës (eng. denial), dhe kjo nuk i bënë mirë askujt… … pastaj realiteti duhet vlerësuar si duhej qenë, zgjedhur çfarë është e mundur dhe me vlerë në relacionin përpjekje-rezultat, dhe luftuar për të ndryshuar këtë realitet...

Source

KOMF e shqetësuar me pamjet e dhunës ndaj fëmijës, kërkon nga mediet ta largojnë videon

Posted: 22 Jun 2022 01:17 PM PDT

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, ka parë me shqetësim videon e publikuar në media, me pamjet filmike të ushtrimit të dhunës ndaj një fëmije. KOMF bën thirrje tek mediat që kanë publikuar pamje filmike të cilat mund të çojnë në zbulim të identitetit të fëmijës, t’i largojnë menjëherë ato. “Zbulimi i identitetit të fëmijës viktimë çon në dëmtim të rëndë dhe riviktimizim të...

Source

Holanda ka ndryshuar disponimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Posted: 22 Jun 2022 12:56 PM PDT

Deputetja holandeze, Kati Piri tha se ka ndryshuar disponimi i vendit të saj rreth integrimit evropian të shteteve të Ballkanit Perëndimor. Holanda, së bashku më Francën, kanë qenë skeptikët më të mëdhenj për liberalizimin e vizave për Kosovën. Reagimi i anëtares së Këshillit Evropian për Marrëdhënie të Jashtme thekson se ky ndryshim vjen pas viteve të tëra të bllokadës ndaj zgjerimit të...

Source

Vdiq poeti Xhevdet Bajraj

Posted: 22 Jun 2022 10:48 AM PDT

Ka ndërruar jetë poeti dhe profesori universitar, Xhevdet Bajraj. Për kalimin në amshim të poetit nga Rahoveci, ka njoftuar vëllai i tij, Fadil Bajraj “Njoftim mortor: sot pas një sëmundje të shkurtër ndërroi jetë vëllai im Xhevdet Bajraj. Për datën e varrimit ju lajmërojmë në ditët në vijim”, ka shkruar ai. Xhevdet Bajraj ishte poet dhe përkthyes. Ai ka marrë disa çmime letrare kombëtare dhe...

Source

Kush është Antonella Roccuzzo, gruaja e yllit botëror, Lionel Messit?

Posted: 22 Jun 2022 10:45 AM PDT

Lionel Messi bën një jetë të qetë për një ikonë futbolli, ndryshe nga ajo e rivalit të tij të madh, Cristiano Ronaldo. Por ajo që dihet për pesë herë fituesin e Topit të Artë është se ai u martua me të dashurën e fëmijërisë Antonella Roccuzzo në korrik 2017 . Kush është Antonella Roccuzzo dhe si u njoh me Lionel Messin? Antonella Roccuzzo ka lindur në qytetin e tretë më të madh të Argjentinës...

Source

Lojërat Mesdhetare, flamuri i Kosovës valëvitet në Oran të Algjerisë (FOTO)

Posted: 22 Jun 2022 10:40 AM PDT

Grupi i parë i ekipit nga Kosova që do të marrë pjesë në Lojërat e 19-ta Mesdhetare ka mbërritur në Oran të Algjerisë. Tashmë në këtë qytet po valëvitet edhe flamuri i Kosovës. Në grupin e parë të sportistëve bëjnë pjesë ekipet e atletikës, boksit, notit dhe badmintonit. Ekipi ishte nisur nga Prishtina për në Shkup, prej nga u bë udhëtimi me aeroplan direkt për në Oran, së bashku edhe me ekipin e...

Source

Drejtoresha e Arsimit: Do ta rregullojmë ndriçimin në shkollat dhe çerdhet e Prishtinës

Posted: 22 Jun 2022 10:36 AM PDT

Drejtoresha e Arsimit në Prishtinë Besianë Musmurati, ka thënë se po punohet në rritjen e sigurisë në shkollat e kryeqytetit. Musmurati njoftoi se është rregulluar ndriçimi në hapësirat rreth shkollës “Hilmi Rakovica”. Ajo shtoi se nuk do të ndalen deri në rregullimin e plotë të ndriçimit në të gjitha shkollat dhe çerdhet e Prishtinës.

Source

Rrëzohet Qeveria bullgare

Posted: 22 Jun 2022 10:34 AM PDT

Qeveria gjashtëmujore e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar në një votë mosbesimi lidhur me mosmarrëveshjet mbi ekonominë dhe nëse Sofja duhet të heqë dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Partitë opozitare dhe partia ITN, një ish-aleate në koalicionin qeveritar të Petkov, u bashkuan me 123 vota kundër 116 votave që mbështesin qeverinë...

Source

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

Posted: 22 Jun 2022 10:25 AM PDT

Disa qytetarë shqiptarë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe, shkruan REL. Më 21 qershor, Kosova dhe Serbia kanë arritur te një dakordim, që i hap rrugë faturimit të rrymës në veri. Më poshtë mund ta shihni në video opinionin e disa shqiptarëve që jetojnë në veri për pagesën e rrymës: Video...

Source

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit

  Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit Trajta themelore e emrit është rasa emërore e pashquar.  Nga trajta themelore ose parësore i fitojmë format e tjera gramatikore të emrit (trajtat). Emrat , si në njëjës ashtu edhe në shumës, përdoren në dy trajta: a) në trajtë të pashquar dhe b) në trajtë të shquar shquar. Emri në trajtën e pashquar tregon qenie, sende ose dukuri në përgjithësi, në mënyrë të papërcaktuar. P.sh.: një nxënës, një punëtor, një mendim , një mace, një laps etj. Emri në trajtën e shquar tregon qenie, sende ose dukuri të tjera, të veçuara nga gjërat e tjera të llojit të vet. P.sh.: nxënësi, punëtori, mendimi, macja, lapsi etj.   Formë përfaqësuese (bazë) e emrit është trajta e pashquar, numri njëjës, rasa emërore : djalë, vajzë, shkollë, lule, letër, njeri, kompjuter, lepur, qen, piano etj. Trajta e shquar e emrit formohet duke i pasvendosur formës përfaqësuese nyjën shquese, përkatësisht mbaresën: a) për emrat e gjin

Ese të ndryshme shqip

Ese dhe Hartime '' Ese dhe hartime të ndryshme shqip dhe anglisht '' Ndalohet rreptësisht kopjimi dhe postimi në një faqe tjetër.  Redaksia Rapitful ka lexuar disa ankesa në emailin e saj të bëra nga disa arsimtarë dhe profesorë ku janë ankuar se nxënësit po i kopjojnë esetë dhe hartimet nga faqja Rapitful dhe me ato ese apo shkrime po prezantohen gjatë shkrimit të eseve dhe hartimeve. Pra redaksia Rapitful kërkon nga nxënësit që të mos kopjojnë esetë dhe hartimet dhe me to të prezantohen para mësimdhënësve por le të jenë këto ese vetëm si një udhërrëfyes se si duhet të shkruhet një ese apo hartim dhe asesi të kopjohen. Ju faleminderit për mirëkuptim. Ese dhe hartime do te shtohen vazhdimisht keshtuqe na vizitoni prap. Nëse dëshironi Analiza letrare të veprave të ndryshme kliko mbi Analiza Letrare Kliko mbi titullin që ju intereson Ese për Diturinë   Për Mjekët! Fakultetet e sotme po kryhen me teste 6 arsye për të mos studiuar mjekësinë P

Ese për Verën

Ese për Verën Vera fillon me 21 qershor dhe mbaron me 21 shtator Vera është periudha më e nxehtë e vitit që bashkë me ngrohtësinë e saj sjell edhe dashurinë për natyrën dhe bukuritë e saj. Në verë , ditët bëhen më të gjata ndërsa netët më të shkurta. Njerëzit mund të punojnë më shumë dhe mund të jenë jashtë për një kohë më të gjatë nëse kanë për të punuar me orë të tëra. Njerëzit në këtë stinë pëlqejnë të dalin dhe të kënaqen me bukuritë e natyrës dhe kjo sigurisht se mund të ndodhë më së miri në stinën everës . Vera është stina më e pëlqyer nga të gjithë. Çdokush e pret verën me muaj për t’i shijuar të mirat që i sjell me ardhjen e saj. Shumë njerëz gjatë verës preferojnë t’i vizitojnë vendet turistike për të kaluar pushimet e tyre verore dhe për t’i shijuar bukuritë natyrore të krijuara nga Zoti . Gjatë verës ekziston mjaft kohë e lirë për të bërë vizita edhe në farefisin tonë,për të lexuar ndonjë përrallë , tregim , nov
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more