Skip to main content

Bota Sot: “​Shërbyesit civilë sot kanë ditën e tyre” plus 9 more

Bota Sot: “​Shërbyesit civilë sot kanë ditën e tyre” plus 9 more


​Shërbyesit civilë sot kanë ditën e tyre

Posted: 22 Jun 2022 10:27 PM PDT

Dita e Shërbyesve Civilë në botë ka filluar të shënohet me vendim nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 20 dhjetor 2002, kur kjo ditë është caktuar si datë tradicionale. OKB-ja me këtë rast inkurajoi vendet......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vuçiq nga Brukseli: Nesër na pret një ditë e vështirë

Posted: 22 Jun 2022 03:08 PM PDT

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nga Brukseli, ka bërë të ditur, përmes llogarisë së tij në Instagram, që për arsye teknike sonte nuk mund të flasë “live”, siç ka paralajmëruar më herët. “Ju......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Ambasadori gjerman: “Ballkani i Hapur” nuk po duket të jetë iniciativë gjithëpërfshirëse

Posted: 22 Jun 2022 02:23 PM PDT

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde, ka thënë se kancelari gjerman po e promovon Procesin e Berlinit, sepse e kanë filluar ata, mirëpo shton se nuk do të kritikojnë shtetet që duan të fuqizojnë bashkëpunimin rajonal përmes iniciativës së......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Wadephul: Deklaratë amatoreske e Scholzit në Beograd

Posted: 22 Jun 2022 02:14 PM PDT

Nënkryetari i partisë më të madhe opozitare gjermane, CDU/CSU, Johann David Wadephul, ka kritikuar në një debat në Bundestag itinerarin dhe deklaratat e kancelarit gjerman, Olaf Scholz, në Ballkanin Perëndimor. Nënkryetari i partisë më të......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Dyshimet mbi ndikimin rus në raportin e Dick Marty-it

Posted: 22 Jun 2022 02:08 PM PDT

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka paralajmëruar se në shtator do të dorëzojë një rezolutë për raportin e Dick Marty-t në Këshill të Evropës. Por, mundësinë e ndryshimit të rrjedhës së procesit ndaj......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Holanda ndryshon disponim për liberalizimin e vizave për Kosovën

Posted: 22 Jun 2022 12:40 PM PDT

Deputetja holandeze Kati Piri, e cila është edhe anëtare e Këshillit Evropian për Marrëdhënie të Jashtme, ka folur për çështjen e Ballkanit Perëndimor. Në një shkrim në llogarinë e saj zyrtare në Twitter, Piri ka......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

Posted: 22 Jun 2022 10:41 AM PDT

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë. “Kthimi i tyre duhet të obligohet nga shteti i Serbisë. Kthimi mund të bëhet në......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Babai rreh vajzën në mes të Prishtinës

Posted: 22 Jun 2022 10:42 AM PDT

Një burrë është parë duke rrahur një vajzë të mitur gjatë ditës së sotme në njërin nga parqet e kryeqytetit, përkatësisht në pjesën e njohur si “Tokbashqe”. Vajza e cila goditet disa herë duket se......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shqiptarët në veri: Rrymën nuk ia paguajmë kompanisë serbe

Posted: 22 Jun 2022 09:32 AM PDT

Disa qytetarë shqiptarë, të anketuar nga Radio Evropa e Lirë në veri të Mitrovicës, thonë se nuk do të paguajnë rrymën e shpenzuar, nëse paratë e tyre i shkojnë një kompanie serbe. Më 21 qershor, Kosova dhe Serbia kanë......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kështu tallet Avni Zogiani me lotët e Vlora Çitakut

Posted: 22 Jun 2022 08:44 AM PDT

Avni Zogiani nga Lëvizja Vetëvendosje është tallur keq me nënkryetaren e PDK-së, Vlora Çitakun. Krejt kjo pasi kjo e fundit u deklarua në një emisoin televiziv se në kohën sa ka qenë ministre edhe ka qajtur në rastet kur puna e saj nuk......

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit

  Trajta e shquar dhe e pashquar e emrit Trajta themelore e emrit është rasa emërore e pashquar.  Nga trajta themelore ose parësore i fitojmë format e tjera gramatikore të emrit (trajtat). Emrat , si në njëjës ashtu edhe në shumës, përdoren në dy trajta: a) në trajtë të pashquar dhe b) në trajtë të shquar shquar. Emri në trajtën e pashquar tregon qenie, sende ose dukuri në përgjithësi, në mënyrë të papërcaktuar. P.sh.: një nxënës, një punëtor, një mendim , një mace, një laps etj. Emri në trajtën e shquar tregon qenie, sende ose dukuri të tjera, të veçuara nga gjërat e tjera të llojit të vet. P.sh.: nxënësi, punëtori, mendimi, macja, lapsi etj.   Formë përfaqësuese (bazë) e emrit është trajta e pashquar, numri njëjës, rasa emërore : djalë, vajzë, shkollë, lule, letër, njeri, kompjuter, lepur, qen, piano etj. Trajta e shquar e emrit formohet duke i pasvendosur formës përfaqësuese nyjën shquese, përkatësisht mbaresën: a) për emrat e gjin

Ese të ndryshme shqip

Ese dhe Hartime '' Ese dhe hartime të ndryshme shqip dhe anglisht '' Ndalohet rreptësisht kopjimi dhe postimi në një faqe tjetër.  Redaksia Rapitful ka lexuar disa ankesa në emailin e saj të bëra nga disa arsimtarë dhe profesorë ku janë ankuar se nxënësit po i kopjojnë esetë dhe hartimet nga faqja Rapitful dhe me ato ese apo shkrime po prezantohen gjatë shkrimit të eseve dhe hartimeve. Pra redaksia Rapitful kërkon nga nxënësit që të mos kopjojnë esetë dhe hartimet dhe me to të prezantohen para mësimdhënësve por le të jenë këto ese vetëm si një udhërrëfyes se si duhet të shkruhet një ese apo hartim dhe asesi të kopjohen. Ju faleminderit për mirëkuptim. Ese dhe hartime do te shtohen vazhdimisht keshtuqe na vizitoni prap. Nëse dëshironi Analiza letrare të veprave të ndryshme kliko mbi Analiza Letrare Kliko mbi titullin që ju intereson Ese për Diturinë   Për Mjekët! Fakultetet e sotme po kryhen me teste 6 arsye për të mos studiuar mjekësinë P

Ese për Verën

Ese për Verën Vera fillon me 21 qershor dhe mbaron me 21 shtator Vera është periudha më e nxehtë e vitit që bashkë me ngrohtësinë e saj sjell edhe dashurinë për natyrën dhe bukuritë e saj. Në verë , ditët bëhen më të gjata ndërsa netët më të shkurta. Njerëzit mund të punojnë më shumë dhe mund të jenë jashtë për një kohë më të gjatë nëse kanë për të punuar me orë të tëra. Njerëzit në këtë stinë pëlqejnë të dalin dhe të kënaqen me bukuritë e natyrës dhe kjo sigurisht se mund të ndodhë më së miri në stinën everës . Vera është stina më e pëlqyer nga të gjithë. Çdokush e pret verën me muaj për t’i shijuar të mirat që i sjell me ardhjen e saj. Shumë njerëz gjatë verës preferojnë t’i vizitojnë vendet turistike për të kaluar pushimet e tyre verore dhe për t’i shijuar bukuritë natyrore të krijuara nga Zoti . Gjatë verës ekziston mjaft kohë e lirë për të bërë vizita edhe në farefisin tonë,për të lexuar ndonjë përrallë , tregim , nov
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more