Skip to main content

“Dega e LDK-së në Istog propozon tre emra për deputetë” plus 9 more Ekonomia Online

“Dega e LDK-së në Istog propozon tre emra për deputetë” plus 9 more Ekonomia Online


Dega e LDK-së në Istog propozon tre emra për deputetë

Posted: 13 Jan 2021 10:42 AM PST

Sot në mbledhjen e kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës- Dega në Istog, të kryesuar nga kryetari Haki Rugova u nominuan kandidat për Deputet nga Dega e Istogut. Dega e LDK-së në Istog ka nominuar Ilir Ferati, Besart Dreshaj dhe Shkëmb Manaj. Zgjedhjet parlamentare do të mbahen më 14 shkurt.

Source

Eksperti për Ballkanin: Koha që t’i jepet ultimatum Serbisë në raport me Kosovën

Posted: 13 Jan 2021 10:34 AM PST

Ish-këshilltari i lartë i DASH-it dhe njohësi i rrethanave në Ballkan, David Philips në një intervistë për RTV Dukagjinin ka thënë se procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë po zvarritet dhe sipas tij ka ardhur koha që shtetet e perëndimit t'i japin ultimatum Serbisë për finalizimin e marrëveshjes më Kosovën. David Philips thotë se dialogut i mungon qartësia.

Source

Qeveria e Italisë në krizë, Renzi tërheq dy ministra

Posted: 13 Jan 2021 10:18 AM PST

Fati i qeverisë italiane është në fije të perit këtë javë në mesin e një përballjeje mes kryeministrit Giuseppe Conte dhe aleatit të tij në koalicion, dhe ish-kryeministrit Matteo Renzi. Renzi ka tërhequr dy ministra nga kabineti i Giussepe Contes. Matteo Renzi ka njoftuar vendimin për të hequr ministrat Bellanova dhe Bonetti nga qeveria duke shpjeguar:

Source

Nedim Bajrami i shënon gol të bukur Napolit

Posted: 13 Jan 2021 10:09 AM PST

Nedim Bajrami i ka shënuar gol të bukur Napolit në Kupën e Italisë, në fazën e 1/8 së finales në stadiumin "Diego Armando Maradona". Ai e realizoi golin e barazimit për Empolin në minutën e 33-të, pas topit të marrë nga Matos. Bajrami është mesfushor me tipare sulmuese, derisa luan me të rinjtë e Zvicrës. Rezultati në takimin Napoli – Empoli pas 45 minutash lojë është 2:1.

Source

Mimoza Sllamniku ka probleme me veshkat dhe kurimi i kushton 30 mijë euro – kërkon ndihmën e njerëzve vullnetmirë

Posted: 13 Jan 2021 10:03 AM PST

Mimoza Sllamniku, 28-vjeçarja nënë e dy fëmijëve 2 dhe 4 vjeç ka nevojë për ndihmën e njerëzve vullnetmirë. Ajo vuan nga dëmtimi i veshkave dhe si pasojë e kësaj tashmë është edhe në dializë. Në pamundësi për të siguruar veshkën ne përshtatshme dhe koston prej rreth 30 mijë eurove për transplant, familja është e detyruar të kërkojë ndihmë nga njerëzit bamirës. Familja iu është mirënjohës të gjithë...

Source

S4MM publikon këngën e re “Tradhtare”

Posted: 13 Jan 2021 09:54 AM PST

Reperi i njohur nga Tetova, S4MM, të mërkurën ka publikuar projektin e ri muzikor. "Tradhtare" mban titullin kënga e re e tij, të cilën e ka kompletuar edhe nga ana vizuale. Tekstin e ka shkruar vet artisti, ndërsa për producimin është përkujdesur Don Gima. Producent ekzekutiv i këngës është Enis Bafti, kurse videoja i është besuar Alvision.Lexo po ashtu Projekti tashmë gjendet i plotë në kanalin...

Source

OBSh-ja: Viti i dytë i pandemisë mund të jetë “më i ashpër”

Posted: 13 Jan 2021 09:48 AM PST

Viti i dytë i pandemisë së Coronavirusit mund të jetë më i ashpër sesa i pari, marrë parasysh si po përhapet ky virus, sidomos në hemisferën veriore, përfshirë qarkullimin e varianteve të reja, ka thënë të mërkurën Organizata Botërore e Shëndetësisë. "Viti i dytë i pandemisë mund të jetë edhe më i vështirë, teksa shohim dinamikën e përhapjes", ka thënë Mike Ryan nga OBSH...

Source

Rreth 1500 aplikime nga diaspora pranoi KQZ deri pasditen e sotme

Posted: 13 Jan 2021 09:42 AM PST

Rreth 1500 aplikime deri pasditen e sotme, ka pranuar Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nga qytetarë jashtë Kosovës, për t'u regjistruar si votues të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Zëdhënsi i KQZ-së Valmir Elezi ka thënë për Info Magazine të Klan Kosovës, se kjo shifër, nuk është finale pasi kohë pas kohe pranojnë aplikime nga diaspora. "Para pak orëve, në ora 16:00 patëm një mbledhje si KQZ dhe u bënë...

Source

Vaksinimi vlerësohet i nevojshëm edhe për personat që e kaluan COVID-19

Posted: 13 Jan 2021 09:37 AM PST

Teksa një pjesë e botës ka filluar procesin e vaksinimit të qytetarëve me kurat e zhvilluara kundër COVID-19, duke u vënë prioritet punëtorëve shëndetësorë dhe shtresave më të rrezikuara, një pyetje specifike po shtrohet përherë e më shpesh. A duhet t'i marrin dozat e vaksinave kundër COVID-19 edhe ata persona që veçse janë shëruar nga sëmundja e shkaktuar prej koronavirusit?

Source

Nis procedura për shkarkimin e Trumpit pas sulmit ndaj Kongresit

Posted: 13 Jan 2021 09:32 AM PST

Dhoma e Përfaqësuesve ka nisur seancën për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump për rolin e tij në sulmin ndaj Kongresit nga një turmë e mbështetësve të tij, ndërkohë që ndasitë në mesin e partisë republikane thellohen rreth krizës politike. Seanca e 13 janarit është iniciuar nga demokratët, që kanë shumicë në këtë trup. Artikulli për shkarkim të Trumpit – që akuzon këtë të fundit për...

Source

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Ese për Verën

Ese për Verën Vera fillon me 21 qershor dhe mbaron me 21 shtator Vera është periudha më e nxehtë e vitit që bashkë me ngrohtësinë e saj sjell edhe dashurinë për natyrën dhe bukuritë e saj. Në verë , ditët bëhen më të gjata ndërsa netët më të shkurta. Njerëzit mund të punojnë më shumë dhe mund të jenë jashtë për një kohë më të gjatë nëse kanë për të punuar me orë të tëra. Njerëzit në këtë stinë pëlqejnë të dalin dhe të kënaqen me bukuritë e natyrës dhe kjo sigurisht se mund të ndodhë më së miri në stinën everës . Vera është stina më e pëlqyer nga të gjithë. Çdokush e pret verën me muaj për t’i shijuar të mirat që i sjell me ardhjen e saj. Shumë njerëz gjatë verës preferojnë t’i vizitojnë vendet turistike për të kaluar pushimet e tyre verore dhe për t’i shijuar bukuritë natyrore të krijuara nga Zoti . Gjatë verës ekziston mjaft kohë e lirë për të bërë vizita edhe në farefisin tonë,për të lexuar ndonjë përrallë , tregim , nov

Pranvera në vendin tim

'' Pranvera '' '' Pranvera ''është një stinë e bukur ku natyra fillon të ngjallet e të gjelbërohet, moti fillon të ngrohet jetë e re fillon të afrohet. Çdo mëngjes kur zgjohem kënaqem kur shikoj rrezet e diellit që bien në dritare dhe kënaqem poashtu kur dëgjoj cicërimën e zogjve . Kjo stinë e gëzon çdokënd me gjallërinë dhe bukurinë e saj. Zogjtë gëzohen shumë sepse tani e kanë më të lehtë jetën , ushqimin dhe strehimin.Disa prej tyre(zogjtë shtegtarë) kthehen nga vendet e largëta si: dallëndyshja ,lejleku etj. Bariu është shumë i gëzuar sepse tani ai ka ku ti kullos bagëtinë dhe ta ruaj më lehtë atë. Bujku fillon ta mbjellë misrin , domatet ,patatet e perime dhe pemë tjera të ndryshme që janë të nevojshme për jetesën e njeriut. Unë e dua këtë stinë sepse është tejet e bukur dhe në mua ngjall dashuri dhe lumturi shpirtërore . Lexo edhe nje ese tjeter: Ese per pranveren Shkruar nga stafi Rapitful. Ndalohet r

Ese për shokun - Përshtati Rapitful

  Ese për shokun Shoku mund të jetë miku juaj derisa je mirë me të por kur prishen raportet mund të bëhet armiku juaj më i madh.Rruga e vetme për të gjetur shokë, është të bëhesh shok dhe shoku është dhurata që njeriu i bën vetes. Të vdesësh për shokun është e lehtë, por të gjesh shok që vdes për ty është vështirë. Shokun kur e ke vetëm këshilloje, kur jeni me të tjerë lavdëroje dhe me shokun silluni ashtu sikur ai mund tu bëhet juve armik. Në shtëpinë e shokut shkoni shpesh sepse rrugën e pa përdorur e bllokojnë shkurret. Shoku është sikur pjepri. Pse? Sepse për të gjetur një shok të mirë provoni me qindra prandaj. Shoqëria është gjithmonë sikur pema që bën hije. Shoqëria është dashuri pa krahë. Shoqëria është një lidhje e fortë, në momentin e nevojës për para nëse nuk i kërkohet zgjat deri në fund të jetës. Pa e argumentuar dashurinë asnjëri nuk mund të jetë shok i vërtetë. Më trego shokun të tregoj se kush je. Nëse nuk i shohim njëri-tjetrit me sy të mirë disa mangësi t
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more