Skip to main content

CNET: “Belkin recalls its portable wireless iPhone charger due to 'fire and shock hazards' - CNET” plus 21 more

CNET: “Belkin recalls its portable wireless iPhone charger due to 'fire and shock hazards' - CNET” plus 21 more


Belkin recalls its portable wireless iPhone charger due to 'fire and shock hazards' - CNET

Posted: 13 Jan 2021 01:00 PM PST

The chargers sold by Apple have a manufacturing defect that can cause it to overheat.

The best mattresses for back pain in 2021 - CNET

Posted: 13 Jan 2021 01:00 PM PST

Waking up with back pain? These mattresses combine comfort and support for a restful night and a pain-free morning

Holograms for your phone: how one company plans to do it, glasses-free video - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:57 PM PST

Ikin is preparing a phone peripheral that could float a holographic second screen in front of you. How will this be different from smartglasses, and how will it work? We talk with the founders and get an early look.

Trump impeachment vote starting now: How to watch the House decision live - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:53 PM PST

Without the 25th Amendment invocation by the vice president, the House is voting on impeachment today.

Frank Zappa is the perfect figure for the internet generation - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:47 PM PST

On CNET's I'm So Obsessed podcast, director Alex Winter and Frank Zappa's son Ahmet discuss making the documentary Zappa.

NASA: You're about to get a rare chance to spot elusive planet Uranus - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:43 PM PST

Uranus is usually faint, but the moon and Mars will help guide your eyes on Jan. 20.

CES 2021: The best TVs from the show video - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:42 PM PST

From brighter OLED TVs to transparent displays, QLED and 8K, CNET's David Katzmaier walks us through his top TV picks from CES 2021.

Walmart CEO urges companies at CES 2021 to use data to reduce racial inequality - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:40 PM PST

Doug McMillon says companies should turn tools for growing their business inward to create opportunity for employees.

Samsung Galaxy S21 colors look really pretty in leaked photos - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:35 PM PST

Samsung's new phones could well be sporting softer shades.

Asus TUF Dash F15 gaming laptop walks the line between work and play at CES 2021 - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:27 PM PST

Thin and light but with a whole lot of gaming performance from Intel and Nvidia.

SSI, SSDI and stimulus checks: What to know about eligibility, missing $600 payments and more - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:20 PM PST

If you're part of the the SSDI or SSI program, there's a lot to know about the second stimulus check, including what to do if your first or second check is missing. We've got the details.

Galaxy S21 is coming tomorrow. How to watch Samsung's Unpacked launch event - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:12 PM PST

On the last day of CES 2021, Samsung will show off its Galaxy S21 lineup. The livestream starts on Jan. 14 at 7 a.m. PT.

Why now is the worst time to buy the Samsung Galaxy S20 - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:01 PM PST

Don't order Samsung's 2020 flagship right now -- the Galaxy S21 is just around the corner, and it's probably worth waiting for.

HealthyU delivers a 7-lead ECG to your doorstep video - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:00 PM PST

This tiny electrocardiogram device lets doctors take your vitals remotely without stepping foot in a clinic.

Best baby food delivery and subscriptions for 2021 - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:00 PM PST

These convenient baby food services deliver healthy, nutritious food to happy kids -- and even happier parents.

The best weighted blanket for 2021: Layla, Gravity, Bearaby and more - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:00 PM PST

These are some of the most stylish and highly rated weighted blankets you can buy.

This is the best pillow for a restful 2021 - CNET

Posted: 13 Jan 2021 12:00 PM PST

Whether you sleep on your side or back, or prefer foam or down, there's a perfect pillow out there for you. Let's find it.

Galaxy S21 camera rumors: Take a look at that leaked camera bump redesign - CNET

Posted: 13 Jan 2021 11:54 AM PST

We gathered all the rumors, leaks and educated guesses swirling around Samsung's forthcoming flagship, the Galaxy S21.

NASA Curiosity rover celebrates 3,000 days on Mars with extreme panorama - CNET

Posted: 13 Jan 2021 11:52 AM PST

What's the right gift for a 3,000-Martian-day anniversary? Rocks?

Wonder Woman deepfake replaces Gal Gadot with Lynda Carter - CNET

Posted: 13 Jan 2021 11:42 AM PST

See what '70s Wonder Woman actor Lynda Carter looks like as Gadot in 2017's Wonder Woman movie in these impressive deepfake videos.

Digital health care: Better than the doctor's office? - CNET

Posted: 13 Jan 2021 11:42 AM PST

CNET talked with three medical luminaries at CES 2021 to discuss what we've gained -- and need to fix -- with telehealth over a turbulent pandemic year.

Direct deposit and your second stimulus check: What to know before Friday's deadline - CNET

Posted: 13 Jan 2021 11:30 AM PST

If you have direct deposit set up, you're likely to get your second stimulus check quickly. But there are some important details to know.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Ese për Verën

Ese për Verën Vera fillon me 21 qershor dhe mbaron me 21 shtator Vera është periudha më e nxehtë e vitit që bashkë me ngrohtësinë e saj sjell edhe dashurinë për natyrën dhe bukuritë e saj. Në verë , ditët bëhen më të gjata ndërsa netët më të shkurta. Njerëzit mund të punojnë më shumë dhe mund të jenë jashtë për një kohë më të gjatë nëse kanë për të punuar me orë të tëra. Njerëzit në këtë stinë pëlqejnë të dalin dhe të kënaqen me bukuritë e natyrës dhe kjo sigurisht se mund të ndodhë më së miri në stinën everës . Vera është stina më e pëlqyer nga të gjithë. Çdokush e pret verën me muaj për t’i shijuar të mirat që i sjell me ardhjen e saj. Shumë njerëz gjatë verës preferojnë t’i vizitojnë vendet turistike për të kaluar pushimet e tyre verore dhe për t’i shijuar bukuritë natyrore të krijuara nga Zoti . Gjatë verës ekziston mjaft kohë e lirë për të bërë vizita edhe në farefisin tonë,për të lexuar ndonjë përrallë , tregim , nov

Pranvera në vendin tim

'' Pranvera '' '' Pranvera ''është një stinë e bukur ku natyra fillon të ngjallet e të gjelbërohet, moti fillon të ngrohet jetë e re fillon të afrohet. Çdo mëngjes kur zgjohem kënaqem kur shikoj rrezet e diellit që bien në dritare dhe kënaqem poashtu kur dëgjoj cicërimën e zogjve . Kjo stinë e gëzon çdokënd me gjallërinë dhe bukurinë e saj. Zogjtë gëzohen shumë sepse tani e kanë më të lehtë jetën , ushqimin dhe strehimin.Disa prej tyre(zogjtë shtegtarë) kthehen nga vendet e largëta si: dallëndyshja ,lejleku etj. Bariu është shumë i gëzuar sepse tani ai ka ku ti kullos bagëtinë dhe ta ruaj më lehtë atë. Bujku fillon ta mbjellë misrin , domatet ,patatet e perime dhe pemë tjera të ndryshme që janë të nevojshme për jetesën e njeriut. Unë e dua këtë stinë sepse është tejet e bukur dhe në mua ngjall dashuri dhe lumturi shpirtërore . Lexo edhe nje ese tjeter: Ese per pranveren Shkruar nga stafi Rapitful. Ndalohet r

Ese për shokun - Përshtati Rapitful

  Ese për shokun Shoku mund të jetë miku juaj derisa je mirë me të por kur prishen raportet mund të bëhet armiku juaj më i madh.Rruga e vetme për të gjetur shokë, është të bëhesh shok dhe shoku është dhurata që njeriu i bën vetes. Të vdesësh për shokun është e lehtë, por të gjesh shok që vdes për ty është vështirë. Shokun kur e ke vetëm këshilloje, kur jeni me të tjerë lavdëroje dhe me shokun silluni ashtu sikur ai mund tu bëhet juve armik. Në shtëpinë e shokut shkoni shpesh sepse rrugën e pa përdorur e bllokojnë shkurret. Shoku është sikur pjepri. Pse? Sepse për të gjetur një shok të mirë provoni me qindra prandaj. Shoqëria është gjithmonë sikur pema që bën hije. Shoqëria është dashuri pa krahë. Shoqëria është një lidhje e fortë, në momentin e nevojës për para nëse nuk i kërkohet zgjat deri në fund të jetës. Pa e argumentuar dashurinë asnjëri nuk mund të jetë shok i vërtetë. Më trego shokun të tregoj se kush je. Nëse nuk i shohim njëri-tjetrit me sy të mirë disa mangësi t
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more