Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Search This Blog

Vuçiq i gatshëm për një marrëveshje me Kosovën

Vuçiq i gatshëm për një marrëveshje me Kosovën


Vuçiq i gatshëm për një marrëveshje me Kosovën

Posted: 26 Aug 2018 02:16 AM PDT

Drenica Press Posts

Në një konferencë për media e cila po mbahet në fshatin austriak, AlpBach, në kuadër të forumit Evropian Albach presidenti i Serbisë Aleksandër Vuciq është shprehur i gatshëm për një zgjidhje të mundshme afatgjate me Kosovën, e cila nënkupton paqen në mes të të dyja komuniteteve.

Vuciq ka thënë që edhe ai por edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi janë duke punuar për këtë zgjidhje jo për veten e tyre po për popujt e dy vendeve.

Po ashtu Vuciq ka thënë që shpreson që edhe serbët të i lënë anash luftërat e së kaluarës dhe të ndërtojnë një paqe për të dyja vendet. /ZËRI

The post Vuçiq i gatshëm për një marrëveshje me Kosovën appeared first on DRENICA PRESS.

Veseli për McCain: Prehu në paqe miku ynë i madh (FOTO)

Posted: 26 Aug 2018 02:14 AM PDT

Drenica Press Posts

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është shprehur i pikëlluar pas ndarjes nga jeta të senatorit amerikan , John McCain.

Veseli përmes një postimi në "Facebook", ka shkruar se Kosova ka qenë e bekuar që ka pasur miq të tillë. Ai po ashtu ka thënë që nuk do të i harrojë kurrë mbresat e takimit me të.

Vitin e kaluar në Kuvendin e Kosovës kishim nderin të presim senatorin John McCain, mikun e madh të lirisë dhe pavarësisë sonë. I ruaj të paharrueshme mbresat e veçanta nga takimi me të. Një mendje briliante që me pak fraza zbërthente edhe problemet më komplekse të kohës sonë. Kosova ka qenë e bekuar duke pasur miq të tillë si senatorin McCain. Vdekja e tij na ka pikëlluar të gjitheve. Prehu në paqe miku ynë i madh e i paharruar. /ZËRI

Veseli për McCain: Prehu në paqe miku ynë i madh

The post Veseli për McCain: Prehu në paqe miku ynë i madh (FOTO) appeared first on DRENICA PRESS.

Këto janë 5 vendet që janë më të pamundurat për t’u pushtuar

Posted: 26 Aug 2018 01:03 AM PDT

Drenica Press Posts

Historikisht, të gjitha perandoritë bien ose përplasen në ndonjë perandori tjetër … dhe pastaj bien. Ne nuk e përdorim termin “perandori” për të përshkruar shtetet-kombe.

Pavarësisht nga ajo që ne i quajmë disa vende, ata janë ende në gjendje të projektojnë fuqinë jashtë kufijve të tyre, qoftë globalisht (si Shtetet e Bashkuara) ose rajonale (si Irani).

Por kur është fjala për të mbrojtur terrenin e tyre, disa vende thjesht nuk do të rrokullisen për ndonjë arsye, transmeton lajmi.net.

Këto janë ato vende:

 1. Shtetet e Bashkuara të Amerikës
  Çdo pushtues i Shteteve të Bashkuara nuk po përballet vetëm me ushtrinë amerikane, po përballen me të gjithë 330 milionë amerikanë. Po, ka më shumë armë se sa njerëzit në SHBA – dhe kjo është vetëm duke marrë parasysh armët që njohim . Amerikanëve u lejohet të hartojnë dhe të ndërtojnë armët e tyre në shumë shtete, pa u dashur ndonjëherë të regjistrohen. Kjo do të thotë që çdo amerikan me një arsenal mund të rekrutojë dhe trajnojë grupin e tyre të Wolverines.

Shumë qytete të mëdha tashmë janë të organizuara. Dhe të armatosur. Dhe gati për të vrarë përsëri sapo lufta të trokasë në derë.

Albuquerque, Houston, Oklahoma City, Detroit, Baltimore, New York City – nëse pushtimi lëviz nga lindja në perëndim ose nga perëndimi në lindje, ka shumë pika presioni që pushtuesit duhet të sigurojnë përpara se të lëvizin. E cila sjell një pikë tjetër: Amerika është e madhe.

Katër zonat tona kohore përmbajnë shtatë rajone të ndryshme klimatike, për të mos përmendur gjithçka nga malet e larta deri në moçalet, kënetat deri në shkretëtira, dhe në disa vende të sheshtë. Vetëm duke shkuar nëpër lumin e fuqishëm Misisipi pa një urë është e mjaftueshme për të vrarë një copë të mirë të një ushtrie, ndërsa banorët e East St. Louis e përdorin atë si praktikë të synuar.

Kur pushtuesit të dalin nga tiparet aktuale gjeografike të Shteteve të Bashkuara, pushtuesi do të hyjë në disa nga qytetet më të mëdha në botë, tre prej të cilave janë në krye në aspektin e popullsisë, dhe shumë janë të mbushur me grupet e lartpërmendura dhe grupet ekstremiste të dhunshme.

A keni parë ndonjëherë në ndërtesat e qytetit të Nju Jorkut dhe vetëm imagjinoni se si do të ishte për të pushtuar, pushtuar dhe mbajtur një qytet kaq popullor dhe kaq të madh në përmasa dhe shkallë?

 1. Rusia
  Kjo shkon përtej mitit të "Dimrit të Përgjithshëm" (edhe pse kjo patjetër do të ishte një faktor për shumicën e vendeve pushtuese). Rusia projekton pushtet në rajon, por forcat e saj të armatosura nuk janë aq të mëdha sa Putini po e bën atë të fundit.

Por nëse pushtohen, Rusia nuk duhet të projektojë asgjë dhe rezistenca e saj legjendare mund të lulëzojë, madje edhe në mes të dimrit të ngrirë rus. Pushtimi i Rusisë, siç e di çdo student i historisë, është një gjë shumë e vështirë.

Ekzistojnë 11 zona kohore në Rusi, vendi më i madh sipas masës tokësore. Nëse kjo nuk ishte mjaft e keqe, Rusia gjithashtu përmban çdo lloj klime të vetme që ekziston. Nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, ka të ngjarë që të keni për të luftuar çdo shtet të klientëve ish-sovjetik rreth kufijve të Rusisë. Shumë prej tyre janë ende shumë besnikë ndaj Rusisë dhe do të merrnin armë për të luftuar për miqtë e tyre rusë. Kjo vetëm shtrin gamën dhe shumëllojshmërinë e njerëzve, klimës dhe gjeografisë për t'u ndeshur. Shkretëtirat e Kazakistanit, malet dhe pyjet e rajonit të Kaukazit, dhe brigjet e ngrira të Detit të Zi dhe Kaspik

 1. Afganistani

Përkundër asaj që çdo gjeneral amerikan i njëpasnjëshëm do të besonte për 17 vitet e fundit, fitorja në Afganistan nuk është ashtu siç ata e kanë pritur.

Ajo që e bën Afganistanin aq të vështirë për të kapur dhe mbajtur është para së gjithash: terrenin. Është një tas gjigant i shkretëtirës, ​​i rrethuar nga disa nga majat më të larta në botë. Çdo ushtri që një mbizotërues nuk mund të shkatërrojë mund të zhduket vetëm në male dhe të lëpin plagët e tyre deri në ardhjen e ardhshme të sezonit të luftimeve. Në kohët moderne, maja e lartë e mohon avantazhin e armaturës dhe tankeve, ashtu siç mohonte avantazhin e kalorësisë së rëndë në kohët e hershme. Shtetet e Bashkuara janë një forcë luftimi praktike në Afganistan për shkak të përparësisë së saj logjistike. Ku SHBA-të mund të marrin furnizime dhe trupa brenda dhe jashtë relativisht lehtë, britanikët sulmues në 1839 kishin një sistem shumë më pak të besueshëm. Kjo është arsyeja që u kthye vetëm një burrë me 16,000 trupa dhe pasuesit e kampit.

Kjo është arsyeja pse është kujtuar si "Katastrofa në Afganistan".

Arsyeja më e rëndësishme që askush nuk mund ta pushtojë Afganistanin është se çdo pushtues duhet të nënshtrojë plotësisht popullsinë. E gjithë popullsia. Dhe këta njerëz janë aq të ndryshëm. Pashtun, Turkmen, Baloch, Palaw, Taxhik, dhe Uzbek, janë disa nga grupet etnike në vend. Edhe pas 17 vjetësh në vend, shumë amerikanë nuk do të pranonin faktin se një nga ato grupe etnike që sapo përmenda ishte në fakt një guri në këpucën e tyre.

Mbani anash besnikërinë talebane apo muxhahidinë për një moment dhe imagjinoni jetën e një burri të rregullt afgan. Imagjinoni të përpiqeni të nënshtroheni 34 milionë prej tyre, sepse ju duhet të bëni nëse pushtoni Afganistanin.

Mposhtja e atyre njerëzve në beteja të gjata nuk funksionoi, pyesni britanikët. Masakrimi i tyre gjithashtu nuk funksionoi, pyesni sovjetikët. Strategjia e ndërtimit të kombit amerikan nuk po vjen shkon askund.

 1. Kina

A po planifikonte ushtria juaj pushtuese për të luftuar një miliard njerëz? Sepse kjo është ajo që ka të ngjarë të ndodhë duke pushtuar Kinën. Vendi më i populluar në botë tani ka 1.3 miliardë njerëz. Do të thotë se ata kanë gati të gjithë popullsinë e Shteteve të Bashkuara plus një miliard . Pasi kam shkruar këto postime për disa vite, unë e di se shumë njerëz do të më pyesin që të mendojnë se kjo nuk do të thotë se Kina ka një forcë të aftë ose të frikshme të trupave tokësore dhe se gjithçka që ata kanë përsosur taktikisht në një fushë beteje moderne është sulmeve të valëve njerëzore.

Ndërsa këto miliarda njerëz kinezë nuk kanë armë të tyre, nuk do të duhet shumë kohë që burokracia qendrore e planifikuar të fillojë shpërndarjen e armëve për të formuar një front të unifikuar kundër një pushtuesi. Ekziston një thnënie amerikane e vjetër: nëse është budallallëk dhe funksionon, nuk është budallallëk. Kjo mund të tingëllojë si hedhja e disa milion ushtarëve në një pushtues është budalla, por është vala e njeriut dhe ka gjasa të funksionojë, përcjell lajmi.net.

Kina është aq masive sa Shtetet e Bashkuara, me një klimë të ndryshme dhe karakteristika të ndryshme gjeografike. Është e rrethuar nga moti ekstrem dhe nga oqeanet në të gjitha anët, kështu që pushtuesit do të duhet të përgatiten për shkretëtirën Gobi dhe xhunglave të Azisë Juglindore, për të mos përmendur rajonet malore dhe me borë Himalaje të cilat do ta vështirësojnë mbështetjen e ajrit.

Nëse trupat pushtuese nuk masakrohen përgjatë rrugës nga bandat e Ushtrisë Çlirimtare të Popullit kinez, atëherë ata vazhdojnë të luftojnë me një sërë sëmundjesh tropikale, së bashku me sëmundjet që vijnë nga mbipopullimi dhe ndotja.

Kjo është vetëm në luftën kundër një lufte konvencionale. Kinezët janë mjeshtra të heqjes së teknologjisë së huaj, kështu që një ushtri pushtuese duhet të supozojë se vendi ku po pushtojnë do të ketë të gjitha nivelet teknologjike të Shteteve të Bashkuara – dhe me fuqinë punëtore prej 750 milionë personash (duke supozuar ata nuk vdesin në një valë njerëzore) dhe ekonomi të fortë, ata janë të gatshëm të bluajnë për një kohë të gjatë.

 1. India

Kjo është ndoshta e vetmja hyrje në listë që shumë lexues nuk kanë parashikuar. Por më vete, India është një vend i frikshëm për të pushtuar.

Në veri dhe në lindje shtrihen kodra malore Himalajet. Shkretëtirat e thata përbëjnë afërsisht gjysmën e rajoneve veriperëndimore të Indisë. Në jugperëndim, India është e lagur dhe tropikale, duke kufizuar vendet më të mira për të vendosur një forcë pushtuese të lindur në oqean.

Një pjesë e strategjisë së madhe detare të Indisë është që të përmbyten ujërat e saj territoriale me nëndetëse të mjaftueshme për të zhytur të dy anijet luftarake të armikut dhe zanatet e uljes së armikut, ndërsa mbytin korrierët e detit të anijeve armike. Kjo taktikë ka qenë në vend për një kohë të gjatë, që para se politika e jashtme e Kinës shkoi nga një prej "rritjes paqësore" në "tigër të përkulur".

Meqenëse britanikët u larguan nga India në vitin 1947, ata kanë pasur nevojë të merren me Pakistanin në disa raste dhe madje kanë shkuar në luftë me Kinën një herë më parë. Që atëherë, Kina dhe Pakistani janë rritur vetëm më afër, kështu që strategjia e mbrojtjes së Indisë duhet të bazohet në idenë e luftimit të një lufte në dy fronte – dhe ata janë gati për të.

Luftimi në Indi nuk është një çështje e vogël, siç do të thotë ndoshta ndonjë gjeneral indian. Lartësia e maleve Himalaje e bën mbështetjen e ajrit shumë të vështirë, madje edhe të pamundur në kohë. India nuk mund të mbështetet ekskluzivisht në një bamirës, ​​që do të thotë se nuk mund të zgjedhë të jetë më afër SHBA-së apo Rusisë. India kujdeset për Pakistanin dhe Kinën dhe do të pranojë çdo teknologji apo veshje që i ndihmon ata të fitojnë atë luftë. Si e tillë, fuqia punëtore e tyre pa limit, dhe popullsia miliarda do t'i bënte një kundërshtar të frikshëm në çdo front. /Lajmi.net/

The post Këto janë 5 vendet që janë më të pamundurat për t'u pushtuar appeared first on DRENICA PRESS.

Neymar është i jashtëzakonshëm, shikoni se si e trullosi kundërshtarin

Posted: 26 Aug 2018 12:57 AM PDT

Drenica Press Posts

Paris Saint Germain ka regjistruar fitoren e tretë radhazi në Ligue 1 duke mposhtur skuadrën e Angers me rezultat 3:1.

Skuadra e Thomas Tuchel duket se do të jetë dominuese edhe këtë sezon në Ligue 1.

Treshja e frikshme Neymar, Cavani e Mbappe nuk kanë të ndalur.  Përveç golave ata po dhurojnë spektakël edhe me driblime dhe pasime akrobatike.

Shikoni këtë pasim fenomenal të brazilianit Neymar.

Na Redonda@FutNR

Neymar Jr, você é R-I-D-I-C-U-L-O! 🔥

The post Neymar është i jashtëzakonshëm, shikoni se si e trullosi kundërshtarin appeared first on DRENICA PRESS.

Reperi shqiptar fle me armë poshtë jastëkut

Posted: 26 Aug 2018 12:56 AM PDT

Drenica Press Posts

Emri i tij është shumë i lakuar në titujt rozë.

Stresi është goxha aktiv me projekte të reja muzikore, të cilat priten shumë mirë nga fansat e tij, shkruan lajmi.net.

Ai publikon vazhdimisht imazhe të reja në rrjete sociale, në të cilat në shumë raste ka befasuar me deklaratat.

Së fundi, reperi ka befasuar kur postoi jë fotografi në të cilën shihet teksa mbante një armë në shtrat.

"Natën fle më mirë kur e kam hekurin pranë", ka shkruar Stresi mbi atë foto.

The post Reperi shqiptar fle me armë poshtë jastëkut appeared first on DRENICA PRESS.

Kjo martesë ka mahnitur të gjithë, lexoni historinë e çiftit nga Prizreni

Posted: 26 Aug 2018 12:45 AM PDT

Drenica Press Posts

Në stinën e verës më së shumti të rinjtë kurorëzojnë dashuritë e tyre me martesë. Secili në mënyrën e vet, duke tentuar që të lejnë vepra të cilat me emocione do të mund t'i kujtojnë më vonë.

Viti 2018 ka qenë një vit i ngjeshur sa i përket martesave në Prizren, shkruan 04 Online. Por, ne ju kemi sjellur dasmën e këtij viti e cila do të mbahet mend për shumë vite dhe për shumë arsye. Dy të ri kanë kurorëzuar dashurinë e tyre të cilën e kanë ushqyer me respekt, mirësjellje e harmoni ndër vite. Bëhet fjalë për Mahmut Tarashaj dhe Valentina Elshani – Tarashaj.

Ju kujtojmë se Mahmuti ka patur para disa viteve një aksident, nga i cili ka mbetur në karrocë. Por angazhimi i tij në fusha të ndryshme nuk ka munguar. Ka organizuar mbrëmje muzikore, ka menaxhuar këngëtar dhe ka realizuar disa biznese. Ndërsa Valentina është e njohur në fushën e modës, shkruan 04 Online.

Ne jo rastësisht e kemi quajtur si dasmën e vitit 2018, pasi çifti në vazhdimësi ka përcjellur një mesazh që aty këtu i ka munguar shoqërisë sonë, pra që të gjendemi në të mirë e në të keq pranë atyre që i duam dhe na duan. Këtë e kanë dëshmuar Mahmuti me Valentinën. Çdoherë pranë njëri tjetrit, çdoherë për njëri tjetrin derisa janë bërë model për të rijtë tjerë.

The post Kjo martesë ka mahnitur të gjithë, lexoni historinë e çiftit nga Prizreni appeared first on DRENICA PRESS.

Zv/kryeministri bëhet horë, rrëzohet duke dashur të nis topin e parë

Posted: 26 Aug 2018 12:43 AM PDT

Drenica Press Posts

Zv/kryeministri i Ugandës më mirë të mos ia kishte mërsyer ta niste atë top të parë.

Me gjithë atë peshë trupore, zv/kryeministri i Ugandës, Moses Ali, nuk nguroi të merrte guximin që të lëvizte me qëllim që të niste një top të parë në një ndeshje futbolli, transmeton gazetametro.net

Por, ndoshta më mirë të mos nisej fare, ngase pesha e tij e mposhti atë.

Kjo pasi në përpjekje për ta nisur topin, ai rrëzohet duke bërë që madje edhe truprojat e tij të qeshin me të.

The post Zv/kryeministri bëhet horë, rrëzohet duke dashur të nis topin e parë appeared first on DRENICA PRESS.

Konjufca: Do ta rrëzojmë nga pushteti Hashim Thaçin

Posted: 26 Aug 2018 12:34 AM PDT

Drenica Press Posts

Kufijtë e Kosovës nuk mund të ndryshohen vetëm pse dëshirojnë presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca. Kufijtë aktualë, sipas tij, nuk mund të ndryshohen pa probleme, pa trazira dhe konflikte. Konjufca tha po ashtu se opozita dhe sidomos Vetëvendosje, do të organizohet gjatë shtatorit për ta rrëzuar nga pushteti presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Cili është qëndrimi i Lëvizjes Vetëvendosje sa i përket idesë për shkëmbim të territoreve me Serbinë që është përmendur nga presidenti Hashim Thaçi?

Glauk Konjufca: E para gjë brengosëse lidhur me idenë e presidentit Thaçi, lidhur me shkëmbimin e territoreve, ka të bëjë me befasinë dhe ngutësinë me të cilën erdhi në shprehje kjo ide. Për këtë arsye ,e bënë si një farë projekti, i cili nuk ta bëjë fare me zgjidhjen e çështje së shqiptarëve, por më shumë ka të bëjë me ndoshta disa kalkulime personale të presidentit Thaçi, që mund të lidhen ndoshta edhe me gjendjen e tij politike dhe frikën e tij për të ardhmen politike, në kuptimin e karrierës dhe pozitës që e mbanë. Pra, krejt kemi të bëjmë me lojëra të pushtetit dhe jo me, le të themi, me një projekt të vërtetë, të sinqertë, i cili brengën kryesore e ka te çështja e shqiptarëve, të cilët kanë mbetur jashtë Shqipërisë dhe jashtë Kosovës.

Qeveria e Kosovës me Qeverinë e Shqipërisë, aq shumë janë angazhuar për shqiptarët e Luginës së Preshevës sa që nuk kanë mundur ta hapin as një maternitet atje, që ka qenë edhe marrëveshje, i cili ka kushtuar 100 apo 200 mijë euro. Shtetet të cilat në mënyrë të paligjshme i japin 53 milionë euro për kompani private siç është "Bechtel- Enka", por nuk mund ta hapin një maternitet në Luginë të Preshevës, unë nuk di tash si duan t'i ndërrojnë territoret. Përkujdesja për kombin, për Luginën e Preshevës, së pari duhet të niset prej një projekti, i cili merr kohë, për reciprocitetin e të drejtave të popujve.

Çfarë rezultate prisni nga takimi i ardhshëm mes dy presidentëve Thaçi e Vuçiq?

Glauk Konjufca: Unë nuk pres asgjë konkrete, mirëpo mund të thellohet fatkeqësisht kjo ideja e shkëmbimit të territoreve, për shkak se kjo ka hasur në një kundërshtim të drejtpërdrejt dhe të madh të përnjëhershëm.

Presidenti Thaçi e ka ndërruar fjalorin e tij paksa, nuk është duke folur më për shkëmbim të territoreve, por për korrigjim të territoreve. Ai po thotë që nga aspekti real i politikës dhe si qëndrojnë gjërat aktualisht, në terren, duke një naivitet paksa edhe qesharak sepse ai po thotë se krejt plani është që do t'ia marrim ne Serbisë Luginën e Preshevës dhe me kaq do të përmbyllet puna, Kosova do t'i shkoi Serbisë në territorin e vetë edhe do t'ia marrë atë pjesë. Pa pasur ushtri Kosova, me këto konstalacione të bashkësisë ndërkombëtare dhe më këto qëndrime, mendoj se është pak tallje për qytetarët e Kosovës.

Cilat do të jenë veprimet e ardhshme të Lëvizjes Vetëvendosje. Do të vazhdoni me protesta e gaz lotsjellës në Kuvend?

Glauk Konjufca: Kjo do të kundërshtohet, presidentit Thaçi do t'i tregohet vendi i tij. Hashim Thaçi në një farë mënyre mund të thuhet që e ka privatizuar dialogun me Serbinë. Kjo është e papranueshme në një shtet demokratik. Kur presidenti zgjohet në një mëngjes dhe pa e mandatuar askush thotë se unë do t'i bëjë të gjitha, kjo është me të vërtetë brengosëse.

Unë mendoj se ka një masë kritike tani edhe të qytetarëve, edhe të shoqërisë, por edhe të deputetëve të cilët mendojnë që presidenti Thaçi nuk duhet të mbështetetë në këtë projekt. Arritja e një marrëveshjeje shumë të dëmshme vetëm përmes mendjes së tij, atëherë unë nuk shoh rezultate të tjera po trazira në Kosovë dhe demonstrata shumë të mëdha të cilat do ta rrëzojnë presidentin Thaçi.

Ju si parti keni prezantuar një plan rreth bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. A do të ishte gati Vetëvendosje që të bëhej pjesë e këtij dialogu? Cili është kushti kryesor që të përfshiheni në dialog?

Glauk Konjufca: Kushti i parë kryesor për t'ia dhënë dialogut një farë lloj rruge konform interesave të shtetërore të Kosovës, do të ishte ndërprerja e këtij dialogu aktual. Të ndërpritet ky dialog, të vlerësohet dialogu i cili ka qenë deri tani, të vijmë deri në një konkludim se çfarë ishte ky dialog? Çfarë i solli Kosovës ky dialog? A kishte gabime në këtë dialog? Nëse kishte gabime, cilat ishin ato dhe të mësojmë se si nuk duhet të përsëriten, e më pastaj të krijohet një farë lloj ideje më e qartë se për çka është ky dialog. Këtu është prezantuar krejt gabimisht dialogu me Serbinë deri tani. Ky dialog është prezantuar si kusht i bashkësisë ndërkombëtare që Kosova të lëshojë pe edhe të bëjë kompromis. Unë mendoj se është gabim të prezantohet kështu dialogu me Serbinë. Dialogu me Serbinë duhet të shpjegohet nga perspektiva e kapitullit të 35-të për Serinë për hyrje në Bashkimin Evropian.

Serbisë i imponohet që kur ta nënshkruajë kapitullin e 35-të, t'i definojë kufijtë dhe t'i pranojë me dorë të vet kufijtë e vet. Kështu që, me pranimin e këtyre kufijve, Aleksandar Vuçiqi e dinë që duhet t'i pranojë kufijtë aktualë të Kosovës dhe mendon që duke i pranuar kufijtë aktualë të Kosovës pa i dhënë Kosova asgjë, do të humbë shumë në politikën e brendshme edhe atje do të dalin forcat të cilat do ta sfidojnë më të vërtetë edhe pastaj lëkundet pozita e Vuçiqit brenda Serbisë. Këtë hall e ka Aleksandar Vuçiqi personalisht, pra dëshiron një marrëveshje e cila kur të nënshkruhet edhe kapitulli 35, të marrë edhe diçka të majme nga Kosova. Vetëm me këtë ambalazh mund ta shesë produktin brenda Serbisë. Nëse nuk e ka këtë ambalazh, mund të ketë probleme. Pra e ka nënshkruar kapitullin 35 dhe vetëm aq. Do ta fitojë Bashkimin Evropian, rrugën drejt Bashkimit Evropian, por në Kosovë nuk do të fitojë asgjë. Unë mendoj se kjo është zgjidhja e drejtë. Serbia mjafton ta fitojë Bashkimin Evropian, nuk ka pse ta fitojë edhe Kosovën edhe Bashkimin Evropian.

Kosova duhet të krijojë një pozicion të qartë politik edhe t'i thotë Serbisë: ose do ta fitosh Bashkimin Evropian ose nëse donë diçka në Kosovë, do t'i shpallësh luftë Kosovës. Këto janë dy. Nuk shkojnë të dyja bashkë. Nuk mundesh me lehtësi edhe Bashkimin Evropian ta fitosh edhe ta marrësh Zajednicën (Asociacionin) në Kosovë. Nuk është e mundshme. Në Evropën e shekullit XXI kufijtë ndoshta mund të ndërrohen me marrëveshje reciproke, mirëpo nuk mund të ndërrohen pa problemeedhe pa shkëmbim të popullatës. Askush, asnjë fshat nuk dëshiron të mbesë në anën e gabuar të kufirit. Ceraja apo Bistrica në veri të Kosovës, ata mendojnë t'i përkasin shtetit të Kosovës, jo shtetit të Serbisë edhe ata njerëz të cilët i kanë tokat e tyre aty, kanë jetuar stërgjysh e katragjysh aty, janë autoktonë, nuk mund të bësh marrëveshje me ta se çfarë do të bëjnë ata. Ata e dinë fare mirë se çfarë do të bëjnë. Do të rezistojnë. Do të bëjnë se çfarë kanë në dorë për të mos përfunduar në shtetin e Serbisë. Katër mijë shqiptarë jetojnë në veri të Kosovës, 60 mijë serbë jetojnë në jug të Kosovës dhe kjo nuk zgjidhet me laps.

Deri më tani asnjë platformë e partive politike për bisedimet në Bruksel nuk ka gjetur pëlqim dhe nuk ka një unifikim të veprimeve të opozitës. A po bëjnë mjaftueshëm partitë opozitare për të ndryshuar rrjedhën e bisedimeve?

Glauk Konjufca: Me këto veprime që po i bën regjimi politik po e ngushton hapësirën e veprimit demokratik, institucional. Kur në Parlament të Kosovës kemi në fuqi aktualisht rezolutë e cila thotë kryeministri duhet t'i udhëheqë bisedimet e presidenti i uzurpon, çfarë mund të bësh tjetër? Mund të mbash një fjalim në Kuvend të Kosovës, por ku janë kufijtë e logjikës institucionale të veprimit edhe kufijtë demokratik të veprimit politik.

Populli mund ta shohë se kjo më nuk ka kuptim, edhe po mendoj që në vjeshtë jemi duke hyrë në një fazë të re të pakënaqësisë politike, e cila e sheh në veprimin institucional, në mosefikasitetin e demokracisë edhe të institucioneve do ta sheh një lloj pafuqie, dhe nuk do të pajtohet populli me këtë pafuqi dhe fuqinë e vet do të mundohet ta tregojë në formë pakënaqësie me demonstrata e protesta që tashmë kanë filluar./REL

The post Konjufca: Do ta rrëzojmë nga pushteti Hashim Thaçin appeared first on DRENICA PRESS.

Pacolli flet për faturat: Në hotele fjeta me paratë e mia

Posted: 26 Aug 2018 12:31 AM PDT

Drenica Press Posts

Në një postim të tij Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli ka kontestuar faturat e shpenzimeve në emër të tij të bëra nga buxheti i Kosovës.

"Po lexoj prapë për disa "shpenzime" që gjoja unë paskam bêrë gjatë mandatit të kaluar qeverisës (2011-2014). E vërteta është se unë gjatë asaj periudhe nuk i kam kushtuar asnjë cent shtetit të Kosovës. Është e vërtetë që unë kam fjetur në hotele të shtrenjëta por ato i kam paguar me paratë e mija" ka shkruar Pacolli. Ai ka shtuar se ka qindar fatura që i ka paguar me paratë e tij.

"Janë shumë qindra mija euro faktuara që janë paguar nga llogaritë e mija private në funksion të angazhimit tim për Republikën e Kosovës në cilësinë e zëvendëskryeministrit, në atë periudhë, duke mos kalkuluar shpenzimet e larta të mjetit tim të transportit. Madje, nga llogaritë e mija kam paguar në shumë raste edhe për delegacionet por edhë për njerëzit që kanë lobuar për interes të shtetit të Kosovës. Javën e ardhshme do të qartësohet qdo gjë edhe pse zonjen Jeta Xharra e kam ftuar të shkoj në Kryeministri për ti mar të dhënat e çdo pagese ( nese ka ndonjë)që shteti ka bërë për mua dhe të distancohet nga dokumentacionet e manipuluara. Kjo do të ishte e drejtë dhe gazetarishtë korrekte" ka shkruar Pacolli.

Kallxo.com raportoj se Zëvendës Kryeministri, Behgjet Pacolli, kishte paguar pagur për dy ditë qëndrim në një hotel në Francë plotë 1 mijë e 274 euro me para të shtetit.

Ai kishte qëndruar në Paris të Francës me 28 tetor deri më 30 tetor 2011.

Fatura e hotelit për këto dy ditë qëndrimi në Paris, i kishte kushtuar shtetit 1 mijë e 274 apo 637 euro për një ditë/natë në hotelin "Raphael" në kryeqyetin francez.

Para Parisit ai kishte qëndruar edhe në kryeqytetin e Austrisë, në Vjenë. Aty Pacolli kishte qëndruar për 3 ditë, nga 23 tetori deri më 26 tetor dhe kishte paguar 530 euro apo 176 euro për një ditë/natë në hotel "Hilton".

Kallxo.com ka tentuar të marrë një përgjigje nga kabineti i Pacollit për këtë udhëtim por megjithë pranimin e pyetjeve, këshilltari i tij Jetlir Zyberaj nuk ka kthyer përgjigje.

Në një letër të gjatë, gjatë ditës së djeshme, Pacolli kishte shkruar se gjatë periudhës kur janë kryer shpenzimet në dosjen SaHanShefi ai nuk kishte shpenzuar para të shtetit.

"Unë nuk kam marrë as rrogë; as mëditje dhe shpenzimet e hoteleve dhe shumicën e madhe të biletave të udhetimeve zyrtare i kam paguar poashtu nga xhepi; nuk kam pasur makinë zyrtare dhe nuk kam konsumuar as një liter benzinë, për tërë kohēn sa isha në qeveri" ka shkruar Pacolli. Kallxo.com ka publikuar një varg faturash të shpenzimeve të kryera nga zyrtarë qeveritarë gjatë vitit 2010-2012.

Kallxo.com ka nisur publikimin e faturave të shpenzimeve të Presidentit Hashim Thaçi në kohën kur ai ishte kryeministër i vendit.

Në dosjen prej qindra faturash të siguruar pasi BIRN ka paditur Zyrën e Kryeministrit në gjykatë, do publikohen fatura të shpenzimeve për 20 muaj qeverisje të Hashim Thaçit përfshirë këtu shpenzimet e 5 zëvendëskryeministrave tjerë të asaj kohe: Bujar Bukoshi, Edita Tahiri, Hajredin Kuçi dhe Behgjet Pacolli.

Pjesë e faturave janë edhe shpenzimet e kryera nga këshilltarë e shefa të kabineteve e deri te bodigardët e qeveritarëve të lartë.

The post Pacolli flet për faturat: Në hotele fjeta me paratë e mia appeared first on DRENICA PRESS.

Emocionuese! Babai i vdekur sapo i tregoi gjininë e bebit kësaj gruaje (Video)

Posted: 26 Aug 2018 12:26 AM PDT

Drenica Press Posts

Muajt e shtatzënisë janë periudha më e ndjeshme dhe më e ëmbël gjatë jetës së një gruaje. Çdo moment ajo e përjeton në një mënyrë të veçantë, dhe sidomos kur mëson gjininë e bebit.

Jenniferi e mori vesh në mënyrën më surprizuese të mundshme. I shoqi i përgatiti një surprizë, ku bashkoi në një regjistrim, zërin e babait të saj të vdekur. Videoja u bë virale dhe e postoi vajza e madhe e gruas shtatzënë.

"Mami im është shtatzënë dhe nuk donte ta dinte gjininë derisa babi im zbuloi një mënyrë fantastike për t'ja thënë. Bashkoi zërin e gjyshit që s'jeton më dhe i dha lajmin e bukur,"- shkruan ajo krahas videos në Twitter.

"Kjo ishte mënyra më e veçantë që mendova për të të thënë gjininë e fëmijës tonë. S'do ta bëja pa një ndihmë të vogël,"- dëgjohet të thotë i shoqi më pas vazhdon regjistrimi i sajuar,- "Çkemi Jenny, jam unë babai yt, është një vajzë." Menjëherë Jenny ka shpërthyer në lot!

The post Emocionuese! Babai i vdekur sapo i tregoi gjininë e bebit kësaj gruaje (Video) appeared first on DRENICA PRESS.

loading...

Vuçiq i gatshëm për një marrëveshje me Kosovën


Vuçiq i gatshëm për një marrëveshje me Kosovën

Posted: 26 Aug 2018 02:16 AM PDT

Drenica Press Posts

Në një konferencë për media e cila po mbahet në fshatin austriak, AlpBach, në kuadër të forumit Evropian Albach presidenti i Serbisë Aleksandër Vuciq është shprehur i gatshëm për një zgjidhje të mundshme afatgjate me Kosovën, e cila nënkupton paqen në mes të të dyja komuniteteve.

Vuciq ka thënë që edhe ai por edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi janë duke punuar për këtë zgjidhje jo për veten e tyre po për popujt e dy vendeve.

Po ashtu Vuciq ka thënë që shpreson që edhe serbët të i lënë anash luftërat e së kaluarës dhe të ndërtojnë një paqe për të dyja vendet. /ZËRI

The post Vuçiq i gatshëm për një marrëveshje me Kosovën appeared first on DRENICA PRESS.

Veseli për McCain: Prehu në paqe miku ynë i madh (FOTO)

Posted: 26 Aug 2018 02:14 AM PDT

Drenica Press Posts

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është shprehur i pikëlluar pas ndarjes nga jeta të senatorit amerikan , John McCain.

Veseli përmes një postimi në "Facebook", ka shkruar se Kosova ka qenë e bekuar që ka pasur miq të tillë. Ai po ashtu ka thënë që nuk do të i harrojë kurrë mbresat e takimit me të.

Vitin e kaluar në Kuvendin e Kosovës kishim nderin të presim senatorin John McCain, mikun e madh të lirisë dhe pavarësisë sonë. I ruaj të paharrueshme mbresat e veçanta nga takimi me të. Një mendje briliante që me pak fraza zbërthente edhe problemet më komplekse të kohës sonë. Kosova ka qenë e bekuar duke pasur miq të tillë si senatorin McCain. Vdekja e tij na ka pikëlluar të gjitheve. Prehu në paqe miku ynë i madh e i paharruar. /ZËRI

Veseli për McCain: Prehu në paqe miku ynë i madh

The post Veseli për McCain: Prehu në paqe miku ynë i madh (FOTO) appeared first on DRENICA PRESS.

Këto janë 5 vendet që janë më të pamundurat për t’u pushtuar

Posted: 26 Aug 2018 01:03 AM PDT

Drenica Press Posts

Historikisht, të gjitha perandoritë bien ose përplasen në ndonjë perandori tjetër … dhe pastaj bien. Ne nuk e përdorim termin “perandori” për të përshkruar shtetet-kombe.

Pavarësisht nga ajo që ne i quajmë disa vende, ata janë ende në gjendje të projektojnë fuqinë jashtë kufijve të tyre, qoftë globalisht (si Shtetet e Bashkuara) ose rajonale (si Irani).

Por kur është fjala për të mbrojtur terrenin e tyre, disa vende thjesht nuk do të rrokullisen për ndonjë arsye, transmeton lajmi.net.

Këto janë ato vende:

 1. Shtetet e Bashkuara të Amerikës
  Çdo pushtues i Shteteve të Bashkuara nuk po përballet vetëm me ushtrinë amerikane, po përballen me të gjithë 330 milionë amerikanë. Po, ka më shumë armë se sa njerëzit në SHBA – dhe kjo është vetëm duke marrë parasysh armët që njohim . Amerikanëve u lejohet të hartojnë dhe të ndërtojnë armët e tyre në shumë shtete, pa u dashur ndonjëherë të regjistrohen. Kjo do të thotë që çdo amerikan me një arsenal mund të rekrutojë dhe trajnojë grupin e tyre të Wolverines.

Shumë qytete të mëdha tashmë janë të organizuara. Dhe të armatosur. Dhe gati për të vrarë përsëri sapo lufta të trokasë në derë.

Albuquerque, Houston, Oklahoma City, Detroit, Baltimore, New York City – nëse pushtimi lëviz nga lindja në perëndim ose nga perëndimi në lindje, ka shumë pika presioni që pushtuesit duhet të sigurojnë përpara se të lëvizin. E cila sjell një pikë tjetër: Amerika është e madhe.

Katër zonat tona kohore përmbajnë shtatë rajone të ndryshme klimatike, për të mos përmendur gjithçka nga malet e larta deri në moçalet, kënetat deri në shkretëtira, dhe në disa vende të sheshtë. Vetëm duke shkuar nëpër lumin e fuqishëm Misisipi pa një urë është e mjaftueshme për të vrarë një copë të mirë të një ushtrie, ndërsa banorët e East St. Louis e përdorin atë si praktikë të synuar.

Kur pushtuesit të dalin nga tiparet aktuale gjeografike të Shteteve të Bashkuara, pushtuesi do të hyjë në disa nga qytetet më të mëdha në botë, tre prej të cilave janë në krye në aspektin e popullsisë, dhe shumë janë të mbushur me grupet e lartpërmendura dhe grupet ekstremiste të dhunshme.

A keni parë ndonjëherë në ndërtesat e qytetit të Nju Jorkut dhe vetëm imagjinoni se si do të ishte për të pushtuar, pushtuar dhe mbajtur një qytet kaq popullor dhe kaq të madh në përmasa dhe shkallë?

 1. Rusia
  Kjo shkon përtej mitit të "Dimrit të Përgjithshëm" (edhe pse kjo patjetër do të ishte një faktor për shumicën e vendeve pushtuese). Rusia projekton pushtet në rajon, por forcat e saj të armatosura nuk janë aq të mëdha sa Putini po e bën atë të fundit.

Por nëse pushtohen, Rusia nuk duhet të projektojë asgjë dhe rezistenca e saj legjendare mund të lulëzojë, madje edhe në mes të dimrit të ngrirë rus. Pushtimi i Rusisë, siç e di çdo student i historisë, është një gjë shumë e vështirë.

Ekzistojnë 11 zona kohore në Rusi, vendi më i madh sipas masës tokësore. Nëse kjo nuk ishte mjaft e keqe, Rusia gjithashtu përmban çdo lloj klime të vetme që ekziston. Nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, ka të ngjarë që të keni për të luftuar çdo shtet të klientëve ish-sovjetik rreth kufijve të Rusisë. Shumë prej tyre janë ende shumë besnikë ndaj Rusisë dhe do të merrnin armë për të luftuar për miqtë e tyre rusë. Kjo vetëm shtrin gamën dhe shumëllojshmërinë e njerëzve, klimës dhe gjeografisë për t'u ndeshur. Shkretëtirat e Kazakistanit, malet dhe pyjet e rajonit të Kaukazit, dhe brigjet e ngrira të Detit të Zi dhe Kaspik

 1. Afganistani

Përkundër asaj që çdo gjeneral amerikan i njëpasnjëshëm do të besonte për 17 vitet e fundit, fitorja në Afganistan nuk është ashtu siç ata e kanë pritur.

Ajo që e bën Afganistanin aq të vështirë për të kapur dhe mbajtur është para së gjithash: terrenin. Është një tas gjigant i shkretëtirës, ​​i rrethuar nga disa nga majat më të larta në botë. Çdo ushtri që një mbizotërues nuk mund të shkatërrojë mund të zhduket vetëm në male dhe të lëpin plagët e tyre deri në ardhjen e ardhshme të sezonit të luftimeve. Në kohët moderne, maja e lartë e mohon avantazhin e armaturës dhe tankeve, ashtu siç mohonte avantazhin e kalorësisë së rëndë në kohët e hershme. Shtetet e Bashkuara janë një forcë luftimi praktike në Afganistan për shkak të përparësisë së saj logjistike. Ku SHBA-të mund të marrin furnizime dhe trupa brenda dhe jashtë relativisht lehtë, britanikët sulmues në 1839 kishin një sistem shumë më pak të besueshëm. Kjo është arsyeja që u kthye vetëm një burrë me 16,000 trupa dhe pasuesit e kampit.

Kjo është arsyeja pse është kujtuar si "Katastrofa në Afganistan".

Arsyeja më e rëndësishme që askush nuk mund ta pushtojë Afganistanin është se çdo pushtues duhet të nënshtrojë plotësisht popullsinë. E gjithë popullsia. Dhe këta njerëz janë aq të ndryshëm. Pashtun, Turkmen, Baloch, Palaw, Taxhik, dhe Uzbek, janë disa nga grupet etnike në vend. Edhe pas 17 vjetësh në vend, shumë amerikanë nuk do të pranonin faktin se një nga ato grupe etnike që sapo përmenda ishte në fakt një guri në këpucën e tyre.

Mbani anash besnikërinë talebane apo muxhahidinë për një moment dhe imagjinoni jetën e një burri të rregullt afgan. Imagjinoni të përpiqeni të nënshtroheni 34 milionë prej tyre, sepse ju duhet të bëni nëse pushtoni Afganistanin.

Mposhtja e atyre njerëzve në beteja të gjata nuk funksionoi, pyesni britanikët. Masakrimi i tyre gjithashtu nuk funksionoi, pyesni sovjetikët. Strategjia e ndërtimit të kombit amerikan nuk po vjen shkon askund.

 1. Kina

A po planifikonte ushtria juaj pushtuese për të luftuar një miliard njerëz? Sepse kjo është ajo që ka të ngjarë të ndodhë duke pushtuar Kinën. Vendi më i populluar në botë tani ka 1.3 miliardë njerëz. Do të thotë se ata kanë gati të gjithë popullsinë e Shteteve të Bashkuara plus një miliard . Pasi kam shkruar këto postime për disa vite, unë e di se shumë njerëz do të më pyesin që të mendojnë se kjo nuk do të thotë se Kina ka një forcë të aftë ose të frikshme të trupave tokësore dhe se gjithçka që ata kanë përsosur taktikisht në një fushë beteje moderne është sulmeve të valëve njerëzore.

Ndërsa këto miliarda njerëz kinezë nuk kanë armë të tyre, nuk do të duhet shumë kohë që burokracia qendrore e planifikuar të fillojë shpërndarjen e armëve për të formuar një front të unifikuar kundër një pushtuesi. Ekziston një thnënie amerikane e vjetër: nëse është budallallëk dhe funksionon, nuk është budallallëk. Kjo mund të tingëllojë si hedhja e disa milion ushtarëve në një pushtues është budalla, por është vala e njeriut dhe ka gjasa të funksionojë, përcjell lajmi.net.

Kina është aq masive sa Shtetet e Bashkuara, me një klimë të ndryshme dhe karakteristika të ndryshme gjeografike. Është e rrethuar nga moti ekstrem dhe nga oqeanet në të gjitha anët, kështu që pushtuesit do të duhet të përgatiten për shkretëtirën Gobi dhe xhunglave të Azisë Juglindore, për të mos përmendur rajonet malore dhe me borë Himalaje të cilat do ta vështirësojnë mbështetjen e ajrit.

Nëse trupat pushtuese nuk masakrohen përgjatë rrugës nga bandat e Ushtrisë Çlirimtare të Popullit kinez, atëherë ata vazhdojnë të luftojnë me një sërë sëmundjesh tropikale, së bashku me sëmundjet që vijnë nga mbipopullimi dhe ndotja.

Kjo është vetëm në luftën kundër një lufte konvencionale. Kinezët janë mjeshtra të heqjes së teknologjisë së huaj, kështu që një ushtri pushtuese duhet të supozojë se vendi ku po pushtojnë do të ketë të gjitha nivelet teknologjike të Shteteve të Bashkuara – dhe me fuqinë punëtore prej 750 milionë personash (duke supozuar ata nuk vdesin në një valë njerëzore) dhe ekonomi të fortë, ata janë të gatshëm të bluajnë për një kohë të gjatë.

 1. India

Kjo është ndoshta e vetmja hyrje në listë që shumë lexues nuk kanë parashikuar. Por më vete, India është një vend i frikshëm për të pushtuar.

Në veri dhe në lindje shtrihen kodra malore Himalajet. Shkretëtirat e thata përbëjnë afërsisht gjysmën e rajoneve veriperëndimore të Indisë. Në jugperëndim, India është e lagur dhe tropikale, duke kufizuar vendet më të mira për të vendosur një forcë pushtuese të lindur në oqean.

Një pjesë e strategjisë së madhe detare të Indisë është që të përmbyten ujërat e saj territoriale me nëndetëse të mjaftueshme për të zhytur të dy anijet luftarake të armikut dhe zanatet e uljes së armikut, ndërsa mbytin korrierët e detit të anijeve armike. Kjo taktikë ka qenë në vend për një kohë të gjatë, që para se politika e jashtme e Kinës shkoi nga një prej "rritjes paqësore" në "tigër të përkulur".

Meqenëse britanikët u larguan nga India në vitin 1947, ata kanë pasur nevojë të merren me Pakistanin në disa raste dhe madje kanë shkuar në luftë me Kinën një herë më parë. Që atëherë, Kina dhe Pakistani janë rritur vetëm më afër, kështu që strategjia e mbrojtjes së Indisë duhet të bazohet në idenë e luftimit të një lufte në dy fronte – dhe ata janë gati për të.

Luftimi në Indi nuk është një çështje e vogël, siç do të thotë ndoshta ndonjë gjeneral indian. Lartësia e maleve Himalaje e bën mbështetjen e ajrit shumë të vështirë, madje edhe të pamundur në kohë. India nuk mund të mbështetet ekskluzivisht në një bamirës, ​​që do të thotë se nuk mund të zgjedhë të jetë më afër SHBA-së apo Rusisë. India kujdeset për Pakistanin dhe Kinën dhe do të pranojë çdo teknologji apo veshje që i ndihmon ata të fitojnë atë luftë. Si e tillë, fuqia punëtore e tyre pa limit, dhe popullsia miliarda do t'i bënte një kundërshtar të frikshëm në çdo front. /Lajmi.net/

The post Këto janë 5 vendet që janë më të pamundurat për t'u pushtuar appeared first on DRENICA PRESS.

Neymar është i jashtëzakonshëm, shikoni se si e trullosi kundërshtarin

Posted: 26 Aug 2018 12:57 AM PDT

Drenica Press Posts

Paris Saint Germain ka regjistruar fitoren e tretë radhazi në Ligue 1 duke mposhtur skuadrën e Angers me rezultat 3:1.

Skuadra e Thomas Tuchel duket se do të jetë dominuese edhe këtë sezon në Ligue 1.

Treshja e frikshme Neymar, Cavani e Mbappe nuk kanë të ndalur.  Përveç golave ata po dhurojnë spektakël edhe me driblime dhe pasime akrobatike.

Shikoni këtë pasim fenomenal të brazilianit Neymar.

Na Redonda@FutNR

Neymar Jr, você é R-I-D-I-C-U-L-O! 🔥

The post Neymar është i jashtëzakonshëm, shikoni se si e trullosi kundërshtarin appeared first on DRENICA PRESS.

Reperi shqiptar fle me armë poshtë jastëkut

Posted: 26 Aug 2018 12:56 AM PDT

Drenica Press Posts

Emri i tij është shumë i lakuar në titujt rozë.

Stresi është goxha aktiv me projekte të reja muzikore, të cilat priten shumë mirë nga fansat e tij, shkruan lajmi.net.

Ai publikon vazhdimisht imazhe të reja në rrjete sociale, në të cilat në shumë raste ka befasuar me deklaratat.

Së fundi, reperi ka befasuar kur postoi jë fotografi në të cilën shihet teksa mbante një armë në shtrat.

"Natën fle më mirë kur e kam hekurin pranë", ka shkruar Stresi mbi atë foto.

The post Reperi shqiptar fle me armë poshtë jastëkut appeared first on DRENICA PRESS.

Kjo martesë ka mahnitur të gjithë, lexoni historinë e çiftit nga Prizreni

Posted: 26 Aug 2018 12:45 AM PDT

Drenica Press Posts

Në stinën e verës më së shumti të rinjtë kurorëzojnë dashuritë e tyre me martesë. Secili në mënyrën e vet, duke tentuar që të lejnë vepra të cilat me emocione do të mund t'i kujtojnë më vonë.

Viti 2018 ka qenë një vit i ngjeshur sa i përket martesave në Prizren, shkruan 04 Online. Por, ne ju kemi sjellur dasmën e këtij viti e cila do të mbahet mend për shumë vite dhe për shumë arsye. Dy të ri kanë kurorëzuar dashurinë e tyre të cilën e kanë ushqyer me respekt, mirësjellje e harmoni ndër vite. Bëhet fjalë për Mahmut Tarashaj dhe Valentina Elshani – Tarashaj.

Ju kujtojmë se Mahmuti ka patur para disa viteve një aksident, nga i cili ka mbetur në karrocë. Por angazhimi i tij në fusha të ndryshme nuk ka munguar. Ka organizuar mbrëmje muzikore, ka menaxhuar këngëtar dhe ka realizuar disa biznese. Ndërsa Valentina është e njohur në fushën e modës, shkruan 04 Online.

Ne jo rastësisht e kemi quajtur si dasmën e vitit 2018, pasi çifti në vazhdimësi ka përcjellur një mesazh që aty këtu i ka munguar shoqërisë sonë, pra që të gjendemi në të mirë e në të keq pranë atyre që i duam dhe na duan. Këtë e kanë dëshmuar Mahmuti me Valentinën. Çdoherë pranë njëri tjetrit, çdoherë për njëri tjetrin derisa janë bërë model për të rijtë tjerë.

The post Kjo martesë ka mahnitur të gjithë, lexoni historinë e çiftit nga Prizreni appeared first on DRENICA PRESS.

Zv/kryeministri bëhet horë, rrëzohet duke dashur të nis topin e parë

Posted: 26 Aug 2018 12:43 AM PDT

Drenica Press Posts

Zv/kryeministri i Ugandës më mirë të mos ia kishte mërsyer ta niste atë top të parë.

Me gjithë atë peshë trupore, zv/kryeministri i Ugandës, Moses Ali, nuk nguroi të merrte guximin që të lëvizte me qëllim që të niste një top të parë në një ndeshje futbolli, transmeton gazetametro.net

Por, ndoshta më mirë të mos nisej fare, ngase pesha e tij e mposhti atë.

Kjo pasi në përpjekje për ta nisur topin, ai rrëzohet duke bërë që madje edhe truprojat e tij të qeshin me të.

The post Zv/kryeministri bëhet horë, rrëzohet duke dashur të nis topin e parë appeared first on DRENICA PRESS.

Konjufca: Do ta rrëzojmë nga pushteti Hashim Thaçin

Posted: 26 Aug 2018 12:34 AM PDT

Drenica Press Posts

Kufijtë e Kosovës nuk mund të ndryshohen vetëm pse dëshirojnë presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca. Kufijtë aktualë, sipas tij, nuk mund të ndryshohen pa probleme, pa trazira dhe konflikte. Konjufca tha po ashtu se opozita dhe sidomos Vetëvendosje, do të organizohet gjatë shtatorit për ta rrëzuar nga pushteti presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Cili është qëndrimi i Lëvizjes Vetëvendosje sa i përket idesë për shkëmbim të territoreve me Serbinë që është përmendur nga presidenti Hashim Thaçi?

Glauk Konjufca: E para gjë brengosëse lidhur me idenë e presidentit Thaçi, lidhur me shkëmbimin e territoreve, ka të bëjë me befasinë dhe ngutësinë me të cilën erdhi në shprehje kjo ide. Për këtë arsye ,e bënë si një farë projekti, i cili nuk ta bëjë fare me zgjidhjen e çështje së shqiptarëve, por më shumë ka të bëjë me ndoshta disa kalkulime personale të presidentit Thaçi, që mund të lidhen ndoshta edhe me gjendjen e tij politike dhe frikën e tij për të ardhmen politike, në kuptimin e karrierës dhe pozitës që e mbanë. Pra, krejt kemi të bëjmë me lojëra të pushtetit dhe jo me, le të themi, me një projekt të vërtetë, të sinqertë, i cili brengën kryesore e ka te çështja e shqiptarëve, të cilët kanë mbetur jashtë Shqipërisë dhe jashtë Kosovës.

Qeveria e Kosovës me Qeverinë e Shqipërisë, aq shumë janë angazhuar për shqiptarët e Luginës së Preshevës sa që nuk kanë mundur ta hapin as një maternitet atje, që ka qenë edhe marrëveshje, i cili ka kushtuar 100 apo 200 mijë euro. Shtetet të cilat në mënyrë të paligjshme i japin 53 milionë euro për kompani private siç është "Bechtel- Enka", por nuk mund ta hapin një maternitet në Luginë të Preshevës, unë nuk di tash si duan t'i ndërrojnë territoret. Përkujdesja për kombin, për Luginën e Preshevës, së pari duhet të niset prej një projekti, i cili merr kohë, për reciprocitetin e të drejtave të popujve.

Çfarë rezultate prisni nga takimi i ardhshëm mes dy presidentëve Thaçi e Vuçiq?

Glauk Konjufca: Unë nuk pres asgjë konkrete, mirëpo mund të thellohet fatkeqësisht kjo ideja e shkëmbimit të territoreve, për shkak se kjo ka hasur në një kundërshtim të drejtpërdrejt dhe të madh të përnjëhershëm.

Presidenti Thaçi e ka ndërruar fjalorin e tij paksa, nuk është duke folur më për shkëmbim të territoreve, por për korrigjim të territoreve. Ai po thotë që nga aspekti real i politikës dhe si qëndrojnë gjërat aktualisht, në terren, duke një naivitet paksa edhe qesharak sepse ai po thotë se krejt plani është që do t'ia marrim ne Serbisë Luginën e Preshevës dhe me kaq do të përmbyllet puna, Kosova do t'i shkoi Serbisë në territorin e vetë edhe do t'ia marrë atë pjesë. Pa pasur ushtri Kosova, me këto konstalacione të bashkësisë ndërkombëtare dhe më këto qëndrime, mendoj se është pak tallje për qytetarët e Kosovës.

Cilat do të jenë veprimet e ardhshme të Lëvizjes Vetëvendosje. Do të vazhdoni me protesta e gaz lotsjellës në Kuvend?

Glauk Konjufca: Kjo do të kundërshtohet, presidentit Thaçi do t'i tregohet vendi i tij. Hashim Thaçi në një farë mënyre mund të thuhet që e ka privatizuar dialogun me Serbinë. Kjo është e papranueshme në një shtet demokratik. Kur presidenti zgjohet në një mëngjes dhe pa e mandatuar askush thotë se unë do t'i bëjë të gjitha, kjo është me të vërtetë brengosëse.

Unë mendoj se ka një masë kritike tani edhe të qytetarëve, edhe të shoqërisë, por edhe të deputetëve të cilët mendojnë që presidenti Thaçi nuk duhet të mbështetetë në këtë projekt. Arritja e një marrëveshjeje shumë të dëmshme vetëm përmes mendjes së tij, atëherë unë nuk shoh rezultate të tjera po trazira në Kosovë dhe demonstrata shumë të mëdha të cilat do ta rrëzojnë presidentin Thaçi.

Ju si parti keni prezantuar një plan rreth bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. A do të ishte gati Vetëvendosje që të bëhej pjesë e këtij dialogu? Cili është kushti kryesor që të përfshiheni në dialog?

Glauk Konjufca: Kushti i parë kryesor për t'ia dhënë dialogut një farë lloj rruge konform interesave të shtetërore të Kosovës, do të ishte ndërprerja e këtij dialogu aktual. Të ndërpritet ky dialog, të vlerësohet dialogu i cili ka qenë deri tani, të vijmë deri në një konkludim se çfarë ishte ky dialog? Çfarë i solli Kosovës ky dialog? A kishte gabime në këtë dialog? Nëse kishte gabime, cilat ishin ato dhe të mësojmë se si nuk duhet të përsëriten, e më pastaj të krijohet një farë lloj ideje më e qartë se për çka është ky dialog. Këtu është prezantuar krejt gabimisht dialogu me Serbinë deri tani. Ky dialog është prezantuar si kusht i bashkësisë ndërkombëtare që Kosova të lëshojë pe edhe të bëjë kompromis. Unë mendoj se është gabim të prezantohet kështu dialogu me Serbinë. Dialogu me Serbinë duhet të shpjegohet nga perspektiva e kapitullit të 35-të për Serinë për hyrje në Bashkimin Evropian.

Serbisë i imponohet që kur ta nënshkruajë kapitullin e 35-të, t'i definojë kufijtë dhe t'i pranojë me dorë të vet kufijtë e vet. Kështu që, me pranimin e këtyre kufijve, Aleksandar Vuçiqi e dinë që duhet t'i pranojë kufijtë aktualë të Kosovës dhe mendon që duke i pranuar kufijtë aktualë të Kosovës pa i dhënë Kosova asgjë, do të humbë shumë në politikën e brendshme edhe atje do të dalin forcat të cilat do ta sfidojnë më të vërtetë edhe pastaj lëkundet pozita e Vuçiqit brenda Serbisë. Këtë hall e ka Aleksandar Vuçiqi personalisht, pra dëshiron një marrëveshje e cila kur të nënshkruhet edhe kapitulli 35, të marrë edhe diçka të majme nga Kosova. Vetëm me këtë ambalazh mund ta shesë produktin brenda Serbisë. Nëse nuk e ka këtë ambalazh, mund të ketë probleme. Pra e ka nënshkruar kapitullin 35 dhe vetëm aq. Do ta fitojë Bashkimin Evropian, rrugën drejt Bashkimit Evropian, por në Kosovë nuk do të fitojë asgjë. Unë mendoj se kjo është zgjidhja e drejtë. Serbia mjafton ta fitojë Bashkimin Evropian, nuk ka pse ta fitojë edhe Kosovën edhe Bashkimin Evropian.

Kosova duhet të krijojë një pozicion të qartë politik edhe t'i thotë Serbisë: ose do ta fitosh Bashkimin Evropian ose nëse donë diçka në Kosovë, do t'i shpallësh luftë Kosovës. Këto janë dy. Nuk shkojnë të dyja bashkë. Nuk mundesh me lehtësi edhe Bashkimin Evropian ta fitosh edhe ta marrësh Zajednicën (Asociacionin) në Kosovë. Nuk është e mundshme. Në Evropën e shekullit XXI kufijtë ndoshta mund të ndërrohen me marrëveshje reciproke, mirëpo nuk mund të ndërrohen pa problemeedhe pa shkëmbim të popullatës. Askush, asnjë fshat nuk dëshiron të mbesë në anën e gabuar të kufirit. Ceraja apo Bistrica në veri të Kosovës, ata mendojnë t'i përkasin shtetit të Kosovës, jo shtetit të Serbisë edhe ata njerëz të cilët i kanë tokat e tyre aty, kanë jetuar stërgjysh e katragjysh aty, janë autoktonë, nuk mund të bësh marrëveshje me ta se çfarë do të bëjnë ata. Ata e dinë fare mirë se çfarë do të bëjnë. Do të rezistojnë. Do të bëjnë se çfarë kanë në dorë për të mos përfunduar në shtetin e Serbisë. Katër mijë shqiptarë jetojnë në veri të Kosovës, 60 mijë serbë jetojnë në jug të Kosovës dhe kjo nuk zgjidhet me laps.

Deri më tani asnjë platformë e partive politike për bisedimet në Bruksel nuk ka gjetur pëlqim dhe nuk ka një unifikim të veprimeve të opozitës. A po bëjnë mjaftueshëm partitë opozitare për të ndryshuar rrjedhën e bisedimeve?

Glauk Konjufca: Me këto veprime që po i bën regjimi politik po e ngushton hapësirën e veprimit demokratik, institucional. Kur në Parlament të Kosovës kemi në fuqi aktualisht rezolutë e cila thotë kryeministri duhet t'i udhëheqë bisedimet e presidenti i uzurpon, çfarë mund të bësh tjetër? Mund të mbash një fjalim në Kuvend të Kosovës, por ku janë kufijtë e logjikës institucionale të veprimit edhe kufijtë demokratik të veprimit politik.

Populli mund ta shohë se kjo më nuk ka kuptim, edhe po mendoj që në vjeshtë jemi duke hyrë në një fazë të re të pakënaqësisë politike, e cila e sheh në veprimin institucional, në mosefikasitetin e demokracisë edhe të institucioneve do ta sheh një lloj pafuqie, dhe nuk do të pajtohet populli me këtë pafuqi dhe fuqinë e vet do të mundohet ta tregojë në formë pakënaqësie me demonstrata e protesta që tashmë kanë filluar./REL

The post Konjufca: Do ta rrëzojmë nga pushteti Hashim Thaçin appeared first on DRENICA PRESS.

Pacolli flet për faturat: Në hotele fjeta me paratë e mia

Posted: 26 Aug 2018 12:31 AM PDT

Drenica Press Posts

Në një postim të tij Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli ka kontestuar faturat e shpenzimeve në emër të tij të bëra nga buxheti i Kosovës.

"Po lexoj prapë për disa "shpenzime" që gjoja unë paskam bêrë gjatë mandatit të kaluar qeverisës (2011-2014). E vërteta është se unë gjatë asaj periudhe nuk i kam kushtuar asnjë cent shtetit të Kosovës. Është e vërtetë që unë kam fjetur në hotele të shtrenjëta por ato i kam paguar me paratë e mija" ka shkruar Pacolli. Ai ka shtuar se ka qindar fatura që i ka paguar me paratë e tij.

"Janë shumë qindra mija euro faktuara që janë paguar nga llogaritë e mija private në funksion të angazhimit tim për Republikën e Kosovës në cilësinë e zëvendëskryeministrit, në atë periudhë, duke mos kalkuluar shpenzimet e larta të mjetit tim të transportit. Madje, nga llogaritë e mija kam paguar në shumë raste edhe për delegacionet por edhë për njerëzit që kanë lobuar për interes të shtetit të Kosovës. Javën e ardhshme do të qartësohet qdo gjë edhe pse zonjen Jeta Xharra e kam ftuar të shkoj në Kryeministri për ti mar të dhënat e çdo pagese ( nese ka ndonjë)që shteti ka bërë për mua dhe të distancohet nga dokumentacionet e manipuluara. Kjo do të ishte e drejtë dhe gazetarishtë korrekte" ka shkruar Pacolli.

Kallxo.com raportoj se Zëvendës Kryeministri, Behgjet Pacolli, kishte paguar pagur për dy ditë qëndrim në një hotel në Francë plotë 1 mijë e 274 euro me para të shtetit.

Ai kishte qëndruar në Paris të Francës me 28 tetor deri më 30 tetor 2011.

Fatura e hotelit për këto dy ditë qëndrimi në Paris, i kishte kushtuar shtetit 1 mijë e 274 apo 637 euro për një ditë/natë në hotelin "Raphael" në kryeqyetin francez.

Para Parisit ai kishte qëndruar edhe në kryeqytetin e Austrisë, në Vjenë. Aty Pacolli kishte qëndruar për 3 ditë, nga 23 tetori deri më 26 tetor dhe kishte paguar 530 euro apo 176 euro për një ditë/natë në hotel "Hilton".

Kallxo.com ka tentuar të marrë një përgjigje nga kabineti i Pacollit për këtë udhëtim por megjithë pranimin e pyetjeve, këshilltari i tij Jetlir Zyberaj nuk ka kthyer përgjigje.

Në një letër të gjatë, gjatë ditës së djeshme, Pacolli kishte shkruar se gjatë periudhës kur janë kryer shpenzimet në dosjen SaHanShefi ai nuk kishte shpenzuar para të shtetit.

"Unë nuk kam marrë as rrogë; as mëditje dhe shpenzimet e hoteleve dhe shumicën e madhe të biletave të udhetimeve zyrtare i kam paguar poashtu nga xhepi; nuk kam pasur makinë zyrtare dhe nuk kam konsumuar as një liter benzinë, për tërë kohēn sa isha në qeveri" ka shkruar Pacolli. Kallxo.com ka publikuar një varg faturash të shpenzimeve të kryera nga zyrtarë qeveritarë gjatë vitit 2010-2012.

Kallxo.com ka nisur publikimin e faturave të shpenzimeve të Presidentit Hashim Thaçi në kohën kur ai ishte kryeministër i vendit.

Në dosjen prej qindra faturash të siguruar pasi BIRN ka paditur Zyrën e Kryeministrit në gjykatë, do publikohen fatura të shpenzimeve për 20 muaj qeverisje të Hashim Thaçit përfshirë këtu shpenzimet e 5 zëvendëskryeministrave tjerë të asaj kohe: Bujar Bukoshi, Edita Tahiri, Hajredin Kuçi dhe Behgjet Pacolli.

Pjesë e faturave janë edhe shpenzimet e kryera nga këshilltarë e shefa të kabineteve e deri te bodigardët e qeveritarëve të lartë.

The post Pacolli flet për faturat: Në hotele fjeta me paratë e mia appeared first on DRENICA PRESS.

Emocionuese! Babai i vdekur sapo i tregoi gjininë e bebit kësaj gruaje (Video)

Posted: 26 Aug 2018 12:26 AM PDT

Drenica Press Posts

Muajt e shtatzënisë janë periudha më e ndjeshme dhe më e ëmbël gjatë jetës së një gruaje. Çdo moment ajo e përjeton në një mënyrë të veçantë, dhe sidomos kur mëson gjininë e bebit.

Jenniferi e mori vesh në mënyrën më surprizuese të mundshme. I shoqi i përgatiti një surprizë, ku bashkoi në një regjistrim, zërin e babait të saj të vdekur. Videoja u bë virale dhe e postoi vajza e madhe e gruas shtatzënë.

"Mami im është shtatzënë dhe nuk donte ta dinte gjininë derisa babi im zbuloi një mënyrë fantastike për t'ja thënë. Bashkoi zërin e gjyshit që s'jeton më dhe i dha lajmin e bukur,"- shkruan ajo krahas videos në Twitter.

"Kjo ishte mënyra më e veçantë që mendova për të të thënë gjininë e fëmijës tonë. S'do ta bëja pa një ndihmë të vogël,"- dëgjohet të thotë i shoqi më pas vazhdon regjistrimi i sajuar,- "Çkemi Jenny, jam unë babai yt, është një vajzë." Menjëherë Jenny ka shpërthyer në lot!

The post Emocionuese! Babai i vdekur sapo i tregoi gjininë e bebit kësaj gruaje (Video) appeared first on DRENICA PRESS.

loading...

Related Posts :Namazi

Syzat