Shkarko kuizin ''Matura Shtetërore kliko këtu'' Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

“TAP përmbyll punimet për rrugët dhe urat ndihmëse në qarkun e Korçës” plus 9 more - Gazeta Shqiptare

loading...

“TAP përmbyll punimet për rrugët dhe urat ndihmëse në qarkun e Korçës” plus 9 more - Gazeta Shqiptare


TAP përmbyll punimet për rrugët dhe urat ndihmëse në qarkun e Korçës

Posted: 08 Nov 2016 08:01 AM PST

Trans Adriatik Pipeline” ka përfunduar punimet për rehabilitimin e rrugëve dhe urave ndihmëse në zonat më të izoluara të qarkut të Korçës. Për të parë nga afër infrastrukturën e përmirësuar, zëvendëskrye-ministri Niko Peleshi, zëvendësministri i Energjisë dhe Industrisë Ilir Bejtja, kryetari i Bashkisë së Korçës Sotiraq Filo dhe drejtuesit e TAP-it në Shqipëri organizuan një vizitë inspektimi. Ashtu si edhe ishte parashikuar, faza e parë e punimeve për të përmirësuar infrastrukturën rrugore përgjatë gjurmës së gazsjellësit në qarkun e Korçës përfundoi para fillimit të dimrit. Në zonat më të largëta malore të Korçës, nga ana e projektit TAP janë rindërtuar apo ndërtuar nga e para rreth 15.5 km rrugë dhe 9 ura që lidhin fshatrat me zonën urbane. Tashmë zonat më të thella malore të Korçës, si fshati Shtyllë, nuk do të kenë më problem të lidhen gjatë stinës së ftohtë me qytetin apo me fshatrat përreth. “Kjo është ngjarje shumë e rëndësishme për banorët e kësaj zone të thellë malore. Banorët e zonës së Shtyllës, dhe akoma më lart të Panaritit, vetëm pas pranverës mund të kishin një lidhje normale. Dua ta shoh këtë investim edhe përtej rëndësisë që ai ka për vetë dhjetëra apo qindra banorët që jetojnë këtu e që kanë një jetë të transformuar. Kjo zonë ka një potencial të jashtëzakonshëm turistik si Vithkuqi”, – u shpreh zv.kryeministri Peleshi, sipas të cilit, përmes rrugëve mund të flitet për projekte zhvillimi. Sipas tij, TAP-i është një ngjarje e rëndësishme jo vetëm për Shqipërinë, por për të gjithë rajonin. “Jemi të kënaqur që këtu në Shqipëri, si një prej vendeve ku projekti kalon, punët po ecin mirë dhe ka mbaruar faza e rëndësishme e rrugëve të aksesit për rajonin e Korçës. Përveçse sjell më shumë akses për banorët dhe vizitorët potencialë, ka sjellë edhe një standard. Ky është një nga segmentet me standardin më të lartë në Shqipëri”, – theksoi Peleshi, ndërsa tha se duhet përfunduar rruga që lidh Vithkuqin me qytetin. Kjo infrastrukturë rrugore do të ndihmojë transportin e tubave dhe makinerive të tjera të nevojshme për ndërtimin e gazsjellësit TAP si dhe do të ndihmojë në zhvillimin e komuniteteve vendore përreth. Punimet për fazën e parë të rehabilitimit të infrastrukturës rrugore përgjatë gjurmës së gazsjellësit TAP nisën në verën e vitit 2015, dhe tashmë më shumë se 95% e punimeve kanë përfunduar.

Melita Protopapa: Djalin e kam besimtar, jo terrorist

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

 

Xhensila Kodra

Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi masën e arrestit me burg për katër të dyshuarit si pjesë e një grupi kriminal, që rekrutonte besimtarë myslimanë për xhihad luftarak në Siri e Irak. Mbrëmjen e së premtes u arrestuan Bekim Protopapa, mjek në Reç të Malësisë së Madhe; Ergys Faslia, i cili punonte berber në Shkodër; imami i vetëshpallur Xhezair Fishti dhe Medat Hasanin. Pas caktimit të masës, Melita Protopapa, e ëma e Bekimit tha për mediat se i biri është arrestuar vetëm për shkak të besimit, ndërkohë që i gjithë komuniteti në Reç të Malësisë së Madhe, ku ai punon si mjek kanë respekt për të. Gruaja pranoi se i biri ka njohje me Ergys Faslinë, njeriu i cili dyshohet si kreu i grupit që kryente rekrutime dhe se ka ndjekur disa herë procesin ndaj imamit të vetëshpallur Genci Abdurrahim Balla dhe të akuzuarve të tjerë. “E kam rritur jetim çunin. Është besimtar. Është njeri i ndershëm. Pyesni fshatarët se sa i ndihmon, shkoni në Reç, natën u shkon atje kur kanë nevojë. Fëmijët i kanë sjellë t’ua vizitojë, ka mbaruar shkëlqyer shkollën e lartë dhe ka ikur nga Tirana në Reç, ku nuk shkon askush dhe të ma marrin çunin këta. T’i heqin lirinë çunit tim, që e kam rritur jetim. Nuk ka këtu as njerzillëk as logjikë. Një baba me tri vajza të vogla të jetë terrorist?!”, tha nëna e Bekimit, Melita Protopapa.
Seanca
Në seancën gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura, katër të pandehurit nuk kanë pranuar asnjë prej akuzave të ngritura ndaj tyre. Ata janë shprehur se janë besimtarë dhe jo terroristë. Dy prej të pandehurve, Bekim Protopapa dhe Ergys Faslia nuk pranuan të mbroheshin me avokat dhe thanë se po persekutohen për shkak të besimit. “Më mbron Allahu. Nuk kam nevojë për avokat”, mësohet të ketë thënë mjeku Bekim Protopapa, i cili doli i pari para togave të zeza. “Nuk kam lidhje me akuzat. Po persekutohem për shkak të besimit islam”, ka thënë ai më tej, duke pohuar se nuk ka ndihmuar asnjë person që të shkojë në Siri. Edhe Ergys Faslia nuk pranoi të mbrohej me avokat. Ai këmbënguli në seancë se nuk ka kryer asnjë vepër penale dhe se është arrestuar për shkak të besimit. Para togave të zeza, Faslia ka mohuar njohjen me dy të arrestuarit e tjerë, Medat Hasani dhe Xhezair Fishtin, të cilët dolën të fundit para gjykatësve. Hasani dhe Fishti nuk pranuan asnjë prej akuzave ndaj tyre, ndërsa pranuan që të mbroheshin nga një avokat. Sipas organit të akuzës, katër personat e sipërpërmendur akuzohen si të dyshuar për “Veprime me qëllime terroriste” dhe “Nxitje e urrejtjes fetare”. Sipas prokurorisë, katër të dyshuarit, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, por edhe me persona të tjerë nga vende të ndryshme propagandonin në mbështetje të grupit terrorist ISIS. Burime pranë organit të akuzës bënë me dije se ndaj tyre kanë përgjime dhe prova të forta që vërtetojnë akuzat që u janë ngritur dhe se informacioni për pjesëmarrje përkrahë ISIS u ka mbërritur nga agjencitë e huaja të inteligjencës.

“Gazetari Patituçi i ‘Espresso’, që takoi Kadarenë, agjent që ka ardhur për të zbuluar vetëvrasjen e Mehmet Shehut”

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

DASHNOR KALOÇI
Dashnor Kaloçi sjell librin më të ri
mbi shkrimtarin Ismail Kadare
“UET PRESS” dhe gazetari e studiuesi i arkivave, Dashnor Kaloçi, sjellin botimin më të ri “Kadare në dokumentet e ‘Pallatit të Ëndrrave'”
101 dokumente të panjohura arkivore të Sigurimit të Shtetit dhe Komitetit Qendror të PPSH-së, të klasifikuara “Tepër Sekret”, me procesverbale të mbledhjeve të Lidhjes së Shkrimtarëve, Byrosë Politike të K.Q. të PPSH-së, me analiza, kritika, propozime, dëshmi, informacione, raporte, relacione, letra, akuza, spiunime e denoncime ndaj shkrimtarit të njohur, Ismail Kadare, të gjitha të papublikuara më parë.
Libri do të përkthehet dhe do të botohet së shpejti në Angli dhe Francë, me një parathënie të gjatë të shkrimtarit Ismail Kadare me botuesin nga Londra.
Në muajin mars të vitit 1982, një gazetar i ri italian, i “Espresso” erdhi për një vizitë dyjavore në Shqipëri, natyrisht pasi më parë kishte kërkuar leje nga autoritetet shqiptare, përkatësisht nga Komiteti i Marrëdhënieve Kulturore dhe Miqësore me Botën e Jashtme, që asokohe kryesohej nga Javer Malo, (me origjinë nga Delvina), ish-diplomat karriere, ambasadori i parë shqiptar i pasluftës në Paris (1945-1947), drejtor Drejtorie në Sigurimin e Shtetit, për ndjekjen e Klerit Katolik në vitet 1947-’48, etj.. Ashtu siç ndodhte rëndom me të gjithë të huajt që vinin në Shqipëri, miq apo edhe të tjerë të panjohur, ata u nënshtroheshin praktikave standarde, duke kaluar nëpër një ‘filtër’ të hollë të organeve kompetente të Zbulimit Shqiptar dhe më pas iu akordohej leja e nevojshme. Po kështu, atyre u caktoheshin edhe personat që do t’i shoqëronin gjatë vizitës së tyre në vendin tonë, pasi më parë u ishte aprovuar edhe lista me emrat e personave që ato do takonin gjatë vizitës së tyre zyrtare e miqësore në vendin tonë. Këtë gjë e dëshmon edhe ky dokument që po publikojmë në këtë pjesë të librit, i cili është firmosur nga Manush Myftiu dhe në krye të faqes së parë ka edhe një shënim të Ramiz Alisë, (shiko faksimilja përkatëse), ku ka bërë vërejtjet e rastit për problemin në fjalë, si për Komitetin e Kulturës të Marrëdhënieve me Jashtë, ashtu dhe për ministrinë. Po kështu, lidhur me vizitën e gazetarit të ri italian, Demitro Patituçi me origjinë arbëreshe, për të cilin organet kompetente (Sigurimi i Shtetit, Dega e V, Zbulimi Politik, pranë Ministrisë së Jashtme, që në atë kohë drejtohej nga Jorgji Pjeshkazini), kanë hedhur dyshime se ai është një agjent i dërguar në Shqipëri për të mësuar lidhur me vetëvrasjen e kryeministrit Mehmet Shehu, ngjarje e ndodhur vetëm dy-tre muaj më parë…! Dhe nga personat që ka takuar gazetari italian, natyrisht me lejen e organeve kompetente, është dhe shkrimtari Ismail Kadare, ndaj të cilit në atë kohë kishin filluar survejimet dhe hetimet, pasi njihej si një nga njerëzit që kishte shumë miqësi me djalin e dytë të kryeministrit Mehmet Shehu, (Bashkimin), i cili ndodhej i internuar së bashku me të ëmën, (Fiqretin) në një fshat të largët, në Belsh të Elbasanit. Nuk dihet me saktësi nëse takimi i një gazetari italian 24-vjeçar dhe fare i panjohur i “Espresso” ishte i domosdoshëm me një shkrimtar mjaft të njohur edhe në Evropë e më gjerë, siç ishte Kadare, apo ajo gjë ishte e kurdisur nga ‘organet kompetente’, si kombinacion për ta implikuar atë në ndonjë rrjet agjenturor…! Versioni më i mundshëm mendohet se është ajo e një gracke apo kombinacioni të Sigurimit të Shtetit, për ta implikuar Kadarenë më pas dhe ajo gjë thuhet se është bërë direkt nga Kadri Hazbiu, i cili asokohe po ndjente lëkundjet e goditjes, që porsa kishte filluar ndaj tij. Dhe nisur nga ky fakt, duke ia ditur fare mirë ‘tabiatet dhe oreksin’ shefit të tij, Enverit, kërkonte ta ‘gostiste’ me një ‘gjah të majmë’, siç konsiderohej shkrimtari Ismail Kadare në atë kohë. Dhe më ketë gjë, ai jepte shenja besnikërie tek Enveri e gjithashtu fitonte pikë në mbarë opinionin e vendit. Gjë e cila bëhet me dije edhe në dokumentet në vijim të këtij libri, ku Hazbiu, sipas asaj që dëshmon dhëndri i tij, (Medin Çollaku), pikërisht në ato muaj u ka kërkuar dy fëmijëve të tij që të informonin Partinë mbi ato çka dinin dhe kishin dëgjuar për shkrimtarin Ismail Kadare. Të njëjtën porosi, pra për të denoncuar Kadarenë, Hazbiu pati nxitur edhe dhëndrin (Medin Çollaku), që të takohej me ministrin e Jashtëm, Nesti Nase dhe t’i ngrinte atij problemin se përse lejohej që Kadare të dilte vetëm jashtë shtetit, ndërkohë që kjo gjë nuk lejohej?! Ndërsa nuk dihet me saktësi as qëllimi i takimit të gazetarit të ri italian me Kadarenë dhe as deri ku mund të ketë shkuar tentativa e Kadri Hazbiut për të implikuar Kadarenë në ‘rrjete agjenturore’, ajo që mund të thuhet është fakti i njohur tashmë, se deri diku iu arrit kësaj. Dhe kjo ndodhi disa muaj më vonë, gjatë hetuesisë së Llambi Ziçishtit, ministrit të Shëndetësisë, që ishte arrestuar dhe mbahej në qelitë e burgut 313 në Tiranë, (i akuzuar si bashkëpunëtor i ngushtë i Kadri Hazbiut dhe Mehmet Shehut), me të cilin do njihemi në dokumentin në vijim. Ndërkaq, po japim të plotë dokumentin që bën fjalë për vizitën e gazetarit të ri italian në Shqipëri.

KOMITETI
Tiranë, më 31. 3. 1982
Nr. 54
INFORMACION
Nga data 10 deri 24 mars vizitoi vendin tonë si i dërguar i revistës italiane “Espresso” gazetari arbëresh Demitrio Patituçi.
Ambasada jonë në Romë që na e ka propozuar ka pasur mendim shumë të mirë për të dhe për shkak të artikujve që shkroi vitin e kaluar për ngjarjet në Kosovë. Patituqi ka qenë bashkë me motrën e tij në Shqipëri në grupin e studentëve të Kozencës që kanë ardhur në vitin 1979 për të ndjekur një kurs në gjuhën shqipe.
Në Komitet ai u prit nga shoku Ymer Minxhozi, me të cilin bisedoi kryesisht për gjendjen në Kosovë, marrëdhëniet tona me Jugosllavinë. U takua dhe zhvilloi biseda me shokët Hamit Beqja e Nasho Jorgaqi, me të cilët u informua për universitetin, për arsimin, lidhjet e universitetit me fakultetet e Kosovës etj., me shokun Dervish Gjiriti, bisedë me të cilin u interesua për parimet tona të Tregtisë Jashtme, shkëmbimet tona tregtare me vendet e tjera dhe me Italinë, me shokun Ismail Kadare, me shoqen Liri Gjoliku, e cila i foli për Kushtetutën, funksionimin e Kuvendit Popullor, gjykatat etj., me shokun Mezin Pajo etj. U takua me poetin Pano Çuka dhe me kryeredaktorin e gazetës “LaikoVima”, drejtues të kooperativës së Vriserasë, drejtorin e spitalit të Gjirokastrës, etj.
Gjithashtu, ai vizitoi Kombinatin e Autotraktorëve “Enver Hoxha”, Muzeun Historik Kombëtar, ekspozitën “Shqipëria sot”, Galerinë e Arteve Figurative, spitalin e Gjirokastrës, shkollën e mesme bujqësore në Delvinë, kooperativën e Rëmbecit etj.
Në takimet dhe bisedat e zhvilluara, ai u interesua dhe bëri këto pyetje: Kur janë hequr gradat në ushtri dhe për ç’arsye? Si bëhet dallimi në rangjet e ushtarakëve? Cili është roli i komisarit? Ç’akuza u bënë kundër Beqir Ballukut, i cili u pushkatua? Sa shpenzon shteti për mbrojtjen? A prodhoni armë? Jashtë janë të interesuar të dinë si mbrohet Shqipëria. A kanë pasur këtu sovjetikët nëndetëse atomike? A jeni në gjendje të përballoni një invazion dhe nga është probabiliteti më i madh nga lindja apo nga perëndimi? Si i keni pritur ngjarjet e Kosovës, a keni marrë masa ushtarake? Stërvitja ushtarake dhe vetëmbrojtja si ushtrohen? Nuk shoh milici të armatosur, kush e ruan rendin? Si u dënua Liri Belishova dhe ç’bëhet me të? Mehmet Shehu si u vra? Ç’mendon opinion për vetëvrasjen e tij? Ç’do të bëhet pas Enver Hoxhës? Çarçanët a kanë qenë fis i madh? Nedin Hoxha a është fis me shokun Enver Hoxha? Si varrosen komunistët? Sa është numri i anëtarëve të Partisë? A ka ndërmend shtypi të trajtojë përvjetorin e ngjarjeve në Kosovë? Për librin që kanë nxjerrë jugosllavët “Shqipëria e Enver Hoxhës” ç’qëndrim do të mbani, do të përgjigjeni? A ekziston marrëveshje turistike për ardhjen e kosovarëve dhe pse këtyre u bëhen lehtësira etj.
Gjatë bisedave dhe në mënyrë të veçantë me shoqëruesin shokun Anastas Gëdeshi, Patituçi ka shprehur këto mendime:
Pikëpamja jugosllave për problemin e Kosovës është përhapur shumë në Itali dhe këtu ka ndikuar dhe autoriteti i Titos. Propaganda jugosllave argumenton se po të krijohet Kosova Republikë do të kemi dy shtete shqiptare mbasi janë në kufi dhe do të krijohet e njëjta gjendje si në Kore e Gjermani. Ky është një argumentim i bazuar. Populli i Kosovës nuk ruan luciditetin dhe mendon se zgjidhja e vetme për të rifituar të drejtat do të arrihet vetëm nëpërmjet një luftë.
Gjatë vizitave Patituçi bëri shumë pyetje lidhur me Kushtetutën, ligjet, bujqësinë etj., etj. Shumë nga këto mund të futen në kuriozitetet e gazetarit, sidomos të një të riu që sapo ka dalë nga bankat e shkollës. Por, shumë pyetje të tjera duket se kanë qenë të përgatitura nga ata që e kanë dërguar Patituçin në Shqipëri. Këtu hyjnë gjithë pyetjet lidhur me Mehmet Shehun dhe me tradhtarë të tjerë, si dhe pyetjet lidhur me ushtrinë. Ai kërkoi të shkonte dhe në Pasha Liman “në mënyrë që të bënte një artikull sensasional” për të treguar se sovjetikët donin të ndërtonin bazën përballë Italisë. Këto pyetje që i bëri në takimet e organizuara, i bëri edhe në takime të paorganizuara e kokë më kokë me njerëz nga tanët që kishte njohur në Itali, në Kosovë dhe në Shqipëri në vitin 1979. Kështu psh. ai u takua me Ariana Lekën dhe Albana Sulejmani, të dyja balerina në Teatrin e Operës dhe Baletit që kishin qenë me grupet tona artistike në Kalabri, me të cilat qëndroi disa orë. Në bisedat me to na rezulton se ndërmjet të tjerash, ai kish pyetur Ariana Lekën: “Pse e vrau veten Mehmet Shehu? Po Bashkim Shehu ku ndodhet, në Ballsh apo në Belsh?”.
Gjithashtu, ai u takua edhe me disa studentë kongolezë, ndërmjet të cilëve me Elisabeta Mukeketa,/// së cilës edhe i premtoi ta merrte me vete në Itali pa vizë dhe të qëndronte rreth një javë me të dhe pastaj ajo të shkonte në Francë. Ai vajti në ambasadën franceze dhe italiane. Gjithë lëvizjet e tij në Tiranë, përpjekjet për t’u takuar vetë me gjithë ata që kishte njohur, pyetjet e shumta dhe kurioziteti i tij i tepruar ngjallën shumë dyshime tek ne. Përshtypja jonë është se ose ai është agjent dhe erdhi për një detyrë të caktuar, atë të informimit mbi vetëvrasjen e Mehmet Shehut, ose ai është si të thuash një agjentë në provë.
Patituçi ishte në Kosovë. Artikujt që shkroi tërhoqën vëmendjen. Ai u bë mik i ambasadës shqiptare. Ç’rast për shërbimin sekret italian, për të vënë në dorë mbi të. Ai është 24 vjeç, pra djalë i ri që kërkon të bëjë karrierë. Në këtë mënyrë, dikush i tregoi atij edhe portën e revistës “Espresso”.
Përsa u përket artikujve që mund të shkruaj, kjo do të varet nga revista dhe nga drejtori i saj.
Duhet ta pranojmë se ne nxituam që e pranuam propozimin e ambasadës sonë në Romë, aq më tepër kur ajo na ka dhënë prova të shumta që nuk e njeh as Italinë e as italianët dhe as arbëreshët që hyjnë e dalin në ambasadë. Nga ana tjetër, një gazetar që nuk ka formuar akoma personalitetin e tij, që nuk ka zënë akoma vend në një organ shtypi, mund të bëhet shumë lehtë një lojë në duart e drejtorit të gazetës, ose të shërbimeve që qëndrojnë pas tij.

KRYETARI
(Javer Malo)
Arkivi Qendror i Shtetit. Fondi 14. Ap. Komitetit Qendror i PPSH-së, (Struktura) Dosja 78. Viti 1982. Fl. 1-4.

Ish­kryeministri kroat, këshilltar i Ramës

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

Darina Tanushi

PS dhe kryeministri Edi Rama kanë filluar intensivisht punën për fitoren e zgjedhjeve të vitit 2017. Takimet e strukturave socialiste, veçanërisht kryesia apo të deleguarit e partisë nëpër qarqe janë më të shpeshta. Por, nga ana tjetër, vetë Rama si kryeministër ka menduar të gjejë këshilltarë të rinj. Kështu, mediat kroate publikuan lajmin se ish­kryeministri kroat, Zoran Milanoviç dhe Branko Gërçiç, ish­ zëvendëskryeministri dhe bashkëpunëtori i ngushtë i Milanoviç pritet që të bëhen këshilltarë të kryeministrit shqiptar, Edi Rama. Lajmi është bërë publik nga mediat kroate. Gazeta "Vecernji.hr" ka publikuar pak ditë më parë artikullin: Konsulentë në Shqipëri: "Milanoviç dhe Gërçiç ofrojnë këshilla për kryeministrin Rama". Milanoviç dhe Gërçiç në Tiranë janë takuar kohët e fundit edhe me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, por edhe me disa politikanë të tjerë. Sipas mediave kroate, autoritetet shqiptare janë të interesuara për këshillat që ata mund t'u japin atyre, sidomos për procesin e integrimit në BE, meqë ish-kryeministri Milanoviç ka udhëhequr këtë proces për Kroacinë. Jo zyrtarisht ka udhëtuar për në Tiranë edhe Branko Gërçiç, ish­ministri dhe zëvendëskryeministri dhe bashkëpunëtor i ngushtë i Milanoviç. Milanoviç dhe Gërçiç janë takuar në tetor në Tiranë me Kryeministrin e Shqipërisë dhe udhëheqësin e Partisë Socialiste të Shqipërisë, Edi Rama, por edhe me disa politikanë shqiptarë. Duke pasur parasysh faktin se në Shqipëri vitin e ardhshëm do të zhvillohen zgjedhjet
parlamentare dhe se Shqipëria ka statusin e vendit kandidat për anëta-rësim në Bashkimin Evropian, por nuk ka hapur ende negociatat, përvoja e Milanoviçit si kryeministër i një vendi është tashmë anëtar i BE­së, sigurisht që nuk duhet të hidhet poshtë, – shkruajnë mediat kroate. Ato raportojnë se marrëveshja është arritur tashmë dhe se ish-kryeministri kroat, Zoran Milanoviç është i interesuar që karriera e tij të vazhdojë me konsulenca të tilla. Milanovic në Shqipëri ka kontakte të mira, por edhe në Maqedoni, Mal të Zi, Kosovë – shkruan "Vecernji.hr".
Organizimi
partiak
Ndërkohë dje kryeministri Edi Rama në cilësinë e kreut të PS-së mblodhi pas grupit parlamentar edhe sekretarët dhe koordinatorët socialistë në të 12 qarqet. Kjo do të jetë një mbledhje e përjavshme, njëorëshe për të shkëmbyer informacion se çfarë ndodh në bazë. Burimet bëjnë me dije se kreu i PS-së ka porositur që të pajisen me karta anëtarësie të gjithë anëtarët e vjetër dhe sigurisht të vijojë procesi i anëtarësimeve. Kjo është gjetur si një mënyrë për të parë se sa aktive është anëtarësia e partisë dhe për të shmangur rastet e fiktivitetit. Në fakt, aksioni për anëtarësimet e reja dhe kartën e re të anëtarësisë nisi një vit para 25 vjetorit të PS-së, kur Rama shpalli objektivin për t'i bërë 150 mijë anëtarë. Por, ende nuk është dhënë një shifër e saktë e anëtarësisë. Një tjetër afat që duhet të përmbushin drejtuesit vendorë të PS-së, por edhe të deleguarit e kryesisë është që deri në janar, asambletë e rretheve duhet të kenë propozuar listën e kandidatëve për deputetë, e cila do t'i kalojë qendrës për vlerësim. Po kështu, drejtuesit socialistë kanë vendosur të rikthejnë traditën e mbledhjeve të përbashkëta të drejtuesve të komisioneve parlamentare me ministrat e kabinetit "Rama", në mënyrë që të ketë një koordinim më të mirë të ligjeve. Ndërkohë më herët, deputetët socialistë morën për të disatën herë porosinë nga kryetari i grupit parlamentar, Gramoz Ruçi për të mos munguar në seancat parlamentare, ku duhet të jenë të gatshëm të mbrojnë ligjet.

FBI shfajëson Klinton, Trump: Sistem i manipuluar

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

 

Amerikanët do t’u drejtohen qendrave të votimit ditën e sotme, ndërsa do të zgjedhin kreun e Shtëpisë së Bardhë. Alternativat janë dy: manjati Donald Trump, i cili gjatë fushatës është evidentuar për deklaratat e tij të bujshme kundër emigrantëve, dhe Hilari Klinton, e cila u përfshi në një skandal të vërtetë për ndikime të paligjshme gjatë kohës kur ishte Sekretare Shteti. Sipas sondazheve, dy kandidatët kanë qenë me një diferencë të vogël nga njëri-tjetri, ndaj fituesi do të jetë një surprizë për të gjithë. Teksa sulmonte për qëndrimet e tij “ekstreme” rivalin e saj republikan, Klinton e gjeti veten si subjekt i hetimeve të FBI-së, e cila nxori rezultatet vetëm dy ditë para zgjedhjeve, ku thuhej se nuk ishte gjetur asnjë provë që tregon se Hilari Klinton ka përdorur në mënyrë kriminale email-et e saj gjatë kohës që mbante postin e Sekretares së Shtetit. Në një letër drejtuar Kongresit, Drejtori i FBI-së, James Comey tha se agjencia ka përfunduar hetimet dhe se nuk ka gjetur asgjë që të ndryshojë qëndrimin fillestar, që e nxirrte Klintonin të pafajshme. Por Trump, duke qenë se ka mbështetur të gjithë fushatën e tij te skandali i email-eve, ka vazhduar të sulmojë kundërshtaren e tij demokrate dhe nuk i ka kursyer akuzat në drejtim të FBI-së. Gjatë një takimi me mbështetës në Detroit, Trump insistoi se është e pamundur që FBI-ja të analizojë rreth 650 mijë email-e në një kohë kaq të shkurtër. “Momentalisht ajo po mbrohet nga një sistem i manipuluar. Është një sistem totalisht i manipuluar, kam shumë kohë që e them”, – u shpreh Trump. “Hilari Klinton është fajtore, ajo e di këtë, FBI-ja e di këtë, njerëzit e dinë këtë, dhe tashmë është në dorën e popullit amerikan që të vendosë drejtësi në kutitë e votimit më 8 nëntor”, – vijoi ai më tej.

Integrimi, Bumçi: Pa plotësuar kushtet, nuk ka datë për në BE

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

Valentina Madani

Partia Demokratike i ka kërkuar zyrtarisht Komisionit Europian që të shtojë kushtet ndaj Shqipërisë për hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Deputeti PD-së, ish-ministër i Jashtëm, ka depozituar një amendament që kërkon zbatimin e 5 prioriteteve kyçe. Konkretisht Partia Demokratike përmes kësaj kërkese drejtuar Komisionit dhe Këshillit Europian kërkon vendosjen e kushteve për zgjedhjet, implementimin e ligjit të dekriminalizimit dhe të 5 prioriteteve. Deputeti i PD Aldo Bumçi i cili ndodhet në Bruksel deklaroi mbrëmë për News24 se pa plotësuar kushtet nuk ka datë për në BE.  Pak ditë më parë ish-kryeministri Berisha kërkoi që të vendosen kushte shtesë, ndërsa tha se Shqipëria nuk mund ta marrë statusin e vendit kandidat, pasi është e mbushur me kanabis. "Unë gjykoj se Komisioni Europian nuk mund të hapë negociatat pa u plotësuar kushtet. Ky është mendimi im. A i ka plotësuar Shqipëria kushtet për hapjen e negociatave, këtë le ta lëmë ta thotë Komisioni Europian, të mos e themi ne si opozitë, sepse ne kemi versionin tonë. Rama ka bërë një premtim që do garantojë hapjen e negociatave. Të presim e të shohim sa do ta mbajë. Informacionet e mia janë që do ketë kushte. Dmth, plotësimi i disa kushteve bën të mundur hapjen. Mund të bëhen edhe pak më shumë. Mund të shtohet edhe kanabisi", u shpreh ish-kryeministri Sali Berisha.
"Drejtësia"
Partia Demokratike do të dërgojë në Kushtetuese edhe ligjin e fundit të paketës për reformën në drejtësi. Ligji për organet e qeverisjes së drejtësisë, që parashikon mes të tjerash ngritjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor, konsiderohet nga demokratët si një ligj në shkelje flagrante të Kushtetutës. Nënkryetari demokrat për reformën në drejtësi, Oerd Bylykbashi, sqaroi dje për "TCH" se amendamentet e miratuara në mënyrë të njëanshme mbrëmjen e 3 nëntorit thellojnë antikushtetutshmërinë e ligjit që përcakton sesi do të ngrihen dy organet që do të qeverisin sistemin e drejtësisë. Oerd Bylykbashi e krahason një komision të ri "ad hoc", që do të filtrojë kandidaturat nga avokatia përpara se ato të shqyrtohen nga Kuvendi, me funksionet e dikurshme të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Një organ që opozita e konsideronte si kupolën e kontrollit të drejtësisë nga qeveria. Oerd Bylykbashi tha se komisioni "ad hoc" është një strukturë që nuk parashikohet nga Kushtetuta dhe është krijuar për t'i imponuar Kuvendit të Shqipërisë vullnetin e disa njerëzve të caktuar, me gjasë nën kontrollin e qeverisë. Kjo është arsyeja që sipas demokratëve, e bën flagrante shkeljen e Kushtetutës dhe që detyron opozitën të ankimojë ligjin në Kushtetuese, sapo ai të botohet në Fletoren Zyrtare.

“Daily Mail”: Si u tall vrasësi shqiptar me drejtësinë tonë

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

 

Enida Himaj

Një vrasës shqiptar është kthyer në rrugët tona, pasi është tallur me procesin e ekstradimit”, e nis kështu shkrimin për vrasësin shqiptar, prestigjiozja “Daily Mail”. Ardian Rragami, i ekstraduar nga Britania pasi ishte dënuar me 15 vite burg, është rikthyer sërish për të jetuar në Mbretërinë e Bashkuar vetëm 4 vite më vonë. Gazeta britanike “Daily Mail” shkruan se Ardian Rragami, 45 vjeç, është tallur kështu me procesin e ekstradimit dhe sistemin e drejtësisë, duke u rikthyer sërish atje. Sipas gazetës, shqiptari përballet me akuzën e vrasjes në gjakftohtësi të një të afërmi. Ky person ishte një nga disidentët në vitet ’90 kundër regjimit komunist, ndërsa në vitin 1998, vrau fqinjin e tij në veri të Shqipërisë. Gazeta ia kushton artikullin jetës së tij, duke theksuar se u arrestua në vitin 2009, ndërsa në vitin 2010 u ekstradua për në Shqipëri për të vuajtur dënimin e dhënë teksa ishte ende në arrati. Pasi ka kryer dënimin në vitin 2014, gazeta shkruan se ai u rikthye në Britani, ku takoi bashkëshorten e tij Chrysoulla Michaels, 46-vjeçare, si dhe dy vajzat, në Eseks. “Lehtësia me të cilën ai ka qenë në gjendje të kalojë përsëri në Britani, pasi kishte gënjyer për të fituar qëndrimin këtu, është jashtëzakonisht e turpshme për autoritetet. Natën e kaluar, në përgjigje të një sërë pyetjesh nga ‘Mail’, Home Office tha se zyrtarët janë në dijeni të pranisë së tij në vend dhe janë duke u përpjekur për ekstradimin e tij”, shkruan gazeta. Në Shqipëri, Gjykata e Shkodrës e kishte dënuar me 15 vjet burg për vrasjen e shtetasit Qemal Kola, pas një sherri banal në një lokal. Në shtator të vitit 2009 ai u ekstradua dhe iu dorëzua drejtorisë së burgjeve në Rinas. Nën emrin Ardian Gashi, kishte përfituar azil në Angli dhe punonte në një firmë ndërtimi në Eseks, ku u zbulua nga Interpoli. Pasi përfitoi ulje dënimi në Apel, ai u bashkua me familjen e tij në Hertfordshire në vitin 2014. Kjo ngjarje po bën bujë në Angli, pasi pak javë më parë u zbulua historia e një tjetër vrasësi shqiptar që gjithashtu refuzon të depërtohet drejt vendit tonë. Avni Metra, vrasës i dyfishtë dhe i dënuar për përdhunim, ka bërë thirrje që të zbatohen të drejtat e njeriut në mënyrë që të mos ekstradohet nga Britania e Madhe. Në Shqipëri ai kërkohet për dy vrasje dhe posedim të armëve të zjarrit, ngjarje që datojnë në vitin 1996. Avokati i tij Helen Dawson i tha gjykatës se do të luftojë në këtë çështje bazuar në të drejtat e njeriut, duke argumentuar se ai ka frikë nga persekutimi dhe se tashmë është një njeri familjar, i cili ka ndërtuar jetën në Angli për 18 vitet e fundit dhe ka një raport të ngushtë dhe detyrime për katër fëmijët e tij. Mediat britanike po e ndjekin rastin e tij, pasi vlerësojnë se Anglia është kthyer në strehën e vrasësve shqiptarë.

Mbi 9 mijë policë, me uniforma të reja

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

Xhensila Kodra

Mbi 9 mijë punonjës të Policisë së Shtetit do të kenë uniformat e reja. Elementi kryesor është stema e policisë. Uniformat janë të konceptuara me një ndërthurje dyngjyrëshe. Uniformat me kombinim të ngjyrës së verdhë me të zezë janë për efektivët e Policisë Rrugore, e kuqja me të zezë për njësitë “Shqiponja” dhe ngjyra blu me të zezë, e cila nuk është përdorur më parë, është për Policinë e Rendit. Prezantimi i uniformave të reja u bë këtë të hënë nga kryeministri Edi Rama, ministri i Bre-ndshëm, Saimir Tahiri; kreu i Policisë së Shtetit, Haki Çako e ndërsa të pranishëm ishin edhe drejtues të tjerë të policisë. Uniformat e reja të policisë u prodhuan në Turqi dhe me këtë rast, kryeministri Rama falënderoi qeverinë dhe presidentin turk. Duke mbajtur një fjalim krahasues mes dy periudhave të qeverisjes, Rama tha se mungesa e një uniforme dinjitoze e kishte kthyer policinë në objekt barsoletash. “Nuk ka qenë as 100 e as 10 vite më parë, por vetëm 3 vite më parë, kur Policia e Shtetit edhe për shkak të uniformës ishte bërë objekt barsoletash. Nuk ka qenë as 100 e as 10 vite më parë, por vetëm 3 vite më parë, kur Policia e Shtetit perceptohej në të gjitha anketimet e publikut, si një prej tri institucioneve më të korruptuara të Shqipërisë. E është vetëm në 3 vite që ky perceptim i shqiptarëve është përmbysur plotësisht e siç tregojnë të gjitha anketimet, por mbi të gjitha, anketimet e bëra nga institucionet prestigjioze ndërkombëtare, sot Policia e Shtetit është institucioni më i besuar i qytetarëve të Shqipërisë”, – tha Rama.
Pagat
Kryeministri Rama u ndal edhe te pagat e punonjësve të policisë, ku theksoi se do të ketë rritje që nga 1 marsi i 2017-ës dhe se Policia e Shtetit shqiptar të jetë ndër policitë më të mira të BE. “Pagat e punonjësve të policisë u rritën sidoqoftë me 25%. Ndërkohë që me buxhetin e vitit të ardhshëm, duke filluar nga 1 marsi i vitit 2017, pagat tuaja jo vetëm do të rriten përsëri, por tanimë ato do të kapin nivelin e lartë të rajonit tonë, duke mishëruar edhe zotimin tonë që të kemi një Polici Shteti, ndër më të mirat në rajon dhe ndër më të mbështeturat financiarisht dhe moralisht në rajon”, pohoi kryeministri, duke shprehur mirënjohje edhe për efektivët që kanë rënë në detyrë. Ai tha se familja e një dëshmori përfiton pension të përjetshëm dhe mbështetje të drejtpërdrejtë financiare për fëmijët, ndërkohë që në momentin pas rënies në krye të detyrës shpërblehet menjëherë me 10 paga. “Nuk ka paga, nuk ka pensione, nuk ka shpërblime që mund të kompensojnë boshllëkun që lë një dëshmor në familjen e vet dhe në zemrën e kolegëve të tij”, pohoi Rama. Kryeministri sqaroi më tej se ka ende punë për të bërë, për të ngushtuar hapësirën e veprimit të krimit dhe të pasojave të kriminalitetit. “Krimi asnjëherë, askund nuk zhduket njëherë e përgjithmonë, por ne kemi një ambicie të shpallur si detyrim ndaj qytetarëve të këtij vendi dhe ndaj gjeneratës tjetër, që kufirin me krimin ta vendosim aty ku krimi mbetet njëherë e mirë, në cep, jo në qendër të jetës sonë të përbashkët, siç ishte deri tri vite më parë”, përfundoi kryeministri.

Haki Çako: Policia, e përfshirë
tërësisht në një sërë objektivash
Kreu i Policisë së Shtetit, Haki Çako, gjatë fjalimit për prezantimin e uniformave të policisë tha se prej më se tri vitesh Policia e Shtetit është e përfshirë tërësisht në një sërë objektivash që kanë synuar realizimin me sukses të prioriteteve të Ministrisë Punëve të Brendshme dhe qeverisë shqiptare. Sipas tij, objektivat kanë qenë të lidhura ngushtësisht me aspiratat dhe pritshmëritë e të gjithë shqiptarëve për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, si dhe ngritjen e shërbimit policor në nivelet e simotrave evropiane. “Këto uniforma, grada dhe simbole, tashmë të miratuara pas një procesi të gjatë vlerësimit stilistikor dhe tradicional, do të përcjellin freskinë e 1500 oficerëve të rinj të policisë, të rekrutuar brenda tri viteve, por edhe gatishmërinë, përkushtimin dhe sakrificat e të gjitha strukturave policore”, tha Çako.

Saimir Tahiri: Sulmohemi
sepse i shërbejmë ligjit
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, e cilësoi ditën e djeshme si më të rëndësishmen për policinë, duke thënë se tashmë policia është institucioni më i besueshëm për qytetarët, ndërsa më parë ishte policia më e varfër. “Nga sot do kemi uniforma të reja, të plota për çdo stinë, e mbi të gjitha mjaft cilësore, për mbi 9.000 punonjës policie, për Qarkullimin Rrugor, për Rendin, për ‘Shqiponjat’ dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë. Ne gjetëm një polici të varfër në arsim. Hapëm Akademinë e Sigurisë për të fituar sfidën më të madhe me mungesën e dijes”, tha Tahiri duke theksuar se është ulur numri i vrasjeve dhe i vjedhjeve. Është rritur lufta kundër drogës dhe pasuria kriminale e sekuestruar. Sipas tij, policia sot sulmohet, sepse nuk i shërben askujt tjetër përveç ligjit.

Bojkoti i zgjedhjeve, Spaho: Me Ramën s’ka votë të lirë

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

Valentina Madani

Edmond Spaho, nënkryetari i PD-së, paralajmëron braktisjen e Kuvendit dhe fillimin e protestave të fuqishme në mbarë vendin për shkak të situatës së vështirë që po kalon vendi. Z. Spaho përmes "Gazeta Shqiptare" akuzon kryeministrin Edi Rama për lidhje të forta me krimin dhe përpjekje për të blerë votat e 2017-ës përmes parave të tij. Sipas tij, Rama është problemi dhe jo zgjidhja. Ndaj zyrtari i lartë i PD-së shpreh bindjen se, në kushtet kur nuk zbatohet ligji i dekriminalizimit, kur Shqipëria është shndërruar në një narko- republikë dhe kur zgjedhjet e lira janë në rrezik, opozita ka gati strategjinë e saj të daljes nga kriza.
Z. Spaho, sa shqetësuese është situata e kanabisit në Shqipëri dhe përse PD-ja e ka kthyer këtë çështje në qendër të betejës së saj politike brenda dhe jashtë Shqipërisë?
Situata është mjaft shqetësuese, sepse, sikundër mund ta keni konstatuar edhe ju, kanabisi është mbjellë në çdo cep të Shqipërisë. Nëse deri disa muaj përpara kur kapeshin disa qindra kg kanabis bënte përshtypje, sot po bëhet e zakonshme të kapen disa tonë në ditë. Kujtoj rastet e kapura javët e fundit, të cilat kanë qenë jo vetëm në sasi kolosale, por afër qendrave të banuara dhe stacioneve të policisë. E kemi vënë në fokus të luftës politike, sepse nëse do ta shkatërrosh një vend, lejoje të kultivojë drogë. Eksperiencat e vendeve të tjera nuk lënë vend për dyshim. Por nuk është vetëm kjo! Paratë e drogës po financojnë përherë e më shumë zgjedhjet, duke i dhënë fund demokracisë, pasi po rrënohet institucioni i parë i saj që janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme.
Përse Edi Rama nuk është pjesë e zgjidhjes, por është pjesë e problemit?
Është pjesë e problemit, sepse Rama erdhi në pushtet me elementë kriminalë, me justifikimin se vetëm kështu mund ta rrëzonte Berishën. Kriminelët jo vetëm që i përdori në zgjedhjet e vitit 2013, por i solli edhe në parlament. Më pas i instaloi ata në administratën publike dhe polici. Për këtë kemi dhënë prova të pakundërshtueshme për zyrtarë me lidhje dhe aktivitet kriminal. Në zgjedhjet e vitit 2015, Rama kandidoi elementë me të shkuar kriminale, dhe ata fituan në disa qytete të rëndësishme dhe sot po i mbron me zell. Ata të cilët ligji i dekriminalizimit i nxori nga dera, Rama i qarkulloi duke i emëruar zyrtarë të rëndësishëm të PS-së në rrethe, siç është rasti i Lezhës. Në këto kushte, nuk mund të presësh zgjidhje nga ai, pasi është ideatori dhe zbatuesi i skemave të mbajtjes së pushtetit me çdo kusht nëpërmjet lidhjeve me krimin dhe paratë e drogës.
Sa të rrezikuara janë zgjedhjet e ardhshme të 2017-së dhe ku bazohet PD-ja kur akuzon Edi Ramën se me paratë e krimit kërkon të blejë votat e shqiptarëve?
Nëse Edi Rama do lihet në pushtet, nuk do të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Këtë e treguan zgjedhjet e vitit 2015, dhe veçanërisht zgjedhjet në Dibër, ku bëri provën gjenerale para zgjedhjeve të përgjithshme. Paralelisht me këtë ka zhvlerësuar ligjin e dekriminalizimit, duke marrë në mbrojtje ata të cilët duhej të ishin në burg, si kryetarët e bashkive në Kavajë dhe Krujë, por edhe në ndonjë rreth tjetër, nëpërmjet ndërhyrjeve në sistemin gjyqësor. Reformën zgjedhore e katandisi në një farsë duke e zvarritur. Nuk pranoi votimin dhe numërimin elektronik, financimin e kontrolluar nga shteti të fushatave zgjedhore si dhe kriminalizimin e shitblerjes së votës.
Sikurse përmenda më lart, në Dibër u bënë provat e përgjithshme, duke përdorur kultivuesit e kanabisit si dhe paratë e tyre për blerje masive të votës.
PD-ja, si do ta garantojë votën e shqiptarëve?
Vota e shqiptarëve garantohet duke larguar Edi Ramën nga qeverisja dhe organizimi i zgjedhjeve të ardhshme. Për këtë po përpiqemi të ndërgjegjësojmë këdo që ka sy për të parë dhe veshë për të dëgjuar; të majtë dhe të djathtë, shoqërinë civile, median dhe këdo tjetër që i dhimbsen fatet dhe e ardhmja e këtij vendi. Nëse do të jetë e nevojshme për të kuptuar se sa e rëndë dhe serioze është gjendja, mund të detyrohemi të braktisim edhe parlamentin, pasi mosgarantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme është detyra e parë e çdo institucioni demokratik.
Kur do ta braktisni Kuvendin?
Largimi nga parlamenti do të jetë mjeti i fundit për t'u treguar qytetarëve se në çfarë rruge pa krye jemi futur.
Një nga rrugët e rrëzimit të Edi Ramës nga pushteti, janë protestat?
Mendimi i kujtdo sot në opozitë është se Edi Rama mund të largohet vetëm me protesta të mirëorganizuara dhe të qëndrueshme.
Dhe kur do të fillojnë protestat?
Po punojmë për fillimin e protestave.
Nëse nuk e arrin dot një gjë të tillë, a do t'i bojkotojë opozita zgjedhjet?
Detyra jonë nuk është që të bojkotojmë zgjedhjet, por të garantojmë që do zhvillohen zgjedhje të lira dhe të ndershme e nga ky proces të dalë një qeverisje më e mirë, në përputhje me vullnetin e qytetarëve.
A është e vërtetë që deputetë të PD-së po lobon në Bruksel për shtyrjen e datës së hapjes së negociatave të anëtarësimit?
Partia Demokratike është forca e parë e cila i hapi rrugën integrimit euroatlantik të vendit duke e anëtarësuar në Këshillin e Evropës, në NATO. Hoqi vizat dhe plotësoi kushtet për të marrë statusin e vendit kandidat, status i cili u bllokua nga mazhoranca e sotme, atëherë në opozitë, nëpërmjet pretendimit qesharak për emërimin e kryetarit të qarkut të Fierit. Ne jemi të vendosur ta mbështesim procesin e integrimit europian të vendit si e vetmja rrugë nga duhet të shkojmë. Këtë e treguam kur u miratua statusi i vendit kandidat para dy vitesh. Kushtëzimi i datës së hapjes së negociatave jo vetëm me plotësimin e disa prioriteteve, tashmë të identifikuara nga BE-ja, si reforma në drejtësi, dekriminalizimi, lufta ndaj trafiqeve etj., duhet të shoqërohet edhe me organizimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Asnjë vend nuk mund të plotësojë standardet dhe të negociojë futjen në BE sa kohë nuk është në gjendje të organizojë zgjedhje të lira dhe të ndershme.
Çfarë strategjie po ndjek PD-ja për t'u rikthyer në pushtet?
Ne do të vijmë në pushtet duke kthyer besimin e qytetarëve te PD-ja si alternativë për një qeverisje ndryshe nga kjo e tri viteve të mazhorancës së majtë. Ne do të vijmë në pushtet nëpërmjet zgjedhjeve dhe me një program i cili të garantojë rritjen ekonomike të vendit, hapjen e vendeve të reja të punës dhe forcimin e institucioneve demokratike. Për këto çështje kemi kohë që punojmë dhe do t'u ofrojmë qytetarëve një alternativë reale dhe të mundshme për t'u realizuar.
Por, që të mundësohen sa thashë më sipër, duhet të garantohet një proces zgjedhor i lirë dhe i ndershëm.
Programi i ri i PD-së tashmë ka marrë dhe bekimin e CDU-së së Kancelares Merkel, por ku konsiston kryesisht?
Programi i PD-së është realist dhe konkret. Më pak shtet arbitrar dhe arrogant dhe më shumë liri për individin. Tatimet dhe taksat e qeverisë sonë do të përbëjnë gjithmonë pjesën më të vogël të kostos së qytetarëve dhe të sipërmarrjeve dhe do të kthehen tërësisht në shërbim të tyre. Që do të thotë: taksa të ulëta, taksë e sheshtë 9 për qind, TVSH 15 për qind, taksa të ulëta, më pak taksa. Dhe, asnjë shpenzim që nuk shkon tërësisht në shërbim të taksapaguesit.
Kreu i PD-së ka lajmëruar një aleancë të gjerë kundër qeverisë. Kë përfshin kjo aleancë? Çfarë nënkupton deklarata e z. Basha 'së bashku me një aleancë vlerash që sa vjen e shtohet, madje edhe me faktorë politikë brenda vetë Partisë Socialiste, duhet t'i japim zgjidhje duke larguar kryeproblemin, Edi Ramën?' Si do të bëhet aleanca me faktorë edhe nga e majta?
Ne po u bëjmë thirrje të gjitha shtresave të vendit, partive politike, shoqërisë civile, medias dhe kujtdo tjetër që është i interesuar që vendi të mos gremiset në një diktaturë të re të komanduar nga grupet e krimit të organizuar, që t'i bashkohet koalicionit opozitar për të larguar Edi Ramën dhe Rilindjen e tij, si e keqja më e madhe që i kanoset vendit. Këtë tashmë nuk e themi vetëm ne, por edhe aleatë të ngushtë të Ramës në vitin 2013, të cilët po i kërkojnë të majtës që të shkëputet nga Edi Rama.
Çfarë ndodh nëse nuk merren parasysh tri kushtet e opozitës: zbatimi i ligjit të dekriminalizimit, çështja e drogës dhe shndërrimit të Shqipërisë në një narko-republikë, dhe çështja e zgjedhjeve të lira?
Dekriminalizimi, çrrënjosja e kanabizimit të vendit dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme do të ndodhin, sepse për këto janë të interesuar qytetarët, pasi ndryshe vendi nuk ka të ardhme.
Këto tri kushte, besoni se do të pengojnë marrjen e rekomandimit për hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE-së?
A dini ju ndonjë vend i cili të ketë probleme të tilla si këto që ka Shqipëria dhe të jetë duke negociuar anëtarësimin në BE? BE-ja është hapësira e lirive dhe e të drejtave të njeriut, e demokracisë dhe e prosperitetit ekonomik, dhe e tillë do mbetet edhe në të ardhmen.
Jeni të gatshëm për bashkëpunim me LSI-në për hir të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme?
Ne jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me të gjithë ata të cilët janë në opozitë me Edi Ramën si dhe të mbajë përgjegjësi kushdo që i shërben Edi Ramës për të mbajtur në këmbë regjimin e tij.

Abuzimet me ilaçet, KLSH: Dëmi, 1.6 miliardë lekë

Posted: 08 Nov 2016 08:00 AM PST

Ornela Manjani

Abuzimet me rimbursimin e ilaçeve kanë kapur shifrën e 1.6 miliardë lekëve. Janë 80.123 receta fiktive përmes të cilave janë “vjedhur” paratë nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Shuma e vjedhur dhe si funksiononte skema për marrjen e parave nga Fondi janë zbardhur nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, i cili ka kryer një auditim për vitin 2015.
Skema e vjedhjes
Kontrolli i Lartë i Shtetit bën të ditur se, nisur nga fakti që jo çdo recetë e deklaruar nga rrjeti farmaceutik në programin e-farmacia është detyrim për t’u regjistruar e më tej rimbursuar, janë konstatuar diferenca ndërmjet recetave me rimbursim të vetëdeklaruara në programin e-farmacia dhe recetave fizike të regjistruara në sistemin e recetave. “Në program janë evidentuar raste të recetave që nuk kanë mjekë me statusin ‘Pranuar’, në total 80.123 rekorde. Në program janë evidentuar raste të hyrjeve të farmacive nga furnitorë që iu ka mbaruar kontrata me FSDKSH-në, me statusin ‘Pranuar’, në total 321.042 rekorde. Në program janë evidentuar raste të faturave hyrëse me minus (pra kthime) dhe statusin ‘Pranuar’ të farmacive nga furnitorë që iu ka mbaruar kontrata me FSDKSH-në, në total 1.253 rekorde. Edhe në këtë sistem nuk ka asnjë gjurmë të sistemimit të veprimeve të regjistruara gabim, duke mbartur ngjarjet njëra pas tjetrës”, thuhet në raport.
Problematikat
Kontrolli i Lartë bën të ditur se depot farmaceutike rezultojnë ta kenë mbyllur vitin 2015 (dhjetor 2015) me gjendje negative për 14 barna të rimbursueshme në shumën 1,086,307 mijë lekë, çka do të thotë që, referuar të dhënave të sistemit, janë deklaruar shitje të barnave drejt rrjetit të hapur farmaceutik më shumë sesa deklarimi në hyrje i tyre. Sipas KLSH-së, nga përpunimi i të dhënave është konstatuar se në 10 raste, në bilancin shitje, konsum, gjendje të barnave të rimbursuara, rezulton një diferencë, ku vlera e rimbursuar është më e madhe se vlera e barnave të shitura nga depot dhe rrjeti farmaceutik me 541,192 mijë lekë. “Në 16 raste janë regjistruar shitje me minus, të cilat rezultojnë të jenë kthime të barnave nga Qendrat Spitalore në drejtim të depove farmaceutike brenda datës së skadencës në shumën 7,731 mijë lekë, për barna si Ketosteril, Mircera syringe, Renvela, Zelboraf etj., me argumentimin e nevojës për barna të tjera. Regjistrohen fatura shitjeje, kur sasia e barnave në faturë është më e madhe se gjendja e tyre, si dhe nuk regjistrohen të dhëna për barnat që shkojnë te subjektet që nuk kanë kontratë me FSDKSH-në për depo apo farmaci”, thuhet në raportin e KLSH-së. Sipas raportit të auditimit, nuk ekzistojnë kontrolle për sasinë e barit që subjekti blen dhe sasinë po për të njëjtin bar që i njëjti subjekt kthen, ku kthimi i tij regjistrohet si shitje me minus. “Nuk rezulton të jetë bërë ndonjëherë gjatë vitit 2015 automatikisht apo manualisht kryqëzimi i të dhënave për hyrjet e barnave që depot deklarojnë, me të njëjtin informacion që ka Agjencia e Kontrollit të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (AKBPM)”, thuhet në raport.

Related Posts :Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adenokarcinoma (1) Adenoma (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Amputacioni (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (2) Dr. Driton Ferizi (1) Dr. Gëzim Galiqi (1) Dr. Imri Vishi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (2) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (15) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (253) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (1) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompetenca (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (3) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronika (1) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kseroderma (1) Kseroftalmia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (11) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (2) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libraria (1) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligjet (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i efektit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Lindje (5) Lipaza (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Madhësit dalëse (1) Madhësit hyrëse (1) Magjia (3) Magjia e dashurisë (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (11) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekësia (1) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërmarrjet (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (2) Nervat kranial (2) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (35) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngërçi (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Nitroglicerina (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njerëzit (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (166) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligarkia (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (2) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (2) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (3) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (5) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (16) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (2) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qeverisja (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referenca (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrjeti kompjuterik (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Sharri (1) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (8) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (3) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i komunikimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi informatik (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (3) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (7) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Teknologjia informative (1) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (4) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Tremori (1) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (4) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (11) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (3) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Visar Ymeri (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (3) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (2) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (2) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve