WordPress.com Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

““Don Kishoti” në Teatrin Kombëtar” plus 9 more - Gazeta Shqiptare

loading...

““Don Kishoti” në Teatrin Kombëtar” plus 9 more - Gazeta Shqiptare


“Don Kishoti” në Teatrin Kombëtar

Posted: 09 Nov 2016 08:01 AM PST

Don Kishoti është një mesoburrë zotëri nga La Mancha, Spanja qëndore, i fiksuar pas idealeve kalorsiake të lexuara në librat e tij. Ai një mbrëmje vendos të marrë shpatën dhe heshtën e tij dhe të dalë në mbrojtje të së drejtës duke gjunjëzuar të paudhët dhe dallaverexhinjtë. Në udhëtimet e tij të çmendura në mbrojtje të së drejtës ai shoqërohet nga fshatari besnik Sanço Pança. Në këmbim të shërbimeve të tij Don Kishoti i ka premtuar ta bëjë guvernator të ishullit të parë që do të pushtojë. Kështu Don Kishoti kalon një kalvar rrugëtimi për t’u kurorëzuar kalorës dhe për të fituar zemrën e të bukurës Dulqinjë të Tobozës. Shfaqja me regji të Klajd Ymerit do ketë premierën të shtunën në 11 nëntor në Teatrin Kombëtar pikërisht në 400 vjetorin e vdekjes së nobelistit Servantes. Romir Zalla është përzgjedhur për rolin kryesor atë të Don Kishotit, Sanço do të interpretohet nga Gentian Zeneli, Shaline (shërbëtorja e hanit) Adelina Muça, hanxhesha nga Albana Sançolli, hanxhiu aktori Gert Ferra, At Pedro nën interpretimin e aktorit Laert Vasili, Fernando (i dashuri Sharlines) Amos Zaharia, mbesa e Don Kishotit luhet nga aktorja Alesia Xhemalaj. Një tjetër veçanti e kësaj shfaqje është dhe pjesëmarrja e sopranos së njohur shqiptare Arlinda Morava, që do të luajë rolin e Fallxhores. Ndërsa, Dulcinja interpretohet nga aktorja kosovare Valina Muçolli. Shfaqja do të ruajë frymën e viteve kur zhvillohen ngjarjet. Fryma e Servantesit është mbajtur me fanatizëm. Kostumet në shfaqje do të jenë të periudhës 1550 ­1570. Vepra është mbajtur si një komedi argëtuese, por nuk i është hequr thelbi tragjikomik personazhit Don Kishot. “Don Kishoti” luhet për herë të parë si komedi në Teatrin Kombëtar, ku dhe për herë të parë shtohet një personazh komik, që do të interpretohet nga sopranoja aktore Arlinda Morava.

Sondazhet, Clinton pranë Shtëpisë së Bardhë

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

Enida Himaj

Amerika është zgjuar sot me presidentin e 45 të saj. Ditën e djeshme në të gjithë kontinentin janë mbajtur zgjedhjet për presidentin e ri. Pas një fushate të egër dhe jo konvencionale, dy kandidatët, Hillary Clinton e demokratëve dhe Donald Trump i republikanëve, e mbyllën ciklin me një seri mitingjesh elektorale, ku i parashtruan argumentin përmbledhës zgjedhësve. Në përballjen shtet për shtet, Clinton duket se ka avantazh të lehtë nga sondazhet në disa nga shtetet ku zhvillohet betejë e ashpër si Pensilvania, Neveda apo Mishigeni. Por, Trump-i ka avantazh në Ohajo, Ajua, Hempshajrin e ri dhe është barazim në Florida dhe Karolinën e Veriut. Megjithatë, thuajse përgjatë gjithë fushatës, kandidatja e djathtë ka kryesuar sondazhet si një fituese e mundshme. Shtetet amerikane dhe vëzhguesit e zgjedhjeve njoftuan se ka pasur një numër rekord të votimeve të hershme, me një pjesëmarrje të madhe të pazakontë të votuesve hispanikë, që duket se i kanë dhënë përparësi Clinton-it. Sipas të dhënave të deritanishme, mbi 40% e votuesve amerikanë e kanë bërë zgjedhjen e tyre në ato që njihen si votimet e hershme. Sondazhet flasin për një fitore të Clinton. I fundit është ai i kryer nga “Reuters” dhe kompania e sondazheve “Ipsos”, të cilat vlerësojnë se Hillary Clinton ka 90% mundësi të jetë presidentja e ardhshme e SHBA-ve. Nivele rekorde të votuesve të hershëm janë njoftuar nga 23 shtete, përfshirë edhe distriktin e Columbia. ” CNN” ka ngritur edhe dy skenarë të mundshëm se si kandidatët mund t’i fitojnë zgjedhjet. Për Donald Trump-in është thelbësore të mbajë dy shtete të cilësuara bastione, të cilat Mitt Romnei i fitoi 4 vite më parë, Karolinën e Veriut dhe Arizonën. Gjithashtu, miliarderi duhet t’u rrëmbejë demokratëve 3 shtete të fituara nga Barak Obama në 2012-ën, Floridan, Ohajon dhe Ijouan. Një humbje në një nga këto 5 shtete do të ndërlikonte shumë rrugëtimin presidencial të Trump-it, shkruan “CNN”. Nga ana tjetër, kandidatja demokrate Clinton duhet të ruajë të pacenueshëm atë që quhet “muri blu” i demokratëve, fitoren në shtetet kyçe të Pensilvanisë, Miçiganit dhe Uiskonsit. Nëse ish-Sekretarja e Shtetit mban në këmbë “Murin Blu” dhe fiton një nga Karolina e Veriut, Florida dhe Ohajo, Shtëpia e Bardhë është e saj. E ndërsa rivalja e tij demokrate votoi vetëm herët në Chappaqua, New York, kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë ka zgjedhur të votojë pas saj, këtë herë në Midtown të Manhattanit. Por, edhe këtu ka vend për të bërë krahasime mes popullaritetit të dy kandidatëve. Gjatë votimit të Clinton, e cila u paraqit pranë qendrës zgjedhore të vendlindjes së saj e shoqëruar nga bashkëshorti Bill Clinton, ish-president i Amerikës, njerëz të shumtë ishin mbledhur për të bërë qoftë edhe një “selfie” me çiftin e njohur të politikanëve, e pse jo pati edhe nga ata që brohorisnin “Fituese do të jeni ju”. Ndërkohë, ndryshe nga kjo atmosferë, në qendrën e votimit të manjatit të pasurive të paluajtshme, në Manhattan u zhvillua një protestë. Nuk ishte një dosido, por një protestë e mbajtur nga dy gra të zhveshura “topless”, të cilat natyrshëm që pas këtij akti përfunduan në prangat e policisë së New York-ut. Trump ende nuk ishte paraqitur në zonën e tij zgjedhore për të hedhur votën, kur gratë e veshura me xhinse thërrisnin në kor: “Jashtë nga vendvotimet tona zoti Trump”. Madje, pati edhe thirrje aspak etike. Ndërkohë, rrjetet sociale kanë nisur të ironizojnë me kandidatin republikan, i cili është kapur nga aparatet fotografike të medieve amerikane, teksa sheh me bisht syri se për kë do të votojë Melania Tramp.

Verifikim sahateve të energjisë, tarifat që do paguajë çdo qytetar

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

Ornela Manjani

Punonjësit e Drejtorisë së Përgjithshme të Metrologjisë do të shkojnë shtëpi më shtëpi e biznes më biznes për të verifikuar vulat në sahatet që matin energjisë dhe regjistrimin e saj. Ministria e Financave dhe Ministria e Energjisë kanë hartuar një udhëzim të përbashkët, ku janë miratuar edhe tarifat që do të paguajnë qytetarët për këtë shërbim, të cilat variojnë nga 200 lekë deri 1.200 lekë.
Urdhri
Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri dhe ministri i Financave, Arben Ahmetaj kanë firmosur një urdhër të përbashkët për përcaktimin e tarifave-tavan të shërbimit të verifikimit të mjeteve matëse të energjisë elektrike. Sipas urdhrit, verifikimi i matësve të energjisë elektrike do të kryhet nga Drejtoria e Përgjithshme e Metrologjisë (DPM), ose nga një person juridik i autorizuar prej saj, i akredituar sipas legjislacionit në fuqi. "Verifikimi i matësit realizohet në terren, aty ku matësi është i instaluar, pranë laboratorit të DPM-së, ose personit juridik të autorizuar prej saj. Për shërbimin e verifikimit të matësve të energjisë elektrike, të kryer nga DPM-ja ose nga personi juridik i autorizuar prej saj, paguhen vlerat financiare të rëna dakord ndërmjet palëve, pa tejkaluar tarifat-tavan të cilat përcaktohen në këtë udhëzim", thuhet në udhëzimin që mban firmën e dy ministrave. Periodiciteti i verifikimit të matësve të instaluar të klientit përcaktohet në Kodin e matjes, ndërsa llojet e shërbimeve që do të kontraktohen, sasitë dhe kushtet e realizimit të verifikimit të matësve, përcaktohen në kontratën-tip të miratuar nga ERE dhe të nënshkruar ndërmjet palëve. Tarifat janë për njësi (copë) dhe nuk përfshijnë TVSH-në. Ndërkohë, tarifat e verifikimit të matësve të energjisë elektrike derdhen në bankë në numrin e llogarisë së Drejtorisë së Përgjithshme të Metrologjisë dhe Kalibrimit, drejtorive rajonale, degëve, zyrave të saj, ose të personit juridik të autorizuar prej saj.
Sahatet
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) sapo ka përfunduar operacionin e vendosjes së matësve për të gjithë abonentët, të cilët faturoheshin aforfe për muaj të tërë. Sipas detyrimit ligjor, përcaktuar nga ERE, dhe angazhimit të Ministrisë së Energjisë, OSHEE-ja ndërmori fushatën e instalimit të matësve te të gjithë abonentët, për periudhën janar-qershor 2016, të cilët ishin rreth 37 mijë. Në total, duke filluar nga viti 2015, kur nisi dhe zbatimi i reformës në sektorin energjetik, deri në vitin 2016, janë instaluar rreth 71 mijë matës.

Përmbytjet: 50 mijë abonentë pa energji, 180 shtëpi me ujë

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

 

Kryeministri Edi Rama mblodhi dje, dy herë brenda ditës, Zyrën Operacionale të Situatës në Kryeministri, ku janë shkëmbyer informacionet që vinin nga terreni. Deri në orët e pasdites ishin 50 mijë familje pa energji elektrike, nga 64 që ishin në mëngjes, ndërkohë që në të gjithë vendin ishin 180 shtëpi të përmbytura.
Takimi i paradites
Dorian Tola, koordinator në Zyrën Operacionale të Situatës: Reshjet intensive të shiut, të cilat kanë rënë në vendin tonë, kanë prekur disa qarqe të vendit. Qarqet më të prekura janë Durrësi, Tirana, Dibra, Lezha dhe Gjirokastra. Si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Zezë në Fushë-Krujë, 3 familje mbetën të izoluara dhe u evakuuan nga forcat zjarrfikëse. Gjithashtu në Lezhë, një shkollë ka ndërprerë procesin mësimor. Ka prezencë uji në rrugë dhe në katet e para të banesave dhe bizneseve në disa ndërtesa të qarqeve të përmendura. Në autostradën Tiranë–Durrës, uji ka bllokuar një pjesë të segmentit të saj, prandaj dhe rruga ka qenë devijuar nga aksi dytësor, nga Ndroqi. Në Dibër, ujërat e lumit Drin kanë dalë nga shtrati duke rrezikuar 5 banesa, familjet e të cilave janë evakuuar. Në Shkodër, ujërat e lumit kanë shkatërruar një urë, e cila ka qenë më parë e dëmtuar, ura rurale që lidh Tamarën dhe Vajkalin. Në të gjitha akset e qarqeve Kukës dhe Dibër ka rënie gurësh dhe materialesh. Firmat e mirëmbajtjes po punojnë për ta pastruar dhe për ta mbajtur gjendjen nën kontroll. Gjendja më problematike paraqitet në aksin Hadroj-Qafë Bene, ku rënia e gurëve dhe dherave ka krijuar probleme serioze për qarkullimin. Më e rënduar gjendja në qarkullim paraqitet në Shkozë dhe te tuneli.
Për 24 orët e ardhshme dhe për ditët në vijim parashikohet mot me vranësira të dendura, me reshje shiu me intensitet të ulët, mesatar deri të lartë, pra, pritet të vazhdojë kjo situatë hidro–meteorologjike.
Kryeministri Rama: Emergjencat Civile kanë marrë këtë informacion prej disa ditësh dhe faktikisht prej dy ditësh që të gjitha strukturat, nën drejtimin e ministrave dhe personave përgjegjës, janë angazhuar për ta përballuar sa më mirë të jetë e mundur, një gjendje që realisht është vërtet e pazakonshme për sa u përket reshjeve të parashikuara.
Sokol Dervishaj: Në çështjen e ujësjellësve mund të them se situata është nën kontroll të plotë dhe se nuk ka asnjë problematikë deri tani, qoftë në furnizimin me energji të ujësjellësve, apo nga krijimi i ndonjë shqetësimi që mund të vinte nga reshjet e tepërta. Për sa i takon çështjes së akseve rrugore nacionale, sikurse u përmend këtu, ka një problematikë në disa prej tyre. Në aksin Tiranë-Durrës, i cili ka qenë problematik për shkak të reshjeve, janë angazhuar 6 fadroma dhe mjete të shtuara e fuqi punëtore nga kontraktorët e mirëmbajtjes së rrugëve dhe praktikisht po bëjnë një punë të mirë. Në zonën e Fushë-Krujës, nga prurjet e shumta të përrenjve ka prani të madhe të ujit në rrugë dhe përveç ujit, edhe gurë apo rrëshqitje, jo shumë serioze.
Takimi i pasdites
Kryeministri Rama: Ne e kemi ndjekur çdo minutë këtu nga Zyra Operacionale e Situatës gjithë vijimësinë e përpjekjeve, ashtu sikundër edhe gjithë volumin e ankesave, kërkesave, shqetësimeve të mbledhura në të gjithë territorin, në të gjitha nivelet, që nga niveli i qeverisjes vendore, te niveli i qytetarëve që na janë adresuar.
Dorian Tola: Ka një përmirësim të ndjeshëm për sa i përket furnizimit me energji elektrike, ku numri i abonentëve pa energji elektrike ka ardhur në rënie. Madje, sipas informacionit të fundit që kemi, aktualisht në të gjithë vendin janë rreth 60 mijë abonentë të mbetur pa energji elektrike. Gjithashtu, përmirësim ka pasur në drejtim të zhbllokimit të disa akseve rrugore në qarkun e Durrësit, në Lezhë dhe në Kukës. Është ndërprerë procesi mësimor në të gjithë vendin, deri në një urdhër të dytë. Siguria e jetës: 80 familje janë evakuuar në Tiranë, 4 familje në Dibër, në një rast evakuimi është përdorur helikopteri i Forcave të Armatosura, në një operacion të vështirë nga ajri. Fatkeqësisht një person është gjendur i mbytur në Lumin e Tiranës nga forcat palombare të RENEA-s. Rasti po hetohet, për të zbardhur rrethanat e ngjarjes. Akset rrugore: Akset më problematike paraqiten: Bajram Curri-Valbonë, i cili është i bllokuar; Në akset Shkodër-Qafë Qele dhe Harku i Bërdicës ka prani të shtuar uji, si pasojë e hapjes së HEC-it; në Skuraj, rruga është përmbytur për shkak të hapjes së portave të HEC-it Shkopet; në Kukës është shembur një urë mbi lumin Bushtricë, e cila lidh dy fshatra; kemi bllokim të segmentit Ndoj-Qafë Shtamë, në kilometrin e 13-të, si pasojë e rrëshqitjes masive të inerteve. Gjithashtu, fshati Zhebe në Përmet është izoluar, pasi është shembur ura që e lidh me qytetin; autostrada Tiranë-Durrës është hapur në një drejtim, pra është përmirësuar gjendja; gjithashtu është hapur për qarkullim edhe aksi Dushaj-Lekbibaj.
Tokat bujqësore në rang vendi: Në Shkodër 600 ha raportohen me prezencë uji; në Lezhë 850 ha; në Fushë-Krujë 280 ha; në Durrës 200 ha; në Tiranë 15 ha; në Gjirokastër 130 ha.
Forca të angazhuara: Gjithsej, 136 Forca të Armatosura, 23 mjete dhe 5 agregate kanë qenë në mbështetje të Emergjencave Civile.
Parashikimi i motit nuk ka ndryshuar. Pritet që situata të përkeqësohet 24 orët e ardhshme dhe reshjet me intensitet mesatar, deri të lartë, do vazhdojnë të bien edhe në ditët në vijim.
Shemsi Premçi: Janë informuar gjithë ministritë e linjës dhe deri më tani, situatat më kritike kanë qenë në rajonin e Tiranës: autostradat, hyrja te nyja e "Pallatit me Shigjeta", rruga "Don Bosko", Lumi i Tiranës, ku kemi pasur rreth 80 familje me prezencë uji, për të cilat janë angazhuar menjëherë të gjitha strukturat e Policisë, shërbimet zjarrfikëse dhe shërbimet e ushtrisë dhe janë evakuuar menjëherë familjet, e aktualisht ndodhen të sistemuara në shkollën 9-vjeçare "Gramoz Palushi", ku janë gjithsej 170 persona me të gjitha kushtet e nevojshme minimale për të jetuar. Në zonën e Lezhës ka pasur probleme në Droje, prezencë të ujit në 35 familje. Në Shkodër, në lagjen "Ajasem" ka prezencë uji në 40 banesa. Shtëpi me prezencë uji në të gjithë territorin e Shqipërisë janë gjithsej 180, por jo të përmbytura. Duhet ta theksojmë: jo të përmbytura, sepse aktualisht në asnjë nga banesat nuk ka ujë, me përjashtim të 10 banesave, të cilat kanë nga 10-30 centimetra ujë.
Erion Veliaj: Kemi bërë një menaxhim dhe normalizim të situatës gjatë orëve të ditës. E vetmja çështje e pazgjidhur ose që është një çështje aktive është çështja e ujit të pijshëm në Tiranë. Unë sapo kthehem nga Bovilla dhe bëmë aty një demonstrim fizik të situatës së ujit.
Kjo do të thotë që ne e kemi reduktuar në 30% furnizimin me ujë. Pra, vetëm 30% e kapacitetit furnizohet me ujë Tirana. Gjatë darkës do të ketë një furnizim me ujë të plotë, sepse është tashmë uji në depot e ujit i depozituar gjatë ditës, para se të ndodhte turbullira. Ne momentalisht jemi duke bërë teste çdo 10 minuta, por situata është aq dramatike. E thënë thjesht për qytetarët, përpara një vendimmarrjeje të vështirë, kam vendosur dhe kam urdhëruar që të ndodhë ky reduktim i ujit, pra ne të lëshojmë në sistem atë që kemi tashmë të filtruar, por të mos e teprojmë. Dua t'u bëj thirrje të gjithë qytetarëve të furnizohen sot në darkë për nevojat e 2-3 ditëve të ardhshme. Shpresoj se nuk do jetë i nevojshëm pezullimi total i filtrimit të ujit në Bovillë, megjithatë është i mundshëm. Më mirë ta themi të vërtetën siç është dhe të jemi të përgatitur e të marrim vendime të përgjegjshme. E, besoj që vendimi që kemi marrë për të kufizuar ujin në Tiranë derisa të shkojmë në një situatë të pranueshme, është vendim i drejtë, edhe pse jo vendimi më komod i mundshëm.
Kemi një njoftim nga Ministria e Arsimit për pezullimin e mësimit nesër, e duhet ta respektojmë. Në fakt, vetëm në 2 nga 200 shkolla të Tiranës kemi pasur problematikë, megjithatë, duke qenë se shumë prej oborreve kanë pasur inerte e duhet të pastrohen, gjithë bashkia do jetë në dispozicion nesër. Nuk kemi pasur probleme në 31 çerdhet dhe 26 kopshtet e rikonstruktuara, kishim menduar edhe për këtë ditë. Do të thotë që ne do t'i kemi hapur ato nesër (sot), për prindër që për një arsye të caktuar nuk mund t'i mbajnë fëmijët në shtëpi. Në kopshtet e çerdhet e Tiranës dyert do jenë të hapura, për të mundësuar sadopak një lloj komoditeti në këtë situatë të vështirë për prindërit që nuk kanë një alternativë tjetër, në dallim nga nxënësit e shkollave, që mund të rrinë edhe vetëm.
Kryeministri Rama: Është me rëndësi e vlen të theksohet çështja e kësaj emergjence specifike që ka të bëjë me ndotjen e ujit të Bovillës, dhe që bëhet e mundur që të gjithë qytetarët e Tiranës ta kenë këtë informacion, gjë që mund të realizohet vetëm duke e përsëritur pa u lodhur e pa u mërzitur, pasi është një situatë që askush nuk do të dëshironte të sillte implikacione shëndetësore krejtësisht të evitueshme, duke marrë masat, gjatë natës së sotme, për të përfituar nga furnizimi me ujë të pastër e për të krijuar një depozitë për 2 apo 3 ditët në vijim.
Edmond Panariti: Situata duhet ndjekur në vazhdimësi dhe me vëmendje të madhe, për të bërë ç'është e mundur që të minimizojmë ato pasoja që mund të vijnë nga këto reshje të jashtëzakonshme. Kemi pasur bashkëpunim të frytshëm, në sintoni do të thosha, me pushtetin lokal, gjë që na gëzon, për arsye se, në mënyrë që sistemi të funksionojë në mënyrë integrale duhet që të kemi sintoni dhe sinkroni midis ndërhyrjeve që bëjmë në nivel qendror me ndërhyrjet që ndodhin në nivelet e kanaleve dytësore nga pushteti vendor.
Kryeministri Rama: Kemi ndërmarrë operacionin më masiv të pastrimit të kanaleve kryesore dhe atyre dytësore. Sikur të mos kishim bërë këtë punë kolosale gjatë këtij viti, do të ishim duke u përballur me një situatë shumë më dramatike. Patjetër që, kjo është edhe shprehje e faktit që na duhet ende ta vazhdojmë këtë punë. Kemi arritur thuajse të pastrojmë 1.000 kilometra kanale, të cilat na e kanë lehtësuar punën shumë dhe shpjegojnë dhe faktin që sasia e hektarëve të përmbytur është shumë më e vogël se çka do të ishte po të merrnim parasysh të njëjtin volum reshjesh, në kushtet e kanaleve të bllokuara.
Damian Gjiknuri: Në total, nëse prurjet e përgjithshme janë 3 mijë metra kub, për shkak të reshjeve dhe shkarkimeve kryesisht të përrenjve që derdhen në rezervuarin e Komanit, shkarkimet totale, që përfshijnë prodhimin e energjisë dhe shkarkimet e kontrolluara, janë në total 1760 metra kub ujë, të cilat nuk përbëjnë aspak rrezik për përmbytje masive ashtu siç kemi mësuar të shohim vitet e shkuara.
Këtu dua të theksoj edhe një gjë, që fatkeqësisht ka pasur edhe spekulime politike. Si duket, shpeshherë politika do mundohet të kapitalizojë edhe me fenomene natyrore, gjoja sikur akuzohet nga autoritetet publike korporata, e cila nuk ka njoftuar për shkarkimet e ujërave apo është shkaktare kryesore e disa përmbytjeve që kanë ndodhur.
Kryeministri Rama: Është e qartë që, as ne dhe asnjë qeveri apo bashki në botë nuk disponon ndonjë instrument për të ndaluar përmbytjet kur ato vijnë si rezultat i daljes nga parametrat maksimalë të mundësisë së administrimit të infrastrukturës së reshjeve. Sot jemi dëshmitarë që përmbytje shumë më të mëdha dhe shumë më rrëqethëse sesa kjo e Tiranës ndodhin edhe në qytete shumë më të zhvilluara dhe shumë më të konsoliduara, në pikëpamjen e infrastrukturës dhe gjithë sistemeve të mirëmbajtjes. Mjafton të kujtojmë – dhe është diçka që sot ua kam kujtuar edhe disa qytetarëve që herë pas here më kanë sinjalizuar me mesazhet e tyre, pasi ishin, për fat të keq, të bllokuar në autostradë – rastin kur deri në Paris shkoi uji në katin e parë të Muzeut të Luvrit. Pa folur pastaj për rajonin, ku vetëm një shtrëngatë ekstreme në një kohë të shkurtër krijoi gjithë atë kaos dhe gjithë ato pasoja në Maqedoni, apo në Serbi, pak kohë më parë, apo në Itali, ku pamjet e këtyre situatave janë bërë të përsëritura, ashtu sikundër janë të tilla edhe në të gjithë zonën e Europës Mesdhetare. Ajo që ne mund të bëjmë është ajo që po bëjmë, që të ndalemi te kufiri ku ndahet tërbimi i natyrës nga mundësitë e administrimit. Realisht, deri në këto momente, besoj që, puna e bërë në terren dhe mbi të gjitha i gjithë ky koordinim, si asnjëherë më parë, që po bëhet dhe falë këtij sistemi që ne kemi ndërtuar posaçërisht për situatat e emergjencave, flet vetë.
Drejtori i OSHEE, Ardian Çela: Rreth 62 mijë abonentë që në orën 18:00, janë pa energji, numri i fiderave është 47. Këto 47 fidera janë kryesisht në zona rurale, ku dhe fiderat janë të amortizuara. 54% e këtyre fiderave janë stakuar për arsye sigurie. Zona më e prekur është rajoni i Tiranës, konkretisht zonat e Kamzës dhe Farkës. Dua të përmend edhe një fakt, i cili ka qenë shumë i shpeshtë, si në javën e kaluar, dhe është vënë re edhe në ditën e sotme. Disa nga fiderat, siç është rasti i Farkës, janë dëmtuar nga ndërhyrje të kompanive private për punë private, apo hapje rrugësh e ndërtime banesash.
Mimi Kodheli: Ne kemi bërë planin tonë për ndërhyrjet në të gjithë vendin, bazuar edhe në të dhënat e fundit meteorologjike, dhe do të vazhdojmë t'i mbetemi këtij komunikimi dhe këtij plani.
Drejtori i OSHEE, Ardian Çela: Nga raportimi para një ore, kam një raportim tjetër, ku numri i fiderave nga 47 ka zbritur në 34, dhe numri i abonentëve që janë pa energji nga 64 mijë në 50 mijë. Kjo situatë vazhdon të përmirësohet. Në qytetin e Tiranës, ku paraqitet gjendja më dramatike, më e lënduar, numri i fiderave ka zbritur në 11 që janë pa furnizim me energji elektrike. Pra, grupet në terren po vazhdojnë të punojnë.
Saimir Tahiri: Janë deri tani, 2 viktima të regjistruara, pavarësisht se, me të drejtë, drejtori i Emergjencave Civile bëri ndarjen e shkaqeve. Viktima e regjistruar në Tiranë, sipas hetimeve, është për shkak të rrjedhjes së vrullshme të lumit të Tiranës, ndërsa në qarkun e Dibrës, për fat të keq, bëhet fjalë për pakujdesi të tepruar nga viktima. Janë mbi 3.500 forca në dispozicion vetëm për evakuimin dhe përgjigjen e rasteve të emergjencës së lartë, që mund të shmangin për sa është e mundur pasojat në shëndet dhe në jetën e qytetarëve.
Do të vazhdojë, me kërkesën e Ministrisë së Punëve të Brendshme, ndërprerja e mësimit. Unë e dëgjova edhe kryetarin e Bashkisë së Tiranës e do këshilloja që, përveç rasteve të domosdoshme, ndërprerja e mësimit të aplikohej edhe për kopshtet dhe çerdhet, sepse është e nevojshme që, pavarësisht masave që janë marrë me rikonstruksionin e kopshteve dhe çerdheve dhe evitimit të situatave të përmbytjes në oborret e tyre, është e nevojshëm të shmangen trafiku, lëvizja e popullsisë, lëvizja e qytetarëve, në mënyrë që të kemi një kontroll sa më të mirë dhe hapësirë sa më të madhe, për të pasur lëvizjen e forcave dhe garantimin e shëndetit dhe jetës së qytetarëve.

Edi Rama që njohëm prej Voltanës

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

Edi Lesi

Voltana Ademi me siguri nuk e ka menduar dhe nuk e ka pasur aspak qëllim, po pa dashjen e saj ka zbuluar për të gjithë një prej tipareve më të errëta të Edi Ramës, i cili në një përplasje të paprinciptë dhe të pabarabartë me kryetaren e Bashkisë së Shkodrës ka treguar se nuk i njeh 40 mijë vota. Nuk e njeh pra vullnetin e rreth 60 për qind të qytetarëve të Shkodrës që zgjodhën Voltanën edhe pse e dinin që idhnaku Rama mund të hakmerrej me atë që ka aktualisht në dorë, qesen e parave, siç edhe kërcënoi në fushatë. Shkodranët megjithatë zgjodhën si e menduan vetë, duke konfirmuar edhe një herë lirinë e tyre sipas një tradite mjaft të pasur në këtë drejtim.
Nuk ia dorëzuan Ramës bashkinë, pushtetin e tyre, sovranitetin e tyre vendor, edhe pse ai e rrethoi qytetin e Rozafës me të gjitha mjetet që kishte në dispozicion.
Që ditën e parë pas zgjedhjeve lokale të 2015-ës e deri më sot, kryeministri i vendit nuk e njeh zgjedhjen që kanë bërë shkodranët, nuk njeh ushtrimin e vullnetit të tyre, nuk njeh lirinë e tyre vendore.
Derisa nuk e ka në dorë ta emërojë, me vota nuk e merr dot, atëherë ka zgjedhur thjesht ta bëjë të paqenë.
A është duke ndëshkuar ai Voltanën? Jo, aspak, por një qytet të tërë, më të madhin e veriut.
E ka fshirë nga harta këtë bashki në ditë vere, në ditë shiu, në ditë përmbytjesh si kjo e sotmja.
Tokëvilli nga imazhet që vijnë prej tij ngjan se ka pasur shumë flokë, po patjetër që do kishte shkulur shumë prej tyre nëse do ishte dëshmitar i kësaj kohe. Ai e quan bashkinë si forcën e popujve të lirë dhe institucionet komunale të asaj rëndësie siç është shkolla fillore për shkencën. Me këto, qytetarët e prekin, shijojnë e përdorin zgjedhjen e tyre, lirinë e tyre. Sipas Tokëvillit, Edi Rama nuk dëshiron qytetarë, por ca njerëz nën qeverisje.
Liritë vendore përveçse e bëjnë njeriun sovran në lagjen e tij, në komunitetin e tij, krijojnë po ashtu organizëm, trupa sociale që shërbejnë si amortizatorë ndaj yryshit të shfrenuar të pushtetit qendror.
Kjo nuk është një luftë që e ka ndjellë, dhe as nuk e ka dëshiruar Voltana, e cila ka refuzuar t'i përgjigjet Ramës edhe pse ai e ktheu gati në fushatë kombëtare goditjen e saj, duke e shpallur edhe nga Skrapari i largët që nuk do t'i japë asaj asnjë qindarkë, sepse ai nuk e kuptoka atë. Ja ku nxori kryet një kriter i ri për të marrë para nga qeveria.
Ndërkohë është fiksuar thellë në opinion hakërrimi me neurone të çekuilibruara në stadiumin e Shkodrës, tek përsëriste si automat i çakërdisur kafeje me dy gishtat rrumbullakë që tundte në ajër: zero lekë, zero lekë, zero lekë.
Voltana nuk i është përgjigjur kësaj ftese për zjarr. Ajo vazhdon punën me mundësitë që ka dhe ka dërguar në qeveri vetëm për këtë vit rreth 19 projekte për ndërhyrje në infrastrukturë, për zhvillim, për arsim e shëndetësi, plane që prekin fshatrat, periferitë dhe qytetin. 19 projekte të refuzuara nga Edi Rama, pa asnjë motiv, por thjesht sepse ai nuk njeh zgjedhjen dhe lirinë e shkodranëve. E jo vetëm kaq, por ka vënë në lëvizje gjithë instrumentet që ka dhe stimulon edhe të tjerë për një betejë frontale e asgjësuese ndaj kryetares së Bashkisë Shkodër. Pse? Sepse shkodranët rezistuan, duke i prishur rëndë humorin vezirit të Surrelit.
Marrë nga "Balkanweb"

FSHF kërkoi ndryshimin e stadiumit

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

Zhvendosja e ndeshjes Shqipëri-Izrael është bërë me kërkesën e Federatës Shqiptare të Futbollit dhe arsyeja ka qenë mungesa e sigurisë në impiantin e qytetit të Shkodrës. Pas lajmit të publikuar të hënën nga “Panorama Sport” se arrestimet e disa personave në Shkodër ishin kryer sepse Mossad kishte njoftuar se ata mund të kryenin akte terrorizmi në stadium gjatë ndeshjes, u vendos ndryshimi i impiantit. Kërkesa në FIFA nuk është dorëzuar nga Federata Izraelite e Futbollit, siç mund të mendohej, por nga Federata Shqiptare e Futbollit. Kjo e fundit ka dorëzuar dje në FIFA një kërkesë për zhvendosjen e ndeshjes në Elbasan dhe ajo është aprovuar nga organizata, e cila rregullon eliminatoret e “Botërorit 2018” në kuadër të së cilës zhvillohet kjo ndeshje. “Pasi federata shqiptare i kërkoi FIFA-s të lëvizte vendndodhjen e ndeshjes kundër Izraelit për shkak të kushteve të sigurisë, FIFA vendosi që ndeshja të zhvendosej në Elbasan, pranë Tiranës. Federata e Izraelit e aprovoi këtë ndryshim”, shkruhej në njoftimin e federatës izraelite.
Biletat
Nuk ka vend për panik për sa i përket çështjes së biletave të Shqipëri-Izrael, pavarësisht ndryshimit të vendzhvillimit të ndeshjes. Menjëherë pas vendimit të FIFA-s, që përcaktoi “Elbasan Arenën” si vendin ku do të luhet takimi i së shtunës së ardhshme, drejtuesit e Federatës Shqiptare të Futbollit janë mbledhur për të përcaktuar modalitetet dhe hapat që do të ndërmerren, në mënyrë që ky ndryshim i programit të mos cenojë personat që ishin pajisur me një biletë në “Loro Boriçi”. Nga shitjet on-line janë pajisur me një biletë për në impiantin e Shkodrës rreth 7 mijë persona dhe menjëherë pas ndryshimit të stadiumit, serveri është bllokuar për disa orë, në mënyrë që të mos ketë më shitje të tjera. Për sa u përket personave që janë pajisur me një biletë për në “Loro Boriçi”, të gjithë do të marrin një tjetër, që i mundëson prezencën në këtë ndeshje në “Elbasan Arena”, ndërsa mbetet për t’u vendosur si do të operohet në mënyrë për pajisjen me to. Gjithashtu, edhe çmimet e biletave nuk do të ndryshojnë, duke mbetur në fuqi ato që ishin përcaktuar që më parë për ndeshjen në “Loro Boriçi”, ndërkohë që nuk paraqet asnjë problem aspekti organizativ i ndeshjes në “Elbasan Arena”.

Lajme / Luana Vjollca, dedikim romantik të dashurit

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

Janë shumë të rralla herët kur moderatorja simpatike flet për dashurinë. Ndaj, jo të paktë kanë qenë ata që janë habitur nga kjo foto e saj, ku mesa duket ka qenë një dedikim për partnerin. Kohët e fundit moderatorja Luana Vjollca ka kaluar mjaft kohë midis Tiranës dhe Prishtinës. Një fakt i tillë ka ndodhur jo vetëm për shkak të bashkëpunimit muzikor që do të ketë së shpejti me këngëtarin Ylli Limani, por gjithashtu edhe për shkak të të dashurit të saj, Krenar Çoçaj. Këtë herë Luana është bërë romantike dhe ka publikuar në "SnapChat" një foto bardhezi nga makina, ndërkohë që bie shi, ku ka shkruar: "Gjith je kon veç ti", e shkruar në dialektin kosovar. Ky është dedikimi i parë i dashurisë që Vjollca bën për të dashurin e saj.

Elia lë pas muajin e mjaltit, i kthehet punës si aktore
Dasma e saj ka qenë një nga më të komentuarat për këtë vit dhe gjithashtu, edhe muaji i saj i mjaltit. Por, tashmë princesha Elia Zaharia i është rikthyer profesionit të saj si aktore. Ajo ka publikuar në rrjete sociale një foto nga xhirimet e filmit "Yjet e së ardhmes", ku ka pozuar së bashku me aktorin e njohur shqiptar Luftar Paja. Elia në këtë foto duket më në formë se kurrë.

Nora Istrefi dhe Albana Osmani "frymëzohen" nga Kim Kardashian
Këngëtarja Nora Istrefi dhe moderatorja e "Top Channel", Albana Osmani vërtetë nuk kanë asnjë lidhje të përbashkët përsa i përket profesionit të tyre, por përsa i përket pamjes së jashtme dhe 'look'-ut, mund të themi se të dyja vajzat janë ndër më të bukurat e personazheve publikë shqiptarë. Si Nora, ashtu edhe Albana, shfaqin linja perfekte trupore dhe nuk është çudi që të dyjave t'i shkojnë për shtat veshje apo aksesorë të njëjtë, sepse fiziku i tyre ua lejon këtë gjë. Por, duket se edhe këto dy bukuroshe kanë një pikë referimi teksa flasim për modën. Çizmet trendi që vajzat kanë zgjedhur të veshin, i kanë "huazuar" nga 'showgirl'-i Kim Kardashian. E nëse na pyesin ne se cilën nga këto dy bukuroshe preferojmë, themi Albanën, për këmbët e gjata dhe seksi që ka.

Zaimina bën konfuz publikun
Kur nuk ka kaluar shumë kohë që nga ndarja e saj me të dashurin, Zaimina ka menduar t'i bëjë konfuzë të gjithë ndjekësit e saj. Së fundmi ajo ka publikuar një foto në rrjete sociale, ku shfaqet në krahët e një mashkulli, të cilit nuk ia ka zbuluar fytyrë dhe që e quan "panda". Menjëherë kanë nisur edhe lajmet se djaloshi në krah është i dashuri saj. Në fakt kemi mundur të marrim vesh se djali që e shoqëron në këtë foto dhe këngëtarja e quan "panda", është fotografi Juxhin Kurti. Prej kohësh Juxhini dhe Zaimina bashkëpunojnë së bashku, por janë thjesht miq të mirë.

Stuhia e shirave, përmbyten në shkallë vendi 1.189 ha tokë

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

 

Stuhia e shirave gjatë 24 orëve të fundit ka shkaktuar përmbytje masive në disa qarqe të vendit tonë. Fryrja dhe dalja nga shtrati e lumenjve dhe përrenjve ka zhytur nën ujë sipërfaqe të tëra toke në Shkodër, Lezhë, Mirditë, Durrës dhe Gjirokastër, ndërsa janë përmbytur me dhjetëra banesa. Burime zyrtare nga Ministria e Bujqësisë dje bënë me dije se si pasojë e reshjeve janë përmbytur në shkallë vendi 1.189 ha tokë. Ndërsa, mësohet se janë evakuuar mbi 100 familje. Sipas burimeve të mësipërme rezulton se situata paraqitet më problematike në qarkun e Lezhës. Situata e krijuar nga “çmenduria e motit” ka bërë që të ngrihen shtabet e emergjencës dhe të merren masa të menjëhershme për mbajtjen nën kontroll të situatës. Emergjencat Civile në gjithë vendin kanë angazhuar mbi 3.500 forca të strukturave zjarrfikëse, emergjencave, ushtarake, të Policisë së Shtetit dhe njësive vendore. Gjithashtu, janë 70 mjete të vëna në dispozicion për situatën, si dhe 1 helikopter.
QARKU SHKODER
Shkodra i ka vuajtur gjithmonë përmbytjet dhe rrallë shpëton ndonjë vit pa pasoja nga reshjet e shiut. Për 24 orë ajo është mbuluar nga uji dhe forcat e emergjencave kanë nxjerrë në rrugë varkat për t’u ardhur në ndihmë banorëve. Mësohet se 30 banesa janë të rrethuara nga uji, ndërsa rreth 200 ha tokë gjenden nën ujë në njësinë administrative Bushat, në zonën e Urës së Dedë Gjo Lulit. Rruga nacionale nuk ka pasur probleme, ndërkohë që uji i është afruar Harkut të Bërdicës. Sipas burimeve nga vendorët, lumenjtë Buna dhe Drini janë afër kuotave maksimale.
QARKU LEZHE
Reshjet e rrëmbyera kanë krijuar situatë kritike në qarkun e Lezhës. Situata është rënduar akoma më shumë, pasi argjinatura në njësitë Shën Koll dhe Rrilë është çarë në dy vende. Lajmi është konfirmuar për “GSH” nga prefekti Eduard Ndreca. Sipas Ndrecës, në vendngjarje janë forcat e ushtrisë, ndërsa po përpiqen që të mbyllin çarjen e argjinaturës. Fatmirësisht, deri tani nuk ka rrezik për banesa, pasi ato janë larg zonës ku ndodhet argjinatura. Ndërkohë, dramatike do të bëhej situata nëse çahej edhe argjinatura në Tale. Nga të dhënat që vijnë nga vendngjarja, mësohet se rrezikohet çarja e argjinaturës në disa pika. Ndërkaq, lumi Mat rrezikon të dalë sipër argjinaturës edhe për 5 cm. Burime zyrtare dje pohuan se janë 130 ha tokë nën ujë në Bregun e Matit (Spiten, Markatomaj), rreth 70 ha në Tresh; rreth 60 ha në Tale; rreth 50 ha në Barbullonjë; rreth 400 ha në Balldre-Torovicë si dhe 50 ha në Zadrimë (Baqel). Probleme ka në Gjorm dhe Zheje të Bashkisë Kurbin, ku ka përmbytje edhe të shtëpive, për shkak të shkarkimit të rezervuarit që administrohet nga bashkia si dhe të reshjeve të shumta që kanë rënë. Në zonën Fushë Kuqe ka rreth 90 ha tokë nën ujë. Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar probleme edhe në Mirditë, ku është dëmtuar Unaza e qytetit pas prurjeve të lumit Zmea. Sipas të dhënave, mësohet se Unaza është nxjerrë jashtë funksionit. Sakaq, bëhet e ditur se është izoluar fshati Kaçinar, pasi është përmbytur Ura e Cekave.
QARKU DURRES
Si pasojë e reshjeve me intensitet të lartë në disa lagje të qytetit bregdetar ka pasur prezencë uji në katet e para të disa banesave, kryesisht në lagjet nr.18 dhe nr.4. Punonjësit e ndërmarrjeve të bashkisë dhe Shërbimi Zjarrfikës po punojnë me motopompa për të bërë të mundur tërheqjen e ujit dhe kthimin në normalitet të situatës. Ndërkaq, lumi Zezë ka dalë nga shtrati dhe ka izoluar 3 familje, banuese në njësinë administrative Fushë-Krujë, të cilat janë evakuuar nga Forcat Zjarrfikëse të Krujës. Nga Batalioni i Mbështetjes Rajonale të Forcave të Armatosura janë dërguar në Fushë-Krujë dy ekipe shpëtimi me varka për të ndihmuar familjet në nevojë. Që prej mesnate në Fushë-Krujë mungon edhe energjia elektrike. Raportohet për përmbytje edhe në Nikël, Derven dhe Arrameras.
QARKU DIBER
Moti i keq ka krijuar probleme edhe në qarkun e Dibrës. Dalja nga shtati e lumit Drini i Zi ka rrezikuar 10 banesa, ndërsa janë evakuuar familjet. Në fshatin Urakë të Matit, lumi ka marrë me vete urën (e telit). Nga ura e Matit deri në Suç, si pasojë e reshjeve të dendura të shiut është bllokuar rruga nacionale, ku 3 mjete po punojnë për hapjen e rrugës. Në fshatin Muzhaç, Mat si pasojë e daljes nga shtrati i përroit të këtij fshati 15 familje rrezikohet të përmbyten. Në fshatin Batër e Madhe të njësisë administrative Komsi janë evakuuar 15 familje. Në qytetin Burrel, 4 banesa dhe 3 biznese kanë prezencë uji.

Sadiku mund t’ia dalë, De Biazi shpreson

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka zhvilluar dje e plotë stërvitjen e paradites në Durrës, duke përgatitur ndeshjen kundër Izraelit. Trajneri Xhani De Biazi kishte në dispozicion të gjithë futbollistët, pasi grupit iu bashkuan edhe dy të fundit, Odise Roshi dhe Bekim Balaj. Megjithatë, të dy lojtarët që udhëtonin nga Rusia u stërvitën të diferencuar, duke kryer vrapime bashkë me Mërgim Mavrajn dhe Armando Sadikun. Ky i fundit vazhdon planin e përgatitjes individuale, duke shpresuar që të riaftësohet në kohë dhe stafi mjekësor i Kombëtares po e monitoron nga afër gjendjen e tij, në tentativën për të bërë gati lojtarin për ndeshjen e të shtunës. Sadiku ka qenë prej disa javësh nën mbikëqyrjen e Xhanluka Stesinës, mjekut të Kombëtares, i cili punon në qendrën “J-Medical”, ku po riaftësohej sulmuesi. Stesina i ka konfirmuar De Biazit se lojtari mund të bëhet gati për këtë sfidë dhe kjo është arsyeja pse Sadiku u grumbullua, ndonëse nuk ka zhvilluar asnjë ndeshje që nga momenti i dëmtimit. Sakaq, pjesa tjetër e grupit vazhdoi të punonte taktikisht me ekipin me ushtrime që kishin si qëllim daljen nga mbrojtja në sulm si repart. Pjesë e grupit ishte edhe Arlind Ajeti, një tjetër lojtar i rëndësishëm i riaftësuar, pas një fillimi sezoni problematik për shkak të dëmtimeve.

Drama “Askushi” në skenë, shiten biletat e natës së parë

Posted: 09 Nov 2016 08:00 AM PST

 

Klodiana Haxhiaj

DURRËS

Drama “Askushi”, e autorit Bashkim Hoxha, në 10 nëntor do të ketë premierën e saj në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës.
Kasta e aktorëve të mrekullueshëm është në provat finale, ndërsa autori Bashkim Hoxha këtë radhë vjen edhe me rolin e regjisorit të dramës.
Për vënien në skenë të dramës janë kapërcyer vështirësi të shumta, por vepra ka ardhur e realizuar mjeshtërisht nga një kastë e shkëlqyer aktorësh profesionistë, që kanë punuar për rreth 2 muaj.
Para provës gjenerale, aktorët kanë falur mjaft emocione. Subjekti i dramës të ngërthen deri në fund të saj. Emrat e personazheve janë marrë nga mitologjia greke, Penelopa, Ulisi, Antinoi, Kalipso, Eurimaku, por subjekti është aktual, ai i transformimit të njerëzve, të cilët braktisin idealet dhe të korruptuar nga pushteti, nuk njohin asgjë përveç interesave personale të tyre, duke braktisur miqtë, shoqërinë e gjithçka.
Asistent regjisori Elios Ibro thotë se mesazhi që përcjell drama e dramaturgut Bashkim Hoxha është ai i transformimit të njeriut, i cili harron idealet e vërteta. “Ata kanë qenë tre shokë në luftë të cilët luftuan për çlirimin e atdheut: Antinoi, Ulisi dhe Eurimaku. Ishin me ideale të mëdha për vendin. Në luftë ‘vritet’ Antinoi, trupi i të cilit nuk u gjet kurrë. Antinoi u shpëtua nga një trupë cirku e cila kalonte me shpejtësi në atë vend gjatë luftës. Pas 7 vjetësh ai rikthehet, por rikthimi i tij prish të gjitha balancat e jetës në qytet. Antinoi paraqitet si “Askushi” në kërkim të vetvetes, të jetës e të shokëve të dikurshëm të rinisë.
E dashura e tij Penelopa, roli i së cilës luhet nga Eralda Çaushi, e ka pritur si Penelopa Odisenë, por Penelopa këtë radhë është një biznesmene e mbështetur nga politikani kandidat për president, Ulisi. Penelopa është transformuar në një tjetër njeri, ashtu sikundër edhe shokët e tij. Ulisi është kthyer në një politikan grykës, ndërsa Eurimaku është arratisur në një fshat të largët e merret me bujqësi, për të mos u ndotur nga pisllëku i pushtetit.
“Është një punë e madhe, me një impenjim të madh që kanë bërë të gjithë aktorët dhe i gjithë stafi. Në këtë shfaqje nuk ka ndarje të kategorisë së roleve i parë apo i dytë. Të gjitha rolet kanë ngarkesë të plotë”, – thotë asistent regjisori Ibraj.
Pas 5 vjetësh, aktori Marvin Tafaj rikthehet në teatrin “Aleksandër Moisiu” me rolin e politikanit të korruptuar Antinoi, Eralda Çaushi në rolin e Penelopës, Besmir Bitraku me rolin e Ulisit, Mimoza Marjanaku me rolin e Kalipsosë, Xheni Fama me Eurimakun, Gjergj Doci me drejtuesin e Cirkut, Edmond Halili, Dashamir Sinani, Muharrem Asllani e Anxhelo Jaupi, vijnë në rolet e klounëve. Është një ansambël i vërtetë ngjyrash e skenash, që të mban frymën pezull gjatë gjithë shfaqjes nga skena në skenë.
“Ju vërtet mendoni se mund të vijë dhe të shfaqet ‘Askushi’??? A mund të ketë trajta dhe tipare një njeri me emrin ‘Askushi’? Askushi është ajër… Edhe është, edhe nuk është”, – thotë Mimoza Marjanaku.
Në staf mbështetës i madh është pas kuintave. Në rolin e as/regjisorit vjen Elios Ibro, imazhi kurohet nga Indrit Domi e Besmir Domi, formulimi muzikor nga Julian Shyti, koreografia nga Arian Plaku, kostumografia nga Lira Zahiri, grimi nga Edison Balkla, inspektor skene është Elio Bajramaj, ndriçimi nga Kreshnik Bregu e Arjan Jaupi. Qytetarët e artdashësit durrsakë kanë treguar interes të madh për këtë dramë, madje për shfaqjen e parë në datën 10 nëntor, kur do të jetë edhe premiera e “Askushit”, me autor Bashkim Hoxhën, nuk ka mbetur më asnjë biletë në shitje. Qytetarët kanë mundësi që ta ndjekin në tri netët pasardhëse. Drama “Askushi”, e shkruar në mënyrë brilante, fitoi çmimin e parë në konkursin mbarëkombëtar të dramaturgjisë shqiptare në Prishtinë, dhe fitoi të drejtën automatikisht për t’u vënë në skenë në teatrin kombëtar të Kosovës. Për këtë dramë autori ka punuar intensivisht për një periudhë 2-vjeçare. Ai ka në proces edhe disa vepra të tjera letrare.

Related Posts :Tjerat postime

1 Prilli (1) 1 qershori (2) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (2) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acidofil (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adenokarcinoma (1) Adenoma (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afarizmi (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Akilia (1) Akiloza (1) Aknemia (1) Aknet (2) Akomia (1) Akondroplazia (1) Akor (1) Akorea (1) Akoria (1) Akralis (1) Akranestezia (1) Akrastezia (1) Akrepi (1) Akromatizmi (1) Akromatociti (1) Akromatopsia (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Aliazhi (1) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Amputacioni (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (11) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Anestezioni lokal (1) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Behgjet Pacolli (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Cikloni (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekanati (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (2) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (27) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhembja e barkut (4) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Diktatura (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Dituria (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (2) Dr. Driton Ferizi (1) Dr. Gëzim Galiqi (1) Dr. Imri Vishi (1) Drama (5) Dramatika (1) Drejtësia (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (2) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (2) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (2) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Fakulteti (1) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Fausti (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Fragmente (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (2) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (15) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (254) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glicerina (1) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hermann Hesse (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Kaçanikut (1) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (2) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (3) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2829) Informatat (2) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Injektimi (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (8) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (2) Kadmiumi (2) Kafeneja jonë (1) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompetenca (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (3) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronika (1) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kseroderma (1) Kseroftalmia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (11) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (2) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukemia (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libraria (1) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligjet (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i efektit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Limfoma (1) Lindje (5) Lipaza (1) Lipoma (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Madhësit dalëse (1) Madhësit hyrëse (1) Magjia (4) Magjia e dashurisë (1) Magjia e zeze (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (12) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekësia (1) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërmarrjet (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (3) Nervat kranial (2) Nervi (1) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (36) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngërçi (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Nitroglicerina (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njerëzit (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (166) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligarkia (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (4) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (2) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (3) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi per 8 marsin (1) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (5) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (17) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (2) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qeverisja (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referenca (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrjeti kompjuterik (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Sharri (1) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (8) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (3) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i komunikimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi informatik (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (4) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (8) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Teknologjia informative (1) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (5) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Tremori (1) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (6) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (11) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (3) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Visar Ymeri (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (3) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (3) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (2) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve